Nieuwbouw Ten Anker afgerond Tholen herziet grens voor bijdrage leerlingenvervoer 't Geld ligt klaar bij de mensen maar je moet het wel gaan halen' Nieuw gebouw voor gezondheidszorg 32.6") 6 fi> NIEUW m AL 46 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Uitbreiding Polderhuis 40% duurder A. Baak bij huldiging collectanten kankerbestrijding: 'Tuba' geeft somber geluid Koperen burgemeester Donderdag 25 aprii 1991 47e Jaargang no. 24 Schoolkeuze Hoofdingang en recreatiezaal completeren Thools bejaardentehuis Met het doorknippen van een lint in de toegangssluis openden de dames C. v.d. Hoven-v.d. Werff en P. Rijnberg-Voshol van de bewonerscommissie vrijdag middag de nieuwe ingang van Ten Anker. De automa tische deuren stonden vervolgens voor iedereen open. Glas-in-lood DE VLEESTAS IN STADJE THOLEN Sociaal Juridische Dienstverlening' PvdA bepleit afbouwregeling voor zes gedupeerden Collecteren voor de kankerbestrijding. Vijf dames uit Sint-Annaland doen dat al 25 jaar lang. De laatste ja ren brengen ze gemiddeld 4000 gulden bijeen door met de collectebus langs de deur te gaan. De Nederlandse kankerbestrijding (vereniging koningin Wilhelmina- fonds) is er blij mee. In Sint-Annaland wordt gemid deld per gezin 3,66 aan de collectanten gegeven. Harde strijd Lange termijn Aan Parallelweg Sint-Maartensdijk Magazijn Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De tussenbalans van het kabinet doemt als een schrikbeeld op tij dens allerlei vergaderingen, ook op gemeentelijk niveau. Maandag in de Thoolse gemeenteraad was dat ook weer het geval. I.C. Moer land en J.L. van Gorsel wilden van wethouder P. van Schetsen weten, of al bekend is wat die tus senbalans Tholen gaat kosten. De wethouder had al wel allerlei ge luiden gehoord, maar iets con creets was er van het ministerie nog niet gekomen. Niettemin re kende hij ermee dat de gemeente over de komende vier jaren 1.2 miljoen gulden minder krijgt. "Maar of het daarbij blijft, daar vrees ik voor. De geluiden worden er niet vrolijker op." Ook bij een discussie over de Zeeuwse Muziekschool kwam de tussenbalans om de hoek kijken. 'Tuba' lanceerde Moerland als af korting voor dit fenomeen, wat juist bij de muziekschool toepas selijk klonk. "We moeten oppas sen, bij het beschikbaar stellen van gelden niet steeds voorbehou den te maken vanwege de tuba," zei hij. Burgemeester H.A. van der Munnik tracteerde de Thoolse gemeenteraad maandagavond op gebak omdat hij zijn kope ren jubileum als burgemeester vierde. Op 1 juli 1986 werd Van der Munnik, die vrijdag zijn 53ste verjaardag vierde, burgemeester van Tholen. Hij was voor die tijd eerste burger van de Groningse gemeenten Bierum en 't Zandt. Mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven sprak namens de raad een felicitatie uit en wenste mevr. Van der Munnik van harte beterschap toe. We gens haar ziekte was een voor genomen bezoek van de raad vrijdag niet doorgegaan. Mevr. Deurloo hoopte, dat de eerste 12 1/2 jaar het begin zouden mogen zijn van een nieuwe ambtsperiode. Na de vrij lange raadsvergade ring ging de Thoolse raad na half elf nog even naar de kan tine voor een consumptie. Dit bleek niets met het koperen jubileum van de burgemeester te maken te hebben, maar met een initiatief van de PvdA- fractie. Voortaan wil men na de al of niet verhitte debatten in de Thoolse gemeenteraad nog een kwartiertje napraten in de kantine. Dat was even schrikken voor het dagelijks bestuur van het water schap Tholen. De uitbreiding van het Polderhuis in St. Maartens dijk, waarvoor de hoofdingelan den al eerder 350.000 gulden beschikbaar stelden, blijkt 40% duurder uit te vallen. Deze forse overschrijding, samen met de 90.000 gulden hogere kosten voor het basisplan watervoorziening St. Philipsland, was voor het bestuur aanleiding om vrijdag de commissie financiën te informe ren en om advies te vragen. "Met zulke bedragen is het nogal grijs; je