Nieuwsbladprijs voor gedreven lokale journalistiek op Tholen Smerdiek verliest kampioenschap Bejaarde fietser na aanrijding overleden Waterfestijn en levende have bijten elkaar niet op de Speelmansplaten Van Gurp verlaat het waterschap Jury bekroont artikelen over Manke de Klerk AL 46 JAAR DÈ TH00LSE COURANT HOLLANDSE NIEUWE Milieureserve 32È'j 6 Kort geding tegen de KNVB Ongeveer 2000 betalende bezoekers aan dagrecreatieterrein Donderdag 30 mei 1991 47e Jaargang no. 29 Coppoolse weg als commandant groep Tholen Kees de Koning, Arie de Viet en Wim Heijboer heb ben donderdag in het Pullman Hotel in Den Haag de prijs voor de nieuwsbladjournalistiek 1991 ontvangen. De drie Eendrachtbode-redacteuren kregen die bekro ning voor hun artikelen over Marike de Klerk, de Zuid-Afrikaanse presidentsvrouw die in oktober vorig jaar Tholen bezocht, de geboorteplaats van haar grootvader. Koos Hoogendijk 7 juni op t.v. Familie Willemse Onbegrip en woede heersten er bij Smerdiek, toen het zaterdag in Tilburg te horen kreeg, dat zij geen kampi oen meer zijn. De commissie van beroep verklaarde een eerder uitgesproken straf, twee winstpunten in mindering voor concurrent Olympia, nietig. De ploeg uit Dongen is daardoor op gelijke hoogte geëindigd met Smerdiek. Gruwelijk probleem ftaze week it FIJNPROEVERS OPGELET! ze zijn er weer, de ANSJOVIS GEEP De open dag waterrecrea tie gecombineerd met een Thoolse dag bleek zater dag op de Speelmanspla ten bij de Oesterdam een succesformule. Er kwa men ongeveer 2000 beta lende bezoekers naar het dagrecreatieterrein maar volgens de organisatoren waren er in totaal -met ge nodigden, kinderen onder de 6 jaar (gratis) en dege nen die zich illegaal toe gang tot het terrein hadden verschaft- rond de 4000 mensen op de Speel mansplaten. Geitenkaas Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Dhr. A.P.M.M. van Gurp uit St. Maartensdijk heeft zijn ontslag als gezworene voor de waterkwali teit van het waterschap Tholen in gediend. Als lid van de hoofddirectie van het Engelse concern Hazelwood kan hij zijn werk niet meer combineren met de functie van dagelijks bestuur der van het waterschap. Van Gurp is sinds 1 mei 1975 ge zworene. In 1993 is hij aftredend, maar hij stapt nu op omdat hij de de 14-daagse bestuursvergaderin gen op dinsdagmiddag van het waterschap onvoldoende kan bij wonen. "Mijn werkzaamheden hebben een dermate wending ge nomen, dat ik qua plaats en werk druk het niet meer kan combineren met frequent vergade ren." Als lid van de hoofddirectie van Hazelwood is Van Gurp veraht- woordelijk voor 16 ondernemin gen op het vaste land van Europa en Ierland. Daaronder vallen de Fri d'Or in Bergen op Zoom en visserijbedrijven in Yerseke, Arne- muiden, Zoutkamp en rond het IJsselmeer, alsmede ondernemin gen in Duitsland en Spanje. Daar bij komen nog freqente bezoeken aan het moederbedrijf in Enge land, waardoor Van Gurp te wei nig tijd heeft voor het waterschap. Hij maakt sinds begin 1990 deel uit van de hoofddirectie van Ha zelwood, die ook eerst de zilverui- enfabriek Gerard H. Polderman in St. Maartensdijk in eigendom had, maar die is later terug verkocht. Van Gurp blijft voorzitter van het Smalstads mannenkoor en de wa tersportvereniging St. Annaland, welke functies meer in het week einde en 's avonds uitgeoefend worden. De hoofdingelanden van de wa- terkwaliteit(J.A. Snoep- Overbeeke, L.J. Koopman, A.J. Nortier-Rijstenbil, M. Dijkslag- Jansen, P.C.A. Versluijs en J.K. Elenbaas) hebben vrijdag verga derd over de opvolging van ge zworene Van Gurp. Het dagelijks bestuur zal in de juni/juli vergadering met een voordracht van twee kandidaten komen. De algemene vergadering stelt dan de aanbeveling op voor de Kroon, die de gezworene benoemt. Adjudant D. Coppoolse uit Poortvliet is op eigen verzoek ont heven van zijn functie als com mandant van de rijkspolitie op Tholen en St. Philipsland. Dit in verband met persoonlijke omstan digheden, zo heeft het district Zeeland bekend gemaakt. Cop poolse was sinds 1 januari ziek thuis en is deze maand in Middel burg aan de slag gegaan. Hij ver vult nu de functie van coördinator rampenbestrijding bij de afdeling beleidsvoorbereiding