Dorpsweg geschikt voor bos of park Verrassingsgeschenk bibliotheek Poortvliet van verpakkingsbedrijf Zilveren jubileum directeur J.F. Kousemaker van Ter Tolne AL 46 JAAR DÈ THO0LSE COURANT Meer dan een miljoen winst bij Budelpack Voor veilig verkeer weer 7000 gulden Predikant in St. Annaland Trouwen via tv-microfoon met zendertje Cheque van 5000 gulden voor aanschaf 250 nieuwe boeken Kinderopvang slaat alleen in Tholen aan Stimulator schoolvoetbalmuziekschool en streekmuseum 32-fc") fl-6 Donderdag 17 januari 1991 47e Jaargang no. 10 St. Annalandse sportverenigingen: De aan de Dorpsweg in St. Annaland geprojecteerde beplanting zou uitgebouwd kunnen worden tot een bos of park. Dat zegt de tennisvereniging in een reactie op de plannen van de landinrichtingscommissie in het kader van de ruilverkaveling. "Een prachtig verrassingsgeschenk." Zo noemde de voorzitter van de stichting openbare bibliotheek Tho len, mevr. G. Boelhouwers-Stigter, de cheque van 5000 gulden die Budelpack-directeur E.Ph. Nieuwkerk haar aanbood voor de aanschaf van 250 boeken. Doorzetter Frans canon Muziekschool Ruimte te klein 'Nae zo'n vuuventwintig jaer, voel ik m'n echte Thole- naar'. Met deze zin sloot directeur J.F. Kousemaker van de openbare basisschool Ter Tolne in Tholen vrij dag het officiële gedeelte af van de bijeenkomst die ter gelegenheid van zijn 25-jarig onderwijsjubileum werd gehouden. ««•«I Klas oude stijl f f I Deze week Gemeenteraad van Sint-Philipsland op de wintersport Je LAATSTE KANS om in maart 1991 bij de Corneliastichting de opleiding tot ziekenverzorgende te beginnen. Zie pagina. 6 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Budelpack Co-packers in Poort vliet heeft voor het eerst in haar twintigjarig bestaan meer dan een miljoen gulden winst geboekt. Vo rig jaar kwam het resultaat uit op 1.3 miljoen gulden tegenover 436.000 gulden in 1989. Dat laat ste getal was in verhouding tot 1988(787.000) en 1987(739.000) laag gezien de aanloopkosten voor verschillende projecten. De onderneming had vorig jaar op 750.000 gulden winst gerekend, maar het werd 1.3 miljoen. Daar van moet 5 ton aan de belastingen afgedragen worden, zodat er voor de onderneming 8 ton overblijft. Dat bedrag is al volledig geïn vesteerd. Totaal is er 2.4 miljoen gulden geïnvesteerd. De rest is betaald uit de afschrijvingen(l miljoen), de reserves(2 ton) en via een geldle ning van 4 ton. Directeur André Nieuwkerk noemde zaterdagmiddag tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst met het personeel in de Wellevaete te St. Annaland het investeringsni veau van 2.4 miljoen gulden noodzakelijk om de groei van Bu delpack bij te houden en op de Europese markt een rol te blijven spelen. Pagina 17: Budelpack groeit uit tot tweede verpakkingsbedrijf in Europa B en W zijn van plan de actie -25% verkeersslachtoffers dit jaar voort te zetten. De campagnes die vorig jaar zijn gehouden(alcohol, snelheid, autogordel, landbouw, wij gaan weer naar school) zullen zeker herhaald worden. Deze winter worden er verkeers- cursussen gegeven voor 16 tot 18-jarigen en voor volwassenen. Na evaluatie wordt gekeken of voortzetting wenselijk is. B en W stellen de gemeenteraad voor om 7000 gulden beschikbaar te stellen voor de actie -25%. De leerlingen werden 's morgens getracteerd op een filmvertoning op bioscoopscherm; de boven bouw keek naar de avonturen van Asterix en Obelix (zoals gewoon lijk in problemen met de Romei nen), terwijl de jongere kinderen Alice in Wonderland zagen. Het feest werd compleet met een ver sierd ijsje en een vrije middag. De kinderen zongen hun directeur toe en als geschenk kreeg hij een cd- speler. Voor mevrouw Kousema ker waren er bloemen. De feestelijk aangeklede gemeen schapsruimte van de school dien de om half vijf als ontvangstruimte voor de genodig den. De gasten werden onder meer bediend door leerlingen van de hoogste groepen. Meester J. Flikweert verwelkomde het gezelschap, waaronder ook fa milieleden van de jubilaris. Flik weert schetste de loopbaan van zijn directeur: "Van onderwijzer aan Ter Tolne, naar waarnemend hoofd, toen naar hoofd