Gouden PTT-speld voor J. Bevelander 'Jammer, vooral voor de kleintjes' Geslaagde jeugddag Vossenkuil biedt uitkomst Vlag strijkt te vroeg Lovende woordenhumor en cadeaus bij afscheid van de post Tholen vraagt Halsteren om veilig fietspad B. en w.: brief Delta Anders is impulsief 12 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 2 mei 1991 Het gouden PTT-insigne, een pen met inscriptie, tuin- ambeublement, cadeaubonnen. Dat alles kreeg J.J. Be velander uit Oud-Vossemeer bij zijn afscheid van PTT Post. De kantoorhouder van Sint-Philipsland maakte na veertig dienstjaren gebruik van de vut-regeling en werd donderdagavond uitgezwaaid. Klimmer Klantvriendelijk Je moet 't gezien hebben bij... "Je was optimist, bleef altijd bij de moed. Nu mag je op rust gaan, zoals ze in België zeggen," zei adjunct-directeur L. de Boey van het hoofdpostkantoor Bergen op Zoom. Hij was geschrokken van de personeelskaart van Bevelan der. "Die stond helemaal vol, van voor en van achter. Dat betekent dat je óf een hele goeie óf een hele slechte was. Jij was een goeie." De Vossemeerder rolde bij het postbedrijf van de ene functie in de andere. Begonnen als reserve besteller in zijn woonplaats, kwam hij via Tholen en Oud- Vossemeer op de typekamer in Bergen op Zoom terecht. Daarna verving hij op kantoren in het ambtsgebied Bergen op Zoom en daarbuiten. "Het was vróeg be ginnen, want de bestelling zat overal nog. En 's avonds waren de kantoren open tot zes uur, soms zelfs zeven uur. Die vele uren, dat was toen normaal," aldus De Boey. Bevelander werd kantoor houder in Sint-Philipsland, nadat hem was beloofd dat hij in Oud- Vossemeer mocht blijven wonen. "Enkele jaren geleden werd dat kantoor nog opgewaardeerd, zo dat je als hoofdemployé de post verlaat." De adjunct-directeur had bewondering voor die loopbaan. "Ik vind het een hele prestatie. Je kreeg bovendien de ene gratifica tie op de andere, dus je deed je werk erg goed en PTT was daar blij mee." Na het uitreiken van de gouden speld - en bloemen aan mevrouw Bevelander - bood hij namens de personeelsvereniging een tuin- ameublement aan. Daarna nam postbesteller Jan v.d. Velde het woord. In een ludieke toespraak stopte hij Bevelander allerhande geschenken toe. Daarbij werd in gespeeld op het ongeval dat de Vossemeerder overkwam: bij het goed leggen van enkele dakpan nen viel hij van het dak. Bevelan der werd daarom door de Sint-Philipslandse besteller uitge roepen tot 'klimmer van het jaar 1990', kreeg een 'stormvaste klim- klomp', een 'zelfleggende dakpan' en een medaille. Ook werden twee volle postzakken binnengedragen. Uit de dozen kwamen cadeaubon nen van Van der Velde en zijn col lega Ewoud Fase. Naar aanleiding van de kop 'Van potlood tot computer' in de EB, filosofeerde Van der Velde over het begrip tijd. "De tijd wordt zorgvuldig gemeten. We balance ren als mens op de rand van ons kunnen. We moeten zoveel, zo vaak. Maar voor jou krijgt de tijd nu een andere functie, hij wordt een deel van je leven," zei hij. In zijn dankwoord noemde Beve lander de goede samenwerking en prima verhoudingen met de chefs en de medewerkers in Bergen op Zoom, alsook met de vervangers uit Steenbergen. Overgaand op het Zeeuws bedankte hij vervol gens chef postvervoer J. Bossers. "Maar de samenwerking verliep niet altijd op rolletjes. Met name waar het de sortering voor de postbussen betrof, wilde je een strikte naleving van de voorschrif ten. Maar wij in Sint-Philipsland waren meer klantvriendelijk," al dus Bevelander, wiens vrouw nog één keer voor Vossemeerse worst had gezorgd voor Bossers. Ook voor schoonhoudster Marja Walpot was er een dankwoord en natuurlijk voor de beide post- bestellers. "Ernst en humor wis selden elkaar af. Bedankt voor alles, voor de vriendschap; ik zal jullie missen. Maar laat je niet on dersneeuwen," aldus de scheiden de Sint-Philipslandse kantoorhouder Bevelander. Be halve PTT-medewerkers en fami lieleden was hervormd predikant ds. D.A. Snijder aanwezig (Beve lander