Vier jubilarissen hoogtepunt Hervormde Gemeente Tholen Bos Stavenisse is van de baan Medaille van verdienste voor Poortvlietse huisarts R.H. Padt Philipsland groeit met 38 mensen Onderscheidingen van koningin en kerkvoogdij Afscheid colonnecommandant Thoolse Rode Kruis 326") ft DÈ THOOLSE COURANT Vangst van muskusratten verdubbeld AL 46 JAAR Tholen groeit met 199 mensen cA. Schot Tholen krijgt 2 wielerklassiekers Twee boomweides aan Stoofdijk Zaterdag gratis controle van verlichting Donderdag 10 47e Jaargang no. y Zin in vis? Kom bij ons langs. Deze week: VERSE SCHARDIJN mogelijk ook SPIERING De Hervormde Gemeente Tholen beleefde vrijdag een bijzondere avond. Nog nooit eerder was het voorgeko men, dat er vier jubilarissen tegelijk gehuldigd wer den. Bovendien kregen ei twee van hen een koninklijke onderscheiding: organiste mevr. M.D. Hage-v.d. Velde en schoonmaakster mevr. E. Deurloo. Zij ontvingen ook een onderscheiding van de vereniging van kerk voogdijen, evenals tuinman J.P. Donken en klokkelui- der M.L. Steketee. Vier punten Stipt op tijd Vlug en langzaam "Een bos van enige omvang is bij Stavenisse niet in pasbaar. Ook aanleg van een bos in St. Maartensdijk is in een impasse geraakt." Voorzitter L.C.J. Potappel van de landinrichtingscommissie zei dat dinsdagavond op een voorlichtingsbijeenkomst over de ruilverkave ling in Haestinge. Muyepolder Wandelpaden Bij zijn afscheid als co lonnecommandant van het Rode Kruis afdeling Tholen is dokter R.H. Padt uit Poortvliet onder scheiden met de medaille van verdienste in zilver van het Nederlandse Ro de Kruis. De versierselen werden hem donderdaga vond tijdens de nieuw jaarsreceptie in het verenigingsgebouw van de afdeling te Sint-Maar tensdijk opgespeld door kringsecretaris J. Marteijn. Enthousiaste colonne Pieper Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De gemeente Tholen heeft een voorspoedig 1990 achter de rug met een bevolkingstoename van 199. Een geboorten- en een vesti gingsoverschot droegen aan de groei bij. Er werden 293(een jaar eerder 272) kinderen geboren en er overleden 169(186) mensen. Er vestigden zich 659(601) mensen en er vertrokken 584(621) personen. De drie grote kernen hebben het meest aan de groei bijgedragen: Tholen 147, St. Annaland 42, St. Maartensdijk 38. Stavenisse met 2 en Oud-Vossemeer met 1 zitten ook nog in de plus. Poortvliet en Scherpenisse moe ten het met minder mensen doen: respectievelijk 18 en 14. De gemeente Tholen had per 31 december 19.284 inwoners: precies evenveel mannen als vrouwen: elk 9642. St. Philipsland is in 1990 gegroeid met 38 mensen tot 2326 inwoners. Het geboortenoverschot van 23 en het vestigingsoverschot van 15 vormden de basis voor de groei. In 1989 bedroeg de groei maar 7 inwoners, wat alleen werd veroor zaakt door het geboortenover schot omdat er toen meer mensen vertrokken dan er zich vestigden. Opmerkelijk is, dat het mannen- overschot in St. Philipsland vorig jaar is toegenomen van 60 naar 86. Op 1 januari 1990 waren er 1174 mannen en 1114 vrouwen, dus to taal 2288 inwoners. Door geboor ten van 21 mannen en 17 vrouwen kwamen er 38(in 1989 was dat 35) inwoners bij. Er overleden 15(17) mensen: 8 mannen en 7 vrouwen. Er vestigden zich 121(93) nieuwe St. Philipslanders(64 mannen en 57" vrouwen) en er vertrokken 106(104) mensen: 45 mannen en 61 vrouwen. Sinds een aantal ja ren boekt St. Philipsland