Adrie Polderman: 'Als er niets gebeurt, is het een leuk uitstapje' Tholen gaat zelf afval composteren 'Het is zeer beangstigend' Intensieve controle verlichting 32in A£> Uien 22 cent Poortvlietse militair bijna naar Thrks-Irakese grens Geluid beter in raadszaal 'We zijn voorzichtig optimistisch' Pleidooi voor autovrije Markt St.-Maartensdijk St. Philipslandse Adrie Quak vanuit Dhahran aan de Golf: Donderdag 24 januari 1991 47e Jaargang JWR^flTBIBL/OTV^, Naast de Nederlandse marine die met drie schepen in de Perzische Golf aanwezig is, is vanaf vorige week ook de Nederlandse luchtmacht ingeschakeld in het Golfgebied. Vanuit Duitsland vertrokken 2 squadrons met Patriot-raketten naar Oost-Turkije om de Navo- luchtverdediging daar te versterken. De 26-jarige Adrie Polderman uit Poortvliet zou deel uit maken van de lichting militairen die naar Diyarbakir zou af reizen. Hij kreeg 96 uur de tijd zich voor het vertrek gereed te maken maar op dinsdag 15 januari - de dag dat hij zou weggaan - kreeg hij samen met 75 andere militairen te horen dat hij niet mee hoefde omdat de beveiliging door de Turkse militairen zou worden uit gevoerd. Wanneer in de nabije toekomst een gescheiden aanbod van huisvuil moet plaatsvinden, dan zal de gemeente Tholen het groenten-, fruit- en tuinafval zélf gaan composteren. Dat zei wethouder J. van der Jagt dins dagavond in een vergadering van de commissie open bare werken. Dat composteren is echter niet voor 1993 aan de orde. Chemisch afval Deze week Vanuit haar appartement op de dertiende verdieping van een flat in Dhahran aan de Perzische Golf grijpt kraamverpleegster Adrie Quak(27) uit St. Philipsland elke mogelijkheid aan om de oorlog te ontvluchten. "De situatie is zeer beangstigend", vertelde ze dinsdagavond in een rechtstreeks telefoongesprek van uit Saoedi Arabië. 768 Nederlanders Op de startbaan Geen autorijden Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Er moet wat gebeuren met de ra- batstrook aan de oostzijde van de Markt in Sint-Maartensdijk. Door veelvuldig parkeren van au to's worden voetgangers gedwon gen daar over de drukke straat te lopen. In de commissie openbare werken maakten dinsdagavond twee inwoners van het spreekrecht gebruik om hun ongenoegen over die zaak kenbaar te maken. "De Markt helemaal autovrij zou het mooiste zijn," zei mevrouw Van der Schaaf-Hoek. Ze noemde de Oostvest als alternatieve par keergelegenheid. "Voetgangers moeten nu op de rijbaan lopen en dat is gevaarlijk. Is er niets aan te doen?" Volgens haar gold er vroeger een beperkte parkeertijd voor de rabatstrook, maar nu is die beperking er niet meer. De heer G. Westerweel was het volle dig met mevrouw Van der Schaaf eens. Hij was voor deze zaak ook al eens op het spreekuur van de wethouder geweest. "Natuurlijk is het moeilijk om parkeerruimte te vinden met twee openbare ge bouwen als de bank en het ge meentehuis, maar overweeg maatregelen," zei hij. Ook het vrachtverkeer en de bussen haalde Westerweel - die zelf aan de Markt woont - er bij. Wethouder Van der Jagt zou de zaak ter sprake bren gen in de werkgroep verkeersaan- gelegenheden. Alle commissieleden vonden dat er in derdaad wat aan de parkeerover last op de rabatstrook gedaan moet worden. "Sinds het plein voor het gemeentehuis autovrij is, is de druk op die strook toegeno men," sloeg P. van Belzen de spij ker op zijn kop. "Probeer een blauwe zone op de Markt," opper de M.A.J. v.d. Linde en J. v.d. Heuvel stelde voor om van de rab- batstrook een trottoir te maken. Wethouder Van der Jagt vroeg de commissie om