Chemisch afval niet apart in vuilniswagen Geboorten houden Tholen en Sint-Philipsland levendig Inwonertal Poortvliet en Scherpenisse daalt weer Veren minder gebruikt Zeeuwse bevolking groeit fors Kostenbeheersing noodzaak in landbouw Meer verkeer op de Zeelandbrug Leden PvdA blijven weg van vergadering Donderdag 10 januari 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 H. Venekamp bekritiseert ophalers op bijeenkomst PvdA Tholen: Er wordt onzorgvuldig omgesprongen met klein che misch afval op Tholen. Als dat niet verbeterd wordt, gaat dat ten koste van de aandacht voor het milieu. Dat stelde PvdA-statenlid H. Venekamp tijdens de le denvergadering van zijn partij, dinsdagavond in café Smerdiek. Tholen-stad dik boven de 6100 mensen Met name het geboortenoverschot van 124 op Tholen en 23 op St. Philipsland heeft bijgedragen tot een flin ke bevolkingsgroei in 1990. Het inwonertal van Tholen nam toe met 199 tot 19.284 en St. Philipsland groeide met 38 mannen en vrouwen tot 2326. Geboren/overleden Ingekomen/vertrokken Buitenzorg en Muyepolder In 1990 gereedgekomen woningen GEMEENTE THOLEN Stavenisse/ Oud-Vossemeer Poortvliet/Scherpenisse Loop der bevolking over 1990 Internationaal Derde Wereld Boeren spreken over inkomen tijdens gezinsstudiedag in Sint-Annaland Agrarisch Tholen en Sint-Philipsland boog zich dins dag over de vraag 'Houden wij de kosten in de hand of laten we ze de pan uitrijzen?' In De Wellevaete te Sint-Annaland bezochten 's morgens zo'n zestig men sen de gezinsstudiedag, 's middags was dit aantal tot de helft geslonken. Produktiviteit Trendbreuk Risico's Voor de eerste ophaalronde van het huisvuil in het nieuwe jaar werd door de inwoners - zoals hier in Sint-Annaland - heel wat gereed gezet. Door de feestdagen werd in alle woonkernen in twee weken slechts één keer huisvuil ingezameld. Op de afdelingsvergadering van de PvdA was er kritiek, omdat de vuilnisophalers het klein chemisch afval in de auto bij het gewone huisvuil zouden gooien. Venekamp - die het onderwerp milieu behandelde als voorzet voor het halfjaarlijkse partijcon gres op 1 en 2 februari in Amster dam - zei dat hij al drie keer had vernomen dat Thoolse vuilnisop halers de aangeboden gele zakjes met klein chemisch afval (batterij en, verfresten, medicijnen) in de grote laadbak van de vuilniswa gen gooien en niet apart opbtergen in de bak die voor dit soort afval is bestemd. "Het behoud van na tuur en landschap in Zeeland is op de goede weg als je mensen motiveert. Hier op het eiland wor den mensen slecht gemotiveerd als hun chemisch afval - in de gele zakjes - op de grote berg terecht komt. Dat is heel slecht. Het gaat erom de aandacht van de mensen vast te houden. Op deze manier verspeel je die. Het afval vormt nu al een enorme buffer omdat we niet weten waar we ermee naar toe moeten. Hoe groter die buffer wordt, hoe duurder het zal wor den om ervan af te komen." Ook een aantal andere leden (er waren 12 aanwezigen) had derge- Het verkeersaanbod op de Zee landbrug is vorig jaar met 1.9170 gestegen ten opzichte van 1989. In 1990 passeerden 2.108.113 voertui gen (inclusief motorrijwielen) de brug, tegen 2.068.483 in het jaar daarvoor. Met uitzondering van de categorie zware vrachtauto's is alle verkeer toegenomen. In 1990 reden er 1.817.354 perso nenauto's over de Zeelandbrug, een stijging van 2% ten opzichte van 1989. Motoren en scooters lie ten een stijging van 12.4% zien tot een totaal van 19.751. Het aantal lijndienstbussen dat vorig jaar over de brug heeft gereden be droeg 26.638, een toename van 6.3% met het jaar ervoor. Ook het aantal lichte vrachtauto's is ten opzichte van 1989 gestegen, en wel met 1.5170 tot 127.308. Het aantal zware