Bushokjes nog vies Door windstilte blijft brand tot de grote landbouwschuur beperkt Mavo-afdeling weg bij TSG Sportlaan racebaan Kosten container met 88% omhoog Schoolplaten in Meestoof AL 46 JAAR DÈ THOOLSE Tweede brand binnen zes weken bij JM. v.d. Weele 3 lb'j Fi HOLLANDSE NIEUWE HARING Tuba Tholen van Vi naar 1.6 miljoen gulden Donderdag 16 mei p'DL'"'A/fic^ 47e Jaargang no. 2f7^ ZEEUWSE PALING RODE POON 00STERSCHELDE GEEP ANSJOVIS (zeer beperkte aanvoer) "Twee keer brand binnen zes weken, daar word je stil van", zegt landbouwer J.M. van der Weele van de Me liasweg te St. Maartensdijk. "Zoiets gaat niet in je kouwe kleren zitten." Zaterdagochtend om half negen brandde de houten schuur van 26 x 10 meter volledig uit. De brandweer had evenals 4 april moeite met de watervoorziening. Schrijnend tekort Ruiten gesprongen Leerlingen naar Bergen op Zoom Om lager beroepsonderwijs op Tholen en St. Philips land veilig te stellen, wordt de afdeling mavo van de Thoolse scholengemeenschap afgebouwd. Leerlingen uit de huidige en toekomstige brugklassen met een mavo-advies kunnen hun studie voortzetten aan de Rijksscholengemeenschap in Bergen op Zoom. In 1993 wordt het laatste mavo-eindexamen op de TSG afgenomen. Afslanking Alleen chr. mavo Oen week IN STADJE THOLEN Van Schetsen: kostendekkend gemaakt Scholen werken mee aan expositie Isingskijk op geschiedenis Luther op de Rijksdag te Worms, 1521. Een stad in de Middeleeuwen. Binnenko mende vloot vóór Amsterdam, 1665. Velen zullen zich nog deze historische tafere len herinneren uit hun schooltijd. De platen hebben één ding gemeen, ze zijn getekend door J.H. Isings. Aan hem en zijn werk wijdt het streekmuseum De Meestoof te Sint-Annaland dit jaar een tentoonstelling. Vanaf zaterdag is die te be zichtigen. Illustrator Legpuzzles Te rigoreus Discutabel' Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,— Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Aan de Grindweg in Tholen en bij de Wellevaete in Sint-Annaland komen nieuwe bushokjes. Het blijft voorlopig bij het plaatsen van twee nieuwe abri's want het college van burgemeester en wet houders van Tholen heeft geen overeenstemming kunnen berei ken met de firma Alrecon (die nauw met de BEA samenwerkt) over het vervangen van de overige abri's waarvan de onder- houdstoestand velen zorgen baart. Raadslid J. van de Heuvel (VVD) benadrukte dat dinsdag avond nogmaals in de commissie openbare werken. "Ze zijn nog steeds even vies. Wat is de oplos sing voor dit probleem"? Wet houder Van der Jagt van openbare werken lichtte toe, dat de onder handelingen over vervanging van de abri's met Alrecon op het laat ste momen waren vastgelopen. "Toch heeft het er alle schijn van dat we met dit bedrijf doorgaan", zo stelde hij. Voorlopig is echter besloten om de bestaande abri's zelf op te knappen en slechts twee nieuwe hokjes te plaatsen (verge lijkbaar met de abri aan de Halsterweg tegenover Vogelen zang). Van der Jagt zei dat echter eerst moet worden berekend wat het opknappen van de hokjes de gemeente gaat kosten. De ge meente heeft nu alle abri's in ei gendom. Er bestaan twee types hokjes: een met standaardruiten en een met kunststofruiten. Beide hebben hun voor- en nadelen. Glas is goed schoon te maken maar breekbaar, kunststof is sterk maar gevoelig voor bepaalde stof fen. Van der Jagt vertelde dat het college bij het opstellen van het definitieve contract met Alrecon geschrokken was van de voor waarden die het bedrijf stelde. ^hoolóe oiókandei cM. vScAot Eendrachtsweg 15, 4691 EK Tholen per kg. v.a. 17.50 per kg. 4.50 2 kg. 7.50 -Ar Vanaf volgende week woensdag Advertentie I.M. De brandende landbouwschuur aan de Meliasweg te St. Maartensdijk. Op 4 april ging er 30 ton stro ver loren toen spelende kinderen in de stro-opslag brand hadden veroor zaakt. Zaterdag bleek kortsluiting in een stopcontact de brandoor zaak, zo wees een onderzoek van de technische recherche