a 6 Koninklijke waardering voor Ridder Brooijmans te paard IJsje smaakt toch op regenachtige Koninginnedag Voor 25 gulden per inwoner kan afval naar stort Nieuwdorp Brons met de zwaarden voor Leo Neele Vermaard paardenfokker en oud-veilingvoorzitter AL 46 JAAR DÈ THOOLSE COURANT J.E. van Boei jen Officier O.N. De Voogd en mevr. Maris onderscheiden Paaltjes vernield Woensdagavond verschijnt EB Compostvaten vinden aftrek 3 ïb~) Donderdag 2 mei 47e Jaargang no. In plaats van kopers uit Zwitserland trof de Thoolse paardenfokker A.L.C. Brooijmans maandagmorgen in Steenbergen zijn kinderen, kleinkinderen, andere fa milieleden en vrienden uit de paarden- en veilingwe reld aan in hotel Van Tilburg. Loco-burgemeester Ooms van Steenbergen hielp hem snel uit de droom: Jos Brooijmans werd Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Paardenbloed Op Soestdijk Tholen/St.-Philipsland 1 juli bij Midden-Zeeland Toetreding tot de gemeenschappelijke regeling vuil nisstortplaats Midden-Zeeland kost de gemeenten Tholen en Sint-Philipsland eenmalig 25,40 per inwo ner. Voor Tholen komt dat neer op f 483.082,60 en voor Sint-Philipsland op 57.937,40. Beide gemeen ten treden zeer waarschijnlijk per 1 juli toe tot de ge meenschappelijke regeling. Overslagstation Nietsvermoedende Smurdiekenaar krijgt onderscheiding op kazerne L. Neele uit Sint-Maartensdijk is maandagmorgen on derscheiden met de eremedaille in brons met de zwaar den, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De in Sint-Philipsland geboren Neele werkt als chauffeur bij de Rijschool Bergen op Zoom van de Koninklijke Landmacht. De commandant daarvan, luitenant kolonel J. Hooftman, speldde de onderscheiding op vóór het front van de troepen, die stonden aangetre den op de Cort Heyligerskazerne. Voorzitter mess In verband met Hemel vaartsdag verschijnt de Eendrachtbode volgende week op woensdagavond. Zorgt U voor tijdige inle vering van berichten en advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Meer Zeeuwen, maar geen Tholenaren IN STADJE THOLEN Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. J.E. van Boeijen, burgemeester van Harderwijk, oud- burgemeester van Tholen-stad en de eerste burgemeester van de her ingedeelde gemeente Tholen, is koninklijk onderscheiden. Hij werd Officier in de Orde van Oranje Nassau. Een andere voormalige burge meester uit de streek, oud burgemeester van St. Philipsland G. van Velzen, vierde gisteren zijn zilveren jubileum. St. Philipsland was destijds zijn eerste gemeente en Goedereede op Goeree- Overflakkee zijn tweede als burge meester. Gemeentesecretaris mevr. De Kok uit St. Philipsland woon de gisterenmiddag de officiële ju bileumviering in het gemeentehuis van Goedereede bij. De oud-gedeputeerden J.D. de Voogd en mevr. E. Maris-Koster zijn maandag koninklijk onder scheiden. Commissaris der Ko ningin dr. C. Boertien speldde in de g.s.-zaal van het provinciehuis te Middelburg De Voogd de ver- sierselijken op behorend bij Rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Mevr. Maris werd Officier in de Orde van Oranje Nassau. De in Veere geboren en in Vlissin- gen woonachtige De Voogd(66) was van 1977-1981 lid van de Tweede Kamer en van 1974-1991 lid van Provinciale Staten van Zeeland, waarvan sinds 1982 als gedeputeerde. De in Axel geboren en in Zaam- slag woonachtige mevr. Maris(42) werd in 1974 lid van Provinciale staten van Zeeland en was sinds 1982 tot vorige maand gedepu teerde. Mevr. Maris is nog lid van de partijraad van de VVD. De commissaris reikte nog twee onderscheidingen uit: burgemees ter P. Wisse van Wissenkerke werd Ridder in de Orde van Oranje Nassau en D. Oostinga(van 1979-1991 directeur van de Provin ciale Stoombootdiensten in Zee land) uit Vlissingen Officier in de Orde van Oranje Nassau. In de nacht van vrijdag op zater dag zijn er op de Oesterdam en de Poortvlietsedijk per koen- en bermpaaltjes kapotgereden. De schade bedraagt 5500 