Stormloop op Tuttelhoek Bewolkt, maar 't dreigt net niet Steeds moeilijker om plaats voor uitbreiding van Tholen te vinden 32t> AL 46 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Bridge spelen voor Unicef Vier mei, Dodenherdenking op Tholen en St. Philipsland Rommelmarkt Philadelphia Niet aan Gemaalweg zeggen omwonenden; Stadszicht A. van Gorsel werd 100 jaar Nationale fiets en molendag Snelheid 691 auto's genieten Creativiteit op Speelmansplaten Woensdag 8 mei 1991 47e Jaargang no. 2< Bedrijfsafval straks naar Nieuw dorp Stortplaats Tuttelhoek is bijna vol. Vooral de laatste maanden gaat het hard. Met name het aanbod van be drijfsafval is toegenomen. Volgens wethouder J. van der Jagt van openbare werken komt dat omdat onder nemers het storten bij Scherpenisse dit jaar nog kun nen doen voordat ze met hun afval naar elders moeten. Zaterdagavond, vier mei, Dodenherdenking. Vanaf half acht verzamelen zich steeds meer mensen in de Wandeling te Tholen waar vlak bij de Vosse- meerspoort een herdenkingsteken staat 'voor allen die voor onze vrijheid vielen'. Leden van de Nationale Re serve houden de dodenwacht naast het monument. De vlag achter de steen hangt half stok. Hymntunes Sint-Philipsland Grondrechten Uitermate grof Beheerder Deurloo Het zal nog niet meevallen om in Tholen betaalbare grond te vinden, waar vanaf 1997 huizen gebouwd kunnen worden. Dat werd donderdagavond duidelijk tijdens een hoorzitting over de uitbreiding van Tholen in de Gasthuiskapel. Niet bij gemaal IN STADJE THOLEN Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement t 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden t 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Zaterdag worden tegelijkertijd de landelijke fietsdag en de nationale molendag gehouden. De Streek- VVV Eiland Tholen heeft een 35 kilometer lange fietsroute uitge zet, die ondermeer de plaatsen Scherpenisse, Sint-Annaland, Sta- venisse en Sint-Maartensdijk aan doet. Tussen negen en één uur kunnen deelnemers een routebe schrijving aanschaffen bij het VVV-kantoor aan de Haven in Sint-Maartensdijk, hotel De Gou den Leeuw in de Voorstraat te Sint-Annaland of café 't Pack- huys aan de Stoofdijk in Stavenis- se. Deelnemers die vóór vijf uur weer terug zijn, krijgen de jaar hanger 1991; mensen die voor de eerste keer aan dit ANWB- evenement meedoen ontvangen een medaille. Een deel van de op brengst van de landelijke fietsdag gaat naar het Najjar-fonds. Dit fonds wil het onderzoek naar en de behandeling van de zeldzame leverziekte Crigler Najjar be vorderen. De molens die voor het publiek open zijn, zijn zaterdag herken baar aan de blauwe wimpel van de vereniging De Hollandsche Mo len. In Sint-Maartensdijk is dat De Nijverheid, in Scherpenisse De Korenbloem, in Sint-Annaland beide molens en ook in Stavenisse draait de molen. Deze liggen in de VVV-fietsroute. Maar ook in an dere molens kunnen belangstel lenden terecht: Sint-Philipsland, Tholen en waarschijnlijk ook Oud-Vossemeer. Overigens is door de stichting Natuur- en Recreatie-informatie een boek uitgegeven, getiteld 'Zeeuwse molens'. Behalve alge mene informatie staat daarin van elke molen in Zeeland een afbeel ding met bijzonderheden. Tijdens een snelheidscontrole zijn donderdagmiddag 691 auto's in de bebouwde kommen van Tho len, Poortvliet en Oud-Vossemeer gemeten. Daarvan reden er 14 meer dan de toegestane 50 km. Van 14.15-14.50 uur werden 85 au to's op de Ten Ankerweg gecon troleerd. Geen van de bestuurders overschreed de 50 km. Aan de Molenvlietsedijk werd vervolgens van 14.50-15.15 uur, de snelheid gemeten