EHBO St. Annaland kringkampioen Braderie-rumoer kost 1 bestuurslid Activa St. Annaland 'Toch nog recht op de wereld' Bestuur waterschap Tholen verandert drastisch in 1993 'Stamreeks is basis voor geschiedenis van mensen die op Tholen woonden' AL 46 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Schoolplaten te kijk in De Meestoof Ruding komt naar Tholen Irritatie tussen politie en boer Gemeente-archivaris J.P.BZuurdeeg 25 jaar in overheidsdienst 326-, 4 Vragen raad over lozen afvalwater De EHBO-ploeg van St. Annaland is maandagavond kringkampioen van Tholen en St. Philipsland gewor den. Evenals vorig jaar mag men meedoen aan de Zeeuwse kampioenschappen, die 12 april in Middel burg worden gehouden. Stavenisse werd tijdens de kringwedstrijd tweede, St. Maartensdijk derde. Zie verder pagina 15: Lekker praten stelt gerust. St. Annaland 10. Poortvliet 17 augustus Bestuurslid W. Pleune van de middenstandsvereniging Activa uit St. Annaland is dinsdagavond afgetreden. Hij maakte dat bekend tijdens een bijzondere algeme ne vergadering over de braderie, waarbij met 15 tegen 7 stemmen voor 10 augustus werd gekozen. Dertien leden "Er is toch nog recht op de wereld", concludeerde kantonrechter mr. W.F. van Solinge zelf maar, nadat hij C. van den B. uit Stavenisse vrijdagmiddag had vrijgesproken. Stinkpraatjes Niet eerlijk Deze woek Van 36 naar 25 hoofdingelanden en 5 bestuursleden De nieuwe waterschapswet die per 1 januari 1993 in werking treedt, zal grote gevolgen hebben voor de sa menstelling van de algemene vergadering en het dage lijks bestuur van het waterschap Tholen. Op zoek naar de voorouders via het gemeente-archief Tholen. Dat is de ondertitel van de serie stamreeksen over geslachtsnamen, die sinds enige jaren regelmatig in deze krant verschijnt. De samensteller is J.P.B. Zuurdeeg die in 1973 werd aangesteld als archivaris van de gemeente Tholen. Deze week is hij 25 jaar in overheidsdienst. Van buitenaf Ingezetenen Donderdag^T^H^S^jtgi®^l0 47e Jaargaogtfo. 19 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het RPF/GPV-gemeenteraadslid P. van Belzen heeft aan b. en w. van Tholen schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van het jaarverslag waterbeheer van het waterschap, waarin een opmerke lijk aantal overtredingen van de lozingsverordening is vastgesteld. De vragen, waarop b. en w. in de eerstvolgende raadsvergadering zullen antwoorden, luiden: Houdt dit ondermeer in, dat de gemeente Tholen geen, of althans niet in voldoende mate, controle uitoefent op de naleving van de lozingsvoorschriften? Wanneer is het college voorne mens actie te gaan ondernemen in het kader van de lozingsverorde ning, gezien het feit dat dit tot de basistaken van de gemeente behoort? Welke richtlijnen wil het college gaan stellen aan die bedrijven die bovenmatige hoeveelheden water lozen, gelet op de geringe overca paciteit van de rioolwaterzuive ringsinstallatie? De geschiedkundige schoolplaten van Isings vormen het onderwerp voor de komende wisselten toonstelling in streekmuseum De Meestoof te Sint-Annaland. Voor zitter ir. M.A. Geuze zei dat dins dagavond op de algemene ledenvergadering in Scherpenisse. De expositie wordt ingericht door bestuurslid J.F. Kousemaker, die ook het 'schoollokaal oude stijl' heeft verzorgd. Overigens komt de expositie niet in de gebruikelijke vitrines, maar volledig in de schuur achter het museum. De landbouwwerktui gen worden voor deze gelegenheid elders