Kindervakantiewerk AJP krijgt extraatje Nieuwe kansen voor tunneltje Oostdijk WVC: 48 mille terug «si 235» Ogf sli 35 o Combinatie van plannen voor volgorde bestrating Abonnement Directeur van Zekatel stopt Tien mille voor videofilm Sint-Philipsland koopt computer van Halsteren Pleziervaart in Bergsediepsluis groeit met kwart Vrijdag 28 december 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Voorstel 450 gulden van Kornaat ondersteund Het kindervakantiewerk in Anna Jacobapolder krijgt niet voor 70, maar voor 100 kinderen een bijdrage van f. 4,50. Het voorstel van A.P. Kornaat (PVAB) om f. 450,- in plaats van f. 315,- in het welzij nsprogramma op te nemen, kreeg de steun van het CDA. De SGP ging wél accoord met die verhoging, maar wilde van het totaalbedrag slechts de helft geven. Na 1 mei rijden alle bussen van St.Philipsland ook naar de Polder "Eigenlijk wil iedereen een tunneltje onderdoor de de tanks ingegraven heeft, is uit- Oostdijk, maar niet tegen elke prijs, vatte burgeraees- het opgraven," zei Kornaat. ter T.A. Vogel de gedachten van alle fracties in de ge meenteraad samen. Hij gaf een sprankje hoop, Parkeren tennisbaan doordat nu het waterschap - dat ervaring met dit soort Hoewel raadsiid Kornaat volhield zaken heeft - is gevraagd de plannen te bekijken, met lijke situatie is ontstaan doordat inschakeling van een aannemer. bezoekers van de tennisbanen Muzieknis Bussen College denkt over uitbreiding Rozeboom Op 7 januari valt de beslissing van de minister van WVC over het beroepschrift van de gemeente Sint- Philipsland betreffende het terugvorderen van 48.186,- subsidie. Dat geld was een bijdrage aan het zorgteam voor ouderen, dat bij de Rozeboom is in gesteld. St.-Philipsland krijgt heuse voorjaarsnota Uitbreiding go—*: O UJ Vanaf half januari 1991 beginnen wij weer met 'n korte danscursus van 15 lesweken voor paren en twens. tel. 01640 -3 67 68/4 45 11. PVAB wil toegankelijkheid gebouwen in verordening Door het over elkaar leggen van het bestratingsplan, een recent rapport over de rio lering alsmede het dorpsvernieuwingsplan, kan bepaald worden welke straten in Sint-Philipsland het eerst moeten worden aangepakt. De SGP vond deze 'drie trapsraket' een goede zaak, maar wees erop dat voor sommige straten uitstel het gevolg kan zijn. Onafhankelijk Schoorvoetend in zee met Tholen voor kinderopvang Activiteiten Pak even uw Huisvuilzakken Parkeren tennisbaan Speelterreintjes Veilig Verkeer Dit is geen beeld uit verre streken, maar een foto van vlakbij: het natuurgebied Rammegors aan de Krabbenkreekweg tussen Tholen en St. Philipsland. Rijkswaterstaat wilde er een speciedepot van maken, maar inmiddels is er in de afgedamde Eendracht/Krabben- kreek na aanleg van het Schelde-Rijnkanaal een mooi natuurgebied ontstaan. Grazende paarden zorgen ervoor dat het uitzicht nog idyllischer is geworden. eindelijk verantwoordelijk voor j j i i**i dat er op de Rijksweg een gevaar- De burgemeester riep in herinne- bapolder een stukje goede muziek ring, hoe zeven jaar geleden ge meentewerken een eenvoudige doorgang berekende op drie ton. iedereen schrok daarvan. Wethou der Walpot schakelde vervolgens een Vlissingse student in, die het project als afstudeeropdracht be keek. Dat kostte nog meer dan drie ton, zodat het plan in de ijs kast verdween. Nu komt er mis schien wél een betaalbaar resultaat uit, hoewel de burge meester waarschuwde dat het op nieuw om een eenvoudige voetgangersvoorziening zou gaan. L.C. Vroegop adviseerde het colle ge om eens te gaan kijken naar de fietstunnel onder de Oude Zee dijk bij Sint-Annaland. De raad was ingenomen met de mededeling van de burgemeester, dat de verbetering van de Krab benkreekweg door de provincie naar voren is gehaald in het we genplan. Elders in de provincie is een wegverbetering afgevallen. Naast de verbeterde verbinding komt een afzonderlijk fietspad. Het voorstel van het CDA om bij de uitbreiding van het gemeente huis ook het probleem van de mu zieknis mee te nemen (overlast door de jeugd - red.), werd door de andere fracties welwillend ont vangen. Tijdens de middagverga dering was er zelfs een brandje gesticht in de