Tandartsen vullen gat Westpoort Poppen in de bieb Nieuwe Krabbenkreekweg wordt deze zomer aangelegd Help huiszwaluwen nestelen Ereveld in Westerbork Hertenkamp Stavenisse vernieuwd Vos en Wouters betrekken eigen praktijk in Sint-Maartensdijk Tholen heeft weer overschot Meer scholen werken mee aan zorgverbreding Viering 1 mei in Museum Woensdag 8 mei 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Met enige vertraging tijdens de bouw is sinds vorige week de nieuwe praktijkruimte aan de tandartsen P.J.E.M. Vos en C.C.M. Wouters aan de Westpoort te Sint-Maartensdijk in gebruik genomen. Het gebouw vult daarmee een gat in de bebouwing aan de rand van het oude centrum van de smalstad. Bouw- en houtbond bestaat 60 jaar Tas Jaarlijks broeden zes- tot zevenhonderd paren op Tholen Overstekken Nesten wegstoten Amnesty mobiliseert juristen en medici U hebt de meest gelezen krant op Tholen en Sint-Philipsland in handen. "In 1983 en 1984 werden hier en kele huisjes en een schuur afge broken en kwam een gedeelte van de fundamenten van de West poort bloot. Jarenlang bleef de open plek onbebouwd totdat de gemeente Tholen de grond voor een symbolisch bedrag aan de tandartsen verkocht. Deze hielden tot voor kort praktijk in het Groe ne Kruisgebouw aan de Dokter Tazelaarsstraat. De ruimte die hen nu ter beschikking staat, is vele malen groter dan het vertrek dat ze huurden van de kruisvereni ging. Een hal scheidt de praktijk ruimte van de wachtkamer. De praktijkruimte zelf is verdeeld in een ruimte waar de patiënt gehol pen kan worden en een gedeelte waar de administratie plaatsvindt. Daarnaast beschikken de tandart sen over royale berghokken. Het gedeelte achter het gebouw zal De bouw- en houtbond afdeling Sint-Maartensdijk viert op vrij dag 14 juni zijn 60-jarig bestaan. Het jubileum vindt plaats in café Smerdiek waar verschillende gasten het woord zullen voeren. Voor deze avond zijn burgemees ter H.A. van der Munnik van Tholen, directeur P. Castricum van het arbeidsbureau en de lan delijk voorzitter van de bouw- en houtbond Jan Schuller uitgeno digd. Ook districtsbestuurder Henk Lenting zal de avond bijwo nen. Tevens zullen er leden wor den gehuldigd die 25 en 40 jaar lid zijn van de bond. De feestelijke bijeenkomst zal afgesloten wor den met een koud buffet. De rest van het programma is nog in voorbereiding. De afdeling in Sint-Maartensdijk werd op 11 april 1931 opgericht. Er konden toen tien leden worden ingeschre ven. Nu telt de afdeling 166 leden. De viering van het 60-jarig bestaan is een aantal maanden uitgesteld wegens het overlijden van de secretaris/penningmeester J. de Graaf. Het ledental van de afdeling was in 1990 nog 201, maar sinds de oprichting van een afdeling in Stavenisse -waar 34 le den werden ingeschreven- werden deze in mindering gebracht bij de bond in Smerdiek. bestraat worden en ingericht als parkeerplaats. Aan de voorzijde willen Vos en Wouters een fiet senrek. Vos en Wouters zijn nu de enige tandartsen in Sint-Maartensdijk. Eind vorig jaar werd de praktijk van B. Tas aan de Noordpoort gesloten. Het ziekenfonds MZB beëindigde het contract met Tas. Deze was zelf al uit Sint- Maartensdijk vertrokken maar liet collega's de praktijk waarne men. Het pand - dat ooit door burgemeester E. Baerends werd geopend- staat nu te koop. De bouw van de praktijkruimte aan de Westpoort ging niet van een leien dakje. Tijdens heiwerk zaamheden stuitte men in oktober op de fundamenten van de poort. Het heien moest worden gestaakt waardoor het werk enige dagen stil kwam te liggen. Besloten werd om de restanten van de poort met een graafmachine te verwijderen. Grond en fundamenten werden naar Tuttelhoek gebracht. Over bleef een gat van 7 meter diep. Daarin werd zand gestort en konden de 17 heipalen alsnog de grond