vrachtauto's daalde met 0.9% tot 117.062. Evenals in 1989 viel vorig jaar de drukste week in de derde week van augustus. In 1990 reden er die week 54.651 personenauto's over de brug, in 1989 waren dat er 46.855. De tolopbrengsten be droegen vorig jaar 6.1 miljoen gulden, in 1989 zes miljoen. In 1990 is er minder gebruik ge maakt van de veerdiensten over de Westerschelde dan in 1989. Op beide lijnen zijn in totaal 3.058.311 voertuigen overgezet, een daling van 2.2% in vergelij king met 1989.De grootste daling deed zich voor op de lijn Kruiningen-Perkpolder (4,2%). Op de verbinding Vlissingen- Breskens bedroeg de daling slechts 0,03%. Het afgelopen jaar zijn in totaal 2.419.948 persone nauto's overgezet. Dit waren er 81.141 minder. Het aantal vervoer de vrachtauto's en bussen daalde met 1,95%. Vanaf 3 januari is de tarie venstructuur bij de PSD gewij zigd. De lengte van de auto is nu bepalend voor het te betalen ta rief. Het vervoer van passagiers is gratis geworden. De Zeeuwse bevolking is vorig jaar met 1426 mannen en vrouwen toegenomen tot 357.367 mensen. Er waren per 31 december 177.194 mannen en 180.173 vrouwen. In 1989 was de groei maar 255. De groei is ontstaan door een ge- boortenoverschot(er zijn 1098 mensen meer geboren dan overle den) en een vestigingsoverschot(er zijn 328 mensen meer in Zeeland gevestigd dan vertrokken). Het is voor het eerst sinds eind 1981 dat er weer sprake is van een vestigingsoverschot. Zo was er in 1986 nog sprake van een vertrek- overschot van ruim 1250 mensen. Vooral Zuid-Beveland leverde een positieve bijdrage aan het totale vestigingsaantal met een groei van 232 mensen. Van de gemeenten was Middelburg de sterkste groei er met 227(geboortenoverschot 110, vestigingsoverschot 117), op de voet gevolgd door Goes met 210(12 geboorten/198 vestigingen. Tholen staat bij de sterkste groei ers op de derde plaats met een toe name van 199 mensen(124 geboortenoverschot en 75 vesti gingsoverschot). Het betreft allemaal nog voorlo pige cijfers die nog enige correctie kunnen ondergaan, bijvoorbeeld door nagekomen verhuiskaarten. In 1989 was de groei op Tholen maar 66, zodat de bevolkingstoe name vorig jaar drie keer zo groot was. In St. Philipsland was de stij ging vijf keer zo groot als een jaar eerder. In Tholen was het aantal geboor ten 21 meer(293 in plaats van 272) en het aantal overledenen 17 min- der(169 in plaats van 186). Dat be tekent al een plus van 38. Naast het geboortenoverschot, was er in zowel Tholen(75) als St. Philipsland(15) ook een vestigingsoverschot. Er kwamen meer mensen dan er vertrokken. Het aantal ingekomen mensen steeg van 601 in 1989 tot 659 vorig jaar en het aantal vertrokken per sonen daalde van 621 naar 584. Over de gehele provincie Zeeland gezien, staat Tholen op de derde plaats van de sterkste groeiers. Het aantal huwelijken(123 tegen over 121 in 1989) en echtscheidin- gen(24-23) was in 1990 stabiel. Tholen-stad haalde vorig jaar op één baby na de honderd geboor ten. De 99 waren een flinke groei ten opzichte van de 87 in 1989. In Poortvliet was het aantal geboor ten stabiel met 22, in Scherpenisse was er een vooruitgang van 21 naar 24, evenals in St. Maartens dijk van 36 naar 40, in Stavenisse van 25 naar 31 en St. Annaland van 44 naar 47. Alleen in Oud- Vossemeerde daalde het aantal ge boorten van 37 naar 30. De vergelijking van het aantal overledenen over 1989 en 1990 geeft aan, dat Tholen nagenoeg stabiel bleef met 36 vorig jaar te genover 35 in 1989. In Poortvliet was er een daling van 19 naar 16 en Scherpenisse was gelijk met 15. In St. Maartensdijk waren er min der overledenen: 37 tegenover 41 in 1989. Dat was ook in Stavenisse het geval(16-18) en in St. Anna land was