Recordbezoek van 2000 schaatsers teveel voor ijsbaan Scherpenisse Recreanten zorgen voor record aantal ritten ambulance dienst Tholen: 9 van de 17 scholen dicht Vandalisme en topdrukte vergallen de ijspret Thoolse ziekenwagen 450 keer uitgerukt in 1990 AL 46 JAAR DE THOOLSE COURANT Inbraken in stacaravans Concert Lions voor fanfares Wanneer plannen rijk doorgaan ?2b "}-Q-C> ^gsÉBÏBU^. Donderdag 7 februari^^rrrrr^S 47e Jaargang no. 13 cLBy-^X Bijna vijftig schaatsen geruild Ondanks de vorst is de ijskwaliteit op Tholen nog niet goed. Alleen het natuurijs op Rammegors en de ijs baan in Oud-Vossemeer is van een redelijke tot goede kwaliteit. Scherpenisse moest na één dag schaatsen de baan noodgedwongen opnieuw sluiten. De ambulancedienst Tholen e.o. boekte in 1990 een re cord aan ritten. De ziekenwagen rukte f450 keer uit, 53 maal meer dan het jaar daarvoor. Dat blijkt uit het jaarverslag van de dienst over 1990. Oesterdam Minder reanimatie Tarieven Enquete afgeblazen Nieuwe ambulance Vest Tholen onbetrouwbaar De plannen voor schaalvergroting van staatssecretaris Wallage zouden voor Tholen de sluiting van 9 van de 17 basisscholen tot gevolg hebben. "Wij zullen hier via de Vereniging van Nederlandse Gemeenten fluks stelling tegen nemen", zegt de Thoolse wethouder van onderwijs J. Versluijs. Oud-Vossemeer Enorm verlies Onverteerbaar Reizen Problematisch Deze week Nog hoop voor subsidie studie watersnoodramp Rammegors niet voor schaatsers Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar 1 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Zaterdag 23 februari vindt in Meulvliet te Tholen een concert plaats waarvan de opbrengst is bestemd voor de harmonie en fan farekorpsen van Tholen en Sint- Philipsland. De organisatie is in handen van de Lions Club Tho len. Aan dit concert nemen deel het koperensemble van P. van Bel- zen, Trudi Gunst-Dekker op dwarsfluit en Stoffel Gunst op pi ano, Loes van Herwijnen- Dingemans op blokfluit, Pierre van Broekhoven op trompet, stadsbeiaardier Gerard de Waart op electronisch orgel en het saxo foonkwartet 'Fourty busy fin gers'. De activiteitencommissie van de Lions Club ontplooide ook activi teiten voor de aanschaf van vitri nes voor het streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland. Za terdag hakten een aantal leden open haard hout voor de verkoop. Maandagavond hield de ouder raad van de openbare basisschool de Rieburch in St. Maartensdijk een schaatsruilbeurs. Er werden vijftig paar schaatsen ingebracht, die op drie paar na tussen zeven en acht uur 's avonds allemaal werden verhandeld in de hal van het schoolgebouw. De maten va rieerden van 30 tot 43. Grote ma ten betroffen voornamelijk Noren. De maten van de kunst schaatsen schommelden tussen de 30 en 38. Ook werd een paar boot jes of 'schuutjes' verkocht. De laatste keer dat de ouderraad een ruilbeurs hield, was in 1987. Morgen hoopt de ouderraad een ijsfeest te houden als het ijs achter de Wal en de Pluimpot dat toe laat. Leerlingen van groep 3 t/m 8 kunnen hieraan deelnemen. Er worden wedstrijden georgani seerd, voor kinderen die niet kun nen schaatsen zijn er spelletjes op het ijs. Het ijsfeest duurt van één uur tot half drie. Tijdens het eve nement zal er erwtensoep geser veerd worden. Op het grote natuurgebied Rammegors aan de Krabbenkreekweg tussen Tholen en St. Philipsland werd zaterdag al druk geschaatst. Met name het achterste dee! was goed, vooraan waren er nogal wat graspollen die door het ijs kwamen. Oud-Vossemeer bleek weer als eer ste over een betrouwbare ijsvloer te beschikken. Zaterdag werd de baan geopend en kwamen ruim 800 schaatsliefhebbers aan hun trekken. De topdrukte zorgde aan het eind van de avond voor een kapot getrapte baan. Toch kon er zondag ook geschaats worden, al was de ijsbaan niet meer geheel vlak. Maandag lag de baan er weer uitstekend bij en kregen de kinderen van de School met de Bijbel ijsvrij. Dinsdagmiddag was de jeugd van de openbare school aan de beurt.Het bestuur kon 200 nieuwe leden