'Hardstikke leuk, 't geeft je een kik' Hulde voor vier jubilarissen bij Spido in Oud-Vossemeer Knotten en snoeien aan de Steil Aprèl Ter Tolne wint damtitel weer Sint-Philipslandse dames duiken dagelijks Krabbenkreek in Echtpaar Smulders, Truus Rijnberg en Wim Aarnoudse Ook eerste bij het schaken Cultuurhistorie in routevorm Onderzoek naar borstkanker Verhoging jaarwedden gedeputeerden CURSUS CAFÉBEDRIJF f 295.- Donderdag 7 februari 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Rijp kleurt het gras aan de dijk wit en het schor ligt op plekken bedekt met ijs. De lucht is grijs en uit het zuiden waait een lichte wind. Weer om bij de kachel te zitten, maar daar denken Arina Zwijnenburg, Cor rie van Splunter, Lies Wagemaker en Ina den Ouden anders over. De vier Sint-Philipslandse dames laten zich door niets weerhouden van hun dagelijkse duik in de Krabbenkreek. De dollefijnen De jaarlijkse openbare les van gymnastiekvereniging Spido te Oud-Vossemeer kreeg zaterdag een bijzonder tintje met de huldiging van vier jubilarissen. Voorzit ter Joop Smulders en zijn vrouw Ina waren allebei 25 jaar bestuurslid, Truus Rijnberg en Wim Aarnoudse zijn inmiddels 20 jaar in het bestuur actief. Echtpaar Smulders Bij verhuizing Nieuwe voorzitter Golfoorlog centraal bij gesprekken van telefonische hulp Hans Böhm Ijsbaan Scherpenisse vandaag weer open Schaken Stichting ijvert voor juist gebruik van familienaam Een watertemperatuur van vier graden lijkt niet echt aantrekke lijk, maar veel last hebben de da mes er niet van. "Natuurlijk zijn we voorzichtig, we blijven niet lang in het water," vertelt Arina. De 'koude douche' van het viertal duurt inderdaad maar enkele mi nuten. "We zijn het gewoon, 's Morgens sta je te rillen, en 's mid dags kleed je je om en ga je het water in." Als de temperatuur laag is, zwemmen de dames nooit al leen en ze zorgen ook dat ze steeds grond onder de voeten hebben. "En we hebben onze hond Radja een beetje afgericht; als één van ons kramp krijgt, trekt hij die naar de kant." Arina Zwijnenburg en Corrie van Splunter zijn in de zomer van 1988 begonnen met het dagelijks samen zwemmen. "Eerst was het water hier vlakbij de haven niet zo helder, maar 't werd steeds scho ner en toen zijn we doorgegaan. We lieten ook samen de honden uit en Corrie zwom voor haar rug. Toen 't echt ging vriezen zijn we gestopt, we durfden niet zo goed meer," zegt Arina. De meeste hin der ondervonden de dames van de harde oostenwind, die hen het idee gaf dat ze in stroop zwom men. "We zwommen dan ook niet meer dan twintig slagen." Op 4 mei pakten Corrie en Arina de draad weer op en ze kregen ge zelschap van Lies Wagemaker. Van maandag t/m vrijdag trokken ze hun baantjes in het zilte nat. Aan het einde van-de zomer kwam Ina den Ouden de gelederen ver sterken. Haar man Piet zwemt één keer per week mee. Het éénjarig bestaan van het zwemclubje werd gevierd met een gezamenlijk etentje. "Het is hardstikke leuk, 't geeft je een kik," vindt Arina. Het viertal blijft eewoon doorgaan en noemt zich inmiddels 'De dollefij nen'. Piet den Ouden heeft zelfs een logo voor hen ontworpen. Eén probleem hebben de dames: bij hun zwemstek is geen beschut ting, zodat het omkleden - vooral als er een koude wind staat - geen pretje is. "We zouden er een schutting of zo willen, hoewel dat ook weer de jeugd lokt," zegt Ari na. Het clubje heeft de gemeente al verschillende brieven geschre ven. "Maar die namen ons niet helemaal serieus. Nu hebben we voorgesteld om een oud bushokje te plaatsen. Dan staan we in ieder geval uit de wind." De Sint- Philipslandse dames denken niet aan ophouden. "Als het kan gaan we nog jaren door," lacht Arina Zwijnenburg. Samen met haar man en Ina den Ouden nam ze op oudejaarsavond - het was toen volle maan - een oudejaarsduik om dat voornemen kracht bij te zetten. De jubilarissen