komt ongeloofwaardig over", zegt dijkgraaf I.C. Hage. "In ge zamenlijk overleg met de commis sie financiën heeft het bestuur besloten om een externe deskun dige in te schakelen. Een bureau of een architect zal het bouwplan van onze technische dienst door- rekenen en andere mogelijkheden onderzoeken. We moeten de uiter ste zorgvuldigheid betrachten, al is het voor de huisvesting van het personeel vervelend, dat de bouw een paar maanden opschuift." De dijkgraaf geeft aan, dat een deel van de kostenstijgingen ver oorzaakt wordt doordat het raam plan dateert uit 1989. De verhoging van lonen en materia len sinds die tijd, alsmede aanpas singen in het plan op verzoek van de welstandscommissie vormen belangrijke onderdelen van de prijsstijging. "Maar 40% is te veel." Na inschakeling van een externe deskundige zal het bestuur eind juni een voorstel aan de algemene vergadering voorleggen. De uit breiding van het Polderhuis ge beurt aan de achterkant, waar de kantoren verbreed worden. Zo'n regeling werd bepleit door de PvdA-fractie. Na bespreking in de commissie welzijn en onderwijs was fractieleider I.C. Moerland door één van de gedupeerden ge beld. Hem was duidelijk gewor den dat het de betreffende gezinnen elk zo'n 900 gulden per jaar gaat schelen en dat vond hij wat veel om hen daar plotsklaps mee te confronteren. "Jammer dat we dat niet eerder wisten. Is er geen afbouwregeling mogelijk? Dat zou bijvoorbeeld twee jaar kunnen zijn," aldus Moerland. A. Kersbergen (SGP) en P. van Belzen (RPF/GPV) wilden de be staande regeling (vier kilometer) handhaven. Kersbergen meende dat er ook wel op andere posten bezuinigd kan worden en vond de nu voorgestelde regeling zo weinig opleveren 5000,-), dat die wat hem betrof kon worden uitgesteld totdat - in het licht van de tussen balans - over een totaal pakket van maatregelen wordt gesproken. De opmerking van de wethouder dat de hele raad om deze maatre gel zou hebben gevraagd, sprak Kersbergen tegen. Van Belzen stelde vast dat de toestand van de gemeentelijke fi nanciën van invloed is op het vast stellen van de criteria voor vergoeding. Ook twijfelde hij aan de stelling van b. en w., dat de vrijheid van schoolkeuze door de voorgestelde maatregel niet wordt aangetast. "Werkt u er bovendien niet aan mee, dat de rechtsgelijk heid die er ten aanzien van deze criteria behoort te zijn geen op geld meer doet?" Van Belzen constateerde dat alle schoolver- keer tussen Tholen, Oud- Vossemeer, Poortvliet en Sint- Maartensdijk - uitgezonderd tus sen Tholen en Sint-Maartensdijk - door de maatregel wordt getrof fen en meende dat b. en w. het kleine kernenbeleid maar uit hun program moeten halen. "U maakt de bewoners van kleine kernen die zich nu afvragen of de school van hun keuze in de toekomst daar mag blijven, evenzeer kopschuw, want als ze daar willen blijven wo nen, is er van de zijde van de ge meente bij voorbaat geen heil te verwachten." Met die laatste op merkingen was Versluys het be slist niet eens. "Het is eerder omgekeerd," vond hij. Het CDA, dat in de commissie welzijn had voorgesteld om eerst de plannen van staatssecretaris Wallage met betrekking tot ZIE VERDER PAG 1 1 Na de opening boden Desiree en Ronald van Loon boeketjes aan aan mevrouw R Rijnberg-Voshol (links) en C. van Hoven-van der Werff. Nadat Desiree en Ronald van Loon een boeket aanboden, hesen de beide directeuren Vinke en Van Loon de Ten Ankervlag en was de interne plechtigheid ten einde. Al le bewoners waren getuige van de ze - voorlopig laatste - fase van de nieuwbouw van het Thoolse be jaardentehuis. Inmiddels is er 21 maanden gebouwd. Via de ingang bereikt men de receptie, het cen trale punt voor bewoners van zo wel de flat als het verzorgingsgedeelte. Tegelijk met de nieuwe ingang - waardoor het probleem van de be reikbaarheid tot het verleden be hoort - is ook de recreatiezaal gebruikersklaar. In de cirkelvor mige ruimte, die er