Beenbreuk gevolg frontale botsing bij Scherpenisse Tunneltje Oostdijk in zicht voor verbinding delen St. Philipsland Evenementencomité Smalstad zoekt steun van donateurs Kunstmest bedreigt milieu Zoommeer A A 1 k. autobedrijf krebbekx Voorjaarsnota b en w: financieel beleid niet gemakkelijk: Smit Tak bergt vandaag binnenvaartschip bij Krammersluizen 10 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 11 april 1991 Dragen autogordel voorkwam erger Voor bekostigen festiviteiten in St. Maartensdijk Gezien de bedragen die nu op tafel liggen(125.000 gulden) lijkt een tunneltje door de Oostdijk in zicht. Dat schrijven b en w van St. Philipsland in de voorjaarsnota aan de ge meenteraad. Parkeren tennisbanen 255 mille Amev-claim Haven Riolering/herbestrating Geen entree Leefbaarheid Programma Vanmorgen om acht uur is het bergingsbedrijf Smit Tak begonnen met de berging van het Belgische bin nenvaartschip Come Back, dat donderdagavond bij de Krammersluizen is gezonken. De lading van het schip bestaat uit 1040 ton losse kunstmest, die 48% fosfaat bevat. Het fosfaat levert gevaar op voor het leven in het Zoommeer. CITROËN PRINS REINIERSTRAAT 3, STEENBERGEN TELEFOON 01670-64561 TOYOTA Een gecompliceerde breuk in het linker bovenbeen van N. o.d. B. uit St. Maartensdijk was het gevolg van een flinke botsing op de Poortvlietsedijk, ter hoogte van de afslag naar de Langeweg in Scherpenisse. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur waren er drie auto's bij dit zware verkeersongeluk betrokken, waarvan de ge volgen voor de drie bestuurders beperkt bleven, mede dankzij het dragen van de gordel. Dhr. M.J.A.G. uit Scherpenisse wilde, komend vanaf Poortvliet, linksaf de Langeweg inslaan. De achter hem rijdende N. o.d. B. uit St. Maartensdijk kreeg dit volgens de politie vermoedelijk te laat in de gaten of hij wilde G. inhalen. In elk geval kwam hij op de linker weghelft te recht, waar mevr. K.J.H.-van D. uit Poortvliet vanuit de richting St. Maartensdijk aankwam. Een frontale botsing was het gevolg. Op die korte afstand is er niet meer geremd, zo constateerde de politie. Het was een flinke klap van twee auto's die elk zo'n 80 km reden. Bij de botsing werd de wagen van O.d. B. teruggeslagen te gen de auto van G. De laatste werd het minst beschadigd, de andere twee personenwagens waren geheel vernield. Dokter R.H. Padt uit Poortvliet verleende eerste hulp, waarna de ambulance van het Thoolse Rode Kruis de ge wonde bestuurder uit St. Maartensdijk naar het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom bracht. Gisteren lag hij nog in het ziekenhuis, zo deelde de politie mee. Het ongeluk gebeurde op een tijdstip dat er zeer druk ver keer was op de Poortvlietsedijk. De politie sloot de weg af en leidde het verkeer vanuit Poortvliet opi via de Enge- laarsdijk, Noormansweg en Randweg naar St. Maartens dijk. Het verkeer vanuit de richting St. Maartensdijk mocht na enige tijd via de berm langs de vernielde wagens rijden richting Poortvliet. Bergingsbedrijf Faasen uit Steenbergen sleepte de twee zwaar beschadigde auto's die bij de frontale botsing be trokken waren, weg. De derde auto kon op eigen kracht de Langeweg inrijden. Rond zes uur werd de weg door de po litie schoongeveegd en kon het verkeer weer de weg vervol gen, eerst over één rijbaan, later van weerskanten. Een beeld van de ravage: rechts de auto van mevr. H.