Bredere berm langs Veerweg Provincie steekt 5.5 miljoen in verbetering van Krabbenkreekweg Tien prijswinnaars van honderd gulden Veerboot blijft in de vaart Voorlichtingsavond ruilverkaveling Stavenisse Vijftig doden in het verkeer Bijeenkomst gehandicapten CURSUS CAFÉBEDRIJF 295.- Nieuwe hoofdrijbaan van 7.5 meter tussen Tholen/St. Philipsland Glas het inzamelen waard. Hup, in de glasbak! Donderdag 10 januari 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Langs de smalle en door een hele scherpe bocht ook onoverzichtelijke Veerweg bij Stavenisse wordt in het kader van de ruilverkaveling een bredere berm aange legd. 4.3 kavels M.CJ. Kosten uitruilcoördinator Verkeersveiligheid Bomen over bomen Natuur Rhizomanie Gedwongen De gevaarlijke Krabbenkreekweg tussen Tholen en St. Philipsland wordt dit jaar nog belangrijk verbeterd. Het provinciaal bestuur wil er 5.5 miljoen gulden voor uittrekken om een 7.5 meter brede hoofdrijbaan te kunnen aanleggen. Landbouwtunnel Verheugend Poortvliet De tien prijswinnaars van de Eendrachtbode feestpuz- zel ter gelegenheid van de 1000 pagina's informatie die in 1990 voor de inwoners van Tholen en St. Philips land werden uitgegeven, zijn bekend. De landinrichtingscommissie ziet dat als een algemeen belang, zo vertelden voorzitter L.C.J. Potap- pel en secretaris ir. Holtslag. De Veerweg is de toegang voor het waterschap naar de keersluis en de zeewering, voor sportvissers naar het gehandicapten vissteiger, als mede voor andere recreanten en belangstellenden. In het kader van de ruilverkave ling worden binnendijken die niet beplant zijn, van groen voorzien. A.C. Geluk noemde dat eerder een achteruitgang dan een verbe tering gezien de schaduwwerking. "We hebben met meerdere belan gen dan de landbouw te maken", antwoordde Potappel. "In het al gemeen gesproken zijn de voorde len van deze ruilverkaveling groter dan de nadelen, maar ieder kan er niet evenveel op vooruit gaan." De voorlichtingsbijeenkomst in Haestinge werd dinsdagavond door zestig belangstellenden be zocht. Zij werden door ir. Holtslag van de landinrichtings- dienst en dhr. Kok van het ka daster wegwijs gemaakt in de Binnenkort is de benoeming te verwachting van dhr. M.C.J. Kosten uit Oud-Vossemeer tot uit ruilcoördinator voor de vier ruil- verkavelingsblokken op het eiland Tholen. Voorzitter L.C.J. Potap pel van de landinrichtingscom missie Stavenisse maakte dat dinsdagavond bekend tijdens een voorlichtingsbijeenkomst in Haestinge te St. Maartensdijk. Er is nog groen licht nodig van de Centrale Landinrichtings Com missie uit Utrecht. Als dat er is, gaat Kosten eerst in het ruilverka- velingsblok St. Annaland aan het werk. Dat is het meest ver gevor derd in de procedure. De uitruilcoördinator gaat de pro blemen oplossen die ontstaan doordat verschillende landbou wers grond in twee of meer ruil- verkavelingsblokken hebben. Oud-ZLM-kringvoorzitter Kosten komt als geroepen omdat op di verse bijeenkomsten al is gepleit voor een snelle aanstelling van een uitruilcoördinator. Overigens kan men nu al tot vrij willige kavelruil overgaan, zo be nadrukte Potappel nog. Daarvoor zijn drie grondeigenaren nodig, waarbij het Bureau Beheer Land bouwgronden als derde partij wil optreden. Het verkeer heeft in Zeeland vorig jaar 50 doden geëist, waarvan één op Tholen. Ten opzichte van 1989 een daling van het aantal slachtof fers met 5.7%. Dat meldt het re gionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). In Noord-Zee land (Schouwen-Duiveland, Tho len en Sint-Philipsland) vielen 3 doden, ofwel 6% van het totaal. Het ROVZ noemt dat relatief gunstig gezien het bevolkingsaan deel (14%) van dit gebied en de hoeveelheid recreatieverkeer. In 1989 nam Noord-Zeeland nog ruim 19% van het totale aantal Zeeuwse verkeersdoden voor zijn rekening. Van de 50 slachtoffers waren er 17 tussen de 18 en 24 jaar en 10 ouder dan 65 jaar. Driekwart was bestuurder (27) of passagier (10) van een personenauto, 20% bestuurde een brommer (7) of