er zelfs een aanzienlijk lager sterftecijfer: 34 in plaats van 41 in 1989. In Oud-Vossemeer overleden er ook minder mensen: 15 in plaats van 17 in 1989. Bij vergelijking van de in 1990 op Tholen gevestigde mensen is er in de meeste kernen ook sprake van een vooruitgang. In Tholen 259 in plaats van 202, St. Maartensdijk 121-120, Stavenisse 32-31 en St. Annaland 72 in 1990 tegenover 49 in 1989. In de drie andere dorpen was dat negatief: Poortvliet 36 vestigingen tegenover 42 in 1989, Scherpenisse 57-60, Oud- Vossemeer 82-97. Bekijken we de vertrokken perso nen, dan is er op St. Annaland en Oud-Vossemeer na, sprake van een gunstiger beeld. In Tholen vertrokken er 205 in plaats van in 1989 nog 224 mensen naar buiten het eiland, in Poortvliet 41 in plaats van 51, Scherpenisse 59-69, St. Maartensdijk 94-109 en Stave nisse 23-37. Daarentegen verlieten er 59 mensen St. Annaland tegen over 48 een jaar eerder en in Oud- Vossemeer gingen maar liefst 103 inwoners de brug over tegenover 83 in 1989. Bij de cijfers over ingekomen en vertrokken personen dienen de binnenverhuizingen nog geteld te worden, de trek binnen het eiland. Daarbij waren St. Annaland en Oud-Vossemeer met respectieve lijk 16 en 7 mensen wel in de plus. Ook in Tholen(30) en St. Maar tensdijk^) kwamen er meer men sen van andere kernen op het eiland, dan er naar die andere Thoolse plaatsen trokken. Zowel Scherpenisse als Stavenisse zagen echter 21 mensen naar an dere woonkernen op het eiland vertrekken en vanuit Poortvliet gingen er 19 inwoners naar één van de andere zes Thoolse plaat sen. Bij het bekijken van de totalen per woonkern blijkt Tholen stevig ge groeid te zijn van 5981 naar 6128: een toename van 147 mensen dankzij een geboorten- en vesti gingsoverschot en een flinke plus bij de binnenverhuizingen op het eiland. De woningbouw in Buiten zorg zal hierop mede een gunstige invloed hebben gehad. Er zijn vo rig jaar maar liefst 86 huizen ge reed gekomen in Tholen-stad tegenover 26 in 1989. Tholen her bergt binnen een aantal jaren een derde van het inwonertal van de gehele gemeente. De tweede groeier was St. Anna land met 42 mensen tot een inwo nertal van 3073. De woningbouw bedroeg daar maar 11 tegenover het dubbele in 1989. De ontwikke ling van plan Stoofweg zal pas in 1991 merkbaar zijn. Een geboorten- en vestigingsoverschot en een positief saldo aan binnen verhuizingen brengt St. Annaland bij de 3100 inwoners. Ook St. Maartensdijk groeide met 38 inwoners en daaraan is de wo ningbouw in Muyepolder niet vreemd. Er zijn vorig jaar twee keer zoveel huizen gebouwd als in 1989: 28 tegenover 14. St. Maar tensdijk had een klein geboorten- Bejaarden Eengezins woningen woningen Plaats Woningen in Woningen in Premie koop Vrije sektor Totaal de sociale de sociale woningen woningen huur sekt or huursector Tholen 22 (10) 64 (16) 86 (26) Poortvliet - - - 1 2) 1 2) Scherpenisse - - - 4 2) 4 2) Sint-Maartensdijk - 8 20 (14) 28 (14) Stavenisse - - 1 3) 1 3) Sint-Annaland - - (13) - (4) 11 5) 11 (22) Oud-Vossemeer - - 5) 3 8 8) 11 (13) Totaal Tholen 22 (10) 0 (18) 11 (4) 109 (50) 142 (82) St. Philipsland - - 7) 5 (4) 2) 5 (13) Totaal streek 22 (10) 0 (25) 16 (8) 109 (52) 147 (95) (Cijfers tussen haakjes hebben betrekking op 1989) overschot en een flink vestigings overschot. De binnenverhuizingen zaten ook in de plus.De smalstad rukt op naar de 3300 inwoners. Naast de flinke groei bij de drie grote kernen, was de bevolkings ontwikkeling in de kleinere ker nen minder gunstig. Stavenisse bleef met +3 nog aan de goede kant dankzij een royaal geboor tenoverschot. Het vestigingsover schot werd helemaal teniet gedaan door de trek van Stavenissenaren naar andere kernen op het eiland en