door de grote ramen en gezellige tinten zeer uit nodigend uitziet, kan vanaf nu weer menig evenement georgani seerd worden. En natuurlijk de dagelijkse zaken als koffiedrin ken, handwerken en bezoek ont vangen. Door de grote open ruimte, met de mogelijkheid tot afsluiting via vouwwanden, is het een erg praktische zaal geworden. Overal verspreid staan zitjes, die ook door de rolstoelers goed ge bruikt kunnen worden. De zaal verrees op de plaats van het oude Ten Anker, waaruit de bewoners in oktober naar de nieuwbouw verhuisden. Vrijdagmorgen vond ook de offi ciële oplevering plaats van de nieuwbouw. Een grote blikvanger vormt het glas-in-loodraam, dat uit het oude gebouw is meever huisd. Vijfendertig jaar geleden was dat een schenking van de aan nemer en nu keert het in het nieu we bejaardentehuis terug. Datzelfde geldt voor de herden kingssteen. Deze week verwijdert de aanne mer de tijdelijke toegangsweg naar de laagbouw. Op korte ter mijn wordt ook de weg langs de flat naar het parkeerterrein op nieuw gelegd en in de gangen van de service-flat komt nieuwe vloer bedekking. Dan resteert nog de bouw van een verpleeghuis met zestig bedden bij Ten Anker. 4370522 Het nieuwe gezondheidscentrum te Sint-Maartensdijk van de kruis vereniging Rondom de Ooster- schelde (voorheen het Groene Kruis) wordt door de architect W.D. van Doorn uit Poortvliet omschreven als 'een soort klaver tje vier'. Het gebouw, dat uit één bouwlaag bestaat, kent in het ontwerp van Van Doorn vier 'secties' (ruimten) die onderling zijn verbonden. Op deze onderkomens komt een puntdak met pannen. De ruimten zijn verbonden door gangen ('een kruis') met een plat dak. In het centrum zullen verschillende in stellingen onderdak vinden: de ge meenschappelijke gezondheidsdienst Zeeland (GGD), het kruiswerk, maat schappelijke dienstverlening en gezinszorg uit Tholen en de fysio therapie. Het gebouw wordt binnen en bui ten opgetrokken uit witte kleine betonsteen. De kozijnen krijgen een groene kleur (volgens van Doorn wijst die naar het Groene Kruis), ramen en deuren worden wit. Binnen de vertrekken voor de verschillende huurders komen-zo genaamde préfabwanden, een systeem dat later eventueel veran derd kan worden. Het gebouw heeft ook een aula die tevens dienst kan doen als ruimte voor zwangerschapsgymnastiek. zelaarstraat met parkeerruimte voor bezoekers. Aan de Bea- trixstraat komt de personeelsin gang, plus parkeergelegenheid. Het klavertje vier van Van Doorn kan een nieuw blaadje krijgen wanneer dat nodig mocht zijn. De familie Scherpenisse hoeft niet te wijken voor de nieuwbouw. De bewoners van de houten woning op het terrein raken wel een stuk van hun moestuin kwijt. De aan vraag voor de bouw wordt mo menteel behandeld voor het verbindingskantoor van het kruis werk die een en ander moet finan cieren. UW RUNDVLEESSPECIALIST Brugstraat 17 01660-4787 zie ook onze advertentie op pag. 2 Advertentie I.M. in de regio Rotterdam voltijd en deeltijd Met ingang van het nieuwe schooljaar kunnen nog slechts ouders die meer dan zes kilometer van de dichtst bijzijnde basisschool wonen, een beroep doen op een vergoeding in de reiskosten. Een meerderheid van de Thoolse gemeenteraad (elf tegen vier) stemde daar maandagavond na een uitvoerige discussie mee in. Echter pas nadat wethouder J. Versluys had toegezegd dat b. en w. volgende maand met een overgangsregeling ko men voor de zes gezinnen, die de dupe worden van de gewijzigde afstand (zes in plaats van vier kilometer) in de verordening. De vijf collectanten: zittend (vlnr) J.W. Soeters-Luyk, J. van Dijke-Goedegebuure, P.J. Goedegebuure-Goedegebuure, staand (vrnl) contactpersoon A.E. Goedegebuure-Goedegebuure, C. Goedegebuure-Lanooy en promotor van de Kankerbestrijding A. Baak. oost aanzicht parallelweg Dinsdagochtend werden de collec tanten in café Van Dijke aan de Hoenderweg gehuldigd voor hun inzet. Ze kregen van promotor A. Baak van