Bekijk ook andere plaatsen dan de Langeweg voor nieuwbouw Scherpenisse Stiltegebied bij Tuttelhoek roet in eten gemeente Tholen Nieuwbouw Betho schiet al op Gegijzeld Prijs voor Zeeuws sporttalent Cursus voor metaalberoep Commissie ruimtelijke ordening aan b en w van Tholen: College van burgemeester en wethouders tekent bezwaar aan Bonden pakken regionaal werk voor FNV op CBTB onthutst over Tureluur Donderdag 4 april 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Het dagelijks bestuur van de gemeente Tholen moet alle mogelijke plaatsen om Scherpenisse uit te breiden, nog eens goed bestuderen. Niet alleen het uitbrei dingsplan ten oosten van de begraafplaats - dat de voorkeur heeft van het college van burgemeester en wethouders - maar ook het westelijk en zuidelijk ge deelte van het dorp zouden nog eens beter bekeken moeten worden. Erg duur Begraafplaats Geen kopers Het dagelijks bestuur van de gemeente Tholen wil bij de provincie bezwaar aantekenen tegen het aanwijzen als stiltegebied van het oevergebied langs de Ooster- schelde tussen de stortplaats Tuttelhoek en het voor malige stoomgemaal, aan de noordzijde begrensd door de Konings- en Brijhoekseweg. Claims Thoolse bevolking Overlaadstation Tafeltennis Degradatiegevaar voor Smash '76 Kamerlid spreekt voor vissers 'liMI Het nieuwe uitbreidingsplan voor Scherpenisse wordt door het gemeentebestuur gedacht op een gebied achter de woningen aan de Langeweg. Dat is de strekking van het advies van de commissie ruimtelijke or dening die zich woensdagavond boog over de plannen van het col lege. Tijdens de voorstudie heeft het college zich gericht op drie mogelijkheden: het terrein van de gemeentewerkplaats tussen de Langeweg en de Provincialeweg (plan 1), het agrarisch gebied tus sen Bakkersdijk en Provinciale weg (plan 3) en een gebied van zo'n 4 hectare achter de Langeweg (plan 2). Daar zouden de komen de tien jaren 40 tot 60 woningen gebouwd kunnen worden, zo lichtte burgemeester H.A. van der Munnik toe. De commissieleden spraken hun waardering uit voor de wijze waarop het college aandacht aan de plannen besteed. Zonder uit zondering was iedereen er blij mee 'vroegtijdig betrokken te zijn' bij het denken over een mogelijke uit breiding van het dorp nu de huidi ge bestemmingsplannen vol raken. Maar aan plan 2 kleven volgens de commissieleden veel nadelen. P. van Belzen (RPF/GPV): "Geen van de locaties verdient een tien. Het plan voor de Langeweg is een erg duur plan. Waarom licht u dat er uit? De kavels worden duur en zullen - evenals elders - moeilijk van de hand gaan want de vraag is minder. Ik verwacht veel claims, veel procedures. Is dat wel aan vaardbaar?" Ook M.A.J. van der Linden (P.v.d.A.) wees op de hoge kosten die aan het plan verbonden zijn: "Er liggen veel huiskavels en een boomgaard. Bij grondverwerving loopt dat hoog op. Bekijk de zuid- en westkant van Scherpenis se ook eens". W.C. van Kempen (CDA) zei dat zijn fractie er niets voor voelt de werkplaats te verplaatsen ten be hoeve van woningbouw in Scher penisse. Ook hij noemde locatie 2 bij de Langeweg een kostbare aan gelegenheid en vroeg het vizier te richten op de zuid- en westkant van het dorp. K.A. Heijboer (SGP) vond de door het college voorgestelde uit breiding ten oosten van de be graafplaats een mooie afronding van het dorp. Hij noemde het evenwel ook een gevoelig gebied, juist wegens de aanwezigheid van de begraafplaats. "Daar moet af stand voor in acht