32tv] B Hulde zilveren docent Noteboom van EHBO-afdeling St. Annaland Alle basisscholen mogen nu blijven Smerdiek behoudt het kampioenschap Aanpak milieutaken door vijf gemeenten Jonge knobbelzwanen in junizon AL 46 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Legpenning hoofdbestuur en tekening van de Brugstraat Laatste fase zoet water A.J. Polder Jeugdbrandweer Sint-Philipsland landelijk derde Oud-Tholenaar gepromoveerd Donderdag 6 juni 19' 47e Jaargang no. 30 "Ik dacht een bloemetje te krijgen, maar dit niet. Ik ben zeer verrast", zei dokter A.C.J. Noteboom. Vrij dagavond kreeg hij in de Wellevaete de zilveren legpen ning van de EHBO omdat de St. Annalandse huisarts al 25 jaar docent bij de afdeling is. Volgens nieuwe richtlijnen staatssecretaris De bijgestelde normen in het accoord dat staatssecre taris J. Wallage met de schoolbesturen en ouderorgani saties heeft gesloten, betekenen dat op Tholen en Sint-Philipsland geen enkele baisschool dicht hoeft. Project Hulp medemens De Waal Tholen onder nieuwe vlag Reanimatie Ambassadeurs Versterkte degradatieregeling vierde klas Smerdiek promoveert alsnog naar de vierde klas KNVB en blijft officieel kampioen van de eerste klas afdeling Noord-Brabant. Naast Smerdiek promoveren ook Olympia, BVC en Vesting Boys. Dat heeft de KNVB dinsdagavond besloten. Deze week Samenwerking via regionaal bureau in Goes De gemeenten Tholen, Borsele, Goes, Kapelle en Rei- merswaal gaan een samenwerkingsverband vormen voor de uitvoering van milieutaken. De Thoolse com missie openbare werken stemde maandagavond in met de ontwerp-gemeenschappelijke regeling. Deskundigheid tendrachtbode, de Tnooise Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post t 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De jeugdbrandweer van Sint- Philipsland is zaterdag in Hoorn derde geworden bij de landelijke jeugdbrandweerwedstrijden. De jonge spuitgasten behaalden 628 punten en waren daarmee de beste Zeeuwse ploeg. Aan de wedstrij den namen de beste elf ploegen uit Nederland deel. Nummer één werd het korps uit Linschoten met 640 punten. Goes eindigde als zes de met 602 punten. Bevelvoerder Jarco Kosten noem de het een 'pittig object' dat bestreden moest worden. Hij kreeg de melding dat er een brand was uitgebroken in een gebouw aan de Kernweg in Hoorn. Bij aankomst bleek dat er twee stra len lage druk moesten worden in gezet. Het jeugdkorps klaarde het karwei in 22 minuten en 48 secon den. De ploeg bestond naast de bevelvoerder uit de aanvalsploeg met Ronnie Neele en Huibert Hoek, de waterploeg met Kees Vlasveld en Tjerk den Braber plus pompbediende Wim Kosten. Burgemeester T.A. Vogel, die met zijn vrouw de wedstrijden bij woonde, had alle lof voor de jeugdbrandweer. Ook de leiders Arco Kunst en Teus Walpot waren buitengewoon tevreden over de verrichtingen van het korps. De jeugdbrandweer heeft nog plaats voor nieuwe leden. Jongens en meisjes tussen 11 en 13 jaar kunnen zich opgeven tijdens de braderie op 22 juni. Oud-Tholenaar J.M. de Heer (34) is op 16 mei aan de Rijksuniversi teit te Leiden gepromoveerd tot doctor in de bedrijfssociologie. De Heer verdedigde daar zijn proefschrift 'Strategie en verande ring in organisaties onder druk'. De studie is een onderzoek naar het besturen in organisaties van verkeer en waterstaat in de perio de dat de Deltawerken afgerond werden. De Heer heeft vijf jaar aan zijn proefschrift gewerkt, dat 350 pagina's telt en inmiddels al is opgenomen in de bibliotheek van Rijkswaterstaat in Lelystad. De Heer was leerling van de christe lijke Mavo te Tholen. Na een stu die o.a. de HTS in Dordrecht vatte de Heer de studie sociologie op en ging daarna werken bij Rijkswa terstaat. Nu doceert De Heer aan de Rijksuniversiteit in Leiden. Zijn promotor was