opgeborgen. Om de kale schuur in te richten heeft het mu seumbestuur een sponsoractie op touw gezet. Verschillende bedrij ven en serviceclubs hebben giften in geld of natura toegezegd. Ook van bijna alle basisscholen op Tholen en Sint-Philipsland komt uit het ouderfonds een kleine bij drage naar het museum. In ruil daarvoor hebben de leerlingen gratis toegang tot de ten toonstelling. Kousemaker deelde de aanwezi gen mee, dat behalve een groot aantal platen zoals velen die uit hun schooltijd kennen, ook origi nele aquarellen van Isings' werk tentoongesteld zullen worden. Verder zullen toepassingen te zien zijn als posters, puzzles, borduur werk, op linnen en op karton. De scholen krijgen een lesbrief over de platen en ook komen er stencils met vragen. Uit een inventarisatie op de basisscholen is Kousemaker gebleken, dat nog heel wat van de platen aanwezig zijn. In de vitri nes in het museum zullen het ko mende seizoen tegeltableaus te zien zijn. Het winnende drietal (v.l.n.r.) Sandra van Poortvliet, leidster Silvia Menheere en Dirk Wessels. Dat is een week eerder dan Poort vliet, waarmee St. Annaland ge lijk zou vallen als de laatste zaterdag van de bouwvakvakantie was gehandhaafd. Poortvliet heeft altijd een vaste datum (der de zaterdag in augustus) en die viel evenals vier jaar geleden dit keer samen met de variabele da tum van St. Annaland. De leden van Activa kozen in ja nuari ondanks een bestuurs voorstel voor 10 augustus, voor 17 augustus. Tijdens een vergadering van de middenstandsfederatie eiland Tholen werd Activa- afgevaardigde Pleune echter her innerd aan een in de notulen van 1987 vastgelegde afspraak. Toen week Poortvliet, een volgende keer zou St. Annaland moeten veranderen. De leden van Activa vernamen de gewijzigde braderie-datum via de Eendrachtbode, nadat de federa tievergadering maandagavond was geweest. Mede in verband met Biddag had het bestuur de leden niet tevoren ingelicht. Dat gebeur de nu pas 14 maart. Voorzitter M. Poot bood zijn ver ontschuldigingen aan voor deze 'procedurefout'. "Maar aan de datum valt niet te tornen. Dat is 10 augustus. We zijn verplicht om de afspraak uit 1987 na te komen. Dat stond in de notulen van de fe deratievergadering, maar wij wa ren daarvan niet op de hoogte. Dit is een les geweest, de leden moeten we beter op de hoogte houden. Voor een goede verstandhouding binnen de federatie moeten we echter eens in de 8 jaar wijken voor Poortvliet", aldus voorzitter Poot. De bijzondere ledenvergadering in café L. van Dijke was op initiatief van 13 leden bijeen geroepen. Ze voelden zich gepasseerd na het besluit op de ledenvergadering om de braderie op de traditionele laatste zaterdag van de bouwvak vakantie te houden. P.M. Gunter, in 1987 voorzitter en federatie vertegenwoordiger van Activa, hield hen voor, dat men zich in een samenwerkingsverband als de federatie aan afspraken dient te houden. Het huidige bestuur werd verwe ten, dat men dat tijdens de leden vergadering onvoldoende duidelijk had gemaakt. Gunter was toen niet .aanwezig en voorzit ter Poot zei niet geweten te heb ben, dat het zo hard in de federatie-notulen stond. Overi gens had hij wel op mogelijke Poortvlietse bezwaren gewezen, maar de leden hadden dat op de koop toegenomen. Ze meenden dat veel mensen rekening houden met de St. Annalandse braderie op de laatste zaterdag van de bouwvakvakantie. ZIE VERDER PAG. 15 De veehouder, die ten laste was gelegd dat hij een ondeugdelijke