geduld. Hij merkte op dat de rabatstrook geen deel uitmaakt van de rijbaan en raad de een blauwe zone af. Zelf dacht hij eerder aan een voorziening die het parkeren belemmert. Via veiling ZHZ verkochten de Thoolse veilingen 35 ton uien maat 40/60 klasse 2 voor f. 22,50 per honderd kilo. Nationaal volleybalteam. In de Mervo-hal te Roosendaal verzorgt het nationaal volleybalteam op 21 februari een trainingsshow (zoge naamde clinic). In het drie uur durende programma (aanvang 19.00 uur) komen ook de mini's aan bod en fungeert het eerste herenteam van Symmachia als sparring-partner. Luchtmachtvlieger Adrie Polderman uit Poortvliet van 5 Groep Geleide Wapens uit Stolzenau. naar Turkije toe. Er was al een ploeg geweest om het gebied te verkennen, te praten met de plaat selijke bevolking en Turkse mili taire eenheden. Ze wilden één eenheid buiten het vliegveld plaat sen en één Patriotstelling op de In Poortvliet blaast hij even uit. Vanwege mogelijke terroristische aanslagen heerst er binnen zijn onderdeel 'verhoogde waakzaam heid' en draait Polderman 12 uur diensten. "Je was 100 procent zeker. Je had de instelling ik moet vliegbasis. Dat hebben ze niet ge daan en zodoende hadden ze in principe die bewaking van ons niet nodig", vertelt Polderman die vanaf december 1984 in het Duit se Stolzenau is gelegerd, 56 kilo meter van Hannover, ongeveer 5 uur rijden vanaf Poortvliet. De Tholenaar is wat men vroeger noemde Kort-Verband- Vrijwilliger. Nu omgedoopt in Be roeps Bepaalde Tijd, een periode van 4 tot 6 jaren in het leger, die tot 8 kan uitlopen. Polderman kwam er als dienstplichtige en bleef er met de bedoeling beroeps te worden. Hij is verbonden aan 5 Groep Geleide Wapens (GGW) als wachtcommandant, luchtmacht beveiliging (L.B-er). Stolzenau kent vier squadrons: twee Patriot en twee Hawk eenheden. Polder man is zelf verbonden aan een Hawk-squadron (de Hawk is een wat kleinere raket die op een an dere manier wordt afgevuurd dan r'"1 Patriot maar dezelfde functie heeft). "Op vrijdagmiddag 11 januari werd bekend dat Turkije de Ne derlandse regering had gevraagd om ondersteuning voor de lucht verdediging. De regering had besloten om twee squadrons te sturen. Alle jongens van de lucht machtbeveiliging zouden mee gaan. Ik ben toen als een speer naar beneden gegaan. Bellen naar huis, de familie in crisis want bin nen 96 uur zouden we in Turkije zitten. Niemand had het ver wacht. Het is altijd de marine en nooit de luchtmacht. Sommige jongens zeiden: we zijn de uitver korenen, maar je weet niet wat je te wachten staat. Als er niks ge beurt is het een leuk uitstapje, maar je zit op 200 kilometer van de Iraakse grens. Dat is wat an ders dan de fregatten op de Mid- ZIE VERDER PAG. 5 Commissielid J. van den Heuvel (VVD) wilde weten wat er te mel den viel over de toekomstige af voer en verwerking van het Thoolse huisvuil (eind van dit jaar gaat stortplaats Tuttelhoek dicht - red.). Nog deze maand zal er informeel overleg zijn met het samenwerkingsverband van de stortplaats Midden-Zeeland in Nieuwdorp, meldde de wethou der. De algemene voorwaarden van die stortplaats zouden bij deelname ook voor Tholen en Sint-Philipsland gaan gelden. Overigens wordt er momenteel aan nieuwe statuten gewerkt. De Zeeuwse stortplaats is voor Tholen en Sint-Philipsland actu eel geworden, nu het streekgewest West-Brabant waarschijnlijk niet zal toestaan dat de twee gemeen ten op de Kragge bij Bergen op Zoom storten. Volgens Van der Jagt betekent het voor Tholen grofweg dat een extra auto met chauffeur nodig zal zijn voor de afvoer