M-j A-6 Tante Ka in de Schutse honderd Showrunderen zeven fokkers van Tholen Tweede open dag waterrecreatie is gelijk Thoolse dag Rustpunt in flitsende, wervelende tijd AL 46 JAAR DÈ THOOLSE Golfpak B.V. naar Tholen HOLLANDSE NIEUWE Duikster bij Stavenisse verdronken Tholen betaalt fa. Overbeeke kwart miljoen Donderdag 23 mei 1991 47e Jaargang no. 28 FIJNPROEVERS OPGELET! Huize Catharina Tijdens de Thoolse Dagen op de Speelmansplaten zal ook het Thoolse vee vertegenwoordigd zijn. Het grote vee en het kleinvee. In tegenstelling tot voorafgaande jaren vinden er geen veekeuringen plaats, maar ligt het accent meer op het showen van de dieren. Konijn en cavia Naar Amerika Verenigde koren zingen in Tholen Volop actie op terrein Speelmansplaten Het dagrecreatieterrein De Speelmansplaten staat za terdag bol van de activiteiten. Niet alleen wegens de open dag waterrecreatie, maar ook in het kader van de Thoolse dagen wordt er door bijna 500 vrijwilligers een dagvullend programma verzorgd. Programma Bergen op Zoom Deze week IN STADJE THOLEN Brugstraat 17, 01660-4787 NU 00K IN BERGEN OP ZOOM Emmaplein 28 ('t Fort) 01640 - 50361 zie ook onze advertentie op pag. 2 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening t 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijböer. Molnar Golfpak B.V. uit Bergen op Zoom vestigt zich op het in dustrieterrein Slabbecoornpolder tussen Tholen en Oud-Vossemeer. Het bedrijf maakt 'golfpapier' voor de voedingsindustrie die het als verpakkingsmateriaal ge bruikt. Bij Molnar werken mo menteel zeven personen. Het bedrijf wil een fabriekshal met kantoor bouwen met een opper vlakte van ongeveer 1200 vierkan te meter. De gemeente Tholen verkoopt zo'n 5000 vierkante me ter aan Molnar voor 29 gulden per vierkante meter. Op de huidige stek van het bedrijf in Bergen op Zoom kon Molnar niet meer uit breiden. De directie is toen op zoek gegaan naar een andere loca tie voor een nieuw te bouwen fa briek. In Tholen wil het bedrijf een nieuwe golfkartonage- machine installeren zodat de pro ductie kan worden verhoogd. De directie van Molnar Golfpak denkt dat er binnen twee jaar plaats is voor 12 werknemers. Vol gens het college van burgemeester en wethouders zijn de perspectie ven in deze sector positief. Het be drijf gebruikt papier als grondstof. Dit wordt via een be paalde techniek 'gegolfd' waarna met lijm een tweede laag wordt toegevoegd. 'Onder invloed van de toenemende aandacht voor het milieu is de belangstelling voor het toepassen van milieuvriende lijke verpakking groter geworden', aldus de toelichting van het ge meentebestuur. De komst van Molnar Golfpak noemt het colle ge dan ook een 'aantrekkelijke toevoeging aan ons werkgelegen- heidsbestand'. Een schadeloosstelling van een kwart miljoen voor M.J. Overbee ke van het gelijknamige bedrijf aan de Postweg 1 in Tholen wan neer de onderneming geen ge luidsoverlast veroorzaakt. Dit wordt vastgelegd in een overeen komst van erfdienstbaarheid. Bei de partijen (gemeente en Overbeeke) spreken daarin af iets niet te doen: Overbeeke zal zorgen dat er geen activiteiten plaatsvin den die geluidsoverlast veroorza ken en de gemeente zal zorgen dat hij daarvoor schadeloos wordt gesteld. De 250.000 gulden wordt in een periode van 10 jaar uitge keerd. Nu komt er geen geluidswal van 5 a 6 meter. Ondertussen zijn er sparren geplant, die een groen- wal moeten vormen tussen het be drijfsterrein en de huizen aan de Meanderlaan in Buitenzorg. Het