fiets (3). In vergelijking met voor gaande jaren komen vooral de maanden mei (9 slachtoffers) en november (7 doden) ongunstig uit de bus. Ook in juni en juli stier ven 7 mensen in het verkeer. In de cember was er slechts één slachtoffer (op Tholen), tegen vijf in december 1989 (allen in Zeeuws-Vlaanderen). Afgemeten aan het aantal ver keersdoden per 100.000 inwoners is Zeeland een relatief onveilige provincie. Er vallen ongeveer veer tien doden per 100.000 inwoners, terwijl dat landelijk ongeveer tien is. procedure van de ruilverkaveling. Het gebied rond Stavenisse en St. Maartensdijk omvat 2700 ha. Er liggen 87 landbouwbedrij- ven(hoofdberoep). Per bedrijf zijn er 4.3 kavels en gemiddeld lig gen de veldkavels op een afstand van 2 km van de boerderij. De ruilverkaveling heeft als doel het aantal kavels te verminderen en de afstand te verkleinen voor een meer efficiënte bedrijfsvoe ring. "Het landschap krijgt een opknapbeurt en hopelijk kan de streek dan weer een generatie vooruit", zei dhr. Kok. Voorzitter Potappel noemde het blok Stavenisse/St. Maartensdijk één van de zwaarst getroffen ge bieden tijdens de watersnood ramp van 1953. Dat was aanleiding voor de herverkaveling van het eiland Tholen in de vijfti ger jaren. "Voor de boer was dat een rigoureuze omwenteling in de bedrijfsvoering. Diverse kromme wegen en waterlopen werden rechtgetrokken, zodat er recht- Adrie Geluk was niet blij met het voornemen van de landin richtingscommissie om bij Stavenisse en St. Maartens dijk bomen langs binnendij ken te planten. "De commissie is al lang afge schaft en dan zijn de bomen groot. Waar moet je je recht dan halen?", zei Geluk onder grote hilariteit. Voorzitter Pot appel verzekerde hem, dat de commissie lage beplanting voorstaat. Hierover ontstond nog een amusante discussie tussen J. Priem en Geluk, waarbij de eerste er een meer positieve kant aan zag. "Maar ik ben geen parttime boer", was de reactie van Geluk. "Ik moet volledig van de landbouw le ven." Voorzitter Potappel sloot de discussie droogjes af: "Ik denk dat we de stand op 1-1 moeten houden." hoekige kavels ontstonden. Veel kleine percelen werden samenge voegd tot enkele grote en waar mogelijk dicht bij de bedrijfsge bouwen gelegen. Toen dachten we dat we de toekomst met vertrou wen tegemoet konden zien, maar niets bleek minder waar. Na de herverkaveling zijn door verer ving, koop en verkoop diverse percelen van eigenaar verwisseld met als gevolg, dat veel agrariërs hun grond weer op diverse plaat sen hebben. Dat was voor de land bouworganisaties in 1984 aanleiding om een verzoek tot landinrichting met administratief karakter in te dienen. Wegen en waterlopen behoeven nauwelijks een aanpassing, behoudens voor het basisplan zoet water. Door ruiling van de percelen kan het aantal kavels per bedrijf weer worden teruggebracht. Waar mo gelijk komt de grond in de directe omgeving van het bedrijf te lig gen. Dat draagt er ook toe bij, dat er minder landbouwverkeer op de openbare weg komt, wat de ver keersveiligheid ten goede komt." Voorzitter Potappel zei dat medio dit jaar het concept voorontwerp ruilverkavelingsplan Stavenisse gereed is voor inspraak. Daarin wordt geprobeerd een aantal agra rische en niet-agrarische knelpun ten op te lossen. Het plan is gebaseerd op vier deeladviezen over de landbouw^ natuur, land schap en recreatie. Wat de natuur betreft, staat her stel en behoud van bestaande waarden, zoals het dijkenpatroon, kreekrestanten, inlagen en dijk doorbraken voorop. De commis sie denkt aan de inlaag in de Margrethapolder en ziltegebieden aan de Heideweg en in de Muye- polder. Potappel stelde, dat de belangen van landbouw, natuur, landschap en recreatie niet altijd parallel lo pen. "Meestal dient er naar een Binnenkort start o.a. in Goes, Middelburg, Terneuzen en Vllssingen de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf. Deze opleiding bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal 295,-. Men kan zich nog aanmelden. Er is geen vooropleiding nodig en het examen is op 5 juni. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommigen hebben in hun achterhoofd om'ooit nog eens 'n eigen bedrijf(je) te beginnen. Er is tegen woordig een groot tekort aan gediplomeerd Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven en men bezoekt ook een Brouwerij. Met dit Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kantine, etc. beheren. De cursus is zowel monde ling als schriftelijk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK!!! Voor gratis Brochure of aanmelden, bel Stichting Horeca Onderwijs, Postbus 1161, Breda. Telefoon 076-710078. De Stichting I» erkend door de Minister ven Onderwijs A Wetenschappen op grond van de Wet op de Erkende Onderwijsinstellingen. compromis gezocht te worden, want het is lang niet meer zo, dat met ruilverkaveling alleen het landbouwbelang gediend wordt." De landinrichtingscommissie, be staande uit voorzitter Potappel en de leden D. Vermaas(St. Maar tensdijk) en A.C. Breure(Scherpe- nisse), heeft nog een aantal adviserende leden: dhr. Wester weel namens de natuurbescher ming, de burgemeester namens de gemeente, dhr. Dees namens het waterschap, alsmede vertegen woordigers van de Provinciale Planologische Dienst en provin ciale waterstaat. Na de inleidingen van de voorzit ter, ir. Holtslag en dhr. Kok kwam de discussie moeizaam van de grond. "Mol is nu al tevreden", zo daagde Potappel de veelal kri tische landbouwer uit. "Nu krijg je de kans." Jacob Mol zei eerst de kat eens uit de boom te willen kij ken. "We weten er nog zo weinig van." De voorzitter probeerde het op nieuw. "Zijn we allemaal geluk kig met de dijkbeplanting?" Toen kwamen de tongen wel los en ook Mol mengde zich later in de dis cussie. Hij had in het vakblad de Boerde rij gelezen, dat de grond rond St. Maartensdijk zwaar besmet is met rhizomanie(aardappelziekte). Mol was er huiverig voor om bij de toedeling van grond ijl het ka der van de ruilverkaveling besmet te grond te krijgen. "Die grond is beperkt uitruilbaar", erkende Pot appel. "Met verrekenposten voor de kosten van ontsmetting moeten die gronden meegenomen wor den. Ir. Holtslag merkte nog op, dat de besmetting wel aantoon baar moet zijn. Ten aanzien van de taxatie zei de voorzitter op vragen, dat de be- mestingswaarde niet meegenomen wordt. Grond wordt getaxeerd op basis van opbrengend vermogen. Drainage wordt actueel na de stemming en ook alleen als het de laatste tien jaar is aangelegd. C.L. Koopman vroeg zich af, of je tot ruiling van gronden gedwon gen kunt worden. Uiteindelijk zou dat kunnen, gaf ir. Holtslag toe, maar op basis van het plan van toedeling waarvoor iedereen drie wensen kenbaar kan maken. Verder werd nog gesproken over ontsluitingswegen, kavelaanvaar- dingswerken en toedeling van de kosten. Kok stelde, dat de nutsfac- toren worden meegenomen bij be paling van de herverkavelingsrente, die voor het blok St. Annaland is geraamd op 17 gulden per ha gedurende 26 jaar. Verkorting van afstand van de veldkavels naar het bedrijf is een duidelijk te meten nut, maar is er helemaal geen nut, dan hoeft er ook geen herverkavelingsrente betaald te worden. Voorzitter Pot appel had daar overigens zijn twijfels over. Dhr. Abrahamse was benieuwd naar de toedeling van particuliere dijken en welen. Wanneer Staats bosbeheer het beheer zou krijgen, vreesde hij voor een verslechtering van de situatie voor de landbouw. "Nu brengen die gronden alleen niets op, maar straks heb je er schade van." De discussie zal in de zomer ver volgd worden bij behandeling van het concept voorontwerpplan voor het ruilverkavelingsblok Sta venisse. In de grondpot zit inmid dels 50 ha, terwijl de taakstelling 75 ha is. De kruising Hogeweg-Bloemenlaan in Sint-Maartensdijk. Een moeder is haar kind tegemoet gelopen om het oversteken te begeleiden. Bewoners vragen de gemeente Tholen deze kruising veiliger te maken. Vanmiddag om vier uur overhan digen vertegenwoordigers van be woners van de