van de rijkspolitie uit. Het vuur werd bestreden door de korpsen van St. Annaland en St. Maartensdijk. "We hielden ons hart vast", vertelt Van der Weele. "Als je met zo'n loeiende brand tien spuitgasten zonder water ziet staan, doet dat zeer. Wonder bo ven wonder is de rest van de ge bouwen behouden doordat het bladstil was. Op het nippertje werd uitbreiding voorkomen. De hitte was zo groot, dat er een lamp en een regenpijp van ons huis zijn verbrand. Ook de bloemetjes en de groente in de tuin werden aan getast. Bij een harde wind hadden we niets meer gehad", aldus Van der Weele. De brandweer zat meer dan tien minuten zonder water toen de sloot bij J.P. Kloet aan de Korte Kruisweg leeg was. Daar werd bij de brand op 4 april ook water uit gehaald. In aanjaagverband moest er toen verder water ge haald worden uit een watergang. Met een tractor van Kloet werd de pomp van de brandweer over het bouwland naar de watergang ge reden, waarna het blussingswerk kon doorgaan. Met name bij de werktuigenloods die 2 meter van de brandende schuur stond, was de situatie kritiek. Bewoners van een nabijgelegen woning hielden de achterkant met een tuinslang nat. "In het buitengebied blijkt er een schrijnend tekort aan bluswater te zijn en dat verontrust toch wel verschillende mensen", zegt Van der Weele. "Ik weet ook niet di rect een oplossing, maar het is toch wel een taak voor de gemeen te om dat te bekijken." Volgens centraal brandweercom mandant L.T. Steenpoorte be hoort de Meliasweg inderdaad tot één van de slechtste gebieden voor bluswater op Tholen. Verzwaring van het waterleidingnet zou de oplossing zijn, maar dat is een zeer kostbare investering. Commandant W.J. van Popering van de St. Annalandse brandweer noemt het 'een groot geluk' dat zijn korps over een tankwagen met 5 1/2 ton water beschikt. "Sinds de verdwijning van water putten bij boerderijen is de water voorziening een probleem. We kenden de situatie aan de Melias weg goed na de recente brand op 4 april. Toen we onderweg waren en de uitslaande brand zagen, heb ik direct het korps St. Maartens dijk al laten alarmeren. Met onze tank en de 2 ton water van St. Maartensdijk konden we direct gaan blussen. Aangezien de wa terstand lager was dan 4 april, viel de sloot bij Kloet eerder droog. Dat zagen we aankomen, maar we hebben toch eerst geblust en later het aanjaagverband pas verlengd. Je kunt beter vroeg blussen en dan plat gaan om vervolgens weer volop water te geven", aldus Van Popering. Dat pakte goed uit, want de schuur was op zich niet meer te redden. De werktuigenloods, de stro-opslag en de twee huizen konden mede door de geringe wind behouden worden, al spron gen er nog ruiten in de keuken. De schuur - 150 tot 200 jaar oud, vroeger eigendom van C. Dorst sr. - had nog gedeeltelijk een rieten dak met golfplaten en met pannen afgedekt. De vele jaren teer op de planken waren ook een gewilde prooi voor de vlammen, evenals stro en de koelcel. Aan materiaal ging er een wagen en klein gereed schap als zagen en een hetelucht kanon verloren. In de loop van de morgen rukte het korps St. Maartensdijk in, op twee pompbediendes na. Zij ble ven met het korps St. Annaland nog tot 's middags half vijf na blussen. Met een kraan werd de brandende resten in de schuur omgezet. Gisteren bracht Van der Weele het puin naar de stortplaats Tuttelhoek. De kortingen op de algemene uit keringen van de gemeente Tholen door het Rijk als gevolg van de tussenbalans (tuba) zijn bekend. Hoewel het college van burge meester en wethouders deze cij fers wilde bewaren tot de vergadering van de commissie fi nanciën op 29 mei werden ze dins dagavond toch bekend gemaakt tijdens de bijeenkomst van dezelf de commissie. Bij de rondvraag vroegen de raadsleden M. Dijke (SGP), A. den Haan (PvdA) en P. van Belzen ernaar. Wethouder P. van Schetsen van financiën haalde een brief van de Vereniging Ne derlandse Gemeenten tevoor schijn die in het