Ontwerpplan: herstel natuur in oostelijk, waterwinning in westelijk Oranjezon Lustrum met bijna 600 wandelaars Ruim baan voor de fiets Middelburg - Koudekerke Waar en hoe bergen wij vervuilde bagger? Eerste prijs voor vissers 't Is toch tendenuut! 1e fase rapport mer berging baggerspecie project WIK en WHS content met verloop avondwandelvierdaagse Donderdag 30 mei 1991 Bijeenkomsten Een rendabele productie van drinkwater en herstel van de vroe gere natuurlijke situatie, het lijken tegenstrijdige doelstellingen. In het ontwerp-grondwaterdeelplan voor De Manteling/Oranje zon worden ze zoveel mogelijk met elkaar verzoend. Zoetwaterbei Loofbos IN HEHOEV Inspraak Pak even uw zakboekje provinciale griffie ABDIJ I E l W 8 De provinciale weg Middelburg - Koudekerke zal over enkele jaren grondig worden verbeterd. De reconstructie moet ook de (brom-)fiet- ser ruimer baan bieden. Maar of het nu een fietspad, een ventweg of een combinatie van beide wordt, is nog in discussie. De plannen voor en tekeningen van de verschillende mogelijkheden liggen op verschil lende plaatsen ter inzage. Dit voorjaar is het fietspad al met een halve meter verbreed om de veiligheid er te verhogen. De breedte blijft echter onvoldoende voor een zo druk gebruikte route. Dagelijks maken 1800 mensen gebruik van het pad. Bovendien ligt het fietspad nu dicht bij de hoofdweg: de kans dat een slip pende auto op het pad terecht komt, is groot. De plannen voorzien in een paral lelweg aan de zuidzijde van de hoofdweg. Van een weg aan elke kant is afgezien om redenen van veiligheid en kosten. De meeste varianten hebben als uitgangspunt dat de nieuwe hoofdrijbaan naast de bestaande wordt aangelegd. Het fietspad of de ventweg komt dan gedeeltelijk op de verharding van de bestaan de weg te liggen. Dat heeft twee voordelen: zowel auto- als fietsverkeer heeft min der last van de reconstructiewer- ken en door gebruik te maken van de bestaande verharding wordt de fietsvoorziening goedkoper. De verbreding vindt vrijwel overal plaats aan de noordkant. Het ge volg is dat de begroeiing aan die kant moet worden vervangen door nieuwe aanplant. De be groeiing aan de zuidzijde kan gro tendeels onaangetast blijven. In een aparte nota met tekeningen wordt de kruising van het fietspad of de ventweg met de nieuw aan te leggen weg Vlissingen - Koude kerke - noordelijke rondweg Kou dekerke behandeld. Van de varianten maken een tunnel voor de fietsers, een rotonde voor de auto's en een duiker voor dé Me- liskerkse Watergang deel uit. Op twee bijeenkomsten kunnen belangstellenden informatie krij gen over de plannen. Dinsdag 11 juni van 14.00 tot 17.00 en van 18.00 tot 20.00 uur is die moge lijkheid er in het verenigingsge bouw Couburg aan de Duinstraat in Koudekerke en op woensdag 12junivan 14.00tot 17.00en van 18.00 tot 20.00 uur in het kantoor van Provinciale Waterstaat aan het Groene Woud 1 in Middel burg. Woensdag 3 juli om 16.00 uur be gint in datzelfde kantoor een hoorzitting voor mensen, die schriftelijk hebben gereageerd en OMM ISSI KS De commissie basis- en eerste lijnsgezondheidszorg van de raad volksgezondheid gaat op dinsdag 4 juni praten over allochtone ge zondheidsvoorlichting en over chronisch ziekenbeleid. Het be gint om 19.30 uur. De commissie geestelijke ge zondheidszorg en zwakzinnigen zorg van de Ravoz bespreekt op donderdag 6 juni, aanvang 9.45 uur, de nieuwe WZV-normen voor psychiatrie, adviezen van Vijver