Bloemenlaan in Sint-Maartensdijk en van de plaatselijke afdeling van Veilig Verkeer Nederland (VVN) een rapport aan wethouder J. van der Jagt van openbare werken waarin voorgesteld wordt om snelheid be perkende maatregelen te treffen in de Bloemenlaan. Vorig jaar maart. werd dit verzoek reeds ingediend, ondersteund door ruim 200 hand tekeningen, die in ontvangst wer den genomen door burgemeester Van der Munnik. Toen is ook ge wezen op de gevaarlijke kruising Bloemenlaan-Hogeweg. De ge meente Tholen heeft het verzoek om een 30 kilometerzone in de Bloemenlaan in te voeren afgewe zen, maar heeft wel de kruising Bloemenlaan-Hogeweg onder de loep genomen. Maatregelen zijn er tot op heden niet getroffen. Mevrouw E. de Kaper-Melief en de heer H. de Wit van VVN zullen het rapport overhandigen en toe lichten. Het rapport is een weerslag van een aantal metingen dat het afgelopen jaar op verschil lende plaatsen in de Bloemenlaan is verricht. Tevens draagt het voorstellen aan om de verkeerssi tuatie te verbeteren. Aanleiding tot dit onderzoek is de bezorgd heid van de bewoners van de Bloe menlaan en aanliggende straten dat er te hard wordt gereden, waardoor er gevaarlijke situaties ontstaan voor (overstekende) kinderen. Advertentie I.M. Tholen en St. Philipsland profite ren van de aanzienlijke vertraging bij een ander plan, dat een hogere urgentie heeft: verbetering van het kruispunt Julianastraat in de weg Zeelandbrug/Zierikzee. Daar zijn problemen bij de grondverwer ving. Provinciale waterstaat is op derge lijke vertragingen voorbereid. An dere plannen worden in een ver stadium uitgewerkt, zodat ze bij het wegvallen van hogere priori teiten, uitgevoerd kunnen worden. Die situatie doet zich nu voor. An dere projecten met een hogere ur gentie dan de Krabbenkreekweg kunnen niet tijdig zover worden voorbereid, dat ze in 1991 in uit voering genomen kunnen worden. De voor de weg Tholen/St. Phi lipsland nodige gronden zijn al ei gendom van de provincie. Zand dat bij andere werken over was, is reeds naar de Krabbenkreekweg getransporteerd. Het in februari 1989 genomen statenbesluit om het bestek vroegtijdig voor te be reiden, werpt nu zijn vruchten af. Verbreding van deze verbinding, die na opening van de Philipsdam in gebruik is toegenomen, zou oorspronkelijk pas in 1995/1996 gebeuren. Het plan voorziet in de aanleg van een nieuwe 7.5 meter brede hoofd rijbaan. Deze wordt op het eiland Tholen naast de bestaande 4.5 meter brede weg gelegd, zodat de ze zijn oorspronkelijk bedoelde functie van verbinding voor fiets en langzaam verkeer kan gaan vervullen. Op de Krabbenkreekdam wordt de bestaande weg verbreed tot 7.5 m onder het gelijktijdig vergroten van de berm. Naast deze verbrede rijbaan wordt een parallelweg ge maakt voor fiets- en langzaam verkeer. Ter hoogte van de kruising met de zeedijk van het eiland Tholen wordt een bestaande landbouw- weg gekruist met een landbouw tunnel. De overige kruisingen worden gelijkvloers uitgevoerd. Op de Broekseweg, waar de S 5 - zoals de Krabbenkreekweg door provinciale waterstaat wordt aan geduid - op Tholen aansluit, wor den voorzieningen getroffen in de vorm van een linksafstrook. De totale kosten van uitvoering en toezicht worden geraamd op 5.5 miljoen gulden. Provinciale staten van Zeeland nemen 8 februari een beslissing over het voorstel van ge deputeerde staten. Wethouder L. Walpot reageert verheugd op de verbreding van de Krabbenkreekweg. "Het gemeen tebestuur van St. Philipsland heeft steeds benadrukt dat we erg veel belang hechten aan verbete ring van die verbinding. Met na me voor de veiligheid van de schoolkinderen die naar Tholen en Bergen op Zoom fietsen." De gemeente Tholen heeft steeds een lage prioriteit aan de Krab benkreekweg gegeven. B en W vonden de bochtverbetering bij Scherpenisse belangrijker. Ir. A. Lievense van provinciale waterstaat hoopt voor de bouwva- kantie nog aan de Krabbenkreek weg bezig te zijn. In het vroege voorjaar wil hij tot aanbesteding