dus een vestigingsoverschot. Het gereed komen van 5 premie A- koopwoningen aan de Steintjes- kreek in Anna Jacobapolder heeft daar mede toe bijgedragen. De verschillende mutaties brengen het inwonertal 31 december 1990 op 2326 mensen: 1206 mannen en 1120 vrouwen. Het aantal huwelijken bleef in 1990 ver beneden het cijfer van de laatste jaren: slechts 9 tegenover 24 in 1989 en 21 in 1988. Het aan tal echtscheidingen was stabiel met 2, zowel in 1990 als in 1989. Wethouder L. Walpot is blij met de natuurlijke groei dankzij het geboortenoverschot. "Wat bevol kingstoename betreft, doet St. Philipsland eigenlijk mee met de Zeeuwse trend", zegt de wethou der. Hij heeft geen verklaring voor het vestigingsoverschot. "We hebben jaren gehad dat er veel ge bouwd werd, maar toch was er dan nog een vertrekoverschot", aldus wethouder Walpot. koolóe viókandel 2*. Eendrachtsweg 15, 4691 EK Tholen Advertentie I.M. Dit jaar zullen er naast de vier wielerrondes ook twee klassiekers op Tholen worden verreden. Evenals vorig jaar zal de Omloop van de Zuidwesthoek door Tholen trekken. Deze klassieker staat zondag 23 juni op het programma en is een wedstrijd in de topklasse van het amateurwielrennen. Nieuw is de Pijl van Steenbergen, een wedstrijd in de promotieklas se. Deze staat zaterdag 24 augus tus gepland. Het is de bedoeling dat de renners drie lussen door de polders van Tholen maken, alvo rens ze terugkeren richting Steen bergen. Op zaterdag 26 januari zal het KNWU-district Zeeland de data vastleggen voor de Thoolse cri teriums. Burgemeester Van der Munnik spelt schoonjioudster mevr. Deurloo koninklijk brons op, links organiste mevr. Hage die zilver kreeg en achter haar president-kerkvoogd Van Dijke. De koninklijke onderscheidingen werden vrijdagavond in de volle gemeenschapsruimte van de chr. mavo uitgereikt door burgemees ter H.A. van der Munnik; president-kerkvoogd L. van Dijke reikte de medailles van de kerk voogdij uit. Mevr. Hage uit St. Maartens- dijk(binnenkort gaat ze weer te rug naar naar geboorteplaats Tholen) is 40 jaar organiste en mevr. Deurloo 35 jaar schoon- houdster. Mevr. Hage vervolgt haar orgelspel als begeleiding van de samenzang, maar mevr. Deur loo vindt het welletjes. Zij heeft haar taak overgedragen aan dhr. C.G. Hage uit St. Maartensdijk, echtgenoot van de organiste. Dhr. Donken onderhoudt al 27 jaar de tuin rondom de Grote Kerk en dhr. Steketee luidt 25 jaar stipt op tijd de klok. Dat alles mondde uit in een mooie gemeente-avond met samenzang, gebed, schriftlezing, toespraken, cadeaus, onderscheidingen en ge zellig napraten. De Hervormde zangvereniging Immanuël o.l.v. Iz. Riedijk verleende medewerking aan de feestelijke bijeenkomst met het zingen van twee liederen in het Nederlands en Engels: Kom in mijn hart en Abba Vader. Onder de vele belangstellenden waren mevr. Van de Velde(moeder van de organiste) en oud- president-kerkvoogd P.J. Drooger, die de benoemingen van de vier jubilarissen meemaakte. President-kerkvoogd Van Dijke ging bij zijn toespraak uit van vier punten: 1. laag bij de grond 2. vanuit het hoogste punt 3. op het koninklijke instrument 4. de trouwste kerkgangster. Hij dankte God Die de jubilaris sen de gezondheid en krachten gaf om zo lang het kerkewerk te kun nen doen en las Psalm 103 na sa menzang van vers 1 en 11. Van Dijke begon met de huldiging van Donken omdat dit eigenlijk twee