dat tastte ook het grote geboor tenoverschot nog aan. Per saldo bleven er 1450 mensen over, 27 meer dan de kleinste kern Scher penisse. In Stavenise werd vorig jaar 1 nieuw huis gebouwd. Het laatste dorp met een groei was Oud-Vossemeer, maar dat was minimaal met een toename van slechts 1 inwoner. Er was een groot geboortenoverschot, maar het vertrekoveschot deed Vosse- meer de das om. Er gingen veel mensen naar elders. Alleen kwa men er nog 7 mensen meer van de andere plaatsen op het eiland dan er vanuit Vossemeer naar de 6 an dere kernen vertrokken. In 1989 had Vossemeer met een stijging van 59 mensen nog de grootste groei van alle kernen. Toch wer den er vorig jaar 11 huizen in Oud-Vossemeer gebouwd, even veel als in St. Annaland. Vosse meer is net beneden de 2300 inwoners blijven steken. Zowel Poortvliet als Scherpenisse hebben evenals in 1989 weer met een daling van het inwonertal te maken. Poortvliet ging voor het tweede achtereenvolgende jaar met 19 mensen achteruit, in Scherpenisse was de daling met 14 groter dan in 1989, toen er 10 mensen minder waren. Oorzaak voor de daling in de bei de dorpen zijn voornamelijk de binnenverhuizingen. Poortvliet zag 19 inwoners naar andere ker nen op het eiland gaan. Daar naast gingen er 5 mensen meer over de brug dan er naar Poort vliet kwamen. Alleen het geboor tenoverschot van 6 werkte positief op het nieuwe totaal van 1622 in woners. Er kwam evenals in Stave nisse 1 nieuw huis gereed. De kleinste kern Scherpenisse is weer kleiner geworden. Er trokken evenals uit Stavenisse 21 mensen naar andere Thoolse kernen. Daar kon het geboortenoverschot van 9 niet tegenop. Verder gingen er nog 2 mensen meer het eiland uit dan er in Scherpenisse terugkwamen. Scherpenisse, waar vorig jaar 4 huizen gebouwd werden, staat op 1423 mensen. lijke berichten opgevangen. Vene kamp bleef in zijn praatje over het milieu dicht bij huis. Aan de hand van dia's van Tholen en Sint- Philipsland schetste hij de veran deringen in het landschap als ge-, volg van het menselijk ingrijpen (aanleg dammen, begrazing door schapen in Rammegors, kappen van meidoorn langs dijken). Der gelijke veranderingen hebben zich in heel Zeeland voorgedaan, zo stelde het Zeeuwse statenlid. De Zeeuwse variant op het nationaal beleidsplan plus heet Kerend Tij en is op 14 december door de sta ten aangenomen. "Zeeland was de laatste provincie die daarmee kwam. Dat had voordelen omdat we konden aansluiten op de lan delijke plannen." Venekamp benadrukte dat (grond-), water- en luchtvervui ling internationaal dienen te wor den aangepakt, maar dat ook de individuele burger zorg kan dra gen voor een goed milieu. Belang rijk is dat burgers daarop worden gewezen. De resolutie van de PvdA, dat de noodzaak van een duurzame ontwikkeling uitgangs punt is voor nationaal en interna tionaal beleid, onderschreef Venekamp. Het partijbestuur stelt dat er een stringente natuur- en milieupolitiek nodig is die 'een blijvende aantasting van de na tuurlijke hulpbronnen voorkomt'. Eén van Venekamps dia's toonde de kerncentrale in het Belgische Doel. "Die is dichterbij dan die van Borssele. Over Doel hebben we niks te zeggen, over die in Borssele wel. We weten hoe het met het milieubeleid in België is gesteld. Daar is niet veel goeds van te verwachten." Venekamp stelde ook het uitvoeren van de provinciale distelverordening ter discussie. Daarin worden grondei genaren verplicht de akker- en ak kermelkdistel te bestrijden. Hiervan worden, volgens Vene kamp, ook andere planten het slachtoffer als er 'fluks wordt gespoten'. Hij verweet het water schap Tholen ook middelen te ge bruiken die andere planten doodt dan alleen de 'stekels'. Volgens Venekamp wordt het Rammegors