Trainer Voermans gaat weg bij SPS 'Vissen met gehandicapten een belevenis' Noad in de wolken met 6662 gulden V= Ruime winst Eendracht Boys WHS ontvangt VC Vlissingen cn O Theo Moerland blijft bij WHS Thoolse atleten in Wallenloop Zilveren sportvisserijbedrijf De Zwervers jubileert met drie schepen Donderdag 10 januari 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Voetbal programma Zaalvoetbal 'MEULVLI ET" THOLEN 00 1 It Je moet 't gezien hebben bij O Frisse wind Oefenvoetbal Smerdiek 1 klopt de tweede keus Sportprogramma Zeeland eerder Atletiek Indoor Zeeland Emergo 1 koploper Emergo 2 tam Ruime winst Emergo 3 Overwinning pupillen u 1 r Spanning bij AVC heren 2 Standen senioren Jeugd AVC Diefstal zeeaas "De trips met de gehandicapten. Dat waren belevenis sen, ondanks het vele werk dat er aan is." Piet Moer land hoeft niet lang na te denken als hem wordt gevraagd naar hoogtepunten in het 25-jarig bestaan van sportvisserijbedrijf De Zwervers te Tholen. De zil veren onderneming biedt, met drie schepen, werk aan zeven vaste krachten en drie part-timers. Verrijdbare steiger Botvangsten Gehandicapten Zaterdag 12 januari uur Smerdiek-Olympia(Meesters) 14.30 Stavenisse-lnternos(Lisseveld) 15.00 BLC 2-SPS 2(Deckers) 12.00 Noad 2-Olympia 2(Malipaard) 12.30 Thol.Boys 3-Klundert 3(vdHulst)14.30 Vrederust 2-Smerdiek 2 (Thomassen) 12.30 K'vangers 3-SPS 3(Smit) 14.30 WC 3-Noad 3(Bastiaansen) 15.00 Stavenisse 2-DVO 4(Vucinec) 13.00 Smerdiek 3-FSV 3(Slabbekoorn) 14.30 Klundert 4-WHS 4(Vermeulen) 14.30 FSV 6-Noad 4(Renshof) 12.30 Thol.Boys 4-Stavenisse 3 (Wezenberg) 12.30 WHS 5-Vrederust 3(vDorrestein)13.00 SPS 4-VVC 6(Cops) 14.30 Chrislandia 4-Smerdiek 4 (Vervaart) 14.00 Unitas 3-Thol.Boys 5(Vissenberg) 12.30 VVC-WHS(vr.) 14.30 Thol.Boys 2-WHS 2(vr.) 14.30 Zondag 13 januari uur Vosmeer-HSC(vBergen) 14.30 Cluzona 2-Vosmeer 2(Campen) 11.30 DSE 2-Vosmeer 3(vDiemen) 12.30 Vosmeer 4-Divo 4 10.00 Vosmeer 5-N.Borgvliet 6 12.00 Marjola G.-Vosmeer d. (Mathyssen) 10.00 In de Meulvliet-zaalvoetbalcompetitie behaalde Eendracht Boys een verras sende ruime overwinning op de Calle- las. De titelverdediger won met 9-0. De wedstrijd tussen de Leeuwen en Smits Boys werd afgelast wegens het overlijden van Richard Gebraad. Ge braad speelde altijd voor de Smits Boys. Uitslagen: Eendracht Boys-Callelas 9-0, Smulhoek-Kaai 4-14, Pinocchio-t Anker 8-5, Geilings-Hof van Holland 4-2, The Pub-Smalstad 8-4, Batavieren-Dalem 6-3, Tegenstander- l'Esperance 2-4 en De Kroon-Vroegop Boys 4-9. Batavieren blijft de koploper, terwijl Smulhoek nog steeds zonder punten is. In de week van 25 mei tot en met 1 juni organiseert voetbalvereni ging WHS uit Sint-Annaland een feestweek in verband met het 60-jarig bestaan. Hoogtepunt van de festiviteiten is de wedstrijd van WHS tegen de eerste-divisieclub Vlissingen. Het programma luidt als volgt: Zaterdag 25 mei: 14.30 u. officiële opening van de feestweek met me dewerking van Accelerando, 15.00 u. wedstrijd tussen jeugdleiders en bestuursleden, 16.30 u. WHS E-Feijenoord F, 18.00 u.: WHS 1-VIissingen 1. Voor de wedstrijd zullen parachutisten van het korps mariniers landen op het sport veld. 20.00 u. disco in de feesttent. Maandag 27 mei: 18.30 u. WHS D-Feijenoord D, 19.30 u. WHS 3-Thoolse selectie. Dinsdag 28 mei: 18.30 u. WHS F- Thoolse selectie, 19.30 u. WHS 5-Thoolse selectie. Woensdag 29 mei: 15.00 u. jeugdmiddag met optreden van Leo Troost, 19.00 u. WHS 2-Thoolse selectie, 21.00 u. bingo. Donderdag 30 mei: 18.30 u. WHS C-Feijenoord C, 19.45 u. WHS 4-Thoolse selectie. Vrijdag 31 mei: Officiële receptie, 22.00 u. feestavond met optreden van de band Garfield. Zaterdag 1 juni: 15.00 u. WHS A- Thoolse selectie, 17.00 u. Dames (onder voorbehoud), 18.00 u. ve teranen (met oud-leden). Na af loop reünie oud-leden en barbecue. 