'Ineens ben je weg naar de Golf, en de hele wereld kijkt ernaar' Sergeant Arie van de Ree aan boord van de Pieter Florisz: saofd Donderdag 10 januari 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 De spanning in de Perzische Golf neemt toe. Op 15 januari loopt de termijn af die door de Veiligheids raad van de Verenigde Naties aan Irak is gesteld om Koeweit te ontruimen. In het Golfgebied bevinden zich momenteel 3 Nederlandse schepen die moeten toezien op het naleven van het embargo. Op 18 de cember kwam het eerste eskader terug uit de Golf: de Witte de With en de Pieter Florisz. Aan boord van het fregat Hr. Ms. Pieter Florisz bevond zich de 36-jarige oud-inwoner van Sint-Maartensdijk Arie van de Ree. Oud en Nieuw vierde hij bij zijn ouders in de Frank van Borselenstraat. Hij vertelt over zijn ervaringen als onderofficier in de Golf op de Flo: over verdachte schepen, de Arabische hitte, de spanning en een schandblok op de evenaar. 63000 kilometer zee Roei-marathon Verslaggevers Oud en nieuw Op 13 augustus werd de beman ning van de Pieter Florisz aan dek geroepen. "We waren net terug van zomerverlof. Om twaalf uur hoorden we dat we voor zes maanden naar de Golf zouden gaan. Ik had er wel op gerekend. De berichten over een missie waren gaande. Je weet welke schepen er beschikbaar zijn. Er moest er eentje mee met een Goalkeeper (een automa tisch kanon op het achterdek- red.) en die heeft de Florisz. An dere schepen zaten op dat mo ment in de West. "Voor Van de Ree geldt: je hebt voor de marine getekend, als ik niet ga dan moet er iemand anders. "Kijk, een ma chinist vindt het mooi om met machines om te gaan op zo'n schip. Die wrijft niet in zijn han den omdat hij naar Irak wordt gestuurd. Ik ben nu terug, maar nu zitten er vrienden waarvan ik ook liever zie dat ze hier zaten". De eerste dag dat bekend werd dat Nederland twee fregatten zou sturen werd dat volgens Arie door de bemanning luchtig ont vangen, maar naarmate de week verstreek werd dat minder. Er moest aan boord een heleboel worden voorbereid, maar de be manning moest ook thuis een en ander regelen. "Er waren er wel bij die aan het eind van die week hun keutel introkken", aldus de sergeant uit Anna Paulowna, die reeds 17 jaren bij de Koninklijke Marine werkt. De Pieter Florisz is een schip uit de zogenaamde Kortenaerklasse en uitgerust om onderzeeboten te bestrijden met verschillende kanonnen voor de lange afstanden maar ook met de Goalkeeper die, zoals de naam zegt, op het laatst inge schakeld wordt. Op het schip werken 199 personen waaron der 25 vrouwen. Van de Ree - sinds 22 april op het fregat - maakte deel uit van de dienst Electronische Oorlogsvoering (E.O.V.) die als taak heeft onder zeeboten, vliegtuigen en sche pen te onderscheppen. "Als het goed is zijn wij de eersten op het schip die iets ontdekken. Via een ontvanger komen er gegevens binnen die je verzamelt. Aan de hand daarvan kun je bepalen over welk soort radar een schip beschikt. Dan weet je wat voor schip het is". "Voor het herken nen van vliegtuigen geldt iets soortgelijks. "Maar of een Mira ge van Irak of van Frankrijk is, dat zie je niet. Flet is dan ook niet zo'n eervolle taak. Je denkt, straks zit ik daar, ze schieten zo'n ding op je af, je knippert even met je ogen of je bent even naar de WC". (Frankrijk verkocht Mirages aan Irak toen dit land in oorlog was met Iran). Embargo schip gaat kijken of de papieren in orde zijn. Met onze 'Snoopy- helicopter werden in twee vluch ten onze mannen op de bak van de Indische passagiersboot 'Tipu Sultan' gezet. Dit schip was on derweg naar Koeweit om daar Indische gijzelaars op te halen. Het schip kon verder varen en kreeg van ons een wapenschild je. Na een uur was onze eerste boarding-party een feit'.. Het 'visiteren' van potentiële overtreders van het embargo is volgens Van de Ree een karwei tje voor deskundigen. "De Ame rikanen hebben daar een specia- De Pieter Florisz deed de vol gende havens aan: Gibraltar, Jebel Ali, 40 kilometer ten zuiden van Dubai in de Ver enigde