momenteel teveel be graasd. "Rijkswaterstaat heeft toestemming gegeven er schapen op te laten weiden. Op zich best omdat ze het gras kort houden. Maar het zijn er zoveel, dat ze ook andere malse planten opeten. Er wordt nu meer kwaad dan goed gedaan, bovendien blijft het lange gras staan." P. van der Wal leidde het thema Europa in. De afdeling kan hier over tot 14 januari amendementen indienen op de resoluties van het partijcongres. Van der Wal bekri tiseerde de tekst in het congres nummer van de partij over Europa waarin 'niets is te vinden over de verhouding van Europa met de Derde Wereld'. Van der Wal stelde dat juist deze verhou ding van groot belang is, niet al leen voor de wereldeconomie maar ook voor de Europese. Momenteel wordt door het Euro pese parlement gewerkt aan voor stellen die richting moeten geven aan het vrije verkeer van mensen en goederen tussen de lidstaten. Van der Wal vond dat in het pak ket richtlijnen het sociale be leidsplan niet wordt genoemd. De afdeling wilde een resolutie aan scherpen waarin wordt gesteld dat de 'sociale dimensie' in het EG- verdrag vorm kan krijgen. De af deling vond deze te zwak gesteld en wilde daaraan toegevoegd zien dat met alle kracht gestreefd moet worden naar een nieuw Europees sociaal handvest dat minimaal voldoet aan de Nederlandse nor men. Ook het voorstel van het partijbestuur om te onderzoeken hoe het Europese staatsburger schap kan worden onderzocht, ging de afdeling niet ver genoeg. Dit zou voor 1993 gestalte moeten krijgen. Verder vroeg de afdeling zich af hoe het is gesteld met de toekom stige bevoegdheden van het Euro pees parlement. De afdeling wil dat het bestuur onderzoekt of de uitbreiding van taken van de EG ook tot een vermindering zal lei den van 'het ledental van het va derlandse parlement'. Jan de Bres vertegenwoordigt de afdeling op het partijcongres. Hoewel wat betreft het milieu geen amendementen kunnen wor den ingediend, zal De Bres de angst (die ook bij het partij bestuur leeft) van de afdeling Tholen/Sint-Philipsland verwoor den dat economische principes in een toekomstig Europa het milieu zullen overheersen. Van der Wal vond dat de Derde Wereld meer aandacht behoeft op het partij congres. Hij vond het terecht dat Europa Oost-Europa steunt, maar stelde daarbij dat dit 'in schril contrast staat met de steun aan de Derde Wereld'. "We hebben nog een koloniale en morele schuld te vereffenen. Ontwikkelingshulp moet meer zijn dan economisch gewin. We moeten de handelsbe lemmeringen voor landen van de Derde Wereld opheffen en het subsidiebeleid zo maken, dat dit niet in strijd is met de ontwikke lingshulp." Slechts twaalf leden bezochten dinsdagavond de ledenvergade ring van de PvdA afdeling Tho- len/Sint-Philipsland in café Smerdiek te Sint-Maartensdijk. Statenlid H. Venekamp sprak tij dens de rondvraag zijn teleurstel ling uit over de geringe opkomst van zijn partijgenoten. "Het is minder dan anders. Wat is daar aan te doen?" Venekamp wees er op dat de opkomst in Sint-Annaland in de regel groter is. "ledereen heeft een uitnodi ging gehad en je zou zeggen dat er in Smurdiek toch meer belangstel ling te verwachten is, omdat er veel PvdA-leden wonen." Voorzitter J. van Akkeren legde uit dat de reden om in de smalstad bijeen te komen juist gelegen was in de verwachting dat er meer mensen naar de vergadering zou den komen. "De enige manier om erachter te komen waarom de le den het af laten weten, is om ze persoonlijk te benaderen. Op de eerstvolgende bestuursvergade ring zullen we erover praten" (Overigens hadden zes leden be richt van verhindering gestuurd). Fractievoorzitter I.C. Moerland stelde dat 'er veel over de hoofden van de mensen heen