Minder kinderen en geringe belangstelling Openbare mavo uit de gratie Lichtmast in stoep doorn in oog SGP Speeltuin Vossemeer op de schop Eén afdeling voor milieu werkt 't meest doelmatig Aannemingsbedrij f failliet verklaard Bewoners en commissie openbare willen accoord Op de fiets voor landbouwproject Haïti SGP en RPF/GPV in commissie openbare werken: Afschrijvingen Montessori en de Vossenkuil Brandend hooi in alarmfase Donderdag 16 mei 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 "Het was kiezen tussen het afbouwen van de mavo of het in de waagschaal stellen van de gehele school in 1993", zegt wethouder van onderwijs J. Versluys, voorzitter van het bestuur van de Thoolse scholenge meenschap. Trieste zaak Het eiland af Personeel weg Onzekerheid Aanhoudende zorg Eén afdeling milieuzaken in het gemeentelijk apparaat van Tholen. Daarmee zou den de taken op milieugebied het beste gediend zijn. De SGP en RPF/GPV zijn daar voorstander van. Klachtvrije dienst Inhaalslag Schaars artikel Zandbak Vlagvertoon laatste schooldag Jan Moerland met 15 personeelsleden Aannemingsbedrijf Jan Moerland b.v. uit Sint- Maartensdijk is gisteren door de Middelburgse recht bank failliet verklaard. Na de 2 april verleende sur séance van betaling slaagde het bedrijf er niet in om een oplossing voor de financiële problemen te vinden. Niets aan de hand Niet kansloos Hij reageert nogal nuchter op het verlies van de mavo-afdeling. Het bestuur zag 't al lang aankomen en heeft verschillende mogelijkhe den onderzocht, waaronder ook nog samenwerking met de chr. mavo in Tholen, maar dat bleek geen haalbare kaart. "Een afdeling waar minimale be langstelling voor is, moeten we af stoten", zegt Versluijs. "Slechts 3 leerlingen uit de brugklas kiezen voor mavo en gaan in augustus naar een andere school. De animo voor de mavo is de laatste jaren steeds verminderd. Daar komt het achterblijvende aantal aanmeldin gen van nieuwe leerlingen bij. We hebben op de TSG totaal 85 eindexamen-kandidaten en 55 aanmeldingen van basisschool kinderen. Dat zouden er eigenlijk 85 tot 90 moeten zijn, zodat onze school in augustus met 20 tot 25 leerlingen minder begint", zegt voorzitter Versluys. De oudste mavo-leraar, H. Vene kamp uit Tholen, noemt de af bouw van de mavo-afdeling van de TSG een trieste zaak. "De rest van de school kunnen we erdoor behouden, maar het blijft jam mer", aldus Venékamp, die in 1965 in het nieuwe gebouw van de toenmalige gemeentelijke mulo aan de Jan van Bloisstraat in dienst kwam. In 1968 veranderde die naam door de Mammoetwet in mavo. Venekamp is met mevr. Van Brakel en de heren Van den Reydt en Van den Donker nog van de oude mavo-groep overgeble ven. De leraren Timmer en Alme- kinders zijn met ziekteverlof. Voor de docenten betekent het verlies van de mavo-afdeling ook onderwijskundig een aderlating. Zo wordt mevr. Van Brakel, lera res Frans, in 1993 overbodig om dat er op de lhno en lts geen Frans wordt gegeven, evenmin als Duits. "De leraren die blijven, kunnen minder kwijt aan hun leerlingen dan ze zouden wensen. De goed lerenden gaan steeds meer de brug over. De rijksscholengemeen schap in Bergen op Zoom is altijd een sterke trekker geweest. Niet al leen door de combinatie mavo, havo, vwo. Leerlingen die alleen de mavo deden, zagen het als een stukje statusverhoging." "Men denkt dat er elders wijzere mensen wonen die hun kinderen op een hoger plan kunnen bren gen", zegt directeur K. Flikweert van de Thoolse chr. mavo, die ook met leerlingenverlies te kampen heeft, maar nog zelfstandig kan doorgaan. "Hoe vreemd het ook is, men kiest liever voor grote scholengemeenschappen in