Zaterdag open dag veiling Leerlingen helpen waterschap bij schoonpoetsen wegbermen Oudste inwoner van Tholen 102 Duurdere hinderwetvergunning te gortig Zaterdag braderie Scherpenisse Koninklijk zilver voor koster P.M. Kunst Banenpool eindstation langdurig werklozen 20% KORTING AL 46 JAAR DÈ THOOLSE COURANT J>5lb} f)-*s Tussenbalans valt reuze mee Ambtenaar C. van Dijke: Je snapt niet hoe 't vuil er komt Commissie financiën wil verhoging leges gefaseerd invoeren Werkloosheid fors omhoog op Tholen en St.-Philipsland Donderdag 13 juni 1991 47e Jaargang nor^T^g^BlBLIOT/y^ VADERDAG PALINGDAG Een leeg blikje, een afgetrapte sportschoen, een luier, een kapotte plastic zak, een stuk hout, een half ver roest vouwfietsje, landbouwplastic, stenen, puin, al weer een blikje, flessen en nog eens plastic. "We moeten er ons allemaal voor schamen", zegt hoofd onderhoud C. van Dijke van het waterschap Tholen. Opvoeden Schouwplicht M, van Beveren in Sint Maartenshof Veertig jaar bij N.H. Gemeente St-Philipsland De 77-jarige P.M. Kunst uit Sint-Philipsland is gister avond onderscheiden met de eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De heer Kunst kreeg die koninklijke onderscheiding uit handen van burgemeester Vogel, omdat hij veertig jaar koster is van de Nederlands Hervormde Gemeente in zijn woonplaats. Kerkbusje De legeskosten voor een hinderwetvergunning op Tho len mogen best omhoog, maar niet in één keer met 300%. Die boodschap gaf de meerderheid van de commissie financiën dinsdagmiddag mee aan wethou der P. van Schetsen. Slechts PvdA'er A. den Haan kon met het voorstel van b. en w. instemmen. Gestraft Bouwvergunning Deze week Geen doorstroming mogelijk naar nieuwe baan Met de nodige vraagtekens heeft de Thoolse commis sie welzijn en onderwijs ingestemd met het oprichten van een stichting banenpools/JWG (jeugd-werk- garantiewet). op DAMES- en HERENKLEDING en DAMES- en MEISJESHOEDEN Eendrachtbcde, de Thoolse Courant Postbus 5 469r ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 5i,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Zaterdag van 13.30 tot 17.30 uur houdt de nieuwe veiling St. Anna land open huis. Iedere belangstel lende is welkom om de gebouwen te bekijken. In de mijnzaal kan men in de bankjes gaan zitten om echt aardappelen te kopen, zij het zakjes van 2 1/2 kilo. In de nieu we hallen zijn achttien stands in gericht van bedrijven en instellingen die met de veiling te maken hebben. De officiële opening gebeurt vrij dag door de voorzitter van het Centraal Bureau van Tuinbouw veilingen in Nederland, mr. A. Kroon. Er worden 300 gasten ver wacht voor dit hoogtepunt in de geschiedenis van de veiling St. Annaland. De tussenbalans kost de gemeente Tholen de komende drie jaar geen 1,6 miljoen gulden zoals eerst ge dacht, maar 'slechts' 4,2 ton. Wet houder P. van Schetsen deelde dat dinsdagmiddag mee in de com missie financiën. Niettemin blij ven er vraagtekens, ondermeer over het doorschuiven van rijksta ken naar de gemeenten. De juni- circulaire van het ministerie van binnenlandse zaken zal uiteinde lijk duidelijkheid moeten geven, liet de wethouder weten. Hij re kende voor dat het gemeente bestuur voor volgend jaar rekening hield met een korting van 5 ton, maar dat wordt 2,5 ton. Voor 1993 en 1994 was gedacht aan 534.000 en 635.000 gulden, wat in beide gevallen 86.000 gul den wordt, aldus Van Schetsen. De meevaller is het resultaat van overleg tussen