Ridder Nieuwkerk kijkt na 21 jaar om in verwondering Nieuwe provinciaal bestuur in functie Een tijd om te bouwen 'Er is weinig tegen te doen, besmettelijkheid is gering Huisarts R.H. Padt over nekkramp Poortvliet: Commissaris neemt afscheid van Poortvliets statenlid Veel fietsen niet op slot Sint-Annaland tweede bij EHBO-wedstrijd Hoge snelheden Thoolse wegen Donderdag 18 april 1 QOjM| 47e Jaargang no. fl 'Omzien in verwondering.' Dat deed CDA-statenlid E.Ph. Nieuwkerk uit Poortvliet vrijdagmiddag in de Middelburgse Abdij na 21 jaar deel te hebben uitge maakt van het provinciaal bestuur. Ter gelegenheid van zijn afscheid werd hij koninklijk onderscheiden. Commissaris der koningin dr. C. Boertien speldde hem de versierselen op, behorend bij Ridder in de Or de van Oranje Nassau. G.S.: 2 CDA, 2 PvdA1 VVD, 1 D'66 De eerste daad van de nieuwe, op 6 maart gekozen provinciale staten van Zeeland was dinsdagmorgen het kiezen van zes gedeputeerden. Heel uitzonderlijk Zeer succesvoi Aangename verrassing Roodgloeiend Rem op inzameling van kleding in St. Philipsland Deze week Muzikale avond Accelerando voor 60-plussers IN STADJE THOLEN "We hebben de indruk dat we de ongerustheid bij ouders hebben kunnen wegnemen. Voor honderd pro cent lukt dat nooit, maar het is goed dat we door het geven van informatie proberen te voorkomen dat er paniek ontstaat". Jeugdarts mevrouw Y. Roskam van de gemeenschappelijke gezondheidsdienst Zeeland (GGD) zei dat na de voorlichtingsbijeenkomst die maandagavond werd gehouden op de School met de Bijbel in Poortvliet. edinoru ECRUnnbn Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 2G Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Ridder Nieuwkerk temidden van vrouw, kinderen en kleinkinderen met op de achtergrond commissaris der koningin dr. Boertien. Het team van EHBO-vereniging Sint-Annaland (Silvia Menheere, Sandra van Poortvliet en Dirk Wessels) is op een gedeelde tweede plaats geëindigd tijdens de Zeeuwse districtswedstrijden. Winnaar Goes gaat door naar het Nederlands kampioenschap. Een open onderbeenfractuur net boven de enkel, verbrijzelde vin gers, een tand uit de mond en ge scheurde oorlel waren de letsels waarbij vrijdagavond in Middel burg eerste hulp moest worden verleend. Een clownstrio voerde een jongleurs-act op tijdens het zilveren jubileum van een bad mintonclub. Twee clowns houden een wedstrijd steltlopen, maar halverwege laat iemand uit het publiek een speelgoedmuis los. Een van de clowns ziet dat en wil de muis ontwijken; hij raakt de andere clown en beiden vallen. De een loopt een fractuur op, de an der verbrijzelde vingers. De derde clown, die voor scheidsrechter speelt, wordt met een stelt tegen het hoofd geraakt en houdt daar aan een gescheurde oorlel over, terwijl een tand uit de mond wordt geslagen. Het verlenen van de eerste hulp gebeurde het beste door het team van Goes, vond de jury. Van de leidsters kreeg Silvia Menheere van Sint-Annaland de hoogste waardering. De uitslag: 1. Goes 178 p. en leidster 36 p., 2. Sint- Annaland (leidster 40 p.) en Oost- kapelle (leidster 39 p.) 178 p., 4. Kamperland 148 p. en leidster 32 P- Bij radarsnelheidscontroles zijn dinsdag 276 voertuigen door de politie gecontroleerd. Er reed slechts 6.5% te hard, maar wel werden Róge snelheden gemeten. Op de Oesterdam lagen die tussen 123 en 164 km/u, terwijl 100 km/u iS toegestaan. Van de 142 voertuigen waren er zeven in over treding. Op de Ten Ankerweg, waar 50 km/u geldt, reden 5 van de 78 auto's te