en algemene zaken van de algemene dienst van de rijkspolitie in Zeeland. In afwachting van de reorganisa tie van de Nederlandse politie neemt de vervangend groepscom mandant adjudant M. Verkerke uit Tholen zolang het groepscom- mando over. Zijn functie als plaatsvervanger wordt door twee opperwachtmeesters waargeno men: D.P. Visser uit St. Philips land en A. Kriekaard uit Tholen. Lesmarathon Bangladesh. De af deling kmbo van het MBO Colle ge oude Tonge heeft een 24 uur durende lesmarathon georgani seerd om geld in te zamelen voor de slachtoffers van de natuurramp in Bangladesh. Prof. Stappers reikt de oorkonde uit aan uitgever Heijboer. Tussen hen in Kees de Koning. Rechts gemeente-archivaris Zuurdeeg en Arie de Viet. De prijs, ingesteld door de Neder landse Nieuwsblad Pers(NNP) - de vereniging van niet dagelijks verschijnende kranten - werd uit gereikt door prof.dr. J.G. Stap pers, hoogleraar communicatiewetenschappen aan de Katholieke Universiteit te Nij megen. De twee andere juryleden waren H. Invernizzi, docent jour nalistiek aan de Hico te Zwolle en W.J. Trip, persvoorlichter van de provincie Groningen. De juryvoorzitter reikte een oor konde uit aan uitgever Wim Heij boer en aan redacteur Kees de Koning, die het leeuwenaandeel van de artikelen leverde. Daar naast was er een geldbedrag van 2500 gulden. De bekroonde redactie werd door de NNP in de bloemetjes gezet en door collega's en uitgevers uit heel Maritiem illustrator Koos Hoo gendijk uit Oud-Vossemeer komt vrijdag 7 juni op de televisie in het NCRV-programma Zicht op zee. Het is de derde uitzending in een serie van zeven, die van 19.20 tot 19.45 uur duurt. In het program ma komt een tentoonstelling van 17de eeuwse zeeschilders in Ame rika aan bod met daarnaast het werk van een hedendaagse mari tiem illustrator. Hoogendijk laat prenten zien die hij heeft gemaakt voor het Marinemuseum in Den Haag en voor particulieren. De tv- ploeg trok met hem ook nog naar Vlissingen om een opname te ma ken bij het standbeeld van M.A. de Ruyter. De NCRV nam derma te veel materiaal op, dat het plan werd opgevat om later nog een speciaal programma aan Koos Hoogendijk te wijden. Nederland Thoolse gefeliciteerd. Ook de gemeente-archivaris J.P.B. Zuurdeeg, die een belangrij ke bijdrage aan het stamboomon derzoek leverde, deelde in de feestvreugde. Eén regel met het woord Tholen in een paginagroot vraaggesprek van het Reformatorisch Dagblad met mevr. De Klerk was voor de EB-redactie aanleiding voor een uitgebreid onderzoek naar de wortels van de Zuid-Afrikaanse presidentsvrouw. Dankzij mede werking van mevr. De Klerk pu bliceerde de Eendrachtbode op 23 augustus: Zuid-Afrikaanse presi dentsvrouw stamt uit Tholen, Thoolse bakker werd molenaar in Zuid-Afrika. Dit werd verder toe gelicht met een stamreeks over de familie Willemse van de gemeente-archivaris. ZIE VERDER PAG. 11 De uitspraak van de commissie van beroep kwam voor de voet balvereniging uit St. Maartensdijk als een donderslag bij heldere he mel. Op 20 april vierde men het kampioenschap in de eerste klas van de KNVB-afdeling N- Brabant, na een 1-1 gelijkspel te gen Olympia. Afgelopen zaterdag moest Smerdiek in Tilburg spelen om een plaats in de eind ronde om het kampioenschap van Nederland voor afdelingskampi oenen in het zaterdagvoetbal. De Tholenaren reisden niets vermoe dend naar Tilburg, waar men vlak voor het eerste duel door afdelings-bestuurslid mr. L.F. Ha verman van het slechte nieuws op de hoogte werd gebracht. De uit spraak sloeg als een bom in bij het bestuur, begeleiders en spelers van Smerdiek. Zonder te spelen reisde men met een kater terug naar St. Maartensdijk. Door deze merkwaardige beslis sing, ruim een maand na het be halen van de titel, is de strijd om het kampioenschap nog onbeslist. Smerdiek zal volgens de regels nu een beslissingsduel moeten spelen op neutraal terrein tegen Olympia uit Dongen. Wanneer Smerdiek deze partij verliest, mag men als periodekampioen uitkomen in de nacompetitie tegen Vesting Boys, die ten gevolge van de uitspraak eveneens periodekampioen is ge worden ten koste van BVC. De gedupeerde verenigin- gen(Smerdiek en BVC) leggen