van 28 auto's. Hier waren 3 bestuurders in overtreding. Hun snelheden liepen uiteen van 67 tot 72 km. Hoe druk het is in de Stoofstraat te Poortvliet bleek uit de controle van 16.00-17.45, waar in één rij richting 528 auto's werden gecon troleerd. Daarvan waren 11 bestuurders(2%) in overtreding met snelheden van 63 tot 78 km. Tenslotte reed de politie naar On der de Molen in Oud-Vossemeer, waar de snelheid van 54 auto's werd gemeten, zonder dat er een overschrijding van de 50 km werd geconstateerd. Zaterdag wordt in Haestinge te Sint-Maartensdijk een molendrive voor bridgers gehouden. Meer dan negentig spelers doen eraan mee, waaronder een twintigtal Thoolse bridges die de afgelopen winter bij beheerder H. Bocxe een cursus volgden. Tijdens de brid- gedag wordt ook een spelletje bin go gespeeld. De opbrengst daarvan gaat naar het kinder fonds van de Verenigde Naties Unicef. De dag kent twee zittin gen. Vanaf half elf worden er 24 partijen gespeeld, om twee uur 16. Tussen vier uur en half vijf zullen de winnaars bekend zijn die op een prijs kunnen rekenen. Er wordt in Haestinge in vier catego rieën gespeeld: een zogenaamde A-lijn voor de sterkste bridgespe- lers, een B-lijn voor gevorderden, een C-lijn voor wedstrijdspelers en een Llijn voor 'thuisbridgers'. Voor elke lijn zijn drie prijzen be schikbaar. De meeste deelnemers zijn ondergebracht in categorie D. Zo ook de Thoolse spelers. Die kregen een cursus van 12 lessen (12 weken van 2 uur). Ze speelden ook competitie. De cursus is deze week gestopt. In september begint een nieuwe cursus voor beginners en een herhalingscursus. Bocxe hoopt in de toekomst een vereni ging op te kunnen richten maar acht het aantal van 20 nog te klein. Daarvoor zijn 30 mensen nodig, aldus Bocxe die zelf een verwoed bridgespeler is. Vorig jaar werd ook een bridgedrive in Haestinge gehouden. Toen werd ongeveer 500 gulden bijeenge bracht voor de lokale omroep Sloth. Kinderen leggen bloemen bij het herdenkingsteken in Tholen. De koninklijke harmonie Concor dia uit Tholen stelt zich op. Meer mensen schuiven aan. Het is vrij koud, winterjassen en regenjassen zijn geen uitzondering. Het is be wolkt maar het dreigt net niet. In een grote kring staan de bezoekers rond het monument. Ook op de Ten Ankerweg en de Vosse- meerspoort hebben zich toeschou wers verzameld zij het minder dan vorig jaar. De omliggende straten zijn afgezet voor doorgaand ver keer. Aan de voet van het monu ment hebben zich vertegenwoordigers van het ge meentebestuur, het comité Do denherdenking, andere maatschappelijke organisaties en particulieren opgesteld. De kran sen liggen achter hen in het gras op het talud van de Vest. Op het gazon zitten geluidsmensen van de lokale omroep klaar met opname-apparatuur. Om kwart voor acht geeft voorzit ter A. Quist van Concordia een seintje aan de nieuwe dirigent Marcel Hartendorp om drie stuk ken te spelen uit Hymntunes: An gelus, Onward Christian soldiers en Crimond, waarna uit de bun del Ter Herdenking The Marche Funèbre, Wilt heden U treden en O God, onze hulp ten gehore wer den gebracht. Arrold van Bavel blaast daarna The Last Post. Dan is het twee minuten stil. Hierna zet Concordia het Wilhelmus in. Na het volkslied volgt de kranslegging. Als eerste leggen burgemeester H.A. van der Mun- nik en wethouder J. van der Jagt namens het gemeentebestuur bloemen bij het monument, ge volgd door P. Withagen en W. Deurloo (die J. Renes vervangt) van het comité Dodenherdenking. Ook J. Aalbrechtse en J. Meer- De stichting Ontspanning Gehan dicapten Philadelphia organiseert zaterdag een rommelmarkt