de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en het kabinet. Scherpenisse bijt de spits af met het braderieseizoen. Zaterdag a.s. staan er van twee tot negen uur 55 kramen vanaf de Weststraat, Ho ge Markt, Spuidamstraat, Kerkstraat, Lage Markt tot aan de Langeweg. Radio Sloth zal directe uitzendingen verzorgen als de techniek de programmamakers niet in de steek laat, want het is een experiment. De bibliotheek houdt open huis met demonstraties kantklossen van mevr. Voshol, quilten van mevr. Steketee, kaarsen en kaarten maken van mevr. Breure, alsmede bloemschikken met droogbloe men. Alle kinderen krijgen een at tentie en jongeren tot 18 jaar die een gratis abonnement nemen, krijgen bovendien een cadeautje. Palingfuikmaker M. van Rossen uit Megen is er met een stand, evenals imker J.C.M. Geerts uit Oud-Vossemeer. Kleindiersport- vereniging Animo is weer present, maar er is ook een groot dier: een kameel, waarmee men een ritje kan maken. Wie dat te hoog vindt, kan met een pony rond rijden. Muziek is er van een draaiorgel, om 17.00 uur van beiaardier Ge rard de Waardt en vanaf 17.30 uur van Accelerando uit St. Anna land, die ook samen met de bei aardier speelt. Tweedehands kinderkleding is te koop bij peuterspeelzaal de Scar- pejaantjes of anders kan men op de rommelmarkt van zaalvoetbal- vereniging de Batavieren terecht. Een nieuwe deelnemer aan de bra derie in Scherpenisse is zaterdag de schaakvereniging Denk en Zet. *?jioolóe vióhandel cl- sScAof Eendrachtsweg 15, 4691 EK Tholen (en de anderen smullen lekker mee) Ook de fijnste HOLLANDSE NIEUWE per stuk Z,Z5 5 voor 10,00 ANSJOVIS Een karretje vol zwerfvuil bijeengeraapt door leerlingen van de openbare basisschool De Rieburch uit Sint-Maartensdijk. Rechts kan tonnier J. van Oudenaarde van het waterschap Tholen. De hoogste groep van de openba re basisschool De Rieburch uit Sint-Maartensdijk maakte woens dag ongeveer 500 meter wegberm aan de Hogeweg en het parkeer terrein bij het strandje in de Muyepolder schoon. "Op zo'n klein stukje haal je al gauw bijna een kuub zwerfvuil op", aldus de waterschapsman. "Het was zeker de moeite waard, maar eigenlijk is het een schande dat er zoveel troep langs de wegen wordt weggegooid". Volgens Van Dijke gebeurt dat het meest aan de rand van de bebouwde kom men. "Je snapt niet hoe het er komt. Er is vuil bij dat van wa gens afwaait, maar ook veel vuil dat mensen er met opzet hebben weggegooid. Veel bier- en fris drankblikjes bijvoorbeeld". Op vallend is ook het plastic en het kunststof. "Als dat niet wordt op geruimd, dan blijft het tot in leng te van dagen liggen". Toch stelt Van Dijke vast dat er de laatste vijftien jaar minder vuil in de bermen wordt gedumpt dan voor die tijd. "We voeden elkaar wel wat beter op". Het initiatief om een uurtje met prikker de ber men langs te gaan kwam van de school die een project 'gezond zijn gezond blijven' afrondt. Groep 8 koos de invalshoek van het milieu en ging samen met J. van Oudenaarde, kantonnier bij het waterschap, op stap om onder de struiken van de Hogeweg naar rotzooi te zoeken. Door de dichte begroeiing viel dat niet altijd mee. Op het parkeerterrein bij het strandje was de situatie overzich telijker maar kostte het meer in spanningen om stukken hout uit de modderige sloten op het droge te brengen. Na afloop was ieder een te spreken over het resultaat. Voor het waterschap was de hulp een meevallertje. Van Dijke: "Ge zien de drukte van het werk kom je er niet altijd