Tijdelijk directeur Ten Anker 'Maandag wasdag, vrijdag de buitenboel' Gemeente ontloopt de betaal-tarieven Verkoop 130 huizen historisch ogenblik voor Sint-Philipsland 26 0 AL 46 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Adrie Quak veilig thuis Uien 33 cent Laatste Zeeuwse gemeente draagt woningen over sZxmi umuor^ Lekker op reis van de prijs Toos de Witte-van Zetten 35 jaar hulp in de huishouding Bestuur Schutse zwaait nestor uit Donderdag 31 januari 1991 W>c DID, 47e Jaargang no. 12 Weg Poortvliet St.Annaland dicht Vijfendertig jaar geleden begon Toos de Witte-van Zetten als werkster op de boerderij van de familie J. Geluk aan de Weelweg te Sint-Maartensdijk. Twee da- gSn in de week; maandag en vrijdag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Nu werkt ze nog steeds bij haar werk geefster mevrouw J.A. Geluk-Muller die twee jaar ge leden verhuisde van de boerderij naar een huis in de William Boothstraat. Mevrouw Geluk heeft gepro beerd Toos te laten onderscheiden maar omdat ze nog niet met werken gestopt is en nog geen 40 jaar in dienst is, kan dat niet. Beiden hopen ze de veertig jaar vol te maken. "De eerste vijf jaar gaat wel maar de laatste vijf. We worden allemaal ouder", zegt me vrouw Geluk. Grote schoonmaak Geen flauwekul BJMG in plaats van de Rabobank De gemeente Tholen laat vanaf oktober vorig jaar alle betalingen lopen via de Bank voor Nederlandse Ge- meenten(BNG) in plaats van via de Rabobank St. Maartensdijk. Daarmee ontloopt men de betaaltarie- ven. Deze week Een historisch moment voor de gemeente St. Philips land. Zo noemde burgemeester T.A. Vogel de over dracht van 130 huizen en garages aan de Thoolse woningstichting Beter Wonen. St. Philipsland was de laatste gemeente in Zeeland die haar woningbezit ver kocht. Indrukwekkende akte Voorlichting Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De werkzaamheden aan de weg Poortvliet/St. Annaland nemen dusdanige vormen aan, dat de ko mende weken de verbinding regel matig voor het verkeer afgesloten zal worden. Door de voorberei ding van de verbreding is de rij baan al versmald, waardoor het passeren van die weg al gevaarlij ker geworden is. Zie ook Tholen- derwijs. De leerlingen van de groepen 8a en 8b van de o.b.s. Ter Tolne heb ben woensdag 'potverteerd'. Dit lijkt een lelijk woord, maar het betekent gewoon dat men ge meenschappelijk een geldbedrag opmaakt. Het geldbedrag waar het hier om ging was 1000 gulden. En het was de prijs die op 13 de cember j.l. werd uitgereikt door het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland. De kinderen wier tekeningen wonnen, konden met deze prijs hun klasgenoten en leerkrachten op een uitje trakte ren. Woensdag gingen ze met de bus naar Den Haag en daar geno ten ze van alle educatieve en ont spannende attracties die de residentie te bieden heeft. Een be zoek aan het Museon, een film beleven in het Omniversum en dan nog naar het golfslagbad. Jongens, meisjes en leerkrachten-, iedereen vond het een zeer geslaagde dag. De Groen van Prinstererschool uit Scherpenisse, die eveneens in de prijzen viel, zal het geld besteden aan een nieuwe verkeersmethode. Directeur J.W. Duvekot vertelt dat de nationale onderwijstentoonstelling in Utrecht de gelegenheid is om ken nis te maken met nieuw materiaal. De jongens en meisjes uit Scher penisse zullen dus nog even nieuwsgierig moeten blijven naar de besteding van hun geld. C. Vinke Dhr. C. Vinke, tot voor kort geneesheer-directeur van het ver pleeghuis Ter Valcke in Goes, is met ingang van heden benoemd tot directeur patiëntenzorg in Ten Anker te Tholen en Sint Maar- tenshof te St. Maartensdijk. Dhr. A.A.M. van Loon, die tot op he den alleen de leiding had, zal voortaan de 'directionele verant woordelijkheid voor financiële, economische, organisatorische en facilitaire zaken' dragen, aldus al gemeen directeur G.C. de Bruijn van de stichting verpleeg- en rust huizen Zeeland(SVRZ). In oktober werd het nieuwe ver zorgingstehuis van Ten Anker in gebruik genomen en nu wordt hard gewerkt aan de voorberei ding van de bouw van een ver pleeghuisafdeling. Onder meer deze ontwikkeling noopt de SVRZ vooruit te lopen op de voor de toekomst noodzakelijke twee hoofdige