plaats van kleine scholen. Men gaat het liefst van het eiland af. De school om de hoek doet geen opgeld meer, mede door de reiskosten vergoeding. Een verlies van een onderwijsvorm is echter een ver arming. Voor de infrastructuur van een gebied als Tholen is het een belangrijke aderlating. Het is ongunstig voor vestiging van nieu we inwoners", aldus Flikweert. Volgens Venekamp speelt de keuze voor concentratie van de TSG in St. Maartensdijk ook een rol bij de daling van het leerlingenaan tal. "Van de 55 aanmeldingen ko men er 3 van de grootste openbare basisschool, Ter Tolne. Men gaat vanuit Tholen niet verder het ei land in, dat is een gegeven. Leer lingen uit Tholen zijn sneller in Halsteren en Bergen op Zoom. We hebben het zien aankomen: Tho len en een deel van Oud- Vossemeer raak je kwijt, maar de situatie met de gebouwen pleitte voor concentratie in St. Maartens dijk. Wanneer je geld kreeg om een nieuwe school te bouwen, lag het anders." De mavo-afdeling van de TSG telt nog bijna 75 leerlingen: 28 in de tweede klas, 20 in de derde klas en 24 in de eindexamenklas. De twee de en derde klas mogen in respec tievelijk 1993 en 1992 nog examen doen; per 1 augustus 1993 stopt de mavo-poot van de TSG. De afbouw van de mavo heeft vol gens voorzitter Versluys minimale Een lantaarnpaal in het midden van een smal stoepje. Het is een doorn in het oog voor veel voet gangers. Ook de landelijke voet gangersbelangenvereniging vraagt regelmatig andacht voor deze obstakels. In februari stuurde de vereniging een brief aan de gemeenteraad van Tholen om hier nog eens op te wijzen. Het college van B W zegde toe bij het jaarlijks onder houd ernaar te kijken. Voor de SGP was de reactie op de brief van het college niet afdoende. Dinsdagavond kwam raadslid M.J. Klippel terug op deze zaak tijdens de rondvraag in de verga dering van de commissie openba re werken. "Wij willen meer dan alleen maar een jaarlijks onderhoud van voet paden. Op verschillende plaatsen in de bebouwde kom staan licht masten en verkeersborden als obstakels, niet alleen voor voet gangers maar ook voor rolstoelge bruikers," zei Klippel. De SGP-er had van verschillende situaties opnamen gemaakt. De foto's (in zwart wit) bood hij aan aan wethouder J. van der Jagt van openbare werken. "Ze beogen geen inventarisatie te zijn van alle knelpunten, maar geven een in druk van de verschillende soorten knelpunten. Het is niet de bedoe ling om er kennis van te nemen maar ook om er iets aan te doen," aldus Klippel. De zeven foto's die hij overhan digde waren genomen in de Noordstraat en op de Markt te Poortvliet waar een lantaarnpaal in het trottoir staat, de Schoolstraat met een verkeers bord middenin de stoep, in Scher- penisse in de omgeving van kleuterschool 'De Blokkendoos' waar het waarschuwingsbord 'Let op kinderen' volgens Klippel 'vrij wel onzichtbaar' is, op een stoep voor de inrit aan de F.M. Boo- gaardweg in Sint-Annaland waar de lantaarnpaal niet alleen midde nin het trottoir staat maar ook 'ongunstig ten opzichte van de uitrit' en de Kon. Julianastraat in Tholen. Daar is een oversteek plaats voor rolstoelgebruikers. 