en een verkoop van handenarbeidspullen te Scherpenisse. Dat gebeurt in het clubgebouw Ons Huis aan de Langeweg, tussen half twee en half zes. De stichting organiseert al vanaf 1970 ontspanningsavonden voor geestelijk gehandicapten van Tho len en Sint-Philipsland. Een tien tal vrijwilligers verzorgt dat wekelijks. De opbrengst van ver koping en rommelmarkt is bestemd voor noodzakelijk on derhoud en aankoop van han- denarbeidmaterialen. man leggen een krans, namens de werkgroep Stad Tholen Aktief, pastoor A.J. van de Brüle en kin deren van diens jeugdkoor. Nog meer kinderen en ook particulie ren leggen bloemen voor het her denkingsteken. Het gemengd zangkoor Canticum onder leiding van dirigent I. Riedijk sluit de plechtigheid af met drie liederen: Houdt Gij mijn handen beide, Een lied tegen oorlog en Ecce Quomodo moritur. Om vijf voor half negen is de bijeenkomst afge lopen. De toehoorders vertrekken, het koor, de harmonie, maar de le den van de Nationale Reserve staan nog altijd in de houding. Hun echtgenoten maken nog even een kiekje van dat moment: zater dagavond, vier mei, Dodenher denking. In Sint-Philipsland was er veel be langstelling voor de dodenherden king, ondanks het koude weer. Vanaf kwart voor acht speelde muziekvereniging Concordia geestelijke liederen, totdat de klokken begonnen te luiden. Na het spelen van The last post door Sam Feleus werd twee minuten stilte in acht genomen. Concordia besloot de plechtigheid met twee coupletten van het Wilhelmus. In het kader van de nationale her denking hebben koningin Beatrix en prins Claus een krans gelegd bij het nationaal monument op de Dam in Amsterdam. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei vraagt de komende jaren aan dacht voor de grondrechten, om op die manier de relatie tussen verleden en heden aan te geven. In onze grondwet zijn 23 artikelen over grondrechten opgenomen. Dat zijn rechten die burgers on derling en tegen de overheid moe ten beschermen, en die moeten zorgen voor een democratische sa menleving. Dit jaar stond artikel 6 van de grondwet centraal, dat handelt over de vrijheid van gods dienst en levensovertuiging. Voor de bovenbouw van de basis school, de onderbouw van het voortgezet onderwijs en voor de bibliotheken is materiaal ontwik keld over de grondrechten. Boven dien heeft het Nationaal Comité over de tweede wereldoorlog vijf discussie-posters laten maken, die als kleine tentoonstelling of on dersteuning bij een project kun nen dienen. Om de jeugd meer bij de herdenking (4 mei) en viering (5 mei) te betrekken, wordt ge zocht naar activiteiten die aan sluiten bij de belevingswereld van jongeren. Zo zijn op acht plaatsen in ons land bevrijdingsfestivals gehouden. Alle gemeenten hebben van het Nationaal Comité 4 en 5 mei het Handboek '91 voor lokale activi teiten 4 en 5 mei gekregen. Het boek bevat richtlijnen voor de herdenking en suggesties voor toespraken en declamaties. Ook overzichten van lesmateriaal, ten toonstellingen, gastsprekers, thea tergroepen en tal van praktische adressen. Het comité noemt de aanwijzing van 5 mei als jaarlijkse nationale feestdag door de regering een be langrijke stap in de naoorlogse discussie over de betekenis die de vijfde mei in onze samenleving zou moeten hebben. Omdat de re gering de discussie over een vrije dag heeft verwezen naar de onder handelingen tussen werkgevers en werknemers, is het comité blij met de CAO voor de metaalnijver heid. Voor de 275.000 werknemers in die bedrijfstak is 5 mei vanaf volgend jaar een doorbetaalde vrije dag. Datzelfde geldt voor de hoveniers. Van der Jagt