buitenspiegel zou hebben, maakte zich buitengewoon boos op de twee politiemannen die hem l5 fe bruari vorig jaar geverbaliseerd hadden toen hij met een vracht bieten in de Hollaireweg tussen Oud-Vossemeer en St. Annaland reed. Op de smalle polderweg was hem een tegenligger via de berm gepas seerd, toen de achter de tractor met aanhangwagen rijdende poli tiewagen de sirene aanzette en Van den B. via de berm voorbijging. De politiewagen zou dwars voor de tractor gestopt zijn, zodat Van den B. op zijn rem moest trappen en de tractor haaks op de weg kwam te staan. "De politiemannen waren ontzet tend prikkelbaar", vertelde de vrijdagmiddag even prikkelbare Van den B. Hij bestreed de be schuldiging, dat hij in zijn linker spiegel niet langs de aanhangwa gen kon kijken. "Ik zag de poli tiewagen al lang aankomen in de Hollaireweg, maar ik ga een vracht met bieten niet in de berm rijden. Ze werden verschrikkelijk boos omdat ze niet voorbij kon den en toen ze me klem hadden gezet, maakten ze hatelijke op merkingen en besloten ze mij op de buitenspiegel te pakken. Het zijn smerige stinkpraatjes van de politie. Ik rijd al 10 jaar met die tractor en de buitenspiegel is goed. Het zijn gewoon draken die me dwars willen zitten. Tijdens noodweer halen ze mij nog van de tractor", aldus een tierende Van den B. De kantonrechter vond dat hij zich best wat netter kon uitdruk ken. "De politie jokt of u en als de politie rare processen-verbaal maakt, dan moeten ze hier ver schijnen", aldus mr. Van Solinge, die voor het eerst sinds augustus 1988 weer terug was bij het Thool se kantongerecht. De jonge officier van justitie mr. F.D. van Heijningen stelde vast, dat er over en weer irritaties wa ren. "Voldeed de buitenspiegel aan de wettelijke eisen, daar gaat het om. Ik ga ervan uit, dat hij niet aan de eisen voldeed op basis van het proces-verbaal, opge maakt door deskundige politie mensen die de ambtseed of -belofte afgelegd hebben", zei de officier, die 60 gulden boete eiste. "Het is schunnig", was de reactie van de Stavenissenaar. "Het is niet eerlijk door een stelletje snui ters zo behandeld te worden. Ze hebben de pest erin dat er een boer voor hen rijdt", aldus Van den B. De kantonrechter probeerde hem tot bedaren te brengen, want hij had een vrijspraak in petto. "In het proces-verbaal wordt wel over linker buitenspiegel gesproken, maar niet of de oppervlakte niet goed was of de spiegel niet goed geplaatst was. Er is. niet voldoen de informatie, u bent vrijgespro ken", aldus mr. Van Solinge. "Vriendelijk bedankt", zei een opgeluchte Van den B. Record aantal zaken tijdens kantongerecht Tholen Leskist gepresenteerd tijdens boomfeestdag voor basis scholen Zuiveringsheffing brengt ton meer op door grotere lozingen bedrijven Thoolse harmonie huldigt zil veren bassist en bestuurslid Gerrit Oostdijk St. Philipsland voor schut in stemmen van lezers Twee zestigjarige bruidsparen in Tholen en Oud-Vossemeer Karakter Weihoek wordt ver sterkt bij ruilverkaveling Natuurontwikkeling in 12 ge bieden op Tholen en St. Phi lipsland via plan Tureluur CNV bekritiseert functione ren arbeidsbureau Voetbalwedstrijd SPS gestaakt na hartaanval toe schouwer EEN GOEDE NAAM BE HOUDT ZIJN GLANS OOK IN HET DUISTER Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De voorzitter van de Ned. Chr. Werkgeversvereniging (NCW), dr. O. Ruding (oud-minister van fi nanciën), brengt maandag een werkbezoek aan de gemeente Tholen. Na de ontvangst