in. Daarna verliep de bouw voorspoedig. In april werd het pand binnen afgewerkt. De appa ratuur waarmee de tandartsen werken is nieuw. De entree van het gebouw heeft een extra tintje ge kregen nu de vorm van de wegge- graven Westpoort (plus een gedeelte van de steunmuur) in de straat en stoep is weergegeven. Ook aan de overzijde van de straat is dit te zien. Bij de herin richting is deze stoep verbreed en Tot 15 mei zijn in de openbare bibliotheek te Sint-Annaland een aantal poppen te zien, gemaakt door Nel de Rijke uit Stavenisse. Ook zijn verschillende aquarellen van haar hand te bewonderen. sluit nu beter aan op de stoep die de nieuwbouwwijk in de Muye- polder met het centrum verbindt. De gemeenteraad heeft 1920,- (een dubbeltje per inwoner) be schikbaar gesteld voor het inrich ten van het voormalige kampterrein Westerbork. Een stichting wil er een plaats voor herdenking, bezinning en herinne ring van maken, met het zwaarte punt op educatie. Ter nagedachtenis aan de 102.000 veelal joodse burgers die tijdens de tweede wereldoorlog uit het kamp Westerbork werden gede porteerd, wordt een ereveld ge vormd van 102.000 stenen. De stichting heeft alle Nederlandse gemeenten om een bijdrage ge vraagd. Tholen stemde van harte met het plan in, hoewel J.L. van Gorsel vond dat het rijk dit beter kon doen, zodat de stichting niet bij meer dan 300 afzonderlijke ge meenten had moeten aankloppen. Volgens de burgemeester verleent ook het ministerie van WVC een bijdrage. De Beroepen Manifestatie Zee land krijgt van de gemeente Tho len 7,5 cent per inwoner als bijdrage voor de in november te organiseren beroepenmarkt. P. van Belzen was benieuwd naar de belangstelling voor dit evenement, omdat het vorige keer de laatste dagen niet meer liep. Wethouder J. Versluys zegde toe de bezoe kersaantallen op te vragen om te kijken hoe de respons was. Van de Thoolse openbare basisscholen bezocht er geen enkele de mani festatie, wist hij. Opnieuw sluit een jaarrekening van de gemeente Tholen met een batig saldo. Over 1990 is er een overschot van 328.885,25. De commissie financiën adviseert dinsdag over de besteding van dat bedrag. B. en w. stellen voor om 302.600,- te gebruiken als extra afschrijving op de boekwaarde van het huidige gebouw van de Montessorischool in Tholen. Daarnaast zou 26.285,25 moe ten worden toegevoegd aan de welzijnsreserve. Uit die post is geld nodig omdat de opknapbeurt van dorpshuis De Vossenkuil te Oud-Vossemeer aanmerkelijk meer kost dan de daarvoor in de lijst van kapitaalwerken opgeno men 325.000,-. Net voor of net na de bouwvakva kantie wordt de nieuwe Krabben kreekweg tussen Tholen en St. Philipsland aangelegd. Aannemer Van Herk uit Nieuwerkerk a/d IJssel was met 2.956.000 gulden, exclusief btw, de laagste inschrij ver bij de aanbesteding, waarvoor 19 gegadigden waren. Provinciale Waterstaat had als eis gesteld, dat aannemers die mee wilden doen, de laatste drie jaar gemiddeld een omzet van 6 mil joen gulden in de wegenbouw moesten hebben behaald. Rasen- berg uit Krabbendijke was tweede met 2.960.000 gulden, Vermeer uit Moerdijk derde met 2.964.000, Oomen uit Sprundel vierde met 3.636.000 en Jaartsveld uit Steen bergen vijfde met 3.588.000 gul den. De hoogste inschrijver schreef voor bijna het dubbele van de laagste aannemer in. De Eerste Velddrielse Verhuurmaat- schappij wilde de Krabbenkreek weg voor 5.8 miljoen gulden aan leggen, maar de provincie kan het heel wat goedkoper laten doen. Twee van de negentien aannemers gaven nog een alternatief. De één wilde puingranulaat in plaats van slakken toepassen en de ander een plaatstalen in plaats van betonnen duiker. Beide suggesties wees de provincie af. In een plaatstalen duiker zou de driehoeksmossel voor lastig onderhoud kunnen zorgen en dat wil provinciale wa