0-b^ R- (5 Koninklijk zilver voor FNV'er en muzikant P.W. Scherpenisse Maasair gaat Tholen verlaten Staat betaalt ex-brandweerman fors bedrag voor verdachtmaking Met 35 personeelsleden NIEUW M AL 46 JAAR DE THOOLSE COURANT Uien 20 cent DEPOSITO? BEL DE NMS Vossemeerse 'dierenvriend van het jaar' Winnaar Kees v.d. Berge: pleister op een te grote wond Zwaargewonde na vechtpartij bij Stavenisse Serieus vakbondsmanklokkenbouwerspeler en komediant Donder 47e J: il 1991 Juweeltjes J "Dat is toch niks vooi jullie, zo'n koninklijke onder scheiding, zo hoor je soms mensen praten als je uit een rood nest komt. Dan zeg il? op mijn beurt: waarom niet? Het is een erkenning voor niet-betaald werk in het verenigingsleven. Ik vind het een mooie onder scheiding, ik ben er dankbaar voor", zei P.W. Scherpe nisse vrijdagavond nadat burgemeester H.A. van der Munnik hem de eremedeaille Verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver had opgespeld Serenade Vermoeden Het 35 personeelsleden tellende installatiebedrijf Maasair gaat na 18 jaar Tholen verlaten. In Halsteren wordt aan de Steenbergseweg bij Plametha een nieuw bedrijf gebouwd. Burgemeester: spijtig Sociaal Juridische Dienstverlening* Ex-brandweerman C.J. van den Berge uit Tholen heeft een fors bedrag van de Staat der Nederlanden ontvan gen en bovendien alle advocaatskosten vergoed gekre gen omdat hij ten onrechte van brandstichting is verdacht. "Het is een stukje genoegdoening, een pleister op een te grote wond", aldus Van den Berge. Vechter Duivensport Dis» week Bij verhuizing Sint-Philipsland tornt aan afstand vervoersbijdrage IN STADJE THOLEN ilyi Eeridrachtbode, de 1 hoóise Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,— Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. J. van B. uit Barneveld is zaterdag met letsel aan het hoofd en de lin kerheup naar de afdeling intensive care van ziekenhuis Lievensberg gebracht, na een handgemeen aan de Oudelandsedijk te Stavenisse. In verband hiermee hield de poli tie D.A.O. en W.J.O. uit Sint- Maartensdijk, alsmede J.D. en Joh. D. uit Stavenisse aan. De laatste twee zijn zaterdag weer in vrijheid gesteld. Tegen beide an deren wordt een onderzoek in gesteld wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Zij zijn voorgeleid aan de rechter commissaris en dinsdagmiddag in vrijheid gesteld. Beiden dienen zich ter beschikking van de justi tie te houden. De vechtpartij is voortgekomen uit een conflict tussen D.A.O. en M. van B. (vader van het slachtof fer) over de pacht van een stuk land aan de Oudelandsedijk. Al langere tijd proberen de partijen via de rechtbank tot een oplossing hierover te komen. Zaterdag wilde D.A.O. op het land gaan werken en trof in de buurt vier mannen aan. Er ontstond een woordenwisseling over de oprit van het stuk land, waarbij van weerskanten gedreigd werd. M. van B. wilde dit aan de politie melden, waarop D.A.O. familie belde om hem op te halen. Daar toe arriveerden W.J.O., J.D. en Joh. D. Opnieuw vielen er woor den en er werd op verschillende plaatsen gevochten met de andere mannen: J. van B., M. van B. en A. van B. uit Barneveld, G. v.d. B. uit Ederveen en G.O. uit Sint- Maartensdijk. Daarbij liep J. van B. de al genoemde zware verwon dingen op, terwijl D.A.O. er een gekneusde elleboog aan overhield. De rijkspolitie Tholen en de tech nische recherche uit Middelburg onderzoeken de zaak verder. De mooiste DAMES- en MEISJESHOEDEN vindt U bij: DAMES EN HEREN CONFECTIE Voorstraat 15, St. Annaland, tel. 01665-2490-3384 Door de veiling ZHZ te