-van d. die vanuit de richting St. Maartensdijk kwam en door de klap van de frontale botsing in omgekeerde richting staat op de afslag naar de Langeweg. Links de auto van O. d. B. die met een achterwiel op de auto van G. stond. De bus passeert vanuit de richting St. Maartensdijk door de berm de vernielde auto van de bestuur der die een beenbreuk opliep. De mensen links leunen tegen de andere auto die bij de frontale bot sing betrokken was. De bestuurster daarvan kwam met de schrik vrij. Bergingsbedrijf Faasen sleept de laatste auto van de Poortvlietsedijk weg, terwijl een politieman de resten van het auto-ongeluk van de weg veegt. De zwaar beschadigde auto van O. d. B. die met één achterwiel leunt op de wagen van G. In de ambulance ligt de gewonde bestuurder nog, terwijl daarachter een rij met wachtende auto's staat. Het college houdt de raad voor ogen, dat de financiële vertaling van het gemeentebeleid in St. Phi lipsland de komende jaren 'niet gemakkelijk' zal zijn. De meerja renraming die bij de begroting 1991 is aangeboden, vertoont al een tekort. Een mobiel muziekpodium van 72.666 gulden is daarom volgens b en w niet verantwoord, evenmin als verbetering van de haven voor 203.925 gulden Het tunneltje in de Oostdijk, al jarenlang een wens van met name de SGP-fractie(het toenmalige raadslid P. van Hekken kwam met het idee) om de wijk de Sluisblok meer bij het centrum van het dorp te betrekken, is wel haalbaar. De hoge Oostdijk is nu een barrière voor mensen uit de Juliana-, Emma-, Prins Hendrik-, Deense en Stationsstraat om bij het ge meentehuis, banken, kerken en winkels te komen. Voetgangers en fietsers zouden veel gemak van een tunneltje hebben. B en W hebben twee alternatieven laten bekijken: een tunnel uitge voerd in koppelduikerelementen en een meerplatige stalen duiker. Met bijkomende werkzaamheden zoals het verleggen van kabels, lei dingen, e.d. zal deze voorziening 125.000 gulden vergen. Deze recente informatie verdient volgens het college nog nadere studie. Geprobeerd wordt om sub sidie voor aanleg van het tunneltje te krijgen. Op het programma staat verder een parkeerterrein bij het tenni- scomplex van 7700 gulden, de kleinste investering uit de voor jaarsnota. SGP-wethouder L. Walpot heeft hier echter bezwaar tegen gemaakt. De meerderheid van b en w spreekt van een weinig ideale verkeerssituatie aan de Rijksweg. Door het parkeren van auto's in de inrit en in de berm van de weg ontstaat een onveilige situatie. Het ontbreken van par keergelegenheid is daarvan de oorzaak. Aanvankelijk is gedacht dat de tennisvereniging zelf een parkeerterrein zou aanleggen, maar de meerderheid van het col lege vindt het redelijk, dat de ge meente voor een zeer eenvoudige oplossing zorgt. Aan aanwendbare reserves heeft St. Philipsland 255.000 gulden be schikbaar, van het rekeningover schot 1989 nog 145 mille en van de omzetting van geldleningen met hoge rentepercentages naar lagere 500.000 gulden. Op het verlanglijstje staan: tun neltje Oostdijk 125.000 gulden, ri olering 67.000 gulden, gemeentehuis aankoop Rabobank 225.000 en aanpassing 275.000 gulden, herbestrating 146.350 gul den, parkeerterrein tennisbanen 7700 gulden. De post onvoorzien 1991 van 22.939 gulden is al vrijwel tot 0 te ruggebracht gezien de meerdere uitgaven voor de federatie Maat schappelijke Dienstverle- ning(3400 gulden), milieutaak gemeentewerken(13.000) en subsi die oud papier(6000). Voor nieu we uitgaven ten laste van de post onvoorzien