het centraal bureau van de kankerbestrijding een zilveren speld: de krab doorstoken met een zwaard als teken van de strijd te gen de ziekte. Baak bedankte de dames en hoopte dat ze het collec- tewerk nog lang in goede gezond heid zullen blijven doen. De vertegenwoordiger van de kanker bestrijding onderstreepte het be lang van de collecten en het lidmaatschap van de vereniging voor het werk van het fonds. Hij vertelde dat er in Sint-Annaland 200 leden van de vereniging wo nen die jaarlijks 4000 gulden overmaken aan de vereniging. Sa men met de opbrengst van de col lecte is dat goed voor ruim 8000 gulden. "Daar kunnen wij min of meer op rekenen als er gecollec teerd blijft worden". Baak zei dat het bestuur zeer tevreden is over de opbrengst in het dorp aan de Krabbenkreek. "Het gaat om een harde strijd te gen de ziekte. U draagt daar uw steentje aan bij. Er zijn doorbra ken op bepaalde gebieden maar de oorlog is nog niet beëindigd". Baak lichtte toe dat het geld (jaar lijks 15 miljoen bijeengebracht door zo'n 90.000 collectanten) voornamelijk besteed wordt aan wetenschappelijk onderzoek. "Zonder collectanten kunnen we niet. Het geld ligt klaar bij de mensen, maar je moet het wel gaan halen". Naast het collecteren heeft de vereniging ook andere bronnen van inkomsten. De totale jaaropbrengst bedraagt 45 a 50 miljoen gulden waarvan zo'n 12 miljoen door 600.000 leden wordt opgebracht, terwijl ook bedrijven en de kwartaalloterij voor de no dige revenuen zorgen. "Bracht een jaarlijkse loterij vroeger 250.000 gulden op, nu levert de kwartaalloterij al meer op dan het jaarlijkse bedrag toen. "Baak stelde dat de vereniging niet alleen wil steunen op vrijwilligheid; van daar dat ondermeer de loterij is toegevoegd aan de fondswerving. "Voor de kankerbestrijding wordt veel geld opgehaald omdat er al tijd wel iemand in de familie is die kanker heeft", verklaarde Baak de vrijgevigheid. Hij wees ook op het gevaar van de publieke opinie die zou kunnen stellen dat het Wilhel- minafonds teveel geld zou heb ben. "Als er voor 250 projecten geld wordt aangevraagd, kunnen we er 200 betalen. We moeten een buffer aanleggen voor de lange termijn". Baak wees erop dat de vereniging niet alleen deze projec ten financiert. "Het is geld dat bij het geld van de overheid komt". Het beleid van het bestuur is om wetenschappelijke onderzoeken - die in de regel vier jaar duren - te steunen maar ook geld voor het werk daarna over te houden. "Het is bij deze ziekte een kwestie van de lange termijn. We bestaan al 41 Vi jaar, we weten niet hoe lang we nog door moeten gaan". Baak was verheugd over het feit dat er onder zijn toehoorders ook mannen waren. Hij bedankte de contactpersoon mevrouw A.E. Goedegebuure voor de vele keren dat hij daar werd ontvangen op de thee en de koffie en de verhalen die hij mocht vernemen van haar echtgenoot over de teelt van aard appelen. Baak feliciteerde de da mes en bedankte ze voor het werk: "ledereen heeft een klop op de schouder nodig". Dexe we&k Kornaat voorspelt gevaar bij tunnel Sint-Philipsland Thoolse telers zien bloesem bruin worden Badpersoneel Spetter en Haestinge in het nieuw Vrij en Blij krijgt vorstelijke subsidie van minister Greyhound sneltransport neemt bedrijf over Garage Bal in Tholen opluch ting en dilemma Vam-vaten: composteren om afvalberg te verkleinen Heel wat activiteiten op ko ninginnedag Op de fiets voor het verkeer- sexamen Spido Oud-Vossemeer luidt voorzitter Smulders uit Kampioensvlag in top voor Smerdiek 1 en 2 EEN BRANDNETEL IN DE KEIZERLIJKE TUIN BRANDT OOK Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Verder is er een groot magazijn voor de kruisvereniging met spoelruimte. Twee dokterskamers staan beschikbaar voor kleuter en zuigelingenbureau. De receptie komt volgens de ontwerper cen traal te liggen bij de ingang. De hoofdingang komt aan de Dr. Ta-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1