Baren- drecht zijn zestig ton Thoolse uien verkocht; maat 40/60 klasse II voor 20,- en maat 60/80 klasse II voor 32,60 per 100 kilo. Advertentie I.M. De koninklijk onderscheiden P.W. Scherpenisse met burgemeester H.A. van der Munnik. lijk de vertrouwelijke gegevens op papier te zetten." Tijdens de viering van het 30-jarig beerde hij zo rechtvaardig moge- bestaan van de Bouw- en Hout bond FNV St. Annaland werd Piet Scherpenisse in Havenzicht gehuldigd bij zijn afscheid als bestuurslid. Vanaf de oprichting was hij bestuurlijk actief als pen ningmeester, plaatselijk vertegen woordiger voor de vakantiebonnen en de W.W. en als voorzitter. "Een heel belangrijk lid neemt af scheid", zei de burgemeester, die een speciale, persoonsgerichte tint aan het tussenjubileum van de FNV-afdeling wilde geven. "Van af de oprichting was dhr. Scherpe nisse bestuurslid. Een reeks van jaren heeft hij zich maatschappe lijk verdienstelijk gemaakt en veel waardering en respect afgedwon gen. Bjjna 27 jaar was u penning meester en 9 jaar vervulde u de dubbelfunctie van penning meester en voorzitter. Twee ver trouwensfuncties in één persoon. Dhr. Scherpenisse was heel actief bezig voor de persoonlijke belan gen van de leden. Twintig jaar vul de hij de belastingaangiften in. Met grote plichtsbetrachting pro- De burgemeester noemde naast het vakbondswerk van dhr. Scher penisse nog een belangrijke vorm van vrijetijdsbesteding, namelijk de koninklijke fanfare Acceleran do, waarvan hij bijna 51 jaar lid is. Hij begon op de bugel en slaat nu de grote trom. Een trouw be zoeker van de repetities. Tijdens donateursavonden was Scherpe nisse niet alleen muzikant, maar ook komediant in toneelstukken of sketches. In zijn vakbondswerk is hij heel serieus, maar bij de mu ziek kan hij afstand nemen van de dagelijkse dingen. Dat stempelt u tot een hele bijzondere man, ook voor de 110-jarige muziekvereni ging, waar u door uw langdurig lidmaatschap een grote steunpi laar bent." Scherpenisse werkte eerst in de landbouw, voordat hij metselaar werd. "Daar leerde hij met hard werken verbanden leggen, voe gen", zei de burgemeester. Hij had Scherpenisse in de Wellevaete meegemaakt als een enthousiast vrijwilliger tijdens een hobbyten toonstelling. "Hij maakt al 14 jaar prachtige klokken, juweeltjes zijn 't. Scherpenisse werkt gefas cineerd met de tijd. Een hele le venslustige man waarop je kunt bouwen en die weet dat er een keer een tijd van gaan is. Het is echter een prestatie, zoveel uren hij aan twee verenigingen heeft besteed: de repetities bij Accele rando leveren omgerekend wel 4 manjaren van 200 werkdagen op en voor het vakbondswerk kom ik op eenzelfde aantal. Totaal dus 8 manjaren vrijwilligerswerk en daarom is het me een grote eer u de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver op te spelden", aldus de burge meester. Afdelingsvoorzitter M. den Haan, districtsbestuurder H. Lenting en bondsbestuurder R. de Vries feli citeerden Piet Scherpenisse met zijn onderscheiding, terwijl in de Voorstraat de muzikale klanken van Accelerando al te horen wa ren. De muzikanten waren 's avonds via een telefooncirkel op geroepen om een serenade te bren gen en bij Havenzicht aangekomen, bleek dat voor grote tromslager Piet Scherpenisse te zijn. Buiten was het minder aan genaam, zodat de muzikanten de zaal inliepen om hun muzikale hulde te brengen. 