gaat'. "Som mige onderwerpen zijn niet te be grijpen. Als het te moeilijk is blijven de mensen weg. Dat merk ik ook bij het praten over de ge meentebegroting. Voor sommigen is dat te technisch. J. de Bres wees op de matheid die momenteel over de mensen ligt. Hij weet dat aan de ongeïnspireer de landelijke politiek - 'waar de verveling aan de macht is' - en de internationale ontwikkelingen. "Maar er zal weer een moment komen dat we actiever worden. Zeker in het Europa van na '92, want er mag niet getornd worden aan de sociale en inkomenspoli tiek die hier is opgebouwd." D.C. Kaashoek wees erop dat het vast stellen van het feit dat er een slechte opkomst is, altijd gezegd wordt tegen degenen die wél aan wezig zijn en dat de afdeling daar niet veel mee opschiet. Een aantal leden deed het bestuur voorstellen aan de hand, zoals het opstellen van een anonieme vra genlijst waarin de leden gevraagd wordt naar de reden van hun lid maatschap en de betrokkenheid bij de partij. Ook werd het hou den van een instuif geopperd. Voorzitter M.A.H. van Tilbeurgh van de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting constateerde dat het op kleinere en soms ook op mid delgrote bedrijven een probleem wordt om een inkomen te verwer ven. Drs. K.J. Poppe van het Landbouw Economisch Instituut bevestigde dat tijdens zijn betoog. "Tussen 1980 en 1990 zijn de op brengsten met gemiddeld 10% gestegen, maar de kosten van de werktuigen met maar liefst 35%." Poppe rekende voor dat pas bij een bedrijfsgrootte van 65 hectare alle kosten door de opbrengsten worden gedekt. Landelijk heeft maar zo'n tien procent van de be drijven die omvang. Op Tholen is de gemiddelde bedrijfsgrootte 23 hectare. "Wie nu een traditioneel akkerbouwbedrijf (tarwe, aardap pelen, suikerbieten) van die om vang begint, zal problemen krijgen met de bedrijfsontwikke ling," meende Poppe. "Kijk dan of je naar de teelt van bloemen of vroege aardappelen kunt, dus maak samen een plaatje van de sterke en zwakke punten van het eiland," hield hij de aanwezigen voor. Dr. ir. J.H. van Niejenhuis (hoofddocent van de vakgroep agrarische bedrijfseconomie van de akkerbouw te Wageningen) vulde aan dat ook de intensiteit (produktieomvang per man) in een bedrijf een grote rol speelt. Poppe strooide een groot aantal Kern Bevolkingscijfer Geboren Overleden Ingekomen Vertrokken Verhuisd in Toe- of Bevolkingscijfer op 1 jan. 1990 de Gem. afname op 31 dec. 1990 M. V. T. M. V. T. M. V. T. M. V. T. M. V. T. M. V. T. M. V. T. M. V. T. Tholen 2956 3025 5981 55 44 99 21 15 36 131 128 259 98 107 205 10 20 30 77 70 147 3033 3095 6128 Poortvliet 847 793 1640 16 6 22 8 8 16 19 17 36 18 23 41 - 6 -13 -19 3 -21 - 18 850 772 1622 Scherpenisse 731 706 1437 16 8 24 7 8 15 30 27 57 29 30 59 - 9 -12 -21 1 -15 - 14 732 691 1423 St. Maartensdijk 1600 1651 3251 19 21 40 19 18 37 54 67 121 43 51 94 6 2 8 17 21 38 1617 1672 3289 Stavenisse 737 710 1447 18 13 31 11 5 16 18 14 32 12 11 23 -12 - 9 -21 1 2 3 738 712 1450 St. Annaland 1500 1531 3031 21 26 47 16 18 34 35 37 72 27 32 59 8 8 16 21 21 42 1521 1552 3073 Oud Vossemeer 1156 1142 2298 15 15 30 10 5 15 43 39 82 56 47 103 3 4 7 - 5 6 1 1151 1148 2299 Totaal 9527 9558 19085 160 133 293 92 77 169 330 329 659 283 301 584 0 0 0 115 84 199 9642 9642 19284 Aantal huwelijken: 123 (121). Aantal echtscheidingen: 23 (27) cijfers over zijn publiek uit. Hij had berekend dat in de laatste zes jaar op een groter bedrijf de kosten van de produktiemiddelen met 13.5% zijn gestegen, waar te genover een betere produktiviteit van 12% staat. Over het jaar 1988/1989 waren er sterke onder linge verschillen wat winst of ver lies betreft. Eenderde daarvan kwam voort uit de kilogramop brengsten van