muzieknis, wat de ergernis nog eens illustreerde. Kornaat stelde voor een muziek tent te bouwen aan de Mossel- kreekstraat, maar Geluk noemde dat het probleem verschuiven. Daarmee was Vroegop het eens. Deze stelde voor om een demon tabele muziektent aan te schaffen. "Daarmee kan ook in Anna Jaco- bezorgd worden." Over het gemeentehuis zelf wordt bij de behandeling van de voor jaarsnota opnieuw gesproken. Iedereen was het er over eens, dat de beschikbare financiën de doorslag zullen geven. Per 1 mei a.s. rijden alle bussen die Sint-Philipsland aandoen, door naar Anna Jacobapolder. Dat is het gevolg van een brief die rector Petermeijer van de Rijks scholengemeenschap aan de BBA schreef, deelde burgemeester Vo gel aan de raad mee. De PVAB had de slechte situatie van het openbaar vervoer aan de orde gesteld. Vogel zei dat de het aantal passa giers per rit gemiddeld acht moet zijn, om als busonderneming voor zo'n rit rijkssubsidie te krijgen. Wél is er de mogelijkheid dat de gemeente gedurende twee jaar ga rant staat voor een extra rit (kosten ongeveer 80 gulden per dag), waarna de BBA die rit - bij voldoende belangstelling - over neemt. Deze mogelijkheid noem de de burgemeester een aanknopingspunt. Een buurtbus voor Anna Jacoba polder is niet mogelijk, zo bleek uit zijn woorden. "Ten eerste geldt een getalscriterium van 900 inwoners, en daarnaast mag er geen openbaar vervoer zijn," som de Vogel de voorwaarden voor een buurtbus op. De vraag van de PVAB om het bushokje bij De Sluis te verplaatsen, zag de burge meester niet zitten. "Dat wordt gebruikt als praathuisje," hield hij Kornaat voor. Overigens plaatst de BBA geen bushokjes meer, dat gebeurt door een reclamemaat schappij. "En die zet ze natuur- Uit de hele discussie in de ge meenteraad bleek, dat de gemeen te geen enkele schuld treft over de gang van zaken. Wethouder L. Walpot legde uit, dat vier jaar ge leden 178.083,- subsidie is aan gevraagd. Vorig jaar werd 140.000,- toegewezen. Een ver klaring voor dat lagere bedrag gaf het ministerie niet, terwijl de sinds 1986 gestegen loonkosten evenmin werden gecompenseerd. Van het toegekende bedrag wordt nu nog eens 48.000,- teruggevorderd, als gevolg van het niet deelnemen aan het zorgteam door de SVRZ. Overigens functioneert het uit drie personen bestaande team pri ma, liet Walpot weten. Het derde teamlid wordt betaald door de fe deratie maatschappelijke dienst verlening. "Die instantie heeft zijn nek in deze zaak heel ver uit gestoken en verdient een gróte pluim," aldus burgemeester Vogel. De gemeentelijke bijdrage aan de federatie was eerder door de raad Een voorjaarsnota moet duide lijkheid brengen over de financië le situatie van Sint-Philipsland. Zaken als uitbreiding van het ge meentehuis, bouw van een tun neltje onder de Oostdijk en de bestratingen komen daardoor in april opnieuw uitgebreid aan de orde in de gemeenteraad. Het vooruitschuiven van de ge noemde zaken vindt zijn oorzaak in twee dingen: het overschot van de rekening 1989 is nog niet be kend en datzelfde geldt voor de schadeclaim van de Amev. Alle fracties gingen vorige week woensdag dan ook accoord met het idee van een voorjaarsnota. Niettemin nam de behandeling van de begroting 1991 en de alge mene beschouwingen nog vier uren in beslag. Burgemeester T.A. Vogel zegde al toe dat bestratings- en rioleringswerken prioriteit zul len krijgen, nadat alle fracties daarop in hun beschouwingen hadden aangedrongen. Over het uitbrengen van een voorjaarsnota zei de burgemeester: "Ik moet duidelijk stellen dat ik geen ande re mogelijkheid zie. U voelt dat blijkbaar ook zo aan." L. Walpot bepaald op 9,49 per inwoner, waardoor 3.392,25 uit de post onvoorzien moest worden toege voegd aan het in de begroting op genomen bedrag. Walpot deelde de raad mee dat b. en w. uitbreiding van De Roze boom willen onderzoeken. Op dit moment bestaat er een wachtlijst van 12 tot 15 aanvragen. Planolo gisch is de uitbreiding mogelijk, aldus de wethouder. Hij zei verder dat erover wordt gedacht om be jaardenwoningen te gaan bouwen. H. Geluk stelde voor om die aan de Mosselkreekstraat te rea liseren. De bij de Nederlandse Nieuws blad Pers