aan toe om overal het zwerfvuil weg te halen. We hebben een schouwplicht en vin den bij aanliggende grondgebrui kers ook wel eens een en ander. Er zijn er bij die het voor 100% opruimen, er zijn er ook bij die zeggen dat ze dat niet doen omdat ze het er zelf niet hebben neerge gooid". In het kader van het pro ject op school bezochten de kinderen dezelfde week ook de ri oolwaterzuiveringsinstallatie te Sint-Maartensdijk. Daar kregen ze uitleg van M.J. Klippel nadat ze eerst een dia-serie hadden beke ken over de werking van de zuive ring. Daarnaast ontvingen de leerlingen een voorlichtingsfolder en stelde het waterschap een com puterspelletje beschikbaar dat 'waterschapje spelen' heet. Dhr. M. van Beveren hoopt vrijdag 102 jaar te worden in Sint Maartenshof. Daarmee is hij de oudste inwoner van de gemeente Tholen. Van Beveren werd 14 juni 1889 in Stavenisse geboren. In 1985 verhuisde hij naar het bejaardentehuis in St. Maartensdijk. Pieter Marinus Kunst volgde op 1 juni 1951 H. Kramer op en is de eerste koster, die zolang in functie is. Hij maakte zeven predikanten mee: E.S. de Lindt, F. van Dieren, B. van Donkersgoed, M. v.d. Lin den, H. Harkema, A.B. Gysouw en J.H. Lammers. Vijf jaar gele den kreeg hij het zilveren draagin- signe met oorkonde van de vereniging van kerkvoogdijen. De jubilerende koster werd in het zonnetje gezet tijdens een bijeen komst in het jeugdgebouw bij de kerk. "Fijn dat u mij als vertegen woordiger van de overheid gele genheid geeft het woord te voeren," zei burgemeester T.A. Vogel daar. "Het is een goede zaak dat er contact is tussen de kerk en de overheid. De kerk, die volgens Romeinen 13 de overheid gezag toedraagt, die voor haar bidt. En de overheid, die de kerk beschermt en zorgt dat de kerk haar taak kan uitoefenen." De burgemeester greep terug naar de historie van Sint-Philipsland om te illustreren wat de koster in al die eeuwen tot taak had. Toen in 1668 de kerk gereedkwam, werd schoolmeester Adriaen Braber als koster aangesteld. Voor het schoonhouden van de kerk en het luiden van de klok kreeg hij 20 Carolusguldens per jaar. In de achttiende eeuw, nog steeds was de combinatie school meester/koster gebruikelijk, moest voor zes gulden per jaar ook met het kerkbusje worden rondgegaan. Ook was dezelfde functionaris nog voorzanger en voorlezer in de kerk. Om de deur in de gaten te houden werd daarom in die tijd een dor pelwachter benoemd, meestal één van de oudere inwoners van het dorp. "Wat die precies moest doen, vertellen de archieven ons niet. Maar vast moest hij er on dermeer op letten dat de jongens en meisjes geen lawaai maakten. En al te luidruchtige slapers zul len van onze dorpelwachter vast wel een prik met een stok hebben gekregen, om het oog op de domi nee te houden." In 1765 was er geluidsoverlast door ganzen, die al snaterend de kerkdiensten en catechisaties ver stoorden. De kerkeraad gaf de koster opdracht om ze weg te ja gen. "Het manusje van alles van de kerk in de bovenste beste bete kenis van het woord," aldus Vogel bij het uitreiken van de koninklij ke onderscheiding aan de jubile rende Sint-Philipslandse koster Kunst. Koster Kunst van de Hervormde Gemeente kreeg gisteravond een koninklijke onderscheiding. Twee uren lang sprak de commis sie over het aanpassen van de le gestarieven en met name over de kosten van een hinderwetvergun ning. Op dit moment ontvangt de gemeente per vergunning gemid deld 300 gulden. Dat willen b. en w. optrekken