Wim Aarnoudse, Ina Smulders, Joop Smulders en Truus Rijnberg, die haar gouden broche krijgt van regiobestuurder Jan de Wilde. Voor de betrokkenen was het een volkomen verrassing toen bestuurslid Tonny Heijboer zater dagmiddag de leiding even over nam van voorzitter Smulders en de pauze uitstelde. Ze kondigde een ingelast programmapunt aan: jeen toespraak van regiobestuurder J. de Wilde uit St. Maartensdijk van de KNGB Zeeland. Hij bracht naar voren, dat een Er komt een boekje dat twaalf routes beschrijft langs plaatsen met een cultuurhistorische waar de. Drie routes voeren over Tho- len, één over Sint-Philipsland en acht over Schouwen-Duiveland. B. en w. van Sint-Philipsland zul len de gemeenteraad voorstellen om voor 2500,- garant te staan ten behoeve van de uitgifte van het boekje. Het wordt verzorgd door de Streek VVV/Promotie Schouwen-Duiveland. Om het bevolkingsonderzoek borstkanker in Zeeland te realise ren is een stichting in het leven ge roepen, de stichting Bevolkingsonderzoek Borstkan ker Zeeland (SBBZ). Daarin wordt samengewerkt door de Zeeuwse Vrouwenraad, de vereni ging Zeeuwse gemeenten, het inte graal kankercentrum Rotterdam en de gemeenschappelijke ge zondheidsdienst Zeeland. Deze stichting heeft in Goes een borstonderzoekcentrum ingericht, dat onlangs is geopend. Borstkanker is in Nederland de meest voorkomende vorm van kanker bij vrouwen boven de 45 jaar. Per jaar overlijden in ons land bijna 3300 vrouwen aan deze ziekte en komen er ruim 8000 nieuwe ziektegevallen bij. Door het invoeren van een bevolkings onderzoek hoopt men het sterfte cijfer door borstkanker in de komende jaren terug te dringen. Bovendien is de verwachting dat kleine afwijkingen kunnen wor den behandeld door een borst- besparende operatie, waarbij wordt voorkomen dat een borst volledig moet worden weggeno men. Uit proefprojecten is geble ken dat vrouwen, bij wie borstkanker in een vroeg stadium wordt opgespoord en behandeld, een grotere kans op genezing heb ben. Dit heeft erin geresulteerd dat de staatssecretaris de Zieken fondsraad heeft gevraagd, het be volkingsonderzoek borstkanker bij vrouwen van 50 jaar en ouder te financieren en te begeleiden. SBBZ is in oktober begonnen met1 het uitnodigen van vrouwen uit de gemeente Goes voor het onder zoek. De belangstelling is groot te noemen, want het streefgetal van 70% opkomst is al bijna gehaald. Vrouwen zullen door de gemeen ten voor het onderzoek worden uitgenodigd, waarna ze zelf een afspraak voor het onderzoek moeten maken. vereniging zonder actieve (bestuurs)leden niet kan draaien. "Daarom hecht het bondsbestuur aan de huldiging van trouwe bestuurders, die zich gedurende langere tijd voor de vereniging hebben ingezet. De uitreiking van een onderscheiding is een blijk van extra waardering voor de in zet", zei De Wilde. Hij speldde allereerst Truus Rijnberg-Plandsoen de gouden broche van verdienste op. Ze is vanaf 1970 penningmeester en be waakt de kas als een zuinige huis vrouw. Bovendien geeft ze ook al 20 jaar gymles aan de kleuters. Daarnaast fungeert Truus Rijn berg als jurylid bij regio wedstrijden. Wim Aarnoudse is sinds 1956 lid van Spido en vanaf 1970 bestuurslid. Daarnaast sinds 1975 jurylid. Bij activiteiten van de gymnastiekverenigingen treedt Aarnoudse op als geluidstechni cus en dat kwam ook zaterdag weer goed van pas. Hij ontving de gouden speld van verdienste. Regiobestuurder De Wilde richtte zich vervolgens tot voorzitter Smulders. "Iedereen weet wat hij voor de gymnastiek heeft ge daan", zo begon De Wilde. "Van af 1959 tot 1964 bestuurslid van Jong Dreischor en in 1965 voor zitter van Spido Oud-Vossemeer. Sinds 1957 treedt hij op als jurylid-docent en daarnaast wordtSmulders veel gevraagd als wedstrijdleider, kortom een leven vol gymnastiek. In 1971 ontving hij het diploma van verdienste, in 1975 'de speld