in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk wordt een kijkje ge nomen in het Ondernemerscen trum (ondermeer bij Fresh Products). Daarna wordt op het bedrijventerrein in Poortvliet een bezoek gebracht aan Budelpack Copackers. Dat maakte griffier J.D. de Korte maandagavond in het Holland Huis te Scherpenisse duidelijk tij dens de districtsvergadering van het waterschap. De algemene ver gadering, die nu uit 36 leden bestaat, zal worden teruggebracht tot 25. Niet alleen betekent dat 11 hoofd ingelanden minder, maar de on- "Het leuke van de stamreeksen is dat je op Tholen een hele tijd te rug kan gaan. Geografisch gezien legde Tholen de mensen beperkin gen op. De mogelijkheden om uit te zwermen waren beperkt". Voor de stamreeksen bestaat volgens Zuurdeeg veel belangstelling. Vooral ook van mensen die ver buiten Tholen wonen. "Nu al krijg ik soms te horen: zeg wan neer zijn wij aan de beurt?". Toch is deze serie ontstaan uit tijdge brek. Schreef de archivaris jaar lijks artikelen over de historie van bijvoorbeeld de Thoolse brand weer, monumentale gebouwen of de haven van Tholen, doordat het werk op het archief is toegenomen kan Zuurdeeg minder uren beste den aan het doorspitten van reke ningen of notulen. "Stamreeksen vergen minder tijd. Niet dat je niet snel op een verkeerd spoor zit hoor, maar het werkt makkelij ker". Bij de stamreeksen dient de samensteller hiaten in de archie ven te overbruggen. "Als dat lukt dan heb je een reeks en dat is in feite de basis voor de geschiedenis van mensen die hier gewoond heb ben". Zuurdeeg zelf kwam van het Rijksarchief in Middelburg waar hij was gedetacheerd door de pro vinciale archiefinspectie. Hij hield zich daar onder meer bezig met het op orde stellen van de polder archieven van Noord-Beveland, de verenigde Braakmanpolders en de gemeente-archieven van Wester- schouwen. In Tholen volgde Zuurdeeg L.J. Abelman op, die reeds naar het archief in Goes was vertrokken toen hij in Tholen werd benoemd. "Aan burgemees ter Van Boeijen heb ik mijn baan te danken. Die wilde graag een voorlichter en een archivaris op het gemeentehuis". Zuurdeeg's werkvertrek bevond zich boven in het voormalige stadhuis aan de Hoogstraat, de archiefruimte in de kelder van het gebouw. De in deling in het monumentale pand was niet erg praktisch. "Ik weet nu wel hoe zwaar die boeken we gen als je ermee van onder de grond naar boven moest sjou wen". De eerste jaren in Tholen was Zuurdeeg onder meer belast met het ophalen van gemeente archieven (met een vrachtwagen) van de 6 andere gemeenten die na de herindeling in 1971 waren op geheven. "In Stavenisse kreeg ik de deur van het archief niet open. Ik had de goede sleutel, maar het slot was verroest. Met wat olie van de peilstok van mijn auto heb ik toen het slot opengemaakt", her innert Zuurdeeg zich. In 1979 ver huisde hij naar het huidige onderkomen in Sint- Maartensdijk. "Mijn hoofdtaak is om een inven tarisatie te maken van het archief en het toegankelijk te maken voor het publiek. Dat eerste is nog niet zover. Het is niet zo dat het een chaos is; ik ken zelf de weg wel. Wil je een inventaris ordelijk op maken dan moet je daar rustig voor gaan zitten. Nu wordt ik er steeds afgehaald", vertelt Zuur deeg die elk jaar het aantal bezoe kers ziet groeien. "Niet spectaculair. Sint-Maartensdijk ligt toch een beetje buiten de rou te. Een belangrijke groep zijn de mensen van buitenaf en voorna melijk gaat het om stamboom onderzoek". Op