prof. dr. A.J.G.M. Bekke, referent prof. dr. J.J. van Dijck van de Katholieke universiteit Brabant. De Heer woont in Papendrecht. Dokter Noteboom met de zilveren legpenning van de EHBO en zijn vrouw met een tekening van St. Annaland in de zestiger jaren. "Ik heb geen moment beseft dat dit een mijlpaal in m'n EHBO- leven is, want de vereniging bestaat nog geen 25 jaar", zei dokter Noteboom. "Dat klopt", vertelde voorzitter Tj. Heijboer. "De afdeling is officieel in 1968 begonnen, maar toen wij op 17 mei 1965 uit Slikkerveer in St. An naland terugkwamen, bent u al met EHBO-lessen begonnen. U wilde de theorie wel doen, wan neer ik de praktijk deed. Inmid dels zijn er 200 EHBO-diploma's door u uitgereikt en ook nog 160 reanimatie-diploma's. U vormde een brug tussen de bevolking en de afdeling. U gaf 25 jaar theorie, maar als kader namen we daar toch elk jaar wat van mee. Verder was u altijd bij wedstrijden en oefenavonden. Zelfs naar het ver- daardoor meteen De opheffingsnorm, die vorig jaar voor Tholen op 94 en voor Sint-Philipsland op 65 leerlingen was bepaald, wordt met ingang van 1993 respectievelijk 54 en 35 leerlingen. De kleinste scholen in beide gemeenten - de Sint Antho- niusschool in Oud-Vossemeer met 61 en de School met de Bijbel in Anna Jacobapolder met 44 - blij ven nog boven die norm. Eerder was er angst dat 9 van de 17 Thoolse scholen zouden moe ten sluiten. De bijstelling van de normen is, aldus onderwijsambte- naar B. van Olffen, een goede zaak voor de werkgelegenheid en de leefbaarheid in de verschillen de kernen. Nu geen enkele basisschool onder het getalscriterium zit, doen de andere voorwaarden niet meer ter zake. Het is namelijk ook zo dat in een dorp de laatste school van een bepaalde identiteit mag blij ven bestaan, als er binnen een straal van vijf kilometer niet een zelfde school te vinden is. De school moet dan echter wel mini maal 50 leerlingen hebben. Van de 8400 basisscholen in ons land moeten er tot 1996 eigenlijk zo'n 1600 verdwijnen, maar 240 daarvan zijn de laatste van een be paalde levensbeschouwelijke rich ting. De stichting van nieuwe scholen wordt bemoeilijkt, door dat de stichtingsnorm omhoog gaat van 50 naar 200 leerlingen. In deze regio is de komst van een nieuwe school geblokkeerd. In Middelburg heeft een interna tionale evaluatiegroep de resulta ten bekendgemaakt van het ondersteuningsproject kleine ba sisscholen Zeeland. De School met de Bijbel in Anna Jacobapol der was bij dat project betrokken. Gebleken is dat geen verschil in kwaliteit bestaat tussen kleine scholen en grotere scholen. De kwaliteit nam toe naarmate het verbeteren van de scholen breder werd aangepakt, de onderwijsge venden meer tijd besteedden aan verbeteringen in het onderwijs en hoe meer daarbij de schoolbege leidingsdienst werd ingeschakeld. Aan het project deden 14 scholen mee, allemaal de enige school in een dorp. Ook de effecten van het project op het leven in het dorp werden gemeten. Overal worden de schoolgebouwen benut voor an dere activiteiten. Het belangrijk ste effect dat de onderzoekers waarnamen was dat de samenwer king tussen de dorpsbewoners in tensiever is geworden en meer gestructureerd. In alle dorpen worden de activiteiten ook na de projectperiode voortgezet. Het drie jaar durende project werd uitgevoerd door het regio naal pedagogisch centrum Zee land (RPCZ) in opdracht van de provincie. re noorden ging u mee voor de Nederlandse EHBO-kampioen- schappen. Wat organisatie betreft, moest u alles wel in hapklare brokken hebben, kant en klaar be reid", zei voorzitter Heijboer. "Ik had een hekel aan ledenlijsten en ander organisatorisch werk van de vereniging", liet dokter Note boom weten. "Hulpverlening aan de medemens, dat vond ik belang rijk, dat was mijn enige motief. Daarom