Dr. Ruding verbaast zich over Thoolse bedrijvigheid De Boe stapt op als gedeputeerde H. Verstraten(31) uit Lepelstraat opvolger Tholenaar L. Geluk stopt na 27 jaar als begrafenisondernemer Bezoeken aan groeiend Fresh Products en Budelpack 'fib} P AL 46 JAAR DÉ THOOLSE COURANT BEL DE NMS BEL DE NMS Bommelder tegen abortus Klok vooruit Stichting wil ziekenhuis in Roemenië steun verlenen Parallelweg op Oesterdam wordt fietspad Tholen bespaart op kosten van leerlingenvervoer Oud-minister van financiën dr. O. Ruding heeft zich maandagmiddag verbaasd over de industriële bedrij vigheid op Tholen. Als voorzitter van de Nederlands Christelijke Werkgeversvereniging(NCW) keek hij voor het eerst drie uur rond op het voor hem onbeken de eiland, dat veel meer in huis heeft dan hij ooit dacht. Na wegvallen steun eigen CDA-fractie Mr. J.A. de Boe uit Poortvliet heeft vrijdag zijn ont slag ingediend als lid van gedeputeerde staten van Zee land. "Als het vertrouwen van de fractie wegvalt kun je niet werken," reageert hij op het passeren, door de CDA-fractie, van hem als kandidaat voor het nieuwe college van g.s. De Boe zou van de nieuwe statenfractie niet één stem hebben gekregen. Donderdag 28 maart 1991 47e Jaargang no. 20 De mooiste dames- en meisjeshoeden vindt u bij Naar Tholen Sociaal werker Zoomweg Functioneren Deze week IN STADJE THOLEN "Er is overal een tijd van en het is een voordeel wan neer je een opvolger kunt uitzoeken", zegt dhr. L. Ge luk uit Tholen. Na 27 jaar stopt hij vandaag met zijn werk als begrafenisondernemer. Binnenkort wordt Ge luk 65 jaar en de 31-jarige H. Verstraten uit Lepelstraat wordt zijn opvolger. NCW-voorzitter en oud-minister van financiën Rudingfmidden met bril) met directeur A.A. Nieuwkerk van Budelpack in de Poort- vlietse verpakkingsindustrie. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening t 9,— Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. UliO -*"'V h i t *i -ij I De parallelweg langs de Oester- dam wordt een fietspad op die de len, waar nu al geen snelverkeer mag komen. Aan de begin- en eindpunten komen ondermeer fietssluizen en electrisch bediende slagbomen. Landbouwverkeer dat regelmatig van de weg gebruik maakt, krijgt een ontheffing en een identificatiemiddel om de slagbomen te openen. Dat zijn en kele van de maatregelen die een ambtelijke werkgroep (met daarin ondermeer Tholen, Reimerswaal en de provincie) voorstelt om iets te doen aan de recreatiedrukte op de Oesterdam. Waar vanaf de autoweg het fiets pad opgereden kan worden, wor den perkoenpalen geplaatst om dat onmogelijk te maken. De on verharde oostelijke berm van de parallelweg zal niet langer par keergelegenheid meer bieden, zo dat voor pierenspitters en surfers geen 700 doch nog slechts 350 parkeerplaatsen beschikbaar zijn. Zowel Tholen als Reimerswaal kiezen ervoor om de aansluiting van de parallelweg in zuidelijke richting te verplaatsen, waardoor de afstand tot de spitlocaties gro ter wordt. De provincie heeft bij de minister verzocht om - in af wijking van een eerder standpunt - aan de Oesterdam alsnog een spitlocatie aan te wijzen. De commissie ruimtelijke orde ning is gisterenavond over de voorstellen voor inrichting van de Oesterdam geïnformeerd. Advertentie I.M. De heer B.S. uit Sint- Maartensdijk heeft tegenover de rijkspolitie van Tholen bekend dat hij in de maand februari ver schillende abortusklinieken heeft gebeld om te melden dat er een bom in de kliniek zou ontploffen. S. verklaarde tegenover de politie dat hij tegen abortus en euthana sie is en geroepen is hiertegen op te treden. S. zal zijn gedrag moe ten verantwoorden voor de rech ter. Op 20 februari deed de stichting Stimezo te Groede (West-Zeeuws Vlaanderen) omstreeks vier uur 's middags aangifte van het