aardappelen, sui kerbieten en tarwe, een kwart vond zijn oorsprong in de prijzen van de vrije produkten en eenvijf de in de kosten. Tien jaar geleden was een kwart van de opbrengsten nodig om de mechanisatiekosten te bestrijden, maar inmiddels is dat naar eenderde opgelopen. Poppe zei dat de boeren zelf wat aan de verschillen zullen moeten doen. Hij verwees naar het door Van Tilbeurgh genoemde bladsteeltjesonderzoek bij aard appelen, dat op Tholen is gedaan. Daaruit bleek geen overbemesting nodig te zijn, zodat besparing op kunstmest mogelijk is. Poppe wees op het belang van een tijdige signalering van problemen, zodat er voldoende tijd is om er iets aan te doen. Sociaal-economisch voorlichter J.L. Mieras van de ZLM (hij ver ving ing. J.A.M. Withagen) ging in op de eenmalige en jaarlijkse kosten van financiering. Een even wichtige afstemming van lening en krediet kan volgens hem de be langrijkste besparing opleveren voor de boer. Daarnaast is ook het rentepercentage van belang. Het niet te vroeg betalen van reke ningen geeft rentevoordeel, zo re kende hij voor. Maar de aanwezigen waren bang door laat te betalen een stukje service kwijt te raken of sociale contacten te schaden. Van Niejenhuis sprak over een trendbreuk in de laatste jaren. In plaats van op het maximaliseren van de opbrengsten wordt tegen woordig meer de nadruk gelegd op het minimaliseren van de kosten in de landbouw. "De kostenbesparing moet groter zijn dan het opbrengst verlies," zei hij. Van Niejenhuis was het niet eens met mevrouw M.A. Wisse-Kleppe (die de middagbijeenkomst voor zat) dat elk bedrijf zoveel moge lijk moet produceren. "Aanleiding tot kostenbeheersing vormen juist de lage prijzen en de kleinere marges, met als probleem de overproduktie en daarnaast het milieu." Niejenhuis waarschuwde nog dat in de toekomst alleen kwaliteit betaald zal worden. "Dus verwacht niet dat kwaliteit extra betaald zal worden, want geen-kwaliteit zal niet betaald worden." De bewerkingskosten per hectare varieërden in het zuidwesten twee jaar geleden van f. 2515,- tot f. 6201,-. "Taakomvang en uit rusting moeten op elkaar worden afgestemd, daarin is de helft van het voordeel te vinden. Maar de individuele situatie is maatge vend," zei Van Niejenhuis. Hij ging in op de samenwerking tus sen bedrijven en het laten verrich ten van arbeid door derden en lichtte de verschillende kosten soorten door. Daarnaast bena drukte hij het belang van evalueren, zoals door middel van studieclubs bekijken waar bespaard kan worden. Het nemen van risico's bij be- drijfsaanpassing kwam eveneens ter sprake. "Daarin speelt de boer zelf de grootste rol," vond Niejen huis. "Dat risico wordt op dit mo ment niet betaald en dan is er eigenlijk maar één mogelijkheid: ophouden!" Dat veel boeren dat niet willen komt omdat ze - zoals ZLM-kringvoorzitter J.L. van Gorsel het uitdrukte - 'het boer- zijn als hobby bedrijven'. De maatschappij maakt daar soms misbruik van. Ir. M. de Boer van het consulent schap voor de landbouw vatte de dag tenslotte samen. De rode draad noemde hij: weten in welke situatie je bedrijf verkeert. De Boer zei dat bedrijfsanalyse heel belangrijk kan zijn en bond de aanwezigen tenslotte op het hart dat ze zélf tijdig de bakens moe ten verzetten. Deze 27ste gezinsstudiedag voor Tholen en Sint-Philipsland werd georganiseerd door de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting, de ZLM-kring, de agrarische com missie van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen en het RAK. De inleiders en de samenvatter kregen aan het einde van de dag een kist met Thoolse produkten aangebo den als dank voor hun bijdragen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 19