ul-j/l-S De Schutse neemt na bijna 23 jaar afscheid van secretaresse Zomerwoningen bij Sint-Annaland niet zonder meer accoord Kinderen kweken fuchsia van stek tot kamerplant Het gezicht van Tholen Autodief in kraag gevat AL 46 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Uien 18 cent Mevr. A. Buys-Elenbaas opgevolgd door mevr. Van As DEPOSITO? BEL DE NMS Gemeente Tholen geeft potgrond en mest onder voorwaarden Donderdag 4 april 1991 47e Jaargang no. 21 In een overvolle recreatiezaal van bejaardencentrum de Schutse is vrijdag afscheid genomen van secretares se mevr. A. Buys-Elenbaas. Na bijna 23 jaar werd deze steunpilaar van het eerste uur uitgezwaaid door bestuur, personeel en bewoners. Stuurgroep wil eerst duidelijkheid over aantal De gemeente Tholen zal met meer gegevens moeten komen om van de Stuurgroep Oosterschelde toestem ming te krijgen een zomerwoningenpark aan te leggen bij Sint-Annaland. Het dagelijks bestuur van de ge meente wil in de Kleine Suzannapolder - tussen het dorp en de haven - een park verwezenlijken waar plaats is voor 30 tot 80 bungalows. Tegenstanders van het plan vrezen een toenemende druk op de Ooster schelde, de zeearm die sinds 1 januari is aangewezen als staatsnatuurmonument. IN STADJE THOLEN De leerlingen van de openbare basisschool De Rie- burch uit Sint-Maartensdijk kregen voor de Paasva kantie niet alleen hun schoolrapport mee naar huis, maar ook een stekje van de fuchsia. De kinderen mo gen het plantje thuis verzorgen en kunnen ermee mee dingen naar een prijs in de wedstrijd 'Wie heeft de mooiste fuchsia?'. In september tijdens de te houden fancy-fair zal een jury bekendmaken wiens bellen plantje er het best voorstaat. Eendrachtboae, de Triooise Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. In aansluiting op de televisie uitzending over Tholen in de NOS- serie 'Het gezicht van Nederland' is in een oplage van 1000 exemplaren onder dezelfde titel een boekje van 63 pagi na's verschenen. Het gemeenteperso- neel, de scholen voor basis-, voortgezet- en speciaal voortgezet on derwijs, alsmede de bibliotheken en uitleenposten hebben een exemplaar ontvangen. De overige boekjes wor den door het gemeentebestuur als rela tiegeschenk uitgegeven. Een kleurenfoto van de watertoren in Scherpenisse - het hoogste punt van het eiland - en een zwart-wit foto uit 1935 met Thoolse vissers bij een van de eerste stoomboten van het oesterbe- drijf Bona Fides sieren de omslag. Oud-Scherpenissenaar Kees Sla- gerfauteur van de Landarbeiders) schetst een geschreven portret van de inwoners van Tholen, hun ontstaans geschiedenis, groei en recente ontwik kelingen op sociaal-economisch en cultureel gebied. Dat gebeurt in zeven hoofdstukken: Een oase in de Delta, Tweeduizend jaar geleden, Luctor et Emergo, Een vruchtbaar eiland, De vissers, Voor rustzoekers en De Thoolse aanpak. Korte verhalen met veel foto's en ka rakteristieken van de zeven woon kernen: 'Vanzelfsprekend is Tholen de hoofd stad, maar de eeuwenlange aanwezig heid van de vissers heeft er ook z'n stempel op gedrukt. St. Maartensdijk, de 'smalstad' was altijd 'het rode dorp' en is nu dankzij de centrale lig ging het bestuurscentrum. St. Anna land, de derde in grootte, is altijd een plaats van kleine boeren en opvallend veel schippers geweest. Oud- Vossemeer is 'het katholieke dorp' en als zodanig een buitenbeentje. Van Poortvliet hoor je zelden iets; het is een rustig dorp met grote boerderijen in een grote polder. In Stavenisse zijn de orthodoxe gereformeerden nog al tijd dominant aanwezig en Scherpe nisse is vooral het kleinste en het oudste en wellicht het meest liberale dorp van Tholen.' De korte verhalen met daarbij ka derstukjes waarin een onderdeel nog apart belicht wordt, de veelal mooie