Beentje over in Scherpenisse Sint-Philipsland sleutelt aan subsidie ophalen oud papier Winter in de Hazenstraat De Boe verrast door vliegreis Politie zit omhoog met de bezetting AL 46 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Mannenkoor op de radio Provinciale belastingaffaire Uien 32 cent Beker koningin en prins voor de schooljeugd SAUNA en KUUROORD 32i>6 - Donderdag 14 februari 1991 47e Jaarga Gemeente Tholen in een radioquiz Wethouder J. v.d. Jagt: Ontsluiting van industrieterrein via Spuidam veiliger Zes cent per kilo én honderd gulden voor de vrachtwagen Motiveren "Het is een beetje hectisch aan het worden", zegt ge deputeerde mr. J.A. de Boe(CDA) uit Poortvliet over de Zeeuwse belastingaffaire. "Er is een andere sfeer in de staten dan anders en binnen g.s. levert deze zaak ook spanningen op. Op 23 februari spreken de staten over het rapport van de commissie Van Waterschoot; dat wordt een moeilijke zaterdag." Familiebezoek Verkeerd geboekt Klein incidentje Plan om regionaal personeel te werven Door het vertrek van wachtmeester mej. G.A. Wind (naar Helvoirt) per 1 februari en van wachtmeester H.H.J. Weinreder (naar Oldebroek) per 1 maart komt de groep Tholen van de rijkspolitie danig in de proble men met de personeelssterkte. De Zeeuwse districts commandant is daarvan op de hoogte gesteld. Werving Deze week: Zonnekanon-uren in 3x 20 min. bruin! 01307- 4250 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het Smalstads Mannenkoor uit Sint-Maartensdijk heeft zaterdag in de Oud-Katholieke kerk te Hil versum opnamen gemaakt voor een serie radio-uitzendingen over de Nederlandse mannenkoren. De KRO schetst, samen met de stich ting van de samenwerkende Ne derlandse korenorganisaties (SNK), in een aantal uitzendingen een beeld van de mannenkoren in hun diversiteit en bijzonderheden. Alle mannenkoren is gevraagd een geluidsbandje op te sturen en hun repertoire op te geven. Er reageer den 85 koren, waaruit een deskun dig panel op grond van repertoire, niveau en karakter 17 ensembles kozen. Uit de veelheid van werk van het Smalstads Mannenkoor koos de KRO acht composities, waarvan er zes op de onlangs ver schenen compact-disc staan. De programma's over het Neder landse mannenkoor worden bin nenkort onder de titel 'Zin in muziek' wekelijks uitgezonden op Radio 4, op maandagmiddag tus sen vier en vijf uur. Wanneer het Sint-Maartensdijkse koor aan bod komt, is nog niet bekend. De gemeente Tholen doet donder dag 21 februari mee aan het radio programma 'Heer en meester' dat de NCRV van twee tot drie uur op Radio 2 uitzendt. Wanneer de Groningse gemeente Loppersum verslagen wordt en Tholen in de finale met andere tegenstanders de eerste prijs verovert, mag er 10.000 gulden aan een nog nader te bepalen goed doel besteed worden. Zover is het nog niet. Burgemees ter H.A. van der Munnik, mevr. G. Boelhouwers-Stigter en dhr. H.J.J. Elenbaas, allen uit Tholen, moeten eerst donderdag maar eens zien te winnen. Ze moeten een week de vier landelijke och tendbladen en NRC Handelsblad intensief lezen om als eerste de ac- tualiteitenvragen te kunnen oplos sen. Vervolgens krijgen ze een vraag uit een enveloppe, waarbij de denktank in het gemeentehuis te St. Maartensdijk met behulp van naslagwerken uit de biblio theek bijstand verleent. Ook luisteraars die de oplossing weten, kunnen het gemeentehuis bel- len(01666-8200) om de Thoolse ploeg te helpen. Als derde moeten ze een crypti sche omschrijving met de tekst van een Nederlandstalig lied, ver strekt door Ted de Braak, ontcij feren. Tenslotte is er een snelle vragenronde over de algemene ontwikkeling. Burgemeester Van der Munnik is extra gemotiveerd omdat Tholen tegen de voor hem bekende Gro ningse gemeente Loppersum speelt. Zijn vader was