'Politieke doodstraf' voor vier Zeeuwse gedeputeerden Willens en wetens de boel bedrogen Twee plaatsen voor huizenbouw Tholen Koninklijk zilver voor A.M. Guiljam 32fc"| 6 6 AL 46 JAAR Dl THOOLSE COURANT Auto rijdt 134 km/uur Poortvlietse gedeputeerde De Boe blijft ongeschonden Statenlid P. Roose in Tholen: Veertig jaar secretaris-penningmeester ZLM Sint-Philipsland Braderie in St. Annaland vervroegt toch voor Poortvliet Donderdag 28 februari 199^£ 47e Jaargang no. 16 Don en De Voogd bedanken voor PvdA en VVD "Het is een politieke doodstraf aan het eind van de rit, aan het eind van een carrière." Zo karakteriseerde CDA-statenlid E.Ph. Nieuwkerk uit Poortvliet de mo tie van wantrouwen tegen vier leden van gedeputeerde staten die zaterdag met 34 tegen 5 stemmen door pro vinciale staten van Zeeland werd aangenomen. "Willens en wetens hebben gedeputeerde staten de boel bedrogen. Normale bestuursprocedures zijn ge schuwd en dat was niet te tolereren. Zij die hun eigen inkomstenbelasting door de provincie lieten betalen, moeten aangepakt worden." Versluierd Voortrekkersrol Selectief Uitbreiding in Buitenzorg VI of Stadslicht Geen alternatief Bij zijn jubileum als secretaris-penningmeester van de afdeling Sint-Philipsland van de ZLM is de heer A.M. Guiljam maandagavond onderscheiden met de ereme daille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. Guiljam bekleedt die functies veertig jaar lang, is bovendien sinds 1966 actief in de Hervormde Gemeente in zijn woonplaats, elf jaar bestuurslid van de chr. mavo Tholen en betrokken bij de warme maal tijdvoorziening. Kringbestuur Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar t 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De gedeputeerden W. Don(PvdA) en J.D. de Voogd(VVD) hebben bedankt als partijlid nadat ze me de door hun eigen partij een mo tie van wantrouwen aan hun broek kregen als gevolg van de be lastingaffaire. De commissaris der koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, las aan het begin van de statenvergade ring zaterdag een brief voor van mevr. C.C. van Zanten-Leijsen uit Aardenburg, oud-fractievoorzitter van de PvdA in de Zeeuwse sta ten, dat ze bedankte als PvdA-lid. Ze was het er niet mee eens, dat voor de statenvergadering al be kend was, welke koppen er moesten rollen. Mevr. Van Zan ten, die al geruime tijd ziek is, liet weten tot 16 april als onafhanke lijk statenlid in functie te zullen blijven. Don heeft maandag meegedeeld per 16 april zijn lidmaatschap van de PvdA te beëindigen. Hij volgt hiermee mevr. Van Zanten, waar mee hij sinds 1970 in de PvdA- fractie intens samenwerkte. Don zegt zich 'solidair te verklaren met zij die haar solidariteit liet blij ken'. Gedeputeerde Don statenzaal. verlaat de Bij controles op vijf plaatsen constateerde de politie dat 99 van de 811 gecontroleerde auto's (12%) de toegestane snelheid overschreden. Op de Krabben- k reek weg reed zelfs 20% van de automobilisten te hard. De hoog ste snelheid werd gemeten op de Oud-Vossemeersedijk: 134 km/uur! Van de 127 gecontroleer de auto's reden er daar donderdag 19 te hard. De verdere cijfers: Broekseweg 46 auto's, 6 overtre dingen, hoogste snelheid 118 km/u.; Krabbenkreekweg 53 auto's, 11 overtredingen, hoogste 108 km/u.; Postweg 510 auto's, 51 overtredingen, hoogste 119 km/u.; Stoofstraat 75 auto's, 12 overtre dingen, hoogste 86 km/u. In laatstgenoemde straat is 50 km de maximum snelheid, op de andere wegen 80 km/u. De komende maanden wordt er in het kader van een provinciale actie intensief op snelheid gecontroleerd. De laatste tijd is de politie ook alert op fout parkeren. Parkeren van auto's