speelde de oproep van dokter Kugel - je mag het Rode Kruis niet beconcurreren - ook geen rol." De eerste EHBO-lessen werden in het Groene Kruisgebouw gegeven. "Ik wil niet dat er gerookt wordt in dit kot", zei dokter Noteboom vanaf het begin en er werd niet meer gerookt. "Dat is ook niet goed voor de gezondheid, maar wanneer ik na de les wegging, werd er een zucht van verlichting geslaakt en kwamen de shagdozen en lucifers voor de dag." De docent zei te hopen, even en thousiast te blijven voor het EHBO-werk als oud burgemeester Baas. "Overigens heb ik de lessen 25 jaar niet altijd even graag gedaan. Ik heb ook wel eens gemopperd, ik bleef ook wel eens liever thuis bij de kachel, maar ik hoop 't toch nog te mo gen doen", aldus dokter No teboom. Hoofdbestuurslid Nijssen reikte de zilveren docent de legpenning van de EHBO uit. "Een aanden ken voor 25 jaar is op zijn plaats, want een cursus kan niet zonder arts/docent, evenmin als zonder kader en zonder lotus-mensen. Daarom is het na 25 jaar tijd voor een mijlpaal", zei dhr. Nijssen. Namens de afdeling St. Annaland bood voorzitter Heijboer een her innering uit de jaren zestig aan: een tekening van de oude Brugstraat met het inmiddels gesloopte huis van P. Snoep, ge- De tot het Nobo-concern beho rende banketfabriek De Waal uit Tholen heeft sinds gisteren een nieuwe naam: Biscuits Delacre. Deze naam is afkomstig van de zusterbedrijven in België en Frankrijk, die evenals De Waal en Nobo tot het internationale Campbell concern behoren. Kees van der Slikke uit Scherpe- nisse, al 30 jaar in dienst van De Waal, onthulde de nieuwe naam op het gebouw aan de Edisonweg. Volgens directeur J.W. Hilbron zal de bundeling van krachten onder één merknaam leiden tot verdere groei. Nobo heeft 270 medewerkers van wie er 35 in Tholen werken en de overigen in de hoofdvestiging Ede. In Tholen worden bokke- pootjes en ballerina's gemaakt. maakt door P. Dekker. "Een leuk idee, aardige attenties", was de reactie van dokter Noteboom. Hij reikte vrijdagavond ook nog diploma's uit aan geslaagden voor de cursus reanimatie: mevr. J. van Schilt, mevr. J. Smits-van 't Hof, dhr. M. Kodde, dhr. P. Fase en mevr. E. Fase-Hengstmengel. Ook geslaagd, maar verhinderd waren de heren L. de Goede, Y. Paans, G. Mulder en A. v.d. Perk uit St. Annaland, dhr. C. v.d. Vel de, mevr. H.D. v.d. Velde en mevr. B. van Harlingen uit St. Maar tensdijk en dhr. A.A. van Westen uit Oud-Vossemeer. Voorzitter Heijboer was er bijzon der mee ingenomen, dat een heel vroeg EHBO-lid als dhr. Kodde de reanimatie-opleiding deed. Hij hoopte hem ook binnen de vereni ging weer terug te zien. Dokter Noteboom belichtte het belang van de vrijwilligers nog eens: "Er zijn mooie ziekenhui zen en ambulances, maar wat heb je aan al die dure dingen als er geen hulp is als er wat gebeurt. Je bent afhankelijk van degene die het dichtstbij is: een passant, een buurman. Van hen kunnen we hulp verwachten wanneer dat ac- cuut nodig is, wanneer het leven direct in nood is. Daarom is een kundige reanimator van groot be lang. Ik prijs me gelukkig, dat er zoveel deelnemers waren. Het kost veel zweetdruppels om de kennis vaardig te houden, maar blijf ijve rig oefenen, want goed vakman schap is belangrijk", aldus dokter Noteboom. Dirk Wessels, Corina Rijnberg, Sandra van Poortvliet-v.d. Repe en Sylvia Menheere-Heijboer, die samen de wedstrijdploeg vorm den, werden als ambassadeurs van de EHBO-afdeling St. Annaland in de bloemen gezet. Ook Ina Menheere-Burgers, al 20 jaar lid en de enig overgeblevene van de eerste groep, kreeg een bloemetje. "Ze verzet heel veel werk", zei voorzitter Heijboer. "Bij elke cur susavond ligt ze op de grond te kreunen en te piepen." Mevr. Menheere is ook al vele jaren ac tief binnen de lotus, de vereniging voor