gulden, maar kan oplopen tot 10.000 gul den als blijkt dat beschadigde pa len niet hersteld kunnen worden. De politie vermoedt dat dit is ge beurd met een vrachtwagen of tractor. Op de Oesterdam werden 56 berm- of reflectiepaaltjes om ver gereden, 60 perkoenpalen en 36 hectometerpaaltjes. Dit vond plaats aan de oostkant van de rij weg. Op de Poortvlietsedijk moesten aan de noordzijde van de weg 15 hectometerpaaltjes plus een aantal andere het ontgelden. De politie vermoedt dat de vernie ling voor twee uur 's nachts heeft plaatsgevonden en zoekt contact met personen die getuige hiervan zijn geweest. Loco-burgemeester Ooms van Steenbergen speldde de koninklijke onderscheiding op bij dhr. Brooijmans. Hij is de grote animator en orga nisator van shows 'met Zeeuwse trekpaarden die grote bewonde ring oogsten en meermalen op de televisie te zien waren. Op 4 sep tember 1982 werd Brooijmans tij- ZIE VERDER PAG. 5 Ir. M. Sanders van de stichting Zeeuwse dag van het paard, waar-- van Brooijmans vanaf 1970 oprichter en voorzitter is, sprak over 'een prachtig staaltje hoe je iemand om de tuin kunt leiden'. "Zijn zoons hebben vader Brooij mans vanmorgen ijskoud naar de paardenmarkt in Utrecht laten gaan", vertelde Sanders. "Daar werd hij opgebeld dat de Zwitsers inderdaad waren gekomen. Dat was een gevaarlijk spelletje, want met files e.d. weet je het nooit vanuit Utrecht naar Steenbergen, maar het is prima gelukt." Zoon Toon Brooijmans zei dat het doel de middelen heiligde. "Je kunt vader nergens anders mee trekken, dan met handel. Com mercieel is hij altijd overal voor in, zeker voor een nieuwe export markt in Zwitserland", zei Toon Twee peuters uit St. Philipsland in hun overdekte versierde wagen laten zich het ijsje smaken, ondanks de regenachtige Koninginne dag. De buien waren spelbreker voor het grootste deel van de bui tenactiviteiten. Als enige muziekvereniging trotseerde Concordia uit St. Philipsland de regen, zowel tijdens een rondgang in St. Philipsland als bij het vlag hijsen in Anna Jacobapolder. De be perkte viering van Koninginnedag vindt U in woord en beeld op pagina 12 en 13. Brooijmans onder grote hilariteit. Om drie uur maandagmorgen ging zijn vader zoals gebruikelijk naar de paardenmarkt in Utrecht, maar om kwart voor vier klopte hij aan bij zoon Toon omdat de trailer kapot was. Die vertraging werd geen spelbreker voor de plechtigheid die om half elf ge pland was. Direct nadat Brooij mans sr. de veemarkt in Utrecht had verlaten, werd zoon Toon in gelicht door de collega's van zijn vader, die in hotel Van Tilburg een felicitatietelegram lieten bezor gen. J.J. Cappon van de stichting Zeeuwse dag van het paard, trad als ceremoniemeester op en gaf de loco-burgemeester van Steenber gen als eerste het 'woord. Wethou der Ooms verving de burgemeester, die in Hongarije op vakantie was. De loco woont vlak bij Brooijmans, die sinds een jaar in Steenbergen is gevestigd na al tijd op Candia tussen Oud- Vossemeer en St. Annaland te hebben gewoond. "Je ambities liggen daar nog, want je zit heel weinig in Steenbergen. Bijna je gehele leven werkte je ook op het eiland Tholen, maar toch zijn b en w van Steenbergen vereerd met je komst. We zijn trots op een in woner met nationale en interna tionale vermaardheid, een kampioen op het gebied van de trekpaardenfokkerij. Bij de sterke mechanisatie in de landbouw heb ben velen afgehaakt met de paar den, maar u hield vol. U hebt dat paardenbloed geërfd van vader Ko Brooijmans." De loco-burgemeester schetste, hoe de grote kennis van paarden alsmede zijn organisatievermogen en buitengewone inzet sinds 1977 hebben geleid tot de verkoop van trekpaarden in Duitsland. Ver schillende bierbrouwerijen daar spannen Nederlandse trekpaarden aan voor hun showwagens. Mede hierdoor is de export uitgebreid tot Tjsecho-Slowakije. Daarnaast droeg Brooijmans in belangrijke mate bij tot de grotere populariteit van het Nederlandse trekpaard door