24.00 u. Sluiting. Voorts is er een grote verloting en een foto-expositie in de feesttent. ...tegels voor wanden en vloeren... waar vindt u zo'n keuze als bij De Schelde? Grote en kleine tegels in een enorm scala van tinten, kleuren, vormen en dessins, van Mosa bijvoorbeeld of van Sphinx. Verder natuurlijk natuursteen te kust en te keur. Kom kijken en ontdek de veelzijdigheid van De Schelde... OJ <^7 O O c: tl) CD Dj1 =2 O c: c: "rS O <V -32 "o <17 5 uF C" r— OJD rS s QJ Advertentie I.M. Na drie seizoenen verlaat trainer Ad Voermans SPS. Zowel hijzelf als bestuur en spelersgroep waren eensgezind over zijn vertrek. Ad Voer mans behaalde met zijn elftal twee keer een tweede plaats en staat mo menteel aan kop in de vierde klas. "Alleen maar lof voor Ad Voer mans", aldus voorzitter J.L. Elen- baas. "De resultaten die hij met SPS heeft behaald zijn zonder meer uitstekend. Wij kunnen dan ook niet anders dan tevreden zijn," meent de voorzitter. "Uit de spelersgroep kwamen er echter signalen, waarmee men rekening moet houden," vervolgt Elenbaas. "Drie jaar is niet echt lang, maar een vierde seizoen zou wel eens net iets te lang kunnen zijn. Als het allemaal halleluja was ge weest, zou een verlenging nog wel mogelijk zijn geweest. Als trainer moet je wel eens onsympathieke maatregelen nemen, die de spe lersgroep dan moet respecteren. Via de pers bleek, dat sommigen dit ten koste vonden gaan van de sfeer, hetgeen ik overigens betwij fel," aldus trainer Ad Voermans. "Het vertrek van de trainer staat buiten de conflicten, die er plaats hebben gevonden," beweert de voorzitter van SPS. "De club is toe aan een frisse wind. We waren min of meer op elkaar uitgeke ken." t Trainer Ad Voermans kijkt even als de voorzitter met tevredenheid terug op zijn periode bij SPS. "Ik heb met enorm veel plezier bij SPS gewerkt. Als team hebben we altijd mee kunnen doen voor de titel en ook dit seizoen draaien we in de top mee. Sinds mijn komst Smerdiek 1 speelde een vriend schappelijke wedstrijd tegen Smerdiek 2. Het vlaggeschip ken de de nodige problemen met het reserve-elftal, maar won uiteinde lijk met 5-1. Vooral in de eerste helft was het spel van de tweede keus beter. Het tweede elftal miste echter een paar kansen, terwijl Smerdiek 1 vlak voor rust kon scoren. Corné Stoutjesdijk nam de treffer voor zijn rekening. In de tweede helft werd het goede spel van Smerdiek 2 beloond met een doelpunt. Addy Stoutjesdijk Mzn. scoorde 1-1. Remy Potappel kreeg een mooie kans op 2-1, maar zijn inzet trof net geen doel. Een kwartier voor tijd kwam Smerdiek 1 op voorsprong. Een uittrap van Kees Lindhout bereik te Jan de Viet, die Addy Stoutjes dijk Hzn. alleen op doelman Franke stuurde. Stoutjesdijk faal de niet en bracht de score op 2-1. Via een schitterend afstandsschot van Jacky op den Brouw in de kruising, liep het eerste elftal uit naar 3-1. Het verzet van Smerdiek 2 was hiermee definitief gebroken, waardoor Smerdiek in de laatste vijf minuten uitliep naar een ge