het uitbeelden van slachtof fers. Verder werd kaderinstructrice Corrie van Leeuwen-Wessels in de bloemen gezet, evenals het echt paar Van Maaren, de beheerders van de Wellevaete, voor de goede verzorging. In september begint de nieuwe EHBO-cursus in St. Annaland. Na de pauze was er bingo en een verloting, waarvoor de mid denstand prijzen beschikbaar had gesteld. De bijeenkomst werd ook bijgewoond door erelid mevr. Ha- ge en vertegenwoordigers van de EBHO-afdeling St. Maartensdijk. in een beslissingsduel voor de titel kunnen strijden. Olympia zal ech ter niet het onderste uit de kan Bovenstaande is een compromis voor de vier verenigingen, die be trokken waren bij de uitspraak van de commissie van beroep van de afdelin. Deze verklaarde een straf van twee winstpunten in mindering voor Olympia en Vesting Boys nietig, waardoor Smerdiek geen kampioen meer was in de eerste klas van de afde ling Noord-Brabant. Het afde lingsbestuur boog zich over de vervelende zaak en kwam met het voorstel, dat dinsdag door de KNVB in Zeist is goedgekeurd. Hierdoor gaat het door Smerdiek en BVC aangespannen kort ge ding, morgenochtend in Utrecht, niet meer door. "Schijnbaar heeft de KNVB een procedure toch niet aangedurfd. Ik hoop dat de straf- commissies uit deze zaak hun le ring hebben getrokken", aldus advocaat mr. J. Vreijling. Ook Smerdiek-voorzitter M. Vroegop was verheugd over de uitspraak van de KNVB. Zowel hij als de voorzitter van BVC '54 machtig den de advocaat om hun instem ming aan de voetbalbond kenbaar te maken. Zijn collega Buitelaar van Olym pia '60 uit Dongen is eveneens te vreden met het compromis. "Ik ben zeer blij," aldus de voorzitter van Olympia. "Als de uitspraak eerder was gekomen, hadden wij In de Kramerspolder te Anna Ja cobapolder wordt rond de boerde rij van A.A. van Nieuwenhuijzen de laatste hand gelegd aan het ba sisplan watervoorziening. In ver band met moeilijkheden over de grondverwerving, die weer ver band hielden met het waterpeil, moest aannemer fa. Aarts en Uijt- dewilligen uit Steenbergen nood gedwongen het karwei staken. Inmiddels heeft hij de draad weer opgepakt en het waterschap hoopt dat alles eind juni klaar is. De meerkosten bedragen bruto 150.000 gulden, maar volgens waarnemend griffier G. Vos gaat daarvan nog een stuk subsidie af. Tijdens de algemene vergadering op 17 juli in dorpshuis de Wimpel komt de aanleg van het volgende basisplan aan bod: St. Annaland. De bedoeling is om tegelijk met de aanleg van de nieuwe Krabben- kreekweg een duiker te maken bij de Hollaireweg ten behoeve van de wateraanvoer. Zo'n duiker komt er ook bij de Ceciliaweg te St. An naland. gaan halen en gaat accoord met deze oplossing. Ik hoop dat deze vervelende zaak geen deuk ople vert in de goede verstandhouding tussen de verenigingen. Olympia heeft terecht de straf bestreden en is in ere hersteld. Ik gun Smerdiek en BVC de promotie van harte," aldus de voorzitter van Olympia. De promotie van vier verenigin gen naar de vierde klas KNVB heeft wel gevolgen voor de compe titie. "Het aantal verenigingen in de vierde klas moet weer worden teruggebracht naar 12", aldus dhr. Bruinis van de KNVB afdeling Zuid I. "Waarschijnlijk zal er ge bruik worden gemaakt van een versterkte degradatieregeling. Of die echter al in het seizoen 1991/92 in werking zal treden, is nog onduidelijk." De verdeling van de ploegen over ,de beide vierde klassen is evenmin duidelijk. De kans bestaat dat één of meer ploegen in de vierde klas B worden ingedeeld. Of volgend seizoen de derby SPS-Smerdiek wordt gespeeld, is daarom nog maar de vraag. Politieman weer vaker op straat om kleine misdaad aan te pakken Rode Kruis loopt geld bijeen voor Belize Burgemeester bij zestigjarige Bouwbond in Vossemeer: Zorg dat je levendigheid houdt Laatste