op straathoeken, bij een parkeerverbod, gele streep, (gedeeltelijk) op het trottoir, bij een bushalte of op een invaliden parkeerplaats wordt bestraft. De afgelopen week leverde dat 12 be keuringen op in Tholen, 4 in Oud- Vossemeer en 2 in Sint- Maartensdijk. De Middelburgse statenzaal zaterdag tijdens het zwaar beladen debat over de belastingaffaire met iets rechts van het midden, van voor naar achter M. Dijke, J. de Jager en E.Ph. Nieuw kerk. Zijn kansen om na de verkiezin gen van 6 maart weer als gedepu teerde op te treden, lijken echter klein gezien zijn negende plaats op de kandidatenlijst. Desge vraagd zei mr. De Boe, zaterdaga vond na de bewogen statenvergadering, zich niet aan speculaties over zijn wel of niet gestegen kansen na de verkiezin gen van 6 maart te willen wagen. Pagina 13: Zwarte dag, maar de mocratie functioneert Statenlid P. Roose, tweede voor zitter van de commissie Van Wa terschoot en lijsttrekker voor de RPF/GPV, zei dat dinsdagavond op een verkiezingsbijeenkomst in Meulvliet te Tholen. Hij wijdde zijn toespraak volledig aan de be lastingaffaire. "Het is wellicht ook nog nooit eerder in ons land voorgevallen dat vier gedeputeer den tegelijk gedwongen werden op te stappen", aldus Roose. Mr. W. Loof, oud-notaris in Tho len, noemde het wegsturen van de vier gedeputeerden echter 'niet zo'n fraaie handelswijze' van de Zeeuwse staten. "Dat de fractie voorzitters van de belastingzaak wisten, is niet weersproken. Zij zijn tekort geschoten in hun con trolerende functie, want er is toch een financiële commissie en een accountantsdienst. En uitgaven moeten toch door een besluit ge dekt zijn? De uitspraak van de staten is voor mij veel geschreeuw en weinig wol. De schuld wordt naar een ander geschoven. Het is een overtrokken reactie, gevoed door een hetze in de PZC", zei mr. Loof. Roose was dat niet met hem eens. "De commissie bestuurszaken is niet geraadpleegd, maar wel het seniorenconvent, de fractievoor zitters. Die zijn echter nog niet half geïnformeerd. G.S. vonden het een privé-zaak en wilden de inlichtingen beperkt houden. Het college is dat goed blijven praten en dat ergerde de staten nog meer. Heel versluierd zijn de kosten ver werkt, er is eigenlijk enorm mee geknoeid", zei Roose. "Het wil er bij mij toch niet in, dat de staten van niets wisten", hield mr. Loof vol. "Ik vind het ook totaal fout dat g.s. hun I.B. door de provincie hebben laten betalen, maar de fractievoorzitters van toen hebben toch ook hun hand voor de ogen gehouden. Ze hebben er voor Piet Snot bij geze ten en schoten in hun controleren de functie tekort. Dat ze dan nu zo'n hard oordeel over g.s. had den. Ik geef de fractievoorzitters en de accountants van de provin cie een heel slecht cijfer", aldus mr. Loof. "Je kunt de fractievoorzitters de schuld niet in de schoenen schui ven", meende Roose. "Ze wisten veel en veel te weinig, ze kregen slechte informatie. Als dit kon, dan kan alles. Er is terecht inge grepen, de staten hebben juist ge handeld", zei de RPF/GPV-lijsttrekker in Meul vliet. Roose erkende, dat de dramatiek die door gedeputeerde Don zater dag werd tentoongespreid, men sen soms in verwarring brengt. "Maar de feiten waren onweerleg baar. Er is voortdurend sprake ge weest van een buiten spel zetten of bemoeilijken van de staten in hun controlerende functie. De com missie Van Waterschoot heeft dat men grote inzet en eenstemmig heid vastgesteld. Persoonlijke en ZIE VERDER PAG. 13 "In een rechtszaal zou iedereen verzachtende omstandigheden kunnen aanvoeren, maar hier wordt een politieke doodstraf uit gesproken terwijl er twee zelf al ontslag hebben genomen", aldus