terstaat voorkomen. De nieuwe Krabbenkreekweg komt naast de bestaande rijbaan. Het zandbed ligt al grotendeels klaar. De nieuwe verbinding wordt een autoweg van 7.5 m breed. De huidige weg, die smaller wordt gemaakt tot 4.5 m, wordt dan het exclusieve domein van (brom)fietsers en landbouwver- keer. Óm de situatie op de gevaar lijke weg te verbeteren, zijn destijds aan beide kanten de ber men opgevuld. Die stroken wor den na het gereedkomen van de nieuwe Krabbenkreekweg weer weggehaald. Fietsers worden vol gend voorjaar niet meer gehin derd door het autoverkeer - en andersom - zodat de verkeersvei ligheid aanzienlijk zal verbeteren. Bij de Zeedijk ter hoogte van W.A. Gaakeer komt een land- bouwtunnel, die onlangs van de Thoolse gemeenteraad de naam Rammegors heeft gekregen. Voor de tunnel en de duikers is 38.000 kg betonstaal nodig en 400 m3 beton. Het karwei omvat ver der 57.000 m3 grond ontgraven en verwerken, 7500 m3 zand leveren en verwerken, 36.000 m3 zand ontgraven en verwerken, 195 m betonnen duikers leveren en aan brengen, 77 m betonnen duikers rechthoekig profiel, 975 m pvc- buis, 4250 m cunetdrainage, 2000 m2 kunststoffilter, 23.000 m2 as faltbetonverharding opbreken en afvoeren, 61.650 m2 steenfunde ring, 12.800 ton asfaltbeton, als mede het leveren en verwerken van 23.775 m2 oppervlakbehandeling. Verbetering van de gevaarlijke Krabbenkreekweg is in zicht met de aanleg van een nieuwe autoweg, links naast de bestaande, slechte rijbaan. Oe nieuwe tandartsenpraktijk aan de Westpoort. Voor de ingang van het gebouw is in de bestrating de vorm van de toren te zien. Het aantal basisscholen dat mee doet aan het project zorgverbre ding zal uitbreiden. Dat zegt wethouder J. Versluijs na een bespreking met vertegenwoordi gers van alle basisscholen op Tho len en St. Philipsland. "De meeste scholen hebben positief gerea geerd en we willen nu een licht sa menwerkingsverband opzetten." Het project zorgverbreding, dat volgens de wethouder in Den Haag waardering oogst, heeft tot doel om meer moeilijk lerende kinderen op de basisschool te handhaven. De eigen school- en woonsituatie wordt beter geacht dan speciaal onderwijs, dat veelal op grotere afstand van de woon plaats te vinden is. Onder het motto 'Samen naar school' wordt de zorgverbreding nader uitge werkt. Een werkgroep had in drie zittingen een plan opgesteld, dat 2 mei met de scholen besproken is. Voor de zorgverbreding wordt ge bruik gemaakt van de orthodidact van de mlk-school de Veste in Tholen, die zowel leerlingen als leerkrachten van de basisschool 'kan begeleiden. Een aantal prot. chr. scholen maakte daar geen ge bruik van, maar dat gaat nu ook gebeuren, zonder dat de eigen schoolbegeleidingsdienst uitge schakeld wordt. De faciliteiten van het ministerie van onderwijs voor de orthodi dact bij de Veste zijn onder een aantal voorwaarden voor een jaar verlengd. Zeeland heeft voor het schooljaar 1991-1992 van het mi nisterie 140.000 gulden gekregen. Bovendien kunnen vijf ar beidsplaatsen aan kleiner gewor den scholen voor (voortgezet) speciaal onderwijs worden ge handhaafd. De proefperiode groeibeheersing speciaal onderwijs en zorgverbre ding regulier onderwijs loopt in juli 1991 af. Met ingang van het schooljaar 1992-1993 wil staatsse cretaris Wallage bewerkstelligen, dat scholen, vooruitlopend op de weettelijke regeling van zorgver breding in 1995, al op vrijwillige basis in samenwerkingsverbanden met de extra zorg aan de slag gaan. Dat gebeurt nu al op Tho len en St. Philipsland. Tijdens het proefproject is het aantal leerlingen in het (voortge zet) speciaal onderwijs in Zeeland gedaald van 2606 tot 2528, terwijl dat in vrijwel alle andere provin cies is gestegen. De dag van de Arbeid werd woensdag 1 mei door leden van de PvdA, VARA en FNV gevierd