Scriptie levert André Bogert prijs op Maatschappelijk werk 1,33 extra per inwoner Midden- en kleinbedrijf floreert Vier jubilarissen N.H. gem. Tholen Donderdag 10 januari 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 De afstudeerscriptie van de 28-jarige André Bogert uit Tholen is door de Hogeschool Utrecht bekroond als beste afstudeerscriptie van het studiejaar 1989/1990. Maandagmiddag ontving Bogert een prijs van duizend gulden. De onafhankelijke jury vond dat de Thole- naar 'een fantastisch resultaat' had behaald met zijn scriptie 'De invloed van het mechanisch pendelen van de lasboog op de warmscheurgevoeligheid van twee ALMgZn (Cu)-legeringen'. Wetenschappelijk Profielen Duizend gulden voor afstudeeropdracht materiaalkunde Hogeschool Utrecht Tholen bekijkt bijdrage voor 1992 opnieuw De commissie welzijn heeft ingestemd met een verho ging van de Thoolse bijdrage aan de Federatie Maat schappelijke Dienstverlening van f. 8,16 naar f. 9,49 per inwoner voor 1991. Voor 1992 wordt mogelijk een heroverweging gemaakt, afhankelijk van de gegevens die het registratiesysteem van de federatie oplevert. Asielzoekers Resultaten enquête Kamer van Koophandel Middelburg Het bedrijfsleven in Midden- en Noord-Zeeland heeft in 1990 gunstige resultaten behaald. Vooral voor het midden- en kleinbedrijf was het een uitstekend jaar. Dat blijkt uit de resultaten van de jaarlijkse enquête regionale bedrijfsontwikkeling van de Kamer van Koophandel in Middelburg. Herstel investeringen Trouwste kerkgangster Horloge gelijk Een goed mens Grote plichtsbetrachting Voorbeeld André Bogert studeerde in mei af aan de sector materiaalkunde in Utrecht. Hij pakte de studie drie jaar geleden weer op, na een jaar administratief werk bij het minis terie van economische zaken en twee jaar bij het nationaal lucht en ruimtevaartlaboratorium. Die laatste baan wekte zijn belangstel ling voor de vliegtuigbouw en me taalkunde, hoewel hij tijdens zijn stage voor de afdeling werktuig bouw van de MTS in Bergen op Zoom ook al interesse kreeg voor materiaalkunde. "Eerst heb ik het een jaar aan de lerarenopleiding geprobeerd, daarna ben ik door gestroomd naar de dagopleiding," vertelt Bogert. De Hogeschool Utrecht kent als enige de oplei ding materiaalkunde, het is er bo vendien de kleinste afdeling met in totaal zo'n vijftig studenten. Materiaalkunde houdt zich bezig met de eigenschappen van materi alen, het ontwikkelen van nieuwe legeringen, de vraag hoe je mate rialen test en wanneer je welke materialen toepast. De afstudeeropdracht van André Bogert maakte deel uit van een nationaal onderzoek door de TU Delft en TNO. In het kader daar van zijn diverse methoden onder zocht om de scheurgevoeligheid van hoogwaardige aluminiumle- geringen tijdens het lassen te ver minderen. "Er worden steeds sterkere legeringen gemaakt, on dermeer voor de bouw van vlieg tuigen en tanks, maar de lasbaarheid geeft daarbij proble men," vertelt Bogert. De Tholenaar is erin geslaagd een al in gebruik zijnde beproe vingsmethode, die voor alumini- umlegeringen niet bruikbaar bleek, aan te passen door het stro mingsgedrag te beïnvloeden. Bo- gert's begeleider, ir. C.A. Brak, en de jury kennen de resultaten een hoge wetenschappelijke waarde toe. Bovendien munt het verslag uit door helderheid, nauwkeurig heid en volledigheid. André Bogert wist niet, dat zijn scriptie door de sector voor de prijs was aangemeld. Wél was hem bekend dat zijn werkstuk gunstig is ontvangen. "Er is destijds al over gesproken om het te publiceren, maar tot nu toe is dat niet gebeurd." Het niveau van zijn scriptie, alsmede het feit dat hij al twee jaar praktijkervaring had opgedaan, waren