college was besproken. De cijfers erin hebben betrekking op de jaren 1992 - 1994. In 1992 zal er een bedrag van 509.000 gulden minder naar de gemeente komen, in 1993 loopt dat op tot 1.430.000 gulden tot 1.678.000 gulden. De wethouder lichtte toe, dat deze bedragen ex clusief de bedragen zijn die bestemd zijn voor subsidies, doe luitkeringen en bijvoorbeeld het terugdringen van het ziekte verzuim. Bestuur en directie van de TSG hebben na uitvoerig beraad en in gewonnen advies besloten niet te wachten tot de school met alge mene opheffing wordt bedreigd. "We willen nu al stappen nemen door een deel van de TSG op na tuurlijke wijze af te bouwen. Ge bleken is, dat met name voor de afdeling mavo een te gering aantal leerlingen wordt aangemeld om daarmee op lange termijn onder wijskundig verantwoord verder te gaan." Volgens de verklaring van de TSG is in samenspraak met de mede zeggenschapsraad, het personeel en het ministerie van onderwijs en wetenschappen gekozen voor een geleidelijke afbouw van de mavo afdeling. De toekomstige leerlin gen van mavo 4' en mavo 3 zullen op normale wijze worden opge leid en in respectievelijk 1992 en 1993 eindexamen kunnen doen. Voor de brugklassers met een mavo-advies zijn afspraken ge maakt met de RSG te Bergen op Zoom, zodat een eventuele over stap zonder verlies van studietijd kan plaatsvinden. Voor het lager technisch onder wijs en het lager huishoud- en nij verheidsonderwijs binnen de TSG zal de reorganisatie geen gevolgen hebben. Zowel vakrichtingen, ni veaus A, B, C en D als doorstro mingsmogelijkheden naar middelbaar beroepsonderwijs of bedrijfsleven blijven gewaar borgd. De TSG, met vestigingen in St. Maartensdijk, Scherpenisse en Tholën, is het resultaat van een fusie tussen de gemeentelijke ma vo, de lhno de Oesterschelp en de lts Burgemeester Bouwense- school. De inmiddels gebundelde schoolsoorten vervullen van ouds her een streekfunctie voor Tholen en St. Philipsland. Het ministerie van onderwijs heeft in het kader van de schaal vergroting voor scholengemeen schappen een minimum aantal van 120 leerlingen per schoolsoort vastgesteld. Evenals vele andere scholen voor voortgezet onder wijs op het platteland komt ook de TSG beneden het geldende ge talscriterium van 360 leerlingen. "Medezeggenschapsraad en ou derraad stellen zich ten doel om binnen de TSG in afgeslankte vorm de huidige voorbereidende beroepsopleidingen van uitsteken de kwaliteit te houden, zodat als vanouds basisschoolleerlingen met een lbo of lbo/mavo advies binnen de TSG een passende leer weg kan worden aangeboden", al dus de verklaring van de TSG. Per 1 september 1990 telde de TSG 345 leerlingen tegenover 390 in 1989, 445 in 1988 en 508 in 1987. Voor mavo kan men op Tholen en St. Philipsland alleen nog terecht bij de chr. mavo in Tholen, die per 1 september 1990 nog 160 leerlin gen had. Ook daar is sprake van een daling, maar veel minder sterk dan bij de TSG. De chr. ma vo had in 1989 nog 195 leerlingen, in 1988 waren dat er 200 en in 1987 telde de chr. mavo 197 leer lingen. Pagina 9: Openbare Mavo uit de gratie. Speeltuin in op de schop Oud-Vossemeer Extra tafeltjes voor kaartspe lers tweede molendrive in Haestinge Openbare mavo uit de gratie Smid Van Dijk zestig jaar ge trouwd: Ik besloeg soms wel veertig benen op een dag Op de fiets voor landbouw project in Haïti en voor kin dertehuis in Roemenië Lichtmast oog SGP in stoep doorn in Aannemersbedrijf met vijf tien personeelsleden failliet Arbeidsplaatsen Delta Nuts bedrijven verdubbeld Noad '67 strijdt tevergeefs voor titel, maar vijfde keus krijgt die vanachter bureau Dammers Ter Tolne door lo ting buiten de finale AAN EEN ZACHTE HAND GELUKT HET ZELFS EEN OLIFANT MET EEN HAAR TE LEIDEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Brugstraat 17 01660-4787 zie ook onze advertentie op pag. 2 Advertentie I.M. Bij een snelheidscontrole op de Sportlaan in Sint-Maartensdijk bleek vrijdagmiddag