overgaan. Voor het feit dat de minder geld vergende nieuwe zuidelijke rond weg bij Poortvliet nog niet aange legd wordt, geeft hij een simpele verklaring. "De rondweg Poort vliet komt niet voor op het uigen- tieschema wegen. Het ontwerp is wel klaar en de gemeente Tholen heeft het in het bestemmingsplan ook geregeld, maar verder niet. De grond moet ook nog aange kocht worden. Het plan voor de Krabbenkreekweg ligt wel hele maal klaar op de plank en door de vertraging bij een wegverbetering in Zierikzee kan de Krabbenkree kweg nu eerder verbreed worden dan 1995/1996", aldus ir. Lieven- se. Overigens krijgt Tholen ook een paar miljoen gulden van de pro vincie voor verbetering van de bocht bij Scherpenisse. Volgens ir. Lievense zal de uitvoering pas in 1992 plaatsvinden. De gemeente wil nog een extra aansluiting voor het industrieterrein bij St. Maar tensdijk. De provincie betaalt daar niet aan mee, maar heeft er geen overwegende bezwaren te gen. Op 23 januari is er een hoor zitting over dat plan. Langs de bestaande Krabbenkreekweg, hier gezien vanaf de Broekseweg, komt een nieuwe hoofdrijbaan van het eiland Tholen naar St. Philipsland. Met 300 inzendingen moest de jury heel wat tijd besteden aan de beoor deling van de slagzin en de controle van de oplossing. Dat laatste was vrij eenvoudig, want bijna iedereen wist welke zin er na het doorstrepen van de namen overbleef: Eendrachtbode, de Thoolse Courant, duizend pagina's, dat is Daarna werd het moeilijker. Velen hebben zich gebogen over een slagzin en de variatie was heel groot. Heel wat inzenders bleken vindingrijk in het bedenken van pakkende regels als vervolg op de zin 'dat is De tien prijswinnaars die elk een waardebon van honderd gulden ont vangen, zijn: A.J. de Graaf, Hammerskjoldstraat 3, St. Maartensdijk met: 'dat is eclatant, alle andere bladen ten spijt, het heeft de beste kwaliteit' A. Agterdenbos, Mosselhoekseweg 6, Tholen met: 'dat is een één met drie nullen vakkundig met streeknieuws vullen' Annie Heyboer, Veerhoekseweg 4, St. Maartensdijk met: 'dat is constant nieuws uit de regio, wat een genot elke week in de bus, gezellig en vlot!' Judith Mol, Eendrachtstraat 43, St. Philipsland met: 'dat is het beste nieuws van onze streek, voor ons altijd het klapstuk van de week' H. van Vossen, Markt 13, Poortvliet met: 'dat is helemaal niet mis, ik ben ook altijd weer blij als het donderdag is' Mevr. C. Luyk-de Viet, Bloemenlaan 27, St. Maartensdijk met: 'dat is een courant met vaart en pit, waar al het plaatselijke nieuws in zit' H.J. Boers, Raadhuisstraat 4, Oud-Vossemeer met: 'dat is nieuws uit eerste hand, door jong en oud gelezen, al meer dan 46 jaar geprezen' W.M. v.d. Boogaart, Spaarne 20, Heerhugowaard met: 'dat is het blad waar we voor gaan zitten en dan in gedachten op het eiland zitten' D. Jasperse-van Doorn, Haven 34, St. Maartensdijk met: 'dat is enorm en prompt altijd in vorm, 't verleden, heden, wat zal we zen, het staat er allemaal in te lezen' F.J. Burgers, Ring 38, St. Annaland met: 'dat is een krant die mag er wezen, je komt er nooit in uit gelezen' De scheepvaartinspectie heeft in gestemd met de beslissing van de Provinciale Stoombootdiensten Zeeland om tot 31 mei met de pro visorisch gerepareerde veerboot Prinses Juliana te blijven varen. Daardoor kan de dubbeldekker bij het veer Vlissingen-Breskens in de vaart blijven. Er zijn geen risi co's voor passagiers. Er moet wel maandelijks een duikeronderzoek worden uitgevoerd naar de toestand van de roerophanging. De afdeling Tholen/Flak- kee/Schouwen van Helpende Handen (gehandicaptenzorg van de Ger. Gemeenten) organiseert zaterdag in de kerkzaal van Gere formeerde Gemeente aan de Mo lenstraat te Nieuwerkerk een contactbijeenkomst. Alle verstan delijk gehandicapten en hun ouders en/of verzorgers zijn van harte welkom. Om kwart over twee is de opening, die wordt ge volgd door een bijbelse vertelling en zang. Er kan ook geknutseld worden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 11