voor de school aanleiding om Bogert het stagejaar kwijt te schelden. Daar door heeft hij zijn studie in drie jaar beëindigd. Toen de Tholenaar in Utrecht be gon was het nog een HTS; de om zetting naar een hogeschool was ook van invloed op de aanpak van het lesgeven. De leerstof wordt nu in delen, zogenaamde modules, aangeboden. De HTS-aanpak sprak Bogert meer aan, zijn scrip tie is, zo zegt hij zelf, onder in vloed daarvan tot stand gekomen. Hij had er 3 1/2 maand de tijd voor. "Je maakte weken van 60 tot 70, soms wel 80 uren voor lite ratuuronderzoek, het uitproberen en tenslotte het uitwerken," vertelt hij. De prijsuitreiking noemt Bo gert een mooi stukje reclame voor de school, waar hij het prima naar zijn zin heeft gehad. "Het was een interessante opleiding, waar de leraren elkaar aanvulden. Door het kleine aantal studieplaatsen bij materiaalkunde kent iedereen iedereen in dat wereldje. Inmid dels is dat vak mijn hobby gewor den," aldus André Bogert. Hij werkt inmiddels bij een alu- miniumverwerkend bedrijf in Drunen en houdt zich daar bezig met verbetering van de procesbe heersing bij de extrusie van alumi nium profielen. Het bedrijf produceert 150 kilometer profiel per etmaal. Men giet er het metaal zelf (aluminium heeft een 'lage' smelttemperatuur van 600 gra den), waarbij veel materiaal wordt hergebruikt. "Ik wil nu een stuk ervaring opdoen, daarna zien we wel verder," zegt Bogert. Hij is vastbesloten opnieuw te gaan stu deren. "Er zijn vele mógelijkhe den, zo is er vraag naar materiaalkunde in combinatie met duiken en ook met rechts- en wetskennis," aldus de Tholenaar. Van het geld dat hij als prijs ont ving, wil hij een tastbare herinne ring aanschaffen. De jury die de prijzen toekende bestond uit een bestuurslid van de Hogeschool Utrecht, de secretaris van het VNO provincie Utrecht en twee vertegenwoordigers van de Utrechtse Kamer van Koophan del. Zij kenden drie prijzen toe en negentien eervolle vermeldingen. De inzendingen waren door de studierichtingen van de school op vakinhoud geselecteerd, waarna de jury ze op HBO-niveau beoor deelde. De voorzitter zei maan dagmiddag dat het prestatieniveau van de inzendin gen een stijgende lijn vertoont, André Bogert uit Tholen heeft een eerste prijs van duizend gulden gewonnen met zijn afstudeerscriptie van de Hogeschool Utrecht. terwijl het ook opvalt dat gespro ken kan worden van fundamenteel wetenschappelijk onderzoek aan het front van de hedendaagse ken nis. Hij prees de Hogeschool Utrecht voor het voeren van een marktgericht beleid. Bij het toekennen van de prijzen zijn de inzendingen op acht crite ria getoetst: maatschappelijke re levantie, behandeling van de trits probleemstelling-analyse conclusie, helderheid en toeganke lijkheid voor niet-vakgenoten, taalgebruik en spelling, zelfstan digheid/geestelijk eigendom, hel derheid van de argumentatie/overtuigingskracht, presentatie/algehele verzorging en tenslotte de mate van toepasbaar heid binnen het beroepenveld waarbinnen het concrete pro bleem is opgelost. Dit laatste cri terium is doorslaggevend geweest. De verhoging betekent dat Tholen niet de gevraagde 6.5 banen subsi dieert, maar slechts 6. Die halve heeft betrekking op de regeling opvang asielzoekers, wat de fede ratie op Tholen niet verzorgt. "Als ze die zes banen maar niet als een inkrimping beschouwen," merkte P. van Belzen (RPF/GPV) op. Hij was ongerust dat de instel ling op de dienstverlening zou gaan beknibbelen en wilde weten of de gemeenteraad daar invloed op heeft. Wethouder J. Versluijs zei, dat daarover het algemeen bestuur de beslissing neemt en daarin zitten vier Thoolse raadsle den (Versluijs, Van Belzen, Kers