is daarom in 1991 geen ruimte meer. B en W schrijven de raad in de voorjaarsnota ook, dat het helaas niet mogelijk is volledige opening van zaken te geven over de AMEV-claim in verband met het niet doorgaan van een kampeer terrein in Anna Jacobapolder. De verzekeringsmaatschappij claimt schade bij de gemeente wegens wijziging van het bestem mingsplan. "Hoewel wij nog steeds met uw raad op het standpunt staan, dat niet gesproken kan worden van schade, is het niet onmogelijk dat partijen tot een schikking komen. De claim wordt dan afgekocht, waardoor aan alle onzekerheid en voortgaande externe advise- ring(advocaatkosten-red) een ein de komt. Die schikking, waartoe uw raad moet besluiten, zal uiter aard binnen voor de raad finan cieel aanvaardbare grenzen moeten liggen. Hiermee rekening houdend, blijft aan aanwendbare reserves 255.000 gulden over", al dus b en w. De haven is economisch van wei nig of geen betekenis, zo constate ren b en w. Als handelshaven speelt deze geen rol meer, terwijl alleen rond de Kerstdagen de ha ven dienst doet als thuishaven voor enkele binnenschippers. Mocht in de toekomst, bijvoor beeld door veranderingen in de landbouw, het gebruik van de ha ven gaan toenemen, dan ware als nog te overwegen, rigoureuze maatregelen te nemen. B en W stellen de gemeenteraad voor, te volstaan met reparatie van de strekdam, waarvoor een reserve van 13.800 gulden aanwezig is. Volgens de plannen vergt dat 12.600 gulden. Verbetering van de havendamwand zou 19.500 gulden kosten en de oeverbescherming maar liefst 171.825 gulden. De riolering gaat bijzonder veel financiële inspanning vergen. Bin nen vijf jaar moeten een aantal stukken vervangen worden, in volgorde van urgentie: 105 meter riolering in de Gladiolenstraat 51.750 gulden, 35 m Achterstraat 17.250, 80 m Zuiddijk 245.300, 70 m Gladiolenstraat 34.500 en 145 m Schoolstraat 136.275 gulden. In de Schoolstraat en in de Zuid- dijk is uitgegaan van gelijktijdig aanbrengen van extra bergingsca paciteit. De reconstructie van de Deensestraat is al opgenomen in het meerjarenramplan dorpsver nieuwing voor 1992. Elke vijf jaar is een kleine rioo linspectie nodig en om de vijftien jaar een grote controle. Op korte termijn zijn kleine repa raties aan de riolering noodzake lijk die globaal 67.000 gulden vergen. Hierop was al gerekend in het kader van de dorpsvernieu wing, maar omdat maar 35 mille via subsidie wordt betaald, moet de gemeente zelf 32.000 gulden zien te vinden. Het urgentieschema herbestrating blijkt niet parallel te lopen met de rioleringswerken. Op het pro gramma staan: Krammerstraat in clusief drainage en riolering 73.185 gulden, 't Slaak inclusief drainage 48.220, Eendrachtstraat inclusief drainage 152.905, In dustrieweg 27.800, Kwekerijweg 20.440, Wilhelminastraat 47.065 en de Gladiolenstraat 139.065 gul den voor herbestrating. Ten aanzien van de afvalverwijde ring rekenen b en w op een stij ging van 60% van de inzamelingskosten. Ten eerste is de stortplaats Tuttelhoek bij Scherpenisse vol, waardoor in Midden-Zeeland gestort moet worden met alle financiële gevol gen van dien. Binnen vijf jaar moet de gescheiden afvalinzame ling een feit zijn. Niet onmogelijk is, dat dit al in 1993 het geval is. Dan moeten containers aange schaft worden om het groente-, fruit- en tuinafval aan te bieden. Een container van 140 liter kost 110 gulden. Voor de overige af valstoffen is een container van 240 liter nodig die 115 gulden vergt. De voorjaarsnota wordt woensda gavond a.s. om half acht door de gemeenteraad van St. Philipsland behandeld. 