Arabische Emiraten, (VAE) Dubai, Muscat in Oman, Abu Dhabi, hoofd stad van VAE, Jebel Ali, Sey chellen, Bahrein (op 22 november toen de Ameri kaanse president Bush de tropen bezocht) en Djibouti. Lissabon stond eveneens op het programma, maar omdat de Witte de With in Den Hel der onder meer munitie moest lossen, werd daar vanaf gezien. Op de terug weg is in de Rode Zee voor de kust van Jemen (dat Irak steunt) 'verzwaard wacht' gelopen evenals in de Middelandse Zee voor de kust van Libië. In totaal legde de Pieter Florisz 63000 kilo meter af. Sergeant A. van de Ree met zijn T-shirtje dat herinnert aan de missie in de Golf met de Pieter Florisz. Ie opgeleide tak voor, de Law and Force Detachment. Die heb ben binnen enkele minuten de zaak onder controle". Volgens de sergeant hebben de Amerika nen daar meer kaas van gegeten dan 'Jan den Hollander', tot de 'verdachte schepen' behoren Ira kese schepen of vaartuigen on der Irakese of Libische vlag. Dieper de Golf in liepen de on dervragingen terug tot 1 of 2 per dag. De bemanning van de fre gatten loopt oorlogswacht. "On ze divisie bestond uit vier man. Twee daarvan lopen 5 uur op, 5 uur af, 7 uur op, 7 uur af. Aan boord werd de lucht gekoeld. Kwam je dan in Djibouti aan wal waar het bijna 50 graden was bij een luchtvochtigheid van 90%, dan moest je de eerste tien mi nuten wel aan je adem trekken. Toen de koudwatermaker kapot was (zorgt voor afkoeling van apparatuur en airconditioning- red.) was het in het slaapvertrek 45 graden. Dan ben je 's och tends niet echt fit", 's Nachts was het nodig een trui aan te trekken wanneer de temperatuur daalde, ook al was het dan 30 graden. "Je lichaam reageert daar toch op", vertelt Van de Ree die in de vier maanden Golf één keer regen zag bij een zee die vaak 'als een spiegel' was. De spanning aan boord gedurende de missie werd volgens de be roepsmilitair enigszins gebroken door de wetenschap dat de Ira kezen het niet op de eerste plaats gemunt hebben op de Pie ter Florisz. "Er zitten zoveel Amerikanen. Die schepen zijn veel groter en duurder, dus je kunt dan wel nagaan dat Irak niet zou zeggen, zo we moeten eerst die Pieter Florisz hebben. Onze eerste taak is om dat em bargo uit te voeren". (De Neder landse bijdrage vindt plaats onder de naam Phalanx, de Amerikanen hebben de operatie Desert Shield gedoopt). Stikbeu Als de schepen binnen lagen in de haven van Djibouti of Jebel Ali in de Verenigde Arabische Emiraten ontmoetten de beman ningsleden andere militairen waaronder Amerikaanse solda ten. "De mariniers die bij een landing worden ingezet weten niet wanneer ze naar huis mo gen. Wij wisten dat wel. Eerst zouden we voor zes maanden gaan, toen werden het er vier. Die Amerikanen zeggen dan ook, laten we er maar op afgaan. Als het toch moet gebeuren dan maar zo snel mogelijk. Die zijn het stikbeu. Die lopen bij 40 gra den in looppas in de woestijn met 50 kilo bepakking op de rug. Dat zijn nog echte militairen. Het gaat er bij die in het Amerikaan se leger anders aan toe dan bij ons. Vrouwelijke militairen bij voorbeeld die bevallen zijn, moe ten maar zien waar ze hun kind onderbrengen, maar worden wel naar de Golf gestuurd. Een kind krijgen is een gezonde ziekte wordt er dan gezegd". Van de Amerikaanse aanwezigheid ge tuigt onder meer het vliegdek- schip Midway dat door de 'Flo' één dag mocht worden begeleid. "We voeren er op 1 kilometer achter. Dat was echt indrukwek kend". Volgens de nieuwsbrief werd die operatie als een hoog tepunt beschouwd. ...'Met luid geloei stegen rond twee uur 's middags twee AWAC's op. Dit zijn vliegtuigen die het luchtruim boven Irak con tinue in de gaten houden. Daar na ging het ene vliegtuig na het andere de lucht in. Achter de ra darschermen probeerde men in de commandocentrale alle vlieg bewegingen te volgen. Er kozen zoveel vliegtuigen het luchtruim dat er geen beginnen aan was. Vaak na enkele rondjes over ons schip landden ze weer op de Midway. De piloten kwamen met scheurende motoren laag over vliegen en zetten met een doffe klap