jaar te laat gebeurde. Inmid dels is hij 27 jaar tuinman, zodat het zilveren jubileum al gepas seerd is. "We zijn u gewoon verge ten", erkende de president-kerkvoogd. "Het moet in de zomer van 1963 geweest zijn, dat u het tuinonderhoud van mijn vader overnam. U zit laag bij de grond - op het grasveld - en ver zorgt het onderhoud van de tuin al 27 jaar op goede wijze. Harte lijk dank daarvoor. De Heere geve u nog vele gezonde jaren om dit wefk te blijven doen." Van Dijke had het draaginsigne in zilver van de vereniging van kerk voogdijen meegebracht, evenals een oorkonde. Hij liet het opspel den over aan mevr. Donken. "We zijn wel niet voor de vrouw in het ambt, maar 't is makkelijk dat ze er zijn", merkte de president kerkvoogd onder veel hilariteit op. Als dank gaf hij haar bloemen en voor dhr. Donken had hij nog een elektrische schroevendraaier. "Vanuit het hoogste punt in onze stad Tholen luidt de klok dankzij dhr. Steketee", zo ging de president-kerkvoogd over tot de huldiging van de tweede jubilaris. "Het is niet zo'n inspannend kar wei meer, maar het dient wel stipt op tijd voor de kerkdiensten te ge beuren. Op hoogtijdagen krijg je hulp van vrijwilligers, want dan luiden alle vier klokken. Dank voor je trouwe en stipte uitvoering van dit kerkewerk. Tevens ben je nog conciërge van ons vereni gingsgebouw de Wingerd. Gods zegen toegewenst bij je verdere kerkewerk", aldus Van Dijke. Hij overhandigde hem het zilve ren draaginsigne van de vereni ging van kerkvoogdijen met oorkonde, alsmede een horloge. Voor mevr. Steketee waren er bloemen. Kleinzoon Ruben Steke tee droeg nog een gedicht voor en gaf zijn opa ook een cadeau. Als derde richtte Van Dijke zich tot Maddy Hage-v.d. Velde, die op Als onderdeel van de ruilverkave ling waren er plannen geopperd voor dorpsbosjes, maar het ge meentebestuur, dat het onder houd zou moeten betalen, vindt dat te duur. De rijksoverheid vindt echter, dat bos bij landin richting in de jaren negentig hoort, zodat vervolgens gekeken werd naar aanleg van twee bossen van 15 ha. Eén daarvan zou bij Tholen kunnen komen, de andere bij Stavenisse. B en W hadden daar overigens verschil van mening over. De bur gemeester en wethouder Van der Jagt wilden het tweede bos bij St. Maartensdijk, de wethouders Van Schetsen en Versluijs kozen voor Stavenisse. Volgens Potappel kan het daar niet. "Rond de dorpskom liggen veel huiskavels en bovendien is er grote toedelingsdruk in het gebied rond Stavenisse. Er liggen nage noeg geen BBL-gronden en als je dan 15 ha gaat bestemmen voor een bos, kom je met de nieuwe toedeling in de problemen", zei Potappel. Hij liet weten, dat de landinrich tingscommissie vervolgens in St. Maartensdijk diverse plaatsen heeft onderzocht, waarbij de grond achter de zuiveringsinstal latie voor de landbouw als meest geschikt naar voren kwam. "Doch daar heeft de gemeente bezwaar tegen in verband met mo gelijke uitbreidingsplannen", liet Potappel weten. Desgevraagd zei hij nog, dat de Muyepolder dan tot de mogelijk heden behoort. Daar ligt al een bos en het grenst ook aan het na tuurgebied de Pluimpot, maar de landbouw heeft daar grote bezwa ren tegen aanleg van een bos ge zien de uitstekende kwaliteit van de grond. "Ik hoop, dat ook hier een compromisoplossing moge lijk blijkt." Potappel ging uitgebreid op het hete hangijzer in omdat er volgens hem nogal wat geruchten over het