aanbod van de gemeente is onder voorbehoud. Voor deze overeen komst dient de gemeente 'hogere wettelijke goedkeuringen' te ver krijgen. (op basis van de gemeen tewet) en toestemming om het bestemmingsplan (de Wet op de Ruimtelijke Ordening) als zoda nig in te vullen. De provincie Zee land keurde destijds de aanleg van de nieuwbouwwijk goed, mits er een geluidswal zou worden aange legd. Het college van burgemees ter en wethouders vindt de schadevergoeding 'billijk' omdat het terugbrengen van het geluid Overbeeke beperkt in 'zijn be drijfsvoering. Het college vindt met de commissie openbare wer ken een geluidsscherm verre van ideaal: "Het zou een bijzonder negatief effect op de kwaliteit van de woonwijk hebben". Zo'n wal zou bovendien ook veel geld kosten, zo meent het college. De SGP onthield zich in de commis sie openbare werken van een ad vies aan het college. Maandagmiddag vergadert de raad erover. ^hoolae oióhandel cA- Schot Eendrachtsweg 15, 4691 EK Tholen ze zijn er weer, de ANSJOVIS GEEP Advertentie I.M. Ie 100-jarige mevr. Van Vossen-Rijstenbil met haar zuster mevr. Elenbaas-Rijstenbil. In een nieuwe jurk vierde mevr. GW. van Vossen-Rijstenbii don derdag in bejaardencentrum de Schutse te Sint-Annaland haar honderdste verjaardag. Koningin Beatrix feliciteerde haar schrifte lijk, de commissaris der koningin dr. G Boerden en loco burgemeester P. van Schetsen kwamen de eeuwelinge persoon lijk gelukwensen. De vlag hing donderdag in top bij de Schutse voor de honderdjarige. In een volle recreatiezaal sprak di recteur J. Wesdorp mevr. Van Vossen-Rijstenbil - in de Schutse bekend als tante Ka - toe, temid den van haar familie, mede bewoners en het personeel. Hij herinnerde eraan, hoe tante Ka 23 jaar geleden samen met haar broer Toon naar de Schutse kwam. Het bejaardentehuis was toen pas klaar en ze bewoonden een echtparenkamer. Wesdorp noemde mevr. Van Vossen een vrouw met eenvoud en allure. Hij zei er trots op te zijn, haar zoveel jaren onderdak te hebben kunnen bieden. Naast de jarige zelf ontving mevr. Elenbaas-Rijstenbil - de 21 jaar jongere zus Lena - evenveel felici taties. Zij bezoekt haar zuster elke dag op de verpleegafdeling, waar tante Ka al tien jaar verblijft. Ze vertelt met trots en enthousias me over vroeger. "Tante Ka was de oudste en ik de jongste uit een gezin van negen kinderen. Tussen ons in waren het allemaal jon gens. We zijn nu nog met z'n tweëen over en tante Ka is altijd voor me geweest." ,De familie Rijstenbil komt uit Oud-Vossemeer. De ouders van Ka en Lena hadden een agrarisch loonbedrijf en een transportdienst naar Bergen op Zoom. Dat laatste in de vorm van een vrachtwagen met twee ezels ervoor. Zoons gin gen verder met het loonbedrijf, één in Oud-Vossemeer en een an der in St. Philipsland. De oudste dochter Ka trouwde in 1910 met veehandelaar Marinus van Vos sen. Enige jaren later bouwden ze in de Vossemeerse Molenstraat De veestapel op Tholen vertoont de laatste jaren een toenemende verscheidenheid in rassen. Het is niet alleen meer het bekende Hollands-Friese ras met de zwart en wit tekening. Andere rassen uit het buitenland hebben een plaats je veroverd naast de standaard rassen: Belgische blauwen en wit- blauwen, blonde Aquataine, Pi- mont hezen en verbeterde Belgische Roodbonten. Zij wor den gefokt voor het vlees. De fok kers spreken dan ook over vleesvee en niet meer over mest- vee. Op de Speelmansplaten wor den 17 volwassen dieren getoond en 4 kalveren. Ze