worden geno men. En in 1992 staat die op de nominatie voor uitbreiding. Hoe lang duurt het dan weer voor er een uitbreiding komt?" Heijboer Het uitbreidingsplan van de gemeente Tholen voor Scher penisse bracht woensdaga vond 12 inwoners van' dat dorp naar het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk, waar de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening plaats vond. Niemand maakte even wel gebruik van het spreekrecht voor de vergade ring. Toen het agendapunt over een mogelijke groei van Scherpenisse achter de vrijstaande woningen aan de Langeweg was afgerond, liep de publieke tribune, op een enkeling na, leeg. Na de ver gadering bleek dat de bewo ners van de Langeweg beneden in de hal van het ge meentehuis de koppen bij el kaar staken en beraadslaagden over te nemen stappen tegen de voorgeno men uitbreiding van Scherpe nisse achter hun achtertuinen. "Ik word toch niet gegijzeld hè?", zei raadslid P. van Bel zen, toen hij het groepje bij de voordeur van het gebouw na derde. "Nee, zover is het nog niet", lachte J.M. Muller, een bewoner van een van de hui zen aan de Langeweg. vergeleek de situatie in Scherpe nisse met de toestand in Sint- Annaland, waar bewoners de voorgestelde begrenzing van het gebied aan de Stoofweg aanvech ten. De huidige bewoners van de Langeweg moeten wat Heijboer betreft niet te dicht op de nieuw bouwhuizen komen te zitten. Van der Munnik wees erop, dat de gemeente 1 hectare van het gebied aan de Langeweg in bezit heeft. Uitbreiden aan de zuidzijde van de kern zou de stedebouwkundige opbouw van het dorp niet ten goe de komen. Bouwen langs de dijk aan de Westkerkseweg naar het zuidwesten is volgens de burge meester ook niet wenselijk omdat men dan dicht tegen het industrie gebied van Sint-Maartensdijk aan komt te wonen - ook al ligt er een dijk tussen -. Hij gaf toe dat de grondprijs van de voorkeurslocatie niet laag zal zijn. Wat de afstand tot de be graafplaats betreft zei Van der Munnik dat er ontheffing moge lijk is. "We moeten wel rekening houden met uitbreiding van de be graafplaats". Daar voegde hij aan toe dat het de vraag is of de ge meente in de toekomst in alle ker nen een begraafplaats kan handhaven. De voorzitter verwachtte zeker be zwaarprocedures, maar wees erop dat bewoners 'nimmer een vrij uitzicht kunnen claimen'. Van Belzen vond dat er voor de evenwichtige opbouw van het dorp ook andere plaatsen denk baar waren. Hij benadrukte dat de grond duur zal worden: "Straks hebben we wel bouw grond, maar geen kopers". VVD-er J.L van Gorsel liet schrif telijk weten het op prijs te stellen wanneer de gemeente een bereke ning maakt van het verplaatsen van de gemeentewerkplaats. Ver der zag de liberaal ook kansen voor uitbreiding in West- Scherpenisse. Van Gorsel stelde dat plan Langeweg hem niet aan trekkelijk leek. Van der Linde miste onderzoek naar andere locaties. "Aan West en Zuid zijn maar vijf regels ge wijd". Van Kempen sloot zich aan bij Van der Linde. Heijboer wilde wat de uitbreiding van de begraaf plaats betreft een politiek geluid laten horen: "Mocht dit plan ge volgen hebben voor de begraaf plaats of het begraven van de mensen uit het dorp, dan moet u ervan afzien. Bekijk ook andere plaatsen". Volgens Van der Munnik staat de eerste uitbreiding van de begraaf plaats niet ter discussie. Uit de verschillende plannen die het col lege ter tafel zijn gekomen, is plan Langeweg, de zuidzijde van het dorp volgens de