Nieuwkerk, die met zijn fractiege noten J.H. Roose(Goes), L. Nederhoed-Zijlstra(Zierikzee), P.J. Everaert(Walsoorden) en Th.F.C.M. Baert(Hulst) tot de 5 tegenstemmers behoorde. De meerderheid van de provincia le staten verweten g.s. ernstige fouten en onjuiste besluitvorming ten aanzien van navorderingen van de belastingdienst voor bo venmatige reis- en verblijfkosten van 6 oud-leden en 4 huidige le den van het college van g.s. Alle gedeputeerden, ook mr. J.A. de Boe uit Poortvliet, waren voor de stemming de statenzaal uitge lopen. De statenleden H. Vene- kamp(PvdA) uit Tholen, M. Dij- ke(SGP) uit Scherpenisse en de uit Anna Jacobapolder afkomstige J. de Jager(CDA) stemden voor de motie van wantrouwen. In een stemverklaring hekelde Nieuwkerk de selectieve tendens van de volgens hem overbodige Woningbouw in het stadje Tholen zal in de toekomst het beste kunnen plaatsvinden in het gebied tussen de Ten Ankerweg, Postweg en begin Luchtenburgseweg (Stadszicht) óf tussen plan Buitenzorg, de water gang ten zuiden daarvan, de Gemaalweg en de stadswallen (Buitenzorg VI). Dat staat in de ruimtelijke ontwikkelingsschets Tholen, waarover de commissie ruimtelijke ordening vanavond advies uitbrengt. Voor de aanleg van een bos is het gebied tussen de Oudelandsedijk, de Een dracht en de zuidrand van Buitenzorg het geschikst. Industrie moet ko men op het gebied van de voormalige gemeente Oud-Vossemeer (Welgelegen) langs de Langeweg. Overigens zitten er de nodige ha ken en ogen aan de voorgestelde plaatsen. Zo moet er bij de keuze voor Buitenzorg VI een betere ver binding met het stadscentrum ko men voor langzaam verkeer. Ook moet er afstand worden gehouden van de dijk langs de Eendracht. Bij de keuze voor Stadszicht moet er een weg voor langzaam verkeer komen naar de scholen aan de Molenvlietsedijk, moet rekening worden gehouden met geluids overlast vanaf de Postweg en met agrarische bedrijvigheid. Verder is het silhouet van de Thoolse bin nenstad zó bijzonder, dat er niet hoger dan in twee bouwlagen mag worden gebouwd zodat het zicht daarop behouden blijft. Het plan voor Stadszicht kost 215.000 gul den per hectare en voor Buiten zorg VI 120.000 gulden. Een bos ten zuiden van de stads kern verdient volgens het rapport de voorkeur. Doorslaggevend ar gument daarbij lijkt de 'recreatie ve uitloopfunctie' voor de stad. Landschappelijk past een bos na melijk zowel ten zuiden, als ten noorden van Tholen. ZIE VERDER PAG. 16 motie nadat de gedeputeerden Ventevogel en mevr. Maris zelf hun aftreden al hadden aangekon digd. Met de selectieve tendens doelde hij op het buiten schot blijven van PvdA-gedeputeerde mevr. De Vries, die sinds 1987 in functie is en aanvoerde altijd slecht te zijn geïnformeerd over de belastingaffaire, die met name in de periode 1984/1985 speelde. CDA-gedeputeerde De Boe uit Poortvliet, nog maar sinds 1989 in functie, bleef geheel buiten schot omdat hij zich van meet af aan heeft verzet tegen betaling van be lasting voor gedeputeerden door de provincie. Hij beschouwt in komstenbelasting als een privé- zaak. VVD-gedeputeerde mevr. E. Maris-Koster probeerde De Boe nog bij de val van g.s. te betrekken door hem erop te wijzen, dat hij in oktober 1985 niet tegengestemd had toen er 500.000 gulden in de provincie-rekening 1984 werd ver werkt voor de belasting en nahef- fing g.s. "Ik was toen geen fractievoorzitter en ik was niet geïnformeerd", merkte De Boe op. "De post naheffing belasting was ook een versluierde term voor deze zaak." Dijke sloot zich aan bij zijn frac tiegenoot Rentier, die 'met pijn in het hart' de motie steunde. "Er is geen alternatief, al heb ik me