en nu di recteur. Begonnen in een feestend Tholen (wegens 600 jaar stad), met een combinatieklas 3/4. En berijder van diverse stokpaardjes zoals dialect, folklore en muziek". Mevrouw J.Boot-Ketelaars, oud collega en voormalig adjunct van Ter Tolne, zei dat 25 jaar in de woelige onderwijswereld geen kleinigheid is. "We kennen je als een vasthouder en doorzetter die veel voor elkaar krijgt. Persoon lijk hecht je niet zoveel waarde aan uiterlijk vertoon. Bij jou ge beurt alles achter de schermen en dat komt ten goede aan de leerlin gen". Boot herinnerde eraan dat ze bij de integratie van haar kleuters met de lagere school een beetje bang was dat haar kinderen niet zo goed tot hun recht zouden ko men. "Maar je hebt hen opgeno men als jouw kleuters". Juffrouw Dat gebeurde zaterdagavond in de Wellevaete te St. Annaland, waar het Poortvlietse verpakkingsbe drijf een personeelsbijeenkomst hield met presentatie van de cij fers over 1990 en een diner. Directeur Nieuwkerk herinnerde eraan, hoe in oktober commissa ris der koningin dr. C. Boertien en alle zes gedeputeerden een bezoek aan Budelpack brachten. "Dat hebben we zeer gewaardeerd en als Jo (Boot) noemde ook de samen werking tijdens het jaarlijkse schoolkamp in Veere:"Ik hoop daar samen met jou nog dikwijls heen te gaan". Mevrouw Kouse maker kreeg een boeket bloemen: "Van jou kregen we immers zeven leerlingen". Wethouder J. Versluijs van onder wijs herinnerde eraan, dat Kouse maker in mei 1966 vanuit Goes op Tholen solliciteerde. "Er moest proefles gegeven worden en vol gens het verslag hebt u toen met de muziekles waarin u een Frans canon liet zingen, indruk ge maakt". Versluijs wees erop, dat een oplettende luisteraar zou kun nen zeggen dat Kousemaker - die in mei kwam - nog geen 25 jaar in het onderwijs werkzaam is. Maar de diensttijd telt ook mee. De wethouder somde enkele za ken op uit Kousemakers loop baan; het ontbreken van de hoofdakte, nodig voor het opvol gen van de heer Van Veenendaal (wegens ziekte), leverde proble men op. "Uw schoolteam pleitte indertijd sterk voor u door middel van brieven. Een téken dat u en uw werk gewaardeerd werden". Kousemaker verdiende volgens Versluijs ook zijn sporen bij de Zeeuwse Muziekschool. "Nog voordat Tholen een regiodirecteur had, was u de onbezoldigde direc teur van de hier functionerende dependance. Ik kan gerust stellen dat u een grote steen bijdroeg aan de vestiging van de nu florerende muziekschool. Maar vergeet niet de andere zaken die u voor de sa menleving deed en doet; het schoolvoetbal, het streekmuseum De Meestoof". Versluijs sprak de hoop uit, dat de verhouding tussen de gemeente en de directeur van Ter Tolne nog lang op positieve wijze door kan gaan: "U kunt menselijkerwijs dank voor zijn bezoek hebben we de commissaris 5000 gulden toe gezegd voor besteding op Tholen met - als het kon - een accent op Poortvliet. Hij heeft daarop de burgemeester gevraagd om te ad viseren over de bestemming en uit verschillende ideëen hebben b en w dinsdag een keuze gemaakt waar we het volledig mee eens zijn: de bibliotheek in Poortvliet. Binnenkort komt daar een belang rijke uitbreiding en dan zullen 250 nieuwe boeken welkom zijn. Daarmee krijgt deze 5000 gulden een zeer brede bestemming", zei Nieuwkerk. 'Tk hoop dat uw voorbeeld navol ging krijgt", liet mevr. Boelhou wers weten. "Het is een uitstekende keuze, want iedere in woner kan ervan profiteren. De vrijwilligers in de uitleenpost Poortvliet zijft ook heel blij met deze geweldige schenking. De ruimte is nu zeer zeker te klein, maar daar komt verandering in. 1 De gemeente zorgt voor een groter onderkomen." Mevr. Boelhouwers dankte ook b en w voor de medewerking en po sitieve adviezen. "De burgemees ter zei alleen doorgeefluik geweest te zijn, maar wij zijn er blij mee. Als er een nieuwe naam voor de uitleenpost Poortvliet moet ko men, zal dat niet moeilijk zijn. Deze schenking past ook bij de te genwoordig meer voorkomende sponsoring van kunst en cultuur", zei de voorzitter van de biblio theek. De bibliotheek in Poortvliet huurt een ruimte in 't Ouwe Raed'uus. De gemeente hééft