'I^eef mee met het evenementen comité. Dat is de slagzin waarmee het evenementencomité Smalstad E.GS. uit Sint-Maartensdijk de boer opgaat. Doel: het vinden van donateurs die het comité in staat moet blijven stellen de jaarlijkse festiviteiten te bekostigen. Een dezer dagen valt het program maboekje voor koninginnedag bij zo'n 1500 Smurdiekse huishou dens op de deurmat met daarin een brief van voorzitter J. de Feij- ter die de inwoners oproept dona teur te worden en minimaal vijf gulden per jaar beschikbaar te stellen. "Hier en daar begint de bodem van ons geldkistje zicht baar te worden", legt De Feijter uit. Het comité dat vijf jaar gele den voortvloeide uit het comité viering 500 jaar Smalstadsrech- ten, begon met een bedrag van 6000 gulden dat over was van de festiviteiten. Dat bedrag is in de afgelopen vijf jaar zodanig geslonken, dat het comité steun zoekt bij de plaatselijke bevol king. "We hebben getoond dat we in een behoefte voorzien door de succesvolle organisatie van kerst boomverbranding, de koninginne dagviering, de wandelavondvierdaagse, de Sint- Maartenlampionoptocht en de Sinterklaasintocht. Het lukt ons niet om zonder entreegelden alle activiteiten kostendekkend te krij gen" aldus de brief. Op koninginnedag kunnen dona teurs terecht op de Markt, waar het comité een stand speciaal voor dit doel zal inrichten. De Feijter: "We doen het niet voor onszelf, maar voor de bevolking. We heb ben het idee dat er veel onwetend heid bestaat over wat we doen en wat er allemaal bij komt kijken. Er worden kosten gemaakt. Daar staat men niet zo bij stil. Maar om nu entree te gaan vragen bijvoor beeld bij het Sinterklaasfeest, dat past niet bij zo'n feest". Volgens De Feijter dekt koninginnedag zichzelf door de opbrengst van de advertenties in het programma boekje. Het inschrijfgeld van de wandelvierdaagse is net genoeg om uit de kosten te springen. "Daar kun je ook geen tientje voor vragen". Het aanschaffen van een geluidsinstallatie - een jaar na de oprichting in februari 1986 - heeft het comité een flinke duit gekost. "Als je zoiets niet hebt, gaat een heleboel van het ef fect verloren. Al met al komt nu de bodem in zicht en willen we een stukje meeleven van de bevol king omzetten in een reser vepotje". Het comité heeft overigens over medewerking van verenigingen en middenstand niet te klagen; de su permarkt zorgt voor strooigoed bij de Sinterklaasintocht, de plat telandsvrouwen nieten de pro grammaboekjes, de EHBO zorgt voor verzorgsters tijdens de wan deltochten en de brandweer is aanwezig bij de kerstboomver branding. Aan het oprichten van een vereniging (zoals de stichting promotie Oud-Vossemeer dat overweegt - om ook geld in het laadje te krijgen) heeft het E.C.S. niet gedacht. Volgens penning meester P. van Sprundel is het be zwaar daarvan dat je als club iets voor de leden moet gaan organise ren terwijl de activiteiten juist zijn bedoeld voor iedereen. "We wil len het zoveel mogelijk overlaten aan de bevolking en zó vrijblij vend mogelijk houden". Dona teurs ontvangen een kaart. Ze kunnen op 30 april geld geven of het later gireren. In de brief aan de bewoners zet De Feijter nog eens op een rijtje wat het doel is van het comité.. 