Frisse kleuren zorgen voor uitstraling Vredesboodschappen vanaf schip voor Israëlische kust Feest in de Polder? Alle dameskleding Heren winterjassen Heren truien Colberts en Jacks halve prijs of minder halve prijs rts en Jacks j 30% korting De allerlaatste koopjes nu aan één rek voor 25,— p.s. U hebt de MEEST GELEZEN KRANT op Tholen en Sint-Philipslanc 1 in handen. Bakkerij Van Oost in Tholen vernieuwt interieur én buitenkant Alleen globaal onderzoek naar het grondwater Lijsten voor de statenverkiezing ENGELSMANc^n DRIEL Donderdag 31 januari 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 21 De kleuren standgroen en kanariegeel vormen, samen met het gebroken wit, een aantrekkelijke combinatie. Ze zijn aangebracht op de voorgevel van bakkerij Van Oost aan de Botermarkt in Tholen, die daardoor een ware metamorfose onderging. En de Botermarkt kreeg er een stuk uitstraling bij. Die zal nog versterkt wor den als op de gevel een fijne structuur is aangebracht. De Golfoorlog is veertien dagen oud en ondanks de niet-betrokkenheid van Israël bij deze oorlog wordt dat land toch gebombardeerd. Scud-raketten uit Irak veroor zaken in het land veel ellende, verdriet en schade. Inmiddels zijn er al vier doden en tweehonderd gewonden te betreuren. Kustvaarders Panamese vlag Koninginnedag 1908, omstreeks 1920, het zilveren re geringsjubileum van koningin Wilhelmina in 1923 of een klassefoto uit 1926. Dat waren reacties op de groepsfoto uit Anna Jacobapolder, die in de EB van 3 januari stond afgedrukt. 'Eten ganzen van meer belang dan brood voor boeren' DAMES EN HEREN CONFECTIE Ook binnen is er wat veranderd. Door het ontwerp van J. van der Haar uit Diemen (architect van het instituut midden- en kleinbe drijf) tonen de etalages de pro- dukten op prima wijze, terwijl binnen de etalagebakken en kasten konden verdwijnen. Het vloeroppervlak van de verkoo pruimte is zodoende vergroot, wat een betere opstelling van de pro- dukten mogelijk heeft gemaakt. Op 7 januari werd met het werk begonnen en zestien dagen later konden de klanten weer in de win kel terecht. Gedurende die tijd ging de verkoop door vanuit een winkelunit. "Dat was een ervaring op zich. Het publiek vond zo'n klein winkeltje wel leuk, maar voor ons was het vermoeiend om dat je dikwijls heen en weer moest lopen. Dat ongemak hadden we er graag voor over," vertelt bakker Jaap van Oost. Eerst werd het winkelgedeelte afgewerkt, daarna werd de unit verplaatst en kon aan de bakkerij begonnen worden. "We waren blij dat we door de medewerking van de gemeente op deze manier konden blijven wer ken." (overigens werden in de commissie openbare werken vori ge week opmerkingen gemaakt over de hinder die de unit voor het verkeer veroorzaakte - red.). De zestig jaar oude Thoolse bak kerij biedt werk aan acht mensen. Sinds vorig jaar mag Jaap van Oost zich luxe bakker noemen en samen met zoon André zorgt hij voor een groot assortiment brood. Het bakkersvak is van oudsher in tensief, ondanks alle moderne ap paratuur worden er nog veel uren gemaakt. "Dagelijks om drie uur in de nacht aan het werk. Geluk kig dat de taken nu afgewisseld worden," is de mening van me vrouw Van Oost. Op vrijdaga vond is het zelfs tien uur als 'de molens gaan draaien'. Er is ook nog handwerkbrood te bereiden, zoals molenbrood en grootmoe- der's brood. Opgeteld komen de dames van de winkel tot zo'n 18 soorten 'gewoon' brood, terwijl daarbij nog 18 soorten aparte broodjes verkocht worden./ "Nieuwe soorten broodjes probe ren we altijd eerst uit via een aan bieding, dan kunnen we de mensen laten proeven. Slaat een produkt aan, dan gaat het in het assortiment. Afgelopen weekend waren dat hartige broodjes zoals ham-kaas croissants. Maar over het algemeen zijn het hier zoete kauwen. Bolussen, tompoucen, amadelbroodjes, roombroodjes, die zijn nog erg in trek. En dan hebben we zo'n 25 soorten