'Voor Tholen belangrijk dat de dijken beplant blijven' Reizen is 'n vurige begeerte Borstelmachine primeur voor onkruidbestrijding bloemzaden Vrouwendag op Tholen afgeblazen Pas afgestuurde landschapsarchitect Leen Goedegebuure: Voorzitter Hage: aantal bloemzaadtelers zal toenemen Tholen in quiz niet in finale Schrijversavond krijgt vervolg Donderdag 7 maart 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Na zes jaar mag de uit St. Annaland afkomstige Leen Goedegebuure Abrzn. (37) zich land schapsarchitect noemen. Vandaag presenteerde hij zijn afstudeerproject in de Academie van Bouw kunst aan het Waterloo- plein te Amsterdam. Bergse Plaat Moeizame weg Bungalowpark Verhalenschrijfster Carolijn Visser in Gasthuiskapel: Reizen als vurige begeerte. Dat was de drijfveer van de 17de eeuwse reiziger Johan Nieuwhof die voor de Verenigde Oostindische Compagnie onder meer naar China reisde, en is de drijfveer van de 35-jarige Carolijn Visser die leeft van haar verhalen en boeken over de reizen die ze onderneemt: naar Costa Rica, Malawi, Australië maar vooral naar China dat ze sinds 1982 zeven maal bezocht. Gevaar Een primeur voor de re gio. Zo noemde voorzitter L. Hage van de studieclub voor groente- en bloem zaadteelt Eiland Tholen de op stapel staande proef met de borstelma chine waarmee onkruid wordt bestreden. Stofzuigers Bestuur Stenen tijdperk Kippenklauw Eerste lustrum vrouwenvakschool Boete voor stomp met een kaakbreuk Een inrichtingsplan van 83 pagi na's en 40 tekeningen voor het ruim 2000 ha tellende gebied van de Bergse Plaat, tussen het Schelde-Rijnkanaal en Bergen op Zoom. "De ruilverkavelingsplan nen op Tholen waren een leuk project geweest om af te studeren, maar dat was drie jaar geleden nog niet zo ver", vertelt Leen Goedegebuure, die voor de dona teursavond van de koninklijke fanfare Accelerando even terug is in zijn geboorteplaats St. Anna land. In zijn nieuwe woonplaats Nunspeet is hij volop bos gewend, maar Goedegebuure zou dat land schap toch niet op Tholen willen overbrengen. In de bosplannen ziet hij niet veel. "Bos is wel de goedkoopste manier van groen voorziening, maar voor Tholen is het veel belangrijker dat de dijken beplant blijven. Aan de zuidkant van de dijken zijn in kalkrijke grond in de zon soms niet inheem se planten als de wilde kaardebol te vinden. Van belang is verder het zogenaamde microklimaat: overal in het dorp beplanting geeft een wat intiemere sfeer dan een bos je." Bij de gemeente Amsterdam heeft hij aan de invulling van bestem mingsplannen gewerkt. "De prak tijk is, dat een stedebouwkundige een plan loslaat dat door een ambtenaar van de gemeente wordt bekeken, waarna het verder zijn weg vindt. Echte vernieuwingen verwezenlijk je alleen via prijsvra gen en studies." Zo'n studie is de inrichting van de Bergse Plaat, waarvoor Goedege buure na een gesprek met rijkswa terstaat een keuze maakte. Een commissie van de Academie van Bouwkunst van de Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten keurde het project goed en Leen Goedegebuure kon aan de slag. Hij maakte een inventarisatie van het gebied, zoals het ontstaan in de ijstijd en sprak met vertegen woordigers van de gemeente Ber gen op Zoom en van rijkswaterstaat. "Ik signaleerde een druk op het wonen in het bosgebied rond Ber gen op Zoom", vertelt de land schapsarchitect. "Dat geeft een •grote aanslag op de natuurwaar den. De natuur wordt daardoor steeds minder waardevol. Daarom heb ik van de Bergse Plaat een be bost eiland van hoge kwaliteit ge maakt met woonpercelen van 5000 m2, een golfbaan, draf- en renbaan en een hotel met confe rentieruimte. De Bergse Plaat is de overgang tussen de Binnen- schelde(recreatie) en het Markie- zaatsgebied(natuur). De historische patronen heb ik bij het boseiland laten terugkomen. Borgvliet en Zoom komen in de Binnenschelde uit." In plaats van de door Goedege