'Het voorbereiden en organiseren van festiviteiten dient ter bevorde ring van de leefbaarheid van de Smalstad en ter verhoging van het saamhorigheidsgevoel en de bur gerzin van haar bevolking'. Het comité telt elf personen. Naast De Feijter (namens de gemeente Tho- len) en Van Sprundel (Rabobank), secretaresse T.M. Breure-de Wilde (plattelandsvrouwen), W. Brevet (De Rieburch), P. Groffen (Spar), T. Steketee (Euterpe), M. Oost dijk (brandweer, EHBO), W. Scherpenisse (sportvereniging N.A.K.S.), A. Weggemans-Dorst (EHBO), T. Pot (ZLM), H. de Wit (persoonlijke titel) en L. van Houdt-Slootmaker (mid denstand). Het programma voor koninginne dag ziet er als volgt uit. 9.30 uur: Korte rondgang Euterpe vanaf basisschool De Rieburch naar de Markt. 10.00 uur: Aanvang kinderspelen voor alle groepen van De Rieburch. 10.00 tot 11.00 uur: bespeling van beiaard van de Nederlands Her vormde kerk door G. de Waardt. 14.00 uur: Aanmelding wedstrijd- ploegen meerkampspel. 14.30 uur: Aanvang 'Smalstads volkspelen', die in teken staan van 25-jarige bruiloft vorstenpaar. 17.00 uur: Prijsuitreiking catego rie 12-16 jaar en 17 jaar en ouder. 19.00 tot 19.45 uur: Oranjeconcert door Euterpe op de Markt. Andere evenementen in 1991: 24 tot en met 27 juni: Wandelvier daagse (5 en 10 kilometer) 11 november: St. Maarten- lampionoptocht 23 november: intocht Sint- Nicolaas ,,s<~ Het binnenvaartschip Come Back (1051 brt) uit België zonk donderdagavond bij de Krammersluizen. De vlaggetjes op de voorplecht steken nog juist boven water (naast meerpaal). Drie drijvende bokken zullen het schip mét de lading boven water tillen, waarna de lading kan wor den geborgen. Ook worden een bergingsvaartuig en een zeepon ton ingezet om het vervuilde water over te pompen en het schip drij vend te krijgen. Alles wordt in het werk gesteld om een milieuramp te voorkomen. De berging neemt waarschijnlijk een hele dag in beslag. De Come Back werd donderdaga vond ten oosten van de Kram mersluizen aangevaren door het Duitse schip Grabow, dat bij het wegvaren uit de sluiskolk met zijn anker een gat sloeg in de bak boordzijde van de Come Back. Binnen drie kwartier zonk het schip. De zes opvarenden - schip per A. Nouwen, zijn vrouw, twee zoons, een neef en een matroos - konden tijdig van boord komen, maar verloren al hun spullen. Rijkswaterstaat in Middelburg heeft bij de assuradeur van de Grabow een borg geëist van een half miljoen gulden. Vrijdag wer den maatregelen getroffen om te voorkomen dat olie in het water terecht zou komen. Het gat in de scheepswand is provisorisch ge dicht. Duikers troffen op de bo dem rond het wrak kunstmest aan. Om de verspreiding van fos faat te voorkomen, is het doorspoelen van het Zoommeer via de Bathse Spuisluis tijdelijk gestopt. De verontreiniging wordt nu via de Krammersluizen op de Oosterschelde gespuid. Fosfaten bevorderen de algengroei in water en daardoor neemt dan weer het zuurstofgehalte af. Dat kan vissterfte tot 'gevolg hebben. Jaarlijks komt er zo'n 450 ton fos faten in het Zoommeer terecht. Rijkswaterstaat Zeeland, het Hoogheemraadschap West- Brabant en de Vlaamse Maat schappij voor Waterzuivering hebben begin dit jaar afgesproken de algengroei in het meer aan te pakken. Wanneer de tonnen kunstmest uit de Come Back in het water terechtkomen, zou dat flink roet in het eten gooien. Vol gens een woordvoerder van Smit Tak is de kans dat het schip breekt - en de lading in het Zoommeer te rechtkomt - klein. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 10