burgemeester als beste naar voren gekomen: "Het ligt beter naar de uitvalsweg, het centrum en de scholen". Hij be loofde de opmerkingen van de commissieleden te zullen bespre ken, maar kon niet beloven het standpunt duidelijker te ver woorden. De Koningsweg tussen Poortvliet en Scherpenisse. De provincie wil van het gebied links van de weg een stiltegebied maken. Het college van burgemeester en wethouders vreest dat een derge lijke aanwijzing een aantal ont wikkelingen in de weg zal staan, zoals het verwezenlijken van een overlaaddepot op Tuttelhoek (dat buiten het gebied valt) voor Thools afval wanneer de stort plaats volgend jaar is gesloten en de gemeente het vuil tijdelijk wil opslaan, voordat het vervoerd wordt naar Midden-Zeeland. Ook zou deze aanwijzing mogelijke ge volgen kunnen hebben voor de re creatie, wanneer blijkt dat het verkeer op de Koningsweg en Brij hoekseweg beperkingen wordt op gelegd. Deze weg is ten behoeve van het recreatieverkeer voor Go- rishoek door de gemeente ver breed. Het gemeentebestuur wil 'bij voorbaat' bezwaar maken te gen de aanwijzing van het stiltege bied binnen de door de provincie voorgestelde grenzen. (In een stil tegebied mogen de geluiden als gevolg van menselijke activiteiten niet of nauwelijks boven de na tuurlijke geluiden uitkomen. Ge luid dat eigen is aan de omgeving wordt niet als overlast gezien, bij voorbeeld dat van tractoren en an dere landbouwmachines in agrarische gebieden die als stilte- gebieden worden aangemerkt, al dus een toelichting van de provincie.) De commissie ruimtelijke orde ning kon woensdagavond mee gaan met het voornemen van het college. Burgemeester H.A. van der Munnik noemde het indienen van een bezwaarschrift een 'con serverende actie': "Vooraf bepaal de claims bij de provincie neerleggen". P. van Belzen (RPF/GPV) vroeg zich af of het wel zinvol is om nu al bezwaar te maken: "Objectief gesproken kunnen daar toch nauwelijks be zwaren tegen komen; het gebied leent zich er toch voor?" Volgens PvdA-er M.A.J. van der Linde zal de gemeente wel be zwaar aan moeten tekenen wil er op Tuttelhoekje na 1992 nog een en ander mogelijk blijven. "Het is geen gemeentebelang om in dat gebied het aantal decibels op te voeren. Het is voor de recreatie aantrekkelijk en het wordt gezien als een belangrijk natuurgebied. Alleen de stortplaats detoneert. Die tast het gemeentelijk belang aan". W.C. van Kempen (CDA) verving fractiegenoot M.A. van Beek. De ze had schriftelijk zijn bezwaren tegen de aanwijzing echter op pa pier gezet. Volgens Van Beek wordt het ecologische belang van het gebied overschat. "Eeuwen lang heeft de Thoolse bevolking in harmonie met de natuur ge leefd. Waarom zou dat nu niet kunnen?" Van Beek vroeg zich af hoe het de jagers zal vergaan wan neer het gebied het predicaat stil tegebied wordt opgelegd. Verder vreesde Van Beek dat ook land bouwers beperkt zullen worden in het uitoefenen van hun beroep. "Mogen droogteventilatoren voor gewassen nog gebruikt worden? Hoe staat het met knalapparaten en windmolens? Als dit toege staan wordt, dan kan het geen stil tegebied worden. Zo'n aanwijzing zal beperkingen opleggen, anders heeft het geen zin". De CDA-er is bang dat bedrijven die onder meer door het beleid van de ge meente naar buitengebieden wor den verlegd op deze manier beperkingen zullen worden opge legd. K.A. Heijboer (SGP) vroeg hoe het college er over zal denken wanneer blijkt dat het Hittelhoek- je niet kan