Voorzitter Van der Weele en secretaris Leune zwaaien af (21) Stavenissenaar komt om bij botsing Thools afval niet welkom op Kragge Brand in boerderij en Nonnetjeshuis AL 46 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Gulden met twee koppen Boze man gooit vuurwerk in de patates Afscheid van de Wezen Armen van Sint-Annaland na 23 en 33 jaar In Poortvliet en St. Annaland Gaaikema op t.v. over de Tholerantie Donderdag 3 januari 1991 47e Jaargang ip. 8 32fl-tb Groei Tholen en Sint-Philipsland Voorzitter M.Ph. var» der Weele en secretaris rentmeester J. Leune hebben vrijdagavond na respec tievelijk 23 en 33 jaar afscheid genomen van de Wezen Armen van Sint-Annaland. Doe wat met rente Ter hoogte van Eerste Dijk tegen boom Een noodlottig ongeval heeft op Oudejaarsdag het le ven gekost aan de 21-jarige Richard Gebraad uit Sta- venisse. Hij was maandagavond omstreeks tien voor zeven van Stavenisse op weg naar Sint-Maartensdijk. Op de Provincialeweg, ter hoogte van de Eerste Dijk, is de Stavenissenaar van de weg geraakt en tegen een boom gebotst. Nauwe band Resoluut Laatste functie Tholen kan zijn afval niet kwijt op de Kragge bij Ber gen op Zoom. Een adviescommissie van het Streekge- west Westelijk Noord-Brabant wijst storting door Tholen af, nu de Kroon het bestemmingsplan Kragge 2 gedeeltelijk afwijst en de stortplaats dus kleiner wordt dan was gepland. "Het maakt er de zaak niet gemakkelijker op, Tholen staat met de rug tegen de muur," aldus wethouder J. van der Jagt. Bij twee binnenbranden in Poortvliet en St. Annaland is voor de jaarwisseling flinke rook-, roet- en water schade ontstaan. De brandweer rukte ook nog uit voor een alarm uit Sint Maartenshof, maar daar bleek het personeel alleen teveel te roken. Sint Maartenshof Weihoekweg Contactdoos Chaotisch Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar t 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De jaarwisseling op Tholen en Sint-Philipsland is 'rustig' verlo pen. De rijkspolitie had alleen za terdagmiddag te maken met enige overlast toen er veel vuurwerk werd afgestoken door jongeren die met pas gekochte rotjes de straat op gingen. De politie nam het vuurwerk in beslag, maar de jeugd mocht het maandagmiddag weer ophalen. Volgens de politie heeft de jeugd zich goed gedragen. Alleen in Sint-Annaland leidde het afsteken van vuurwerk op Oudejaarsdag tot een incident toen jongeren op de hoek Ooststraat/Ring rotjes afstaken. J. v.d. H. wond zich zo op over de knallen en de rommel, dat hij restanten van het vuurwerk bij elkaar veegde en dit bij cafeta ria Taba aan de Voorstraat over de voorgebakken patates-frites en de bakolie gooide. Het vuurwerk werd namelijk verkocht aan de achterzijde van het cafetaria door een zoon van de voormalige eige naar, de fa. H. Westdorp en Zn., die daar in een schuurtje al jaren vuurwerk verkoopt. Volgens de rijkspolitie wil V.d. H. de zaak in der minne schikken. Taba leed aanzienlijke schade; de bakolie en patates-frites die gereed stond voor oud en nieuw moeSt worden vervangen. Volgens de politie was het voor Wesdorp het laatste jaar dat hij vanuit het schuurtje in de Ooststraat vuurwerk verkocht. De afdelingen bevolking van zo wel de gemeenten Tholen als Sint- Philipsland zijn op dit moment druk bezig om te bepalen hoeveel inwoners er op 31 december wa ren. De laatst bekende stand gaf voor Sint-Philipsland 2.319 inwo ners te zien (op 1 november) en voor Tholen (op 1 oktober) 19.236. In beide gevallen is dat een toename. Ook in 1989 groeide de bevolking in de twee gemeenten. De 2.319 Sint-Philipslanders bete kent ten opzichte van l januari vorig jaar een groei van 31. Dat wordt veroorzaakt doordat het aantal vestigingen het aantal ver trokken personen overtreft. In de maand november waren er nog drie geboorten en overleed er één inwoner. Op Tholen woonden per 1 okto ber 151 mensen meer dan op 1 ja nuari. Tussen 1 oktober en 9 november werden daarnaast nog 35 kinderen