inschrijven, waar mee men nu een ledenbestand heeft van 700 leden. "In Vosse- meer~zetten wij pas 36 uur voor dat er vorst voorspeld wordt, de baan onder water. Eerder is bij ons niet mogelijk, omdat onders het water wegzakt", aldus dhr. Havermans, die trots is dat Oud- Vossemeer als eerste de baan kon openen voor het publiek. In Sint-Annaland liep het minder De couveuse voor pasgeborenen - die doorschenkingen van de Thoolse bevolking en het be drijfsleven in 1989 werd aange schaft - werd vorig jaar 5 maal gebruikt. Opvallend is het aantal ritten in de maand augustus, toen rukte de amublance 47 keer uit, het hoogste aantal over de de af gelopen 12 maanden. De piek wordt veroorzaakt door de vakan tie, wanneer veel toeristen op Tholen verblijven. In 1989 lag de piek in mei, toen 43 keer van de ambulance gebruik werd gemaakt. Verpleegkundig coördinator M. Kwekkeboom licht toe, dat het aantal ritten dat in 1989 gemid deld op 1 per dag lag op 1,4 per dag is gekomen. Het hoge aantal ritten in juni (44), na augustus ook een topmaand, wijt Kwekke boom aan het mooi zomerweer, toen er ook veel gasten van elders op Tholen bivakkeerden. "Dit is ook af te lezen aan het aantal zie kenfondsen van elders waar we patiënten voor hebben vervoerd. In mei, juli en augustus hebben we veel gereden voor het AZWZ uit Breda en Midden-Zeeland. Dat is opvallend meer dan anders. Dat komt door de recreanten. Het meerendeel van de patiënten wordt evenwel voor het zieken fonds MZB/VGZ uit Bergen op Zoom vervoerd. In april werden de meeste verzekerden van dit fonds vervoerd: 31, de minste in november: 16. Ritten vanaf de Oesterdam wor den nu ook meegeteld: in 1990 vervoerde de ambulance vijf per sonen vanaf de nieuwe verbinding tussen Tholen en Zuid-Beveland. Verdeeld over de kernen werden de meeste ritten uitgevoerd vanuit Tholen-stad: 92 (waarvan 5 Oesterdam). Vanuit Sint-Maartensdijk werd 87 keer uitgerukt, vanuit Sint- Annaland 65 keer, Oud-Vossemeer 38, Scherpenisse 31, Poortvliet 28, Sint-Philipsland 26, Stavenisse 25, Bergen op Zoom 14, Nieuw- Vossemeer 1, Philipsdam 1, Steen bergen 1 en Halsteren 2. De meeste patiënten werden vervoerd naar het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom 354, gevolgd door Sint-Francisuc 30 en Rotter dam met 11. Ten opziehte van 1989 deden zich geen grote wijzigingen voor wat betreft de verdeling naar speci- lisme: werden er in 1989 meer mensen vervoerd naar de afdeling cardiologie 100 in 1989, 109 in 1990, in 1990 kwamen er meer pa tiënten terecht op de afdeling chi rurgie: 117 in 1990, 92 in 1989. De gyneacoloog kreeg ook meer patiënten in 1990: 33 tegen 27 het jaar ervoor. Vorig jaar werden er in de ambu lance minder reanimaties uitge voerd dan in 1989: 9 tegen 17. In 1989 slaagden 4 van de zeventien pogingen patiënten tot leven te brengen zonder hulp van reanimatie-apparatuur. In 1990 lukte slechts 1 poging. (Van een gelukte reanimatie wordt gespro ken, als de patiënt na de datum van reanimatie tenminste 6 weken leeft, zonder hulp van reanimatie- apparatuur, aldus het jaar verslag). Volgens Kwekkeboom is het slagen van een reanimatie zeer afhankelijk van de omstandighe den. "De start van de hulpverle ning bijvoorbeeld moet gunstig zijn. Als dat te laat gebeurt, is er voor ons ook geen helpen meer aan". Van de 450 ritten die de ziekenwa gen vorig jaar maakte, waren er overigens 37 loos. Dit zijn ritten waarbij geen patiënten vervoerd worden. De ambulance rukt wel uit maar blijkt uiteindelijk niet nodig te zijn. Ook testritten vallen hieronder. Blijft over 119 ritten met zwaailicht en sirene, 267 spoedritten zonder zwaailicht en sirene en een aantal zogenaamde bestelde ritten (op afspraak voor patiëntenvervoer naar specialist) van 27. (In 1989 bedroegen deze cijfers respectievelijk 104, 233, en 32, terwijl er 28 loze ritten werden geteld). Per 1 januari 1991 zijn de tarieven voor de ritten gewijzigd. Vooral de voorrijkosten stegen: van 82 gulden naar 256 gulden. De rit prijs zakte evenwel van 6,60 naar 3 gulden (tot en met 150 kilo meter). Ook de wachttijd vergoe ding steeg. Deze bedroeg 66 gulden per uur, langer dan 1 uur en wordt 150 gulden. De lokale ritten over langere afstanden vrij wel hetzelfde bedrag kosten, dan- wel in een enkel geval zelfs goedkoper zijn geworden", aldus het jaarverslag. Kwekkeboom laat weten dat de nieuwe tarieven voor de dienst 'door moeizaam overleg en met de nodige inspanningen van diverse kanten' tot stand is ge komen. Hij wijst erop dat deze ta rieven de kruk vormen waar de dienst financieel op drijft. In het jaarverslag stelt de coördinator dat door deze nieuwe vergoe dingsregeling nu ook de overheid 'de uitbreiding van kwaliteit in personeel en apparatuur' erkent. In 1990 wilde de dienst een enque te houden onder de vervoerde pa tiënten/slachtoffers om te peilen hoe het publiek over de ambulan cedienst denkt. De uitslag hiervan zou de vinger op de zwakke plaat sen in de organisatie moeten leg gen waardoor er naar verbetering van de dienstverlening gestreeft kan worden. Deze enquete is ech ter vorig jaar voortijdig beëindigd. Binnen de dienst bleek men het uiteindelijk niet eens met de vraagstelling en de vorm van het onderzoek. Desalniettemin meldt het jaarverslag dat de uitslagen van de anonieme enquete positief waren. "Er bestond binnen het bestuur en het personeel moeite met sommige vragen. De waren te algemeen gesteld, bovendien wil de men het liever op een meer pro fessionele manier doen. Er is toen na discussie besloten de enquete af te blazen", aldus Kwekkeboom. Inmiddels waren er 111 vragen lijsten verstuurd naar de patiënten die door de dienst waren vervoerd. Daarop stonden 8 vragen en was de ruimte gelaten voor op - en aanmerkingen. Zestig enquêtefor mulieren kwamen ingevuld retour. "Bij één geval was er een negatie ve beoordeling, maar dat bleek niets met onze dienst te maken te hebben, maar met behandeling door een andere instantie", aldus Kwekkeboom. De enquete is in de ijskast gestopt. Momenteel bestaan er geen plannen deze nieuw leven in te blazen. Wat wel op de agenda van de dienst staat, is de vervanging van de amublance. Verschillende leve ranciers zijn inmiddels met hun modellen naar de Noortpoort in Sint-Martensdijk gekomen, maar de beslissing is nog niet gevallen. Volgens Kwekkeboom wordt het in ieder geval weer een lage wa gen. "De bestaande wagen is re delijk compleet, als er wat aan verander moet worden, zijn het kleine dingen, hier en daar een lichtje meer op een paneel". De ambulance die nu in gebruik is is vijf jaar oud. ZIE VERDER PAG. 11 voorspoedig. Op zondag, toen de baan nog helemaal niet geopend was, verknalde één persoon het plezier van vele schaatsliefheb bers, door op de baan te gaan, waardoor er schade ontstond. Daarnaast loopt de baan aan de Annewas af en lijkt het water niet van een goede kwaliteit. "Mede door de droge zomer is het moge lijk dat het zoutgehalte van het water hoog ligt", aldus voorzitter W. Mosselman van de ijsclub. Het probleem van het hoogteverschil is inmiddels kenbaar gemaakt aan de gemeente, die dit in de toe komst hoopt te gaan verbeteren." De ijsbaan werd dinsdag toch nog opengesteld. Er was veel belang stelling en de nieuwe kantinebe heerster, Leny van der ZIE VERDER PAG. 17 Voor alle drie de Vesten in Tholen geldt nog steeds een verbod om daar aanwezig te zijn gezien de te geringe dikte van het ijs. Een meting van gemeentewerken, gisteren morgen om half negen, lever de de volgende resultaten op: lste Vest(voor politiebureau) 7.5, 6, 6.5 en 6.5 cm 2de Vest(bij de molen) 8, 7.5 en 7.5 cm 3de Vest(achter Oudelandse- poort) 0 cm aan de kant en 6 cm in het midden De rijkspolitie noemt de der de Veste levensgevaarlijk om dat er aan de kanten geen ijs is. Het ijs moet minimaal 8 cm zijn, aldus de politie. De nieuwe opheffingsnorm zou op 92 a 93 leerlingen komen te lig gen. "Dat is dermate rigoureus, dat uitvoering van de plannen voor ons onacceptabel is", zegt Versluijs. "Omdat het plannen van een projectgroep betreft en er nog niets aan de Tweede