is scriba - red.), terwijl ook een aantal inwoners hem de hand kwam drukken. Adjunct-directeur L. de Boey (rechts) van hoofdpostkantoor Bergen op Zoom steekt J. Bevelander de gouden PTT-speld op. Mevrouw Bevelander kijkt toe. leerlingen blijft bewaard tot vol gend jaar. Secretaris M. Hage lichtte toe, dat het comité 's och tends vroeg al verschillende tele foontjes had gekregen van mensen die wilden weten of de ge plande activiteiten doorgang zou den vinden. "We hebben gezegd dat iedereen maar naar de aubade moest komen om dan te overleg gen. De kinderen wilden wel doorgaan, maar de meeste bege leiders niet. We hebben hier ook geen alternatieve ruimte waar we 200 kinderen spelletjes kunnen la ten doen. Het is jammer". Advertentie I.M. CO cr> CD CD O O £Z 1 "O CZ CZ «3 -li O c O) <D =5 h- 5 r\i to cc-00 I If root IN <D O QQ O Aanblik van de Markt in Sint- Maartensdijk tijdens Koninginne dag 1991. Een ongewoon tafereel met versierde dranghekken, vlag getjes, een bordje verboden te parkeren en een leeg kraampje. Wat vooral opvalt is de afwezig heid van spelende kinderen. Zo wel 's morgens als 's middags vonden er geen festiviteiten in de Smalstad plaats. Om kwart over zeven besloot de directeur in over leg met de ouderraad van de Rie- burch na de weersberichten te hebben aangehoord alles af te ge lasten. W. Brevet: "We hebben wel eens regen gehad, maar ik kan me niet herinneren dat het ooit is afgelast. Er is weinig over getwij feld. Er waren veel spelletjes met papier en karton, crèpepapier. Na de weersberichten was er weinig hoop. Dan vraag je om zieke kin dertjes". Voor de buitenspelletjes bestaat geen aangepast program- me binnen. Brevet: "We hebben nog gedacht aan videootje kijken of in Haestinge iets doen, maar met zoveel kinderen is dat te klein. Het is jammer, vooral voor de kleintjes". Of het programma op een andere dag alsnog zal plaats vinden is niet zeker. Volgens Bre vet zal het niet meevallen om ouders te vinden die op een ande re dag een handje kunnen helpen bij de spelletjes van de kinderen. Voorzitter J. de Feijter van het evenementencomité noemde het weer bar en boos. De leden van het comité staken om 12 uur de koppen bij elkaar en besloten - na het afluisteren van het weerbericht- alle activiteiten niet door te laten gaan. "Er zat geen verandering aan te komen. Het was niet zomaar een lentebui. Jammer genoeg. Bovendien was de temperatuur erg laag". De Feij ter zegt dat het comité bewust een keus maakt voor de spelen in de open lucht. "Daar baseer je alles op. De voorbereidingen beginnen al in januari en februari. Dit jaar zat er een spel bij waar water en groene zeep aan te pas kwam. Zo iets kun je ook niet binnen doen". Toch kon het comité 13 donateurs inschrijven om toekomstige festi viteiten te bekostigen: de 13 leden van het comité zelf. 200 Kinderen woonden in de Vos- senkuil te Oud-Vossemeer de jaar lijkse jeugddag bij, die georganiseerd werd door de classi cal hervormde jeugdraad Zierik- zee, sectie Tholen en St.Philipsland. De kinderen kwa men uit St.Maartensdijk, Stave- nisse, St.Annaland, St.Philipsland, Dinteloord, Oud- Vossemeer, Tholen en Krabben- dijke. De bijeenkomst werd geo pend met het zingen van Psalm 121 vers 1,2 en 4. Een lied waarin het thema van deze dag 'Vol ver trouwen' tot uitdrukking kwam. De voorzitter van de CHJR, ds.Lammers uit St.Philipsland, wees in zijn welkomstwoord de jongens en meisjes erop dat God altijd te vertrouwen is. Mevrouw De Wolf uit Tholen las uit de Bij bel Daniël 3. Mevrouw Boluijt uit Dinteloord bracht door een pak kende vertelling deze geschiedenis heel dicht bij de kinderen. Vervol gens werd onder leiding van Wim de Wolf het themalied 'Je hoeft niet bang te zijn' gezongen. Het morgenprogramma werd afgeslo ten met de film 'Zet 'm op Rusty' en het 'Twee voor twaalf spel'. In het middagprogramma had de jeugd volop de gelegenheid aller lei activiteiten te ontplooien in het spel 'Op' zoek naar een beroep'. Allerlei beroepen als- brandweer