geboren en overleden 17 inwoners. De inwonertallen per woonkern op 1 oktober en 1 janu ari vorig jaar (met tussen haakjes de toe- of afname door geboorten en overlijden van 1 oktober tot 9 november): Tin Pvl Sch Smd Svn Anl Ovm 6.083( 9) 5.981 1.632(-1) 1.640 1.423( 2) 1.437 3.282(-2) 3.251 1.452( 3) 1.447 3.074( 1) 3.031 2.290( 6) 2.298 Secretaris-rentmeester J. Leune bekijkt de videorecorder die hij van voorzitter M.Ph. van der Weele ontving. Beiden namen afscheid van de Wezen Armen van St. Annaland. Links mevr. Van der Weele, rechts mevr. Leune. De voorzitter was per 31 december statutair niet meer herkiesbaar wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. De secretaris rentmeester was op 1 juni 1985 bij zijn afscheid als gemeente ambtenaar officieel gestopt, maar bleef het werk vrijwillig doen tot dat er nieuwe statuten waren. Die zijn er inmiddels, evenals een nieuwe secretaris-ontvanger, dhr. D.L. Hage. Tot nieuw bestuurslid werd W.A. Boogaard gekozen. Het bestuur zal nog een nieuwe voorzitter kiezen. Tijdens een afscheidsbijeenkomst in de Gouden Leeuw te Sint- Annaland werd teruggeblikt, maar ook vooruit gekeken. Na het principebesluit om de 86 huizen te verkopen aan de woningstichting Beter Wonen, zal de Wezen Ar men in de loop van 1991 een nieuw beleid moeten gaan ont- De vrijwillige brandweer van Sint- Maartensdijk heeft het slachtoffer met een hydraulische schaar uit het wrak moeten bevrijden door de stijl van het portier door te knippen. Medewerkers van de ambulance uit Bergen op Zoom(de Thoolse ambulance was op dat moment niet beschikbaar)hebben Gebraad in de ziekenauto gelegd waar hij tengevolge van inwendige bloedin gen is overleden. De verkeers- groep Zeeland van de rijkspolitie is ter plaatse geweest om foto's te maken en sporen na te tekenen. Het brandweerkorps verleende hierbij assistentie door bij te lich ten. Het sleepbedrijf Faasen uit Steenbergen heeft de auto weg gesleept. Richard Gebraad studeerde com- puterkunde aan de m.t.s. te Den Haag en was in zijn vrije tijd ac tief als voetballer, zowel op het veld als in de zaal. De brandweer van Sint- Maartensdijk heeft Gebraad uit het wrak gehaald. In de ambulan ce is de man aan zijn verwondin gen overleden. De verslagenheid bij familie en kennissen is groot. Het café-cafetaria Stavenisse in de Voorstraat, naast het huis van de overledene bleef op Oudejaars avond gesloten. Volgens de rijkspolitie van Tholen is het mogelijk dat Gebraad -die aan suikerziekte leed - onwel is ge worden waardoor hij de machto- ver het stuur is kwijtgeraakt en uit de bocht is gevlogen. Via de lin kerhelft van de weg is Gebraad te gen een afgezaagde boom terechtgekomen in de berm langs het fietspad. Gezien de staat waarin de auto na het ongeval ver keerde, vermoedt de politie dat Gebraad met hoge snelheid heeft gereden. De auto was total loss. Volgens de politie droeg het slachtoffer een autogordel. wikkelen. Alleen de exploitatie van de ruim 18 hectare bouwland en een aantal tuintjes blijft door gaan. Van de verkoop van de 86 woningen zal geld binnen komen, dat belegd kan worden. Zowel de voorzitter als de secretaris gaven het advies de rente van het kapi taal goed te benutten. "Veel sterkte en succes in de nieu we bestuursperiode", zei voorzit ter Van der Weele. Secretaris Leune wenste het nieuwe bestuur wijsheid en bovenal tact toe. "Er ligt een taak voor de Wezen Ar men in Sint-Annaland. Maak het geld actief in ons dorp", zei Leu ne, die zijn opvolger David Hage alle sterkte toewenste. Leune, die 153 vergaderingen no tuleerde, noemde de 33 jaar We zen Armen een tijd 'om nooit te vergeten'. Als gemeente ambtenaar maakte hij in 40 jaar 6 burgemeesters mee, als secretaris- rentmeest van de Wezen Armen in 33 jaar 3 voorzitters: J.D. Jagt, L.I. Goedegebuure en Van der Weele. Naast de bestuursvergade ringen, die steeds in het huis van de familie Leune plaatsvonden, hadden de voorzitter en de secre taris elke veertien dagen