B en W van St. Philipsland informeren bij veiling Breda Gemeente koopt kantoor Rabobank Spoeling voor aannemers dunner bij herinrichting Langeweg AJP Aanleg achterpaden zaak woningeigenaars Eventuele betekenis voor nieuwe teelten landbouw St. Philipsland vraagt aan vijf bedrijven prijs op Overdracht wegen Tholen werpt schaduw vooruit Knolcyperus is overmacht Klarinetconcert voor scholieren Donderdag 28 maart 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Wethouder J. v.d. Jagt van openbare werken: Een extern adviesbureau gaat voor de gemeente Tho len een inventarisatie maken van de wegen die overge dragen gaan worden aan het waterschap. De opdracht wordt aan Heidemij gegeven omdat de gemeente er geen gat inziet om het zelf uit te voeren. De gemeente moet deze lijst opstellen voor de provincie Zeeland. Ingrijpend In nieuwe bestemmingsplannen Tholen Het dagelijks bestuur van de gemeente Tholen wil af van de aanleg van achterpaden. In nieuwe bestem mingsplannen moeten kopers van de gfond voor parti culiere bouw zelf een paadje achterom leggen als ze daar prijs op stellen. Dit behoort volgens het college geen taak meer te zijn voor de gemeente. Rommeltje Burgemeester Vogel en wethouder De Jager hebben een bezoek gebracht aan de veiling Breda om te bekij ken wat die veiling kan betekenen voor de landbouw in St. Philipsland. Al 500 jaar Boer blijven Hand- en spandiensten Betere huisvesting ambtenaren St. Philipsland B en W van St. Philipsland hebben dinsdagmorgen besloten om het kantoor van de Rabobank met drie kwart van het parkeerterrein te kopen om het gemeen tehuis te kunnen uitbreiden. Onverantwoord Ingrijpend Voor de herinrichting van het parkeerterrein bij Ons Dorpshuis in Anna Jaco- bapolder willen b en w van St. Philipsland vijf aannemers uitnodigen. Goed besteden Bestrating 94 mille Tunneltje Oostdijk Toegangspad Deensestraat Druk waterleiding Met 138 km over de Oesterdam De gegevens moeten voor 1 juni in Middelburg zijn. Een en ander is nodig voor een zogenaamd her verdeelplan van de provincie. Dit moet de provincie duidelijkheid verschaffen 'in de aard en reik wijdte van het verschuivend we- genbeheer', zo schrijft het dagelijks bestuur van de gemeente Tholen. Met het karwei is 50.000 gulden gemoeid. In het provinci aal plan moet tot uiting komen welke wegen er per gemeente naar het waterschap gaan. Daarbij dient elke weg precies omschreven te worden. Met behulp van teke ningen zullen inspecties uitge voerd moeten worden. Volgens het college brengt dit veel werk met zich mee en moet een en ander in enkele maanden afgerond zijn. In de commissie openbare werken re zen wat vraagtekens over deze op dracht. M.J. Klippel (SGP) vond 50.000 gulden een 'boel geld' voor een inventarisatie. P. van Belzen (RPF/GPV) stelde dat de materie toch bekend moet zijn. "U heeft toch een globaal overzicht van het onderhoud. Als je het ondeugend wilt lezen, staat er dat de provin cie vindt dat de gemeente nauwe lijks weet wat ze heeft". W.C. van Kempen (CDA) had geen proble men met het uitbesteden maar vond het strakke tijdschema onge lukkig. "De rijksoverheid gunt zichzelf meer tijd (de inwerking treding van de wet Herverdeling Wegenbeheer is verschoven van 1 januari 1992 naar 1 januari 1993-red.) maar de gemeente mag dat niet". J. van den Heuvel (VVD) begreep niet waarom de overdracht van wegen de gemeente geld moet gaan kosten. Wethouder J. van der Jagt verwees in deze naar een spreekwoord: "Grote gebeurtenis sen werpen hun schaduw vooruit. De wegensanering is een ingrij pende zaak. De kosten liegen er niet om maar het bedrag rijst niet uit de pan. De uitwerking moet uniform uitgevoerd worden met bestaande gegevens die de ge meente aandraagt. Ik kan erachter staan dat we daartoe verplicht worden. Het gaat volgens uit gangspunten