Spanningsveld tussen gemeente en waterschap over milieubeleid Grote toename van bloeddonors Franse Canadees als supertoerist filmend door Europa en Azië Q-G> AL 46 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Filmopnamen Reygersburg Uien 31 cent Lauw optreden ten opzichte van bedrijven die lozen ($j> Tholen trekt 25.000,- uit voor oud papier Geen bomen voor koningin Bestuurskamer voor Emergo Op zoek naar Zeeuwen gevormd door de strijd tegen het water Donderdag 11 nmitTIPl 47e Jaargang 10T/y££y> De gemeente Tholen neemt het niet zo nauw met het milieubeleid. Dat blijkt uit het jaarverslag waterbeheer 1990 van het waterschap Tholen. Zo loost de gemeen tewerkplaats in Scherpenisse nog op oppervlaktewater en treden b en w niet op tegen bedrijven in St. Maar tensdijk die de lozingsvergunning drastisch overtre den. 106 mensen meer dan in september De bloedafname-avond van het Thoolse Rode Kruis is donderdag een groot succes geworden met 106 donors meer dan in september vorig jaar. In Haestinge te St. Maartensdijk gaven 519 mensen bloed onder wie 98 voor de eerste keer. In zes maanden Europa en Azië doen. Niet zo maar als toerist, maar voor de omroep. Met de videocamera in de hand opnamen maken over on derwerpen die je interes seren en die dan opsturen naar een omroeporgani satie in eigen land die de film uitzendt. De 21-jarige Canadees Bruno Boulianne uit Montreal in het Franssprekende Que bec kwam na vele om zwervingen op Tholen terecht om een van zijn laatste filmpjes te maken voordat hij naar Enge land vertrekt en naar Ca nada terugvliegt. Klaar gestoomd Zeven miljoen Applaus in Bulgarije Bedje gespreid Stavenisse Zesde plaats Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post 1 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 750 contant. Inclusief btw op rekening f 9,— Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. In afwachting van de uitkomst van het overleg tussen het ministe rie van VROM en de VNG trekt de gemeente Tholen 25.000 gul den uit om een half jaar lang twee cent per kilo extra te betalen aan instellingen die oud papier inza melen. De garantieprijs van vijf cent is onvoldoende geworden, nu de handelaren geld toe willen heb ben als ze het papier ophalen. De commissie financiën ging don derdagmiddag accoord met dit voorstel, dat maandag ook in de gemeenteraad aan de orde komt. Het bedrag wordt bijgepast uit de post onvoorzien en geboekt onder verwerkingskosten afval. Voor dat laatste voelde M. Dijke (SGP) niet zoveel. "Die verwerkingskosten worden hoger en dat zal de burger moeten betalen." M.A. van Beek (CDA) had becijferd dat het dek kingspercentage van de afvalver werking door deze maatregel in een half jaar met 5% daalt. Iedereen vond dat de inzameling zoals die nu gebeurt, in stand moet worden gehouden. "Het is een bewustwordingsproces en als je dat doorbreekt, hoelang zal het dan duren eer het weer op gang is. Laten we genuanceerd en bewust bezig zijn," zei P. van Belzen (RPF/GPV). De burgemeester zei, dat b. en w. tot maximaal 9 cent per kilo willen gaan maar beslist niet hoger. De VNG adviseert om een brief van de Nederlandse papier- en kartonfabrieken - waar in wordt gesteld dat de overheid een dubbeltje zou moeten subsi diëren - van de hand te wijzen. In dit kader paste de opmerking van A. den Haan (PvdA) die ervoor waarschuwde om niet de papier handel te gaan subsidiëren. Dat oud papier uit Duitsland en de Verenigde Staten wordt