op zater dagmorgen overleg. Daardoor was er veel contact. De voorzitter bracht naar voren, dat de kinderen Leune bij verga deringen altijd plaats moesten maken voor het bestuur. Ter com pensatie had hij ze vrijdagavond allemaal uitgenodigd voor het af scheidsdiner. Mevr. Leune bood hij als dank voor de goede verzor ging een ketting en bloemen aan. Van der Weele overhandigde de vertrekkende secretaris een video recorder. Leune zei in zijn dankwoord, dat de Wezen Armen een grote plaats in het gezin heeft ingenomen. "Het was voor mij, mijn vrouw en kinderen Wezen Armen voor en achter. Ik heb 't echter met een hart vol liefde gedaan." De secretaris noemde de voorzit ter 'bestuurlijk een kei, die de za ken goed aanvoelde en 't goed kon bespelen'. De overdracht van de huizen aan Beter Wonen vond hij in het belang van de huurders en van de Wezen Armen. "Het was een moeilijke zaak voor het bestuur, maar een goed besluit omdat de exploitatie van wonin gen zo ingewikkeld wordt en de verhuur vol zorg kan zijn." Voorzitter Van der Weele kon daarover meepraten, want hij leid de persoonlijk aspirant-huurders rond en nam de huizen op bij ver trek van de bewoners. Ook klach ten loste hij op in samenwerking met metselaars, timmerlieden en installateurs. Verder plande Van der Weele groot onderhoud, zoals buitenschilderwerk e.d. W. Heij boer, die de vertrekkende voorzit ter namens het bestuur toesprak, stelde dat Van der Weele een be langrijke bijdrage had geleverd aan het woongenot van bijna 200 medeburgers. Met velen van hen had hij persoonlijk contact. Van der Weele kwam op 14 juni 1967 namens de gemeenteraad in de Wezen Armen. Bij de gemeen telijke herindeling op 1 juli 1971 raakte hij die taak kwijt, maar op 10 november van dat jaar kwam hij weer terug als regent, zoals de bestuursleden toen nog genoemd werden. Het bestuur was toen uit gebreid van 5 naar 7 leden omdat de woningbouw meer mankracht vroeg. Van der Weele had eerst het toezicht op de landerijen en nam in 1979 de bouwzaken over van L.J. van Vossen. Inmiddels was Van der Weele op 19 maart 1974 voorzitter geworden als opvolger van L.I. Goedegebuure. Heijboer noemde hem een reso luut voorzitter, die knopen door hakte en direct tot actie overging. Desnoods hanteerde hij zelf de hamer om een verlaten woning dicht te spijkeren of de waarborg som en maandhuur te innen. Het bestuurslid karakteriseerde Van der Weele verder als een vere nigingsman in hart en nieren, die de gemeenschap diende als bestuurder van landbouworgani saties, het waterschap, de veiling, het Welzijnsorgaan Tholen en de beheerscommissie van de Welle- vaete. Zijn voorzitterschap van de Wezen Armen was de laatste func tie van Van der Weele. Heijboer bood de voorzitter een bouwhelm aan omdat die nog graag de eerste paal voor de 100ste woning van de Wezen Armen had willen heien. Dat kwam er niet meer van toen na het laatste project aan de Huy- gensstraat een ver gevorderd plan voor 16 huizen en 2 winkels met ZIE VERDER PAG. 2 Zo snel mogelijk duidelijkheid nodig over storten Al op 1 januari 1992, dat is dus niet eens een jaar meer, moet Tut- telhoek bij Scherpenisse gesloten worden. Op dat moment moet er een regeling zijn met betrekking tot de afvoer van het Thoolse huisvuil. "Hoewel het bestuur van het streekgewest nog geen be slissing heeft genomen, is het ad vies van de commissie een teken aan de wand. Het gaat allemaal niet zo makkelijk als het gemeen tebestuur had gedacht," aldus Van der Jagt. Mocht het streekgewest tóch groen licht geven, dan moet Tholen nog overeenstemming be reiken over de kosten van storten op De Kragge. Als Brabant niet mogelijk blijkt, moet Tholen het noodgedwongen in Zeeland proberen. Daar ligt op Schouwen-Duiveland de stort plaats Schelphoek, maar die gaat medio 1993 ook dicht. Volgens het provinciaal afvalstoffenplan blijft dan alleen Borssele nog over, waar nu al de vuilnis van Walcheren en Midden-Zeeland wordt gestort. "De vraag is