'Na een geslaagde oversteek rijdt men zich klem bij de boom in het troittoir,' zo luidt het onderschrift. Wethouder Van der Jagt ant woordde: "Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd. Waar verbetering nodig is, zullen we dat aanbrengen, maar het zal geen ac tie ter plaatse worden." personele gevolgen. "Het achter blijvende aantal aanmeldingen heeft consequenties, maar dat staat los van de reorganisatie. Di rect na de fusie van lts, lhno en gem. mavo in 1986 hadden we bij na 600 leerlingen. Daarna heeft de daling zich ingezet tot 345. De trend zet zich voort en dat heeft gevolgen voor de personeelsbezet ting, zowel onderwijskundig als administratief. Er moeten (deel- tijdjbanen worden opgezegd." Ten aanzien van de drie gebouwen in St. Maartensdijk, Scherpenisse en Tholen verandert er voorlopig nog weinig, hoewel er theorieloka len overcompleet worden. "Zon der terugbouw kan er niets gemist worden", zegt Versluys. "We pra ten nog met het ministerie over die situatie. Voor de kooklessen is de Oesterschelp nodig en voor mo torvoertuigentechniek het gebouw in Scherpenisse. Voor dat laatste onderdeel zal er mogelijk sneller een aanbouw in St. Maartensdijk verwezenlijkt kunnen worden, dan voor de keuken in Tholen." Minder kinderen uit het basison derwijs en de ernstige afname van de belangstelling voor de mavo hebben de TSG tot afbouw van de mavo-afdeling doen besluiten. Je mag drie jaar onder de ophef fingsnorm van 360 leerlingen zit ten. Dat was in het schooljaar 1990/1991 voor het eerst het geval, zodat augustus 1993 de eindstreep wordt getrokken voor de openba re mavo. "Als we die tijd van onzekerheid maar kunnen overleven", zegt wethouder Versluys. "Dan is er misschien perspectief voor de TSG in verband met de plannen voor voortgezet basisonderwijs. Dan kunnen we op Tholen een voorziening voor 12 tot 15-jarigen behouden", aldus de TSG- voorzitter. Directeur Flikweert van de chr. mavo noemt het voortbestaan van zijn school 'een aanhoudende zorg'. Met 160 leerlingen zit hij boven de norm van 120. Tegen over 47 eindexamen-kandidaten staan echter maar 26 aanmeldin gen van de basisscholen. "We zit ten een paar jaar op een dieptepunt met het aantal kinde ren dat van de basisscholen komt." Volgens Flikweert is ook het aan tal Thoolse aanmeldingen voor de reformatorische mavo in Krab- bendijke gering. Het teruglopend leerlingental heeft de chr. mavo de laatste jaren al drie volledige ba nen gekost. "Wij hebben nu een planning gemaakt op basis van 128 leerlingen. Daarmee gaat de trein nog gewoon door. We kun nen weer een jaar zelfstandig vooruit en in dat jaar kan er veel gebeuren", zegt directeur Flik weert van de chr. mavo in Tholen. Y - ..-VVS- Het speelterrein op de hoek Bou Kooij manstraat/Schoolstraat in Oud-Vossemeer. Leerlingen van de School met de Bijbel fietsen door de Vossemeerse polders voor Haïti. Kinderen van de School met de Bijbel uit Oud-Vossemeer hebben zo'n 1180 gulden bij elkaar ge fietst voor een landbouwproject van Woord en Daad op Haïti. Ouders, opa's en oma's, buren en kennissen sponsorden de kinderen met een kwartje, twee kwartjes tot twee gulden toe per kilometer. Sommigen haalden daardoor 60 a 70 gulden op. Erna van Gorsel vond de meeste sponsors: f 71,50. Woensdagmiddag stapten de 28 leerlingen, leerkrachten en leden van de medezeggenschapsraad op de fiets voor een route van 15 ki lometer. Die was uitgezet door M. van Gorsel. Deze reed achter de karavaan met de bezemwagen, waarop een groot bord stond met de namen van middenstanders die aan de actie hadden bijgedragen. De fietstocht voerde vanaf de Ka- lisbuurt onderlangs de zeedijk naar de Krabbenkreekweg, via de Hollaereweg Sluisweg, Essendijk- weg, Roolandsedijk, Molendijk en Patrijzenweg weer terug. Het gezelschap trof prima weer voor de tocht. Behalve de Vossemeerse school doen ook de School met de Bijbel te Sint-Annaland, de Kon. Julia- naschool te Sint-Philipsland, de Groen van Prinstererschool te Scherpenisse en de Juliana van Stolbergschool te Sint- Maartensdijk aan de actie mee. Zij zamelen geld in door de ver koop van goederen. De totale op brengst wordt op 24 