directiestructuur voor Ten Anker en Sint Maartenshof. Vinke is een overgangs-directeur. Hij zal samen met Van Loon lei ding geven tot het moment dat de definitieve directiestructuur kan worden ingevuld. Vinke is plaatsvervangend lid van de klachtencommissie voor Ten Anker en Sint Maartenshof, welke functie hij door zijn benoeming niet meer kan uitoefenen. Mevrouw J.A. Geluk-Muller (links) overhandigt het gouden horloge aan haar hulp in de huishouding mevrouw A. de Witte-van Zetten. "We waren een jaar getrouwd en woonden ook aan de Weelweg, toen mevrouw Geluk kwam vra gen of ik bij haar wilde komen werken. Maandag wasdag en vrijdag de buitenboel. Mijn man werkte bij boer Cor Geluk, ook aan de Weel weg, en kwam om een uur thuis eten. Dan zorgde ik dat er eten op tafel stond", vertelt Toos die op 27 januari 1956 meteen op het ver zoek inging. 'Ik zat maar alleen als mijn man werkte. Dus ja dat doe ik, dacht ik". Voor het werk in de huishouding heb je volgens mevrouw de Witte geen opleiding nodig: "Ramen ze men kun je allicht. Ik heb er nooit een hekel aan gehad en ik doe het nog altijd graag". Toen Toos bij de familie Geluk kwam werken beschikte de boerderij reeds over electriciteit. Wassen met de hand hoefde dan ook niet. Daar zorgde een wasmachine voor. Daarna ging het door de wringer, die later weer werd vervangen door een centrifuge. Bij droog weer ging de was naar buiten, bij regen naar boven. Mevrouw Geluk: "We werkten al tijd samen. Koper en zilver poet sen en schoenen poetsen deed ik altijd zelf. Dat doe ik graag. Ik heb Toos toen gevraagd omdat ik ze al kende. Ze komt uit een goed nest". Om de veertien dagen werden de ramen aan de buitenkant schoon gemaakt. "Dat waren allemaal vensters. Daar ging je eerst met 't ruugööd langs en dan met een plastic emmertje met water om ze af te spoelen", aldus Toos. Het zwaarste karwei was tijdens de grote schoonmaak, die niet al leen in het voorjaar maar ook in het najaar plaatsvond. "Dan kwam ik drie weken achter elkaar elke dag. Dan moest alles gelucht worden: bedden, kleren, stoelen en kleden. De eerste week boven, de tweede week de kamers en de gang en de derde week de keuken en bijkeuken. In het voor jaar namen we dan ook de pla fonds af. In het najaar deden we dat niet". Dat gebeurde in maart en september. De laatste tien jaren is echter de grote schoonmaak in de herfst komen te vervallen. Ge luk: "Toen werden we wat wijzer. Er wordt tegenwoordig toch min der schoongemaakt dan vroeger. Toen moest iedere week alles een beurt hebben. Dat is gelukkig minder geworden". De hulp komt dan nu ook maar één keer in de week nadat mevrouwe Geluk in februari 1989 van de Weelhoeve verhuisde naar een rijtjeshuis in het dorp. Toen Toos met haar man in 1965 vanuit de polder naar de Jacoba van Beierenstraat verhuis de en inmiddels twee ochtenden bij Geluk werkte, werd ze met de auto door mevrouw Geluk opge haald en thuisgebracht. In de 35 jaar is Toos niet veel ziek geweest. "Ik ben nooit veel thuis geweest. Wel eens een weekje met griep maar voor de rest niet. Tot hier toe". De huidige woning is voor Toos en mevrouw Geluk veel makkelijker om te onderhouden. Er zijn min der kamers te doen. Ook de af stand is geen punt meer omdat de werkgeefster vlak bij haar hulp woont. Mevrouw Geluk: "Ik heb gepro beerd haar voor te dragen voor een onderscheiding. Maar de bur gemeester zei dat dat alleen maar kan als ze nu was gesjopt of als ze 40 jaar vol heeft gemaakt. Het is toch geen flauwekul zo'n lange tijd, heb ik gezegd. Daar was de burgemeester het wel mee eens maar hij moet zich ook aan de regels houden. Dat is ook zo". Zaterdag werd Toos evenwel toch in het zonnetje gezet. Ze was ge vraagd om samen met haar man naar de William Boothstraat te komen waar ze werd opgewacht door kennissen en een taart. 