hun toestellen aan dek...' Door de Golfcrisis die momen teel het wereldnieuws beheerst, wordt door de pers ook veel aan dacht aan de Nederlandse bijdra ge besteed. Van de Ree heeft tijdens de reis heel wat persmen sen zien komen en gaan. "Wat voor het thuisfront moeilijk was, waren de kranteberichten waar in allerlei prognoses werden ge- -daan. Er werden situaties gesimuleerd waaruit dan zou moeten blijken dat op die en die dag de oorlog uit zou moeten breken. Dat is natuurlijk lekker spectaculair, maar voor de men sen thuis niet leuk. Zelfs aan boord was er iemand die zei dat hij een visioen had gehad en dat er op de dertiende oktober oor log zou uitbreken. Het was dan ook moeilijk brieven te schrijven aan je kinderen of ouders omdat je niet wist wat zij wisten. Ik schreef dan ook maar ge ruststellende brieven". Post is voor de bemanning volgens Van de Ree (die drie kinderen heeft) heel belangrijk. "Al is het maar een kaartje. Het is onvoorstel baar hoeveel er is geschreven. Van mensen waar je het nooit van verwachtte, kreeg je een brief. Er kwamen ook kaartjes van Nederlanders die helemaal geen familie of kennissen aan boord hadden maar die aan de Pieter Florisz waren geadres seerd. Of tekeningen van scho len. Die werden allemaal opgeprikt. We leven met jullie mee, stond er dan op. Ikzelf heb ruim 120 kaarten en brieven ont vangen", De bezorging liep via verschillende kanalen; via de ambassade in Den Haag, via de monteurs die uit Nederland op karwei kwamen, via Engelse he licopters die onderdelen voor het schip afgaven of via beman ningsleden die naar huis moesten. "Ik kreeg een kaart waarop stond 'En de hele wereld keek toe'. Dat vond ik heel toe passelijk. Zo was het ook. Op twee augustus zat ik hier nog met de kinderen aan 't Strandje en een paar weken later ben je op weg naar de Golf en iedereen kijkt ernaar". Iedere dag ontving de bemanning een 'situatierap portje' vanuit Nederland, op gesteld door marinemensen. 'Behalve in het weekend. Daar zat je dan toch op te wachten en kreeg je het idee dat je vergeten werd. Je had dan alleen radio Dubai en het telexverkeer met de Amerikanen. Door de week krijg je via de fax knipselnieuws en Marinepersnieuws met de hoofdpunten uit de kranten. Daar ben je mee bezig. Al die tijd heb ik geen moment aan de si tuatie in Roemenië of Zuid-Afrika gedacht. Dat is dan ver van je bed. Dat raakt je niet". Populair bij de bemanning was het pro gramma van Manda van Buuren via de wereldomroep, dat elke zondagmiddag over de 11- en 13-meterband werd uitgezon den. Daarin werden groeten ge daan en boodschappen overgebracht (over een afstand van 6000 mijl). Voor degenen aan boord die niet direct naar de uitzending konden luisteren werd het via een cassette ver spreid. Mensenwerk '"0 De taak van het eskader was toezien op de uitvoering van het VN-embargo tegen Irak, samen met andere mogendheden. Mo menteel wordt deze taak uitge voerd door de Hr. Ms. Zuiderkruis, de Hr. Ms. Philip van Almonde en de Hr. Ms Jacob van Heemskerck die op 19 no vember vertrokken en de missie op 5 december in Djibouti over namen. Het gebied in de Straat van Hormoez en de Perzische Golf waar de Nederlandse eska ders opereren is opgedeeld in vakjes (10 bij 10 zeemijl). Met Spanjaarden en Italianen moesten de Witte de With en de Pieter Florisz passerende koop vaardijschepen vragen waar ze heen gingen, wat ze vervoeren, waar ze vandaan kwamen. Deze 'contacten' konden in de Straat van Hormoez oplopen tot 50 per dag. "Maar alle schepen waren al door Amerikaanse of Engelse schepen ondervraagd. Meestal zochten de kapiteins zelf eerst contact, die werden het natuur lijk ook beu". Het doorzoeken van andere schepen is één keer voorgekomen. Dat betrof de In diase Tipu Sultan die door een speciale eenheid (8 man met vuurwapens) is bezocht. Uit de nieuwsbrief nummer 5 (wekelijks verstuurd van het schip naar familie in Nederland): ..'Zaterdagochtend voerden wij onze eerste boa'ding-party uit. Dat houdt in dat een aantal le den van de bemanning op een je meestal