van verdienste van de regio en in 1985 de gouden speld van de regio met de gelijktij dige benoeming tot erelid. Van daag mag ik namens het bondsbestuur de gouden speld van verdienste van de KNGB uit reiken", zei De Wilde. Voor mevr. Smulders was het niet a.u.b. tijdig een adreswijziging sturen aan: Eendracht bode. Postbus 5, 4697 ZAl St. Annaland of aan uw bezorger. Crohnvereniging. De afdeling Zeeland van de Crohn en Colitis Ulcerosa vereniging houdt op 28 februari een bijeenkomst in Hotel Terminus te Goes. Gastro- enteroloog dr. G. de Hartog spreekt daar over deze ziekte, die een chronisch terugkerende ont steking is aan het spijsverterings kanaal en de dikke darm. Oplossing van Puzzel HORIZONTAAL; 4 aks; 6 die; 8 ons; 10 er; 11 orka; 12 lamp; 13 ar; 14 mak; 18 kok; 18 aap; 20 ere; 22 erg; 24 era; 28 I.I.; 27 idee; 28 amen; 29 ai; 30 sik; 32 nat; 34 eis; 36 Est; 38 ade; 40 emu; 42 b.v.; 43 atol; 44 tree; 45 ra; 48 alk; 48 sas; 50 ton. VERTIKAAL: 1 ik; 2 mi; 3 en; 4 arm; 5 sok; 6 dak; 7 elk; 8 opa; 9 sap; 15 ader; 17 oker; 19 aker; 20 els; 21 eik; 22 een; 23 gat; 24 ene; 25 aas; 31 iets; 33 aard; 35 idem; 38 Eva; 37 tak; 38 als; 39 ets; 40 eet; 41 urn; 47 la; 49 af; 51 os. meer mogelijk namens de KNGB nog een onderscheiding uit te rei ken. Spido-bestuurslid José Schetters had namens de vereni ging echter een mooi sieraad bij zich voor bestuurslid en leidster Ina Smulders: een broche, voor stellende een turnster. De vier jubilarissen kregen alle maal nog bloemen. "Hou deze vier mensen in ere", zo hield regi obestuurslid De Wilde de gym nasten van Spido voor. "Gefeliciteerd met deze actieve mensen in jullie midden." Voor Smulders was het zaterdag één van zijn laatste optredens als voorzitter van Spido. Hij heeft aangekondigd te willen stoppen. Op de ledenvergadering wordt Huib Westerweel, directeur van Die Heenetrechtschool, als opvol ger voorgedragen. In de gymzaal te Oud-Vossemeer was er zaterdagmiddag nog een primeur, namelijk het optreden van de 50+ groep o.l.v. mevr. Smulders. Tien dames en twee he ren uit voornamelijk Oud- Vossemeer, maar ook uit St. Phi- lipsland, Tholen en Putte de monstreerden enkele oefeningen. "De meeste vijftig plussers heb ben te weinig lichaamsbeweging", vertelde voorzitter Smulders. "Tussen de huisvrouwengroep en Meer Bewegen voor Ouderen was er een lacune, die door deze 50+ groep wordt opgevuld. Met bij voorbeeld baloefeningen kan het oriëntatie- en reactievermogen op peil worden gehouden." Verder kwamen alle groepen van Spido tijdens de openbare les aan bod. De kleuters, jongens, meisjes en dames. Verschillende toestellen werden gedemonstreerd: rekstok, balk, banken en lange mat. Ook ritmische oefeningen op muziek kwamen aan bod. Het uitvoeren van de oefening die tijdens de gymnastrade in Amsterdam wordt gedaan, vormde zaterdag de fina le van de openbare les van de Oud-Vossemeerse gymnastiekve reniging. Op voorstel van het ministerie van binnenlandse zaken worden de jaarwedden van gedeputeerden met terugwerkende kracht ver hoogd. Per 1 januari 1989 wordt het uit 1962 daterende bedrag van 69.792 gulden verhoogd tot 117.876 gulden en per 1 april 1990 wordt dat 122.568 gulden. Aan degenen die op die laatste datum in functie waren, wordt een een malige uitkering van 250 gulden toegekend. .-v ,W Corrie van Splunter, Arina Zwijnenburg, Lies Wagemaker en Ina den Ouden nemen dagelijks een duik in de Krabbenkreek bij Sint- Philipsland. Binnenkort start o.a. in Goes, Middelburg, Terneuzen en Vlissingen de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf. Deze opleiding bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal 295,-. Men kan zich nog aanmelden. Er is geen vooropleiding nodig en het examen is op 5 juni. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommigen hebben in hun achterhoofd om ooit nog eens 'n eigen bedrijf(je) te beginnen. Er is tegen woordig een groot tekort aan gediplomeerd Horecapersoneel De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven en men bezoekt ook een Brouwerij. Met dit Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kantine, etc. beheren. De cursus is zowel monde ling als schriftelijk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK!!! Voor gratis Brochure of aanmelden, bel Stichting Horeca Onderwijs, Postbus 1161, Breda. Telefoon 076-710078. De Stichting it erkend doar.deMinister van Onderwijs Wetenschappen op grond van de Wet op de Erkende Onderwijsinstellingen. Advertentie I.M. Sinds het uitbreken van de Gol foorlog komen bij de stichting SOS Telefonische Hulpdienst Zee land nogal wat vragen binnen over de Golfoorlog. In de eerste week van de oorlog 40 gesprekken (30% van het totaal in die week), in de tweede week 11 (12%). De Golfoorlog blijkt herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog en angst voor vernietiging op te roe pen. Mensen bellen ook omdat ze naar aanleiding van de Golfoor log willen praten over gevoelens van paniek, machteloosheid, on zekerheid en angst, agressie en boosheid, zorg om kinderen an militaire dienst en de gevolgen voor het milieu Volgens coördinator G.J. Wolters kan het soms helpen om erover te praten. Ook voor andere vragen en problemen kan men voor een gesprek van mens tot mens, dag. en nacht terecht bij 01180-15551. Wlnwoord: DAGLELIE Voorzitter Sauter van de Natuurvereniging Tholen moet alle zeilen bijzetten om de boomstronk om te zagen. Elf leden van de Natuurvereniging Tholen werkten zaterdag in de winterzon bij de boerderij de Steil Aprèl van J.L. Koese in de Wei- hoek. Het was de eerste van drie knot- én snoeidagen die op het programma staan. Vorig jaar was de Natuurvereni ging Tholen druk in de weer met het gratis verspreiden van wilgen. Dit keer ging men gewapend met snoeischaren en zagen aan de slag. Er moeten 15 jonge knotwil gen aan de Noorddijk gesnoeid worden en 13 nieuwe geplant wor den. Alle 28 wilgen moeten be schermd worden tegen het aanvreten van schapen e.d. met korven van 150 cm hoog. Wegens de vorst konden de nieuwe wilgen niet geplant worden. Dat staat voor zaterdag 9 maart weer op het programma. Er was echter nog werk genoeg, zoals aan de 300 meter lange mei doornhaag langs het weiland van veehouder Koese. De haag diende een flinke onderhoudsbeurt te krijgen. De meidoornhaag is nog één van de weinige op het eiland Tholen. In verband met perevuur werd Koese al eens geadviseerd om de haag op te ruimen, maar die wilde daarvan niet weten om dat het vee er in de zomer be schutting zoekt voor de hete zon. Het is dan wel zaak om de haag zo kort mogelijk te houden en daar aan heeft de Natuurvereniging met vereende krachten gewerkt. Foort Minnaart van de stichting Landschapsverzorging Zeeland zorgde voor het materiaal zoals snoeischaren en zagen en voorzit ter Rob Sauter van de Natuurvere niging gaf het goede voorbeeld, wat gevolgd werd door Janny Boers, Tineke Fopma, Piet Stols, Ad Boonman, Chiel v.d. Linde, Jaco van Gorsel, P. Bijl, J. Aarts- en, Corry Bolders en Trijn Soo- mers. Een dubbele triomf voor de open bare basisschóol Ter Tolne. Zowel de titel bij het dammen als bij het schaken werden gisteren veroverd bij de schoolkampioenschappen voor Tholen en St. Philipsland. Elf scholen hebben twee weken gestreden om het damkampioen schap, dat voor de veertiende keer gehouden werd. Ter Tolne, dat vo rig jaar de titel moest afstaan aan de Regenboog, heeft het kam pioenschap weer heroverd. Toen waren er eveneens elf deelnemers met De Casembrootschool op de tweede en Ter Tolne pas op de der de plaats. De resultaten van giste ren waren: 1. Ter Tolne Tholen 2. CNS De Regenboog Tholen 3. School met de Bijbel Anna Jacobapolder 4. De Rieburch St. Maartensdijk 5/6. De Casembroot en