zei dat dinsdagavond in de commissie openbare werken waar de toetreding tot de gemeen schappelijke regeling vuilnisstort plaats Midden-Zeeland werd besproken. Het overslagstation voor afval op Tuttelhoek komt naar alle waarschijnlijkheid een overslagstation waar huisvuil en bedrijfsafval (onder bepaalde voorwaarden) kunnen worden ge bracht. Dit wordt dan géén Thoolse zaak maar een Zeeuwse aangelegenheid. Het inzamelen blijft in handen van de gemeente Tholen. "Misschien wordt dat la ter een samenwerkingsverband", lichtte Van der Jagt een tipje van de sluier op. De SGP, bij monde van M.J. Klip- pel en M.A. van Beek van het CDA pleitten ervoor bedrijfsafval naar het overslagdepot Tuttelhoek te brengen. Klippel vond dat de gemeente niet alleen bedrijven naar Tholen moet halen, maar ook moet zorgen dat deze onder nemingen hun afval goed kwijt kunnen raken. Gebeurt dat niet, dan vreest de SGP clandestien storten. Een tariefsverhoging van 88% voor containers noemde Van Beek 'uitermate grof'. Hij vond dat de bedrijven de Zwarte Piet krijgen toegespeeld. Van der Jagt bestreed die opvatting. "Er bestaan ruime marges voor agra risch afval. Afgekeurde uien mo gen op het land uitgereden worden". Chef civiel-technische zaken K.A. Blaas wees erop, dat het bedrijfsafval in Nieuwdorp op de stortplaats gebracht kan wor den. "De regels waaraan dit afval moet voldoen, zijn nu nog niet be kend voor het overlegstation". Van Beek vond dat er eerst duide lijkheid moet komen in deze zaak voordat het voorstel tot toetreding naar de raad gaat. Ook is er nog geen duidelijkheid over de toekomst van de beheer der A. Deurloo van de stortplaats. Verschillende leden in de commis sie informeerden hiernaar. De wethouder kon die vraag (nog) niet beantwoorden. "Er is voor gepleit om de beheerder over te la ten gaan in de gemeenschappelij ke regeling of uit te lenen, maar dat is nog in bespreking. Klippel wilde weten of Deurloo dan ook de status van ambtenaar zal be houden. Van der Jagt beaamde dat. Wel wees hij erop, dat de standplaats zou kunnen ver anderen. Het overslagstation op Tuttelhoek zal ongeveer één tiende van het to tale oppervlak van Tuttelhoek (6 hectare) in beslag nemen. Het toe treden tot het samenwerkingsver band werd door de leden als positief ervaren nadat gebleken is dat deelname in het streekgewest westelijke Noord-Brabant op niets was uitgelopen. De gemeente Tholen betaalt wel 25,40 per in woner, 'entreegeld' om mee te kunnen doen, maar er staan vol gens de commissie voordelen te genover (transportkosten worden relatief laag gehouden). Veel te wensen had de commissie overi gens niet. "We moeten wel. We hebben geen keus", zo verwoord de P. van Belzen (RPF/GPV) het. Fietser P. Roggeband passeert het mogelijke nieuwe uitbreidingsplan van Tholen, Buitenzorg VI. B en W willen de grond tussen Bui tenzorg en de Gemaalweg in Tholen voor huizenbouw aanwijzen, vooruitlopend op de ontwikkeling van Stadszicht. Enerzijds laten b en w verschillen de mogelijkheden afvallen omdat bijvoorbeeld de aankoop van een fruitkwekerij de grond veel te duur maakt. Anderzijds maakten inwoners bezwaren tegen woning bouw in plan Buitenzorg VI tus sen de Gemaalweg, Hertenkamp, de huidige wijk Buitenzorg en de watergang. "Tholen is groot genoeg! Waar om bouw je niet in St. Maartens dijk?", zei mevr. A. den Engelsman-Burgers. "Dan moe ten we 130 ambtenaren ontslaan", zei burgemeester H.A. van der Munnik. "Er is praktisch geen huis meer te koop in Tholen en op een huurwoning moet je zeven maanden wachten. Bestuurlijk zijn we verplicht om nieuwe bestemmingsplannen