Blauwe wand breekpunt in kantoor Beter Wonen Weifelende PvdA stemt tóch in met Arobprocedure Dringende oproep aan bloeddonors Sneeuwreus in Poortvliet 3itf fi-6 AL 46 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Delta Anders bezorgd over jachthavenplan in Stavenisse Tholen betaalt de extra kosten voor oud papier Vervoerskosten scholen gevaar Compostvaten te koop op drie plaatsen Baie dankie en prima bezoek Donderdag 21 februari 1991 47e Jaargang no. 15 Ontwerp Middelburgse keramist uit 5 inzendingen gekozen Een diepblauwe wand siert sinds kort het trappenhuis van het kantoor van Beter Wonen in Sint-Maartensdijk. Het gaat om een tegeltableau van de Middelburgse kunstenaar Jan van Leeuwen, bestaande uit 1100 zelfgebakken tegels. Elke tegel toont in het blauw nog een gele lijn. Makkum Californië Tholen in geweer tegen Oosterschelde natuurmonument Met de stemmen van SGP en RPF/GPV tegen spant de gemeente Tholen een pro cedure aan tegen de aanwijzing van de Oosterschelde als natuurmonument. De PvdA leek aanvankelijk ook tegen te zijn, maar na een schorsing deelde M.A.J. v.d. Linde mee dat zijn fractie het voorstel steunde, hoewel hij er 'persoonlijk moei te mee' had. Die stellingname behoedde b. en w. voor een nederlaag, maandag avond tijdens de raadsvergadering. Zwaar wapen Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,— Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De nieuwste Zeeuwse politieke partij Delta Anders (met ex-PPR statenlid Van Waterschoot in de gelederen) wijst een uitbreiding van de jachthaven in Stavenisse af. Dat schrijft de partij in een brief aan b. en w. en de gemeente raad van Tholen, als reactie op een artikel in de PZC waarin het Thoolse college de uitbrei dingsplannen steunt. Delta Anders vindt dat deze hou ding niet strookt met de intentie verklaring met betrekking tot het beleidsplan Oosterschelde, die ook door Tholen is ondertekend. Uitbreiding van de faciliteiten voor recreanten is in de ogen van Delta Anders in strijd met de aan de Oosterschelde toegekende hoofdfunctie natuur. De partij vraagt Tholen om de plannen te laten varen en in de stuurgroep Oosterschelde een actieve koers te varen om de kansen voor de na tuur in het gebied te vergroten. "Het korte termijn denken op economisch gebied wint het van inzicht in de waarde van on gestoorde ecosystemen", verwijt Delta Anders het Thoolse bestuur. De partij vindt het ook merk waardig dat gemeenten burgers oproepen tot een meer bewuste le vensstijl, maar zelf het slechte voorbeeld geven door dat niet te doen. Zij roept college en ge meenteraad daarom op het beleid te wijzigen en de duurzame ont wikkeling in de Oosterschelde een kans te geven. De gemeente Tholen blijft inza melaars van oud papier een op brengst van vijf cent per kilo garanderen. B. en w. hebben dat dinsdagmorgen besloten. Wél zal over deze zaak nog worden gesproken in de commissie finan ciën. "Het betekent een aanslag op de gemeentekas," aldus wet houder J. van der Jagt. Nu vereni gingen vijf cent blijven krijgen, kost het de gemeente zeven cent omdat de handelaren in oud pa pier twee cent per kilo toe vragen. Van der Jagt benadrukt dat Tho len het systeem van oud papier in zamelen door verenigingen wil handhaven. De wethouder toonde zich verbaasd over de regeling die b. en w. van Sint-Philipsland gisteren aan de gemeenteraad voorstelden. De kleinste Zeeuwse gemeente wil zes cent per kilo ga randeren en daarnaast de kosten van de vrachtauto (100 gulden) voor haar rekening nemen. In de Thoolse gemeenteraad in formeerde J. van den Heuvel (VVD) maandagavond naar deze zaak. B en W van Tholen hebben dins dagmorgen een brief goedgekeurd die aan de Vereniging van Neder landse Gemeenten wordt gestuurd over de mogelijke sluiting van de helft van de Thoolse scholen. Dat zou werkelijkheid worden wan neer de opheffingsnorm bijna wordt verdubbeld tot 93, zoals staatssecretaris Wallage heeft voorgesteld. Maandagavond vroeg raadslid P. van Belzen of er iets aan de drei gende sluiting van negen scholen wordt gedaan. Wethouder J. Ver- sluys verwees naar een bespreking in b en w over deze zaak en het nauwe contact met de V.N.G. Desgevraagd liet hij weten, dat be halve de te rigoureuze, onaccepta