aangesloten nieuwsbla den zien zich genoodzaakt hun abonnementsprijzen per 1 januari 1991 aan te passen. Voor de Eendrachtbode houdt dat een beperkte verhoging in tot f 22,25 per halfjaar en 40.75 per jaar voor bezorgabonnees. Een jaarabonnement is dus 3,75 goedkoper! De abonnementsprijs voor post- abonnees bedraagt in 1991: 51,50 per jaar. Van abonnees die een machtiging tot automatische overschrijving hebben verstrekt, nemen wij graag aan, dat zij ermee accoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrij ving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. Wij wensen al onze leerlingen, oud-leerlingen, vrienden en bekenden 'n fijne jaarwisseling en 'n gezond, gelukkig en swingend 1991 toe. Voor informaties en inschrijvingen: "Het is niet bepaald een aanmoe digingspremie, de werkgroep Dorp komt er een beetje bekaaid af," merkte Kornaat op over het voorgestelde bedrag. Hij vond dat het vakantiespel zes keer zoveel voor de jeugd deed als de Oranje verenigingen (drie dagen tegen een halve dag) en wilde daarom meer subsidie geven. Burgemees ter Vogel kwam met een oplos sing: uit het potje van mevrouw Del Campo - waarover hij zelf kan beslissen - wilde hij de f. 135,- bij passen, of eventueel nog wat ex tra. Voor 1992 kon dan de gemeentelijke bijdrage opnieuw worden aangepast. Maar Kornaat voelde daar aan vankelijk niet zoveel voor, omdat hij vond dat de gemeentelijke bij drage onafhankelijk moest zijn van bijdragen van derden. Wet houder J. de Jager wees erop dat de welzijnscommissie niet zomaar op die f. 4,50 was gekomen, daar was - ook na de hoorzitting - uit voerig over gesproken. Hij hield daarom vast aan het advies van de commissie en wilde het potje van mevrouw Del Campo er buiten la ten. Toen echter ook de SGP niet tegen een verhoging was, liet de wethouder zijn bezwaren varen. De subsidiebedragen voor Noad '67 (f. 2.840,-) en De Ruucstoppe- Directeur A.M. Kannekens van de Zeeuwse kabelmaatschappij Ze katel heeft besloten per 1 mei 1991 vervroegd uit te treden. Hij was tevens bedrijfsdirecteur van de energiemaatschappij PZEM, waarvan Zekatel een dochteron derneming was. Dhr. Kannekens neemt de stap nu de fusie tussen PZEM en WMZ vrijwel is voltooid en de plannen voor de aanleg van kabeltelevisie in geheel Zeeland gereed zijn. Hij blijft actief in diverse neven functies, waaronder voorzitter van het Departement Zeeland van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, als mede secretaris/penningmeester van de Zeeuwse Ontwikkelings Maatschappij en de stichting Zee land in Beeld. Donderdag 25 april 1991 zal dhr. Kannekens door Delta Nutsbe drijven een afscheidsreceptie wor den aangeboden. De gemeenteraad van Sint- Philipsland heeft besloten tot sa menwerking met de stichting Kin deropvang Tholen e.o., en tegelijkertijd een verordening kin deropvang vastgesteld. De drie SGP-raadsleden stemden om principiële redenen tegen het voorstel, terwijl de PVAB slechts schoorvoetend accoord ging. Fractievoorzitter A.P. Kornaat wilde aanvankelijk alleen de ver ordening vaststellen en nog niet met de stichting in zee gaan. Hij zag liever een eigen Sint- Philipslandse voorziening en wil de eerst weten wat daarvan de fi nanciële consequenties zijn. "Ik word dus met mijn rug tegen de muur gezet, want als ik nu ja zeg, zitten we aan de stichting vast," aldus Kornaat. Wethouder J. de Jager stelde dat Sint-Philipsland zelf slechts een gastouderproject kan realiseren. "De investering voor een dagver blijf is te groot, bovendien moeten er minimaal 20 kinderen gebruik van maken om voor subsidie in aanmerking te komen." De Jager zei dat voor een dagverblijf sa menwerking met peuterspeelzaal Tum-Tum nodig zou zijn. Die zou dan weer geconfronteerd worden met de eisen van een eet- en slaap gelegenheid alsmede het optrek ken van de lonen van de peuterleidsters. "Dus dat is alle maal zo onzeker, daarom hebben we voor Tholen gekozen." De stichting Kinderopvang Tho len heeft zich bereid verklaard al het werk dat voor Tholen gebeurt, óók voor Sint-Philipsland te doen, liet de wethouder weten. Te vens worden twee bestuurszetels ter beschikking gesteld. Verder houdt de