die vastliggen. De wegen worden gewogen op allerlei factoren. Dit zijn plichtmatige za ken die horen bij een overdracht". Het gaat louter om paden die geen openbare functie hebben. Wordt er een rijtje woningen (aaneengesloten) neergezet door bijvoorbeeld de stichting Beter Wonen of een bouwonderneming, dan is het de taak van deze instan ties voor een goede ontsluiting van de huizen achterlangs te zor gen. Via een voorwaarde in het koopcontract is te regelen of en hoe een particulier een achterpad kan aanleggen. Deze toevoeging stemde de" meerderheid van de commissie openbare werken maandagavond enigszins gerust. Het plan van het college van bur gemeester en wethouders werd niet triomfantelijk begroet. Inte gendeel, de stukken die de leden onder ogen kregen riepen alleen maar vraagtekens op. In het schrijven stelt het college dat in het bestemmingsplan 'absoluut niet te voorzien is wat er gebouwd gaat worden'. Derhalve kunnen er overal achterpaden komen. Ko men er vrijstaande woningen of twee-onder-een kap dan worden er geen achterpaden gelegd. Het blijkt dat die grond niet altijd te voegen is bij een aangrenzend per ceel. Volgens het college geeft het problemen wanneer kopers er op gerekend hebben dat er achterpa den komen. De gemeente wil wel doorgaande voetpaden aanleggen en onderhouden wanneer 'zij dat nodig acht' Voor VVD-er J. van den Heuvel was het allemaal abra cadabra. "Wanneer vindt de ge meente dat nou nodig?" Ook W.C. van Kempen (CDA) wilde meer licht op de zaak en de rege ling handen en voeten geven. P. van Belzen (RPF/GPV) vond de uitleg niet concreet genoeg en M.A.J. van der Linde (PvdA) vroeg zich af waarom de gemeente zich zoiets op de hals haalde. M.J. Klippel (SGP) vroeg of er bij de gemeente klachten bekend waren van particulieren die zelf achter paden in eigendom hebben. Wet houder J. van der Jagt legde uit dat het denken hierover een om wenteling betekent. "Bouwplan nen zijn minder gebonden aan vooropgezette verkaveling. Het in tekenen van achterpaden kan ver wachtingen wekken. Waarom zou de gemeente zich bemoeien als de particulieren dat zelf willen doen; ieder maakt zijn eigen ontsluiting. Wij willen afkomen van de aanleg van achterpaden. Het kan als een vorm van betutteling worden ge zien. Het is zuiver een particuliere aangelegenheid". Van der Linde was het er niet mee eens: ."Achterkant is ontsluiting. Je kan mensen niet weren als ze er gebruik van willen maken. Je hoeft het niet te doen of je moet het wel doen. Het wordt een rom meltje. Een woonomgeving is be palend voor het woongenot". De PvdA-er wees op schuttingen die van afvalhout zijn gemaakt als voorbeeld van hoe het niet moet. Klippel maakte het aanschouwe lijk "Er zijn 5 woningen, de twee de bewoner maakt er aan de achterkant een tuintje van, de vierde ook, hoe komt de derde be woner weg?". Van der Jagt ver zuchtte: "Jullie hebben er moeite mee. Kopers moeten dat zelf rege len in de transactie over de erf dienstbaarheid. Dat kan, want de gemeente is daar als participant bij. Dan leg je de zaak bij de ko per. Dan komen de zorg en de kosten daar waar ze horen. Aan leg door de gemeente is service verlening, een hele tegemoetkoming". Toen juridisch adviseur J. van de Merbel de com missie ervan overtuigde dat het in de praktijk geen problemen blijkt op te leveren, kon de meerderheid van de commissie - zij het met moeite - er vrede mee hebben. Al leen Van der Linde bleef tegen: "Uniformiteit in aanleg en onder houd van achterpaden", was zijn credo. Van den Heuvel hoopte dat een en ander in de aanbiedings brief aan de raad duidelijker wordt uitgelegd dan het voor de commissie was gebeurd. ZLM-voorzitter A.A. van Nieuwenhuijzen(links) overhandigde de toekomstvisie St. Philipsland 2001 aan burgemeester Vogel. Tussen hen in wethouder De Jager, rechts