'Har telijk Gefeliciteerd, 35 jaar', stond erop. Als blijk van waardering ontving Toos een gouden horloge. Met koffie, een borreltje en een hapje werd het jubileum in kleine kring gevierd. Zowel mevrouw Geluk als me vrouw Witte willen op naar een 40-jarig dienstverband. "We gaan het proberen. Meer kun je niet zeggen. We hebben het goed met elkaar kunnen vinden anders kon je het geen 35 jaar volhouden. Toos is honkvast", zegt mevrouw Geluk. "Dat is maar het beste ook; van de een naar de ander vliegen, dat is ook niks waard", zegt Toos. Wethouder P. van Schetsen deelde dat maandagavond in de commis sie financiën mee op vragen van raadslid M.A. van Beek. Die ci teerde een bericht uit NRC Han delsblad, waarin gemeld werd dat de gemeente Hilversum in novem ber de inkomende en uitgaande betalingen van de Postbank over geheveld had naar de BNG. De Postbank ging 30 gulden per dag berekenen voor de verwerking van computertapes met mutaties plus een cent per uitgevoerde transac tie. Onlangs is nog een heffing van 45 cent per bijgeschreven blauwe acceptgiro bekend ge maakt. Hilversum bespaart in eerste in stantie 7500 gulden. Een bijko mend voordeel is, dat de gemeente minder rente derft omdat het rijk subsidies ook via de BNG betaalt. De Rabobank kondigde vorig jaar als eerste tarieven voor de betaal diensten aan. De Postbank begint er 1 april mee, de ABN Amro me dio 1991. Wethouder Van Schetsen liet we ten, dat de gemeente Tholen hal verwege 1990 werd geconfronteerd met de aankondiging van de Ra bobank St. Maartensdijk, dat voortaan 39 cent per transactie betaald moest worden. "B en W hebben toen in oktober het besluit genomen alle geldhandelingen via de BNG te laten lopen. Daarmee hebben we de kosten voor,betaal diensten omzeild. Op ons nieuwe briefpapier staat alleen het bank nummer van de BNG", zei de wet houder. Raadslid Van Beek noemde het optreden van b en w 'zeer alert en een compliment waard'. Zijn collega J.L. van Gorsel rea geerde minder enthousiast: "De kosten bij de BNG zullen toch ook uit de lengte of de breedte moeten komen." Chef financiën C. Meertens: "Als je weinig kosten hebt, kun je nog al wat doen. De BNG heeft maar 1 kantoor in Nederland." Hij liet weten, dat ook de rekening courant rente gunstiger is. De salarissen, uitkeringen van de sociale dienst en rekeningen van leveranciers worden via de BNG betaald; ook de inkomsten van ri oolrecht, reinigingsrecht, honden belasting en volgend jaar de 2.1 miljoen gulden onroerend goed- belasting gaan via de BNG. Bij de OGB gaat het volgens de begroting 1991 om 2.140.000 van zo'n 7000 aanslagen, rioolrecht 404.000 gulden en afvalstoffen heffing 565.000 van elk rond de 7000 aanslagen, hondenbelasting 53.000 gulden van circa 1200 aan slagen, alsmede nog 220.000 gul den toeristen- en woonforensenbelasting. Voor voorzitter J.L.M. Noom van de Rabobank St. Maartensdijk is de overgang van de gemeente Tholen naar de BNG nieuw. Vol gens hem is de invoering van de betaaltarieven per 1 juli vorig jaar 'met groot succes' ingevoerd. "Het voldoet 100%, zowel voor de klanten als voor de bank. We hebben absoluut geen klachten gehad, mede dankzij de persoon lijke benadering van de desbetref fende klanten, zowel schriftelijk als mondeling. Het was een ingrij pende zaak, maar ons personeel was er op voorbereid en heeft zelfs zaken uitgedokterd die de gehele Rabobank-organisatie ten goede kwamen." Volgens voorzitter Noom werken de betaaltarieven niet kostenver hogend omdat er meer rente te genover staat. "De klanten zijn er heel tevreden mee." Noom stelt vast, dat er niemand voor niets kan werken, ook de BNG niet. "Wij leggen de kosten op de plaats waar ze gemaakt worden en dat werkt efficiënt wer ken in de hand. Zeker met de hui dige mogelijkheden van telebankieren e.d. kan men op de nieuwe situatie inspelen", aldus de voorzitter van de Rabobank St. Maartensdijk. Het is toch nog gelukt. Kraamver pleegster Adrie Quak uit St. Phi lipsland is veilig thuis. Met een vliegtuig van de Koeweitse lucht vaartmaatschappij dat Engelse militairen naar Saoedi Arabië had gebracht, kon ze zaterdag mee naar Londen. Voor de terugvlucht waren naast de Britten nog meer dan voldoende plaatsen over. Vrijdag hoorde ze na verschillen de vruchteloze pogingen het ver lossende bericht dat ze Dhahran kon verlaten. Het thuisfront haal de opgelucht adem toen ze op vliegveld Zestienhoven in Rotter dam aankwam. De Golfoorlog was weer ver van huis in plaats van - zoals in Dhahran - heel dichtbij. Subsidie voor opruimen oude olietanks Gemeente Tholen is druk met beplanting Van der Est verdubbelt omzet in nieuwe bakkerij Zaterdag