bergen en mevrouw Snoep). Ook I.C. Moerland (PvdA) wilde voorkomen dat de burgers de du pe worden van een verminderde dienstverlening. Van Belzen had al aangegeven dat het werkterrein van het algemeen maatschappe lijk werk steeds breder wordt. Moerland had uit de stukken be grepen dat de hulpvraag op Tho len boven het landelijk gemiddelde ligt. Voor relatiepro blemen is dat bijvoorbeeld 12% meer dan landelijk, terwijl huis vestingsproblematiek 13% van de aanvragen op Tholen vormt, te gen 6% in de Bevelandse gemeen ten. "Maar dat kan ook komen doordat daar de woningstichting een eigen sociaal werker heeft." J. v.d. Heuvel (VVD) waarschuwde voor doublures op het gebied van de gesubsidieerde dienstverlening en noemde met name slachtoffer hulp en telefooncirkels. Hij stem de in met de verhoging, evenals W.C. van Kempen (CDA) die vond dat enerzijds het verkeerd gebruik van gelden voor de gezinszorg werd rechtgetrokken en ander zijds werd tegemoetgekomen aan een kostenstijging. A. Kersbergen (SGP) wilde nog weten waarom destijds was in gestemd met uitbreiding naar 6.5 banen. Versluijs wees erop dat de federatie anderhalf jaar geleden graag de begeleiding van Thoolse asielzoekers op zich had willen ne men, en toen niet over extra ar beidsplaatsen had gesproken. Kennelijk was er dus ruimte. De wethouder sloot uitbreiding in de toekomst niet uit, maar dan moet de noodzaak blijken uit het re gistratiesysteem van de stichting. Als de gemeenteraad accoord gaat, wordt dit jaar ruim 181.000 gulden uitgetrokken voor het maatschappelijk werk. Subsidiëring van het bureau Slachtofferhulp Zeeland was een hamerstuk in de commissie. Zowel over 1990 als 1991 krijgt deze in stelling 9,8 cent per inwoner van Tholen. Tenslotte riep ook het subsidieverzoek van de Cliënten bond ex-cliënten uit de geestelijke gezondheidszorg geen vragen op. Deze instelling te Goes krijgt twee cent per inwoner. Bij oprichting van een afdeling in West-Brabant wordt de subsidie opnieuw beke ken. Rekening houdend met de prijs ontwikkelingen op de binnenland se en buitenlandse markt, lagen de behaalde omzetten zowel bij het midden- en kleinbedrijf (min der dan 50 werkzame personen) als bij de grote ondernemingen (meer dan 50 werknemers) hoger dan in de voorgaande jaren. De kleinere bedrijven wisten een aan zienlijke toename van de afzet in het buitenland te realiseren. De grote bedrijven konden de forse exportstijging van 1989 niet vol houden: de export daalde licht. De bedrijfsresultaten waren in 1990 goed. Het aantal winstgeven de ondernemingen steeg verder: 91% van de kleinere en 92% van de grotere bedrijven maakte vorig jaar winst. De investeringen na men bij de kleinere bedrijven toe; bij de grotere bedrijven was spra ke van een lichte daling. De werk gelegenheid nam zowel bij de kleinere als bij de grotere bedrij ven met 4% toe. Ook de omzetten groeiden. Wan neer rekening gehouden wordt met de in de loop van vorig jaar opgetreden prijsstijgingen, be draagt de omzettoename bij de kleinere bedrijven 3% en bij de grotere 2%. Landelijk deden zich dezelfde ontwikkelingen voor. In Midden- en Noord-Zeeland wer den de beste omzetresultaten be reikt door de kleine industriële 5%) en dienstverlenende (+4%) bedrijven en door de grote groothandelsbedrijven. Vorig jaar is de export van het midden- en kleinbedrijf toegeno men. De kleinere bedrijven verwe zenlijkten een reële exportgroei van 6%, vooral dankzij een toena me van de afzet door de industrië le, groothandels- en visserijbedrijven. Bij de grotere bedrijven daalde de export licht met 2%. Het aantal exporterende bedrijven bleef nagenoeg gelijk: 15% van de kleinere en 57% van de grotere bedrijven