buure bedachte landschappelijke oplossing is er inmiddels al heel wat anders in uitvoering. De Berg se Plaat wordt vol gebouwd met 1000 huizen, terwijl Goedegebuu re die massale woningbouw op het terrein Kijk in de Pot had gepro jecteerd, dichterbij het stadscen trum. "De Bergse Plaat ligt in een kwetsbaar gebied waarheen de ge meente Bergen op Zoom zijn ar men heeft uitgeslagen." Goedegebuure presenteert zijn project in Amsterdam met dia's in aanwezigheid van de drie leden tellende afstudeercommissie, twee vertegenwoordigers van de exa mencommissie, familieleden, vrienden en andere belangstellen den. Voor Leen Goedegebuure vormt zijn afstudeerproject de bekro ning van een 'moeizame weg', zo als hij zijn studie karakteriseert. "Tegenwoordig zou men dat niet meer zo doen, maar veel sneller. Ik ben op de landbouwschool in Scherpenisse bij dhr. Van Heus- den begonnen. In de vakantie hielp ik dan thuis bij de oogst van vroege aardappelen. Het was de tijd dat planten kweken, hove niers, sterk opkwamen. Samen met Rien van Gorsel uit Oud- Vossemeer ging ik naar de middel bare landbouwschool in Breda, waar ik me met name bezighield met aanleg en onderhoud van het sierteeltgebeuren. Daarna trok ik naar de hogere tuinbouwschool in Boskoop, waar ik de ontwerprich- ting koos. Allemaal verschrikke lijk vakgericht dus en minder algemeen vormend, zoals nu meer gebeurt. Na de afronding van mijn studie in Boskoop kon in vier dagen per week bij de gemeente Amsterdam gaan werken aan stadsvernieu wingsprojecten. Alles op maaiveld-niveau deed ik; samen met de stedebouwkundige straten, pleinen en trottoirs invullen. Mijn doel was een eigen bureau en in verband met een gewijzigde re gistratie en erkenning van archi tecten, had ik de titel tuin- en landschapsarchitect nodig. Daar voor waren twee mogelijkheden: in Wageningen of parttime in Amsterdam. Dat laatste koos ik, mede wegens mijn gezin. De eer ste twee jaar moest ik drie avon den in de week naar school, vervolgens drie jaar alleen vrij dag. Dat allemaal naast het werk bij de gemeente Amsterdam en el ke dag vanuit Nunspeet." Drie jaar geleden stopte hij na acht jaar bij de gemeente Amster dam om voor zichzelf te kunnen beginnen. "Voor die tijd had ik voor deze of gene al een tuin ge maakt, maar naast de particulie ren kwamen overheid en bedrijfsleven er geleidelijk bij. In de tuin bouwden we een kantoor, dat inmiddels te klein is gewor den. We kijken naar wat anders uit." Tuinarchitectenbureau Goedege buure heeft een ontwerpster en een civiel-technicus in dienst, ter wijl zijn vrouw de administratie doet. Daarnaast is er nog regel matig een practicant van de mid delbare tuinbouwschool. Van de tuin voor een particulier is het opdrachtenpakket van Goede gebuure inmiddels uitgegroeid tot een bungalowpark van 20 ha in Eibergen. "Daarvoor ontwerpen we de wegen, de beplanting bij het restaurant en de bungalows. Ook kantoortuinen en parkeerplaatsen met riolering, verlichting, fiet senstalling en vlaggemasten ont werpen we. Het ziet er allemaal net iets chiquer uit dan bij een bouwarchitect, bij wie de kennis dikwijls niet aanwezig is. We wer ken bij grotere projecten dikwijls samen en als vormgevers onder el kaar klikt dat meestal wel", aldus f Goedegebuure. Hij werkt veel in Nunspeet en om geving, maar heeft ook opdrach ten in Tilburg en Surhuisterveen. Ook het aanbestedingsklaar ma ken met kostenraming en begelei ding valt eronder, evenals met maken van beheers- en onder houdsplannen. Bij particulieren zijn er nogal wat doe-het-zelvers, zodat alleen het ontwerp gemaakt wordt. "Er treedt nu een verschui ving op naar het bedrijfsleven. Dat geeft meer continuïteit", zegt landschapsarchitect Leen Goede gebuure. Het streekmuseum de Meestoof moet het zonder 10.000 gulden doen. Burgemeester H.A. van der Munnik, mevr. G. Boelhouwers- Stigter en dhr. H.J.J. Elenbaas slaagden er