gebak. Bijvoorbeeld cijfertaarten voor verjaardagen of jubilea, en ook dieetgebak, suikervrij of zoutarm. Heel belangrijk is tegenwoordig ook het assortiment snoep zonder kleurstoffen. We moeten er attent op zijn dat een groot deel van de kinderen kleurstofallergie heeft," weet Van Oost. Hij vertelt dat goed te merken is dat de toeristen Tholen ontdekt hebben. "Als het vroeger bouw vakvakantie was kon je dat goed zien. Maar nu hebben we het druk met passanten uit de jachthaven en andere toeristen. Vorig jaar kregen we zelfs een reactie uit Ca nada van een mevrouw die zo vriendelijk door Carolien was ge holpen. Dat doet een mens na tuurlijk goed." De bakkerij noemt de bakker het hart van de zaak. Daar staan ma chines als spiraalkneder, afmeet- machine, puntenkast en rijskast. Die worden halfjaarlijks gecon troleerd, want een storing veroor zaakt veel narigheid. "En als zoiets gebeurt is dat meestal tij dens een drukke periode, zoals met Kerst," heeft André gemerkt. In de vrieskasten van bakkerij Van Oost staat een aantal produkten gebruiksgereed, zodat op grote aanvragen kan worden ingespron gen. De nieuwe winkel van bakkerij Van Oost in Tholen. "We spelen in voldoende mate in op de zorg die ons is toever trouwd", zei wethouder J. van der Jagt bij de behandeling van het voorstel in de Thoolse gemeente raad om voor 39.825 gulden grondwateronderzoek te laten uit voeren. P. van Belzen constateerde, dat het alleen voor percelen met so ciale woningbouw verplicht is, maar hij wilde ook bouwland en industrierrein meenemen, zoals ook in andere gemeenten gebeurt. "Moeten we niet regionaal in de pas blijven lopen?", vroeg het RPF/GPV-raadslid zich af. "We hebben op Tholen geen plaatsen waar gevreesd moet wor den voor verontreiniging", ant woordde de wethouder. "Als er nader onderzoek nodig is, komen we met een nader voorstel. Dit is een globaal onderzoek. Ten op zichte van andere gemeenten zijn we niet beducht voor verontreini ging. De gevolgen van de voorma lige gas- en visfabriek in Tholen zijn er immers al eerder uitge licht", aldus Van der Jagt. "Helemaal gerustgesteld ben ik toch niet", liet Van Belzen weten,. Hij verwees daarbij naar een krantebericht over onderzoek van het waterschap naar de grondwa terkwaliteit. "Je moet voorzichtig zijn met conclusies op basis van krante-artikelen", merkte de wet houder op. "Wij voldoen met ons grondwateronderzoek aan de wet telijke normen." Van Belzen wilde het toch uitbrei den. "De kosten worden doorbe rekend in de grondprijs, dus zorg dat u helemaal zeker bent van uw zaak." "We zijn niet blind voor de pro blematiek", antwoordde Van der Jagt. Hij wees erop, dat er bij voorbeeld in Scherpenisse nog opstallen verworven moeten wor den, voordat men kan bouwen. Hij achtte het voorbarig daar al grondwateronderzoek te doen. Dat gebeurt wel in de uitbrei dingsplannen voor Tholen, Poort vliet en St. Maartensdijk door de Grontmij. en voor 5 saneringsge- bieden door DHV uit Helmond. Het centraal stembureau in Mid delburg heeft de nummering vast gesteld van de ingeleverde kandidatenlijsten, voor de provin ciale statenverkiezingen op 6 maart. Voor het eerst zijn de lijsten in heel de provincie hetzelf de, omdat binnen Zeeland geen afzonderlijke kieskringen meer bestaan. De nummering is als volgt (met tussen haakjes het lijstnummer van vier jaar geleden): 1.(1) Christen Democratisch Appèl, 2.(2) Partij van de Arbeid, 3.(3) V.V.D., 4.(4) Staatkundig Gerefor meerde Partij, 5.(5) Democraten 66, 6.(6) RPF/GPV, 7.(-) Delta Anders en 8.(-) Groen Links. Door de SGP en de RPF/GPV is een lijstencombinatie aangegaan. Dat wil zeggen dat voor de verde ling van de restzetels de stemmen- overschotten van beide partijen bij elkaar worden opgeteld. De ingeleverde acht lijsten bevat ten maximaal 30 en minimaal 12 namen. CDA, PvdA, VVD en RPF/GPV hebben 30 kandidaten ingediend, SGP 28, D66 24, Groen Links 18 en Delta Anders 12. Op zes van de acht lijsten ko men kandidaten van Tholen en Sint-Philipsland voor: CDA: 9. mr. J.A. de Boe (Poortvliet). PvdA: 11. H. Venekamp (Tholen). VVD: 8. mevr. H.A. Polderman- Martin (Tholen), 16. O. Huis kamp (Tholen). SGP: 4. M. Dijke (Scherpenisse), 10. G.D. Roeland (St.