gru welijk geërgerd aan het schaamte loos gedrag van een aantal statenleden", zei Rentier. Dijke liet weten, het te betreuren, dat de provinciale en gedeputeerde staten niet nader tot elkaar konden ko men. De motie van wantrouwen bete kende het einde van de politieke carrière van W. Don(PvdA, sinds 1978 gedeputeerde), de VVD'ers E. Maris-Koster en J.D. de Voogd(beiden sinds 1982 in func tie) en J.B. Ventevogel(CDA, even eens sinds 1982 gedeputeerde). De laatste trad zaterdag aan het begin van de speciale statenvergadering zelf terug als gedeputeerde, maar blijft bij de verkiezingen van 6 maart a.s. wel lijsttrekker voor het CDA. Ventevogel liet weten, nog 'flexibel genoeg te zijn om veran deringen in gang te zetten'. "De bestuurscultuur op het punt van de openbaarheid kan snel aange past worden", zei de provinciaal bestuurder uit Vlissingen. Zijn terugkeer als gedeputeerde is echter onmogelijk, mede omdat hem volgens verschillende fracties als eerst verantwoordelijke voor de financiën het meeste blaam trof. Van de twee CDA-gedeputeerden schiet dan alleen mr. De Boe over. De koninklijk onderscheiden ZLM-secretaris/penningmeester A.M. Guiljam met zijn vrouw in de Wimpel te St. Philipsland. "U zet zich op een eerlijke manier in; als bestuurder van de ZLM bent u boer bij de boeren," aldus burgemeester T.A. Vogel in zijn felicitatie. Afdelingsvoorzitter A.A. van Nieuwenhuijzen noem de het 'uniek en bijzonder' om veertig jaar lang secretaris en pen ningmeester te zijn. Hij wist te vertellen dat Guiljam in die perio de zes voorzitters meemaakte (twee daarvan, Van den Hoek en Timmers, waren aanwezig) en on geveer 280 verslagen schreef. Hij vertegenwoordigde de ZLM altijd bij jubilea, recepties en begrafe nissen. Ook blikte Van Nieuwen huijzen terug naar de beginjaren. "Uit de grond van ons hart be dankt," aldus de voorzitter, die de jubilaris een boek over Nederlands-Indië (waar Guiljam soldaat is geweest) overhandigde. Voor mevrouw Guiljam waren er bloemen. "Doe het goede en gij zult lof ontvangen," zei ds. J.H. Lam- mers, die inging op Romeinen 13. Hij gaf een overzicht van de ker kelijke functies van Guiljam: van af 1966 ouderling, later scriba en ouderling-kerkvoogd, lid van de zendingscommissie en vertegen woordiger bij vergaderingen van de jeugdraad en de classis. "U toonde begrip, sympathie, mense lijkheid en grote voorzichtigheid; al deze gaven hebt u van de Heere ontvangen," aldus de predikant. Directeur K. Flikweert van de chr. mavo noemde het bestuurslid maatschap 'geen erebaantje, maar echt liefdewerk'. Ook het ZLM-kringbestuur (ver tegenwoordigd door voorzitter J.L. van Gorsel, secretaris P.K.M. Stouten en oud-voorzitter M.C.J. Kosten) feliciteerde Guiljam met zijn jubileum. "Wie moet ik nu eerst feliciteren, Guiljam of de af deling met zo'n secretaris," zei Van Gorsel. Hij wees erop, hoe Sint-Philipsland altijd het eerst reageert als het kringbestuur de afdelingen wat vraagt. J. Boude- ling feliciteerde namens de CBTB en herinnerde aan de prettige ver gaderingen, die door Guiljam al tijd perfect werden verzorgd. "Uitnodigingen versturen, verder mocht ik me met vanavond niet bemoeien; maar dit had ik niet verwacht," zei Guiljam in zijn dankwoord. "Toen ik bekende personen zag binnenkomen ging er wat dagen, maar de uitreiking van de onderscheiding overviel me." De jubilaris bedankte de ko ningin voor het toekennen daar van, alsook alle sprekers voor hun woorden en attenties. "Ik heb in die veertig jaar geprobeerd het goed te doen; dat kun je niet al leen, je krijgt een gave mee," aldus Guiljam. Hij herinnerde aan de goede samenwerking tussen ZLM en CBTB in