zette vorig jaar goederen of diensten in het buitenland af. Negen op de tien bedrijven in Midden- en Noord-Zeeland sloot het kalenderjaar 1990 met winst af. Bij eenderde van de kleine be drijven is de winst gestegen, bij ruim de helft bleef de winst gelijk. Meer dan de helft van de grote be drijven realiseerde een hogere winst, bij eenderde bleef de winst gelijk. Na de tegenvallende investerings ontwikkelingen in 1989 herstelden de investeringen zich in 1990. De investeringssom ontwikkelde zich bij de kleine bedrijven positief. Het geïnvesteerde bedrag groeide met 4% (landelijk drie). Bij de grote bedrijven daalde de totale investeringssom licht met 2% (landelijk één). Hierbij dient op gemerkt te worden, dat in de voorafgaande jaren de investe ringsontwikkeling bij de grotere bedrijven voortdurend positiever was dan bij het midden- en klein bedrijf. Bij de kleinere bedrijven werd meer dan de helft van het to tale investeringsvolume aan ver vanging besteed. Bij de grotere bedrijven lag de nadruk op uit breidingsinvesteringen. De werkgelegenheid in de markt sector blijft zich positief ontwik kelen, er is nog steeds sprake van een duidelijk opgaande lijn. Het aantal arbeidsplaatsen nam met 4% toe. Voor het onderzoek werden onge veer 2.200 van de 11.000 bij de Ka mer van Koophandel ingeschreven ondernemingen aangeschreven; bijna 1.500 (65.8%) daarvan ver leenden hun medewerking. Zij zien dit jaar met vertrouwen tege moet. Eenderde van de kleinere en meer dan de helft van de grote be drijven verwacht een verbetering van de geldomzet. Slechts 8% houdt rekening met een daling. Volgens de prognoses zal het aan tal winstgevende bedrijven in 1991 verder stijgen. De uitkomsten van de enquête geven verder aan, dat het aantal exporterende bedrijven licht zal stijgen en het aantal in vesterende bedrijven licht zal af nemen. Niettemin is eenderde van de kleine en van de grote bedrij ven van plan dit jaar meer te in vesteren. VERVOLG VAN PAG. 1 15-jarige leeftijd begon als orga- niste op een harmonium in de preekkerk. Dat gedurende 5 jaar en vervolgens ruim 35 jaar op het Van Dam orgel in de gerestaureer de kerk. "Je zou denken dat een 40-jarig jubileum past bij een oude dame, maar dat is niet het geval", zei de president kerkvoogd. Hij bracht naar voren, welke op merkingen de organiste in die 40 jaar te horen kreeg. "Je speelde te vlug of te langzaam, je voorspel was te lang of te kort, je speelde te hard of te zacht. Wij als kerk voogdij zijn blij, dat je warmte legt in je orgelspel, zodat je bege leiding ons iets te zeggen heeft. We horen aan je spel na de dienst dat je naar de preek geluisterd hebt", aldus Van Dijke. Mevr. Hage begon in 1955 op het gerestaureerde orgel en is nu op nieuw betrokken bij de restaura tieplannen, samen met de reserve-organisten Henk Quist en Jan Bos.;. "Als we voor de tweede keer het gerestaureerde Van Dam orgel in gebruik nemen, hopen we dat weer met elkaar te beleven", zei de president-kerkvoogd. Hij dankte haar voor haar werk als organiste en het verzorgen van de koffie tijdens de kerkvoogdijver gaderingen. "Als vrouw deed je gewoon mee in onze mannelijke kerkewereld." Van Dijke reikte het gouden draaginsigne uit aan mevr. Hage, alsmede een oorkonde, bloemen, een leren tas en een portemonnee als dank voor haar 40-jarige inzet. Tenslotte werd mevr. Deurloo in het zonnetje gezet onder de noe mer 'de trouwste kerkgangster'. Na 35 jaar was zij gestopt met het schoonhouden van het kerkge bouw. "Naast de diensten ben je 14 tot 15.000 keer in de kerk ge weest. Het juiste tijdstip van je aanstelling was niet te achterha len, maar toen een jong paar in het huwelijk trad, ben je