bele verhoging van de opheffingsnorm, nog een aspect meespeelt. "We hebben extra zor gen omdat ook de extra facilitei ten voor kleine scholen teniet gedaan worden. Daarom willen we zoveel mogelijk gegevens bij de V.N.G. aandragen." Wethouder Versluys is bang, dat wanneer de plannen van de staats secretaris doorgaan, de gemeente met vervoerskosten blijft zitten wanneer leerlingen uit het ene dorp naar een school in een ander dorp moeten reizen. "Dat is een groot gevaar", aldus Versluys. Gehoorzaamheidstraining hon den. De kynologenclub Schelde- zoom organiseert gedrag- en gehoorzaamheidscursussen. Voor de jonge honden vanaf 8 weken zijn er speciale puppycursussen. Opgave voor 1 maart tel. 01640-52647. Medewerkster algemene zaken Diana Moerland voor de 'kunstmuur' in het kantoor van Beter Wonen. Van Leeuwen is zeer tevreden over het tableau, dat in vijf dagen tijd door metselaar Paul Mertens ('perfect om mee samen te wer ken') van bouwbedrijf Uytdewilli- gen onder zijn toezicht is aangebracht. De metselaar mocht de tegels naar eigen inzicht rang schikken. Van Leeuwen is enthou siast over de architectuur van het kantoorgebouw aan de Haven. "Het was best een uitdaging om in een gebouw iets te maken wat net een klein pluspuntje meer is", aldus de kunstenaar. Niettemin blijft de Smurdiekse muur een unicum dn ons land, want Van Leeuwen begint niet meer aan zo'n karwei. Het tableau voor Be ter Wonen nam een half jaar in beslag, terwijl de Middelburger eigenlijk nooit opdrachten doet. Ook in de Verenigde Staten heeft hij een muur gemaakt. Over zijn opdracht voor de woningstichting zegt Jan van Leeuwen: "Ik wou een blikpunt in kleur, maar géén afbeelding. Dat is iets wat ik nooit doe". Door naast zijn lievelings kleur blauw de tegengestelde kleur geel te gebruiken, maakte hij het geheel 'spannender'. De lichtval in het trappenhuis deed hem tijdens het aanbrengen van de tegels besluiten om het tableau korter te maken dan de bedoeling was. "Het geheel verlevendigt, maar stoort niet", zegt de kunste naar. Hij vindt het essentieel dat kunst ondergeschikt is aan de om geving. Van Leeuwen informeerde bij de Makkumer aardewerkfabriek of Kunstenaar Jan van Leeuwen en voorzitter mevrouw M. Boogaard-Bolier van de kunstcommissie voor het tegeltableau in het kantoor van Beter Wonen. die de tegels konden maken, maar hun oven kan 'slechts' 1100 gra den bereiken. Voor de gewenste kleur was 1200 graden nodig. "Achteraf ben ik blij met mijn besluit om een handgemaakte te gel te gebruiken. Door het reliëf en de zachtheid komt het geheel nu beter tot zijn recht". Een spe ciale kunstcommissie van de wo ningstichting koos Van Leeuwen's ontwerp uit vijf inzendingen van Zeeuwse kunstenaars. Voorzitter was mevrouw M. Boogaard- Bolier, verder maakten mevrouw J.M. Deurloo-van Broekhoven, M.A.J. v.d. Linde, J. Heijboer, mevrouw W. Bongers van archi tectenbureau Weertman te Goes (die het kantoor ontwierp) en H. Koch van de Stichting Zeeland, er deel van uit. "Van Leeuwen is ge kozen omdat we een punt misten dat er wat uitstak in het gebouw; het geheel is grijs en wit met wat rood. We keken steeds tegen de wand aan, vandaar uw tegelpla teau. Het is een breekpunt in het totale gebouw", merkt voorzitter L.A.M. Elenbaas van Beter Wo nen op. Hij vindt het plateau pri ma tot zijn recht komen. "Eén van de goede zaken is dat het handwerk is". Bij de bouw van het kantoor van Beter Wonen is besloten om 1% van de bouw kosten aan kunst te besteden. Er zijn enkele schilderijen aange kocht, ieder personeelslid mocht iets uitzoeken voor op zijn werk kamer en ook hangen in het ge bouw werken van de kunstuitleen te Middelburg. Voor het tegelpla teau is gebruik gemaakt van een provinciale subsidie. De 48-jarige Jan van Leeuwen kreeg zijn opleiding aan de kunstacademies in Amersfoort en Breda, en studeerde een jaar in Californië. In zijn 28-jarige loop baan werkte hij veel in de Verenig de Staten en won prijzen in Polen, Frankrijk en Italië. Sinds 1969 heeft hij een eigen atelier in Mid delburg en hij heeft pas vijf ten toonstellingen achter de rug. Het vrije kunstenaarschap bevalt de keramist prima. Nu zijn opdracht voor Beter Wonen af is, wil hij een half jaar ongestoord