donderdagmiddag niet in om tijdens de radioquiz 'Heer en meester' van de NCRV door te dringen tot de eindron den. Met 37 punten was de Thool- se ploeg weliswaar stukken beter dan de Groningse gemeente Lop- persum die maar 14 punten vero verde, maar 51 punten waren vereist om verder te kunnen. Liempde heeft al 55 punten, Baar- le Nassau 53, Leeuwarden en Kortgene elk 51. De winnaar krijgt 10.000 gulden, wat de Thoolse ploeg aan het streekmu seum wilde besteden. De STER- spot van de burgemeester(welva- rende, fraaie plattelandsgemeen ten, goed vestigingsklimaat voor bedrijven, recreatie aan de Oosterschelde, stilte en rust) werd echter niet verzilverd. Carotijn Visser In de Gasthuiskapel in Tholen vertelde ze donderdagavond voor al over haar belevenissen in China en Mongolië. Haar laatste twee boeken gaan ook over deze lan den; Buigend bamboe uit 1990 en De koude heuvels van Mongolië dat sinds zaterdag in de boekhan dels ligt. De stichting openbare bi bliotheken Tholen en de boekhandels Dieleman en Heij- boer hadden haar uitgenodigd in het kader van de boekenweek die in het teken van reizen staat. Carolijn Visser, opgegroeid in Middelburg, vertelde dat voor haar reizen een must is: "Ik heb geen keuze. Ik ben bang om doof en blind te worden. Bij aankomst in een ander land vind je nieuwe geuren, nieuwe kleuren. Je krijgt heldere indrukken. Als je op reis gaat, lijkt het net alsof je intenser leeft, alsof alles veel scherper tot je doordringt". Nieuhof maakte schetsen en hield dagboeken bij. De onderneming moest met producten terugkeren in het vaderland en bleef soms ja ren achtereen weg. Carolijn Visser maakt dia's en schrijft onderweg boekjes vol met notities. Zij werkt het na terugkeer uit en verkoopt haar 'waar' aan kranten, tijd schriften of uitgevers. Per jaar verblijft ze ongeveer vier maan den elders; de overige maanden besteedt ze aan het uitwerken van haar notities, geeft ze lezingen en bereidt .ze nieuwe reizen voor. Dat het reizen alleen maar oppervlak kige contacten zou kennen, ont kent ze: "Soms heb je een gesprek gehad van een paar uur dat je nooit meer zal vergeten. Op reis gaan is een moment delen met an deren. Dat moet genoeg zijn. Ik word als passant gezien en men sen vertellen me daarom juist die dingen die ze niet aan vrienden vertellen. Over hun verloren lief des, scheidingen of dramatische gebeurtenissen in hun familie. Vooral mensen die tussen twee culturen zitten hebben behoefte aan passanten". Als vrouw alleen op reis heeft ze geleerd voorzich tig te reizen. "Daarin ontwikkel je een soort zesde zintuig om te be kijken welke risico's je kan ne men". De schrijfster wijst erop dat het geen trucendoos is om de situatie in den vreemde te beoor delen, maar een kwestie van het gezond verstand gebruiken. "Je weet waar je naar toe gaat, hoe je er moet komen. Je zorgt dat je geld van dat land bij je hebt". In Turkije en New York heeft ze zich uit een aantal netelige toestanden moeten werken en ge leerd dat het beter is om bijvoor beeld afspraken met iemand te maken in openbare gelegenheden. "Op die manier kun je het gevaar tot een minimum beperken". Het reizen zonder vooropgesteld doel beviel na een aantal iaren niet Op het proefveld voor bloem zaadteelt naast de veiling van Sint-Annaland zal met deze ma chine het komende seizoen wor den gewerkt teneinde de chemische onkruidbestrijding te verminderen. Speciaal voor de test van de borstelmachine wordt een strook met een tweetal soorten bloemzaadgewassen ingezaaid. De telers zullen voor een de monstratie worden uitgenodigd. De borstelmachine wordt achter aan de tractor gekoppeld en slaat volgens Hage de grond tussen de gewassen stuk. Of de nieuwe vin ding succes zal oogsten en het chemisch onkruidbestrijden zal terugdringen, is voor de voorzitter nog de vraag: "We zullen kijken wat het ding klaarmaakt", zo zei Hage op de algemene ledenverga