man, imker, reisleider werden be oefend. In het middagdeel was er ook een sketch te zien, die werd opgevoerd door Erna Beurkens en Jan Pieter van Galen. Ook werd het lied 'Twaalf ambachten' ge zongen. Aan het slot van de geslaagde dag kregen alle kinderen een beursje met de letters HGJB mee naar huis. Ds. D.A. Snijder uit Oud- Vossemeer sloot de dag met dank gebed af. De liederen, die deze jeugddag werden gezongen, wer den begeleid door mevr. Boluijt op harmonium en de gitaristen Jaap Hage, Klaas Quist en Jan Pieter van Galen. ...De Schelde keukentechniek maakt precies de keuken die zoekt. Een keuken die, door vaak verrassende ideeën en oplossingen, uniek is en perfect aansluit op uw leefomgeving. Jan Buermans van De Schelde maakt die keuken voor u en zorgt dat u straks alleen de kastjes nog maar hoeft in te ruimen. Kom 'ns kijken en proef wat De Schelde met bijvoorbeeld Alno voor uw nieuwe keuken kan betekenen. Op de toch al sombere Koninginnedag nog meer treurigheid in Poortvliet: de vlaggestok van 't Ou we Raed'uus begaf 't. Beheerder Toon de Wit ontfermt zich over de resten. Wethouder J. van der Jagt gaat met de gemeente Halsteren praten over de voor fietsers onveilige Tholenseweg. "Ik wil het belang van de gemeente Tholen uiteen zetten en wijzen op de gebrekkige outillage van de weg," zei de wet houder in de gemeenteraad. Van het fietspad langs de Tholenseweg maken dagelijks veel Thoolse scholieren gebruik. Het pad is slechts door een witte streep van de rijbaan gescheiden. Rijkswaterstaat in Noord-Brabant heeft Tholen laten weten, niets aan de situatie te doen. Er zou on voldoende verkeer van de weg ge bruik maken en de onveiligheid zou worden opgeroepen door het te hard rijden van de auto's. Dat antwoord bevredigde de Thoolse raad niet. "Een merkwaardig ant woord," zei P. van Belzen. J.L. van Gorsel had het 'met verba zing' gelezen. W.C. van Kempen en M. Dijke meenden dat rijkswa terstaat er zich met een 'Jantje van Leiden' vanaf wil maken. "Ik pleit voor een afzonderlijk fietspad," zei Dijke. M.A.J. v.d. Linde onderschreef dat het een moeilijke en kostbare zaak was, maar meende dat rijkswaterstaat daarom niet mag weglopen. Van der Jagt dacht dat de toekom stige overdracht van de weg aan de gemeente Halsteren mogelijk een rol speelde in de houding van rijkswaterstaat. Van Gorsel vroeg hem, in het overleg ook de gevaar lijke kruisingen met de Noorder- kreekweg en de Nieuw- Beijmoerseweg te betrekken. Een ietwat impulsieve reactie. Zo bestempelen b. en w. van Tholen de brief die Delta Anders in fe bruari schreef omtrent de plannen voor uitbreiding van de jachtha ven te Stavenisse. Het college ver wijt de jongste Zeeuwse politieke partij dat ze slecht gedocumen teerd is en conclusies trekt die niet kloppen of strijdig zijn met de fei ten en juridische aspecten. "Wij willen u dringend in overweging geven om in het vervolg eerst zorgvuldig kennis te nemen van de feiten," aldus b. en w. Delta Anders vond dat Tholen niet voor uitbreiding van de jach thaven kon zijn omdat de gemeen te de intentieverklaring in het kader van het beleidsplan Ooster- schelde zou hebben ondertekend. Onjuist, stelt het college. Tholen heeft zich bereid verklaard aan de intentieverklaring deel te nemen, maar als uitdrukkelijke voorwaar de gesteld de eerstverantwoorde lijke te blijven om beslissingen te nemen. In het beleidsplan is, na aandrang van Tholen, aangete kend dat te zijner tijd zal worden meegewerkt aan de uitbreiding van de jachthaven te Stavenisse. Dat aanleg van jachthavens in strijd zou zijn met de aanwijzing van de Oosterschelde als natuur monument, weerleggen b. en w. eveneens. Zowel het beleidsplan Oosterschelde als de natuurbe schermingswet houden mogelijk heden open om binnen natuurgebieden recreatieve func ties te behouden en zelfs te ver sterken. Dat de gemeente burgers zou oproepen tot een meer bewuste le vensstijl en zelf het slechte voor beeld geeft, wil het college niet gezegd zijn. "Deze alinea slaat de