te maken waar huizen gebouwd kunnen worden. Die plannen maken we op grond van prognoses. We kun nen nog 6 a 7 jaar vooruit, maar de eerste fase van Buitenzorg III was in 2 1/2 jaar verkocht, 5 jaar eerder dan voorzien. Daarom moeten we doorgaan om in de pe riode 1997-2005 in Tholen te kun nen bouwen", aldus de burgemeester. J. ter Beek vond het evenals mevr. Den Engelsman al zo druk in Tholen. Daarbij wees hij op de verkeersperikelen in de stadskern. "Tholen heeft 6000 inwoners", antwoordde de burgemeester, "maar of het nu zo druk is, dat er niets meer bij kan, dat is overdre ven. Het is een kwestie van goede ontsluiting." Tegen woningbouw in Buitenzorg VI aan de Gemaalweg werden ver schillende bezwaren geuit. "Het zou ontzettend jammer zijn wan neer op het prachtige polderland onder aan de zeedijk bebouwing zou komen", zei mevr. J. Meerman-Ottevanger. "Aan de Gemaalweg mag je toch niet bou wen." Mevr. Meerman was, gezien ZIE VERDER PAG. 9 Deze week Burgemeester Vogel bij colle ga uit Jeruzalem Meer scholen werken mee aan project zorgverbreding Hertenkamp Stavenisse ver nieuwd Nieuwe Krabbenkreekweg komt in de zomer Tandartsen vullen gat in West poort Sint-Maartensdijk Viering 1 mei in streekmu seum De Meestoof Vertrekkende Wijna Zouten dijk: "Keramiek is bijzonder veelomvattend" Gouden Smerdiek feest hele week Noad dwingt beslissingsduel af om titel in vierde klas, maar WHS degradeert na één jaar uit tweede klas SPS 2 voor derde keer beker- finalist Eerste prijs jongensturnen Excelsior en WIK ERVARING VERMEER DERT ONZE WIJSHEID, MAAR VERMINDERT NIET ONZE DWAASHEID Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De 3 mei 1891 in St. Maartensdijk geboren Abr. van Gorsel is vrijdag in het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust te Halsteren 100 jaar geworden, 's Morgens was er-in gebouw de Mare koffie met gebak voor de bewoners en het perso neel. De directeur bracht een be zoek en namens Vrederust was er een fruitschaal voor de honderd jarige. 's Middags kreeg Van Gor sel in zijn versierde kamer bezoek van familieleden. De koffie met koeken smaakten hem best. Bram van Gorsel verhuisde destijds van St. Maartensdijk naar Tholen, waar hij in de Kruit- toren woonde. Een ongeluk met een paard bracht hem in het toen malige Algemeen Burger Gasthuis en vervolgens in Vrederust, waar Van Gorsel al 35 jaar verblijft. Hij is blind en wordt in een roelstoel verplaatst. De honderdste verjaar dag ging niet ongemerkt aan Van Gorsel voorbij. In Vrederust is het al eerder voorgekomen dat een be woner de honderd bereikte. De stichting Recreatiewerk Zee land houdt vrijdag een promotie dag op het dagrecreatieterrein Speelmansplaten aan de Oester- dam. Iets geheel nieuws voor deze stichting, die zich voornamelijk bezighoudt met recreatiewerk op de Zeeuwse campings. De teams bestaan uit studenten van diverse hbo-opleidingen, die tijdens de vakanties creatief bezig willen zijn met mensen. Thssen tien en vier uur brengen zij voor jong en oud een aantrekke lijk programma. Eerst een mee leeftheater. Voor kinderen tot 4 jaar is er knutselen en voor kinde ren van 4 t/m 12 jaar wordt een spelcircuit opgebouwd met onder meer een opblaasbare glijbaan. Verder body-painting voor tie ners. Voor de volwassenen staat onder andere jongleren en oud- Hollandse volkssportkar op het programma. Meeleeftheater sluit de dag weer af. De deelname aan de promotiedag is gratis, maar parkeren op de Speelmansplaten kost 2,50 per auto. Brugstraat 17 01660-4787 zie ook onze advertentie op pag. 2 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1