een naastgele gen woning gekocht om het dorpshuis en daarmee ook de bi bliotheek te kunnen uitbreiden. De tennisvereniging heeft de voet balvereniging WHS en de Dorps gemeenschap benaderd om het initiatief te steunen. "St. Anna land komt er met gering openbaar groen berooid af", aldus voorzit ter C. van Dijke van de tennisvere niging. "Dat steekt schril af ten opzichte van de overige kernen op Tholen. Wij juichen het dan ook toe, dat in of bij de kern een bos of een park wordt aangelegd. Dat van de zijde van de landbouw ech ter wordt aangevoerd, dat een bos in de kleine Suzannapolder een beplantingsstrook langs de Dorpsweg kan vervangen, betreu ren wij. Zo'n strook met groen be hoeft geen nadelen voor de landbouw op te leveren, zeker niet als hiermee bij de inrichting en plantkeuze rekening gehouden wordt. De beplantingsstrook aan de Dorpsweg is landschappelijk en mede gezien de ligging ten op zichte van de bebouwde kom en de sportaccommodaties aantrek kelijk en goed gekozen. Wij willen de beplantingsstroken langs en loodrecht op de Dorpsweg dan ook handhaven", aldus de tennis vereniging. Volgens Van Dijke leent zich dat gebied zich bij uitstek ook voor de aanleg van een bos of park. Er zijn voordelen ten opzichte van de kleine Suzannapolder, die minder geschikt is wegens de geringe breedte en de ligging aan de zee wering, met alle beperkingen van dien. Aan de Dorpsweg zijn er volgens de tennisvereniging vrij wel geen nadelige gevolgen voor derden. Het is een afgerond ge heel, omsloten door de Dorpsweg, Zoetwaterweg, begraafplaats en de bebouwde kom. Er ontstaat een buffer tussen de begraaf plaats, sportaccommodaties en bebouwing. Voor de gemeente Tholen kan de mogelijkheid wor den geschapen door in het bos/park een geïntegreerd par keerterrein aan te leggen, zodanig dat de parkeeroverlast op de Dorpsweg wordt opgeheven. De commissie ruimtelijke orde ning van de Thoolse gemeente raad sprak gisteravond over het ruilverkavelingsplan St. Anna land. Drs. ir. W.C. Meeuse De Hervormde Gemeente van St. Annaland krijgt weer een predi kant. Kandidaat W.C. Meeuse uit Zeist heeft het beroep van de ker- keraad aangenomen. Hij is nu nog leraar natuur- en wiskunde aan het christelijk lyceum te Ede. Gezien zijn opzegtermijn van drie maanden denkt hij rond Pinkste ren naar St. Annaland te kunnen komen. Willem Cornelis Meeuse werd 12 april in Veenendaal geboren en groeide op in het Zeeuwse Rilland-Bath en het Overijsselse Rijssen, waar zijn vader hoofd van een lagere school was. Na hbs B aan het 'christelijk lyceum te Al-" melo studeerde hij van 1963 tot 1970 aan de TH in Delft techni sche natuurkunde. Van 1968 tot 1969 was hij leraar wis- en natuur kunde aan het chr. lyceum te Gou da en van 1969 tot 1970 leraar natuurkunde aan de Driestar te Gouda. In 1971 ging drs. ir. Meeuse naar het bedrijfsleven. Tot 1972 was hij plaatsvervangend chef van het la boratorium stof/geluid bij Brons- werk in Amersfoort. Hij ging echter weer snel terug naar het on derwijs. In 1972 als leraar natuur kunde naar het instituut Blankesteyn te Utrecht en in 1973 naar het chr. streeklyceum te Ede, waar Meeuse tot op heden leraar wis- en natuurkunde is. Naast zijn werkkring begon hij in 1983 aan de Rijksuniversiteit te Utrecht met de studie theologie op zaterdagmorgen. In 1989 deed hij doctoraal examen en vorig jaar kerkelijk examen. Kandidaat Meeuse groeide op met kerkewerk, want zijn vader was zijn hele leven ouderling. Zelf werd hij ruim drie jaar geleden ouderling in Zeist, waar hij zich eerder verdienstelijk maakte in het jeugdwerk. Kandidaat Meeuse is getrouwd en heeft drie dochters en één zoon. Het gastouderproject van de stichting kinderopvang Tholen slaat tot nu toe alleen in Tholen- stad aan. Alle 10 vraagouders die zich na een oproep in de Een drachtbode van 13 december op gaven, komen uit de grootste woonkern van het eiland. Coördi natrice Marleen Francke noemt dat 'opvallend'. Daarentegen zijn de 7 gastouders die kinderen van de vraagouders willen opvangen, over het gehele eiland verspreid. Om zogenaamde koppelingen tot stand te kunnen brengen, zoekt