van de vuilnis. Wanneer er op Tholen een overslag zou ko men, betekent dat niettemin extra kosten. "De wagen om het af te voeren zal zo'n 12 ton kunnen la den en op jaarbasis hebben we 7.500 ton huisvuil," rekende de wethouder voor. P. van Belzen (RPF/GPV) kaartte het ophalen van chemisch afval aan. Grote zakken bij bedrijven zouden normaal in de vuilniswa gen verdwijnen, maar dat was de wethouder niet bekend. Vanzelf kwamen toen de gele tasjes voor klein chemisch afval van particu lieren ter sprake. Wanneer die door de mensen van de reinigings dienst niet apart worden gehou den omdat de inhoud geen chemisch afval is, dan heeft dat volgens M.A.J. v.d. Linde een psy chologisch effect. Hij pleitte voor meer voorlichting aan de burgers over klein chemisch afval. Van der Jagt vond dat niet nodig, omdat op de gele tasjes precies staat wat onder die soort afval wordt ver staan. Met het milieuparkje aan de Bosstraat - een proef van een jaar - verloopt ook nog niet alles naar wens. De containers zijn wel con tinue vol, maar de afvoer geeft problemen. Papier en karton wor den apart ingezameld, maar als de bollen worden leeggemaakt ver dwijnen beide zaken in één con tainer, wist J. v.d. Heuvel. Hetzelfde gebeurt bij wit en ge kleurd glas. "We zijn in een aan loopperiode, er zijn wat probleempjes," gaf ambtenaar W.A. Blaas toe. Voor 8000 gulden wordt de ge luidskwaliteit in de trouwzaal ver beterd, onder meer door de aanschaf van een revermicrofoon met een zendertje. De Thoolse ge meenteraad ging er maandagmid dag mee accoord, maar er waren toch nog wensen. Zo hoopte M.A.J. van der Linde dat er een losse microfoon zou komen. Die zou dan bijvoorbeeld ook kunnen dienen voor leerlingen van de Thoolse muziekschool tijdens de nieuwjaarsreceptie, want daarvan was nu niets te merken. P.'van Belzen had met verwonde ring het voorstel van b en w gele zen omdat hij bij de herinrichting van de trouwzaal al gevraagd had naar de kwaliteit van de geluidsin stallatie. "Daarom kijk ik er nu raar van op. Is dat destijds niet goed nagegaan want nu zijn er weer bouwkundige voorzieningen en schilderwerk nodig." De burgemeester zei net zo ver baasd te zijn geweest als Van Bel zen. "Het is over het hoofd gezien", aldus de burgemeester. Ten aanzien van de muziek tijdens de nieuwjaarsreceptie merkte Van der Munnik op, dat het andere ja ren niet anders was. "Misschien moeten we naar een andere orga- nistie van de nieuwjaarsreceptie toe." Mevr. J.M. Deurloo-van Broekho ven vond de vernieuwing in de trouwzaal prima, maar volgens haar komen er nog steeds klach ten over de geluidskwaliteit in de raadszaal. "De twee luidsprekers daar zijn onvoldoende." Ze vond het waardeloos wanneer mensen op de publieke tribune de discus sie niet konden verstaan. Mevr. Deurloo kreeg direct bijval van enkele belangstellenden. "We zul len het onderzoeken", liet de bur gemeester daarop weten. B. en w. Tholen zijn het on eens over verdeling woningen Gemeenteraad wil actie tegen hondepoep Torenhaantje glanst weer Poortvliet Tholen maakt bezwaar tegen Oosterschelde als natuurmo nument Concentratie Thoolse scho lengemeenschap in smalstad volgend jaar nog niet Gasolie weggelekt in vluchthaven Open dagen bij onderwijsin stellingen komen er aan Drugshandelaren na achter volging gepakt Ook Tholen verheugd met verbetering Krabbenkreekweg Batho hijst kampioensvlag in tweede klas Daniëlla damtop de Vos verrast VORSTEN, REGEERT UW ONDERDANEN, GE ZULT GROTER ZIJN DAN DOOR SLAVEN TE BEVELEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Door de Thoolse