hard (tussen 65 en 88 km/u). Tenslotte werd op de Krabbenkreekweg gecontroleerd, waar een maximumsnelheid van 80 km/u geldt. Zes van de 56 auto's reden te hard, 95 tot 118 km/u. Vrijdag werd door de Thoolse politie op snelheidsover tredingen gecontroleerd. Slechts vier automobilisten reden harder dan was toegestaan. Zij werden staande gehouden en bekeurd. Op de Poortvlietsedijk (125 auto's ge controleerd) reed C.J.N. uit Sint- Maartensdijk 114 in plaats van 80 km/u. Op de Krabbenkreekweg waren van de 46 bestuurders al leen mevrouw E.A.C.B. uit Sint- Philipsland (98 km/u) en G.J.M.S. uit Bergen op Zoom (102 km/u) in overtreding. Op de Rijksweg in Sint-Philipsland wer den 40 auto's gecontroleerd. M.L.R. reed daar 98 km/u, terwijl 80 km/u is toegestaan. Vorige week werden op deze Jena planschool twee zevenjarige kin deren uit groep 3 getroffen door nekkramp en opgenomen in zie- kehuizen te Rotterdam. Vrijdag was de school dicht. Het school bestuur had daartoe besloten om dat er bij de ouders paniek was ontstaan. Maandag konden de leerlingen weer naar school, 's Avonds werd door de sociaalver- pleegkundige infectieziekten L. van den Bergen en schoolarts Ros kam uitleg over de ziekte meningi tis gegeven aan de ouders van de leerlingen. Roskam: "We hebben ze erop ge wezen, dat het allerbelangrijkste is, goed op te letten of de kinderen Zestien Zeeuwse statenleden na men uit eigen keuze of door de keuze van de kiezer afscheid. Niet iedereen was aanwezig en dat duidde nog op de wonden die de belastingaffaire heeft achtergela ten. Drie gedeputeerden ontbra ken bij het afscheid: W. Don, mevr. E. Maris-Koster en ook mr, J.A. de Boe uit Poortvliet zat niet achter de collegetafel, al was hij later wel op de afscheidsreceptie. Het uit Anna Jacobapolder af komstige CDA-statenlid G.J. de Jager ontbrak vrijdagmiddag ook, evenals zijn partijgenote mevr. H.M.L. Remijn-de Badts. De uitreiking van de koninklijke onderscheiding was nog een feestelijk moment tijdens een ove rigens sober afscheid. Evert Phi- lippus Nieuwkerk(64) viel de eer te beurt, sinds 1970 lid van pro vinciale staten, aanvankelijk voor de CHU, later voor het CDA. Zijn vrouw, kinderen en kleinkinderen waren getuige van de uitreiking en de commissaris schorste na de uit reiking van het lintje even de ver gadering, zodat de familie Nieuwkerk de nieuwe ridder kon gelukwensen. symptomen vertonen die op nek kramp lijken. Specifieke maatre gelen kunnen we er niet voor treffen". Zo is het sluiten van de school ook geen oplossing, vol gens de jeugdarts. "Je hoeft de kinderen niet ergens vandaan te houden. Als je de school dicht doet, dan spelen ze op hetzelfde moment buiten en kunnen ze het ook oplopen. Het is natuurlijk voor ons wel gemakkelijk dat zo te zeggen, als ouder ben je toch niet gauw gerustgesteld". Volgens Roskam is het zeldzaam dat twee kinderen uit één groep de Het statenlid kreeg zijn onder scheiding niet alleen voor de poli tieke loopbaan, maar ook voor zijn activiteiten als ondernemer. "U bent zeer succesvol bezig in uw bedrijf", zei commissaris Boertien, die de nieuwe vestiging van Budelpack destijds opende en begin dit jaar met alle gedeputeer den het inmiddels al weer uitge breide Poortvlietse verpakkingsbedrijf bezocht. Nieuwkerk trad in 1948 toe tot de firma A.A. Nieuwkerk, een ban ketbakkerszaak, die zich ontwik kelde tot Nieuwkerk's banketfabriek c.v., de Internatio nale Banket Combinatie n.v. en in 1971 tot Budelpack Co-packers b.v., het verpakkingsbedrijf waar van hij