secteraris mevr. De Kok en wethouder Walpot. De burgemeester zei dat woens dagavond bij de aanbieding van de toekomstvisie St. Philipsland 2001 door de landbouworganisa ties ZLM, CBTB, PJZ en de agra rische vrouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Afgevaardigden van de organisa ties waren in het gemeentehuis aanwezig bij de aanbieding van het groene rapport door ZLM- afdelingsvoorzitter A.A. van Nieuwenhuijzen. De burgemeester merkte op, dat de veiling Breda door de komst van zoet water in St. Philipsland wel mogelijkheden ziet voor sa menwerking met landbouwers. Dit mede gezien de goede verbin dingen. "St. Philipsland ligt drie kwartier van Middelburg, Ant werpen, Rotterdam en Breda", al dus de burgemeester. Van Nieuwenhuijzen noemde het plezierig, maar vooral zinvol het rapport te kunnen aanbieden. "Al 500 jaar is St. Philipsland agra risch gebied en oorspronkelijk vond de gehele bevolking haar bestaan in deze bedrijfstak. In de vijftiger jaren vond er een ware uittocht plaats toen het handwerk werd vervangen door machines. Nu is er nog maar een klein deel van de bevolking in de landbouw werkzaam", aldus Van Nieuwen huijzen. Totaal 42 bedrijven met gezamen lijk 1700 ha cultuurgrond met een gemiddelde bedrijfsgrootte van 42.7 ha. De verschillende sectoren waren 29 akkerbouw, 14 tuin bouw, 5 rundveehouderij en 5 var kenshouderij. Graan is met 35% het meest ge teelde produkt. Consumptie aardappelen en overige produk- ten(graszaad, uien) volgen met elk 22%. Suikerbieten vergt 17% en akkerbouwmatige groente 4%. Volgens Van Nieuwenhuijzen gaat het om een exclusieve bedrijfsvoe ring, waarbij de bewerkingscapa citeit per man nog steeds stijgt. De ZLM-voorzitter hield de vraag voor, hoe de landbouw in St. Phi lipsland nog bestaansrecht kan houden. "St. Philipsland is van oudsher een goed boerenland met mensen die kennis van zaken heb ben en ondernemerschap. Ze zijn bekend met het landschap en alles wat groeit en bloeit en willen boer blijven, nu en in de toekomst. Aan moeilijke tijden zullen we het hoofd moeten bieden door tijdig de bakens te verzetten en de mo gelijkheden te benutten. Wij reke nen op de overheid, dat ze ons mogelijkheden laat om de bedrij ven een bestaan te bieden. Het agrarisch karakter van het eiland mag daarom niet verloren gaan. Onze voorouders legden daarvoor de basis en wij borduren daarop voort op een wijze die verant woord is ten opzichte van God en de mensen. Dat rentmeesterschap houdt een verantwoorde exploita tie in van de vruchtbare bodem. Hopelijk mogen we zo de toe komst met vol vertrouwen tege moet zien", zei ZLM-voorzitter Van Nieuwenhuijzen. "Die toespraak zou ik zo kunnen overnemen", liet burgemeester Vogel weten. "We zitten dichter bij elkaar dan we denken. Het wa ren vooruitstrevende en verstandi ge opmerkingen. Als gemeente zullen we hand- en spandiensten leveren en met ons bezoek aan de veiling Breda hebben we er al op vooruit gelopen. Veel heil en ze gen verder met de uitwerking van het rapport. Waar mogelijk ko men wij erop terug", aldus de burgemeester van St. Philipsland. De voormalige directeurswoning op de hoek van de Schoolstraat/Oostdijk en een kwart van het parkeerterrein daar achter zijn niet in de verkoop aan de gemeente begrepen. Dit pand wordt verbouwd tot een modern kantoor van de Rabobank St. Phi lipsland. Tijdens een informele raadsverga dering is al ingestemd met de aan koop, maar de feitelijke beslissing valt pas in de gemeenteraad van 17 april. Burgemeester T.A. Vogel noemt de transactie financieel aanvaard baar. "We moesten het over de prijs eens zien te worden en of het bankkantoor op logische wijze aan het gemeentehuis te plakken viel." De burgemeester noemt de huis vesting van het gemeentepersoneel nu eigenlijk onverantwoord. "Dat kan niet meer in 