bijna 22% van de automobilisten harder te rijden dan de toegestane 50 km/u. De hoogste snelheid was zelfs 90 km/u! Van de 92 automobilisten reden er 20 te hard. Ook op andere plaatsen binnen de bebouwde kom werd vrijdag ge controleerd. Op de Grindweg in Tholen waren 20 van de 265 bestuurders in overtreding (hoog ste snelheid 96 km/u), op de Ten Ankerweg in Tholen 4 van de 168 (hoogste 70 km/u) en in de Stoofstraat te Poortvliet reed één automobilist te hard (88 km/u). Daar werden er 156 gecontroleerd. "Enkele jaren terug was ik in Soest en daar was een tentoonstel ling over Isings. Ik vond het prachtig en dacht, dat doe ik ook nog eens," vertelt bestuurslid J.F. Kousemaker van het streekmu seum enthousiast. Hij heeft er on geveer een jaar aan gewerkt om de expositie op Tholen voor te berei den. Maar het resultaat mag er zijn. Niet het streekmuseum zelf her bergt dit keer de wisselexpositie, maar de schuur erachter. Dat leek Kousemaker een passender omge ving, omdat ook het oude school lokaal zich daar bevindt. Overigens eveneens een initiatief van de directeur van Ter Tolne. De oude landbouwwerktuigen heb ben voor een half jaar het veld moeten ruimen voor panelen met prachtige historische schoolpla ten. Niet alleen van Isings, maar ook van Ch. Rochussen, N. van der Waaij, C. Jetses en M.A. Koekkoek. De meeste in bruikleen afgestaan door basisscholen op Tholen en Sint-Philipsland, waar Kousemaker ze aantrof toen hij ging inventariseren. De in Amsterdam geboren Johan Herman Ising (1884-1977) werkte na de lagere school bij een decora tieschilder. Hij volgde de avond school, werd tekenaar op een technisch bureau en begon daarna zijn carrière als illustrator. Het aquarelleren leerde hij van de al genoemde Van der Waaij. Via Jet ses kwam Ising in contact met de Groningse uitgever J.B. Wolters. Voor dat bedrijf maakte hij tus sen 1910 en 1970 bijna veertig schilderijen. Te beginnen met 'De Dam te Amsterdam' en als laatste 'Columbus neemt Guanahani in bezit, 12 oktober 1492'. Naast de vele geschiedenis-schoolplaten le verde hij illustraties voor geschie denisboekjes, boekjes over sagen en mythologische figuren, boekjes met bijbelse voorstellingen. "Isings bestudeerde alles voor hij ging schilderen; de kleding e.d. Daardoor zijn zijn platen histo risch betrouwbaar," weet Kouse maker. Zelf kreeg hij via een niet uitgegeven boekje over het leven van Isings een goede indruk van de aquarellist, terwijl ook een televisie-interview uit 1975 een duidelijk beeld geeft van hoe de kunstenaar was. Het twintig mi nuten durende vraaggesprek is op video in het museum te zien. Bij de platen komen tekstjes van Isings, die over bijna al zijn wer ken ooit weieens wat heeft gezegd. Allerhande toepassingen van de platen heeft Kousemaker weten te verzamelen: op linnen, op karton, als poster. De verschillen in kleur zijn duidelijk te zien. Ook is een plaat later weieens opnieuw ge schilderd, in een aangepaste (ver beterde) versie. De afbeeldingen van Isings werden gebruikt voor 'het maken van ansichtkaarten, legpuzzles, borduurpatronen en Bestuurslid J.F. Kousemaker legt de laatste hand aan de tentoonstelling Isings' kijk op geschiedenis, in De Meestoof. getuigschriften. Ook daarvan zijn voorbeelden in De Meestoof te zien. En in twee door het Thools/Sint-Philipslandse onder wijs gesponsorde vitrinekasten komen boeken waarin werk van Isings is afgedrukt. Zo nauwkeurig als de kunstenaar was, zo'n oog voor detail heeft ook Kousemaker. "De platen zijn opgehangen aan de originele ha ken. Niemand heeft die meer, maar ik vond op mijn school nog een doosje vol," merkt hij op. Bij de expositie heeft hij een handlei ding vervaardigd voor de geïnte resseerde bezoeker. Daarin worden de platen beschreven, maar staat ook wat over het leven van Isings vermeld. Doordat Kou semaker intensief met dit onder werp is bezig geweest, heeft hij een leuke ontdekking gedaan. "Isings is op bijna