vrijdagochtend is het uitermate rustig op het bureau van de archivaris. Administratief medewerkster Jeanet Vermaas werkt vier dagen per week en elke veertien dagen is het gemeen tehuis vrijdagmiddag gesloten. "Mensen die van ver komen, ko men altijd voor een hele dag. Ze kunnen wel op vrijdag komen maar dan moeten ze een telefoni sche afspraak maken. Over 't al gemeen willen de mensen de vrijheid hebben om zelf te bepa len wanneer ze komen. We zijn met zijn tweeën we doen er alles aan om het continu open te hou den". Sinds de archieven in Sint- Maartensdijk zijn ondergebracht en Zuurdeeg het bureau bemant, maakt de secretarie er volgens de archivaris pas goed gebruik van. "Je gaat zelf ook gemakkelijker bij collega's vragen hoe de vork in de steel zat. Ook mij wordt wel eens om advies gevraagd. Ik zit hier prettig en goed geoutilleerd". Naast het beheer van de gemeen tearchieven bewaart Zuurdeeg ook stukken van aanverwante instel lingen, zoals de Wezen- Armenbesturen, kerkelijke archie ven of de gezondheidscommissie. "Ook van verenigingen probeer ik notulen vast te krijgen. Maar mensen die verbolgen zijn op de gemeente omdat er iets tussen hen is voorgevallen, staan ze niet af. Ook de herindeling van 1971 speelt een rol; men houdt het zelf met het gevaar dat het verloren gaat. Bij ruzie in verenigingen is het ook vaak moeilijk; ze houden het dan liever zelf". Uit de stuk ken van het Thoolse departement van het Nut haalt Zuurdeeg gege vens die het sociale leven in Tho- ZIE VERDER PAG 9 J.P.B. Zuurdeeg, gemeente-archivaris. derlinge samenstelling wijzigt ook. Nu zijn er 5 districten met elk 5 hoofdingelanden namens de ongebouwde eigendommen(lan- derijen), 1 namens het ge- bouwd(huizen, bedrijfsgebouwen) en 1 namens de waterkwaliteit(huishoudelijke vervuilers). Daarnaast is er voor het gehele gebied nog 1 vertegen woordiger namens de industriële vervuilers. In de nieuwe situatie komen er maar 10 hoofdingelanden voor het ongebouwd, zodat er 15 van de 25 moeten afvloeien. Een aan tal van hen moeten wegens het be reiken van de 65-jarige leeftijd stoppen: J.J. de Wilde uit Tholen en M.M. Punt uit Oud-Vossemeer per 1 januari 1992 en K. Geluk uit Tholen per 1 januari 1993. Er treedt echter nog een verandering op omdat de 10 hoofdingelanden ongebouwd voortaan uit eige naren en pachters zullen bestaan. De pachters komen erbij. Op vra gen van A.M. Gaakeer zei dijk graaf I.C. Hage, dat dit 6 eigenaren en 4 pachters zullen worden. Ieder de helft doet geen recht aan de huidige situatie van 36% pachters en de rest eige naren, zo liet de dijkgraaf weten. Van het gebouwd blijven er 4 van de 5 over in de nieuwe situatie, maar niemand is wegens zijn of haar leeftijd aftredend. Zowel de hoofdingelanden ge bouwd of ongebouwd worden via rechtstreekse verkiezingen geko zen. De twee nieuwe groepen wor den getrapt gekozen: 4 gebruikers bedrijfsgebouwen door de Kamer van Koophandel en 8 ingezetenen door de gemeenteraad. Het dagelijks bestuur zal in aantal niet minder hoeven te worden om dat er in de vacatures J.C. Kooij- man en L. Boudeling niemand is benoemd. Er zijn nu 3 bestuursle den voor de ongebouwde eigen dommen en dat worden er 2, vanwie 1 eigenaar en 1 pachter. Het gebouwd behoudt 1 bestuurs zetel, maar de huidige gezworene T.A. Vogel uit St. Philipsland is per 1 oktober 1993 aftredend we gens het bereiken van de 65-jarige ZIE VERDER PAG. 1>' 4.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1