flatteerde 5-1 uitslag, door doel punten van Arnoud Hogendoorn en Robert van Splunter. "Gezien de resultaten van de sponsorloop bij Smerdiek(1900 gulden) en WHS(2619 gulden) wa ren we al met 3 tot 4000 gulden dik tevreden geweest, maar de op brengst was maar liefst 6662 gul den", zegt een tevreden bestuurslid Gerard Noorthoek van Noad'67. De voetbalvereniging hield zater dagmiddag langs het hoofdveld in St. Philipsland een sponsorloop om de geldlening die voor de aan leg van het tweede hoofdveld was afgesloten, vervroegd te kunnen aflossen. Die hypotheek heeft een variabele rente en door de verho gingen van het laatste jaar was het bestuur er alles aan gelegen om die last te verminderen. "De grootste hap is er nu af", aldus Noorthoek. Een paar bedrijven droegen naast de familieleden en vrienden van de 45 lopers in belangrijke mate bij tot het succes. Er was een on derneming die 1,35 per ronde van 400 meter had toegezegd met een maximum van duizend rond jes. Die 1350 gulden werd ook binnengehaald. Oud-voorzitter Dim Hage haalde in tien ronden 650 gulden binnen, Jaap Bosman 530 gulden. Drie F- pupillen behoorden tot de jongste deelnemers: Jeroen Reijngoudt, Benjamin Suurlant en Kees Vroe- gop- Het tweede hoofdveld van Noad zal in augustus officieel bespeel baar zijn. naar SPS heb ik verschillende spe lers zien groeien. Een David Jop- pe en Kees van Steenis heb ik in mijn tijd een enorme ontwikke ling door zien maken. Jammer dat we nog steeds in de vierde klas spelen. Als je ziet dat de Meeuwen onderaan in de derde klas staat, ben ik van mening dat SPS hierin een beter figuur had geslagen. Dit jaar maken we weer kans op pro motie, al lijkt Noad de beste pa pieren te hebben voor de tweede periodetitel," aldus Voermans, die momenteel uitkijkt naar een nieu we vereniging. Voorzitter Elenbaas denkt dat SPS wel snel weer een nieuwe oe- fenmeester kan vinden. "Al zal het moeilijk zijn om iemand te vinden die zo goed functioneert als Ad Voermans," voegt hij er aan toe. Trainer Theo Moerland heeft zijn contract bij voetbalvereniging WHS met een jaar verlengd. Na dat bestuur en spelers hadden la ten blijken positief tegen over een contractverlenging te staan, gaf Theo Moerland tijdens de mossel avond van afgelopen zaterdag te kennen dat hij nog één seizoen bij de Thoolse tweedeklasser blijft. "Als bestuur zijn wij zeer ver heugd. Theo Moerland presteert met zijn elftal maximaal en is een echte WHS'er. Bij andere vereni gingen hoor je vaak over conflic ten. WHS gaat eensgezind het 60-jarig jubileumjaar in", aldus dhr. Bril, voorzitter van WHS. Trainer Theo Moerland tekent al tijd maar voor één seizoen. Ook Vosmeer-trainer Roger Wit hagen heeft zijn contract met de zondag eersteklasser voor een jaar verlengd. Voorzitter A.J. Hommel deelde dat de selectie vrijdag avond mee tijdens een mossel avond. Withagen is aan zijn eerste seizoen bezig bij Vosmeer. Selectie en bestuur waren eensgezind posi tief over de contractverlenging. Stavenisse-trainer Jos van Loen- hout gaat volgend seizoen aan de slag bij afdelings eersteklasser Oudemolen, een vereniging die hij al eerder trainde. Omroep Zeeland heeft het zater dagse sportprogramma met een uur vervroegd. In plaats van vijf over zes kan men voortaan al om vijf over vijf de resultaten van on der meer de KNV B-clubs van Tholen en St. Philipsland be luisteren. Het nieuwe programmaschema wijkt