il- lustratiesfsommige in kleur) en het handzame formaat maken het tot een vriendelijk Thools boekje, dat- menige inwoner in huis zou willen hebben. Daarom hadden er nog wel 1000 exemplaren meer gedrukt kunnen worden om ze via de boekhandel te verkopen aan elke belangstellende (oud)Tholenaar. Via de klok van veiling Z.H.Z. te Barendrecht zijn 37 ton Thoolse uien verkocht. Maat 40/60 klasse II 17.70-18.60, maat 60/80 30.50 per 100 kilo. Kok Henk Aarnoudse drukt secretaresse mevr. A. Buys-Elenbaas de hand, die na bijna 23 jaar afscheid nam van de Schutse. Tussen hen in dhr. Buys. Directeur J. Wesdorp noemde Voorzitter Th. Aarnoudse bood mevr. Buys iemand die alles van de Schutse wist. "Je was ver zorgster, scheidsrechter, vraag baak, waarnemend directeur, ook wel eens pinnig, maar in ieder ge val iemand met hart voor de Schutse, een accuraat mede werkster." mevr. Buys namens het bestuur als blijvende herinnering een klok met inscriptie aan. Ook de bewoners lieten zich niet onbetuigd. Mevr. Vroegop-Hage droeg een door dhr. J.J. Mossel man gemaakt gedicht voor, waar in onder meer naar voren kwam, dat mevr. Buys zo met de Schutse bezig was, dat ze zelfs een aanrij ding veroorzaakte. Tot slot kwam kok Henk Aar noudse aan het woord namens het personeel. In dichtvorm liet hij de vaardigheid en zuinigheid van mevr. Buys de revue passeren, evenals de verschillende directri ces die ze meemaakte. Hij zag haar toekomst thuis niet somber in gezien haar vele hobby's. "Bo vendien kan je man Johan nu ein delijk op de eerste plaats komen", zei Henk Aarnoudse. De nieuwe secretaresse, mevr. Van As, is inmiddels ingewerkt. Zij heeft haar proeftijd glansrijk doorstaan en kreeg daarvoor een bloemetje. Advertentie I.M. De gemeente is van plan met nieu we gegevens die angst weg te ne men. Volgens medewerker J.M. Reijnhoudt van de stuurgroep be stond er onduidelijkheid over het aantal te bouwen bungalows. "De ene keer werd er over 30, de ande re keer over 50 of 80 gesproken. Burgemeester Van der Munnik (die lid is van het dagelijks bestuur van de stuurgroep - red.) heeft toen toegezegd met juistere aantallen te komen. Het initiatief ligt op dit moment bij de gemeen te." In het verzoek aan de stuurgroep voor een zomerwoningenpark in de ruim vijf hectare grote Kleine Suzannapolder, wijst het college op de 'kwaliteitsverbetering' van de toeristische voorzieningen in het dorp aan de Krabbenkreek. Het park zou als aanvulling die nen van de camping. De nieuwe groep recreanten zou verder voor de nodige economische impulsen zorgen. De kern van het dorp wordt door de ligging van het park niet aangetast, zo licht het college het verzoek toe. Belegger Volgens ambtenaar C. Nuyten van gemeentelijke ontwikkeling bestaan er nog geen concrete aan tallen voor de te bouwen bunga lows: "Wij willen er de bestemming aan geven, maar het aantal is afhankelijk van de keuze van de belegger. Als die voor luxb- re bungalows kiest, bijvoorbeeld 10 per hectare, dan worden het er 50. Vindt hij dat er minder luxe woningen moeten komen, dan zit je hoger met de woondichtheid." Beleggers of projectontwikkelaars zijn er volgens Nuyten nog niet voor het plan. "We willen met ie dereen om de tafel. De aanvraag voor het park is van de gemeente, maar de belegger moet een markt onderzoek doen." Het poldertje ligt ingeklemd tussen de haven- dijk, de Havenweg, de Klip- pelstraat, de Suzannaweg en de Molendijk. Er liggen tuintjes in en er staat een verwaarloosde kas. De gemeente heeft nog niet zo lang geleden een aantal woningen aan de Klippelstraat aangekocht. Over de afwijzing van het verzoek door de stuurgroep, op donderdag 21 maart, repte de burgemeester met geen woord tijdens de verga dering van de commissie ruimte lijke ordening vorige