de shows met de al dan niet aangespannen trekpaar den, o.a. op Duindigt en de Leva- de. Op Koninginnedag 1976 werd de koninklijke familie door Brooijmans in een boerenwagen op Soestdijk rondgereden. Dat staat in een voorstel aan de commissie van die gemeenschap pelijke regeling, die maandag be slist. Van de veertien aangesloten gemeenten moet de helft accoord gaan. Na goedkeuring door de colleges en gemeenteraden van Tholen en Sint-Philipsland kan de toetreding dan een feit worden. Beide gemeenten moeten op zoek naar een stortplaats, omdat Tut- telhoek in juni vol zal zijn en ge deputeerde staten uitbreiding niet toestaan. De deelnemende gemeenten aan de stortplaats Midden-Zeeland betalen hetzelfde bedrag per ton afval aan vervoerskosten en dat blijft zo. Dicht bij Nieuwdorp ge legen gemeenten dragen daardoor bij in de kosten van verder weg ge legen gemeenten. Toetreding van Tholen en Sint-Philipsland zal zo'n 28.000 ton extra afval beteke nen. De gemiddelde transport kosten stijgen met 2,81 per ton. Maar omdat meer vuil wordt aan gevoerd, dalen de stortkosten met 3,83 per ton. Het investeren van de entree-bedragen van beide ge meenten levert in de exploitatie nog eens 0,55 voordeel op, zo dat voor alle gemeenten het tarief naar verwachting met 1,57 per ton daalt. Wél zal door het grotere vuilaanbod de stortplaats al in 2004 vol zijn, een jaar eerder dan was gepland. Over de bouw van een over slagstation op Tholen is nog geen besluit genomen. Wél is bepaald dat zowel de stations als het bijbe horend buiktransport onder de verantwoordelijkheid van de ge meenschappelijke regeling vallen. Provinciaal wordt momenteel een studie verricht om inzicht te krij gen in de milieuhygiënische en fi nanciële consequenties van het transport van afval (vanaf 1996). De uitkomsten daarvan spelen een rol bij het beslissen om al dan niet overslagstations te bouwen. Binnen de gemeenschappelijke re geling krijgt Tholen een lid (en een plaatsvervanger) in de com missie, die daardoor tot negen le den wordt uitgebreid. Sint-Philipsland laat zich verte genwoordigen door de centrale dienst gemeentewerken, die ook al voor Walcherse en Noord- Bevelandse gemeenten in de com missie zit. Hoewel de toetreding door de tijdrovende procedure niet voor 1 juli rond zal zijn, zal die toch met terugwerkende kracht tot die datum gebeuren. In de vuilstortplaats Midden- Zeeland te Nieuwdorp werken momenteel de volgende gemeen ten samen: Arnemuiden, Borsele, Domburg, Goes, Kapelle, Kortge- ne, Mariekerke, Middelburg, Rei- merswaal, Valkenisse, Veere, Vlissingen, Wissenkerke en West kapel le. Dinsdagavond bespreekt de Thoolse commissie openbare wer ken hetvoorstel tot toetreding. Dhr. Neele en zijn vrouw voor het front der troepen. Op dat terrein liep korporaal eer ste klasse Neele al een tijdje met een fototoestel rond. Want: er zou een onderscheiding worden uitge reikt en in zulke gevallen pleegt Neele foto's te maken. Wel ver baasde hij zich een beetje dat er zo weinig genodigden waren. "Zijn dat alle genodigden?" vroeg hij aan een officier. Toen al le manschappen stonden aange treden, kreeg Neele het bevel zijn fototoestel in te leveren en in de houding te gaan staan. Op dat moment kwamen zijn vrouw, kin deren, moeder, burgemeester H.A. van der Munnik en bestuursleden van zangvereniging VZOS Sint-Philipsland tevoor schijn. De totaal verraste Neele beefde van de spanning. "We hadden je te grazen," lachte over ste Hooftman naderhand tijdens de receptie in de korporaalsmess. Leo Neele kwam als dienstplichti ge in oktober 1965 op bij het AOC en werd opgeleid tot chauffeur. Als kort verband vrijwilliger werkte hij zes jaar als hulp- rijinstructeur. In 1974 werd hij rij en onderhoudsinstructeur militai re motorvoertuigen en sinds fe bruari vorig jaar is hij chauffeur. "Door zijn uitstekende instelling, zijn evenwichtige levenshouding en hulpvaardigheid is hij voor veel van zijn - jongere - collega's