fase zoet water Anna Jacobapolder Tholen project sluit aan bij Halt- Hogere leges voor hinderwet vergunning Zorgverbreding Thoolse scho len op radio Nieuwe douches WHS dank zij feestweek Gepromoveerd Noad '67 heeft na elf jaar een tweede veld Tennisclubs strijden om Ei land Tholencup MET DE GEBALDE VUIST KOMT MEN VERDER DAN MET EEN WETBOEK IN DE HAND Dit nummer pagina's bestaat uit 16 Bij de samenwerking komt de na druk de eerste jaren te liggen op het beleid ten aanzien van de hin derwet, de wet chemische af valstoffen, de wet bodembescherming en de lozings verordening riolering. In 1994 moet een adequaat uitvoeringsni veau ten aanzien van deze ba sismilieutaken zijn bereikt. Nog dit jaar moet een regionaal mi lieucoördinator voor het samen werkingsverband aan de slag gaan, volgend jaar komt daar een regionaal milieucontroleur bij en het jaar daarop nog een. Zij be mannen het regionaal bureau, dat in Goes gevestigd wordt. De kosten van zo'n bureau wor den voor dit jaar geraamd op f 90.711,-, voor volgend jaar op 247.345,- en voor 1993 op f 341.555,-. Per inwoner is de Thool se bijdrage voor die drie jaren be- Vijf jonge zwanen koesteren zich in het junizonnetje terwijl hun ouders een oogje in het zeil houden. De jonge vogels zijn een paar weken oud en nog gehuld in vaal bruine donsveren. Als vader zwaan het talud van de watergang oploopt is dat een teken voor het vrouwtje de kleintjes door de buis te sturen zodat ze aan de andere kant van de dam ongestoord en ongezien hun kostje bij elkaar kunnen zoeken. rekend op respectievelijk 0,90, 1,60 en 1,70. Daarnaast vol gend jaar nog 20.400,- en het jaar daarop het dubbele bedrag als bijdrage in de salariskosten van de controleurs (naar rato van het aantal hinderwetplichtige in richtingen in de gemeente). Een milieu- uitvoeringsprogramma gaat de basis vormen voor de samenwer king. Aan de hand daarvan kun nen de nodige werkzaamheden worden bepaald. Jaarlijks stellen de gemeenteraden een verslag vast. Doordat het samenwerkings verband zo'n 100.000 inwoners telt, voldoet men aan een eis om in aanmerking te komen voor rijkssubsidie. M.J. Klippel (SGP) zei dat zijn fractie het samenwerkingsverband wel ziet zitten. Alleen wilde hij weten wie het jaarverslag krijgt. Dit bleek, na goedkeuring door de milieu-inspectie, naar het ministe rie van VROM te gaan. Het ver slag geeft namelijk aan hoe de beschikbare gelden zijn besteed. M.A.J. v.d. Linde (PvdA) vroeg zich af of Tholen wel een bijdrage aan de gemeenschappelijke rege ling kan leveren, omdat hij de in druk had dat men ternauwernood het eigen werk aankan. Wethou der J. van der Jagt gaf toe dat het werk beslist niet minder zal wor den, maar hij dacht daar wel uit te komen. Ambtenaar J. v.d. Merbel vulde aan dat de inbreng bestaat uit het incidenteel leveren van spe cifieke deskundigheid. "Er zal be slist geen uitwisseling op grote schaal plaatsvinden. Er is geïn ventariseerd welke specialismen er in elke gemeente zijn, want niet ie dere gemeente hoeft voor zich het wiel uit te vinden." W.C. van Kempen (CDA) vroeg zich af wat er gebeurt als Den Haag de subsidiekraan dicht draait. Hij wilde weten of b. en w. erover hadden gedacht de milieu taken zelfstandig uit te voeren. Van der Jagt zei dat dit niet kon, gezien de voorwaarde van 70.000 inwoners. Bovendien zou het on betaalbaar zijn. De wethouder gaf toe dat de regelgeving een gevaar in zich heeft van een subsidie die wordt afgebouwd. Of dat die via het gemeentefonds gaat lopen, maar dan verandert er niets. Op het niet halen van de doelstelling voor 1994 volgt geen sanctie door het rijk, deelde Van der Jagt des- gevraad mee aan Van der Linde. De leden J. v.d. Heuvel en P. van Belzen waren maandag ver hinderd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1