vreugd over nieuwbouw en van Den Berg over uitbreiding en het onderzoeksrapport sterk gedrag- gestoorde en licht geestelijk ge handicapten. De beide Ravoz-commissies ver gaderen in het gebouw Magnolia, Magnolia 3 te Goes. De provinciale milieuraad verga dert op donderdag 6 juni om 10.00 uur. Op de agenda staan het concept grondwaterplan De Manteling/ Oranjezon, een pré-advies over de concept-startnotitie vooront werp Provinciaal Afvalstoffen Plan III Zeeland en een pré-advies over het ontwerp streekplanuit werking/intentieprogramma stil- tegebieden met de ontwerp-ver- ordening. Ook komt het rapport mer 1e fase berging baggerspecie aan de orde. De milieuraad vergadert in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Alle vergaderingen zijn open baar. De agenda en de stukken liggen ter inzage in het provinciaal infor matiecentrum, Abdij 9, Middel burg. een toelichting op hun reactie wil len geven. De Plannota verbetering fiets- voorzieningen langs de provin ciale weg Middelburg - Koude kerke en de Nota S 14/S15, ver binding tussen Vlissingen - Kou dekerke en rondweg Koudeker ke, kruispunt Middelburgse straat zijn tot en met 20 juni in te zien bij de provinciale griffie, Sint Pieterstraat 42 (kamer B 205) en bij het informatiecentrum van de provincie. Abdij 9 Middelburg. De plannen en tekeningen liggen ook ter inzage bij de secretarie van de gemeente Middelburg aan de Lange Noordstraat 1 en bij de secretarie van de gemeente Valkenisse aan het Dorpsplein 28 in Koudekerke. De bodems van havens, kanalen en andere waterlopen zijn zo vervuild, dat de bagger afval is geworden. De mogelijkheden tot verwerking zijn beperkt, zodat berging de enige oplossing is. Over wat voor bagger gaat het, waar berg je het en hoe kun je dat milieuveilig doen? Mogelijke oplossingen komen aan de orde in een milieu-effectrapport. Midden-Zeeland kent maar twee waterwingebieden: in de duinen van Biggekerke en in de duinen bij Oranjezon tussen Oostkapelle en Vrouwenpolder. Biggekerke is een reservewinplaats. In Oranje zon wordt sinds het begin van de ze eeuw grondwater gewonnen voor drinkwater. In de loop van de jaren werd steeds meer water onttrokken en dat leidde tot schade aan de na tuur: verdroging in de valleien en verzilting in de kanalen. Voor de natuur is een ongestoord, natuurlijk grondwatersyssteem van belang. De drinkwaterwin ning heeft juist een verlaging van de waterstand tot gevolg. Om niet afhankelijk te worden van aan voer van drinkwater van elders, wil het provinciaal bestuur het ge bied als drinkwaterreservoir handhaven/Voor Oranjezon geldt dat de functies natuur en drink water er van gelijk belang zijn. De werkgroep, die het ontwerp voor het grondwaterdeelplan heeft gemaakt, kwam unaniem tot de keus om de waterwinning in het oostelijk deel te stoppen. Een rendabele drinkwaterproduc tie blijft mogelijk tot een maxi mum van 550.000 kubieke meter. (De huidige vergunning geeft recht op een hoeveelheid van 990.000 kubieke meter.) Overigens zal de winbare hoe veelheid voorlopig nog kleiner moeten zijn, zodat de regens de zoetwaterbei weer op het ge wenste peil kunnen brengen. Het herstel van de zoetwaterbei en het stoppen van de waterwin ning zal in het oostelijk deel leiden tot natte duinvalleien met de daarbij horende begroeiing en dierlijk leven. Er ontstaat weer min of meer een situatie, zoals die was voor en bij het begin van de waterwinning. De hoeveelheid winbaar