hoe je dat gaat doen; vervoer met eigen auto's, of uitbesteden aan een transportbedrijf en dat betekent verladen. In ieder geval zullen de kosten hoger zijn," zegt de wet houder. Vervoer naar De Kragge is volgens hem ook kostbaar, want daar wordt het vuil bij aankomst gestort, waarna een aangetrokken ondernemer het verdeelt over ver schillende locaties op de stort plaats. "Dat betekent een vrij dure bewerking." Van der Jagt steekt niet onder stoelen of banken dat er snel dui delijkheid moet komen over de verwerking van het Thoolse afval. "Een jaar is immers zo voorbij." Vrijdagavond om dertien minuten over zeven rukten de korpsen St. Annaland en St. Maartensdijk uit naar de Weihoekweg bij Poort vliet, waar in de woning bij de boerderij van M. v.d. Klooster op zolder brand was ontstaan. Kortsluiting was de vermoedelijke oorzaak. In St. Annaland brak in de nacht van zondag op maandag brand uit in het monumentale Nonnetjes huis in de Voorstraat. Bewoner ir. G.M.L. van Loon rook even na twaalf uur een vreemde lucht en constateerde op de bovenverdie ping rookontwikkeling. Hij sloeg via 06 11 alarm, waarna de vrij willige brandweer van St. Anna land met vijftien manschappen om twintig minuten over twaalf uitrukte. Met een koolzuurblusser en de hoge drukspuit werd het vuur bestreden, maar de spuit gasten konden de brand moeilijk bedwingen. De brandhaard was lastig te bereiken, zodat de zolder moest worden opengebroken. Een gedeelte van de schoorsteen moest worden weggezaagd. De brand bleek ontstaan te zijn in een eter- nieten pijp. Twee grote balken werden door het vuur aangetast. De brandweer had bij elkaar drie uur werk om de brand te bedwin gen. Commandant W.J. van Pope- ring schat de schade in het monumentale pand op 10 tot 15.000 gulden. Zaterdagochtend rukte de brand weer van Sint Maartensdijk uit naar het bejaardentehuis Sint Maartenshof, waar een rookmel der voor alarm had gezorgd. Van brand was geen sprake, wel van rook. Van sigaretterook in de per soneelsruimte zo bleek. Volgens brandweercommadant L.T. Steen- poorte was de melding goed, maar was het niet de bedoeling dat de brandweer zou uitrukken omdat het personeel (flink) zat te roken. "Bij bepaalde concentratie rook gaan de melders af. Ook op de piepers van het personeel gaat een alarm. Die wisten dus dat wij zouden komen." Volgens Steen- poorje was het wel een leuke oefe ning maar is het zaak te bekijken hoe dit in het vervolg vermeden kan worden. Een oorzaak voor de hogere rookconcentratie in de per- soneelskamer heeft Steenpoorte wel: "Dat komt omdat er niet meer gerookt mag worden in de gangen en andere ruimten." Naar alle waarschijnlijkheid is kortsluiting vrijdagavond de oor zaak geweest van een brandje op de zolder van het woonhuis van familie Van de Klooster aan de Weihoekweg in Poortvliet. De brandweerkorpsen van Sint- Annaland en Sint-Maartensdijk rukten tegen half acht uit naar de boerderij van Van de Klooster in de Weihoekpolder. De bewoners (er waren 3 mensen in huis) sloe gen alarm nadat ze een rooklucht hadden bemerkt. Bij nader onder zoek bleek het bovenhuis vol rook. Om het interieur van de wo ning zoveel mogelijk te sparen werd er volgens brandweercom mandant L.T. Steenpoorte zo wei nig mogelijk gespoten. Nadat alles onder controle leek, werd de brandweer van Sint-Annaland la ter op de avond terug geroepen. "Het bleek dat het ook nog onder de pannen smeulde. Het dak is met houtwolcementtegels afge dekt. Die zijn normaal gesproken onbrandbaar, maar blijkbaar is het toch door de naden gekropen waardoor er een aantal tegels gin gen branden." Bij deze tweede actie, waarbij een stuk van het dakbeschot werd ver wijderd, gebruikte de brandweer volgens Steenpoorte niet meer dan 30 liter water. Onderzoek naar de oorzaak van de brand le verde volgens Steenpoorte op, dat er sprake moet zijn geweest van kor' g De haard van de brand werd gevonden bij een con tactdoos op zolder, waarvan de draden geheel blank