verder weinig af van vorig jaar. Alleen het wegvallen van de beruchte 2 minuten-blokjes is erin verwerkt. Omroep Zeeland is op werkdagen van 12 tot 1 te beluiste ren en van 4 tot 6 uur met op woensdag na het weerpraatje van half zes altijd 'Goed Zeeuws' en vrijdag op dat tijdstip het radio forum Zeeuws Diep. Zaterdag is het programma be perkt van 11 tot 1 en van 5 tot 6 en op zondag is Omroep Zeeland te horen van 11 tot 1 en van 6 tot 7 uur. De Thoolse atleten Piet en Johan van Dijke namen deel aan de Wallenloop in Goes. Door de regen en de zware windstoten waren scherpe tijden en persoonlijke records niet realiseerbaar. Piet van Dijke legde de 7,8 kilometer af in een tijd van 25.37. Johan had 26 minuten en 36 seconden nodig om de afstand te overbruggen. De winnaar voltooide de loop in 23.09. Beide atle ten liepen de tocht als voorbereiding voor de halve marathon in Zegge. Voor de veertiende maal zal, in de Zeelandhallen te Goes, het indoor Zeeland atletiek worden georgani seerd. Ruim 700 atleten zullen aan de ze enige Zeeuwse indoor atletiekwedstrijd deelnemen. Zaterdag zullen de wedstrijden om 9.25 uur worden geopend door de voorzitter van de afdeling Zeeland, dhr. J. Schey- beler, en zullen onafgebroken door gaan tot ongeveer 20.30 uur. Bij de jeugd is de gehele Zeeuwse en Bra bantse top aanwezig. Aan de steiger bij de Bergsediepsluis ligt de uit drie schepen bestaande vloot van sportvisserijbedrijf De Zwervers. Het nog ongeslagen team van korfbal vereniging Emergo behaalde een 5-5 gelijkspel tegen Korvo 2. Deze tegen stander uit Oude Tonge had nog slechts één verliespunt. De Thoolse korfbalvereniging toonde zich dan ook tevreden met de puntendeling, waarmee Emergo koploper blijft. De Tholenarep kenden een slechte start en keken al snel tegen een 0-3 achterstand aan. Door treffers van Marco van de Hoek, Jan Duine en Maddy Muis (strafworp) kon Emergo voor rust iets terugdoen. Korvo 2 scoorde nog één keer, waardoor Emergo met een 3-4 achterstand ging rusten. Na rust was er sprake van een span nend duel, waarin slechts weinig ge scoord werd. Door een treffer van Thino Jansen kwamen de Tholenaren op gelijke hoogte, maar Korvo kwam ai snel op een 4-5 voorsprong. Uit een strafworp in de laatste minuut wist Dicky van de Linden het punt veilig te stellen. In deze wedstrijd werden door Emergo maar liefst drie strafworpen gemist. Het tweede team van Emergo liet zich in Tholen te gemakkelijk de kaas van het brood eten. Men verloor van DSO 4 uit Klundert met 2-8. Met meer over leg en felheid in het spel had er voor de Tholenaren meer ingezeten. De doelpunten kwamen van Daaf de Rij ke en Karen Verduit. Emergo 3 behaalde tegen K.V.K. 3 uit Kapelle een gemakkelijke zege. Het werd een ruime 9-1 overwinning. De doelpunten werden gescoord door Kees (3x), Peter (3x), Tony (lx) en Rini Klomps (lx) en door Irene Roelse. De leiding van het zilveren sportvisserijbedrijf De Zwervers uit Tholen, v.l.n.r. Piet Moerland, zijn vrouw Ada Moerland-Lindhout, Lien van de Velde-Moerland en Piet van de Velde. De pupillen speelden in Tholen tegen hekkesluiter Terheijden. Emergo kwam op voorsprong door Patricia Scherpenisse, maar voor de rust stond het alweer gelijk. Na de pauze wist Emergo mooi uit te lopen naar een 3-1 voorsprong door twee treffers van Ra- mona Hartog. Door goed verdedigend werk wisten de Thoolse pupillen de stand te handhaven. Tijdens