politie wordt da gelijks gecontroleerd of de ver lichting van fietsers, bromfietsers en auto's in orde is. Sinds vorige week zijn 23 bekeuringen uitge deeld, terwijl 295 voertuigen en rijwielen werden gecontroleerd. De acties werden woensdag, vrij dag en dinsdag gehouden op de Provincialeweg in Sint- Maartensdijk, donderdag en maandag in Tholen en zondag in Sint-Philipsland. Van de 105 ge controleerde fietsen was bij 11 de verlichting niet in orde, bij 2 van de 24 brommers en bij 10 van de 166 gecontroleerde auto's was er eveneens iets mis. Bij een snelheidscontrole op de Ten Ankerweg in Tholen reden 13 van de 281 voertuigen te hard. De politie noteerde snelheiden tussen 65 en 85 km/u., terwijl 50 km is toegestaan. Op de Paasdijkweg viel het erg mee, daar reden maar vier van de 142 bestuurders te hard, namelijk tussen 67 en 69 km/u. We spreken haar na acht uur. In het NOS-journaal van zeven uur had verslaggever Job Frieszo nog gemeld, dat er om vier uur(Arabi- sche tijd zes uur; het tijdsverschil is twee uur) 4 Irakese Scud raket ten richting Dhahran waren ge schoten en door Amerikaanse Patriot anti-raket-raketten in de lucht tot ontploffing waren ge bracht. Het militaire effect van de Scud is gering, maar de bewoners worden wel bloednerveus van deze zenuwenoorlog, zo meldde de NOS-verslaggever. "Twee nachten terug stond het ge hele gebouw op zijn grondvesten te schudden", vertelt Adrie Quak. "Toen ontplofte er zo'n Patriot boven de flat. We hebben de bran dende resten gezien. Op die ogen blikken is het erg spannend en het wordt alleen maar erger. Vanmor gen om half acht was de eerste ra- ketaanval en om kwart voor zes vanmiddag de tweede. Tussendoor Volgens tellingen van de Ne derlandse ambassade in Riad verblijven er 768 Nederlan ders in Saoedi Arabië vanwie er 140 in de oostelijke provin cie wonen. heb je dan nog alarm, maar dat loopt dan goed af. Je zit wel met je gasmasker op, maar een schuil kelder hebben we niet in onze flat. Dat maakt het ook zo beangsti gend, maar bij een gasaanval zou je op de dertiende verdieping juist weer veiliger zitten." Er zijn in Dhahran nog twee zulke hoge gebouwen als de flat waarin Adrie Quak woont. De flat telt 130 appartementen, waarbij bij een volledige bezetting 250 perso neelsleden van het Armed Forces Hospital - het ziekenhuis van de luchtmachtbasis - woonden. Adrie Quak werkte er sinds 5 fe bruari 1990 op basis van een jaar contract. Na de inval van Irak in Koeweit op 2 augustus vloog ze die maand nog naar Nederland voor een paar weken vakantie. Op 1 september ging ze terug naar Sa oedi Arabië om haar taak in het ziekenhuis weer op te nemen. Op 4 februari loopt haar contract af, maar ze had nog een aantal va kantiedagen tegoed, zodat Adrie Quak donderdag 17 januari 's middags om vijf uur terug zou vliegen naar Nederland. Woens dagmorgen had ze haar paspoort opgehaald. In de nacht van woensdag op donderdag barstte echter de bom. De geallieerden begonnen met de bombardemen ten op Irak nadat het ultimatum van de Verenigde Naties - waarin terugtrekking van Irak uit Koe weit werd geëist - was verstreken. Het geplande vertrek van de St. Philipslandse kraamverpleegster kon niet meer doorgaan. Het vliegveld was gesloten. "Een vriendin van me zat in de nacht van woensdag op donderdag al in het vliegtuig, toen de start onder broken werd en ze moest uitstap pen. Dan tref je het helemaal slecht", zegt Adrie Quak. Acht verpleegkundigen die in Dhahran uitgewerkt zijn, willen weg. "Maar we kunnen geen kant op en dat is een zeer negatieve si tuatie", constateert