mei aan De commissie openbare werken van de gemeente Tholen gaat accoord met het opknappen van het speelterreintje aan de Bou Kooijmansstraat in Oud-Vossemeer. Het plan van het college kost 30.000 gulden en voor ziet onder meer in het gedeeltelijk verharden van het terrein en het stor ten van zand, het aanbrengen van een wand tussen het verharde en onverharde gedeelte en het plaatsen van nieuwe toestellen. Ook de aan plant wordt onder handen genomen. De commissie besteedde er niet veel woorden aan. Raadslid P. van Belzen (RPF/GPV) vroeg zich af welke soort berberis sfruik (zuur- bes) er aangeplant gaat worden. Hij vreesde dat stekelige berberis niet zo handig zou zijn op een kinderspeelterrein. Wethouder J. van der Jagt van openbare werken wees op de doelmatigheid van de ze struik: "Doornen kunnen pro baat zijn als afscherming". Overigens wist hij noch chef- civieltechnische zaken W.A. Blaas om welke soort het hier gaat. Het terrein is eind jaren zeventig aan gelegd. Of de ideeën van de bewoners die vorige week op de inspraakavond in de Vossekuil bijeenkwamen in het plan zijn opgenomen, werd niet duidelijk tijdens de vergade ring. Naar de Vossenkuil waren vijf mensen gekomen om naar de toelichting van M. van Loenhout van de plantsoenendienst en L, Maas van de afdeling welzijn te luisteren. Beroepenmanifestatie. Van 20 t/m 23 november zal voor de zesde keer de Zeeuwse beroepenmani festatie plaatsvinden in de Zee landhallen te Goes. Ruim 150 beroepen worden 'natuurgetrouw' getoond en bezoekers worden, waar mogelijk, zelf bij de be roepsuitoefening betrokken. Woord en Daad overhandigd. Dat gebeurt in Haestinge, waar van el ke school 25 kinderen aanwezig zijn en waar ook dia's over Haïti worden getoond. Haïti is het armste, maar tegelijk dichtbevolkste land van het weste lijk halfrond. De reformatorische hulpactie Woord en Daad verleent er structurele hulp via landbouw- verbetering. Op de berghellingen worden boompjes geplant om erosie tegen te gaan. Tussen de rij en boompjes worden pinda's ver bouwd. Verder worden kanaaltjes aangelegd om het land te bevloei en. Dat doen de mensen zelf met rotsblokken, aan de kanten opge vuld met cementspecie en een bo dem van beton. Voor het project is dit jaar 90.000,- nodig. Lichtmast in het trottoir op de Markt in Poortvliet. Dat bleek tijdens de vergadering van de commissie openbare wer ken toen de gevolgen werden besproken van het uitbreiden van de milieutaken, een uitvloeisel van een onderzoek naar intergemeen telijke samenwerking op milieuge bied dat in opdracht van de gemeenten Borsele, Goes, Kapelle, Reimerswaal en Tholen is gemaakt. Volgens het rapport is het nodig in regionaal verband milieucoördi natoren/controleurs aan te stellen maar blijft er voor de gemeenten zelf ook genoeg werk aan de win kel: uitvoering Hinderwet, Wet chemisch afvalstoffen, Wet bo dembescherming en Lozingsver ordening. Deze vier zogenaamde basistaken dienen aangevuld te worden (gezien het Nationaal Mi lieubeleidsplan) met andere wette lijke taken van de gemeenten op milieugebied: afval, bodem, ge luid, milieuzorg, water, voorlich ting en educatie. Het college van burgemeester en wethouders stelt voor om de taken te verdelen over drie bureaus van de afdeling gemeentelijke ontwik keling. Voor die drie bureaus zijn uren berekend die de komende ja ren besteed moeten worden aan het uitvoeren van genoemde taken. Volgens P. van Belzen (RPF/GPV) is het uit oogpunt van doelmatig heid beter alles in één hand te houden. "Eén afdeling milieuza ken die efficiënt werkt kan vruch ten afwerpen," zo stelde hij. Ook M.J. Klippel is daar voorstander van. Wethouder