feit dat de abortuskliniek door een bo maanslag zou worden getrof fen.Hetzelfde gebeurde op 25 februari bij dezelfde stichting in Den Haag. Op 17 februari meldde zich bij de rijkspolitie een man die zei ver antwoordelijk te zijn voor de ex plosie in de vuurwerkfabriek in Culemborg. Op 19 februari kwam er een melding binnen dat er ook een bomaanslag zou worden ge pleegd in de voormalige abortus kliniek van Eindhoven. Na overleg met de officier van Justitie is de heer S. op 18 maart gehoord. Hij bekende alle feiten. Op het totaal van 403.000 gulden die de gemeente Tholen dit jaar kwijt is aan tegemoetkoming in de kosten voor leerlingenvervoer kan 5.000 bespaard worden, als de in de verordening opgenomen af stand van 4 kilometer wordt ge wijzigd in 6 kilometer. Een voorstel van b. en w. hierover wordt vanmiddag besproken in de commissie welzijn en onderwijs. B. en w. willen die afstand veran deren, omdat er steeds meer aan vragen komen van ouders die hun kinderen naar een basisschool in een andere woonkern op Tholen sturen. Zo zijn er inmiddels drie kinderen die vanuit het polderge bied te Oud-Vossemeer naar de CNS De Regenboog in Tholen vervoerd moeten worden. Ook ne men de aanvragen toe van mensen die in het buitengebied zijn gaan wonen. "Naar mijn idee dienen zij zelf hiervan de consequenties te dragen. Door het verhogen van de grens is tegemoetkoming bijna onmogelijk," staat daarover in het pre-advies aan b. en w. De wijzi ging van de minimale afstand tus sen woning en school in zes kilometer zou op 1 augustus moe ten ingaan. Het gemeentebestuur praatte hem onder het genot van een borreltje en tijdens het diner in het gemeen tehuis te St. Maartensdijk bij. De NCW-voorzitter had 's morgens het aluminumbedrijf Pechiney in Vlissingen bezocht en moest in de namiddag nog een bijeenkomst in Etten Leur bijwonen. Hij was ver gezeld van secretaris R. Mens van de Brabants-Zeeuwse afdeling van het NCW, alsmede de bestuursle- Nieuwjaar 1964 begon Geluk in St. Philipsland als begrafenison dernemer. "In het begin was ik er huiverig van, mar Willem v.d. Dussen bleef aanhouden en op den duur heb ik het toch gedaan." Geluk komt van Strijenham bij Poortvliet, waar zijn vader en moeder overledenen aflegden en bij de begrafenis voor koffie zorg den. De eigenlijke begrafenis werd geleid door dhr. Zaitbommel, maar door de hulp van zijn ouders was Geluk jr. toch met de gang van zaken bekend. Hij kreeg echter verkering in St. Philipsland en trouwde na zijn militaire diensttijd en verblijf in het toenmalige Nederlands Indië in 1950. In St. Philipsland begon Geluk als boerenknecht bij Nico van Westen, maar toen die met zijn bedrijf stopte, begon Geluk een kolen- en oliehandel. Daar voor had hij zijn middenstands- en handelsdiploma gehaald, maar het was een bedrijfstak zonder toekomst. "Na enige tijd zag ik de bui van het aardgas hangen", ver telt Geluk. "Een enquete wees wel Voorstraat 15 St. Annaland Advertentie LM. den ir. R.E. Litan(directeur Lig- termoet Chemie Roosendaal) en dhr. P.G.A.J. Banus(directeur Ploeger Oudenbosch). De Thoolse gastheren waren bur gemeester H.A. van der Munnik, secretaris A.G. Izeboud, de wet houders J. van der Jagt en J. Ver- sluys, alsmede ambtenaren C. Nuyten en F.A.P.M. Bakx. Ook twee bestuursleden van het Overleg Orgaan Industrie Tholen, uit, dat de bevolking voorkeur bleef houden voor kolen en olie, maar gas is op den duur toch ge makkelijker." Geluk besloot te beginnen met de studie voor begrafenisonderne mer. "Naast je werk overdag en met drie kleine kinderen viel het niet mee om 's avonds te leren, maar mijn vrouw stimuleerde me om door te gaan en het is gelukt." Toen in 1973 lijkdienaar Geuze uit Oud-Vossemeer verongelukte, nam Geluk zijn plaats in Tholen in. "In 