worden gebruikt voor een overlaadstation van afval. J.L. van Gorsel (afwezig) ondersteun de het bezwaar schriftelijk. Hij miste een passage over de gevol gen van de aanwijzing voor land bouwbedrijven. Ook de jagers en het gebruik van knalapparaten wilde Van Gorsel genoemd zien. Van der Munnik lichtte toe dat het college te kennen heeft gegeven het gebied te begrenzen tot de Gatweg. De provincie wil uitbrei ding tot de Koningsweg. "De pro vincie heeft niet naar ons geluisterd. Tot Gatweg is voldoen de. Een stiltegebied is o.k., maar de provincie wil een bufferzone tot aan de Koningsweg en Brij hoekseweg. We zouden kunnen vrezen dat die beperkingen wor den opgelegd". Van der Munnik zei dat het al vast staat, dat er een overlaadstation moet komen. "Dat geeft meer au toverkeer, maar minder stank. De provincie moet weten dat wij deze plannen hebben". Wat betreft de knalapparaten zei de burgemees ter dat daar een vergunning voor nodig is. Voor het plaatsen van windmolens bestaat bij de ge meente geen beleid. "We hebben te maken met concrete aanvragen. Dat noodzaakt ons wel er een be leid voor te gaan maken". Het ja gen blijft volgens Van der Munnik met ontheffing mogelijk. Eventu ele schade door wild aan gewassen kan verhaald worden via de daar toe ingestelde instanties. Van Kempen nam het op voor de ja gers: "Ik heb er moeite mee dat jagers een ontheffing moeten aan vragen. Als je zaterdags last van vogels krijgt, kun je er geen ver gunning voor halen want dan wer ken de ambtenaren niet. Die vogels houden daar geen rekening mee. In dit soort gebieden komt een zodanige hoeveelheid wild voor dat ze buiten het jachtsei zoen voor veel schade zullen zor gen. Dat wordt te gek. Het praktisch werken wordt de nek omgedraaid". Van Belzen zei te hopen dat het bezwaarschrift "die inhoud krijgt die de discussie met de provincie niet afsnijdt als er meer zekerheid is over Tuttelhoekje". Op het zogenaamde concept- intentieprogramma Stiltegebieden konden bij de provincie tot 30 maart reacties ingediend worden. De aan te wijzen stiltegebieden moeten worden ingepast in het streekplan Zeeland. Daarnaast komt er een verordening die aan geeft wat wel en wat niet mag wat betreft geluidsproduktie. De pro vincie wil ook Bruintjeskreek, Eendenkooi en Bos van Klompe bij Anna Jacobapolder, alsmede Rammegors tot Stiltegebied ver klaren. Met nog drie wedstrijden voor de boeg staat het eerste team van Smash '76 voor de loodzware taak om vier punten te pakken. Gelukt dit niet, dan speelt men op 31 mei in Breda voor de derde achtereenvolgende keer een beslissingsduel om zich in de derde klas te handhaven. Smash staat name lijk drie punten achter op TSC 3. Het reserveteam van Smash '76 gaat steeds beter draaien. Inmiddels bezet men de derde plaats in de vijfde klas. Bij winst aanstaande zaterdag op Roo sendaal 2 maakt dit team mogelijk nog kans op een promotieduel. In de zesde klas is de spanning om te snijden. Smash 3 heeft namelijk weer aansluiting gevonden met de midden moot. Zaterdag speelt men het degra datieduel in Bergen op Zoom tegen Markiezaat. Het vierde seniorenteam hoeft zich geen zorgen te maken voor degradatie. Een middenmootpositie in de zesde klas is haalbaar. Voor het jeugdteam van de tafeltennis vereniging uit St.Annaland ziet het er somber uit. Na de overtuigende pro motie vorig seizoen, staat men trooste loos onderaan in de tweede klas aspiranten. Programma 6 aprikSmash 1-Vice Ver sa 2, Smash 