J. van der Jagt antwoordde dat het 'er nimmer van zal komen dat Tholen als zelf standige gemeente één milieu dienst zal instellen'. Hij zei meer te hechten aan het grotere ver band. "De Minister verplicht ons om een samenwerkingsverband aan te gaan, een krachtige dienst waarin beter opgeleid personeel ingezet kan worden en een eendui dig beleid gevoerd kan worden." Van Belzen: "Die doelmatigheid moeten we niet uit het oog verlie zen. We hebben niet zoveel tijd meer. Bovendien zullen de eisen strenger worden." Ook Klippel stelde voor een en ander vanuit één dienst te begeleiden, zoals bij voorbeeld bij het uitgeven en con trole van een vergunning. Van der Jagt stelde dat de lijnen binnen de afdeling kort zijn. "De ambtena ren zitten vlak bij elkaar. Wat de doelmatigheid betreft zie ik geen probleem, bureau A bekijkt de administratieve en juridische kant, bureau B de bouwkundige en C de civiel-technische. Er wordt geen dubbel werk verricht, er gaat geen energie verloren." In de begroting 1991 heeft de ge meente 194.000 gulden uitgetrok ken voor het aanstellen van personeel dat belast wordt met milieutaken. Dat bedrag geldt voor 1 ambtenaar (een nieuw aan te stellen functionaris met een ho gere beroepsopleiding) en voor personeel in het samenwerkings verband met de andere gemeen ten. De uitvoering van de voornaamste taken moet op 1 ja nuari 1994 op peil zijn gebracht. De gemeente Tholen loopt echter achter. Om bij te kunnen komen, is een 'inhaalslag' nodig (bijvoor beeld voor vergunningverlening aan bedrijven, actie tankslag). Daar is een extra kracht voor no dig die dit jaar nog aangesteld zou dienen te worden. Over het aan stellen van de HBO-er reageerden de leden van de commissie ver schillend. PvdA-er M.A.J. van der Linde vond het 'minimaal' en vroeg zich af of de gemeente haar taken wel aan zal kunnen. J. van den Heuvel (VVD) wilde weten in welke richting gezocht wordt. Klippel vond het positief dat er extra hulp komt, maar Van Belzen wees erop dat het waar schijnlijk niet zo gemakkelijk zal zijn zo'n kracht te vinden: "Als de raad haar fiat geeft, heeft u de persoon nog niet in huis. Komt u dan wel op tijd klaar met de 800 uur die voor 1991 is gepland?" De gemeente is volgens Van der Jagt op zoek naar een HTS-er 'af gestudeerd op milieu'. Een wezen lijk deel van zijn of haar taak zal zijn het controleren van bedrijven en het toezien op de handhaving van de voorschriften, zo lichtte Van der Jagt toe. "Ook externe controleurs kunnen dat doen. Wij worden op onze beurt weer gecon troleerd door de milieu-inspectie Zeeland." De wethouder voorspelde dat er meer extern personeel moet wor den ingeschakeld wanneer blijkt dat er geen geschikte kandidaat kan worden aangesteld. Omdat er momenteel veel vraag is naar milieu-ambtenaren (met af studeerrichting chemie of milieu technologie) is het volgens de wet houder een 'schaars artikel' ge worden. Uitbreiding van personeel is echter ook noodzake lijk voor één van de bureaus. Dat is niet alleen nodig voor het uit voeren van de milieutaken maar ook voor de automatisering. Voor de gemeente zullen de netto extra kosten in 1991 43.400 gulden be dragen die in 1994 zullen oplopen tot 139.800 gulden. Van Loenhout legde uit dat het terrein volledig wordt afgegraven. Van de 500 vierkante meter wordt een deel verhard met gebruikte klinkers, een deel wordt zandbo dem. Om het regenwater af te voe ren, komt er een waterkolk in zodat het terrein 12 maanden per jaar gebruikt kan worden. De paaltjes die nu om het terrein staan, verdwijnen. Er komen struikjes met een hoogte van plusminus 60 centimeter voor in de plaats als afscherming