een goede steun. Door zijn meerderen wordt hij ervaren als een immer betrouwbare en terzake dienende spreekbuis van zijn categorie," motiveerde de overste het uitrei ken van de onderscheiding. Tevo ren las hij het koninklijk besluit voor, waarbij de onderscheiding werd verleend. Op de Cort Heyligerskazerne is Neele al vele jaren lid van het bestuur van de korporaalsmess, waarvan de laatste jaren voorzit ter. Dat betekent, dat hij zich ook buiten de diensturen inzet. Verder is hij sinds 1965 voorzitter van de gemengde zangvereniging VZOS in zijn geboorteplaats Sint- Philipsland. Bovendien vanaf 1981 bestuurslid van de Zeeuwse Zangersbond en sinds 1987 ook van de Landelijke Zangersbond. Na de uitreiking van de onder scheiding stroomde de korpo raalsmess van de Bergse kazerne vol met militairen die Neele kwa men feliciteren met zijn onder scheiding. Overste Hooftman overhandigde hem het koninklijk besluit, de draagbaton en een feli citatiebrief van minister Ter Beek van defensie. Hij schetste kort de loopbaan van Leo Neele, die okto ber vorig jaar de zilveren medaille voor trouwe dienst kreeg. "Je bent een van de steunberen van de kazerne en de rijschool. Een vechtjas voor de korporaals." De commandant omschreef Neele als dienstbaar en loyaal, iemand die niet tegen onrecht kan. "Je wou zelfs nog deze receptie, voor je zelf, regelen," grapte Hooftman. Hij benadrukte dat de koninklijke onderscheiding afstraalt van alle 'rolems'. Tot slot zonden de aan wezigen de gedecoreerde korpo raal het lied 'Old soldiers never die' toe. (iXS WB0tt Regen spelbreker voor buite nactiviteiten Koninginnedag. Verkoop oude boeken beste manier om mensen over de drempel te halen, zegt vertrek kende bibliothecaresse Kitty Stoutjesdijk. Gouden PTT-speld voor Vos- semeerse kantoorbeheerder Bevelander in St. Philipsland. Zestigjarig bruidspaar in Poortvliet. Bugelspeler komt sterk voor de dag op solistenconcours KNF. Vossemeerse Jarco Plompen nationaal viskampioen. Ter Tolne ongeslagen Zeeuws kampioen schoolvoetbal. Emoties lopen hoog op bij de gradatieduel WHS. EEN ZOUTWATERMEER ZAL NOOIT OPHOUDEN ZOUT TE SMAKEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's. Vielen er in Zeeland totaal 73 ko ninklijke onderscheidingen tegen over vorig jaar maar 59, Tholen en St. Philipsland deelden totaal niet in die groei. In onze streek werd er geen enkel lintje uitge reikt. Een inwoner van St. Maar- tensdijk(L. Neele) werd wel onderscheiden in Bergen op Zoom en een oud-inwoner van Tholen(A.L.C. Brooijmans) werd geridderd in Steenbergen. Een kleine tweehonderd inwoners van Tholen hebben vrijdag een compostvat aangeschaft. De ge meente had voor 300 vaten een subsidie in het vooruitzicht gesteld, maar desondanks vindt gemeentevoorlichter EA.P.M. Bakx dat er 'heel wat' verkocht zijn. De drie verkooppunten kregen elk maar 70 in plaats van 100 vaten, omdat de rest nog niet leverbaar was. Bij Melse in Tholen waren die zo weg, want vijftig waren al tevoren gereserveerd. Zeventien namen werden genoteerd voor een nalevering. Ook Muller in Sint- Maartensdijk had aan de 70 vaten te weinig, vijf mensen moeten nog even wachten. Hier werden 30 va ten al tevoren besteld. Alleen Deurloo in Oud-Vossemeer raakte niet alle vaten kwijt. Hij zegt niet te weten hoeveel hij er precies ver kocht heeft. Zowel Deurloo als Melse verkochten hoofdzakelijk aan eigen inwoners. Muller daar entegen leverde ook aan mensen uit de omliggende dorpen. Naast het overschot van de 210 ge leverde VAM-vaten staan er nog twaalf in de verschillende dorps huizen en het gemeentehuis. Bakx verwacht wel dat geprobeerd zal worden die alsnog te verkopen, maar een beslissing over hoe dat gaat gebeuren, moet nog worden genomen. Op de nu verkochte va ten gaf de gemeente een bijdrage van zestig gulden in de aankoop prijs 140,-). Brugstraat 17 01660-4787 zie ook onze advertentie op pag. 2 i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1