directeur is. De economische belangstelling kon Nieuwkerk ook in het staten- werk kwijt als lid van de commis sie economische zaken. Hij was er bovendien plaatsvervangend voorzitter van de commissie bestuurszaken. Van 1982-1988 was hij bestuurslid van het ETI Zee land en sinds 1975 lid van de Raad ziekte oplopen. "Dat is echt heel uitzonderlijk". Tijdens de voor lichtingsavond vroegen ouders of het mogelijk was om hun kinde ren te laten onderzoeken. "Zoiets willen ouder graag, maar dat heeft geen zin", De informatie die aan de ouders is verstrekt, had be trekking op een vorm van hersen vliesontsteking die door een bac terie wordt veroorzaakt. Deze is ernstiger van aard dan de menin- gitus die door een virus wordt ver oorzaakt. Vorige week maandag werd eerst een meisje uit Poort vliet met de kenmerkende ver schijnselen van de ziekte opgenomen in het Sophia- ziekenhuis te Rotterdam, donder dag een zevenjarig jongetje uit Scherpenisse in het Zuiderzieken huis in de Maasstad. Het is het derde geval van nekkramp in de provincie Zeeland. Eerder "open baarde de ziekte zich in Zeeuwsch-Vlaanderen. De onrust die bij ouders ontstaat, is volgens Roskam zeer begrijpelijk omdat het om een levensbedreigende! ziekte gaat. Op de openbare basis school de Eevliet heeft de GGD ook informatiemateriaal ver van Bestuur van de PZEM, nu Delta Nuts Bedrijven. Op Tholen was Nieuwkerk mede-oprichter van de commissie Werkgelegen heid Eiland Tholen en van 1975-1990 bestuurslid(tweede voorzitter) van de commissie van advies van het arbeidsbureau Tholen. In de politiek was hij plaatselijk actief als voorzitter van de kies vereniging CHU/CDA Tholen van 1960-1988, als voorzitter van de statenkring CHU/CDA Tho- len/St. Philipsland van 1965-1982. Naast de politiek en de economie deed Nieuwkerk nog rheer. Van 1964-1974 was hij voorzitter van de Poortvlietse Oranjevereniging. Sinds 1980 is hij dagelijks bestuurslid van het Welzijnsor- gaan Tholen voor maatschappe lijk werk en gezinsverzorging. Die functie blijft hij nog uitoefenen evenals zijn bestuurswerk bij de omroepvereniging NCRV, waar Nieuwkerk in 1987 begon. Alles bij elkaar deed de Thoolse politicus en ondernemer buitenge woon veel, zo constateerde de commissaris. Nieuwkerk had een ruime blik, hij was geen detaillist. Nieuwkerk noemde de koninklij ke onderscheiding een 'bijzonder aangename verrassing'. "Ik dacht tot nu toe altijd, dat wie een ko ninklijke onderscheiding kreeg, daarvan op de hoogte was, maar ik wist er niets van. Van mijn strekt, wat eerder gebeurde op de School met de Bijbel toen het eer ste geval van nekkramp zich had voorgedaan. In andere plaatsen op het eiland is dat niet gebeurd. "Van andere scholen hebben we geen vragen gekregen. Mocht daar wel belangstelling voor zijn, dan kunnen wij die verstrekken". De artsen van de GGD en de be trokken huisartsen houden regel matig overleg over de zieke kinderen. Dit is ook het geval met de behandelende specialisten. Bij huisarts R.H. Padt in Poort vliet heeft de telefoon vorige week roodgloeiend gestaan. "Vooral tot het weekeinde, kreeg ik massa's telefoontjes. Toen zijn de gemoe deren wat bedaard. Dat betekent dat de ongerustheid wat is afgeno men." Padt beschrijft zijn rol als 'trace rende'. "Je moet zelf alert zijn en ouders moeten alert zijn op de verschijnselen. Nekkramp is dui- ZIE VERDER PAG. 9 toespraak die ik heb voorbereid, kan ik alleen de laatste woorden nog maar uitspreken: voor wie te rugkijkt wat het is geweest, is het omzien in