worden in boxen geleid waar ze de hele dag beke ken kunnen worden. De runderen worden van naam voorzien en op ras ingedeeld. In totaal zetten ze ven Thoolse fokkers hun beste dieren te kijk: Gebroeders de Wit uit Vossemeer met 6 dieren (waar onder Belgische witblauwen Ex- tragon, Ivorgne, Brilliant), firma Van der Jagt uit Poortvliet met 2 dikbillen, firma W. en J. van der Putte uit Sint-Annaland met koe Roos III met stierkalf Thijs en stier Dick, A. Klippel uit Stavenis- se met Annie II, A. Duynhouwer uit Scherpenisse met stier Sander, P.C. Fase uit Sint-Annaland met 2 kalfvaarsen, J.J. vander Slikke uit Tholen met koe Willy en kalf Wil ly II. De kalvershow brengt vier kalveren van klippel (Nelly '81 en Maartje '22) en Duynhouwer (met Tanja '48 en Fokje '90). Ne gen dieren gaan overigens op 15 juni naar de provinciale fokvee- dag in Nisse. Naast het grote vee komt er zater dag ook kleinvee naar de Speel mansplaten tijdens de Thoolse Dagen en Open dag waterrecrea tie. Het zijn voornamelijk konij nen en cavia's die tentoon worden gesteld. De kleinveevereniging Animo uit Halsteren komt met een aantal inzenders naar de tent op het dagrecreatieterrein. Van mevr. N. de Wilde uit Scherpenis se komt het leeuwedeel van de diertjes. In totaal worden er onge veer 30 volwassen en jonge ko nijntjes en cavia's aan het publiek getoond: Vlaamse reus (met 4 jongen), Duitse en Franse hang oor, dwerghangoortjes, Gele van Bourgondië (met zeven jongen), Black Tan, Pooltjes (met 2 jon gen), Cavia's, Rode Nieuwzeelan- der en Alaska. Bezoekers kunnen van drie konijnen het gewicht ra den. De vereniging verkoopt bo vendien Zeeuwse babbelaars. Dit jaar zijn er geen kippen bij. Voor deze gelegenheid zouden ze geënt moeten zijn, maar omdat het nog vroeg in het jaar is, is van inzen ding afgezien. Of er sierduiven aanwezig zullen zijn is de vraag. De leg is laat en dat weerhoudt kwekers ervan, ermee op stap te gaan. Huize Catharina en zo'n villa was iets bijzonders voor die tijd. Het echtpaar Van Vossen- Rijstenbil was zeer modern en had als één van de eersten in Zeeland elektriciteit. Tante Ka karnde de melk dan ook elektrisch en met de boter bakte ze dagelijks boter koek, die in heel Oud-Vossemeer beroemd was. Mevr. Van Vossen was huishoude lijk aangelegd. Alles moest schoon zijn, maar daarnaast was ze vooral ook een dame, die vol gens de laatste mode gekleed ging. "Ze ging in Rotterdam om kleren en dan mocht ik mee om ook aan gekleed te worden", herinnert Le na zich nog goed. "Ze was een goedgeefse vrouw voor velen. Nu zorg ik voor haar kleding; ter ge legenheid van haar 100ste verjaar dag heb ik een nieuwe jurk gekocht." Het echtpaar Van Vossen- Rijstenbil had al vroeg een auto, een Pontiac, waarmee heel Euro pa werd bezocht. Ze gingen zelfs De verenigde koren van Tholen en St. Philipsland zingen zaterdag avond om half acht in de N.H. Kerk te Tholen. De gezamenlijke koren treden op o.l.v. Iz. Riedijk en J. Wesdorp. Zij voeren zes nummers uit. Daarnaast treden nog drie koren afzonderlijk op: het chr. gemengd koor VZOS Sint-Annaland o.l.v. J. van Broek hoven met 3 nummers, het chr. ge mengd koor VZOS Sint-Philipsland o.l.v. J. Wesdorp met 4 nummers en het Smalstads mannenkoor o.l.v. J. Wesdorp met 5 liederen. De koren worden bege leid door organist J. van Broekho ven. Mevr. M.D. Hage-v.d. Velde begeleidt de samenzang. Ook or ganist P. Heijboer verleent zijn medewerking. Ds. H. Born uit Stavenisse verzorgt een meditatie. een