Adrie Quak. "Allerlei wegen heb ik al bewan deld om met Amerikanen of En gelsen weg te komen, maar wegens de risico's nemen ze ons niet mee. De Nederlandse ambas sade adviseert ons ook te blijven zitten waar we zijn, zolang er geen goede vertrekmogelijkheid is. "De luchthaven van Djeddah is open, maar dat is 1800 km hier vandaan. Als vrouw mag je in Sa oedi Arabië geen autorijden en dat beperkt de mogelijkheden ook. Het hoofdkantoor van de or ganisatie waarvoor ik werk(in Ri ad) is ingelicht en hopelijk komt er donderdag een bus die ons van Dahran naar Riad brengt. Dat is vier uur rijden. Van Riad vliegen we dan naar Djeddah en vervol gens naar Londen. Per uur wordt de situatie bekeken of dat alle maal gaat lukken", aldus de St. Philipslandse kraamverpleegster. Vanuit haar flat kan ze heel goed de luchtmachtbasis zien, waar de vliegtuigen van de geallieerden vertrekken voor hun bombarde- mentsvluchten op bezet Koeweit en Irak. "Het is vanavond heel druk in de lucht", vertelde ze. De ramen in haar flat zijn afgeplakt om te voorkomen dat de ruiten breken. Dinsdag was Adrie Quak een hele dag niet buiten geweest. "Maan dag heb ik nog een kleine wande ling gemaakt en ben ik bij vrienden op bezoek geweest. We hebben veel steun aan elkaar, "We zijn voorzichtig opti mistisch", vertelt vader W. Quak dinsdagavond na het dagelijkse telefonisch contact met zijn dochter. "We hebben goede hoop dat het gaat luk ken dat Adrie terug kan vlie gen." Vader en moeder Quak in St. Philipsland volgen het nieuws uit de Golf op de voet. "Het zijn ellendige dagen voor ons", zegt Wim Quak. "Adrie is wel 27 en zelfstandig, maar het is je kind en daarom zitten we er gewoon mee tussen. Je wilt haar zo graag thuis heb ben." mensen van allerlei nationalitei ten. Iedereen is bezorgd en we gaan heel kameraadschappelijk met elkaar om. De telefoon staat roodgloeiend om te informeren hoe 't met je is. Verder eten we bij elkaar; daar heb je ook steun aan. Slapen doe je zeer weinig. Half doezelen en dan heb je weer een luchtalarm. Om elf uur 's avonds en drie uur 's nachts hebben we raketaanvallen gehad. Dan ben je zo wakker. Wanneer je van ver moeidheid in een diepe slaap bent gevallen, wordt je wel wakker ge schud en één keer viel ook alle verlichting uit." Adrie Quak volgt het oorlogs nieuws via de radio en de kranten. "Mijn televisie had ik wegens mijn vertrek al ingeleverd. Zeker de eerste dagen was de oorlog rechtstreeks op de radio te horen. Ook vanuit hotels in Dhahran, waar journalisten zitten." Eten en drinken levert geen pro blemen op. Er is een grote super markt vlakbij, al is die geen 24 uur geopend zoals voor 17 janua ri. Vanuit haar flat ziet Adrie Quak druk verkeer op straat. Mensen doen hun boodschappen, totdat plotseling het luchtalarm weer is te horen en de gasmaskers tevoorschijn worden gehaald. "Het is werkelijk een hele penibe le situatie waarin we hier verke ren", concludeert Adrie Quak. "Je zoekt elkaar op om steun te vinden. Er is een grote groep me dewerkers van Ballast Nedam in Dhahran en er is hier ook een KLM-kantoor. Hopelijk lukt het ons donderdag om te vertrekken. De ambassade helpt bij een even tuele evacuatie, maar daar is nog geen sprake van", besluit de St. Philipslandse kraamverpleegster. Ze spreekt haar ouders elke avond via de telefoon, maar ze hoopt ze spoedig weer te zien. Ver weg van de raketaanvallen in Dhahran, in het veilige St. Philipsland. Kraamverpleegster Adrie Quak in augustus tijdens haar vakantie in St. Philipsland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1