week woensdag. Wel deelde hij mee dat de stuurgroep accoord was gegaan met de aanleg van een nieuwe stei ger in de jachthaven van Stavenis se. De stuurgroep vergadert opnieuw op 4 juli in Middelburg. C.W.G.S., zonder vaste woon- of verblijfplaats, is vorige week woensdag betrapt op het stelen van een auto. Hij nam die 's mid dags mee bij het bedrijf van kok kelvisser Moerland aan de Geulweg in Sint-Maartensdijk. Vier personeelsleden van Moer land, die de auto zagen wegrijden, gingen achter de man aan. Bij de Veerdijkseweg stopte S., sprong uit de auto en vluchtte het land in. Daar werd hij door de vier man nen achterhaald en vervolgens overgedragen aan de politie. In het politiebureau bekende S. de diefstal van de auto. Dex» week Stiltegebied bij Tuttelhoek roet in eten gemeente Tholen Paasdagen gezellig druk Commissie uit zorg om voortbe staan Thoolse basisscholen Helft inwoners gaat verhuizen als laatste school in dorp sluit Tweehonderd keer Vliegende Schijven bij de Sloth Stichting Promotie Oud- Vossemeer denkt aan oprichten vereniging Liefde voor duif dekmantel voor onderlinge twisten in Sint- Philipsland Vakbonden pakken regionaal werk voor FNV op Alcoholsimulator Veilig Verkeer slaat aan CBTB onthutst over plan Tu reluur HET GELUK IS ONZE MOE DER, DE TEGENSLAG ONZE OPVOEDER Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De mooiste DAMES- en MEISJESHOEDEN vindt U bij: Brugstraat 17 Donderdag werden zo'n 200 plantjes uitgereikt. Voor die gele genheid was hoofd plantsoenen dienst M. van Loenhout van de gemeente Tholen naar de school gekomen om iets over de plant te vertellen. Van Loenhout bezocht de klaslokalen van groep 3 tot en met 8 waar hij leerlingen toesprak voordat ze met het kleine stekje naar huis mochten. Van Loenhout zei de kinderen een handje te wil len helpen bij de verzorging van de fuchsia. Voor alle leerlingen stelt de gemeente Tholen mest plus potgrond beschikbaar. "Het plantje moet eenmaal verpot wor den; als je er thuis geen aarde voor hebt, willen we je graag hel pen maar ik wil met jullie wat af spreken", zo zei Van Loenhout die volgens directeur W.J. Brevet er voor zorgt dat Tholen er zo 'lief lijk' uitziet. Van Loenhout wees erop dat de gemeente nog al eens te maken krijgt met vernielingen aan bomen en planten in de plant soenen en aan toestellen op speel terreinen en sportvelden. "Als er een net van een ballenvanger ver nieuwd moet worden, kost dat duizend gulden. Wij zorgen voor mest en grond maar wij vragen ook of jullie geen vernielingen aan willen richten, geen takken van bomen breekt, niet dwars door plantsoentjes loopt". De kinderen van de groepen die Van Loenhout bezocht konden dat wel beloven, alhoewel een meisje uit groep 8 liever zag dat er een over dekt zwembad zou worden ge plaatst. De plantjes werden door de ou derraad van de school ingekocht. De fuchsia gaat in augustus/sep tember bloeien met grote trossen hangende bloemen. De bloemen hebben de vorm van een bel, van daar de naam bellenplant, alhoe wel de (kamer)plant genoemd is naar de Duitse arts en plantkundi ge Fuchs. De plant werd door een francisca ner monnik in West-Indië ontdekt in de 17de eeuw. De laatste jaren is het kweken uitgegroeid tot een rage. Door kruisingen is het assor timent enorm toegenomen. In een begeleidend schrijven voor de leerlingen staat te lezen dat het plantje in ieder geval 'vochtige grond' nodig heeft en dat uitge bloeide bloemen verwijderd moe ten worden. Drie kleine kleutertjes die zaten op de zandbakrand een beetje beteuterd, met een stekje in de hand Tweehonderdenvijfentwintig stekjes van de fuchsia stonden op rij om mee te geven aan de kinderen. M. van Loenhout (rechts) sprak de leerlingen toe.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1