zich niet bij de uitspraak van de com missie van beroep neer. Beide besturen hebben juridische hulp ingeroepen bij mr. J.G.W. Vreijling uit St. Philipsland, in de voetbal wereld bekend als oud-voorzitter van Dosko uit Bergen op Zoom. Via een kort geding willen de twee clubs alsnog hun recht behalen. De KNVB-afdeling Noord Bra bant wil echter alle middelen aan- wénden om juridische stappen te voorkomen. Na uitvoerig beraad denkt het af delingsbestuur een voorstel te hebben gevonden, wat voor alle vier betrokken verenigingen aan nemelijk is. "De inhoud van het voorstel kunnen wij nog niet naar buiten brengen", aldus Haver man. "Wij hebben rekening ge houden met het lot van alle vier verenigingen. Het voorstel lijkt mij een oplossing voor dit gruwe lijke probleem. Niemand van de vier wordt gedupeerd", meent het afdelings-bestuurslid. Het voorstel van de afdeling Noord-Brabant is dinsdag verzon den naar de KNVB in Zeist. Daar zal de mogelijke oplossing aan staande dinsdag worden bespro ken, waarna woensdag de verenigingen van de uitkomst op de hoogte worden gesteld. "Als men in Zeist accoord gaat, kun nen de problemen zonder juridi sche middelen worden opgelost. Ik kan mij niet voorstellen dat één van de verenigingen niet zal in stemmen met onze oplossing", al dus Haverman. Pagina 19: 'Uit menselijke over wegingen kunnen ze ons de titel niet afpakken' Bankdirecteur en VVV- voorzitter Uijl vertrekt Rode Kruis St. Philipsland en Tholen huldigt trouwe bloed donors Groen licht voor afvoer huis vuil naar Nieuwdorp Delta Nuts Bedrijven onbe trouwbaar vindt Thoolse ge meenteraad Leerlingen brengen 4V2 mille bijeen voor hulp aan Haïti Intrede eerste zelfstandige predikant Rehoboth St. Maartensdijk Toeristen besteden 20 miljoen gulden op Tholen WHS zet jubileumweek in, Smerdiek bereidt zich voor op kort geding SLECHTS ZIJ DIE HOPEN, LEVEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's ^Aoo/ae vióhandel ^ScAot Eendrachtsweg 15, 4691 EK Tholen Advertentie I.M. De 72-jarige L. Moreaux uit Eke- ren bij Antwerpen is in de nacht van maandag op dinsdag overle den aan verwondingen, opgelopen bij een aanrijding op de kruising Bram Groenewegeweg/Bitter- hoekseweg bij Poortvliet. De bejaarde Belg, die op een cam ping op Tholen verbleef, fietste maandagmiddag rond drie uur door de polder. Komend van Scherpenisse wilde hij blijkbaar de Bram Groenewegeweg overste ken naar het aan de overzijde lig gende fietspad. Bij het oprijden van de voorrangsweg zag het slachtoffer niet dat van links een auto aankwam, bestuurd door R.G. van R. uit Sint-Annaland. Deze kon de fietser niet meer ont wijken en raakte hem aan de zij kant. Moreaux werd naar het zieken huis gebracht, waar hij in de loop van de nacht aan zijn verwondin gen overleed. Zijn fiets werd to taal vernield, de auto van Van R. liep schade op aan de motorkap, de voorzijde van het dak en de voorruit. De politie had veel tijd nodig om achter de identiteit van het slachtoffer te komen. Een aantal activiteiten kon wegens de harde wind niet doorgaan. De deelnemende verenigingen zijn positief, al schortte het hier en daar aan de coördinatie. Toen wethouder J. Versluys het evene ment 's morgens opende, motre gende het, maar de tuinbouwers uit Sint-Annaland in de grote tent die hun stand stonden in te rich ten, voorspelden om elf uur al dat de lucht 's middags 'open zou waaien'. Voorzitter L. Hage van de studieclub voor bloemzaad teelt: "De barometer staat zo mooi, dat komt wel goed". Het publiek stroomde vooral in de middag toe. Bij de slagbomen stonden de auto's op rij te wach ten voordat ze konden worden toegelaten. Ook op de Provinciale weg langs de Oesterdam moesten soms enkele auto's wachten op de voorsorteerstrook om naar de Speelmansplaten te kunnen af slaan. De grote drukte was op het terrein niet merkbaar. De festivi teiten waren over het gehele ter rein verspreid: handelaren in watersportartikelen en particulie ren die -voor een tientje- een staanplaats vlakbij de ingang kre gen, konden hun caravans, speed bootjes, kano's en zeilbootjes ruim opstellen. Ook in de tent (40 bij 20 meter) konden de stands van de verschillende organisaties en