inge voerd betekent volgens J.L. van Gorsel (VVD) dat wat de gemeen ten als afval zien, het voor de fa brieken niet is. De burgemeester vulde aan dat in Duitsland wordt gewerkt aan eigen fabrieken om het papier te verwerken. "Dan wordt het oud papier misschien weer wat waard, maar dat duurt nog zeker twee jaar," zei hij. Bij de bekende boerderij Reygers burg van de familie Hage aan de Provincialeweg te St. Maartens dijk zijn maandag opnamen ge maakt voor de nieuwe Nederlandse speelfilm 'De pro vincie' die dit najaar in première gaat. Hoofdrolspeler is Tom Hof man, bekend van Eline Vere en het Wassende water. Hij is één van de drie vrienden die verliefd is op de dochter van een grote boer. Ze wordt later vermóórd. Gerard Thoolen speelt de boer. Ook hij was maandag in St. Maartensdijk aanwezig, evenals de acteurs Pier re Bokma en Gijs Scholten van Aschat. De dochter was er niet. Voor de film worden ook opna men gemaakt in het Zuid- Hollandse Heenvliet. Volgens het draaiboek moest het somber weer zijn, maar maandag morgen scheen de zon. Daarom werd gewacht tot 's middags, toen de lucht betrok, wat ideaal weer was voor 'De provincie'. De film speelt vanaf het einde van de zestiger jaren tot het begin van de tachtiger jaren. Regisseur is Jan Bosdriesz, producent Frans Ras- ker. Ter voorkoming van hinderlijke geluiden was een deel van de Pro vincialeweg afgezet. Verkeer rich ting Stavenisse werd van omstreeks elf tot 's avonds zeven uur omgeleid via de Eerste Dijk. Het waren allemaal buitenopna men, waarbij de familie Hage nog een tractor beschikbaar stelde als filmdecor. De film wordt geproduceerd door Horizon Films in samenwerking met de Nederlandse Omroep Stichting(NOS). Dit najaar komt de film in de bioscoop en over twee jaar op de televisie. Men was aan Reygersburg geko men doordat één van de betrokke nen in november de VVV-film over Tholen in de serie 'Het ge zicht van Nederland' op de NOS- t.v. had gezien. Bovendien was de cameraman eerder in Poortvliet voor de NCRV-film over de oor log en de bevrijding. Zestig ton uien zijn via de veiling Sint-Annaland aangevoerd bij ZHZ te Barendrecht. Voor maat 40/60 klasse II varieerden de prij zen tussen 20,40 en 20,50; JSpaat 60/80 klasse II bracht f J0.90 op. M. Klippel van het waterschap legt uit hoe het slib van het water gescheiden wordt in de zogenaamde nabezinktank. Op de achter grond, de contacttank waar het afvalwater van Tholen en Oud-Vossemeer door bacteriën wordt gezuiverd. Het water wordt van luchi voorzien om de bacteriën hun werk te laten doen. Dijkgraaf I.C. Hage heeft het rap port vanmorgen in Middelburg aangeboden aan de gedeputeer den mevr. G. de Vries-Hommes en J.D. de Voogd. Zijn collega's van Schouwen-Duiveland en Walche ren boden tegelijk de rapporten waterbeheer van hun gebied aan. Het waterschap Tholen is bezig met een inhaalmanoeuvre, want in januari verscheen het rapport over 1989 en nu over 1990. Maandaga vond om half acht is er in het Holland Huis te Scherpenisse een districtsvergadering, waar de rap porten ter sprake kunnen komen. In het verslag over 1990 maakt het waterschap duidelijk, dat het ge meentebestuur een aparte milieu behandeling wil voor de bedrijfs verzamelgebouwen. De onderne mingen daar zouden het niet zo nauw hoeven te nemen met de re- ZIE VERDER PAG. B en W van Tholen gaan ter gele genheid van het 25-jarig huwelijk van koningin Beatrix en prins Claus geen bomen planten. Het college volstaat