1991. Het is alle maal veel te krap. De afdeling fi nanciën zit boven en we krijgen steeds meer automatiseringsappa ratuur." De afdeling algemene zaken zal in het bankkantoor worden onderge bracht. De ingang aan de Schoolstraat gaat dicht. De toe gang tot het gemeentehuis blijft aan de Kerkring. Hoeveel de aankoop en de ver bouwing kost, wilde de burge meester nog niet zeggen. "We praten wel over tonnen, maar het wordt wel 1992 voor we met de verbouwing kunnen beginnen. Dit project zal gedeeltelijk uit de re serves worden gefinancierd. De belastingen hoeven we er niet voor te verhogen. Dat zou politiek ook gevoelig liggen. Dure geldleningen die we in het verleden omgezet hebben tegen leningen met een la gere rente geven ons nu meer Speelruimte", aldus de burge meester. Directeur W.H. Louwerse van de Rabobank Tholen is opgelucht dat de beslissing na lang touw trekken eindelijk gevallen is. "Wij konden niet blijven wachten op de gemeentelijke voorjaarsnota en de uitspraak over de schadeclaim van de Amev. Over punten en kom ma's moeten we nog verder spre ken, maar we zijn blij dat we kunnen beginnen. De eerste bouwvergadering is al gepland. De verbouwing van de voormalige directeurswoning tot bank wordt nog ingrijpend. Het wordt een modern kantoor met gesloten ba lies zoals in Oud-Vossemeer. De veiligheidsaspecten wegen zwaar. Bovendien kunnen we de automa- Dat bleek woensdagavond tijdens de gemeenteraadsvergadering, waar A.P. Kornaat vragen over de zaak stelde. Hij gebruikte hierbij het voorstel over de meerjaren planning dorpsvernieuwing 1991-1995 als kapstok, maar bur gemeester Vogel en wethouder De Jager vonden de kapstok op den duur wel erg zwaar worden. Volgens Kornaat zou de beslissing al in februari genomen zijn, maar SGP-wethouder Walpot hield vast aan het inschakelen van de twee St. Philipslandse aannemers Reijngoudt en Levien Quist. De eerste doet al jaren straatwerk voor de gemeente, het bedrijf van Quist is jonger. Burgemeester Vogel bevestigde, dat er naast de plaatselijke aanne mers ook enkele bedrijven van el ders voor het karwei in Anna Jacobapolder worden uitgeno digd. Behalve de herinrichting van het parkeerterrein wordt ook een deel van de Langeweg herstraat. "Voor een goede prijsvorming wilden we hier meer aannemers vragen", zei de burgemeester. "Het is een fors werk waarvoor ook belangstelling is. Het ge meentebestuur heeft de taak om de gelden zo goed mogelijk te besteden. Op advies van de tech nische dienst schakelen wij meer dere aannemers in. Voor een aannemer die denkt dat hij alleen is voor dit werk, is dat teleurstel lend, maar wij hebben ook onze verantwoording", aldus de burge meester. Hij noemde het 'niet in teressant' of het besluit in februari of maart was gevallen. Evenmin had het college hierover mededelingen gedaan. Kornaat bracht naar voren, dat de informatie uit het gemeentehuis gekomen was. "Geef openheid over de zaak of houdt 't pot dicht." De burgemeester hield vol, dat de informatie niet van het gemeente bestuur komt. "Als er een lek zit, is dat te betreuren. De betrokken aannemers krijgen in elk geval be richt wie het werk krijgt", aldus Vogel. De Langeweg bij Ons Dorpshuis te Anna Jacobapolder waar de herinrichting van het parkeerterrein en de herbestrating aan vijf aan nemers zal worden voorgelegd om prijs op te geven. Gemeentewerken denkt in mei de aanbesteding te kunnen houden om het werk vervolgens dit jaar nog uit te voeren. Het schetsplan wordt nu besteksklaar gemaakt. Over de meerjarenplanning dorpsvernieuwing had niemand van de gemeenteraad vragen. Daar werd overigens wel het her straten/aanpassen van een gedeel te van de Langeweg en herinrichtingskosten van het par keerterrein bij Ons Dorpshuis in genoemd. De raming werd 2000 gulden verhoogd tot 94.000 gul den. Het gemeentebestuur