'Tk ben blij, dat je de medaille hebt hangen waar die hoort, want voor Accelerando heb je verschrikkelijk veel ge daan", aldus voorzitter W.A. Boogaard in zijn felicitatie. "Ook voor de bond heb je veel bete kend. Bij de muziek miste je zel den en was je verhinderd, dan was je naar de bond. Nu je daar als bestuurder afgezwaaid bent, kun nen we bij Accelerando vast op je rekenen. Je zingt veel achter de grote trom en ik hoop dat je na het bereiken van deze mijlpaal sa men met je vrouw Jannetje nog vele jaren krijgt", aldus de Accelerando-voorzitter. Scherpenisse zei een vermoeden te hebben gekregen dat hij konink lijk zou worden onderscheiden, toen hij enkele mensen in de zaal zag. Wat moesten burgemeester Van der Munnik met ambtsketen en Accelerando-voorzitter Boo gaard anders op een FNV- vergadering. Hij vond de erkenning echt op zijn plaats omdat het om activitei ten in de vrije tijd bij het vereni gingsleven ging en niet om betaald werk. Behalve voor de FNV en Accelerando stond Scherpenisse vroeger ook voor de brandweer en voetbalvereniging gereed. "Het is nu echter voorbij die mooie zo mer, maar hopelijk komt er nog een najaar achteraan." Scherpenisse dankte zijn mede bestuursleden, de leden en de col lega's van de zusterverenigingen voor wat samen in al die jaren tot stand was gebracht. "Ik had graag op Tholen geble ven", zegt directeur G.J.W. Mor- sink. "Dat was voor ons ook de goedkoopste oplossing geweest, maar een gemakkelijk bereikbare zichtlocatie was hier niet voor handen. De gemeente heeft ons op alle mogelijke manieren willen helpen, maar zo'n terrein is er ge woon niet. Heel jammer, want we waren aan Tholen verknocht ge raakt." De Maasair-directeur zegt lang gewikt en gewogen te hebben en uiteindelijk het moeilijke besluit genomen te hebben, Tholen_ te verlaten. "De ruimte in ons be staande pand is te klein en de mensen kunnen je niet vinden, achter de dijk. Daar helpt ook de nieuwe bewegwijzering niet aan. Aangezien we de directe verkoop aan de consument willen aanha len, moeten we goed in het zicht liggen. Onderaan de afslag bij de Thoolse brug hadden we willen bouwen, maar dat zit er helaas niet in. Het nieuwe industrieter rein Welgelegen laat nog maanden op zich wachten omdat de grond nog niet beschikbaar is, maar dan nog komen er over de Oud- Vossemeersedijk minder mensen dan over de Steenbergseweg. Ook de Slabbecoornpolder valt daar om af. We hebben ook naar de Betho gekeken, maar de vraag prijs was verschrikkelijk hoog en de kantoor-, opslag- en parkeer- mogelijkheden te beperkt. Alle fi nanciële voordelen van Tholen hebben we moeten laten varen, want ik moet met mijn pand aan de weg zitten. Op het industrieter rein Oude Molen bij Halsteren is dat het geval. Daar zitten we straks fantastisch", aldus de Maasair-directeur. Het installatiebedrijf heeft naast de hoofdvestiging in Tholen sinds 2Vi jaar een filiaal in Oosterhout bij Breda, waar 15 mensen wer ken. Het bedrijf richtte zich oor spronkelijk op luchtverwarming, maar de activiteiten zijn uitge breid tot complete luchtbehande ling, centrale verwarming en loodgieterswerk. Burgemeester H.A. van der Mun nik noemt het vertrek van Maas air spijtig. "Er is veel gesproken en wij hebben ons best gedaan om het bedrijf voor Tholen te behou den. Op het nieuwe industrieter rein Welgelegen is grond aangeboden, maar de gemeente heeft slechts mogelijkheden tot een bepaalde grens en dan houdt 't op. De ondernemer heeft zelf beslist en ik kan niet in zijn diepste ziel kijken, maar we zijn niet met kwaaie koppen uit elkaar gegaan. Het is gewoon niet gelukt en daarvoor moeten we een stuk nuchterheid betrachten", zegt de burgemeester. Pagina 9: Twee Thoolse garages in nieuw pand