in het streekmuseum de Meestoof en de Gouden Leeuw te Sint- Annaland. Zo'n 20 socialisten verzamelden zich in het streekmu seum aan de Bierensstraat waar ze een korte rondleiding kregen van mevrouw C. Weijler-Dourlein. In het schoollokaal sprak oud burgemeester C. Slabbecoorn het gezelschap toe, dat plaats had ge nomen in de schoolbanken. Slab becoorn herinnerde de aanwezigen aan de strijd die de arbeiders hebben moeten voeren en nu nog moeten voeren om voor hun rechten op te komen. De on derdrukking die vroeger bestond, bestaat volgens Slabbecoorn nog steeds, al is ze nu in een modern jasje gestoken. Voorzitter J. van Akkeren van de PvdA-Tholen bedankte de inleider en bood diens echtgenote een bos bloemen aan. Bloemen waren er ook voor Pie Bazen-Robbe uit Sint-Maartensdijk die op 1 mei 65 jaar geleden lid werd van de SDAP in Amsterdam. Mevrouw Slabbecoorn bood spontaan haar boeket aan mevrouw Bazen nadat dit feit bekend werd gemaakt. Na het streekmuseum werd de feestelijke bijeenkomst voortgezet in café hotel De Gouden Leeuw. De hele winter lang hadden ze boven het Zuidafrikaanse land rondgezwierd. Vele duizenden huiszwaluwen, afkomstig uit alle landen van Europa. In de voor hen zo typische vlucht vingen ze miljoenen insecten om hun energieverslindende manier van leven vol te kunnen houden. Dag en nacht bleven ze in de lucht. Maar de 'winter' in Afrika was bijna voorbij en de eerste groepen zetten weer koers richting Europa. Naar het dorp of de stad waar ze vorig jaar hun nest hadden gemaakt of waren geboren. De eerste dagen en nachten ging het snel, maar boven de Sahara vielen door de verzengende hitte overdag duizenden slachtoffers. Velen kwamen in zandstormen te recht en raakten de koers kwijt. Alleen de sterksten bereikten Noord-Afrika, staken de Middel landse Zee over en vlogen door naar de plaats die in hun geheu gen gegrift stond: hun geboorte plaats aan de Pres. de Klerklaan. Een groep van twintig vogels kwam begin mei aan in een klein plaatsje in Zeeland. De omgeving en de overstekende dakranden waar vorig jaar hun nest aan zat, herkenden ze snel. Toch was er iets veranderd. De boerderij met zijn drassige plekjes en het slootje met zijn slikoever, waar ze de le- mige bagger vandaan haalden om hun nesten van te bouwen, waren weg. De boerderij was gesloopt, het slootje gedempt. Er werden nu nieuwe huizen gebouwd. Nog wekenlang zochten de zwalu wen naar geschikte specie om hun nesten van te bouwen. De zanderi ge bagger die ze verderop vonden, hield niet goed; steeds weer vielen de nesten van de muur. Er kwa men geen jongen groot die zomer. Na een paar jaar waren alle vogels die deze kolonie bevolkten, omge komen op hun lange reis naar het zuiden en terug. Het werd stil in de Pres. de Klerklaan. Een andere groep had meer geluk. Huis en woonomgeving waren hetzelfde gebleven en lemige klei voor hun nesten was volop be schikbaar. De grote villa met zijn brede witgeverfde overstekken bood, evenals andere jaren, een uitnodigend gastvrij onderko men. Alleen de gordijnen bjnnen en de planten op de vensterbank waren veranderd, maar dat deerde de vogels niet. De hele maanden mei en juni werd er genesteld en begin juni waren er al volop jon gen in de kolonie. De oudervogels vlogen af en aan, en de ramen in de gevel eronder werden witter en witter. Een ragebol stootte ruw tegen de grijze nestbollen. In paniek en angstig roepend, vlogen de ouder vogels rond. En ze konden niet verhinderen dat de nieuwe bewo ners van de villa, juist van vakan tie teruggekeerd, de hele kolonie wegvaagden. Tientallen vogellijk jes en gebroken nestkommen wa ren het resultaat. Maar de volgende dag al begonnen de zwa luwen opnieuw. De plaatstrouw was groot. Ze hadden hier immers al jarenlang gebroed. Vorig jaar was de laatste keer. Telkens