al zijn tekenin gen zelf te zien," zegt hij. Naast een foto van de illustrator hangt een prent van Willem van Oranje in de Raad van State. Twee van de afgebeelde edelen vertonen inder daad duidelijk de gelaatstrekken van Isings! De expositie Isings' kijk op ge schiedenis wordt vrijdagmiddag geopend door de inspectrice van het basisonderwijs, mevr. A.A. Kolste. De commissie financiën ging dins dagavond accoord met het voor stel van het college van burgemeester en wethouders van Tholen toe te treden tot de ge meenschappelijke regeling vuil- nistortplaats Midden-Zeeland. Wat de kosten betreft van die toe treding, 25,40 per inwoner vond VVD-er J.L. van Gorsel dat die ineens moeten worden afgeschre ven. In totaal is daar bijna 500.000 gulden mee gemoeid. "Dat is een fors bedrag. Via het overschot van 1990 kun je dat in een keer wegwerken, anders moet je dat elk jaar in de exploitatie meenemen", zo stelde Van Gorsel. Raadslid P. van Belzen (RPF/GPV) was het niet eens met de liberaal. "Als je ineens een half miljoen afschrijft, staat de bevol king te piepen". Ook wethouder P. van Schetsen (PvdA) zag niets in het voorstel van Van Gorsel. "Als je dat doet, gaat het ten koste van het principe de burger te sparen via het egalisatiefonds". (Dit is ingesteld om de heffing voor afvalstoffen geleidelijk jaar lijks met 10% te verhogen). Van Schetsen wees erop, dat de raad en verschillende adviescom missies zich al hebben uitgespro ken voor het extra afschrijven van de Montessorischool in Tholen van het batig saldi 1990 en 1991. "Vervroegde afschrijvingen zijn op geen enkele wijze in de begro ting zichtbaar". Van Gorsel bleef erbij om de 25 gulden ineens af te boeken. Vragen waren er ook over de ta riefverhoging voor containers met 88%. Zowel Van Gorsel, M. van Beek (CDA) en Van Belzen wilden weten waarom dat zo'n forse stij ging betrof. Volgens Van Schetsen is die verhoging puur het gevolg van het feit dat de aanvoer van af val in containers kostendekkend is gemaakt. "Een reeks van jaren was dat niet zo". Van Beek zei een lans te willen breken voor de eigenaars van con tainers. Hij noemde de stijging van 88% ongebreideld en stelde voor deze geleidelijk te laten ver lopen met 25 tot 30% in vijf jaar. "Dan kom je eerst iets te kort, maar later wordt dat geëgaliseerd. "Hij wees erop, dat vooral cam pinghouders moeite zullen hebben met deze verhoging. "Voor dit jaar en het volgende hebben zij hun tarieven al vastgesteld". Van Gorsel noemde de verhoging te 'rigoreus'. Verder hamerde hij erop, dat er duidelijkheid moest komen over de tarieven voor het storten van bedrijfsafval als in juli de stortplaats Tuttelhoek vol is. Van Schetsen zei dat nu nog niet te weten. Ook niet waar particu lieren hun bedrijfsafval zouden moeten wegen tegen die tijd. Van Schetsen: "Dat is op dit moment voor de commissie niet van be lang. Ik heb er moeite mee erover in discussie te gaan, want ik ben geen wethouder van openbare werken". Van Gorsel zei zich zorgen te ma ken over het storten van afval in het buitengebied. "Iedereen is er mee bezig. Men moet weten dat ze het goedkoop kwijt kunnen". Van Schetsen benadrukte dat er voor de burger niets verandert. Het huisvuil wordt gewoon opgehaald tegen dezelfde prijs. De tarieven voor bedrijfsafval zul len voor 1 juli bekend worden gemaakt. Van Schetsen kwam ook in aanva ring met SGP-er M. Dijke die stel de dat zijn fractie vindt dat de tarieven niet kostendekkend hoe ven te zijn. Van Schetsen: "Dan moet u me maar eens zeggen waar het geld vandaan moet komen als er een tekort is". Van Dijke: "Daar hebben we geen moeite mee". Van Schetsen vond dat te gemakkelijk gesteld: "Om nu al te zeggen dat het niet kostendekkend hoeft te zijn ter wijl er nog zoveel op ons af komt". Ook van Belzen vond Dijke's opstelling 'discutabel'. "Hoe hoog moet dat percentage dan wel zijn?", zo vroeg hij Dijke. K V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1