van het speelplaatsje. Enkele sierboom- pjes moeten het geheel verder ver fraaien. De ingang komt bij het voetpad in de Schoolstraat. Tus sen de verschillende delen komt een damwandje dat het terrein ook van de stoep zal scheiden. De aanwezigen pleitten voor het plaatsen van een papierbak. In plaats van een zandbodem wil den de bewoners een echte .zand bak omdat daar behoefte aan is. Ook werd gewezen op de plaats van de zitbankjes. Het liefst zag men deze vlak bij de (eventuele) zandbak zodat ouders dicht bij de kinderen konden zitten. Over het geheel waren de aanwezigen tevre den met het plan van de gemeente. In de oude situatie waren er klachten over oneigenlijk gebruik van het terrein (bromfietsers, hon- denuitlaat). Van Loenhout beloofde de ideeën van de bewoners te zullen bekij ken en te proberen een en ander te verwezenlijken binnen het budget van 30.000 gulden. De toestellen die op het terrein ko men, zijn 1 duikelrek, 1 klimmast en een glijbaan op het gedeelte met zand en 2 veerwippen en 1 koekoek op het verharde gedeelte. Het schooljaar voor de eindexamen-leerlingen is zeer kort, want 7 mei was de laatste schooldag op de chr. mavo in Tholen. Met enig vlagvertoon en het versieren van de school werd de finale gevierd. Woensdag 8 mei was de eigenlijke afscheidsdag met een reis naar Brussel, waar een bezoek werd gebracht aan het wassenbeeldenmuseum- en het park Walibi. 's Avonds werd op school een barbecue georgani seerd waar naast leerlingen en personeelsleden, ook oud docenten aanwezig waren. De gemeente Tholen wil uit de overschotten van 1990 en 1991 ruim 300.000 gulden aanwenden om het bestaande schoolgebouw voor het Montessori-onderwijs in Tholen extra af te schrijven. Er komt een nieuw gebouw aan de Zoekweg. De commissie financiën ging daar dinsdagavond mee ac coord, op de VVD-er J.L. van Gorsel na. Die vond dat het be drag maar gebruikt moet worden om een gedeelte van de kosten voor toetreding tot de gemeen schappelijke regeling vuilnisstort plaats Midden Zeeland in een keer af te boeken. "De Montessori blijft dan op de kapitaalslijst staan", zo zei hij. Om dorpshuis De Vossenkuil in Oud-Vossemeer op te knappen is 325.000 gulden nodig, althans zo was in de ra ming gesteld. Nu blijken de kosten 'aanmerklijk hoger te zul len uitvallen'. Hoeveel hoger kon wethouder P. van Schetsen van fi nanciën dinsdagavond tijdens de vergadering van de commissie fi nanciën niet zeggen. M. Dijke (SGP) wilde weten hoever de wel- zijnspot ervoor aangesproken wordt. "Als we het dorpshuis in Vossemeer en het dorpshuié in Poortvliet aanpakken, blijft er niet meer dan 2 ton over", zei de wethouder. Het verbranden van hooi op per celen met grasland tijdens de zo mermaanden levert problemen op voor het milieu. Dat stelde M.J. Klippel (SGP) in de commissie openbare werken. "Er wordt gras- zaadhooi opgestookt op dagen dat er veel smog is en er een alarmfase is ingesteld. Met de al gemene plaatselijke verordening kun je daar op het ogenlik niets tegen doen. Is het mogelijk om de APV op dit punt aan te passen zo dat er opgetreden kan worden?" Ambtenaar L.T. Steenpoorte zei dat de gemeente al eerder met dit verschijnsel in aanraking was ge komen. "We kunnen er niet tegen optreden. Met een aanpassing van de APV ben je er ook niet. Als we mensen niet betrappen, ben je nog niet zo ver. Het is een hiaat in de wetgeving." Het personeel is woensdag 8 mei al ontslag aangezegd door de be windvoerster, de Thoolse advoca te mr. E.M. Hannen, die gisteren tot curator is benoemd. "Ze wa ren er niet blij mee", aldus mevr. Hannen. "Sinds de surséance hebben ze ook grote loyaliteit ten opzichte