een spannende wedstrijd heeft het tweede herenteam van AVC maan dagavond in de Steenbergse sporthal met 3-1 verloren van Diomedon. Op de beslissende ogenblikken schoot de Thoolse ploeg tekort. In de eerste drie sets begon AVC met een voorsprong, maar die bleek alleen in de derde set voldoende. Nadat de eerste twee sets met 15-9 en 15-13 verloren waren ge gaan, lukte het in de derde set om met 13-15 de rollen om te draaien. De ij- zersterke zenuwen van Johan Melsig bleken van grote waarde. Met ijzige kalmte profiteerde hij met een tacti sche boogbal, net over het net, van een gat in de Steenbergse verdediging. Te voren had Oud-Vossemeerder Bram Hommel, die in zijn nieuwe woon plaats in de oranje kleuren van Dio medon speelt, met een schlemielige bal de spanning opgevoerd, maar AVC trok toch aan het langste eind. Het was de enige keer in deze wedstrijd, want in de vierde set lukte het weer niet, ondanks een 9-12 voorsprong. AVC was aan de winnende hand, toen bij een opslagwisseling de Thoolse ploeg in verwarring raakte. De ver keerde speler ging serveren en daarna rammelde de opstelling zodanig, dat Diomedon de laatste beslissende tik ken kon uitdelen. Een teleurstellend resultaat voor AVC, dat met teveel foute passes en opslagen onvoldoende aanvalskracht kon scheppen. De leef tijd gaat echter meetellen. Inmiddels heeft de eerste speler bij AVC heren 2 Abraham gezien. De laatste stand geeft aan, dat AVC heren 2 op de achtste plaats staat met 5 punten uit 6 wedstrijden. TOS 1 en Tobec 2 doen het nog minder, maar het derde en jongere herenteam van AVC beter met een zesde plaats met 7 punten uit 4 wedstrijden. Inmiddels verloor AVC h 3 vrijdagavond in Meulvliet tijdens een ingelaste compe titiewedstrijd met 0-3. Het tweede damesteam van AVC staat op de vierde plaats met 19 punten uit 7 wedstrijden. Daarmee zorgen de da mes voor de beste klassering van de Thoolse volleybalvereniging. AVC da mes 3 staat op een vijfde plaats met 13 punten uit 6 wedstrijden. Het eerste damesteam staat in de promotieklas op een teleurstellende laatste plaats met 0 punten uit 7 wedstrijden. Het eerste herenteam doet het in de le klas A beter met een achtste plaats met 8 punten uit 7 wedstrijden. De jongens van AVC staan in de A- poule op een negende plaats met 5 uit 5. In de B-poule is er een zevende plaats met 9 uit 6, in de C-poule een achtste plaats met 1 uit 5. De C-jeugd gemengd van AVC 7 staat op een vijfde plaats met 10 punten uit 8 wedstrijden. De meisjes van AVC 4 staan in de B-klasse op een fraaie der de plaats met 18 punten uit 6 wedstrij den. Dat is de beste prestatie van de zes jeugdteams. In dezelfde klas staan de meisjes van AVC 5 op de achtste plaats met 5 punten uit 6 wedstrijden. zich. De laatste jaren wordt in herfst en winter veel haring gevan gen, alsmede grote hoeveelheden steenbolk en schar. Samen met andere sportvisserijbedrijven ont wikkelde De Zwervers de visserij op diep water: nabij Strijenham, Gorishoek, het Lodijkse Gat en de Zilverput. Aanvankelijk bestond 80% van de klanten van De Zwervers uit Bel gen. "Die namen ook graag een maaltje mossels mee naar huis. Toen de mosselvisserij uit Tholen verdween, trokken ook de Belgen successievelijk naar Yerseke. Nu zit ik met 10% Belgen al aan de hoge kant," meent Piet Moerland. Die verschuiving in het klanten aanbod moest het bedrijf opvan gen, evenals de toename van het aantal