daar vroe ger burgemeester. Wethouder J. van der Jagt wil de ontsluitingsweg van het industrie terrein Sint-Maartensdijk laten uitkomen op de Spuidam bij Scherpenisse. Die situatie is in zijn ogen veiliger dan een aanslui ting haaks op de nieuw aan te leg gen weg die de bocht bij Rinses afsnijdt. Dat blijkt uit een voor stel van b. en w. aan de gemeente raad. Daarin wordt gevraagd een voorbereidingsbesluit te nemen omtrent herziening van het bestemmingsplan Buitengebied, omdat de geplande bochtafsnij ding daarmee in strijd is. Verbetering van de Provincialeweg tussen Scherpenisse en Sint- Maartensdijk is urgent gezien het ongevallenrisico ter plaatse. De provincie wil de weg uiterlijk in 1994 verbeteren. Een door provin ciale waterstaat ontworpen plan voorziet in afsnijding van de bocht ter hoogte van dierenarts Rinses, afgraven de Stoofdijk, vermindering van het aantal wegaansluitingen en maken van overzichtelijkere kruispunten. De ontsluitingsweg van het industrie terrein wordt in dit plan meegeno men, maar komt voor rekening van de gemeente. Over het totale plan is onlangs een hoorzitting ge houden in Scherpenisse. Liatx Bijnagte en haar schoonzus Rian Bijnagte-Elenbaas rijden 'over' op de ijsbaan van Scherpenisse. Voor Lian, verpleegster in het ziekenhuis Overvecht in Utrecht begon haar weekje vakantie op Tholen op het ijs. B. en w. van Sint-Philipsland zullen de gemeenteraad voorstellen, voor het ophalen van oud papier zes cent per kilo te gaan betalen. Ook de honderd gulden per vrachtwagen, die muziekvereniging Concordia voortaan contant aan de chauffeur van papierhandelaar Heijnen moet betalen, neemt de gemeente voor haar rekening. Op Tholen buigen b. en w. zich dinsdag over de vergoeding voor het ophalen van oud papier, actueel geworden nu de groothandelaren voor het innemen geld gaan vragen. Concordia-secretaris S.J.J. Feleus informeerde maandag al bij Heij nen te Bergen op Zoom naar de consequenties, want gisteren stond een ophaalronde gepland. "Er moet vooraf aan de chauf feur van de vrachtwagen honderd gulden betaald worden," meldt hij. "En omdat het nu vijf weken geleden is dat we hebben opge haald, zullen we nog een extra container nodig hebben. Dat bete kent dat we al 200 gulden kwijt zijn en dan moeten we nog maar afwachten wat we ophalen." Con cordia - dat vorig jaar ruim 74.000 kilo oud papier ophaalde (toen zamelde ook de zendingscommis sie van de Gereformeerde Ge meente nog in) - nam over de ontstane situatie ook contact op met de burgemeester. "Er zitten twee aspecten aan deze zaak," zegt burgemeester T.A. Vo gel desgevraagd. "Ten eerste is ge scheiden ophalen goed voor het milieu. Ook financieel heeft de gemeente een voordeel, want het papier blijft buiten de vuilniszak. Daarom mag je er best wat voor over hebben," meent hij. De bur gemeester vindt dat de gemeente bezig hoort te zijn met de afval- problematiek; hij is blij dat Con cordia het oud papier wil blijven ophalen. Het college steunde dinsdagmor gen unaniem de nieuwe regeling. Tot nu toe kende Sint-Philipsland een trapsgewijze vergoeding af hankelijk van de ingezamelde ki lo's oud papier. Tot 30.000 kilo werd drie cent betaald, per 10.000 kilo meer kwam daar een cent bij en boven 60.000 kilo was de ge meentelijke bijdrage zeven cent. Als de gemeenteraad accoord gaat, geldt de nieuwe regeling met terugwerkende kracht vanaf 1 ja nuari 1991. "Een idiote situatie dat de handel geld vraagt," reageert voorzitter M. van Damme van de Bond van Muziekgezelschappen Tholen en Sint-Philipsland.De Bond verga derde vorige week al over de pa pierinzameling (toen was over de ZIE VERDER PAG. 11 Een winters beeld van de Hazenstraat te Sint-Maartensdijk met het besneeuwde grasveld van de Nederlands hervormde kerk. Het