met een beker voor de leerlingen van'de basis scholen. Dat blijkt uit het antwoord op een verzoek van de Provinciale Her vormde Jeugdraad Zeeland. Het koninklijk paar heeft de Neder landse bevolking gevraagd geen cadeaus te sturen voor de zilveren bruiloft, maar bomen te planten. De Provinciale Hervormde Jeugd raad heeft dat idee nog eens ex tra bij het gemeentebestuur van Tholen onder de aandacht ge bracht. B en W wijzen op de aanleg van bossen en boomweiden in het ka der van de ruilverkaveling. Dat is in een voorbereidend stadium. De aanplant zal niet eerder dan 1995 of 1996 plaatsvinden. Óok tijdens de nationale boom feestdag, woensdag, worden op Sint-Philipsland en Tholen geen bomen geplant. In Sint- Philipsland krijgen alle scholen informatiepakketten. Op Tholen gaat een aantal scholen op bezoek bij de plantsoenendienst en be kijkt de gemeentelijke plantentuin in Scherpenisse. Dinsdagmorgen doen dat CNS De Regenboog en Eben-Haëzer uit Tholen (98 kin deren), 's middags Ter Tolne, Montessorischool en De Veste (93 kinderen). Woensdagmorgen is de beurt aan de groepen 7 en 8 van de Rieburch en de Juliana van Stolbergschool (73 kinderen) uit Sint-Maartensdijk en tenslotte 's middags de Schalm en de Reho- bothschool uit Stavenisse (55 kin deren). Er waren zakken te weinig om het bloed op te vangen, zodat bij zie kenhuizen in de omgeving werd gevraagd. De desbetreffende afde lingen in Bergen op Zoom en Roosendaal bleken gesloten. De wagen van het Thoolse Rode Kruis reed toen met zwaailicht naar Goes waar het lukte om extra zakken op te halen. Sommige donors moesten 2Vi uur geduld hebben voordat ze aan de beurt waren. L.M. Niemantsver- driet van de Thoolse Rode Kruis- colonne toonde zich uitermate te vreden over de deelname. "Ik had 500 donors voorspeld na de 'Drin gende oproep aan bloeddonors' op de voorpagina van de Een drachtbode van 21 februari. Die oproep heeft veel mensen aan gesproken, zo kreeg ik donderda gavond bij navraag te horen", aldus Niemantsverdriet. Er werden 22 kandidaat-donors afgewezen, voornamelijk wegens bloedarmoede. Eén had er koorts. Twee mensen die wel bloed gaven, wilden hun rode bloedlichamen niet voor de Verenigde Staten be schikbaar stellen, zoals iedereen werd gevraagd in verband met te korten in Amerika. Een jonge vrouw uit Oud-Vosse meer viel - toen ze onwel werd - te gen de hoek van een bank, waar door ze een voortand kwijt raakte. Rode Kruishelpers brach ten haar naar een tandarts in Tho len, waar de tand weer op zijn plaats werd gezet. Tien donors gaven voor de 25ste keer bloed. Alles overziende spreekt Nie mantsverdriet van een bijzonder drukke, maar prima verlopen bloedafname. Naast 519 donors werkten er ook heel wat Rode Kruis helpers aan deze avond mee, zowel van de colonne als het wel- farewerk. De volgende bloedafname is 19 september in St. Maartensdijk, maar 13 mei kan men ook al te recht in St. Philipsland. Het aantal donors per kern was donderdag met tussen haakjes de cijfers van september vorig jaar en vervolgens nog het aantal nieuwe donors; Kern aantal (1990) nieuw St. Maartensdijk 114 (89) 24 St. Annaland 107 (87) 26 Tholen 71 (47) 18 Poortvliet 70 (62) 4 Stavenisse 64 (53) 10 Scherpenisse 56 (54) 6 Oud-Vossemeer 30 (13) 8 Diversen 7 (8) 2 Totaal 519 (413) 98 Dexe w0«k Rehobothschool in Stavenisse wil achtste lokaal Klein leed na binnenbrandje in Sint-Maartensdijk SGP Stavenisse wil wethouder in bestuur kiesvereniging Gedeputeerde