bos de ronde doen. "Daarom heb ik er behoefte aan hierover wat meer duidelijkheid te geven." Volgens de voorzitter hoeft de ge meente in tegenstelling tot bij de dorpsbosjes voor de twee grotere bossen van 15 ha niet voor het on derhoud te zorgen. "Staatsbosbe heer is bereid dat voor zijn rekening te nemen, waarbij ik on derhoud dan wel tussen haakjes wil plaatsen", aldus Potappel. Hij maakte duidelijk, dat de land inrichtingscommissie na afwijzing van een 15 ha bos bij Stavenisse toch wat voor dat dorp wilde doen om de leefbaarheid te verbe teren. De ijsbaan aan de Stoof dijk, waar wegens de natuurwaarden geen bos kan ko men, kan gaan dienen voor re creatief medegebruik, zowel voor de bevolking als voor de toeristen. In dit gebied van 4 ha, eigendom van Staatsbosbeheer en veehouder Dorst, zullen wandelpaden aange legd worden. Aan weerskanten van de volkstuintjes aan de Oudelandse- dijk zijn twee zogenaamde boom weides van samen 3.40 ha geprojecteerd. Potappel bena drukte dat de volkstuintjes ge handhaafd blijven. Ten aanzien van het wandelgebied en de boomweides is ook gedacht aan het doortrekken van de route naar het Bos. De gemeente heeft ook al eens gesproken over het zichtbaar maken van de kasteel- resten bij Stavenisse. Dat zou in dat kader kunnen gebeuren, maar de landinrichtingscommissie ziet dat wel als een taak van de ge meente. Tijdens de discussie werd er dins dagavond niet meer op de groen- plannefi ingegaan. Pagina 13: Bredere berm langs Veer weg De onderscheiding plus bijbeho rende oorkonde is Padt toegekend wegens zijn inzet voor de afdeling waar hij bijna 15 jaar aan is ver bonden geweest als commandant. Gezien de veranderingen in de ta ken van het Rode Kruis is er (nog) geen opvolger van Padt benomed. Plaatsvervanger L. Niemandsver driet uit Poortvliet neemt de hon neurs waar. Marteijn herinnerde de aanwezi gen eraan, hoe hij samen met dokter Loubert uit Zierikzee op 18 november 1974 bij Padt aan klopte -het was toen ook slecht weer- om de huisarts te vragen co lonnecommandant te worden van de afdeling Tholen. "Er was toen een artsentekort. Dat is nu niet anders", lichtte de secretaris toe. "We proberen nu ook nog steeds artsen te zoeken. Met name voor de opleidingen en de rampen bestrijding is dat noodzakelijk. We beseften echter dat het voor huisartsen met een drukke prak tijk een hele opgave is om dit werk voor het Rode Kruis erbij te doen." Marteijn noemde het voor de scheidende commadant een voor recht dat hij die veertien jaar heeft kunnen werken in een en thousiaste colonne. De kring bestuurder stond stil bij de De nieuwe voorzitter H. Brinkman van het Rode Kruis, afdeling Tholen overhandigt een ^geschenk aan de pas onderscheiden dokter Padt. Naast hem mevrouw Padt-de Visser en mevrouw Van den Hoek. veranderingen in de opleiding die voor menige discussie borg stond. Marteijn deelde een schouder klopje uit aan de kring van men sen die Padt in zijn werk voor de afdeling hebben gesteund. Ook als medisch adviseur van de stich ting ambulancedienst Tholen en Sint-Philipsland was Padt betrok ken bij het reilen en zeilen van het Rode Kruis waaruit de stichting is voortgekomen. Voor het kring- bestuur Zeeland kwam Padts ont slagaanvrage als een donderslag bij heldere hemel. Het ontslagbe- wijs had Marteijn graag tijdens Pad afscheid willen overhandigen, maar dat was nog niet klaar. Marteijn bedankte