naar gemiddeld 1300 gulden, een verhoging met 333%. Reden daarvoor is dat de gemid delde kosten per vergunning 1788 gulden zijn, wat in de toekomst zal dalen naar 1580 gulden. Dat laatste bedrag is overigens nog maar 27% van alle uit de hinder wet voortvloeiende kosten. De overige 73% moet de gemeente bijpassen uit de algemene uitke ring van het gemeentefonds. "Wij vinden dat wel degelijk de kosten in rekening gebracht moe ten worden," aldus Den Haan die voorstander was van meteen maar 1580 gulden. P. van Belzen (RPF/GPV) en M. Dijke (SGP) bepleitten een gefaseerde verho ging (2 of 3 jaar). J.L. van Gorsel (VVD) kon helemaal niet met het voorstel van b. en w. uit de voeten. "Daar moeten we maar eens fors minder voor vragen." De liberaal ging accoord om het in behandeling nemen van een aanvraag te verhogen van 100 naar 400 gulden, maar wilde de toevoegingen (zoals voor een olie tank, krachtwerktuigen, brandstofopslag, mestopslag e.d.) op het nu geldende niveau hand haven. Dat voorstel leek ook W.C. van Kempen (CDA) wel wat. "Ik kan niet met een gemiddeld be drag uit 'de voeten, zoals u voor stelt. Maar een basisbedrag, met de rest daar bovenop, is beter. Overigens vind ik de door u voor gestelde verhogingen te fors en wil daarover eerst nóg overleg met mijn fractie." Van Schetsen kon praten als Brugman, overtuigen kon hij de commissieleden niet. Van Gorsel vond dat controles niet aan de vergunning zelf toege rekend moeten worden. "Wie wél een hinderwetvergunning heeft, wordt dan gestraft ten opzichte van iemand die er geen aan vraagt." Dijke was bang dat be drijven als gevolg van de verhoging geen vergunning zou den aanvragen. Zowel Van Kem pen als Van Belzen vonden dat er niet vergeleken moet worden met andere gemeenten. "In tal van an dere gevallen vraagt u niet an ders," verweerde Van Schetsen zich. Hij wees bovendien op het samenwerkingsverband voor mi lieutaken dat Tholen met een aan tal Bevelandse gemeenten gaat vormen. Ook zei Van Schetsen dat het mi lieu enorme financiële offers vraagt. Hij vroeg zich af of gefa seerde verhoging juist was, terwijl de gemeente nog driekwart van de kosten moet ophoesten. Van Bel zen wees erop, dat in het DHV- rapport juist een gefaseerde ver hoging wordt bepleit en dan nog na dat de 'inhaalslag' op het ge bied van de milieutaken achter de rug is. "Die aanbeveling neemt het college niet over," gaf de wet houder toe. Wat betreft het verlenen van een bouwvergunning, bepleitte Van Kempen eenzelfde procentuele verhoging voor alle 37 categorieën (naar hoogte van de bouwkosten). Ook Van Belzen en Den Haan wil den dat. "Nu zit er een regressie in van 13.3 naar 3.85 promille, dat vinden wij nogal fors," aldus Den Haan. Ambtenaar Meertens licht te toe dat er een afronding op hele guldens had plaatsgevonden. De degressie was in het verleden nog sterker, zodat steeds de hoogste schalen waren verhoogd om dat terug te dringen. Van Gorsel pleitte voor een mini mum bedrag van 50 gulden (nu is de laagste trap 15 gulden) en wilde de teruggaaf bij het niet doorgaan verhogen. Hij kreeg geen steun. "Dan ga je clandestiene bouwsels krijgen," aldus Van Kempen. Meertens vulde aan dat die hogere drempel er is geweest, maar dat die bewust is verlaagd om het ex cuus voor het niet aanvragen van een vergunning te voorkomen. "Volgens mij is die 50 gulden geen bezwaar. Meer moeite heb ben de mensen met de regels die de gemeente in zo'n vergunning stelt," meende Van Gorsel. Alle