open dag van de metaal Bisschop Ernst: diaken zijn is dienstbaar worden Melklieden Sint-Maartensdijk nemen gas terug Nieuwe kracht Welzijn voor Ouderen CBTB-voorzitter: Eten gan zen lijkt van meer belang dan brood voor boeren Smerdiek wint tweede perio- detitel Tholense Boys strikt Ad Voer- mans als trainer Daniëlla de Vos met één been in finale N.K. dammen WAT DIEPE WORTELS SCHIET VALT MOEILIJK UIT TE RUKKEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Via de veiling ZHZ te Baren- drecht werden door de veiling St. Annaland 60 tonnen uien ver kocht. Maat 40-60 leverde 22.30-22.80 op en maat 60-80 33,20 per 100 kilo. Het bestuur van bejaardencen trum De Schutse te Sint-Annaland heeft maandag afscheid genomen van de nestor van het dagelijks bestuur, de heer P. Roggeband uit Tholen. Vanaf de oprichting in 1964 maakte de heer Roggeband deel uit van het bestuur als afge vaardigde van de Gereformeerde Kerk te Tholen. Hij wordt opge volgd door de heer A. Boxhoorn uit Tholen. Tweede voorzitter Franke prees in zijn dankwoord het scheidende bestuurslid voor de manier waar op deze meer dan 25 jaar lang zijn steentje heeft bijgedragen, en in goede en minder goede tijden steeds de belangen van De Schutse heeft gediend. Hij wenste Rogge band en diens vrouw alle goeds toe voor de toekomst. Namens het bestuur bood directeur J. Wes- dorp een attentie aan. De gemeentesecretarie is van de zorg van verhuur, administratie en onderhoud verlost, de professio nele stichting Beter Wonen heeft dat sinds 1 januari overgenomen. Donderdagmorgen passeerde bij notaris mr. J. Schot in Tholen de officiële akte waarmee de eigen dom overging. Voor 1 januari luk te dat niet meer omdat de handtekening van minister Alders van VROM ontbrak. "Die kon den we moeilijk te pakken krij gen", zegt voorzitter L.A.M. Elenbaas van Beter Wonen. De schriftelijke goedkeuring van het ministerie was nodig omdat het om de verkoop van woning wetwoningen ging die met fikse rijkssubsidies zijn gebouwd. Bo vendien moesten de statuten van de Thoolse woningstichting gewij zigd worden omdat ook een ande re gemeente(St. Philipsland) tot het werkgebied ging behoren. Zowel de burgemeester als de voorzitter van Beter Wonen spra ken hun voldoening uit over de loyale opstelling van beide kanten tijdens de onderhandelingen. Me dewerkers van de gemeente en de woningstichting werden lof toege zwaaid. "Het was een voorbeeld hoe 't moet", zei burgemeester Vogel. "Er is geen onaangenaam woord gevallen en als er proble men waren, hebben we daar een oplossing voor gevonden. We houden aan deze verkoop een goede nasmaak over", zei de bur gemeester. Notaris Schot sprak over een in drukwekkende akte. "Wat aantal huizen en het bedrag betreft, was het dat ook, maar het passeren van de stroom koopwoningen in de beschutte sfeer op Tholen was destijds nog omvangrijker. Toen had je allemaal met individuele kopers te maken." Omdat de overpaden bij de ge meente bleven, was er minder te regelen bij de overdracht van de 130 huizen. De notaris noemde de transactie het resultaat van 'een goed beleid na rijp beraad'. "St. Philipsland weet zich verzekerd van professioneel beheer van de' huizen in de toekomst." In februari zal Beter Wonen voor de huurders in St. Philipsland nog een voorlichtingsavond houden over de gang van zaken bij de wo ningstichting. "We besteden in deze beginfase meer aandacht aan St. Philipsland dan aan ons be staande woningbezit", aldus voorzitter Elenbaas. Hij wil de aannemers die voor de gemeente St. Philipsland het onderhoud de den, blijven inschakelen voor de 130 huizen. Uit St. Philipsland zijn de heren Quist en Bolier be noemd in het bestuur van de wo ningstichting. Totaal komt er woningbezit van Beter Wonen op 2564 huizen. De Thoolse woningstichting kan dit jaar nog verder groeien met 86 huizen wanneer de onderhande lingen met de Wezen Armen te St. Annaland zijn afgerond. Eigendomsoverzicht van de St. Philipslandse woningwetwoningen, v.l.n.r. secretaris mevr. De Kok, financieel ambtenaar Boon, burge meester Vogel, notarisklerk Duijzer, notaris Schot, voorzitter Elenbaas van Beter Wonen, directeur Kloet en secretaris Van den Hoek.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1