1974 besloot ik naar Tho len te verhuizen, want de kolen- en oliehandel ging achteruit en ge middeld 20 begrafenissen in St. Philipsland en Anna Jacobapoi- der per jaar is ook te weinig om te kunnen bestaan. In Tholen reed ik 's morgens en 's avonds nog met personeel voor banketfabriek De Waal." Geluk regelde de begrafenissen in Tholen, St. Philipsland, Poort vliet en Oud-Vossemeer. "Gedu rende 27 jaar heb ik wel een heel dorp begraven, jonge en oude mensen, burgemeesters, dokters, dominees en ouderlingen." In die lange periode heeft Geluk ervaren, dat je behalve begrafeni sondernemer eigenlijk ook sociaal werker bent in dit vak. "Je kunt niet voelen wat de familie voelt bij een sterfgeval, anders kun je je werk niet doen, maar ik heb ge tracht zoveel mogelijk mee te le ven en te helpen. Heel veel dankbetuigingen heb ik daarvoor i. Elenbaas(directeur carrosserie- bedrijf) en E. Streng(directeur Klimaatservice) waren aanwezig. Het bezoek van dr. Ruding was een tegemoetkoming voor een eer der afgelaste spreekbeurt voor de gezamenlijke Rabobanken. Tijdens de gesprekken met het ge meentebestuur werd de noodzaak van goede verbindingen en met name bespoediging van de aanleg van de Zoomweg bepleit. Ruding kreeg later op de middag bij Fresh Products en Budelpack het belang van snelle transportmogelijkhe den nog eens te horen. De NCW-voorzitter zei zich in verschillende regio's van proble men op de hoogte te willen stellen om dat bij de landelijke overheid te kunnen aankaarten. Eén van de punten waarover hij zich zorgen maakt, is het ziekte verzuim. Dat is een grote kosten post, zodat verzuim volgens Ruding teruggedrongen moet worden om aanzienlijke besparin gen te vinden. De oud-minister van financiën noemde verder de VUT-regeling een uit de hand gelopen voorzie ning, die veel te veel geld kost. Hij pleitte voor geleidelijke afschaf fing van de VUT en in navolging van staatsecretaris van sociale za ken mevr. Ter Veld voor een flexi bele pensionering. Pagina 9: Sap uit St. Maartens dijk en verpakkingen uit Poortvliet Dat wegvallen van het vertrouwen noemt de Poortvlietse politicus het meest essentieel bij zijn besluit om op te stappen. "In november 1989 steunde de fractie mij wel en nog geen anderhalf jaar later doet bijna dezelfde groep mensen dat niet meer. Dan bedank ik en tre den er formaliteiten in werking," stelt De Boe. Een tweede punt is, dat de nummer twaalf van de kan didatenlijst wél is benaderd voor de functie van gedeputeerde, ter wijl voorzitter A. Verbree (oud gemeentesecretaris van Sint- Philipsland) van het Zeeuwse CDA stelde dat de negende plaats van De Boe aanleiding was om hem te passeren. "Onthutsend, maar totaal geen argumentatie," zegt de nu ex-gedeputeerde. Geruggesteund door 2388 CDA- stemmers (ruim 6°7o van het to taal) neemt De Boe wél zijn sta- tenzetel in. "Velen hebben je bewust gekozen en daarmee een signaal afgegeven. De ruimte bin nen de fractie is niet helemaal weg, wel een stuk kleiner gewor den," merkt hij op. Doelend op de belastingaffaire die kortgeleden vier gedeputeerden de kop kostte, zegt de CDA'er over zijn partij: "Op zichzelf is het toch triest dat wij minder kijken naar de politie ke ethiek. Pasgeleden nog zei de voorzitter dat daar binnen het CDA eerst naar gekeken moet worden; maar bij de eerste beste gelegenheid die zich voordoet, ge beurt dat niet." Met zijn vanaf het begin afwij kende standpunt over de be lastingzaak (hij vond dat iedere gedeputeerde zelf voor de kosten moest opdraaien - red.) heeft De Boe het in het college van g.s. niet eenvoudig gehad. Dat kan tussen de regels beluisterd worden. "Het werken word je daardoor niet ge makkelijker gemaakt. Iedereen begrijpt dat het weieens 'clashed'. En het loopt ook z'n eigen weg." Hij