keer naar Amerika op familie bezoek. Zo'n reis per schip duur de drie weken. Drie keer maakte tante Ka die reis, de laatste keer met haar broer Toon, na het over lijden van haar man in 1952. In Oud-Vossemeer woonde tante Ka rnet haar broer Toon nog het Zwa luwnest in de President Kenne- dystraat. Ze verzorgde toen twee van de drie kinderen van Toon. Samen trokken ze 23 jaar geleden naar De Schutse. Tante Ka zag het meteen zitten en het was heel ge zellig in hun kamer. Tijdens die eerste jaren hield ze zich veel bezig met lezen, handwerken en familie bezoeken. Tante Ka was altijd graag op pad. Nu gaat alles aan haar voorbij, ook de honderdste verjaardag, al is ze lichamelijk nog gezond. de Dat begint al om tien uur 's mor gens, wanneer wethouder J. Ver- sluys de open dag waterrecreatie officieel opent. Op het terrein is een tent geplaatst waarin de hele dag exposities en demonstraties zijn. Er is een tweedehands boten- markt (ook met surfplanken en caravans), verschillende bedrijven in watersportartikelen presenteren zich, zeil- en surfschool bieden mogelijkheden tot kennismaking, er rijdt een huifkar over de Speel mansplaten en ook fietsveerpont De Harpoen vaart. De coördinatie van dit spektakel bij de Oesterdam is in handen van de Streek VVV Eiland Tholen. Medewerking geven de stichting Thoolse Dagen, zeilschool TG 17, stichting Behoud Hoogaars, v.o.f. Speelmansplaten, reddingsbriga de Snotdolf, brandweer Tholen en diverse hengelsport- en andere verenigingen. Het programma voor deze dag luidt: vanaf 10 u. kringconcours De Eendrachtruiters 10.15 en 16.15 u. demonstratie red dingsbrigade De Snotdolf 10.30 u. demonstratie surfen vanaf 10.15 u. vrij bezichtigen hoogaars, eventueel rondvaart; te vens waterfietsen en kanovaren 11, 14 en 16.30 u. demonstratie schapen scheren 11 en 14.30 u. geitenshow (zwoe- gervrij) 11.15 u. presentatie modelbouw boten 11.30 u. demonstratie brandweer Tholen; aansluitend diverse optre dens dweilband 12-15 u presentatie van fok- en mestvee met deskundige toe lichting 13.30 u. open wedstrijden water fietsen en kanovaren; diverse wa- terspeelactiviteiten op en rond het water v.a. 14 u. viswedstrijd om Oesterdamtrofee 14 u. demonstratie surfcasting door drievoudig Ned. kampioen J. van Zundert 14 u. spuitbalwedstrijd voor de jeugd 14.30 u. demonstratie duiker, zwemwedstrijd door duikers 14.30 en 16 u. demonstratie scha pen met bordercollie 14.30 u. wedstrijd kunstkoeien melken 15 u. paardenshow met div. rijtui gen (Hongaarse postkoets, bood schappenwagen, huifkar en Hollands trekpaard) 16 u. modeshow bad-, strand- en surfkleding 16 u. concert muziekver. Euterpe 17 u. diverse prijsuitreikingen 17-18.30 u. modeshow bad-, zomer- en surfkleding en optre den dansgroep Laura Ouwens 19 u. optreden TGM band In het kader van de open dag wa terrecreatie vinden in Zeeland ver der nog activiteiten plaats op het Veerse Meer, het Grevelingenmeer en dagrecreatieterrein De Braak man bij Terneuzen. Ook Bergen op Zoom besteedt aandacht aan deze dag, met activiteiten aan en op de Binnenschelde. Medewer king geven kanovereniging Zeewi- toe, zeeverkennersgroep Karei Doorman, de Bergse reddingsbri gade, w.s.v. De Kreekrakkers, zwembad Gageldonk, Stoop In- tersport en fa. Ribbens. Om 13.00 uur is er een demonstratie met een surfplank van 16.30 meter lang. In het kader van het Philip Morris Jazzweekend zorgt de KLM Swing and Sing Society deze dag voor de muzikale omlijsting. De gemeente organiseert