grond water mag nog met 40.000 ku bieke meter worden verhoogd als het naaldbos wordt omgezet in een meer bij de Nederlandse dui nen passend loofbos. Naaldbos verdampt namelijk veel meer wa ter dan loofbos. Gedeputeerde Staten willen met Delta Nutsbedrijven een overeen komst afsluiten, waarin de omzet ting in loofbos en andere door de werkgroep voorgestelde voor waarden zijn opgenomen. Onder deel is ook om het oostelijk deel van het oude draineerkanaal om te vormen tot een duinvallei. Het is een soort tussenrapport. Milieu-effectrapport eerste fase berging baggerspecie geheten. Gedeputeerde Staten selecteren na adviezen en reacties op dit rap port de alternatieven die in het de finitieve MER-rapport tot in detail op hun gevolgen voor het milieu zullen worden onderzocht. Het baggervraagstuk wordt steeds nijpender. Hier en daar is het baggeren al uitgesteld en zon der definitieve bergingsmogelijk heden zijn op enkele plaatsen vaarwegbeperkingen onont koombaar. Berging zou niet noodzakelijk zijn, wannneer lozen van verontreini gende stoffen voorkomen kan worden. Maar zover is het nog niet, al wordt daaraan gewerkt. Om te kunnen vaststellen hoeveel bagger moet worden geborgen, is het noodzakelijk te berekenen wat de maatregelen bij de bron (voorkomen van lozingen) in de komende jaren voor positief ef fect zullen hebben. In de startno titie van de MER werd bijvoor beeld nog uitgegaan van een hoe veelheid te bergen baggerspecie in de periode 2000 - 2010 van Voordat GS een besluit nemen, kan iedereen op het ontwerp van het grondwaterdeelplan De Man teling/Oranjezon reageren. Schrif telijke reacties kunnen worden gestuurd naar Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Het plan is kort weergegeven in een Waterbrief van de provincie. Belangstellenden kunnen de brief (of het plan) ook opvragen bij het informatiecentrum van de provin cie (tel. 01180 - 31400). Het plan ligt ook ter inzage op het provin ciehuis en bij de gemeenten Dom burg en Veere. Nadat enkele advies- en staten commissies het ontwerp behan deld hebben, nemen GS een definitieve beslissing. Dat zal be gin juli zijn. De eerste kamer uit gedeputeerde staten houdt dinsdag 4 juni, 10.00 uur, een zitting. Onderwerp van gesprek is het dempen en rioleren van een ge deelte van de waterloop aan de Langeweg in Sluiskil door de heer A. Jansen die hiermee zijn tuin wil verfraaien. Het waterschap De Drie Ambachten heeft, uit water- beheersingsbelang, geen toe stemming gegeven. Inwoners van Tholen, Sas van Gent en Terneuzen zijn bij de pro vincie in beroep gegaan, omdat hun gemeentebestuur geen alge mene bijstand wil geven. De tweede kamer uit gedeputeer de staten behandelt de beroep schriften op dinsdag 4 juni om 10.20, 10.40, 11.00 en 11.20 uur. De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 Mid delburg. 2,25 miljoen kubieke meter. Nu raamt men die hoeveelheid op 9 miljoen kuub. Voor de periode 1990 - 2000 is de raming 6 mil joen kuub. In het rapport zijn vier methoden van berging onderzocht: op het land, in de bodem, buitendijks, grenzend aan land (specie boven water, geheel onder en half boven en half onder water) en buiten dijks als eiland (geheel of deels boven water). In totaal zijn 40 bin- nendijkse, 5 buitendijkse langs het land en 3 eilandlocaties on derzocht en onderling vergele ken. De geschiktste binnendijkse ber gingsplaatsen zijn volgens het rapport de Jacobpolder bij Nieuw- dorp, de