verwondering." Nieuwkerk dankte H.M. de Ko ningin voor de onderscheiding en hij was er ook mee ingenomen dat de commissaris, die twee keer in zijn bedrijf was geweest, het lintje uitreikte. "Ik ben blij, dat de commissaris naast h,et politieke werk ook het werk in de onderne ming heeft verbonden, want hoe waardevol de politiek ook is, het komt toch iets tekort. De com mercie heeft mij erg veel vreugde verschaft, die in de politiek alleen, niet te halen is", aldus Nieuw kerk, die het betreurde dat^niet al le statenleden bij het afscheid vrijdagmiddag aanwezig waren. Pagina 9: Venekamp gaat net als een roos toch weer een keer bloeien De CDA'er A.M. Dek(49) uit Ka- pelle(ambtenaar bij het kadaster, statenlid sinds 1978 en voorheen fractievoorzitter) kreeg 37 stem men, het hoogste aantal bij de verkiezing van gedeputeerden dinsdagmorgen; 7 waren er blan co en 3 ongeldig omdat er 'tegen' op het papier gezet was. Dek gaat milieu, waterbeheer en Delta Nuts Bedrijven behartigen. Tevens is hij waarnemend commissaris der ko ningin. De PvdA'er D.J.P. Bruijnooge(50) uit Vlissingen(wethouder, nieuw statenlid) haalde 33 stemmen; 9 waren er voor de SGP'er W. Ko- lijn uit Terneuzen, 3 blanco, 1 on geldig. Bruijnooge behartigt economische zaken, agrarische zaken, visserij, havenschappen, fi nancieel beleid, toezicht lagere overheden, personeel, juridische zaken, interne zaken, automatise ring, informatievoorziening, huis vesting, Archiefwet. De VVD'er J.I. Hennekeij(42) uit Breskens(ambtenaar rijkswa terstaat, statenlid sinds 1982, laatst fractievoorzitter) ontving 34 stemmen; 13 waren er blanco. Hennekeij zorgt voor verkeer en waterstaat, de natte en droge in frastructuur, openbaar vervoer, de veerdiensten PSD, de PZBM(Zee- landbrug), de vaste oeververbin ding over de Westerschelde(WOV) en de NV Haven van Vlissingen. De D'66-er A.J. Dijkwel(54) uit Middelburg(adjunct-directeur scholengemeenschap, statenlid sinds 1985, fractievoorzitter) kreeg 30 stemmen; 10 waren er voor de SGP'er G.R.J. van Heuke- lom uit Nieuwerkerk, 1 voor mevr. Nederhoed-Zijlstra(CDA) en 6 blanco. Dijkwel krijgt als taken: onderwijs en kunstzinnige vor ming, volksgezondheid, ouderen beleid, maatschappelijke zorg, bestuurlijke organisatie, interpro vinciaal overleg, alsmede inspraak en voorlichting. De tweede CDA-gedeputeerde werd mevr. L. Nederhoed- Zijlstra(37) uit Zierikzee(lerares voortgezet onderwijs, statenlid sinds 1987). Zij kreeg maar 25 stemmen; 11 waren er voor de SGP'er Van Heukelom, 11 blanco. De jongste Zeeuwse gedeputeerde waakt over de ruimtelijke orde ning, Deltawateren, Voordelta, ge meentelijke planvorming, volkshuisvesting, stads- en dorps vernieuwing, kleine kernen, woonwagens, landinrichting, Eu roregio, ontwikkelingssamenwer king. De tweede PvdA-gedeputeerde werd de enige gedeputeerde uit het vorige college van g.s.: mevr. G. de Vries-Hommes(47) uit Water- landkerkje(gedeputeerde sinds 1987, statenlid sinds 1978) ont ving 33 stemmen; 14 waren er blanco. De nieuwe taken van de 'oude' gedeputeerde zijn: recreatie en toerisme, recreatieschappen Veerse Meer en Grevelingen, na tuur en landschap, cultuur, monu menten, jeugd en sport, coördinatie en welzijnsplanning. B en W hebben een verzoek van World Child Care om kleding in te zamelen in St. Philipsland afgewezen. Het Le ger des Heils doet dat al twee keer per jaar en daarnaast zijn er nog particu lieren die zich met de inzameling van kleding bezighouden. Het verlenen van nog een vergunning zal - gezien het