2-Roosendaal 2, Markie zaat 7-Smash 3, Breda 5-Smash 4 (5 april), BSM 6-Smash 4 (4 april), Ga geldonk 1-Smash aspiranten. De thuisduels worden gespeeld in de Wel- levaete. Aanvang 14.00 uur. Het plaatselijke werk van de FNV zal gaan verdwijnen, stelt voorzit ter M.A.J. van der Linde van de afdeling Tholen in het jaar verslag. Binnen de FNV wordt al langere tijd nagedacht over met name de taakverdeling tussen de bonden en de vakcentrale. "Zoals de plannen er nu uitzien, gaan de bonden zich meer direct bezig houden met het regionale werk van de FNV?' aldus Van der Lin de. Er zal een vrij losse samenwer king voor in de plaats komen, waarin bonden gezamenlijk de op districtsniveau vastgestelde werk plannen uitvoeren. De bondsver- tegenwoordigers in het districtsbestuur zullen zelf moe ten terugkoppelen naar de achter ban. "Als deze nieuwe structuur leidt tot een effectievere en slagvaardi gere FNV, zullen we daar enthou siast aan meewerken. Gewaakt moet echter worden tegen een RPF-Tweede Kamerlid M. Leer ling spreekt zaterdag 27 april tij dens de jaarvergadering van de vereniging tot bevordering der Zeeuwse visserijbelangen Zevibel in hotel Arneville te Middelburg. Dat wordt de laatste vergadering o.l.v. voorzitter C.J. van Liere uit Bruinisse, die benoemd is tot bur gemeester van de West-Brabantse grensplaats Putte. Zevibel telt 74 leden uit de mossel sector, 49(-5) uit de kottersector, 15 kokkel- en 5 oesterbedrijven. Voor 24 bedrijven die door afslui ting van de Oosterschelde met een pijlerdam schade hebben onder vonden, is een gezamenlijke advo caat in de arm genomen om bij het rijk schade te claimen. kruideniersmentaliteit; ieder zijn eigen winkeltje," schrijft Van der Linde in zijn voorwoord. De FNV op Tholen heeft er in Stavenisse een afdeling van de bouw- en houtbond bijgekregen, maar de leden van de Abva zijn bij West-Brabant gevoegd. De bouw- en houtbond te Oud- Vossemeer bestaat dit jaar zestig jaar. In zijn jaarverslag meldt se cretaris A. den Haan dat het nog niet is gelukt om het afdelings bestuur een betere afspiegeling van de achterban te laten zijn. Van de belastingservice maakten vorig jaar 235 leden gebruik. In decem ber is een werkgroep uitkeringsge rechtigden' en ouderen opgericht. Tijdens de ledenvergadering, op 11 april in Sint-Maartensdijk, wordt voorgesteld om namens de ze werkgroep A.A. van der Wal uit Sint-Annaland aan het afde lingsbestuur toe te voegen. De werkgroep wordt die avond gepre senteerd. Verder geeft E. van Don gen (chef sociale zaken gemeente Tholen) uitleg over de mogelijk heden van de bijzondere bijstand en het gemeentelijk minimabe leid. Op vrijdag 31 mei wordt tijdens het sportgala bekendgemaakt wie de tweede provinciale aanmoedi gingsprijs ontvangt. Vorig jaar werd de prijs voor de eerste maal uitgereikt aan judoka Marion van Dorssen. De aanmoedigingsprijs is ingesteld door de provincie Zee land en bestemd voor jong Zeeuws sporttalent. Het sportgala maakt deel uit van de slotmani festatie van de sportmaand mei. De genomineerden mogen niet ouder zijn dan 23 jaar en moeten minimaal op nationaal niveau presteren. Voor de aanmoedi gingsprijs is een bedrag van 5000,- door de provincie be schikbaar gesteld. De aanmelding van de kandidaten moet gebeuren voor 15 april bij het secretariaat van de Zeeuwse Sportraad, Post bus 407, 4330 AK Middelburg. De aanmelding moet voorzien zijn van een korte beschrijving van de sportcarrière van de kandidaat