Koegorspolder ten zuid en van Terneuzen, de Axelse vlak te en de Sloehaven-Oost. Als geschiktste buitendijkse eilandlo catie komt de Middelplaat, noor delijk van Terneuzen, naar voren. Als buitendijkse aanlandingsop slagplaatsen zijn de Staartse Nol bij Borssele, Sloehaven en Appel- zak (oostelijk van Bath) de betere stortplaatsen. Over het tussentijdse MER-rap port worden de komende weken voorlichtingsbijeenkomsten ge houden. Donderdag 6 juni is Ons Dorpshuis in Kruiningen de plaats van handeling, maandag 10 juni De Stenge in Heinkens- zand en donderdag 13 juni de Opstandingskerk in Terneuzen. De bijeenkomsten zijn voor ieder een toegankelijk en beginnen steeds om 19.30 uur. Het volledige rapport is verkrijg baar voor tien gulden bij het infor matiecentrum van de provincie, tel. 01180 - 31400. Een informa tieblad met een verkorte versie van het rapport is daar gratis ver krijgbaar. ry-i' «TTj&cf-A bSSkvA Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Wandelaars op de Stoof weg te St. Annaland. Met 579 deelnemers aan de avondwandelvierdaagse konden de organisatoren, voetbalvereni ging WHS en gymnastiekvereni ging WIK, terugzien op een geslaagd lustrum van dit loopeve nement. 420 Wandelaars liepen de kortste afstand van 5 kilometer per dag. Voor de 10 kilopieter hadden zich 155 wandelaars inge schreven, waaronder de oudste deelnemer, dhr. Smit uit het Gro ningse Loppersum. Van de deelne mers kwamen er slechts 25 van buiten Sint-Annaland. Muziekvereniging Accelerando haalde op de laatste dag alle wan delaars in aan het Havenplein, waarna men in een lange stoet richting het sportterrein liep, waar iedereen als herinnering een me daille kreeg. Na de binnenkomst van alle lopers gaf de jazzgroep van WIK in WHS-tenue een de monstratie in de feesttent. On danks de slechte kwaliteit van de geluidsband was het optreden geslaagd. Het trekken van de gele kaart door een vrouwelijke scheidsrechter en het neerhalen van een deelnemer, die met een plens water werd oijgebracht, zorgden voor grote hilariteit. De jazzdance stond onder leiding van Colette-Petra de Boer. Op de slot- avond van de feestweek van WHS zal het nummer om kwart voor acht opnieuw worden uitgevoerd. Wethouder van Schetsen reikte de bekers uit aan de oudste en aan de jongse deelnemer. In de toespraak prees hij de organisatoren WIK en WHS. Uit alles bleek dat Sint- Annaland vele evenementen kent, maar dat haast 600 mensen deel namen, betekent dat dit initiatief leeft bij de bevolking. De beker voor de jongste actieve deelnemer ging naar de bijna driejarige Step hanie Rijnberg. Zij liep elke avond samen met haar moeder de vijf kilometer, waarover zij onge veer twee uren deden. Organisator Peter Moerland be dankte de EHBO-vereniging, die elke avond hulp verleende, mu ziekvereniging Accelerando voor het binnenhalen van de deelne mers, de middenstanders voor het verstrekken van de versnaperingen en alle deelnemers voor hun spor tieve inbreng. P. en J. Bazen uit St. Maartens dijk hebben de eerste prijs gewon nen met een viswedstrijd voor kleine boten in de Noordzee. Ze haalden 15 kilo en 800 gram vis binnen, wat een mooie beker, een viszoeker ter waarde van 700 gul den en een boodschappenmand met 50 gulden artikelen opleverde. De wedstrijd begon zaterdagmor gen om kwart voor negen met het afschieten van een vuurpijl bij de trailerhelling Neeltje Jans. Er de den 48 boten aan mee, die een flinke wind van 3 a 4 B trotseer den en een golfhoogte van circa 1 m. De vis werd op het eiland Neeltje Jans gewogen, waarna de prijzen in het Deltagebouw wer den uitgereikt. De Bazen's waren de gelukkigen met 40 vissen.De wedstrijd werd georganiseerd door de Deltavissers Zuid-West Nederland. Me binne as afdêêlinge van 't Welfare werk wé kwaed om a tur in dat reisverslag over dat werk in Staevenisse niks staet. 