dering van de studieclub, donder dagavond in de Wellevaete te Sint-Annaland. Op het bloem- zaadveld bij de veiling zal dit jaar ook weer stikstof- bemestingsproef worden gehou den voor zaai violen. Aan de voor zijde van het proefveld worden 30 verschillende soorten variaties ge zaaid, een zogenaamde assorti- mentsproef om te laten zien hoe 'alles bloeit'. De studieclub heeft ook contact gehad met de droog bloemtelers - verenigd in Bloevan- tho - over een samenwerkingsverband. Wellicht zal dat zich richten op de proeven die de studieclub neemt met on kruidbestrijding. Hage deelde echter mee, dat hier dit jaar nog geen sprake van is omdat het veld al vol is gepland met soorten voor de studieclub. De voorzitter verwacht dat het areaal voor de bloemzaadtelers zal toenemen. "De zaadfirma's zijn actief en hebben succes in het vinden van nieuwe afzetmarkten. Het is waarschijnlijk dat er meer ruimte komt". Door middel van dia's gaf secreta- Een perceel bloemzaden van J. de Graaf in de Zuidhoek te St. Maartensdijk. ris L. Bijnagte een beeld van de bloemzaadteelt in het afgelopen jaar. Opvallend was de schade aan de glastuinbouw door de stormen in januari en februari. Ook het plastic waarmee de vroege aard appelen waren bedekt, moesten het toen ontgelden. Het siervlas blijkt ook gevoelig voor de storm; volgens Bijnagte heeft het last van de zilte zeewind. Op verschillende dia's kwam het gebruik van stof zuigers voor. De ene keer om zaai- machines schoon te zuigen, de andere keer om na de oogst dorsmachines schoon te zuigen. "Het blijkt dat veel zaad in de machine achterblijft. Dan is de te ler ongeveer een derde van zijn opbrengst kwijt. Op die manier blijven er vele guldens in de com bine liggen". Hij raadde de telers dan ook aan, de stofzuiger ter hand te nemen. Kritiek oefende Bijnagte uit op diegenen die de ta luds van de dijken afbranden. "Als zaadteler gezien mag dat niet. Door het vuur worden ook de holtes in de dijk waar wilde hommels nestelen verbrand. Dan heb je geen bijen genoeg en moet je zelf bijen bijzetten". Dat de teelt voor verrassingen zorgt, bleek bij een opname van een veld bloeiende Vlijtige Liesje. Het pro- dukt zag er volgens de secretaris prachtig uit, stond vol in de bloe men en iedereen verwachtte er een goede oogst van. Het bleek een misoogst te worden; de planten hadden te droog gestaan. "De bij en komen er dan ook niet op af. Later in net najaar wel. Het was een prachtig gewas maar het resul taat was niks". De 30 stemgerechtigde leden ko zen bij acclamatie W.A. Boogaard en J.L. Goedegebuure in het bestuur. Hoofd keuringszaken ir. J.M.B. Wesseling van de Nederlandse Al gemene Keuringsdienst (G) uit Roelofsarendsveen belichtte de stand van zaken in het keurings systeem voor bloemzaden. De NAK-G is een stichting die is be last met de keuring van groente en bloemzaden, groenteplanten, plantuitjes en plantsjalotten. De dienst valt onder het ministerie van Landbouw, Natuurbehoud en Visserij. Wesseling beantwoordde vragen die betrekking hadden op de kiemkracht van zaden. Uit de praktijk blijkt dat de opgegeven kiemkrachtcijfers niet altijd ge haald worden. In tegenstelling tot zaaigoed van akkerbouwgewassen kent de bloemzaadteelt geen stan daardvermelding van de kiem kracht. Volgens Wesseling is het de vrijheid van de teler daar bij de leverancier naar te vragen. Hij waarschuwde echter tegen te hoge verwachtingen en stelde dat het vermelden van het kiemkrachtper- centage niet zonder risico is. "Het is variabel. Is het eenmaal vast gesteld, dan kan het een volgende keer weer anders uitpakken". Hij wees erop dat het de verantwoor ding van de leverancier is om za den te leveren met een goede kiemkracht. Doet hij dat niet, dan zal een teler naar een andere firma stappen om zaad af te nemen. De keuringsdienst kan de partij gele verde zaadjes wel bemonsteren op kiemkracht maar dan moet