De Boe met voorkeurstemmen op derde CDA-zetel; Walpot populairst in Sint-Philipsland Rotan meubelen in Slabbe- coornpolder Zestig asielzoekers in juli op Tholen niet haalbaar Laatste kilo's weegbrug Sint- Maartensdijk Nieuwe viswinkel in Sint- Annaland en gemoderniseer de schoenenzaak in Tholen Fris en sterk Noad '67 pakt periodetitel Schooldammers Ter Tolne wa re Zeeuwse kampioenen Korfballers Emergo krijgen bestuurskamer VOOR HET BEREIKEN VAN EEN DOEL IS VOL HOUDEN EEN GROTE KRACHT Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Korfbalvereniging Emergo te Sint-Maartensdijk wil een ont vangstruimte met daarbij bestuurskamer bouwen, waardoor het mogelijk wordt scheidsrech ters en bestuursleden van bezoe kende verenigingen te ontvangen. Er is een plan opgesteld en b. en w. vragen de gemeenteraad om de benodigde 59.500,- beschikbaar te stellen. Voor dit jaar is ook de vervanging van de materiaalber ging op het korfbalveld gepland. Daarmee is f 50.000,- gemoeid. De watersnoodramp van 1953 en hoe dat de Zeeuwse bevolking heeft beïnvloed. Wat ruimer gesteld, zou Boulianne iets van een karaktertrek willen schetsen waarom een Zeeuw een Zeeuw is geworden. En dat moet volgens de jonge filmer alles te maken heb ben met de strijd tegen het water. Via de Alliance Francaise (de Franse vereniging) kwam de Ca nadees in Zeeland terecht; in Domburg en in Sint-Maartensdijk bij de familie Westerweel, actief lid van deze club. De Canadese omroepmaatschap- pij stuurde niet alleen Bruno de wereld in. Ook zeven andere jon geren tussen de 18 en 25 mochten op kosten van deze maatschappij met de camera naar plaatsen waar ze nooit eerder waren geweest. Aan deze uitzending ging een se lectie vooraf. Maar liefst 953 kan didaten schreven in voor de wedstrijd die het motto 'La course Europe-Asie' meekreeg. Daar ble ven er 200 van over. Ze kregen de opdracht filmkritieken te schrij ven en een script voor een video- film(fictie of documentair). De 40 die daaruit werden geselecteerd, werden geinterviewd waarna 15 kandidaten overgingen naar de fi nale. Zij moesten in een maand twee filmpjes maken van 2 minu ten voor een uitzending van 1 uur. Boulianne ging voor een van deze opdrachten naar Washington om praktijkervaring op te doen alvo rens aan het grote werk te be ginnen. De open wedstrijd is bestemd voor amateurs. Bruno had niet eerder gefilmd, wel zwart-wit fo- De Canadees Bruno Boulianne maakt video-opnamen in de Koning Haakonstraat te Stavenisse. to's afgedrukt. De student in de architectuurgeschiedenis wilde wel eens wat anders. Hij om schrijft zijn drijfveren als 'meer willen weten, proberen meer te be grijpen van de wereld en (als ko mische noot) de turbo grasmaaier te ontvluchten die zo typerend is voor het Westerse gemak' (fuite devant la tondeuse turbo du con- fort occidental). Met de acht (drie meisjes en vijf jongens) overgebleven kandidaten werd Boulianne klaargestoomd voor de reis naar Azië en Europa. Van belang daarbij was hoe de ca mera te gebruiken en hoe de regie te schrijven. Immers vanuit de standplaats moeten de filmers hun ruwe materiaal opsturen, be geleid van tekst om de eindprodu- centenin Canada uit te leggen hoe de film gemonteerd dient te wor den.Het resultaat is 4 minuten en 45 seconden videofilm die op maandagavond om zeven uur op de buis getoond wordt. Bruno:"In Quebec wonen 6 mil joen mensen. In totaal zijn er zo'n 7 miljoen Franssprekende Cana dezen. De uitzending wordt goed