't Hae wé over 4 afdêêlingen, ma over die van ons óór hezwehe. In toch erame op iedere verköpinge 't mééste held binnen hekrehe. Dat a me maeke, is 't bekieken wé waerd, 't Wöör oak nie alléén voor ons durp bewaerd. Oale ménsen doe d'r best, dat wi'k nie tehenspreke, ma a onze biedraehe meetelt is a méér as ééns hebleke. Me bin 't a hewend om over 't ööt te ööre hezie. Alléén a 't op betaele ankomt, verhete z'ons nie. Over dat hevraekte weitje van De Vos wi'k oak nog wat zehhe. Die man zei zelluf: 't is artstikke mööi; in dat val nie te wêêrlehhe. 't Is toch leutug a je die heiten in dat pluumvee dae zo zie scharrele. Wat heef tat noe, a je wé us wat strööitjes in veertjes zie dwarrele. 't Loop oak best los mee de stank van die dieren; dan zouwe de boeren oak nie méé motte hiere! Ma ja, a ze van oaherand mee dreihementen hae zwoaie, dan is tehenstrubbele vechte tehen de bierkoaie. Om 't oaherop te zoeke, ei oak weinug zin. Je mö je neihe bienae schaeme a je Staevenissenaer bin. 'k Zou nog wé zo 't één in 't oare nae voren kunne brienge, want in de loap van de tied haet 'r nog a wat verdwiene. Mar om daer al op vooruut te loape, ei weinug zin. Me zu mst ope, dat 'r un oap leuhuns bie bin. L.M. Hendrikse-Everaers, Schoolstraat 23, Stavenisse. THOLEN 5-12 juni Cursus kruisver. 'omgaan met dementie', wijkgebouw 14 u. 1-7-15 juni Youth for Christ organiseert 'doet het geloof je wat, doe er wat mee', Meulvliet 20 u. 8 juni Fancy-fair (rommelmarkt), Burg. v. Berchemstr. 21, 10-12 u. 12 juni Gezamenlijke reis Plattel.vrouwen naar Tingiete rij in Alphen a/d Maas 15 juni Oriëntatierit MAC, start Zoekweg 19 u. 19 juni Bingo en bejaardensoos, zaal Schuttershof 14 u. t/m 15 juli Tentoonstelling schilderijen van mevr. Witte. OUD-VOSSEMEER 8 juni Clubwedstr. HSV 't Scharretje, De Noord 11-14 u. 4-5-6-7 juni Avondwandelvier daagse starte Vossenkuil 18.30 u 14 en 15 juni Kermis In Zeeland is er behoefte aan een of meerdere depots voor de berging van verontreinigde baggerspecie. Gedeputeerde Staten hebben hiervoor een procedure inzake milieu effectrapportage (MER) gestart, waarvan de 1e fase nu is afgerond. In het-1e fase rapport MER zijn op een aantal punten alternatieven aangegeven voor de omvang, de bergingsmethode en de locaties. De geselecteerde locaties liggen op en in de omgeving van het Sloegebied, in de Westerschelde (bij Borssele, Terneuzen en bij Bath) en ten oosten van het kanaal van Gent naar Terneuzen. Op het rapport is inspraak mogelijk. Het is de bedoeling om na deze inspraak het aantal alternatieven in te perken. De overblijvende alternatieven worden in het definitieve milieueffectrapport meer in detail op hun gevolgen voor het milieu onderzocht. Ter inzage Het 1e fase rapport MER, de 6 basisrapporten, de startnotitie en de richtlijnen inzake de vergunning ingevolge de Afvalstoffenwet liggen voor een ieder ter inzage van 1 juni tot en met 30 juni 1991 gedurende openingstijden in de gemeentehuizen van Vlissingen, Middel burg, Arnemuiden, Borsele, Reimerswaal, Hulst, Hontenisse, Terneuzen, Sas