had daarbij op 40.000 gulden subsidie uit de provinciale knelpuntenpot gerekend, maar Middelburg heeft maar 25.000 gulden gehonoreerd. Voor dit jaar zijn nog twee projec ten toegevoegd: opheffing calami teiten riolering en bijdrage huurders groot onderhoud/reno vatie van 6 huizen in de Bea- trixstraat en Deensestraat. Uit de inventarisatie voorbereiding riool- beheersingsplan is gebleken, dat in het rioleringsstelsel gebreken voorkomen die, ter voorkoming van grotere moeilijkheden en/of schade, dringend reparatie behoe ven. De totale kosten van de repa raties en het herstraatwerk worden geraamd op 67.000 gul den, inclusief btw. Aan de provin cie is verzocht om een bijdrage van 35.000 gulden. Beter Wonen heeft het groot on derhoud van de huizen Bea- trixstraat 3, 5 en 7 en Deensestraat 6, 8 en 10 in voorbereiding. B en W zijn ervan uitgegaan, dat geen tijdelijke verhuizing met de bijbe horende kosten hoeft plaats te vinden. Binnenkort komt er een verordening voor bijdragen in ver band met verhuis- en herinrich tingskosten bij dorpsvernieuwing. Voor 1992 staat vervanging van de riolering en herinrichting van de Deensestraat op het programma. Dit in de plaats van de herinrich ting van de Achterstraat en riole ring van de Zuiddijk. De Deensestraat stond al in 1990 op het verlanglijstje, maar toen kwam er geen subsidie van de pro vincie. Gehoopt wordt, dat Mid delburg in 1992 wel in de beurs van de knelpuntenpot tast. Ook het tunneltje aan de Oostdijk staat voor 1992 op het program ma. Vooralsnog zonder bedrag, want de mogelijkheden om te ko men tot realisering van dit project worden bestudeerd. De herinrichting van de Achter straat en riolering aan de Zuiddijk zijn opgeschoven naar 1993. Voor dat jaar en voor 1994 en 1995 is een post gemeentelijke kosten re novatie huurwoningen toege voegd. De bedragen zijn echter nog niet bekend. Het kan hierbij gaan om kosten in verband met verhuizing en herinrichting en eventueel wisselwoningen. De St. Philipslandse gemeente raad stemde in met de verkoop van het toegangspad naast de ga rages aan de Deensestraat aan dhr. J. Reijngoudt. Beter Wonen, sinds 1 januari eigenaar van de voormalige gemeentelijke gara ges, wil die verkopen aan Reijn goudt. Voor het symbolische bedrag van 1 gulden werd het toe gangspad verkocht, als Reijn goudt met Beter Wonen tot overeenstemming komt. Voor de gemeente is dat aantrekkelijk om dat er geen onderhoud meer hoeft plaats te vinden. Het pad fungeert echter wel als toegang tot de ach terkant van de woningen Deen sestraat 6, 8 en 10. Dat blijft voorwaarde, zodat het recht van erfdienstbaarheid gevestigd wordt ter bescherming van de betrokken bewoners. Geen discussiepunt was ook het vestigen van een zakelijk recht in de Beatrixstraat en Sluisweg te Anna Jacobapolder ten behoeve van de n.v. waterleidingmaat schappij Noord-West-Brabant. De waterleiding komt door gemeente grond, dat nu als tuin in gebruik is. Raadslid H. Geluk informeerde in dit verband wel naar de druk op de waterleiding omdat er in het verleden bij het blussen van bran den in Anna Jacobapolder wel eens problemen waren. "Er ligt een ringleiding in het ver schiet", antwoordde burgemeester Vogel. "Er komt dan een water toevoer van twee kanten. Binnen afzienbare tijd wordt ermee be gonnen. De problemen zijn dan opgelost." De ingekomen stukken waren ha merstukken. Een begrotingswijzi ging van de regionale brandweer leverde een voordeel van 2772 gul den op omdat met 9528 gulden kan worden volstaan in plaats van 12.300 gulden. Het saldo van het welzijnspro- gramma 1990 is na de uitgaven in de februari-vergadering gedaald tot 64 gulden, zo werd aan de raad meegedeeld. Alles bijeen vergde de raadsverga dering woensdagavond maar een kwartier. Stilte voor de storm bij de behandeling van de tussenba