bekeken. Gemiddeld trekken we 500.000 kijkers omdat het een gunstig tijdstip is". Voordat Bruno in Nederland aan kwam, had hij de volgende landen aangedaan: Indonesië, Phillipij- nen, Thailand, Vietnam, Hong kong, China, Nepal, India, Turkijë, Israel, Bulgarijë, Joego- lavië, Italië en Spanje. "Meestal blijf je een week in het land. Het was niet gemakkelijk om precies vantevoren te weten naar welk land je toe wilde. Ik voelde me als een kleine jongen in een grote snoepwinkel". Wat op Boulianne de meeste in druk maakt, zijn de grote ver schillen tussen de bezochte landen. "Azië was natuurlijk nieuw voor me. Daar heb je het probleem van ruimte en werkgele genheid. Voedsel is er genoeg". In Bulgarijë was dat anders. Toen hij samen met Bulgaren in een bio scoop naar een Franse film keek waarin een volle supermarkt werd getoond, begon de zaal te applau- disseren.'Tn Indonesië kwam ik Hollanders tegen die zeiden dat een week per land niet meer dan een oppervlakkige kennismaking kan zijn. Maar juist door deze op dracht ben je in staat mensen te ontmoeten. Als een gewone toerist zou dat niet mogelijk zijn. Ik noem me zelf maar een supertoerist. Want het is ook zo, als je je niet als toe rist uitgeeft, kun je niet op alle plaatsen filmen". In Nederland leek zijn bedje gespreid. Via een van de organisa toren van de wedstrijd - directeur van de Alliance Francaise - kreeg Bruno adressen van mensen in Nederland. "Ik wilde geen tulpen filmen, maar ik ben wel geboeid door de inpoldering van Neder land. Dat zou op zich weer te al gemeen worden. Ook een beetje een cliché. Ik wilde op zoek naar mensen die door de inpoldering en de strijd tegen het water ge vormd zijn. Om als het ware een karakter van een Zeeuw te schet sen." In Domburg en Sint- Maartensdijk werd het een en an der voorbereid." Dat was een hele verrassing voor me. Dat men hier al bezig was, zodat ik mensen kon spreken die iets over dit onder werp weten". Bruno filmde op de pij'ierdam voordat hij naarjholen kwam. "Ik wil het Deltaproject, plus het menselijke aspect probe ren te integreren". De Canadees werd door de familie Westerweel ontvangen. Die zorgde voor informatie over de ramp van 1953, oude kranten en weekbla den die Boulianne filmde. Dins dagochtend toog hij samen met zoon Kees Westerweel naar Stave nisse om onder meer een plaats te filmen waar de Scheldtsedijk het 38 jaar geleden begaf. Ook wer den opnamen gemaakt in de Ko ning Haakonstraat en het naambordje Stavenisse. Daarnaast interviewde de cineast mevrouw Westerweel die tijdens de ramp in de Kaaistraat te Sint- Maartensdijk woonde. Ook gemeente- archivaris J.P.B. Zuur deeg ontving Boulianne en toonde hem onder meer een oude kaart van het gebied. Verder maakte Bruno opnamen van een aantal boerderijen (onder andere Raven- soord), de molen van Robbe aan de Oudelandseweg en de schorren aan de Noord. Voor deze trip ontvangen de fil mers geen salaris. Via cheques kunnen ze wekelijks 450 Canade se dollars opnemen. De ingezon den films worden beoordeeld. De eerste prijs is een jaar lang (be taald) werken bij de Nationale Filmraad, de tweede 10.000 dollar met een 6 maanden durende stage om te leren video's te monteren. Daar maakt Boulianne geen kans op. "Ik sta momenteel op de zes de plaats". De Canadees wil na zijn reis wel doorgaan met filmen. "Maar eerst naar London en Pa rijs en dan tien dagen vakantie in België".

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1