van Gent en Oostburg; inzage eventueel in overleg met gemeenten. Voorts liggen de stukken ter inzage in de bibliotheken te Vlissingen, Middelburg, Heinkenszand, Goes Hulst, Kloosterzande, Terneuzen, Sas van Gent. Oostburg en Breskens en op het informatiecentrum van de pro vincie Zeeland te Middelburg. Reacties Tot 1 juli 1991 kan een iederop het 1e fase rapport MER reageren. Ook kan een ieder voor stellen doen voor de richtlijnen voor de mede in het kader van de vergunning Wet verontrei niging oppervlaktewateren op te stellen MER. De reacties dienen schriftelijk te worden ingediend en te worden gericht aan Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Voorlichting Het 1e fase rapport MER is voor een ieder verkrijgbaar bij het informatiecentrum provincie Zeeland tegen betaling van f 10,—. Een samenvatting is hier gratis verkrijgbaar. Telefoon 01180-31400. Voorlichtingsbijeenkomsten worden gehouden op: 6 juni a.s. te Kruiningen in het Dorpshuis, op het adres Markt nr. 6, om 19.30 uur. 10 juni a.s. te Heinkenszand in de Stenge, op het adres Stengeplein 1, om 19.30 uur. 13 juni a.s. te Terneuzen in de Opstandingskerk, op het adres Bellamystraat 74, om 19.30 uur. De bijeenkomsten zijn voor een ieder toegankelijk. Middelburg, 29 mei 1991 sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 SINT-ANNALAND t/m 19 okt. Isings' kijk op ge schiedenis, Meestoof 15-17 u. t/m 1 juni Feestweek 60-jarig bestaan WHS t/m 1 juli Tentoonst. olieverfschil derijen en origami STAVENISSE 1 juni Voetbaltoernooi 3e elftal, Pilootweg aanvang 12.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 1 juni S.V. Smerdiek A/B- junioren toernooi 2e elftal 3 juni Oefenavond EHBO en red dingsbrigade, zwembad 19-21 u. 18 juni Bezoek Plattel.vrouwen aan 'Wouwdfluit' in Wouw ver trek Haven 13.15 u. t/m 30 juni Tentoonstelling schil derijen van dhr. Cotereels SCHERPENISSE 8 juni 6e Bekerwedstr. hsv De Zeebaars, Anna Vosdijkpolder 11.30-14.30 u. 8 juni Jeugddag gymver. Tho- len/St. Philipsland/Schouwen Duiveland, De Pluimpot 15 juni Braderie 14 u. POORTVLIET 8 juni Clubkampioenschappen, sportpark SPS aanvang 12 u. 18 juni Fietstocht Plattel.vrou wen, start 12 u. Markt SINT-PHILIPSLAND 22 juni Braderie 9-21 u. BERGEN OP ZOOM t/m 23 jun. Expositie olieverven en aquarellen van Pierre Timmer mans, Markiezenhof 30 mei Toneelstuk 'Eindspel', De Maagd 20.15 u. 1 juni Optreden Nederpop 'The Scene', de Botte Hommel 21 30 u. t/m 2 juni Tentoonstelling 'Verf en Vezels', Markiezenhof t/m 30 sept. Dagel. te bezichten St. Gertrudiskerk film+ +film+ +film+ ROXY 1: Dances with wolves - a.l., dagelijks 20 u., zo 16.15 en 20 u. Duck Tales, Het geheim van de wonderlamp - a.l., za, zo en wo 14 u. ROXY 2: Q A - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20.15 u. Daantje de wereldkampioen - a.l., za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: Look who's talking too - a.l., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di en do 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: The silence of the lambs - 16 jaar, vr en za 19 en 21.30 u„ zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. Kindergarten cop - za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 3: Sleeping with the enemy - a.l., vr 19 en 21.30 u., za 19 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. The wit ches - a.l., za, zo en wo 14 u.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 7