statige pand van wijlen dokter Tazelaar is omgeven door bomen met een witte vacht. De takken met elseproppen rechts (in de Ou destraat) buigen door onder het gewicht van de sneeuw. De rode paardekastanje (midden) toont zijn grillige structuur in zwart/wit. De Boe neemt binnen het college van gedeputeerde staten een af wijkend standpunt in. Als gewoon lid van de commissie bestuursza ken, vervolgens als fractievoorzit ter en tenslotte als gedeputeerde keurde hij betaling van navorde ringen van de belastingdienst voor ambtenaren en gedeputeerden af. "Inkomstenbelasting is een privé- zaak", aldus De Boe. "Het is ook strijdig met artikel 43 van de Pro vinciewet om belasting voor gede puteerden en ambtenaren te betalen. Het was een bekende zaak dat zoiets niet mocht. Het salaris van een gedeputeerde wordt door de Kroon vastgesteld. Daarnaast mogen reis- en verblijf kosten betaald worden, maar vol gens de belastingdienst ging het hier om bovenmatige vergoedin gen en dat is inkomen." De Boe twijfelt verder aan de fi nanciële verwerking van die be lasting. "Er is nooit een begrotingspost van gemaakt. Zonder nader te specificeren is de belasting geboekt op de post 'ver schil op kostenplaatsen'. Kwam De Boe tot nog toe in de Zeeuwse belastingaffaire als een witte raaf, een onkreukbare politi cus uit de bus, in het rapport van de commissie Van Waterschot wordt die reputatie wat aangetast: De provincie betaalde in 1989 een vliegreis van New York naar Grand Rapids. Het echtpaar De Boe was in de Verenigde Staten van Amerika voor de uitreiking van de Four Freeedom Awards. Statenlid De Boe was bestuurslid van het Roosevelt Studiecentrum. Onder het hoofd 'buitenlandse reizen' staat in het rapport van de commissie Van Waterschoot: 'In een ander geval is sprake van een privé familiebezoek door een statenlid(bestuurslid van het Roo sevelt Studiecentrum). Daarvoor zijn de kosten door de provincie betaald, ondanks het feit dat be trokkene aangeboden heeft deze kosten te vergoeden. De kosten voor de meereizende echtgenotes werden eveneens voor rekening van de provincie genomen, zij het dat dit door het reizen in een goedkopere kjasse werd gecom penseerd.' De Boe was nogal verrast door die zinsneden in het rapport. "Geheel ten onrechte is de vliegreis onder de post reiskosten statenleden ge boekt in plaats van onder uitrei king Four Freedoms Awards. Ik heb destijds gevraagd: wat kost me die vliegreis New York-Grand Rapids? Er is toen gezegd: dat zit in het arrangement. Die extra vliegkosten worden niet berekend. Op de nota die ik later kreeg van de commissaris stond de vliegreis zonder kosten. Dan sta je wel met je ogen te knipperen wanneer je die zinnen in het rapport Van Wa terschoot leest. Die vliegreis is op onzorgvuldige wijze verwerkt en dat verbaast me. Ik heb nooit een declaratie ingediend." Volgens De Boe kreeg hij in Amerika een dag geldvergoeding van 250 dollar, wat lager was dan de andere leden van de Zeeuwse delegatie. Alles overziende noemt de Poort- vlietse gedeputeerde de commotie over de vliegreis 'een klein inci dentje'. De Zeeuwse belastingaffaire ka- raktiseert De Boe als 'een hele ver velende periode en volstrekt onnodig'. Of het een en ander in vloed zal hebben op de statenver- Mr. J.A. de Boe uit Poortvliet. kiezingen van 6 maart vindt hij moeilijk te beoordelen. Evenmin waagt De Boe zich aan een uit spraak over zijn lagere positie op de CDA-kandidatenlijst met be trekking tot zijn zienswijze op de belastingaffaire. "Aan speculaties waag ik me niet, maar bij de kan didaatstelling is iets gebeurd, waarvoor ook de partijvoorzitter geen verklaring heeft. Ik stel wel vast, dat men toch nogal in regio's denkt en dan is Tholen maar klein. Dat zie je bij alle partijen", aldus de Poortvlietse