Mevrouw J. de Leeuw-Boogaart uit Oud-Vossemeer is uitgeroepen tot 'dierenvriend van het jaar'. Dat gebeurde dinsdagavond tij dens de ledenvergadering van de Dierenbescherming afdeling Ber gen op Zoom. Mevrouw De Leeuw kreeg dit pre dikaat, omdat ze al twee jaar lang een groot aantal katten verzorgt dat in een leegstaande woning aan de Molenstraat verblijft. De die ren (nu nog negen) waren van haar anderhalf jaar terug overle den buurvrouw, mevrouw R. Youssef. "De familie Herwegh uit Sint-Maartensdijk heeft hun oud tante destijds beloofd om voor de dieren te zorgen. Zij betalen het eten voor de dieren en ik doe de algehele verzorging zoals schoon maken, opruimen en - als het no dig is - naar de dierenarts gaan," vertelt mevrouw De Leeuw. Ze heeft als alpha-hulp bij mevrouw Youssef gewerkt. "Toen ben ik ontzettend van haar gaan houden; ik was als een dochter voor haar. Daardoor wil ik nu ook voor die dieren zorgen." Klachten over de katten krijgt mevrouw De Leeuw niet. Dorpsgenote Ans van der Laak heeft haar voorgedragen als 'die renvriend van het jaar', omdat die wist wat voor werk er aan de kat ten was. Ook zij zorgde vroeger weieens voor de beesten, als me vrouw Youssef naar familie in Egypte was. De Dierenbescher ming liet het predikaat vergezeld gaan van een boek over het 125-jarig bestaan van de organisa tie en een bos bloemen. De familie Herwegh overhandigde mevrouw de Leeuw een oorkonde. Het was de eerste keer dat de afdeling Ber gen op Zoom een 'dierenvriend van het jaar' aanwees. in de regio Rotterdam voltijd en deeltijd q-\0-4370522 Advertentie I.M. Zondagmorgen 14 augustus 1988 werd hij door de politie van zijn bed gelicht, verdacht van opzette lijke brandstichting bij fruitteler De Rooy aan de Watervlietsedijk in Tholen. De justitie had echter onvoldoende bewijzen in handen om er een rechtszaak van te ma ken, waarna Van den Berge besloot om voor het onrecht hem aangedaan en de negatieve publi citeit een schadeclaim tegen de Staat der Nederlanden in te die nen. In overleg met de advocaten mr. Vreijling en mr. Lensink voerde hij een succesvolle procedure waarbij 'voor Middelburgse be grippen een groot bedrag' werd betaald. Van den Berge had in een eerder stadium 150.000 gulden als schadeclaim genoemd, maar na overleg met zijn advocaten diende hij 95.000 gulden in: 50.000 gul den voor immateriële schade en 45 mille voor materiële kosten. Hoeveel uiteindelijk toegekend is, wordt niet bekend gemaakt. Het gaat om een 'voor Middelburgse normen zeer hoog bedrag'. Voor Van den Berge en zijn advo caten is het een grote overwin ning. "De politie weet nu, dat ze niet met me kan sollen. Het is dat ik zo'n ontzettende vechter ben en zoveel doorzettingsvermogen heb, want je moet zo'n procedure wel willen voeren. Er is met een wals over me gereden, maar ik ben toch opgestaan. Ik ben een geknakt mens, maar geen gebroken mens. Tot het laatst toe heb ik in deze zaak gevochten en voor mij waren er maar twee mogelijkheden: ik ben winnaar of verliezer. Deze procedure heeft me geleerd, dat d? justitie veel fouten maakt. Mijn ouders en verdere familie hebben er ook onder geleden. Voor hen is het winnen van de schadeclaim eveneens een genoegdoening", zegt Van den Berge. De uitspraak van de Middelburgse rechtbank o.l.v. president mr. Fib- be in twee schadeprocedures maakt een einde aan de verdacht making tegen de ex- brandweerman. Het rijk moest flink over de brug komen en de hele procedure heeft Van den Ber ge geen cent gekost omdat alle ad- vocaatkosten volgens de uitspraak van de