commissieleden vonden ook, dat de bestuursstukken (gemeen tebegroting en -rekening, aanbie- i dingsbrief e.d.) niet zoveel moesten worden verhoogd als werd voorgesteld. De toeganke lijkheid voor de burger zou daar door maar afnemen. Over bijstelling van de overige le geskosten deed de commissie niet moeilijk. "In principe mag of kan de kostprijs in rekening worden gebracht," aldus Van Belzen. Hij had nog wel moeite met het duur dere uittreksel uit het bevolkings register (van 3 naar 5 gulden), terwijl Dijke bij de drank- en ho- recavergunning 60 in plaats van 50 gulden wilde. De meeste leges gaan met 10% omhoog. Thoolse soldaat Dick Hagen doet 'moeilijk maar ook heel dankbaar werk'' in vluchtelin genkamp Noord-Irak Poortvlietse postbesteller De Vet zegt buitengebied vaarwel Grote Kerk in Tholen is pie pende as in restauratieplan Na bijna 33 jaar nieuw begin Sint-Annalandse veiling met open dag Toekomst voor wandelvier daagsen in Sint-Philipsland en Oud-Vossemeer Voortaan Delacre koekjes in Tholen Duizend gulden boete voor glaasje op Weer heel wat geslaagde scho lieren in de streek Sint-Annaland en Eegedima in tennisfinale Eiland Tho- lencup Daniëlla de Vos laatste bij na tionaal damkampioenschap E2-pupillen kampioen WHS dubbel ONGELUK MOET MEN MET DADEN NIET MET WOORDEN BESTRIJDEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's De werkloosheid op Tholen en Sint-Philipsland is ten opzichte; van vorig jaar met 22% gestegen. In 1990 stonden 295 werkzoeken den ingeschreven bij het arbeids bureau in Sint-Maartensdijk, op 1 juni van dit jaar waren dat er 361. De stijging onder vrouwen (27%) was sterker dan onder mannen (18%). Het aantal werkloze vrou wen nam toe van 141 tot 179, wat geheel voor rekening kwam van de groepen handel, kantoorpersoneel en verzorgende beroepen; In deze categorieën steeg het aantal werk zoekenden van 61 tot 103. Het aantal mannen zonder werk groeide van 154 naar 182. Die stij ging was gelijkmatig verdeeld over bijna alle beroepsgroepen. Alleen de schilders springen er relatief ongunstig uit, maar de aantallen zijn niet spectaculair, aldus direc teur P.j.F. Castricum van het Thoolse arbeidsbureau. Werkloze schoolverlaters staan er 9 (1 man en 8 vrouwen) ingeschre ven, tegen vorig jaar 14 (2 man nen, 12 vrouwen). Rekening houdend met de late schoolvakan ties verwacht het arbeidsbureau nog wel een stijging, maar ook hier zal die niet spectaculair zijn. De jeugdwerkloosheid onder mannen op Tholen en Sint- Philipsland kan met 11% (20 mannen tot 23 jaar) laag genoemd worden. Vrouwen in die leeftijds categorie doen het slechter met 47 werklozen (26%). De totale jeugdwerkloosheid bedraagt 18.5%. A. Kersbergen (SGP) en I.C. Moerland (PvdA) betreurden het dat er zo weinig doorstroming zit in de banenpool. Ambtenaar A.G. v.d. Sande zei dat er drie plaatsen beschikbaar zijn, en in de toe komst zes. Maar de banenpool is voor de betreffende werknemers een eindstation en geen opstap naar een nieuwe baan. Alleen mensen die langer dan drie jaar werkloos zijn komen er voor in aanmerking. Op Tholen zijn er dat nu honderd. Van hen hebben er veertig iets meer kans op een nieuwe baan, zo is uit heroriënte- ringsgesprekken gebleken. P. van Belzen (RPF/GPV) conclu deerde dat de overheid min of meer accepteert dat er een groep ZIE VERDER PAG. 9 ENGELSMANc^n DR IEL Voorstraat 15 St. Annaland tel. 01665 - 2490 Advertentie I.M. V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1