Kamer is voorgelegd, zijn de voorstellen niet onomkeerbaar. Toch veron trust het ons, want er zal wat van blijven hangen. Een norm van 92 leerlingen voor opheffing van een basisschool is voor ons echter niet aanvaardbaar", aldus de wet houder. Oud-Vossemeer zou het zwaarst getroffen worden omdat alle drie scholen beneden de norm zitten: de openbare Die Heenetrecht- school met 78 leerlingen per 16 ja nuari 1990, de School mët de Bijbel met 69 kinderen en de Sint Anthoniusschool met 61 leerlin gen. De twee basisscholen in Poortvliet en Scherpenisse zouden volgens de plannen van de staatssecretaris ook bedreigd worden. De Eevliet heeft 92 leerlingen, de School met de Bijbel in Poortvliet 90. In Scherpenisse telt de Oosterschel- deschool 91 kinderen en de Groen van Prinstererschool 78. In Stavenisse zit de openbare ba sisschool de Schalm met 77 leer lingen onder de norm en in Tholen de Montessorischool met net 92 kinderen per 16 januari 1990. "Een verlaging van de norm tot 80 zou voor onze gemeente al van enorme betekenis zijn", zegt wet houder Versluijs. De twee basis scholen in Poortvliet en de Oosterscheldeschool in Scherpe nisse zouden dan kunnen blijven bestaan. In de Montessorischool is Versluijs niet zo ongerust om dat het hier volgens hem om een groeischool gaat. "Wanneer er een school zou moeten sluiten, is dat een enorm verlies voor een kern", aldus Versluijs. Volgens een onderzoek van ir. B.A.J. van der Wouw van het pro vinciaal opbouworgaan stichting Zeeland zou het in de gemeente Tholen in zeker vijf van de zeven kernen niet meer mogelijk zijn het openbare naast het protestants- christelijke onderwijs te handha ven. In heel Zeeland zou 51170 van de basisscholen met opheffing of fusie bedreigd worden. Verlies van het pluriforme karakter van het onderwijs op het platteland zou een van de belangrijkste effecten zijn. In St. Philipsland zou splitsing van de gemeente in twee delen met ieder een eigen opheffingsnorm de dreiging van opheffing van de School met de Bijbel te Anna Ja- cobapolder kunnen voorkomen. Bij de gemeenteraden ligt volgens ir. Van der Wouw in veel gevallen de moeilijke beslissing om te kie zen voor instandhouding van een kleine school in een kleine kern, versus de instandhouding van scholen van meerdere richtingen in de grotere kern(en) van de ge meente. "Dat in een niet gering aantal kleine kernen de laatste school zal moeten verdwijnen en dat op het platteland de verschei denheid van signaturen drastisch zal afnemen, zal voor velen onver teerbaar zijn", constateert ir. Van der Wouw. De projectgroep van het ministe rie van onderwijs heeft toch reke ning gehouden met de situatie op het platteland door de ophef fingsnorm te koppelen aan de leerlingendichtheid. Ten opzichte van de eerdere norm van 250 leer lingen levert dat een enorme winst op, zo erkent ir. Van der Wouw. Voor Tholen komt hij met 2180 kinderen van 4-11 jaar op 122.83 km2 aan een leerlingendichtheid van 17.7, een opheffingsnorm van 93 en 2250 leerlingen in 17 scho len. Daarvan zitten er 9 onder de norm. Voor St. Philipsland 268 kinderen op 25.41 km2 of een leerlingen dichtheid van 10.5. De ophef fingsnorm is daar 65 met 277 leerlingen in 3 scholen. Alleen de school in Anna Jacobapolder zit beneden de norm. Het verzuilde systeem is volgens Van der Wouw het eerste slachtof fer van welke schaalvergrotingso peratie dan ook. "Nu kunnen ouders nog kiezen, straks niet meer of zij moeten fors gaan rei zen." Volgens Van der Wouw is Tholen 'een nogal problematische ge meente in het kader van de schaal vergrotingsoperatie'. "Er zijn 17 scholen, maar in theorie zouden er 27 kunnen zijn. Desondanks zijn er 9 scholen met te weinig leerlingen. Die zitten echter in veel gevallen heel dicht tegen die norm aan. In Tholen is geen enkele echt kleine school. Dat desondanks meer dan de helft van de 17 scho len niet aan het benodigd aantal leerlingen komt, is op zijn minst opmerkelijk. In 5 van de 7 kernen van de gemeente Tholen zijn steeds twee scholen te vinden; een