de te ler daar voor betalen. Het is zeker niet de eerste taak van de keu ringsdienst, zo zei Wesseling. M.C. den Engelsman vroeg of het niet mogelijk was om met preci- siezaad te werken zoals dat voor suikerbieten bestaat. Wesseling: "Voor bloemzaden zitten we nog in het stenen tijdperk. Tot 20 jaar geleden was er geen aandacht voor groentezaden. De kwaliteit van de zaden is een ondergeschikt kindje. De zaadteelt van bloemza den is nul. Zaadverbetering kost tijd". Wesseling gaf als voorbeeld de kwaliteitsverbetering van wit lofzaad. "Dat geeft problemen. Men is er nu al 8 jaar mee bezig". Toch was er hoop in de zaal. Iemand vroeg zich af of de prijs van het zaad ook vanuit het ste nen tijdperk omhoog kon. Maan dag 3 maart is er om 13.30 uur een open dag voor tulpenteelt in Dirksland (L. v. Rooijen) en dins dag 5 maart in Nieuwerkerk (J. Boot). meer. Zo kwam het haar goed uit om in de voetsporen van Johan Nieuhof naar China te reizen. Aanleiding van haar belangstel ling voor deze 17de eeuwse Hol lander vormde een tentoonstelling in Middelburg. De auteur werd gecharmeerd door zijn land schapstekeningen en dagboeken en besloot een poging te wagen de route van Nieuhof uit 1655 na te volgen. Met een gids die Engels sprak, reisde ze per boot over de Noordrivier vanuit de provincie Canton in de richting van Peking. "Zo'n gids draagt bij tot de reis. Op die manier kijk je ook door de ogen van een Chinees". Geduren de haar reis vergeleek ze de teke ningen van Nieuhof met het landschap van deze tijd. Behalve een cementfabriek en electrici- teitspalen was alles hetzelfde ge bleven. De nieuwigheden langs de rivier zijn volgens de schrijfster niet meer dan 'krassen op het uit erlijk van China'. Terugkomend in Nederland beseft ze dat hier 'alles prettig geregeld' is. En dat men zich druk maakt om futiliteiten. "Ik las 2 tijd schriften met een artikel gewijd aan de vraag of een man zijn over hemd moet dragen met één of twee knoopjes los". Verder valt het haar op hoe vriendelijk men sen hier met elkaar omgaan. "Je hoeft geen ambtenaar om te ko pen als je een huis wilt huren. Ne derlanders streven ernaar om menselijk met elkaar om te gaan. Dat is ontroerend om te zien". Na haar inleiding beantwoordde Carolijn Visser vragen van het pu bliek. Sommige waren zeer prak tisch van aard: "Hoe reinigt u de kleren onderweg?". De schrijfster vertelde dat ze kleine zakjes met waspoeder meeneemt. Kleren kunnen ook door het personeel in het hotel gewassen worden en gestreken want hoewel ze inmid dels vijf reisstrijkijzers heeft ge kregen heeft ze er nog geen gebruik van gemaakt. Haar reizen betaalt ze zelf. "China is natuur lijk goedkoop maar ik wordt niet gestuurd. Het zijn bedrijfskosten die ik betaal met de opbrengst van mijn artikelen, boeken en lezin- Volgend jaar komt er weer een schrijver of schrijfster naar Tho len om de boekenweek enige luister bij te zetten. Gerug- gesteund door de grote opkomst op de avond met reisverhalen- schrijfster Carolijn Visser, don derdag in de Gasthuiskapel te Tholen, wil de stichting openbare bibliotheken samen met de boek handels Dieleman uit Tholen en Heijboer uit Sint-Annaland in 1992 opnieuw een dergelijk evene ment houden. Waarschijnlijk zal dat dan in samenwerking gebeu ren met de stichting Uit op Tho len. De eerste gesprekken hierover zijn reeds gevoerd. "We willen er een traditie van maken", zei direc trice K. Stoutjesdijk na afloop van de bijeenkomst in de Gast huiskapel. Met ruim 100 bezoe kers zat de kapel vol. "Onze verwachtingen zijn overtroffen, we hadden op niet meer dan 40 belangstellenden gerekend", licht te ze desgevraagd toe. De schrijver of schrijfster die volgend jaar ver zocht wordt naar Tholen te ko men hoeft niet per se met haar werk aan te sluiten op het thema van de boekenweek. "Het liefst wel, maar het is niet echt noodza kelijk", aldus mevrouw Stoutjes dijk. De