Padt namens het dagelijks bestuur en het kring- bestuur voor zijn inzet en speldde hem de medaille van verdienste - op voordracht van het afdelingsbestuur- op. Voorzitter H. Brinkman bedankte dokter Padt namens het afdelings bestuur voor de bewezen diensten in het lesgeven. Brinkman wees ZIE VERDER PAG. 14 Bewoners Bloemenlaan Sint- Maartensdijk willen lagere snelheid verkeer Tholenaar-André Bogert wint prijs met afstudeerscriptie Landbouwstudiedag over kostenbeheersing Aanleg nieuwe Krabbenkreek- weg tussen Sint-Philipsland en Tholen begint nog deze zomer Oud-Smurdiekenaar A. v.d. Ree: Ineens ben je weg naar de Golf en de hele wereld kijkt ernaar Geboorten houden Tholen en Sint-Philipsland levendig Venekamp: Vuilnisophalers houden chemisch afval niet apart Elf teddyberen in bibliotheek Sint-Annaland Terugblik op 25 jaar sportvis- serijbedrijf De Zwervers Dammers in degradatiezorgen na verlies tegen PSV Voetbaltrainers Theo Moer land en Roger Withagen blij ven, maar Ad Voermans vertrekt WAT KUNNEN WETTEN, WAAR ENKEL GELD DE HEERSER IS Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Op Tholen en Sint-Philipsland zijn vorig jaar bijna twee keer zo veel muskusratten gevangen als in 1989: 2.738 tegen 1.448. Een toe name met ruim 89%, die geheel voor rekening van Tholen komt. "Op Sint-Philipsland is in 1990 geen enkele rat gevangen," vertelt rayonambtenaar J.J. Meijll. De voor waterlopen en zeeweringen schadelijke knaagdieren concen treren zich rond Poortvliet, Scher penisse en Sint-Maartensdijk. Op dit moment zijn twee rattenvan gers full-time actief met het opsporen en vangen van de dieren op Tholen. "Je moet ze in de win termaanden vangen, want 's zo mers kweken ze en dat moet juist voorkomen worden," aldus Meijll. Wie muskusratten signaleert, kan dat bij hem melden (tel. 01662-2423) zodat de dieren opge ruimd kunnen worden. Tholen vormt een uitzondering in het Zeeuwse, wat het voorkomen van muskusratten betreft. "In de rest van de provincie daalt het aantal, maar hier neemt het juist toe. Dat baart ons zorgen." Aan vankelijk dacht men dat de ver hoogde waterstanden van invloed waren op de toename, maar op die stelling moest worden teruggeko men. Waar het dan wél aan ligt, dat weet Meijll nog niet. Voor hem is het duidelijk dat er nog meer ratten gevangen zullen moe ten worden, wil men het aantal de komende jaren omlaag krijgen. Als gevolg van het grote aantal ratten verwacht Meijll dat het wa terschap dit jaar flink wat werk zal hebben aan het herstel van de schade die ontstaat. Veilig Verkeer regio Tholen houdt zaterdag a.s. een verlichtingsactie. Van 9.00 tot 12.00 uur kan men de verlichting van de auto of de (brom)fiets gratis laten controle ren in zes van de zeven woonker nen. In Stavenisse zijn er geen controlemogelijkheden. Men kan zowel bij rijwielhandela ren terecht als bij autobedrijven. Veilig Verkeer houdt deze preven tieve actie onder het motto 'Goed licht allicht'. Na 12 januari gaat de rijkspolitie op Tholen een verlichtingscontro le houden. Als er dan nog iets niet in orde is, krijgt men een boete. Het ontbreken van een goede ver lichting is één van de gevaarlijke punten in het verkeer. In het be lang van de verkeersveiligheid is het gewenst zaterdag a.s. van de -gratis controlemogelijkheden ge bruik te maken. Zie ook Tholen- derwijs. I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1