de stichting daarom vooral nog gastouders in Tholen. Door mid del van de koppeling wordt een ouder die kinderopvang vraagt, in contact gebracht met een gastou der/gezin die de opvang voor één of meerdere kinderen tegen een vaste uurvergoeding wil verzor gen. Op dinsdag en donderdag kan men zich van 9.30-12.30 uur aan melden: tel. 01666-8208. Schrifte lijk kan dat naar Kinderopvang, postbus 81, 4690 AB Tholen. - Het echtpaar Kousemaker met één van de geschenken ter gelegenheid van het zilveren onderwijsjubileum, een ingelijste foto van de schoolklas in het streekmuseum. gesproken het 40-jarig jubileum halen". Versluijs overhandigde Kousemaker namens het ministe rie en het gemeentebestuur een envelop met inhoud. Voor me vrouw Kousemaker bracht de wet houder bloemen mee. Tijdens een korte pauze konden collega's, oud-collega's, directeu ren van diverse scholen, pastoraal medewerkers ouderraadsleden en leden van de medezeggen schapsraad bijpraten. Juffrouw Smits, een bekende voor de wat oudere generaties, vond het gezellig bij de viering aanwe zig te kunnen zijn. Namens de O.R. en M.R. en de andere ouders sprak A. van Loon de jubilaris toe. Hij legde een ver band tussen het zakenleven en het onderwijs wat betreft de ontwik- ZIE VERDER PAG. 9 Directeur E.Ph. Nieuwkerk van Budelpack biedt voorzitter mevr. G. Boelhouwers-Stigter van de stichting openbare bibliotheek Tho len een cheque van 5000 gulden aan voor de uitleenpost Poortvliet. Budelpack investeert 3.4 mil joen gulden in Poortvliet 'Ik hoop dat Hussein opzij gezet wordt', zegt Thoolse scholier Robin Schoonen na bezoek aan Irakese ambassa de ie Ambulancechauffeur Kees Hage uit St. Maartensdijk stopt na 23 jaar Nieuwe, grote brandweerauto voor korps Tholen Na bezoek van mevr. De Klerk moet Tholen ook Youp van 't Hek kunnen verdragen, zegt caberetier in Meulvliet Politie deelt boetes uit aan au tomobilisten en fietsers na gratis verlichtingscontrole Veilig Verkeer Rapport over levensgevaarlijk verkeer voor kinderen in de Bloemenlaan aan wethouder Van der Jagt aangeboden Scheidsrechter Rien van Haaften gast op Thools sportgala Bestuur de Reisduif St. Phi lipsland afgetreden na vernie lingen en pesterijen WIE TOT AAN ZIJN KEEL IN HET WATER STAAT EN DAN NOG NIET OM HULP ROEPT, IS WAARLIJK STIJFKOPPIG Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Voor een aparte geluidsinstallatie in de trouwzaal willen b en w van Tholen 8000 gulden uittrekken. Momenteel wordt het gebruik in bepaalde situaties hinderlijk ge vonden. De installatie wordt afge takt van de raadzaal, die te hoog belast is met de twee zogenaamde dovenlussen. Daardoor ontstaan hinderlijke geluiden en treden ver vormingen op. Tevens wordt het gebruik van een microfoon, staan de op een katheder, onder andere bij huwelijksvoltrekkingen als storend ervaren bij foto en/of video-opnamen. B en W willen een draadloos systeem met revermicrofoon met zendertje, zodat de gebruiker ook geen hinder ondervindt van een snoer. Met de huidige versterker wordt zowel de raadszaal als de trouw zaal 'versterkt', zodat de raadsver gadering in de trouwzaal gevolgd kan worden. Aansluiting van het nieuwe systeem op de huidige ver sterker is problematisch, zodat b en w een aparte versterker willen aanschaffen. De huidige boxspeakers in de trouwzaal zijn nog in goede staat, maar door hun opstelling en be reik onvoldoende voor de gehele ruimte. Het is daarom nodig in de trouwzaal zes plafondspeakers aan te brengen. Inclusief bijko mende kosten zoals bouwkundige voorzieningen, schilderwerk, e.d. wordt de investering 7200 gulden en daarnaast nog 800 gulden aan loonkosten in eigen beheer. Dit kan uit de post voor onvoorziene uitgaven betaald worden. De gemeenteraad van St. Philips land vergadert deze maand niet. De voor woensdagavond 23 janu ari geplande raadsvergadering gaat niet door. B en W hadden zo weinig punten op de agenda, dat het college besloot een maand over te slaan. Alles wordt op gespaard tot de februarivergade- ring, die voor woensdag 20 februari op het programma staat. Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1