bovendien, samen met het ABP en Rabo- vastgoed, een expositie en info markt over wonen op de Bergse Plaat. Lionsclub Tholen geeft mu- ziekbond 3000 gulden Geiten bij ingang van Stavenis se moeten weg, vinden b en w Afval St. Philipsland naar Nieuwdorp Wethouder Versluys opent in Vossemeer grootste tweewieler- zaak uit de streek Drs.ir. W.G Meeuse werd her vormd predikant in St. An naland Tien auto-botsingen binnen een week SPS 2 verslaat Tholense Boys 1 verrassend in finale Een- drachtcup Smerdiek boekt veel goodwill tijdens jubileumviering; nu de beurt aan 60-jarig WHS WIE BIJ DAGLICHT WAN DELT, STRUIKELT NIET Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De 31-jarige Nancy Dessart- Geffens uit het Belgische Hobo ken is zondag overleden aan de gevolgen van een duikongeval bij Stavenisse een dag eerder. De vrouw, die op camping De Zeester verbleef, was zaterdagmiddag met een groep aan het duiken in het Keeten, ter hoogte van camping Quaak. Vermoedelijk verloor ze het mondstuk 'van haar zuur stofapparaat en is daardoor in pa niek geraakt. Een collegaduiker maakte een noodstijging met de vrouw en bracht haar op de kant. Daar begonnen andere duikers, waarbij een Belgische arts, meteen met reanimeren. Met de ambulan ce van het Thoolse Rode Kruis werd de vrouw naar ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom gebracht, en naderhand naar de Stuivenberg in Antwerpen. Daar overleed ze de volgende dag. UW RUNDVLEESSPECIALIST Advertentie I.M. Bezoekers bewonderen de schoolplaten in het streekmuseum de Meestoof "Heel veel generaties hebben hun eerste beeld van de geschiedenis gevormd door platen van Isings," zei inspectrice basisonderwijs mevr. A.A. Kolste vrijdagmiddag in Sint-Annaland. Ze opende daar de tentoonstelling Isings' kijk op geschiedenis in streekmuseum De Meestoof. Uitvoerig schetste ze het leven van de illustrator, die zo'n veertig aquarellen voor schoolplaten heeft gemaakt. Ze noemde ze een rustpunt in deze 'flitsende, snelle, wervelende tijd'. "Kinderen zijn gauw afgeleid, maar deze platen dagen je uit ver der te kijken," zei de inspectrice, die haar bewondering voor de il lustrator niet onder stoeien of banken stak. Ze omschreef J.H. Isings (1884-1977) als een autodi dact, een streng uitziend, rechtlij nig en gelovig man. Bestuurslid J.F. Kousemaker, die de expositie inrichtte, vertelde de aanwezigen het een en ander over de aanwezige platen en de door hem gemaakte thema's. Behalve van Isings zijn er platen te zien van diens leermeesters, verder ter vergelijking afdrukken van dezelf de plaat op karton, linnen en als poster. Ook zijn enkele originele aquarellen aanwezig. In een nieuwgemaakte vitrine - in oude stijl - liggen voorwerpen uit gestald die op enkele van de pla ten staan afgebeeld (zoals een vuursteengeweer uit de Franse tijd). Voorzitter ir. M.A. Geuze bedank te allen die hun steentje aan deze tentoonstelling bijdroegen, met name de bedrijven Verjaal, Visser, NPN, Philip Morris en General Electric voor hun steun. Verder de Kiwanis club en de Lions club als mede het basisonderwijs op Tho len en Sint-Philipsland, die de beide vitrines schonken. Op de openingsmiddag zorgde de gita rist Jorge Mareo voor stemmige achtergrondmuziek. Bij de ten toonstelling is een gidsje samen gesteld. Ook ligt er voor kinderen een vragenformulier over de expo sitie. Die is van dinsdag t/m zater dag tussen 15.00 en 17.00 uur te zien.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1