School met de Bijbel St. Annaland 7. De Schalm Stavenisse 8. Die Heene trechtschool Oud-Vossemeer 9. De Eevliet Poortvliet 10. Oosterschel- deschool Scherpenisse 11. Sint Anthoniusschool Oud-Vossemeer. Anna Jacobapolder kwam met een derde prijs verrassend hoog uit de bus, hoewel die ploeg niet sterker was dan vorig jaar. Een aantal Thoolse scholen liet weten met een zwakkere afvaardiging ge komen te zijn. De onderlinge ver schillen waren klein. Rombout en Gerbrand Kousema ker, Joyce de Vos, Christian Bink horst en reserve Steven van Dijke namen gisterenmiddag in Tholen de wisseltrofee in ontvangst van burgemeester Van der Munnik. Bovendien kregen ze elk een stan daard, evenals voor de school. De eerste drie scholen mogen 9 maart in Meulvliet aan de provin ciale schooldam meedoen. De or ganisatoren willen daarvan een groot evenement maken met o.a. de denksport-medewerker van het t.v. programma Studio Sport, Nadat de maandagavond stuk ge reden ijsbaan van Scherpenisse dinsdag en woensdag gesloten bleef, zal er vandaag weer ge schaatst kunnen worden op de grootste ijsbaan van Tholen en St. Philipsland. Dinsdagavond wer den door het bestuur van de ijsc- lub en met behulp van vrijwilligers de scheuren gedicht. De aanvankelijk voor zaterdag a.s. geplande wedstrijden ('s mor gens marathon en 's middags schoonrijden) gaan in elk geval niet door, zo deelde bestuurslid M.C. Hage gisterenmiddag mee. Wanneer de vorst aanhoudt, zul len er mogelijk volgende week nog wedstrijden in Scherpenisse gehouden worden. Hans Böhm en de Russische dam mer Walid Boelat. De schoolschaakkampioenschap- pen, die voor de derde keer op Tholen en St. Philipsland werden georganiseerd, trokken 6 scholen tegenover vorig jaar 7. Ook hier werd Ter Tolne winnaar tegenover vorig jaar De Casembrootschool. Roy Streng, Waldi Hanser, Jasper v.d. Donker, Rob van Kuyk en re serve Wilco Quaak namen in het gebouw van CNS de Regenboog de eerste prijs in ontvangst van burgemeester Van der Munnik. De School met de Bijbel uit Poortvliet, die vorig jaar nog tweede werd, deed dit keer niet mee. 1. Ter Tolne Tholen 2. de Luyster St. Philipsland 3. De Re genboog Tholen 4. De Casem brootschool St. Annaland 5. De Rieburch St. Maartensdijk 6. Oosterscheldeschool Scher penisse. Nederlanders met een familie naam voorzien van een leesteken zijn het meer dan beu dat hun naam geweld wordt aangedaan. Dat stelt de stichting Erop of Er onder, die zich beijvert voor het behoud van de oorspronkelijke spelling en schrijfwijze van fami lienamen. Volgens deze instelling nemen overheidsinstellingen, ka mers van koophandel, banken en grote bedrijven het niet zo nauw met een streepje (accent) of een paar puntjes (trema/umlaut). Na men worden op die manier 'ver basterd'. En dat terwijl het weglaten van leestekens in namen zou kunnen leiden tot procedures bij het uitkeren van pensioenen, problemen bij de afgifte van rijbe wijzen en paspoorten en verwar ring bij zaken met betrekking tot militaire dienstplicht. Erop of Eronder wil er alles aan doen om instanties en bedrijven te bewegen de computerprogram ma's en adressenbestanden zoda nig bij te stellen, dat de familienamen (en zo nodig ook de voornamen) correct uit de bestan den zullen gaan rollen. Een eerste succes werd behaald in enkele dis tricten van PTT Telecom en ook de Postbank werkt aan een verbe tering van haar bestanden. Het landelijke bestuur van de stichting zoekt nu medewerkers die de organisatie in hun woon- /werkgebied willen bijstaan. Zo dra een aantal regionale steun punten zijn gerealiseerd, overweegt men in de diverse re gio's bijeenkomsten te organise ren waar overlegd kan worden welke acties ondernomen worden. Het secretariaat van Erop of Er onder is gevestigd Hasseltsestraat 25, 2587 GM Den Haag, tel. 070-3555682.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 15