als schoonhoudster begonnen. Gedu rende 17 jaar heb je 't nog samen met mevr. Hartog in de avonduren gedaan. Dank voor alles en hope lijk mag je nog vele jaren in goede gezondheid in ons midden zijn", zei de president-kerkvoogd. Hij speldde Betje Deurloo persoon lijk het zilveren draaginsigne van de vereniging van kerkvoogdijen op, overhandigde de bijbehorende oorkonde, alsmede een paraplu- bak en een krantenbak. Burgemeester Van der Munnik vond, dat Van Dijke de vier jubi larissen op voortreffelijke wijze had gehuldigd. Inhakend op het werk van de vier jubilarissen noemde hij de tuin het visitekaar tje van de kerk. Een goed onder houden tuin werkt uitnodigend voor de kerkgang. (De burgemees ter maakte nog een vergissing goed bij de intrede van ds. Snijder in Oud-Vossemeer, toe hij ook hoog opgaf over de mooi onder houden tuin, maar dat was eigen roem omdat de gemeente die tuin bijhoudt). In een opgeruimde kerk zitten, is ook plezierig, zei de burgemeester over het werk van mevr. Deurloo. Hij was er een paar keer geweest en constateerde, dat 't er piekfijn uitzag. Ook het orgelspel van mevr. Hage had Van der Munnik een paar keer beluisterd. "Ik constateerde toen dat er iemand op het orgel speelde die binding had met het instrument. Er was sprake van een twee-eenheid. Mevr. Hage speelt met inspiratie. Zij vindt het een eer om op het Van Dam orgel te spelen." President-kerkvoogdij Van Dijke biedt schoonhoudster mevr. Deurloo bij haar afscheid een para- plubak aan. Tussen hen in de nieuwe schoonmaker, dhr. C.G. Hage. Zich richtend tot klokkeluider Steketee zei de burgemeester, dat velen in Tholen op het klokgelui afgaan. "Ik kerk in een andere kerk, maar zet mijn horloge ook op uw klok gelijk. Twintig over negen begint u met luiden en half 'tien houdt 't op. Precies op tijd; iedereen in Tholen leeft op die klok." Alles overziende noemde de bur gemeester het geweldig om vier jubilarissen uit de ondersteunende sfeer van de Hervormde Gemeen te op zo'n avond te kunnen huldi gen. Hij wilde zich nog nader op twee van hen richten: mevr. Deur loo en mevr. Hage. Ten aanzien van mevr. Deurloo sprak de burgemeester niet alleen over de 35 jaar als schoon houdster van de N.H. Kerk. "De opofferende wijze waarop zij haar leven geheel in dienst gesteld heeft van haar ouders, dwingen respect en bewondering af. U hebt een gouden hart. Bewust hebt u uw le ven in dienst gesteld van uw ouders, die tot hun overlijden in hun eigen huis hebben kunnen blijven. Dat is een groot goed, want mensen willen graag in hun eigen omgeving blijven. Dat is een groot goed. U hebt uw ouders lief devol verzorgd en toen dat nodig werd, verpleegd. Zo'n verzorging kunnen echter niet veel mensen opbrengen; het is een geweldige gave wanneer je dat wel kunt. Daarnaast kon gedurende 35 jaar de kerkvoogdij rekenen op een schone en heldere kerk. Daarvoor is de Hervormde Gemeente u zeer dankbaar. Altijd kon men op u aan door uw grote trouw bij alles wat u deed. Aan de propere kerk kon men uw goede werk zien. Kortom een goed mens, betrouw baar en zorgzaam. Reden vol doende om een voordracht te- doen uitgaan voor een koninklijke onderscheiding, die ook aan u is verleend. Met groot genoegen speld ik de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in brons op", zo besloot de burge meester. De tweede jubilaris die Van der Munnik uitgebreid toesprak, was mevr. Hage, 40 jaar organiste van de Thoolse Hervormde Gemeen te. "Met grote en toegewijde plichtsbetrachting hebt u zich al die jaren gekweten van uw taak. Niet alleen tijdens de zondags diensten, maar ook op de door de Ruben Steketee feliciteert zijn opa met zijn zilveren jubileum als