gaan werken in zijn eigen atelier. Afwijzing van het voorstel zou b. en w. in een lastig parket hebben gebracht, want het bezwaarschrift was al op 17 januari naar de afde ling rechtspraak van de raad van state verstuurd. Een dag eerder deelde burgemeester Van der Munnik dat mee in de commissie ruimtelijke ordening. Hij ging toen in op de toon van de brief, maar de commissie - die de in houd kennelijk niet kende - rea geerde niet. Dat was maandag wel anders. P. van Belzen (RPF/GPV) sprak over een 'bitse' inleiding en vond dat b. en w. in de brief 'behoorlijk van wanten' wisten. Hij doelde daarmee op de kritiek van het ge meentebestuur op de door de staatssecretaris gevolgde procedu res. (zie ook EB 24 januari). Woorden als 'achterbaks gedoe' en 'gemanipuleerd' stuitten Van Belzen tegen de borst. "Uw uit voerig epistel (zes kantjes) komt na zo'n inleiding niet meer tot zijn recht. "Omdat de RPF/GPV destijds voorstander was van een natuurfunctie voor de hele Oosterschelde, kon Van Belzen ook nu niet instemmen met een Arob-procedure (administratieve rechtspraak overheidsbeschikkin gen). Op beide punten kreeg hij bij monde van K.A. Heijboer steun van de SGP. De PvdA vroeg zich aanvankelijk af of er wel voldoende redenen waren voor een Arob-beroep, wat door Van der Linde een 'zwaar wapen' werd genoemd. Hij vond dat er werd aangestuurd op een vernietiging van de totale beschik king en vroeg zich af of de raad dat wilde. In de ogen van de PvdA was er sinds een eerder raasbesluit over deze zaak, anderhalf jaar ge leden, toch het een en ander ver beterd. Zo is er voor de zeeaas-voorziening een werkgroep gekomen en is het snijden van zee groenten via vergunningen moge lijk. De beschuldiging van onbehoorlijk bestuur aan het adres van de staatssecretaris leek Van der Linde niet hard te maken en ook vond hij dat in de zes kant jes niet nauwkeurig werd aangege ven wat precies de bezwaren zijn. De burgemeester benadrukte dat b. en w. hadden gehandeld in de geest van het raadsbesluit van an derhalf jaar geleden. "Om je rechten niet te verspelen moet je bezwaar aantekenen tegen zkken waarmee je het oneens bent". Wat betreft de aanmerkingen op de procedure, dat wilde het college gezegd hebben omdat daar steeds meer mensen moeite mee hebben. Die uitleg stemde de raad milder over de toon van de brief. Van Belzen: "Dat klinkt heel anders; ik had het zo graag zo in de brief gezien' J.L. van Gorsel (VVD) stemde van meet af aan in met het colle gestandpunt. Hij benadrukte de schade die rotganzen en smienten de landbouw toebrengen en was vóór een zonering langs de Oesterdam. "Blijf reageren, want als de natuur zo'n stempel blijft drukken, dan krijgen wij straks klederdracht en klompen in een pakje thuisgestuurd met de vraag dat te dragen omdat het zo goed Bij drie detailhandelaren op Tho len biedt de gemeente dit voorjaar compostvaten te koop aan tegen een gereduceerde prijs. Wethou der Van der Jagt deelde dat maan dagavond in de gemeenteraad mee op vragen van raadslid Dijke. De subsidie krijgt de detailhandel vergoed van de gemeente. De drie verkooppunten zijn Melse in Tholen, Deurloo in Oud- Vossemeer en Muller-Franke in St. Maartensdijk. De aankoopprijs zal ongeveer 80 gulden bedragen, waarvan de 60 gulden subsidie dan al afgetrok ken is. De raad heeft 18.000 gulden be schikbaar gesteld als bijdrage aan particulieren in de kosten van aanschaf van een compostvat. bij het landschap past", aldus Van Gorsel. Het CDA hield zich volle dig buiten de discussie over dit punt. SGP en RPF/GPV hielden aan hun afwijzend standpunt vast en leken steun te krijgen van de so cialisten. Door het ontbreken van I.C. Moerland (PvdA) en W.C. van Kempen (CDA) zou in dat ge val de meerderheid tegen een Arob-procedure zijn (8 tegen 7). Dat er voortdurend aan de Oosterschelde gewerkt wordt, was voor Van der Linde van belang. Ook vond hij dat er door alle Thoolse bezwaren maar weinig van een natuurgebied overbleef. "De aanwijzing vraagt van ons al lemaal beperkingen; die willen we onszelf opleggen." De socialist was ook bang dat Tholen in het gelijk zou worden gesteld en de beschikking zou worden vernietigd. Toen de burge meester nadrukkelijk erop wees dat het college niet de