inwonertal van St. Philipsland - geen van de instellingen ten goede ko men, vinden b en w. SGP verliest het post-electorale spel in nieuw provinciaal bestuur Vertrekkend statenlid Venekamp loopt als een roos toch weer een keer uit Waterschap zit met 90 mille extra kosten voor basisplan St. Philips land en duurdere uitbreiding Pol derhuis Installatie laatste landinrichting scommissie Oud-Vossemeer FNV Tholen op de bres voor groeiend aantal mensen met uit kering Finale voor PTT-kantoorhouder Bevelander in St. Philipsland en postsorteerders in Stavenisse Reeksen cijfers voor beleggers in Tholen Vosmeer-routinier Leo Haver- mans: liever trainen dan een hul diging Twee Smerdiek-elftallen stelden kampioensfeest uit tot zaterdag OF GIJ EEN WEG NU SNEL OF LANGZAAM AFLEGT: DE WEG BLIJFT ALTIJD EVEN LANG Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Dinsdag houdt de koninklijke fanfare Accelerando een 60-plus avond wegens het 110-jarig bestaan. Het programma bestaat uit een miniconcert van de fanfare met liedjes uit de oude doos, met een solo-optreden van dirigent Pierre van Broekhoven op trom pet. Elvira Vos uit Burgh- Haamstede brengt liedjes en ver halen ten gehore. De drie eilande- lijke volksdansverenigingen, Ovodan uit Oud-Vossemeer, De Zeeuwse Reie uit Sint- Maartensdijk en Lenigheid maakt jong uit Tholen, geven een de monstratie dansen onder leiding van Nelly van Gorsel. Tussen de programmaonderdelen worden twee rondjes bingo gespeeld. De avond wordt besloten met een ge zamenlijk optreden van de volks dansgroepen en de fanfare. Een en ander vindt plaats in gemeen schapscentrum De Wellevaete. Aanvang 19.30 uur. De zaal is open om 18.30 uur. Deze avond wordt financieel gesteund door de stichting Wezen en Armen. De or ganisatie is in handen van Jack Westdorp en Petra Goedegebuure. Bij een middelbare school in Tho len stonden woensdag van de 109 fietsen er slechts 25 op slot en van de 12 brommers was er niet één afgesloten. Een dag later werd een middelbare school in Sint- Maartensdijk gecontroleerd: 86 fietsen en 32 niet op slot. Sommi ge fietsen bleken niet eens een slot te hebben. Vrijdag werd opnieuw een middelbare school in Tholen bezocht en daar stonden slechts vier van de 46 fietsen niet op slot. Dat bleek uit controles die door de politie zijn uitgevoerd. Aan el ke fiets die niet op slot stond, is een folder over misdaadpreventie gehangen. De schooldirecties zijn van de resultaten op de hoogte gesteld. Hoewel de fietsenstallin gen op het eigen terrein van de school staan, vindt de politie toch dat iedereen maatregelen moet treffen om zijn eigendom tegen diefstal te beschermen. Bij het sportterrein van Tholense Boys stonden zaterdag 11 van de 95 fietsen niet op slot. Een dag la ter waren bij de tennisbanfen van Eegedima 7 van de 26 fietsen niet afgesloten en bij Meulvliet 2 van de 20 niet. UW RUNDVLEESSPECIALIST Brugstraat 17 01660-4787 zie ook onze advertentie op pag. 2 Advertentie I.M. Het voorjaar brengt volop bedrijvigheid in de vogelwereld. Koppeltjes eenden zoeken naar een geschikte plek om een nest te bouwen, spreeuwen scharrelen in de tuin strootjes bij elkaar en deze zwaan zit al te broeden onderaan een dijk. Een beetje beschut tussen het hoge riet. Ter wijl het mannetjesdier de omgeving in de gaten houdt, zit de aanstaande moeder rustig op het legsel. Het nest in de sloot is groot, maar moet dan ook straks plaats geven aan de vijf of zes jonge knobbelzwaantjes. 4

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1