klokkeluider, terwijl zijn oma, alsmede tuinman Donken en zijn vrouw met plezier toekijken. weekse dagen bij diensten wegens overlijden of huwelijk. Voorts verleende u muzikale medewer king tijdens de open monumen tendag en openstelling van de kerk voor rondleidingen van groe pen of individueel bezoek, zoals bij de jaarlijkse zomerfeestdagen in Tholen. De kerkeraad kan altijd op uw medewerking rekenen. Daarnaast bent u nog hulporganiste bij het hervormde kerkkoor Immanuël sinds 1987 en bij Rehoboth in St. Maartensdijk vanaf 1985. Twintig jaar, van 1963 tot 1983 was u diri- gente en begeleidster van het vrouwenkoor van de NCVB. Ge durende zeven tien jaar(1966-1983) was u secretaresse van de NVCB-afdeling St. Maar tensdijk en ook daar verzorgde u de orgelbegeleiding. Voorts hebt u vijf jaar achtereen uw beide hulpbehoevende ouders liefdevol en trouw verpleegd. Daarenboven zorgde u 30 jaar lang voor de textielwinkel. In haar omgeving is bekend, dat deze bescheiden vrouw hulpvaar dig is en steeds klaar staat om te helpen waar hulp nodig is. Dit alles vormde voldoende aan leiding mevr. Hage voor te dragen voor een koninklijke onderschei ding. Met zeer veel genoegen zal ik de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zil ver opspelden", zo besloot de bur gemeester. "Een ingrijpend moment", constateerde president-kerkvoogd Van Dijke. "Een ogenblik ook van dankbaarheid. Dat u beiden de onderscheiding onder Gods ze gen nog lang mag dragen." Een dochter van dhr. Steketee sprak een dankwoord namens haar vader en zwaaide hem tevens lof toe wegens zijn plichtsgetrouw werk. "Toen je 25 jaar geleden als klokkeluider begon, had dat veel invloed op ons gezin. We moesten er altijd rekening mee houden, want het luiden van de klok dien de precies op tijd te gebeuren. We kunnen een voorbeeld aan je ne men en regelmatig worden de klokken in Tholen gelijk gesteld op de kerkklok. Je doet je werk met veel inzet en hebt inmiddels bijna 3000 keer de klok geluid. Tijdens feestdagen luiden alle klokken en daarvoor ook dank aan alle helpers. Ik hoop dat velen nog lang kunnen zeggen: Steketee is precies op tijd." Namens de drie anderen sprak mevr. Hage een dankwoord. "Dit is nog moeilijker dan 40 jaar orgel spelen", liet ze weten. Zelf was ze haar man, kinderen en moeder dankbaar voor de steun om weke lijks als organiste te kunnen wer ken. Mevr. Hage overhandigde haar echtgenoot voor zijn nieuwe functie van schoonhouder nog een blik met handveger. Ds. D. van Dijk feliciteerde de vier jubilarissen namens de kerkeraad. "Hartelijk dank voor uw inzet. Op de juiste wijze mag u ook trots zijn, maar vergeet met Psalm 103:2 geen van Zijn weldaden. God doet wel. Door de weldaden van God kon u daden ten dienste van de kerk des Heeren verrich ten. Een verzorgd Godshuis binnen en buiten, orgelspel en het luiden van de klokken is tot eer van God. Toont eerbied waar Hij woont, zegt de psalmist. God is goed; let op wie wij zijn geweest en wie God voor ons is geweest. Dat we met onze koninklijke onderschei ding en oorkonde van de kerk voogdij één begeerte mogen hebben: Prijs de Heer met blijde galmen!", zo besloot ds. Van Dijk, waarna Psalm 146:1 werd gezongen. President-kerkvoogd Van Dijke was verheugd over het verloop van het programma. "Het was een fij ne avond." Hij dankte de chr. ma vo voor de gastvrijheid en directeur Flikweert die als con ciërge had gewerkt. Voor mevr. Flikweert waren er bloemen. Ook het zangkoor werd dank gebracht voor de medewerking, evenals burgemeester en mevrouw Van der Munnik. "Het heeft ons echt een band gegeven", zei president kerkvoogd Van Dijke.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 9