bijzondere naast een openbare school. Deze situatie zal waar schijnlijk moeten worden omge bouwd tot steeds 1 school per kern", constateert de onder zoeker. Door fusie zouden er scholen be houden kunnen worden, maar voor wethouder Versluijs is dan de grote vraag of men elkaar kan vin den. Volgens Van der Wouw moeten er in heel Zeeland 276 van de 290 ba sisscholen fuseren. Er zouden net iets meer dan 100 scholen over blijven. Van elke 3 scholen zouden er 2 de deuren moeten sluiten. "Dat heeft desastreuze gevolgen voor de spreiding van basisscho len in Zeeland", concludeert Van der Wouw. S - - I Na hun bad haasten de Sint-Philipslandse dames zich naar de kant om hun kleren aan te trekken en zich te beschermen tegen de kou. Zie pagina 15. Drie koperen leerkrachten op Tholen en Sint-Philipsland Hulde voor vier jubilarissen bij gymvereniging Spido Verdwaalde oceaangast bij Tuttelhoekje Bouw- en Houtbond FNV heeft eigen afdeling in Sta venisse Knotten en snoeien bij Steil' A prei Aanleggen mitella zorgt voor moeilijkheden bij EHBO- wedstrijd Burgemeester Vogel opent bakkerij Van der Est in aan wezigheid van drie DES- bakkers in St. Philipsland Gemeentebestuur Tholen minder bezorgd over Ooster- schelde dan Natuurvereniging Veel belangstelling voor open dag metaal in Sint-Annaland SC Stavenisse een uitdaging voor nieuwe trainer Jaap Huisen NIET IEDER HUIS KAN EEN WINTERPALEIS ZIJN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Op korte termijn zullen gedepu teerde staten van Zeeland met na dere informatie komen over het subsidieverzoek ten behoeve van studie en publicatie over de wa tersnoodramp van 1953. Dit naar aanleiding van de discus sie in de statencommissie welzijn. Het voorstel om geen subsidie te verlenen, dat vrijdag door provin ciale staten behandeld zou wor den, is van de agenda afgevoerd. De studie en publicatie over de ramp wordt uitgevoerd door het documentatiecentrum voor nieuwste geschiedenis van de Uni versiteit van Amsterdam. De afgelopen dagen werd er door veel schaatsliefhebbers gebruik gemaakt van de Rammegors. Als het aan Staatsbosbeheer ligt, is dat voor het laatste seizoen. Men is volop in onder handeling om dit natuurgebied in ei gen beheer te krijgen."Als het lukt, is het uitgesloten dat de natuur ver stoord wordt door schaatsers", meent een woordvoerder van Staatsbosbe heer. "Wij hadden gehoopt Ramme gors al per 1 januari over te nemen van de Domeinen, maar we wachten nog steeds op bericht". De zestien paarden die vorig jaar in het natuurgebied zijn uitgezet, grazen nu op de slikken van Flakkee. "Het gras was op, terwijl wij nog steeds niet beschikken over een afrastering. Hier voor moeten geldelijke middelen vrij komen van de stichting NMF. In Rammegors werd één paard dood aan getroffen. Het gaat hier om een na tuurlijke dood en niet om ondervoeding, hetgeen door sommi gen wordt beweerd", aldus de woord voerder van Staatsbosbeheer. Men is bezig om een beheersplan vast te stellen voor het Rammegors gebied. Hierin komt te staan welke beesten er zullen worden uitgezet en de hoeveel heden. Het is nog niet zeker of de paarden teruggebracht zullen worden. Sinds 20 december is het natuurgebied tussen Tholen en St. Philipsland een staatsnatuurmonument. Drie eigenaren van stacaravans op camping De Pluimpot bij Scher penisse deden zondag aangifte van diefstal. A.J. van O. uit Ber gen op Zoom meldde dat de deur was opengebroken en een 27 mc zender/ontvanger weggenomen. Uit zijn schuurtje waren een gras kant knipmachine en een hen gelstok verdwenen. Van O. was voor ongeveer 250 gulden ge dupeerd. Uit het schuurtje bij de caravan van H.P.J, van D. uit Tilburg wa ren negen hengels weg. Een scha depost van zo'n zeshonderd gulden, waarbij nog vijftig gulden kwam voor een vernield slot. J.W. uit Roosendaal miste een ver rekijker van 98 gulden, maar de inbrekers richtten voor zo'n 250 gulden vernielingen aan in zijn ca ravan. De deur werd geforceerd en een ruit vernield.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1