CDA- gedeputeerde De Boe. Pagina 13: Zware periode van be schuldigingen Deze week Kasteelresten Stavenisse uniek bezit Zuster Emma veertig jaar bij de franciscanessen Provincie betaalt ten onrechte belasting gedeputeerden Sint-Maartensdijk krijgt boomweide en tweede bos Winterse ongemakken, maai ook plezier in de sneeuw en op het ijs Skieën voor de rishoek lol bij Go- Kieskurk in Tholen koopt er 6500 m2 grond bij Schoolschaken niet eerder zo spannend t Excelsior Poortvliet huldigt Rina Bolier-Geuze HET MEEST WAARAAN EEN MENS LIJDT ZIJN ZIJN FOUTEN Dit nummer pagina's bestaat uit lé De kinderen van peuterspeelzalen en de leerlingen van het basis- en speciaal onderwijs op Tholen krijgen van het gemeentebestuur een beker met de beeltenis van ko ningin Beatrix en prins Claus. Zij zijn in maart 25 jaar getrouwd, wat op koninginnedag (30 april) mede wordt gevierd. B. en w. den ken ongeveer 2650 bekers nodig te hebben. Maandagavond beslist de gemeenteraad of daarvoor 6500,- beschikbaar wordt gesteld. Dat bedrag komt extra bij de normale bijdrage voor de vie ring van koninginnedag. Ook in 1966, toen Beatrix en Claus in het huwelijk traden, wer den aan de schooljeugd bekers en medailles uitgedeeld. Weliswaar zijn wachtmeester mej. H. Pikstra (van de opleidings school) en wachtmeester eerste klasse H. Goorden (van gemeen tepolitie Rotterdam) de groep ko men versterken, maar dan nog noemt adjudant M. Verkerke de bezetting 'niet rooskleurig'. Hij verwacht in juni nog een wacht meester van de opleidingsschool, maar zelfs dan blijft de groepssterkte met 25,79 nog ruim vier onder de organieke sterkte van 30 personeelsleden. "Dat baart de nodige zorgen, ze ker met het zomerseizoen voor de deur," aldus Verkerke. Hij somt op wat er dan over Tholen en Sint-Philipsland heenkomt: 250.000 tot 300.000 overnachtin gen van toeristen, 525 ligplaatsen in vier jachthavens, de Oester- en Philipsdam en de Speelmanspla ten met tussen de 2000 en 5000 dagjesmensen. Verkerke heeft de burgemeesters van Tholen en Sint-Philipsland, alsmede de dis trictscommandant van de rijkspo litie van de situatie en zijn bezorgdheid op de hoogte ge bracht. Om de personeelsschaarste een halt toe te roepen, gaat de politie regionaal aan werving doen. Scholen en instellingen zullen worden benaderd om op die ma nier te proberen jongeren voor het beroep van politieman of -vrouw te interesseren. "Er zijn maar wei nig Zeeuwen die bij de politie gaan," weet Verkerke. De korpsen moeten daardoor veelvuldig een beroep doen op mensen uit andere delen van het land, die echter vaak al weer na enkele jaren ver trekken. "Er komt zo geen conti nuïteit en kwaliteit in de bezetting, dat is het probleem," al dus de waarnemend groepscom mandant. Jongeren die belangstelling hebben voor het politievak, kunnen ten allen tijde aan het bureau in Tholen terecht voor informatie, voegt hij daar aan toe. Natuurlijk zullen zij aan de gestelde eisen moeten voldoen. Inmiddels wordt er gewerkt aan een compleet nieuw politiekorps voor de provincie. Districtscom mandant A.A. Smeels is sinds 1 januari korpschef van de politie regio Zeeland, waarvan de burge meester van Middelburg korpsbeheerder wordt. Overigens gaan de benoemingen pas in als de Wet tijdelijke voorzieningen re organisatie politiebestel in wer king is getreden. Via de veiling Sint-Annaland wer den bij ZHZ te Barendrecht 50 ton uien geveild. Maat 40/60 klas se II bracht 22,20 op; maat 60/80 klasse II deed 32,20 tot 32,30. Openingstijden dagelijks Speciaal dames 10.00-13.00 uur i f 12,50 voordeel gemengd 13.00-22.00 uur a f 25,- tarief incl. toegang Turks stoombad, zwemparadijs en gebruik zonnehemels, geldig tot 1/3/91. Informeer en reserveer V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1