vindt het onbegrijpelijk dat het CDA eerst vier gedeputeerden wegstuurt en daarna zijn 'loepzui ver standpunt' niet meer in aan merking neemt. Mr. J.A. de Boe (49) CDA Poortvliet Dat De Boe als gedeputeerde niet goed zou hebben gefunctioneerd, daarover is noch vanuit de fractie noch vanuit het partijbestuur ooit een opmerking gemaakt. "Ze dis cussiëren nooit over wat je doet. Het bestuur zette me op de ontwerp-lijst ook op de tweede plaats en de voorzitter verklaarde naderhand de acties niet te begrij pen waardoor ik naar de negende plaats zakte. En dan zet de kiezer alles recht door mij als derde voor het CDA in de staten te kiezen, maar daarover hoor ik de fractie en het bestuur niet meer," merkt De Boe op. Hij wil niet zeggen dat hij nooit een fout maakt, maar wijst erop dat de tracékeuze voor de Westerschelde oeververbinding tot stand kwam met hem als ver antwoordelijk gedeputeerde. Aanvankelijk speelde De Boe met de gedachte om met ziekteverlof te gaan, maar dinsdag was die emotie verdwenen. Volgens de provinciewet dient een gedepu teerde in functie te blijven totdat in zijn opvolging is voorzien. In zijn ontslagbrief aan provinciale staten vraagt De Boe om zo snel mogelijk in zijn opvolging te voorzien, maar de kans dat dat ZIE VERDER PAG. 15 Sloth bestuur schrapt poppro- gramma Tuttelhoek vol in juni Gemeente Sint-Philipsland koopt Rabobank Eén op de drie Tholenaren heeft een auto Waterschap plant kastanjebo men voor Beatrix en Claus Uitbreiding van Scherpenisse gepland op hondenterrein Aantal arbeidsongeschikten leeft onder de bijstandsnorm Zorgen om slib in Thoolse Vest Kinderopvang na schooltijd gewild Spoeling aannemers dunner bij herbestrating in Anna Ja- cobapolder WHS 5 is eerste voetbalkam pioen op Tholen en Sint- Philipsland DE HAAN TREKT GEEN PROFIJT UIT DE VRIEND SCHAP VAN DE VOS Dit nummer bestaat uit 26 pagina's Op zondag 31 maart gaat de zo mertijd in. In de nacht van zater dag op zondag, om twee uur, moeten alle klokken een uur voor uit worden gezet. Daardoor is het voortaan 's avonds langer licht. Op 29 september is de zomertijd weer voorbij. Om twee tot drie keer per jaar een transport met hulpgoederen naar de Noord-Roemeense plaats Vi- seu de Sus te kunnen sturen, is een stichting in het leven geroepen. Die wil met de transporten directe hulp verlenen aan het ziekenhuis en een kindertehuis in de genoem de plaats. Dergelijke transporten moeten, na overleg met de in Vi- seu de Sus werkende artsen, kun nen inspelen op de ergste behoeften van deze artsen en ver plegers. De oprichters van de stichting organiseerden eerder tot twee keer toe transporten met on dermeer medicijnen en kindervoe ding naar Viseu de Sus en werden daar geconfronteerd met de erbar melijke omstandigheden in de te huizen. Voor de transporten zijn, behalve goederen in natura, financiële middelen nodig om de noodzake lijke medicamenten en medische apparatuur te kunnen kopen. Om dat te bereiken wil de stichting Vi seu de Sus zoveel mogelijk dona teurs werven. Voor 8,50 per maand worden die door bulletins op de hoogte gehouden van de di verse ontwikkelingen en eventuele transporten. Ook worden er acti viteiten georganiseerd, waarvan de opbrengst volledig wordt bestemd voor het genoemde zie kenhuis. Belangstellenden kunnen voor na dere informatie contact opnemen met dhr. en mevr. v.d. Heijden, Leharstraat 3, Halsteren, tel. 01641-3093. UW RUNDVLEESSPECIALIST Brugstraat 17 Advertentie I.M. A.M. de Jongmuseum. In het A.M. de Jongmuseum te Nieuw- Vossemeer voert het A.M. de Jongtoneel op 6 april de eenakter 'Dag Anne' op. Ook is het werk van amateurfotografen er geëx poseerd. ZIE VERDER PAG. 15 Het echtpaar Geluk en rechts opvolger H. Verstraten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1