uit de situatie afleiden wie het was of wat hij deed." Op verzoek voerden gevechts vliegtuigen op de heenweg schijnaanvallen uit op de fregat ten. "Dat werd gedaan om je ei gen wapensystemen uit te testen. Zoiets duurde niet langer dan een uur, want die toestellen verbruiken veel brandstof. Dan wordt het te duur". In het gebied werd ook geoefend met gasmaskers. "Daarom moest mijn baard eraf", wrijft Van de Ree over zijn geschoren gezicht. "Hoe langer je er zit hoe gemakkelijker je wordt. Als je in Bahrein van boord was ging je ook niet met gasmaskers lopen". Het eerste eskader dat naar de Golf werd gestuurd vertrok met strenge regels voor de beman ning. "Naar de Golf gaan is naar eenpotentieel oorlogsgebied af reizen. Er was bepaald dat er nie mand vanwege een sterfgeval thuis naar huis zou mogen. Dat is later bijgedraaid door gesprek ken die wij met de dokter en pa ter aan boord hebben gehad. Bij overlijden van vader, moeder, echtgenote of kind mag je repa triëren. Het is logisch dat je niet voor een zieke kat naar huis mag. Omdat het allemaal nieuw was, zijn er strenge regels gesteld. De schepen die er nu zijn hebben van onze reis geleerd". Ook toen bekend was wanneer de fregatten terug naar Neder land mochten keren, was het voor de bemanning van belang te weten waar ze door mochten varen als er oorlog zou uit breken. "Die vraag is ook gesteld aan minister Ter Beek die op bezoek is geweest. Op welk punt is het 'the point of no return' als er stront aan de knikker is. Dat weet de leiding dan niet of ze wil het niet zeggen. Je bent wel blij dat je naar huis kan, maar toch is het onzeker als je niet weet of je door mag varen als je in het Su- ezkanaal vaart". Je bent pas ze ker als de tros vastligt. De minister had gezegd dat we met de kerst thuis zouden zijn, maar die man is ook maar minister. Het blijft afwachten". Van de Ree vindt een periode van drie maanden lang genoeg. "Ik ben ook wel eens zeven maanden weg geweest, maar dit duurde veel langer. Op de heen weg hebben we vier weken op het water gezeten, alleen in Gi braltar en Djibouti is er even aan gelegd om te tanken". Dropjes Naast de onzekerheid en de spanning waren er ook leuke momenten. Het zogenaamde crosspollen, het uitwisselen van bemanning tussen de Neder landse schepen en Australische. Arie:"Er kwam bij ons een jon gen van 20 jaar aan boord die zeven jaar geleden uit Friesland naar Australië was geemigreerd. Hij deed hetzelfde werk als ik. Dus dat praat makkelijk. Hij sprak nog goed Nederlands en hij wou graag drop hebben. Dat heb ik toen in het winkeltje voor hem gekocht. Die Australiërs ke ken er wel van op: hebben jullie In het gebied waar de Pieter Flo risz patrouilleerde, komt veel vliegverkeer voor. Militaire vlieg tuigen maar ook helicopters voor de booreilanden. "Er zijn spelre gels die door iedereen in acht genomen moeten worden, bijvoor beeld dat je op een bepaalde af stand moet vliegen. Dat gebeur de wel eens niet. Het is tenslotte allemaal mensenwerk, merkte je dat er iets niet deugde, dan kon Op de terugweg uit de Golf hield de bemanning van 1 tot 18 december 24 uur per dag een roei-marathon ten be hoeve van het kinderdagver blijf De Giezenhoeve in het Limburgse Heerlen. Door dertig personen werd er con tinu geroeid, ieder één uur achtereen. Ook kon men voor vijf gulden schoenen la ten poetsen voor hetzelfde doel. Van de Ree liet zich tien dagen sponsoren en roeide 54 gulden bij elkaar. De vele journalisten die de fregatten tijdens hun toch aandeden, kwamen niet al leen verhalen halen, maar brachten ook wel eens een verrassing mee. Zo kreeg sergeant Van de Ree via een verslaggever van zijn neef, NRC-redac- teur Ward op den Brouw, een kaartje met de groeten. meiden aan boord?. De Australi sche commandant is er tegen dat vrouwen varen. Daarom wa ren er drie meiden van ons schip overgezet. Die zouden hem dan een wapenschildje aanbieden en ieder 3 kussen geven. Maar na ééntje zei hij, no, no, it is enough". Dopen Op weg naar de Seychellen in de Indische Oceaan voor de