verenigingen zich ruim presen teren. Voor de konijnen en de gei ten was onder het zeildoek veel belangstelling, maar N. de Wilde van de kleindiersportvereniging Animo uit Halsteren raakte haar potjes babbelaars niet vlot kwijt. "De mensen willen er niet de hele Hans van Bern mei van de reddingsbrigade Tholen buigt zich over een drenkeling. De vrouw raakte gewond toen ze door een surfplank werd geraakt terwijl ze in het water op hulp wachtte. Met een reddingsbootje werd ze naar de kant gebracht en verzorgd. Ook de surfer die in paniek was geraakt werd door de EHBO'ers aan wal gebracht en verzorgd. De reddingsoperatie trok veel bekijks. middag mee rond lopen, het ter rein is zo groot". De geitenkaas van het Stenen Kruis uit Tholen vond wel aftrek. De ZLM-Tholen toonde agrarische producten, van nieuwe aardappelen tot zilveruit jes in een potje. Bij de studieclub voor bloemzaadteelt was veel vraag naar viooltjes die als ten toonstellingsmateriaal bedoeld waren en derhalve niet te koop waren. Ook de natuurvereniging Tholen was vertegenwoordigd met een tentoonstelling over de flora en fauna van Tholen en omge ving. De panelen waren niet ge makkelijk bereikbaar, ook was de stand niet altijd bemand. Op ver zoek van de vereniging heeft de organisatie afgezien van helicop- terrondvluchten boven de Ooster- schelde en het Zoommeer. Dit om de (broedende) vogels niet te storen. v Tussen de tent en de wagen waarin het secretariaat van de Eendracht- ruiters was ondergebracht, was plaats ingeruimd voor schapen en runderen. In de ochtend leek on enigheid tussen de schapenhou ders over de deelname van zogenaamde certificaatwaardige en niet-certificaatwaardige scha pen even roet in het eten te gooi en. Verschillende rassen schapen stonden zaterdag naast verschil lende rassen runderen zoals deze op de Thoolse Dagen niet eerder zijn getoond. De dikbilstieren (al of niet met kalf) trokken veel be langstelling. De veehouders over wegen bij een volgende gelegenheid een deskundige in te schakelen die het publiek tekst en uitleg geeft over de verscheiden heid in de rassen. De vier kalveren van A. Klippel en A. Duynhouwer mochten met een beker naar huis. Een groot deel van het terrein aan de westzijde van de Speel mansplaten werd ingenomen door de ruiters die deelnamen aan de uitnodigingswedstrijd van de Een- drachtruiters: dressuur en spring concours. De secretariaatswagen bevond zich op enkele honderden meters van de springring waar door de communicatie niet geheel vlekkeloos verliep. De stroom voorziening liet niet anders toe. In het water van het Zoommeer la gen de hoogaars afgemeerd waar van er enkele in het begin van deze eeuw bij de familie Van Duiven- dijk in Tholen zijn gemaakt. Vol gens een van de vertegenwoordi gers van de stichting Behoud Hoogaars was er 'goede belang stelling' voor de houten vissers schepen. De zeilschool maakte korte tochtjes voor belangstellen den op het ruime water waar ook blusboot Fury regelmatig liet zien hoe ver hij kan spuiten. Bezoekers aan het terrein maakten vaak een rondje langs de zwemplas, via een strekdammetje met grote kiezels (die het zwemwater afscheidt van de rest van het Zoommeer) naar het nieuwe handveer. Veel kinde ren probeerden er hun krachten ZIE VERDER PAG. 11 Er komt geen aparte reserve voor milieu. In de Thoolse gemeente raad pleitten VVD en SGP daar voor, maar wethouder P. van Schetsen wilde er niet aan. Hij wees erop dat wanneer een zaak minder kost dan is begroot, het overschot altijd terugvloeit naar de post onvoorzien. "Anders krijg je voor allerlei zaken een aparte reserve." Het uitvoeren van milieutaken kost dit jaar naar schatting f 43.400,-, terwijl voor 1992/1993 aan kosten van derden f 100.000,- wordt geraamd. Van het beschik bare krediet van f 194.000,- schiet dan nog 50.600,- over. Dat be drag wilden SGP en VVD bestem men voor milieutaken en daarom niet aan de post onvoorzien toe voegen. Belangrijker was echter, dat niemand in de gemeenteraad bezwaar maakte tegen het aan trekken - nog dit jaar - van een ex tra medewerker. Deze wordt belast met de controle op de milieuwet geving

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1