sportvisserijbedrijven in het Oosterscheldegebied. Reclame voeren gebeurde op een heel eenvoudige, maar effectieve manier. "In het weekeinde reden we alle Thoolse zeedijken langs, op zoek naar vissers. Tussen de ruitenwissers van hun auto's lieten we briefjes afchter," aldus Moer land. Inmiddels heeft men over bekendheid niet meer te klagen. "Het gebeurt dat we ergens op va kantie zijn, en we dan worden aangesproken door iemand die ooit eens op een van onze schepen meevoer." Moerland's vrouw ver baast zich er na zoveel jaren over, dat elke dag nog wel iemand aan boord is die voor de eerste keer een dagje komt vissen. Daarnaast is een trouwe vaste klantenkring opgebouwd. "Wanneer die een af spraak willen maken en de dag blijkt volgeboekt, dan verzetten ze eenvoudig hun trip in plaats van naar een ander sportvisserij bedrijf te stappen," aldus me vrouw Moerland. televisieopnamen te maken. "We bekijken momenteel of er een mo gelijkheid is, waardoor je altijd gehandicapten aan boord kunt nemen. Maar de aanpassingen zo als lift en toiletten zijn voor een bedrijf financieel geen haalbare kaart. De Etten-Leurse Lionsclub is echter bereid om iets te doen," vertelt Piet Moerland. De compartimentering van de Oosterschelde, door de aanleg van de Oesterdam met de kleine Berg sediepsluis, stelde de be- roepssportvisserij voor problemen. Vertrouwde ligplaat sen zouden onbereikbaar worden. In 1987 kwam bij de sluis een door rijkswaterstaat bekostigde aanlegsteiger gereed. Daaraan lig gen sindsdien ook de schepen Zwerver 1, 3 en 4. "Een hele ver andering, want vertrekken vanuit stad Tholen had toch een aparte sfeer. Nu zit je midden in de pol der," aldus Moerland. "En ook de Thoolse horeca is daar echt mee achteruit gegaan. Vroeger was Marina Tichem van hotel Zeeland een begrip voor de sportvissers." Moerland heeft ook steeds fel geageerd tegen de plannen om van de Oosterschelde een natuurmo nument te maken. "Ik heb toen op de lokale radio nog een discus sie gehad met PvdA-raadslid M. v.d. Linde. De gemeente Tholen ging teveel met het rijksbeleid mee, ik moet zeggen dat dit na derhand knap is herzien," meent Piet Moerland. De sportvisserij op zich krijgt niet met beperkin gen te maken, dus daar ziet de on dernemer geen stagnatie. "Maar door al die milieutoestanden komt niet iedereen meer aan zee aas. Het laatste half jaar wordt ons bedrijf dan ook geconfron teerd met iets nieuws, namelijk diefstal van zeeaas dat wij in voorraad hebben." Het zilveren jubileum viert sport- vissersbedrijf De Zwervers met een extraatje voor de klanten. Dit jaar is maandelijks een hengel met molen beschikbaar voor de gene die de grootste vis vangt. Het eerste kwartaal gaat dat om kabel jauw, bot of schol; het tweede kwartaal om paling, bot of schol; het derde kwartaal om paling, wijting of schol; en het vierde kwartaal om steenbolk, schar of wijting. Vader Jan Moerland - op heel Tholen beter bekend als Jan Patat - verruilde in januari 1966 cafeta ria De Poort van Zeeland (aan de Wal in Tholen) voor de tjalk Zwerver van Witte v.d. Boogaart uit Sint-Annaland. Overigens heeft de grondlegger van het be drijf zelf nooit gevaren, dat liet hij over aan zijn zoons Cor en Piet. Het sportvissen vanaf een boot was in die tijd nog vrij onbe kend, de Zwerver 1 was één van de eerste voor dat doel aangepaste schepen in Zeeland. Heel wat sportvissers kwamen in die jaren