Oostaf- rikaanse kust passeerde de Flo de evenaar. Het is traditie dat de genen die de equator nooit eer der overschreden heeft, gedoopt worden door koning Neptunes, "Veertig van de 200 waren er wel eens over geweest. Ik zelf ook, dus mocht ik meehelpen 'dopen'. Voor 160 man was een draaiboek gemaakt. Met vijf man tegelijk kwamen ze naar vo ren en vervolgens werd hun ge zicht ingesmeerd met een smerig goedje. Als je gedoopt wordt krijg je eerst een borreltje zeewater van 35 graden en daar na een gewone borrel, plus een echte oorkonde". Over het nut van de economi sche boycot zegt Van de Ree: "Het embargo zou binnen 3 tot 6 maanden resultaat opleveren, zo werd hier gezegd. Maar er zijn altijd sluipwegen. Irak kan eerst Koeweit helemaal leegplunde ren. Waar wij zaten, daar kwam niks door, maar wat te denken van Akaba aan de Rode Zee, een belangrijke havenplaats voor Jor danië. Daar gaan spullen door naar Irak, want die koning Hoes sein van Jordanië staat niet sterk". Een belangrijk moment tijdens de tocht was de dag, dat bekend werd gemaakt wie op 16 april niet meegaan op de volgende reis van de Pieter Florisz. ....'Voor sommigen een pak van hun hart, maar er waren er ook die teleurgesteld waren. Een paar die juist wel graag mee gaan, maar ook een aantal die niet op de lijst stonden en niet zo staan te trappelen voor nog een keer Perzische Golf...' Sergant Van Ree werd niet over geplaatst. Dat betekent dat hij in april weer op weg zou kunnen gaan naar de Golf. "De extra toelage, voor sommigen weegt dat zwaar. Voor mij is de ellende het geld niet waard. Bijna nie mand wil terug, behalve jonge jongens. Totdat er geschoten wordt. Voor mij mogen honderd anderen. Dat heb ik van het be gin af aan gezegd. "Op die da tum van 16 april wil Arie niet teveel vooruitlopen. "Moet ik daar nu al mee gaan zitten? Er- kan nog van alles veranderen. Natuurlijk ben je er wel mee be zig, maar als je op straat overre den wordt, weet je dat ook niet een half jaar vantevoren". De missie in het Golfgebied heeft Van de Ree's instelling ten opzichte van de marine niet ge wijzigd. "Ik heb er altijd nog achter gestaan. Kijk, we leveren geen eindprodukt: we maken geen auto's of bankstellen. Ik denk dat we wel nodig zijn. Ook als je ziet wat er in landen als Rusland en Polen is gebeurd. Als je ziet wat mensen wel en niet hebben of als je ziet dat mensen onderdrukt worden". Als 't oude jaar voor goed verdwijnt en 't nieuwe- schuchter nog verschijnt. Dan kijk ik om -heel even maar-, naar wat mij boeide in dat jaar. Toen oud nog nieuw was ging het best. 'T was vrede tussen oost en west. Maar toen het jaar aan 't einde kwam. Toen dreigde het met vuur en vlam. Saddam Hussein en heel zijn kliek. Die pikten sluw en fanatiek, de oliebronnen van Koeweit. Met duivelse hebzuchtigheid. Als Irak en zijn boze wolf, hun zin gaan krijgen in de golf. Dan blijft het niet bij deze gril. Maar doet Hussein straks wat hij wil. Ik denk nu ook aan Israel. Waarom mag dat land zo iets wel? De Palestijnen willen ook, hun vrijheid in de Gazastrook. Op de rechteroever der Jordaan. Wil men ook vredig voortbestaan. En al wat Israel daar doet, is onderdrukking, dus niet goed. Misschien zie ik dat wel verkeerd. Maar mij is vroeger al geleerd. Dat het in strijd is met de wet. Als men een ander land bezet. Of je Shamir bent of Hussein Je weet dat elke Palestijn, en elke Koeweit onderdaan. Wil vechten voor een vrij bestaan. Met heel de wereld aan hun kant. Beschermen zij hun vaderland. Dus Irak, Hussein en Shamir. Dat lukt je nooit op die manier. Ga overleggen met elkaar. En stop dat wereldwijd gevaar. Bezetting brengt de vrede niet. Een domoor die het anders ziet. Ik weet dat het veel moeite kost. Maar 't moet met praten opgelost. Het is misschien nog niet te laat. Weet dat het om mensenlevens gaat. p/s Dat ieder mens het goede doet. En nooit alleen maar doet wat moet. Vooral heel goed zijn voor elkaar. Dat is mijn wens voor 't nieuwe jaar. P.H. van Eekelen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 13