werden aan getroffen. Volgens de commadant is de scha de door rook en roet aanzienlijk. Voordat de brandweer arriveerde, hadden de bewoners reeds gepro beerd met emmers water de brand te lijf te gaan. Zij werden daarbij gehinderd door het feit dat de ver lichting boven niet brandde. Hoewel er van buitenaf niets van de brand te zien was, waren er heel veel mensen naar de Weihoekweg gekomen. Volgens Steenpoorte was het een chaotische toestand. Dat er geen uitslaande brand is ontstaan, komt volgens de com mandant doordat alle ramen en deuren dicht waren toen de kortsluiting ontstond. De brand weer van Sint-Annaland rukte uit met sirene. Ook de tankwagen ging mee omdat het een brand in het buitengebied betrof. m, Wm$>. In het monomentale Nonnetjeshuis in de Voorstraat te St. Anna land brak in de vroege morgen van Oudejaarsdag brand uit. Schippers Sint-Philipsland vragen om bushalte bij Kram mersluizen en maken G. Meijer ere-voorzitter Hond sponsort Smerdiek voor 50-jarig bestaan Historische lichtopstand bij Stavenisse verdwenen Abonar-team wint voor twee de keer mini- zaalvoetbaltournooi in Wel- levaete P. van Belzen klimt op lijst RPF-GPV voor slatenverkie zingen Rockers geven voor Rusland 1.750 gulden Leo Troost doet mee aan Ca mel Trophy Geen andere vaarroute voor gevaarlijke stoffen bij Sta venisse Toerclub Tandje Bij viert tweede lustrum DE GROTE KLOK VAN DE TIJD BEIERT SLECHTS EEN STONDE: NU! Dit nummer bestaat uit 14 pagina's In Sint-Philipsland is een wel zeer bijzondere gulden opgedoken. Bij het uittellen van geld uit de porte monnee van haar man trof me vrouw Goedegebuure-de Rijke uit de Krabbekreekstraat een muntstuk aan, met aan weerszij den de beeltenis van koningin Ju liana! Navraag bij de Rijksmunt gaf geen duidelijkheid over het ontbreken van de muntzijde met waardeaanduiding en jaartal. "Men zei daar dat het bijna on mogelijk was," vertelt G. Goede gebuure. "Er zijn weieens misslagen, maar die worden nauwkeurig uitgezocht. Deze zou er dan tussendoor geglipt zijn." Volgens hem glimt de munt min der en klinkt ook doffer dan een normale gulden. Het randschrift 'God met ons' staat er duidelijk- op, zodat op elkaar plakken van twee halve munten uitgesloten lijkt. "Het zou nog kunnen dat de binnenkant volledig is uitgeboord en er daarna een tweede kop met gladde achterkant in gelegd is." Gezien de beeltenis van koningin Juliana moet de munt al tien jaar in omloop zijn, want in 1980 volg de koningin Beatrix haar moeder op. Goedegebuure heeft bij handela ren geïnformeerd naar de waarde van de munt, maar die blijken zich meer bezig te houden met oude munten dan met misslagen. Het gerucht dat er al meer dan duizend gulden voor de mislukte gulden zou zijn geboden, noemt Goedegebuure praatjes. De redac tie van het blad Muntkoerier heeft hem meegedeeld dat het heel waarschijnlijk een vervalsing be treft. Dat zou aan het randschrift te zien moeten zijn. "Ze hebben me geadviseerd er eerst een munt- kenner bij te halen, dus ik houd me aanbevolen," zegt Goedege buure. Hij heeft de munt inmid dels in een bankkluis opgeborgen. "Eventueel laat ik er een hanger voor mijn vrouw van maken," al dus de Sint-Philipslander. Het bezoek van de Zuid- Afrikaanse presidentsvrouwe Marike de Klerkin oktober aan Tholen samen met de echtgenote van de Nederland se minister-president, Ria Lubbers, was een van deon- derwerpen in de oudjaarscon- ference van Seth Gaaikema diemaandagavond op Neder land 2 werd uitgezonden. Gaaikema herinnerde aan het feit dat Marike's grootvader bakker op Tholen zou zijn ge weest en dat het woord tole rantie waarschijnlijk afgeleid is van Tholen. Gaaikema maakte verder een aantal taal grapjes waarin de blanke ge meenschap in Zuid-Afrika werd gehekeld. Ook de 'witte wijn' die bij de verschillende ontvangsten(op Tholen schonk men inderdaad een witte Chablis) werd geschon ken, werd door de conferen cier aangehaald.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1