aanwijzing van de Oosterschelde afwees, maar dat het om onderdelen ging, wist Van der Linde het niet meer en vroeg enkele minuten schor sing. Daarna verklaarde hij dat zijn fractie met de Arob- procedure accoord ging. "Ik vaar blind op de voorzitter dat het geen beroep is tegen de beschikking. Ik heb er persoonlijk moeite mee," aldus Van der Linde. Het Nederlandse Rode Kruis doet een dringend beroep op alle ge zonde inwoners van het eiland Tholen tussen 18 en 65 jaar om op 7 maart in Haestinge te St. Maar tensdijk van half 7 tot 9 uur 's avonds bloed te komen geven. Waarom deze dringende oproep? "Er is een groot tekort aan bloed in Nederland," zegt waarnemend colonnecommandant L.M. Nie- mantsverdriet uit Poortvliet. "Nu is het niet zo dat iemand komt te overlijden omdat er geen bloed is, maar als er voldoende bloed was, dan zou iemand die bloed heeft gekregen, een paar dagen eerder uit het ziekenhuis kunnen komen. Met de Golfoorlog zijn er veel sol daten die gewond zijn en die over lijden omdat er te weinig bloed aanwezig is. Daarom vragen wij u zoveel mogelijk bloed af te staan. Als er veel gewonden zijn, komen er een aantal naar Nederland toe; er is een noodhospitaal ingericht voor 4.000 bedden. Ook komen er indien nodig 40 personen naar Tilburg. In de meeste gevallen zul len deze mensen bloed moeten hebben en het ligt voor een ge deelte aan ons, dat ze zouden overlijden omdat er te weinig bloed is. Ze vochten immers ook voor ons. Er wordt wel gezegd, wat kan ik er aan doen? Natuur lijk, wij kunnen er niets aan doen, maar wat wij wel kunnen om die arme soldaten te helpen, is een halve liter bloed te geven. Dat is het minste wat we kunnen doen en we helpen een leven redden. Het zou ook uw zoon of dochter kun nen zijn; laten wij daar eens goed aan denken. Ik - raag het niet voor mezelf. Ik word er ook niet beter van, maar wie er beter van wordt, zijn zij die het bloed krijgen toegediend. En dan hebben we iets positiefs ge daan tegenover onze medemen sen. Als we deze oproep goed tot ons laten doordringen, dan kun nen we niets anders doen dan ko men op 7 maart a.s. We staan gereed om u te ontvangen. En aan de andere kant staan ze te wachten om het te krijgen om in leven te blijven. Kom in groten getale, want de nood is groot en het is altijd nog beter te geven dan te ontvangen," aldus dhr. Niemantsverdriet van het Thoolse Rode Kruis. Raad ziet taak gemeente bij behoud kasteelresten Sta- Natuurvereniging Tholen voert vogels bij Heilige ganzen en lachende smienten Onrust bij boeren over ver sterking natuur Aula Sint-Annaland in wording Extra geld voor jeugdleden sportverenigingen Sint- Philipsland J. van den Reydt: (oud-)gede- puteerden moeten terug betalen Asielzoekers in Sint-Annaland Sleetje rijden op de Tramput Titel lonkt naar Emergo Toby Hage en WHS grootste kanshebbers Thoolse sportprijs ALLES AANDURVEN IS VOLSTREKT NOG NIET ALLES KUNNEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Het bezoek van Marike de Klerk, de echtgenote van de Zuid- Afrikaanse president aan Tholen, klinkt nog steeds na. Mevr. S.W. Tichem-Zachariasse stuurde fo to's op van het bezoek en kreeg een persoonlijke brief terug: 'Baie dankie vir die pragtige mapje van my verrykende besoek aan Tho len. Dit is vir my 'n pragtige her innering van my besoek. U vriendelike gebaar en meelewing word opreg waardeer. Vriendelike groete'. Mevr. Tichem stuurde ook mevr. Lubbers, echtgenote van de Ne derlandse minister-president, fo to's van het bezoek.- Ook Ria Lubbers-Hoogewegen zond een bedankbrief: 'Heel veel dank voor de foto's. Wat ongelooflijk lief van u en u kunt er zeker van zijn, dat ze in het grote plakboek gaan. Het was een prima bezoek aan Tholen. Ik denk er ook met veel plezier aan terug.' Achter de woning van de familie Krijger aan het Zuidplantsoen in Poortvliet verrees donderdag een maar liefst 3,40 meter hoge sneeuwpop. Die werd met behulp van een ladder in elkaar gezet. De bouwers gebruikten appels voor de ogen en sinaasappelschillen voor de mond. Er werd bijna vijf uur aan gewerkt door Cris, Hans, Martijn, Karolien, Jacomien, Joost en Margreet Krijger, Christine van Bemden en Marco Gebraad.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1