lans in St. Philipsland? tisering aanpassen aan de huidige eisen. De kluis wordt bij de wo ning getrokken en daarnaast komt er aan de voor- of achterkant nog een stuk bij. Het wordt echter wel begin 1992 voordat het allemaal rond is", aldus Rabobank- directeur Louwerse. "Het is van buitenaf gekomen. Iets wat totaal onbeheersbaar was", zegt dhr. Meerman van de fa. Bruynzeel uit St. Annaland over de besmetting met het lastige onkruid knolcyperus van vier percelen. In september 1989 werd het ont dekt en de procedures over de schade duren nog voort. "Het is geen onzorgvuldigheid of slordig heid, het is ook niet bewust ge beurd. Het is overmacht, buiten onze schuld", aldus Meerman. Plantgoed van een bedrijf buiten Tholen zou de knolcyperus naar het eiland gebracht hebben. Bloembollenhandel Bruynzeel had onder meer land van A L. Hage gehuurd dat ook besmet raakte. Hage heeft Bruynzeel aan sprakelijk gesteld voor de schade en Bruynzeel op zijn beurt de le verancier van het plantgoed. De directe schade is bekeken, maar over de indirecte schade wordt nog steeds onderhandeld tussen de advocaten van de partijen. (Be paalde gewassen mag je een aan tal jaren niet verbouwen.) Ook een verzekeringsmaatschappij speelt in de affaire nog een rol. Dhr. Meerman hoopt dat er voor 1 juli duidelijkheid komt in deze zaak. "Het is allemaal heel vervelend", constateert hij. "Er is geen besmetting meer bijgekomen en de controle van de Plantenziekte- kundige Dienst is zeer streng. De knolcyperus is gelokaliseerd en de percelen worden met zorg betre den. Naast de percelen zijn ook de bedrijven van de betrokkenen geïnspecteerd en die zijn schoon bevonden", aldus de adviseur van de fa. Bruynzeel. Tijdens een snelheidscontrole van de Thoolse politie maandag op de Oesterdam bleek een automobilist met een snelheid van 138 kilome ter per uur over de autoweg te gaan. Dat was de enige overtre- ding die de politie constateerde. Er werden 63 voertuigen gecon troleerd. Op de Ten Ankerweg in Tholen werden 214 voertuigen bekeken. Daar telde de politie 18 overtre dingen. De hoogste snelheid was 73 kilometer per uur. Op de Sportlaan te Sint- Maartensdijk werden in totaal 53 auto's gecontroleerd. Tien reden te hard, de hoogste snelheid be droeg 87 kilometer per uur. Dinsdagochtend tussen 7 en 9 uur 's ochtends was de verkeersgroep van de rijkspolitie uit Middelburg actief in Tholen met een brom fietscontrole. Gemotoriseerde agenten hielden 35 bromfietsers aan. Op de Ten Ankerweg werden de brommers bekeken. Tegen ne gen verkeersdeelnemers werd proces-verbaal opgemaakt omdat hun bromfiets was opgevoerd of technische gebreken vertoonde. De negen bekeurde bromfietsers komen uit Scherpenisse, Poort vliet, Tholen en Sint-Philipsland. Alle kinderen van de Oosterschel- deschool in Scherpenisse (ook die van de Blokkendoos) en van de De Casembrootschool in Sint- Annaland kregen vrijdagmorgen een speciale muziekles. Hans Hest, klarinetleraar aan de Zeeuwse Muziekschool, en zijn leerlingen Carla Visser, Rosema- rie Pons en Marcia v.d. Wal ver zorgden samen met muzieklerares Sarien Bout-Sakko een klarinet-, concert in het kader van de mu zieklessen. Verkleed speelden zij hun rol in een muzikaal sprookje. Het ver haal over een land waar niemand een hoed had, en de koning zelfs geen kroon, werd vooral voor de jongste kinderen verteld. De ouderen kregen een meer techni sche uitleg van Hest. Na veel om zwervingen van de verschillende figuren - duidelijk uitgebeeld door ondermeer besklarinet, es- klarinet en basklarinet - was er een happy-end. Het hoed jesmonster, door Hest vertolkt op de kapitale basklarinet, maakte erg veel indruk bij de kinderen. Deze vorm van muziekles bleek een prima manier om kennis te maken met dè klarinet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 13