toegangsprijs zal echter volgend jaar omhoog gaan. "Het kaartje van twee gulden vijftig was om de drempel zo laag moge lijk te houden". Het waren vooral leeskringen van de Thoolse platte landsvrouwen die op de lezing van Carolijn Visser afkwamen. In no vember stond het thema reizen centraal; velen kenden dan ook boeken van haar (Alle dagen vrij, Aan het einde van de regenboog, Verre Reizen, Buigend bamboe). Ook het REC was met een groep cursisten naar de Gasthuiskapel gekomen om te horen wat Caro lijn Visser beweegt steeds weer naar vreemde oorden af te reizen en daar verslag van te doen. gen". Of ze niet de behoefte had zich als man te verkleden zoals dat in de vorige eeuw wel werd ge daan als een vrouw alleen de we reld in trok. Volgens Visser is het tegenwoordig mogelijk als vrouw overal naar toe te gaan. "Ik vind het gemakkelijker om te zijn wie ik ben. Er wordt me geen stro breed in de weg gelegd". Het vreemde eten vormt in de regel geen probleem. Soms moet ze wel door een zure appel heenbijten. Bijvoorbeeld wanneer ze als gast een gekookte kippenklauw te eten krijgt. "Dat smaakt naar eelt" of in Mongolië lappen schapenvet krijgt voorgeschoteld met een kop sterke drank. Haar laatste boek 'De koude heu vels van Mongolië gaat over een tocht naar de graslanden van dat land. De reis gaat per paard. Het gevolg dat haar begeleidt, ver plaatst zich met een tractor. "Ik vond er wat ik zocht: uitgestrekte graslanden, groen als edelsteen onder een stralend blauwe lucht". Ondanks vergevorderde plannen blijkt er op 8 maart geen Vrou wendag op Tholen georganiseerd te kunnen worden. Edje de Jong, coördinatrice bij het Ree en lid van de emancipatiecommissie, zegt teleurgesteld te zijn. Een or ganisatorische fout is de oorzaak van het niet doorgaan. "Door een misverstand heeft geen enkele vrouwengroep de subsidie voor deze dag aangevraagd bij de ge meente. Daarom moeten we dit jaar verstek laten gaan." Twee jaar geleden nam Vergeet- mij-niet het voortouw voor de Vrouwendag. Als een groep of vereniging voor de organisatie subsidie aanvraagt, krijgt men on dersteuning van de emancipatie commissie. Mevrouw De Jong: "De plannen die gereed lagen, zullen beslist een volgende keer gebruikt kunnen worden. Zaak is - en daarvoor roep ik nu meteen geïnteresseerde groepen op - dat bijtijds subsidie wordt gevraagd om op Tholen activiteiten te kun nen ontwikkelen in het kader van Vrouwendag." De Janneke Dierxschool, met vestigingen in Middelburg en Ter- neuzen, viert het vijfjarig bestaan met een lustrummiddag op 15 maart. Thema daarvan is 'Vijf jaar vrouwenvakscholing in Zee land, hoe nu verder?' Onder lei ding van Dieuwertje Blok wordt die middag door verschillende personen ingegaan op de positie van vrouwen op de arbeidsmarkt, het verleden en de toekomst van vrouwenvakscholing. De school verzorgt sinds 1986 opleidingen voor (her)intredende vrouwen. Ook kan deze middag afscheid worden genomen van de directeur van de school, mevrouw N. Blomsteel-Voorwald. J.A.M.V. uit St. Maartensdijk is tot 200 gulden boete veroordeeld wegens mishandeling van S.K. tij dens de braderie op 25 augustus in Tholen. Op de Markt was het heel druk, toen de dronken K. heel vervelend werd en bier naar mensen gooide. V., die bij een ho recabedrijf hielp, stuurde K. weg, maar die kwam later terug om kennelijk wraak te nemen. V. was hem een slag voor en gaf een dus danige stomp, dat een dubbele kaakbreuk het gevolg was. De officier van justitie eiste tegen V. drie maanden geheel voorwaar delijke celstraf omdat K. zich ook niet zo netjes had gedragen. De raadsman van V. voerde aan, dat volgens verschillende getuigen K. door anderen in elkaar was gesla gen. De Middelburgse politierechter achtte alleen eenvoudige in plaats van zware mishandeling bewezen en bepaalde het vonnis op 200 gulden boete.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 11