mosselen eten in het cafetaria, en het gezin Moerland hield zich al een tijdje bezig met de verkoop van zeeaas. Dat vormde eigenlijk de aanleiding om over te stappen naar de sportvisserij. De belangstelling daarvoor bleek groot, want al in maart 1967 werd het tweede schip aangekocht. De tjalk Nellie, van oud- Stavenissenaar A. Dane te Alblas- serdam, ging voortaan als Zwer ver 2 door het leven. Het in 1903 gebouwde schip is inmiddels gesloopt. In 1971 werd de Zwerver 3 gekocht - dat was al een sport vissersschip onder de naam Gel derland - en inmiddels heeft het bedrijf ook de Zwerver 4 in de vaart. Piet Moerland en zijn zwa ger Piet van de Velde leiden het bedrijf sinds 1976. De begintijd was moeilijk. "Van de toenmalige gemeente Tholen mochten wij niet aan de mos selsteigers aanleggen. We hebben in die tijd zelfs mensen op de schouders aan boord gedragen," kijkt Piet Moerland terug. Een zelfgebouwde verrijdbare steiger werd maar één dag gebruikt. "De volgende dag lag die onder de brug op vijftien meter diepte en hebben we hem moeten opdreg- gen." Toen de mosselcultuur uit Tholen verdween, verbeterde de situatie. Moerland kon een steiger aan de Contr' Escarpe huren van mosselhandel Deurloo. "Einde lijk konden we daardoor onze klanten op een fatsoenlijke ma nier verwelkomen," aldus Moer land. Maar echt goede voorzieningen kwamen er, zo zegt hij, pas toen rijkswaterstaat in 1979 het beheer van het kaaidijkje overnam van de gemeente. "De gemeente onderkent het belang van de sportvisserij. Ze weten niet hoeveel mensen wij naar Tholen brengen," meent Piet Moerland. Een vergeeld kranteknipsel ver haalt over de strijd die zijn vader heeft gevoerd voor een steiger. Bouwen op eigen kosten mocht niet en aok het voorstel om vijf honderd gulden aan de visserijver eniging te betalen in ruil voor een ligplaats aan de steiger vond geen weerklank. Het gemeentebestuur schreef in die tijd (voor de herin deling) een brief aan gedeputeerde staten, omdat onduidelijk was welke verantwoordelijkheden men had ten aanzien van de sportvis sersschepen. "Wij kenden het water van het pierensteken, maar varen moesten we onszelf leren," vertelt Moer land. Er werd op goed geluk naar een visstek op de Oosterschelde gevaren en in de loop der tijd deed men ervaring op. Een marifoon aan boord was er niet, maar daar op werd iets bedacht. "Als op één schip goed werd gevangen, trok de schipper een vlag omhoog. De an der zag dat en kwam dan ook naar die stek." Moerland had een familiebedrijf: broers en zwagers, en benedendeks in de kantine zorgden zussen voor het natje en droogje. Op de plaats van het verdronken land van Reimerswaal waren in de zestiger en zeventiger jaren de botvangsten prima. In het begin van de jaren tachtig nam de schol toe onder invloed van het zouter wordende Oosterscheldemilieu, ook de wijtingvangst ontwikkelde Vijf jaar lang, begin tachtiger ja ren, verzorgde de firma Moerland-v.d. Velde gratis visda gen voor gehandicapten. Dit in samenwerking met M. van Nunen uit Etten-Leur, een verwoed sport visser die al jarenlang klant is van het Thoolse bedrijf. De eerste keer met drie en daarna met twee schepen bezorgde men gehandi capten een onvergetelijke dag op de Oosterschelde. En ook de on dernemers zelf vonden het een he le ervaring. De eerste keer was 'Van gewest tot gewest' er bij om

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 15