weer, de gehele zomer door, werden de nieuwe nestrichels weggestoten en de resten met de tuinslang be werkt. Na drie jaar bleef de gevel van 'Vita Nova' leeg! Deze twee (fictieve) praktijkvoor beelden maken duidelijk, waarom de stand van de huiszwaluw in ons land achteruit gaat. Uit onder zoek is gebleken dat zo'n lS'Vo van de nesten weggestoten wordt. Het verdwijnen van geschikt lemig nestmateriaal waarmee de vogels hun nest bouwen, is eveneens een belangrijke oorzaak. Waarschijn lijk zullen ook de luchtverontrei niging en de invloed daarvan op het insectenaanbod redenen zijn. Er zijn echter diverse maatregelen te nemen, waardoor we er voor kunnen zorgen dat de huiszwaluw niet op de rode lijst van de in ons land met uitsterven bedreigde vo gels komt. Vogelbescherming be gint dit jaar met een landelijke voorlichtingscampagne om ieder een te informeren over de huis zwaluw en de noodzaak om te komen tot beschermende maatre gelen. Er worden vier proefgebie den ingesteld, waardoor nagegaan kan worden welke mogelijkheden er zijn om de huiszwaluw te hel pen. Ook komt er een folder uit om zwaluw gastgezinnen' te ad viseren bij het voorkomen van overlast (uitwerpselen) en waarin tips staan over hoe nieuwe kolo nies kunnen worden gesticht. Als er bij u een huiszwaluwenko- lonie onder de dakrand zit, wees er dan zuinig op. Als ze de ramen bevuilen, breng dan plankjes on der de nesten aan waardoor het probleem grotendeels wordt opge lost. Verder kunt u, als er in het voorjaar weinig vochtige klei be schikbaar is, dit nestmateriaal zelf in ondiepe bakken aanbieden of een stuk grond regelmatig natspuiten. Eventueel kunt u door het aanbrengen van kunstnesten' een nieuwe kolonie stichten. De ervaring leert, dat er een kans van één op drie is dat er zich huiszwa luwen zullen vestigen. Als er een huiszwaluwenkolonie in de buurt is, dan is de kans dat de kunst nesten bevolkt raken groter. Een witgeschilderde overstekende dak rand heeft de voorkeur. Ook maakt de aanwezigheid van water op niet al te grote afstand uw ter rein extra aantrekkelijk. Tellingen, in 1989 en 1990 uitge voerd door de vogelwerkgroep van de Natuurvereniging, hebben uitgewezen dat op Tholen 600 tot 700 paren huiszwaluwen broeden (respectievelijk 633 en 709). In vergelijking met andere gebieden in Nederland nog een redelijk aantal. Informatie over de huis zwaluw en mogelijkheden om de ze vogel te helpen verstrekt Piet Stols, tel. 01660-3824. (Bronnen: Vogels nr. 62, Vogel- nieuws nr. 1). Voorzien van een nieuw hekwerk en andere verfraaiingen ziet het hertenkamp aan het Bos in Stavenisse er weer prima uit. Nog trotser dan tevoren loopt de pauw er rond met de zeven herten, drie berggeiten en de sierkippen. Voor kinderen en wandelaars in Stavenisse is het hertenkamp altijd een trekpleister. De Amnesty-groep Bergen op Zoom heeft juristen en medici op Tholen, Sint-Philipsland en in West-Brabant opgeroepen deel te nemen aan een wereldwijde Marokko-aëtie van Amnesty In ternational. De juristen en medici is gevraagd een brief te sturen aan koning Hassan II, waarin protest wordt aangetekend tegen het schenden van de mensenrechten in Marokko. In dat land zijn meer dan 650 politieke gevangenen, die vaak zijn veroordeeld op grond van door marteling verkregen be- kentenissen. Volgens Amnesty behandelt de Marokkaanse regering haar ge vangenen al meer dan 30 jaar op een manier die volledig in strijd is met de rechten van de mens. In een rapport meldt de mensenrechten-organisatie hon derden gevallen van martelingen, oneerlijke processen of 'verdwij ningen'. Bij recente processen zou de rechtbank al vanaf het begin zijn uitgegaan van de schuld van de aangeklaagden en hebben ge weigerd om getuigen te laten oproepen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 11