met de behaalde prestaties. De aanmelding kan plaatsvinden door gemeenten, verenigingen en sportorganisaties. De verenigin gen dienen de aanmelding in te sturen via de provinciale overkoe peling. Het arbeidsbureau Tholen gaat geïnteresseerden een korte cursus aanbieden, waarin zij zich kunnen oriënteren in diverse beroepen in de metaalsector. De cursus wordt verzorgd door het Centrum voor Beroepsoriëntatie en Beroepsoefe ning Zeeland. De cursus wordt volledig vergoed en vindt plaats in Bergen op Zoom. Ze begint op 13 mei en duurt tot 24 juni, en is be doeld voor mensen die staan inge schreven bij het arbeidsbureau. Het vakkenpakket bestaat uit in stallatietechniek, vakleer, lassen, constructie-bankwerken, plaat werken, mechanische technieken, bankwerken en machinale bank- bewerking. Na de oriëntatiecursus kiezen de deelnemers voor één be paalde richting, waarin hen verde re scholing wordt aangeboden. Tot de cursus, die zes weken van 20 uren in beslag neemt, worden maximaal twaalf deelnemers toe gelaten. Ze kan worden gevolgd met behoud van uitkering en tij delijke vrijstelling van de sollicita tieplicht. Het dagelijks bestuur van de CBTB (christelijke boeren- en tuindersbond) West-Nederland heeft onthutst gereageerd op de zeer ingrijpende voorstellen van de Zeeuwse Milieufederatie in plan Tureluur. Met name de ont- polderingsplannen (van zeven aan de Oosterschelde grenzende pol ders) acht het bestuur volstrekt onaanvaardbaar gezien de nega tieve gevolgen voor de boeren in de betreffende polders. Het eeu wige gevecht van de Zeeuwse be volking tegen het water krijgt hierdoor, volgens de CBTB, wel een zeer wrange smaak. Volgens de organisatie is het voor de boeren onaanvaardbaar dat goede landbouwgronden verloren gaan en roept het grote spannin gen op bij de betrokkenen. De CBTB heeft daarom provinciale en landelijke bestuurders opge roepen, de belangen van de agra rische gezinnen centraal te stellen en plan Tureluur op realiteits waarde te toetsen. fSc im wsotd. «afefi In de Slabbecoornpolder wordt druk gewerkt aan het nieuwe gebouw voor de sociale werkplaats De Betho. Op 24 mei is de oplevering van het nieuwe onderkomen van de Betho in de Slabbecoornpolder tussen Oud-Vossemeer en Tholen gep land. In het gebouw komen een machinale houtbewerkingsafde ling, een spuiterij en drogerij, twee montage-afdelingen, een ho veniersbedrijf en een magazijn. Voor de opening en de viering van het zilveren jubileum van de Thoolse vestiging heeft het alge meen bestuur 40.000,- van het positieve exploitatiesaldo van 1989 en 1990 bestemd. In de meerjarenraming wordt aan meerkosten van de nieuwbouw t/m 1995 1.120.000,- geraamd, terwijl een huisvestingssubsidie van 965.000,- wordt verwacht (over 1995 geen subsidie meer). Vanaf 1996 zullen de lasten daar door nauwelijks hoger zijn dan de huidige huisvestingskosten. In Tholen zal worden geïnvesteerd om de houtafdeling efficiënter te maken. Men is er gespecialiseerd in de fabricage van massief hou ten kleinmeubelen, waarvoor de afzetmogelijkheden door de ont wikkelingen in Oost-Europa zijn verbeterd. De Betho wil de komende vijf jaar het aantal arbeidsplaatsen (op basis van een 38-urige werk week) van 360 opvoeren naar 380. Op dit moment zijn bij de Betho 3 WSW-medewerkers uit Sint- Philipsland in dienst en 69 uit Tholen. Op de wachtlijst stonden begin dit jaar 5 Tholenaars en 1 Sint-Philipslander.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 9