rechtbank voor rekening van de Staat der Nederlanden ko men. Toch zegt Van den Berge het jam mer te vinden dat hij de vrijwillige brandweer van Tholen na dertien jaar moest verlaten. "Via mijn advocaat heb ik zelf mijn ontslag ingediend. Ik had destijds twee hobby's: de brandweer en de dui vensport. Toen ik met de brand weer gestopt ben, is alleen de duivensport overgebleven en dat heeft me geen windeieren gelegd. Bij de Trouwe Duif in Tholen ben ik generaal kampioen geworden. Het afgelopen seizoen heb ik 17 kampioenschappen duif en hok Genoegdoening voor Kees van den Berge uit Tholen. Voorjaarsnota Sint- Philipsland: tunneltje Oost- dijk in zicht Twee Thoolse garages in nieuw pand Peilbeheersing Sint-Philips- land: slotgrachten voor zoet water ie Tientallen dode vogels bij Sint-Maartensdijk Nieuwkerk: Bestuurders luisteren steeds meer naar ambtenaren Venekamp: Scoren voor poli tieke tribune nooit mijn be doeling ie Vijf Thoolse ontslagen bij El- vi Steenbergen Lange mat voor Flippers komt er aan ie Nekkramp geconstateerd bij Poortvliets meisje Witte Montessorischool in Tholen Russische W. Boelat sneidam kampioen van Noord-Zeeland DE VERZADIGDE SMAAKTE DE BESTE BE TE NIET ie Dit nummer bestaat uit 20 pagina's a.u.b. tijdig een adreswijziging sturen aan: Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland of aan uw bezorger. B. en w. van Sint-Philipsland stel len de gemeenteraad opnieuw voor, de kilometergrens voor het betalen van een bijdrage in de ver voerskosten voor leerlingen van het basisonderwijs te wijzigen van vier naar zes kilometer. Dat bete kent dat het vervoer van leerlingen van Sint-Philipsland naar Anna Jacobapolder, of omgekeerd, niet meer voor vergoeding in aanmer king komt. In september vorig jaar werd het voorstel nog terug genomen, omdat toen een discus sie aan de gang was over het al dan niet gebruikmaken van de re geling. De regeling kostte de ge meente in 1989/1990 680,- en in 1990/1991 480,-. Wethouder J. de Jager vindt het geringe gebruik én de op dit moment gevoerde dis cussie over de opheffingsnorm van scholen juist aanleiding om de bestaande regeling niet te ver anderen. Woensdagavond spreekt de gemeenteraad zich over het voorstel uit. Verder komt aan de orde een voorstel om het Buro Slachtoffer hulp alsnog op te nemen in het welzijnsprogramma en een subsi die van f 63,- te verlenen (het restant van de post onvoorzien). Eerder besliste de welzijnscom- missie negatief over de aanvraag, waarop Buro Slachtofferhulp een bezwaarschrift indiende. Tenslotte wordt voorgesteld aan de stichting Bejaardenalarm Zee land 815,- subsidie te verstrek ken. Het gaat om het restant van een investeringssubsidie (35 cent per inwoner) in verband met de stijgende vraag naar aansluitin gen. In 1990 kwamen er 132 aan sluitingen bij en dit jaar verwacht men de 1000 te overschrijden. Het gemeentebestuur heeft ge meentegarantie in verband met de aankoop van een woning verleend aan L.A. Polderman, L. van der Reest, J. Walpot en J. Verwijs. behaald. In het rayon Oost(Zee- land) werd ik vijfde." De dui vensport geeft afleiding en voldoening voor Kees van den Berge. "Ik ondervind nog steeds pijnlijke ogenblikken van de affai re met de justitie, zodat de vrije tijdsbesteding in de Trouwe Duif welkom is. Hopelijk word ik nu door de justitie met rust gelaten", aldus de Thoolse fruitkweker. Pagina 11: Zeer zwakke verden king breekt justitie op met groot bedrag Brugstraat 17 01660-4787 zie ook onze advertentie op pag. 2 Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1