-Annaland), 17. L. Walpot (St.-Philipsland), 23. H. Geluk (St.Philipsland). D66: 3. J. van den Reydt (Tholen). RPF/GPV: 4. P. van Belzen (Tho len), 6. ir. W. Mol (Tholen). WWlBHllBS Het MS Peace in 1969 (fotoarchief C. Drent). Dit alles gebeurt ondanks de in ternationale druk op Irak. Ook de vredesboodschappen, uitgezon den door de Shalom Peace Foun dation vanaf het zendschip Peace, brengen de strijdende partijen niet op andere gedachten. Reeds in de zestiger jaren zette de Israëlische vredessrijder Abi Na than zich in voor de vrede in het roerige Midden-Oosten. Na zelf zijn diensttijd te hebben volbracht als luchtmachtpiloot en de zin loosheid van oorlog inziende, besloot hij zich te wijden aan de vrede. Daartoe kocht hij eerst een passagiersvliegtuig en landde in de omringende Arabische landen om zijn vredesboodschap te predi ken. Na herhaaldelijk te zijn op gepakt besloot Nathan, zodra hij weer op vrije voeten zou zijn, zijn vredesboodschappen te gaan uit zenden via een radiozendschip. Nathan ging op zoek naar een ge schikt schip en kwam, na omzwer vingen via Amerika en Noordwest-Europa in Nederland terecht. Dan is het inmiddels 1968. In ons land waren toen een aantal kustvaarders van de Neder landse koopvaardij te koop die ei genlijk te oud, te klein en dus oneconomisch voor verdere suc cesvolle exploitatie waren. Zo ook de Cito, een schip dat was gebouwd door N.V. Scheepswerf Gebrs. van Diepen te Waterhuizen en in april 1940 in de vaart was ge bracht als de Rolf van de N.V. Stoomvaart Mij. Westpolder te Voorburg. Nu kwam het MS Rolf in een zeer roerige tijd in de vaart, want de tweede wereldoorlog was al aan de gang en het schip beleef de met zijn bemanning een aantal angstige avonturen op de Afri kaanse kust. Door S.J. van Lim burg Stirum is daarover uitgebreid geschreven in het boek 'Varen in oorlogstijd' (1947). De Rolf kwam heelhuids door de oorlog heen en werd in 1950 herdoopt in Westpol der. In 1960 kochten G. Paap W.J. v.d. Wijk uit Groningen het schip en doopten het Cito. Al in 1967 werd de Cito - als eerste Nederlandse kustvaarder met Ne derlandse eigenaren - onder de goedkope Panamese vlag ge bracht. Eigenlijk was het schip te oud en te klein om nog een be hoorlijke besomming te maken en werd dan ook in 1968 te koop aan geboden. Dat was de kans waarop Abi Na than had gewacht. Met hulp van anderen wist hij - door middel van lezingen - geld bijeen te brengen en kocht de Cito. Het schip werd in Peace herdoopt en bleef nog tot omstreeks 1973 in de vrachtvaart actief, om zo de al gemaakte kosten te dekken en geld te verdie nen voor het kopen van de voor een zendschip benodigde appara tuur. Omdat dat niet genoeg ople verde vertrok Nathan in 1973 met het schip naar de Verenigde Sta ten, waar hij na enkele jaren wél voldoende geld had en de Peace met hulp van Joodse organisaties werd omgebouwd tot radiozend schip. Omstreeks 1976 vertrok het schip naar de kust van Israël en begon met het uitzenden van vredes boodschappen op religieuze basis, afgewisseld door muziek en recla meboodschappen. Het schip ligt nog steeds voor de kust en pro beert via de radiouitzendingen de strijdende partijen tot vrede te bewegen. Het MS Cito in de periode 1960-1967 (fotoarchief C. Drent). Maar voor een klassefoto (dhr. De Vreugd uit Oud-Vossemeer) staan er wel erg weinig kinderen op. De sjerpen en vlaggetjes wijzen in derdaad meer op een koninginne- feest, waarbij 1908 (mevr. Everaers-Hendrikse uit Stavenis- se), 1920 (M. v.d. Berg, wiens nu 72-jarige broer Kees erop staat) en 1923 (mevr. Koolaard-Moerland uit Nieuw-Vossemeer) toch ook nogal uiteenlopen. Het huis met de koekkoek daarop zou de bak kerij van Everaers-Padmos zijn, die in de Langeweg tegenover de school stond. De meest volledig lijst met namen kon PL. Bolier uit Anna Jacoba polder verstrekken, de anderen hadden daarmee samenvallende of nog aanvullende namen. Hier volgen ze, van links naar rechts: Cornelis Quist Louiszn. (het petje links daarvan zou Tinus Nelisse zijn), daarnaast het echtpaar Ja cob van den Berg en Elizabeth Heijboer met zoontje Cornelis, Hubrecht Padmos, Jacobus Ver wijs Corn.Adr.zn. met zoontje Marinus. De twee personen daar naast op de achtergrond zijn niet bekend. Dan volgt Neeltje van den Berge (de vrouw van Barend van Beek) met dochtertjes Jacoba en Johanna. Daarachter Nehemia Andries van der Reest met doch tertje Jo, Gerard Koolaard, Jo hannes Quist Joh.zn. en Hebrina van de Ree (half zichtbaar, vrouw van Jan Verhage). De vrouw met de witte schort is Adriana Eve- raers (vrouw van timmerman Adriaan Mol), Jan Goudzwaard Nelew.zn. (of Gilles Quist?), Ste ven van de Velde (of: Kees Wes- dorp?), Leendert (Bram?) van der Reest (achteraan, met schuine pet). Dan op de voorgrond (witte jurk) Cornelia Wagemaker (vrouw van Jozua Noorthoek) met dochter Neeltje. Dan volgen vijf mannen, de eerste is waarschijnlijk Willem van Vossen, dan Marinus Verstra- te (gehuwd met Mina Lindhout; of is het Leen Bolier?), Karei Lindhout, Krijn Goudzwaard en Adriaan Verhage. Daarnaast staat Elizabeth Verstra- te (vrouw van Jan van de Velde, de post) met zoontje Marinus. De man schuin daarachter/naast is waarschijnlijk Cornelis van Dijke. Daar weer naast (met meisje aan de hand) staat Betje de Masier Kr.dr. Het meisje geheel rechts is Adriana Verstrate Iz.dr. De man op de achtergrond, met het meis je, en de jongeman op de voor grond zijn niet bekend. Volgens dhr. De Vreugd zouden ook Jane, Kee en Frans Hooglander op de foto staan. De rotganzenproblematiek moet door het kringbestuur zo snel mo gelijk worden opgepakt. Dat ad vies gaf vice-voorzitter J. Kodde van de Christelijke Boeren- en Tuinders Bond West-Nederland tijdens de jaarvergadering van de kring Tholen. In zijn openings woord bracht kringvoorzitter W.C. van Kempen dit probleem al onder de aandacht en aan het ein de van de vergadering werd er op nieuw over gesproken. "In het Krammer-Volkerakoverleg hebben wij aangedrongen op de aanleg van een fourageergebied op de Slikken van De Heen, maar dat werd afgewezen omdat er een natuurlijke ontwikkeling moest plaatsvinden. Nu groeit er gras dat de ganzen niet lusten," stelde Van Kempen. Hij vond dat de rijksoverheid op dit terrein steken laat vallen. Kodde had onlangs staatssecretaris Gabor en de nieu we secretaris Kok van het Land bouwschap over de rotganzenpro blematiek geïnformeerd. De standsorganisaties op Tholen en Sint-Philipsland praten binnen kort met de schadetaxateurs over de wijze van taxeren. S. de Jong uit Scherpenisse heeft al jaren een weiland van zes hecta re dat door de ganzen kaal wordt gehouden. Hij krijgt weliswaar schadevergoeding, maar zou de grond liever in produktie nemen. Een - tijdelijke - ruil met het Bu reau Beheer Landbouwgronden kreeg hij niet voor elkaar en ook wilde Faunabeheer geen draad spannen. Van Kempen vertelde dat de Wild- beheerseenheid Tholen/Sint-Phi- lipsland een verjaagplan heeft op gesteld, maar die organisatie kan niet zelf voor de kosten opdraai en. Op rotganzen mag niet wor den gejaagd. "De natuurbescher ming zadelt de boeren met een probleem op, maar de gemeen schap wil niet voor de kosten op draaien," aldus Van Kempen. "Het lijkt erop dat het eten voor de ganzen belangrijker is dan het brood voor de boeren," verzuchtte hij. NOG 3 DAGEN.... Voorstraat 15, St. Annaland, tel. 01665 - 2490 - 3384 Wo.mid. gesloten

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 21