van het bedrijf getoond. We proberen de mensen nu elders onder te brengen en goede vaklui zoals bij dit bedrijf komen altijd aan de slag", aldus de curator. Het arbeidsbureau in St. Maar tensdijk bevestigt dat. Van de 15 werknemers(onder wie het echt paar Moerland zelf) werden er 8 op 8 mei als werkzoekenden inge schreven, maar daarvan hebben er inmiddels 5 al ander werk gevon den bij 4 bedrijven. Eén werkne mer kwam uit Bergen op Zoom en kon niet bij het Thoolse arbeids bureau worden ingeschreven. De overige 6 meldden zich ook niet, zodat het arbeidsbureau conclu deert, dat ze naar alle waarschijn lijk elders al aan de slag zijn. De 3 die nog ingeschreven staan, vor men de oudste personeelsleden. Twee plantsoenarbeiders zijn naar gebr. Moerland in St. Annaland overgegaan. Dat bedrijf is door de gemeente Rotterdam ook bena derd om onderhoud van begraaf plaatsen over te nemen van Jan Moerland. Gebr. Moerland is ge vraagd om nog meer projecten over te nemen, zodat het bedrijf nog straatmakers en opperlieden kan overnemen. Mevr. Hannen vindt, dat het 'triest gelopen' is met Jan Moer land b.v.. "Er waren na de sur séance kansen om door te gaan, want afgezien van de crediteuren- last was er eigenlijk niets aan de hand. Er was gebrek aan liquidi teit om leveranciers te betalen. Bij de Rabobank St. Annaland heb ik geprobeerd om een boedelkrediet te krijgen met overdracht van de debiteuren als zekerheid, maar men heeft gemeend dat niet te moeten doen. Daar heb ik me wel over verbaasd, want ik vind dat één van de grootste banken van het eiland de verplichting heeft om wat te doen in het belang van de werkgelegenheid. Ze maken tenslotte geld met geld. Ik heb me vervolgens tot de Amro Bank in Tholen gewend die wel mogelijk heden zag voor een boedelkrediet, maar mijn streven tot voortzetting van het bedrijf werd doorkruist door de beslissing van de directie. Dhr. Moerland is afgekeurd en mevr. Moerland kan voortzetting van het bedrijf in deze situatie niet aan. Met een jong echtpaar die de schouders eronder wil zet ten, zou het nog wel doenbaar zijn, maar nu niet", aldus de cura tor. De nog niet betaalde lonen wor den als regel door de bedrijfsver eniging alsnog uitgekeerd. Die zal dan nog wel een vordering van zestig mille bij de curator indie nen, evenals een tiental leveran ciers die het faillissement aangevraagd hebben. De schuld zou verschillende tonnen bedra gen, waar tegenover nog een ton aan vorderingen van debiteuren staat. Volgens de curator zijn concur rente crediteuren 'niet kansloos' om nog wat van hun vordering te rug te zien. Jan Moerland is 19 augustus 1980 opgericht als aannemersbedrijf voor grond-, weg- en waterbouw en cultuurtechnische werken met mevr. L.H.C. Moerland-Rijnberg als directeur. Jan Moerland was toen nog algemeen directeur van aannemingsbedrijf gebr. J. M. Moerland Zn. b.v. waaruit hij zich per 1 oktober 1980 terugtrok. Gebr. Moerland staat volledig los van Jan Moerland. Jan Moerland had in 1988 nog 23 personeelsleden, op 8 mei waren dat er nog 15. Het bedrijf was eerst gevestigd aan de Provinciale- weg(de bocht van Rinses), maar kreeg daar van de gemeente geen toestemming om te blijven gezien de agrarische bestemming. Daar na huurde men een ruimte in het bedrijfsverzamelgebouw te St. Maartensdijk. Per 31 december 1989 was er een negatief kapitaal van 473.101 gul den, 117.500 gulden langlopende schulden en 956.409 gulden kort lopende schulden(l jaar of kor ter). Bij de Rabobank St. Annaland was er gisterenmiddag niemand bereikbaar om commen taar te geven op de kritiek van de curator.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 9