Sint-Philipsland en wenste afdeling en kring toe dat ze nog veel voor de leefbaarheid van de gemeenschap kan betekenen. De feestelijke bijeenkomst werd ook bijgewoond door de kinderen van Guiljam, beide Wethouders L. Walpot en J. de Jager, gemeente secretaris mevrouw J.P.A. de Kok, vertegenwoordigers van de kerke- raad en de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente en van de warme maal tijd voorziening (het Welzijnsorgaan). DexB week Weegbrug Sint-Maartensdijk buigt hoofd voor gemeente Veertigjarige NCVB Tholen presenteert kookboekje Echtpaar Verwijs-Kosten in Sint-Philipsland zestig jaar getrouwd Automobilisten frissen kennis verkeersregels op Provinciale staten van Zee land zeggen vertrouwen in vier gedeputeerden op SGP wil g.s.-zetel van VVD overnemen CDA over stiltegebieden: Moeten we op onze tenen lopen? Tennisbanen Sint-Philipsland na vijf maanden verhuurd B. en w. Tholen: Fusie basis scholen onmogelijk door ver zuiling Stemmen van lezers over pro vinciaal beleid en schaatsen in het Rammegors Thoolse sportprijzen voor To by Hage en WHS; Renate Geuze krijgt aanmoedi gingsprijs WRIJF UW BRILLEGLA- ZEN SCHOON, NEEM DE WATTEN UIT UW OREN EN VERBREID GERECH TIGHEID Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Middenstandsvereniging Activa uit St. Annaland is alsnog gebo gen voor de middenstandsvereni ging Poortvliet door de braderie van 17 augustus te vervroegen naar 10 augustus. Dat was het resultaat van een ver gadering van de middenstandsfe deratie Eiland Tholen die maandagavond in de Gouden Leeuw te St. Annaland werd ge houden. Aan het begin van de ver gadering werd de angel al uit de discussie genomen door een ver klaring van Activa-bestuurslid W. Pleune, dat St. Annaland terug gaat naar 10 augustus, zodat Poortvliet 17 augustus haar bra derie kan houden. De afspraken tijdens de februari- vergadering van de federatie in 1987 gaven hierbij de doorslag. Toen vielen de variabele braderie datum in St. Annaland(de laatste zaterdag van de bouwvakvakan tie) en de vaste dag voor de zo- mermarkt in Poortvliet(de derde zaterdag in augustus) gelijk. Af gesproken werd, dat Poortvliet toen zou wijken en een volgende keer St. Annaland zou ver schuiven. Dat werd maandagavond in de praktijk gebracht. "Tijdens een prettige samenspraak tussen de bestuurders W. Pleune en C.G. Visser", liet waarnemend voorzit ter C.G. Hage weten. "Het ge beurde zonder slag of stoot. Geconstateerd werd dat oud- federatievoorzitter J.K. Elenbaas met zijn 'stemmen van lezers' in de Eendrachtbode van 21 februari voorbarig was geweest omdat de federatievergadering nog moest komen. Alleen voor de kermisat tractie kan er een probleem zijn omdat die al voor 17 augustus aangevraagd is in St. Annaland. Eventueel wijkt die uit naar Poortvliet." Op de ledenvergadering van Acti va in januari had het bestuur 10 augustus ook als braderiedatum op de agenda gezet, maar de leden hielden vast aan de laatste zater dag van de bouwvakvakantie. Het Activa-bestuur is daarna door Poortvliet duidelijk herinnerd aan de afspraak uit 1987 met als ge volg dat het 10 augustus wordt. Naar het voorbeeld van St. Anna land zullen de staangelden op bra- deries voor deelnemers van buiten de eigen woonkern worden opge trokken. Na het terugtreden van L.J. Hage als voorzitter is ABN-directeur J.M. Moerland uit St. Maartens dijk aangezocht als kandidaat. Hij houdt dat in beraad. C.G. Ha ge blijft secretaris penningmeester. De winkels in de gemeente Tholen zullen op Koninginnedag gesloten zijn, zo besloot de federatie aan het gemeentebestuur te adviseren. I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1