plank volledig mis," schrijven b. en w. aan Delta Anders. Recreëren via sportvisserij of zeilen vindt het college ook een bewuste le vensstijl. Dat bovendien voor Sta venisse een kleinschalige uitbreiding is gekozen, getuigt volgens het Thoolse gemeente bestuur van 'zorgvuldige plan vorming'. P. van Belzen (RPF/GPV) stoorde zich maandag aan de zinsnede '....het recreëren via sportvisserij of zeilerij geen bewuste levensstijl is' in het antwoord van b. en w. Hij meende dat een levensstijl min of meer is gebonden aan waarden en normen en vond dat het college met deze manier van antwoorden in dezelfde fout verviel als Delta Anders. Zijn voorstel om het woord levensstijl te vervangen door 'vorm van vrijetijdsbeste ding' stuitte niet op bezwaren. Pluvius gooide roet in het eten tij dens de koninginnedagviering in Oud-Vossemeer. De drie basis scholen hadden in overleg een programma voor de kinderen op gesteld, maar dat kon niet door gaan. In plaats daarvan werden spelletjes gedaan in de schoolge bouwen. Het mini-concert van OVM op de schoolpleinen ging ook niet door. Jammer, want de scholen hadden zelf allerhande voorbereidingen getroffen door dat het Oranjecomité het dit jaar, na het opstappen van voorzitter A. van Westen, volledig liet afwe ten. Scholen, peuterspeelzaal en enkele verenigingen stelden echter toch een programma op, zodat koninginnedag 1991 ook in Oud- Vossemeer zou worden gevierd. Dat viel letterlijk in het water. De door de jeugdafdeling van v.v. Vosmeer geplande voetbal wedstrijden werden wegens de voortdurende regenval afgelast. De open middag van tennisvereni ging TOV trok zeer weinig belang stelling. Hoewel het voltallige bestuur met enkele enthousiaste leden aanwezig was op de baan, lieten velen het door het slechte weer afweten. Toen de regen even wat minder was, werd er op baan 1 even een balletje geslagen. In mei en juni organiseert TOV een mixeddubbeltournooi. Peuterspeelzaal De Pluus had 's middags een speelgoedbeurs en fancy-fair gepland in de open lucht. Dat kon niet doorgaan, maar het bleek mogelijk om uit te wijken naar de Vossenkuil. Met een geluidswagen werd die veran dering aan de inwoners meege deeld. En met succes, want heel de middag was het een gezellige drukte in het dorpshuis. Voor de verschillende spelletjes was ruime belangstelling, zodat de kas van de peuterspeelzaal aardig gespekt werd. In de Vossenkuil kon peuterspeelzaal de Pluus de festiviteiten op Koninginnedag nog laten doorgaan. Beheerder A. de Wit van het dorpshuis 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet raapt de nationale drie kleur op die hij aan de gevel van het gebouw wilde laten wapperen ter ere van Koninginnedag. De kloot (het topje van de vlaggestok waardoor de vlaggekoorden wor den geschoren) brak af toen De Wit het doek de hoogte in wilde hijsen. Vlag en wimpel stortten ter aarde en konden geen luister geven aan de zanghulde die de kinderen van de beide basisscho len en de peuterzaal in de Lan- gestraat gaven. De voorzitter van het oranjecomité G. Nieuwenhuij- se verwelkomde de ruim 200 kin- Peutertjes van Klein Duimpje luisteren naar liedjes van accordeoniste J. de Vos-Stoutjesdijk uit Sint-Maartensdijk. Zij kwam voor het vijfde achtereenvolgende jaar naar Poortvliet om voor de kinderen van leidster Anja Hage te spelen. deren die gezamenlijk het Wilhelmus zongen, het Zeeuws volkslied, Een draaiersjongen en Kom mee naar buiten. Dat laatste was ook de bedoeling geweest. De kinderen met begeleiders waren naar buiten gekomen, maar de kou en de regen schrok de meesten zo af, dat in overleg met de schoolhoofden en de ouders de rest van de activiteiten werd afge blazen. De peutertjes vierden wel feest, binnen in de speelzaal waar ze met spelletjes werden bezigge houden. Het oranjecomité zat om half tien al aan de koffie, een beetje onwennig na zo'n kort op treden. De speurtocht voor de Een lege Markt in St. Maartensdijk op Koninginnedag.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 12