stichting de mogelijk heid open om buiten het stadje THolen dependances te stichten. De Jager wees erop, dat op die manier de kinderopvang voor Sint-Philipsland 'budgettair neu traal' verloopt, wat bij een eigen voorziening niet het geval zou zijn. Niettemin wilde hij proberen de kosten op een rij te krijgen. Met die toezeggingen kon Kor naat - aarzelend - accoord gaan. len (f. 2.590,-) werden voorlopig vastgesteld. Er is onduidelijkheid over de interpretatie van de tarie- venverordening, voor wat betreft de jeugdleden. Daarom komen b. en w. over deze zaak nog met een afzonderlijk voorstel. Met name Kornaat pleitte ervoor om de juri dische afdeling van de VNG in te schakelen, zodat vast komt te staan hoe de verordening moet worden begrepen. De Jager wees er nog op, dat de brief van Noad '67, waarin op de zaak met de jeugdsubsidie werd gewezen, pas twee dagen vóór de hoorzitting was ontvangen. Vooraf was er door niemand een opmerking over gemaakt. SGP en CDA wilden inzage in de subsidie-aanvragen, die nu alleen bij de welzijnscommissie komen. Geluk vond dat nodig om als raadslid een beslissing te kunnen nemen over het beschikbaar stel len van geldbedragen. Met name het programma van activiteiten van de aanvragers had zijn be langstelling. "Bijvoorbeeld het kindervakantiespel; omdat wij niet alle activiteiten kennen, stel len we een 50% bijdrage voor. Waren we beter geïnformeerd, dan zouden we misschien anders besluiten." Kornaat was het niet met de andere fracties eens: "Je moet de welzijnscommissie niet ontkrachten, het is hun verant woordelijkheid." Wethouder De Jager vulde aan, dat deze com missie van burgerleden (met hem als voorzitter) juist is ingesteld om een stuk politieke discussie wat af te zwakken. "Zij maken een on partijdige afweging." De wethou der was er verder bang voor, dat de discussie uit de welzijnscom missie in de raadsvergadering nog eens dunnetjes zou worden over gedaan en daarvoor paste hij. De SGP stemde tegen subsidiëring van Noad '67, De Ruucstoppelen en Zeeuwse stichting voor Revali datie. Verder wilde men kinderva kantiewerk AJP en de evenementencommissie maar 50% van het voorgestelde bedrag geven en muziekvereniging Con cordia 38%. De gemeenteraad van Sint- Philipsland heeft besloten om voor f. 18.500,- de computer over te nemen van de gemeente Halste ren. Zo is men de helft goedkoper uit, dan wanneer een nieuwe had moeten worden aangeschaft. Staande de raadsvergadering ver anderde burgemeester T.A. Vogel het collegevoorstel, omdat pas de twee voorafgaande dagen onder handeld was met de gemeente Halsteren. Vogel legde uit dat het pakket voor de gemeentelijke basisadmi nistratie (GBA) de gemeenten de das omdoet. "Dat systeem was berekend op 10 megabite, maar het vergt wel 25 tot 30 megabite. De leverancier van de computer kan daar niets aan doen. Veel ge meenten kampen met dit pro bleem en toen dachten we, dat er dan ook veel tweedehands com puters beschikbaar zouden moe ten komen. We zijn gaan informeren en kwamen bij de ge meente Halsteren terecht." De Halsterse computer heeft een capaciteit van 400 megabite, ter wijl de huidige in Sint-Philipsland slechts 90 megabite bevat. De tweedehands machine is een IBM S36, hetzelfde systeem als nu in Sint-Philipsland staat. De ge meente nfcemt ook het onder houdscontract over en de wijzigingen in het programma zijn gegarandeerd tot 1 januari 1995. In de f. 18.500,- is rekening gehouden met vervoerskosten en overname van diskettes, alsmede een inruilbedrag van f. 2.500,- voor de oude computer. Het aangaan van een vaste geldle ning van f. 250.000,- met een looptijd van vijf jaar lineair was een hamerstuk, evenals de ga rantstelling voor drie leningen (to taalbedrag f. 1.237.000,-) die Beter Wonen overneemt van het ge meentelijk woningbedrijf. De huurovereenkomst met tennisver eniging De Ruucstoppelen werd voor de tweede keer, nu op ver zoek van de SGP, van de agenda afgevoerd. De dia-geluidsserie 'Dit is uw ge meente' wordt vervangen door een videofilm. B. en w. hebben hiertoe besloten en zullen de gemeente raad in januari om een krediet van f. 4.500,- vragen. Dat komt dan bij de al in de begroting voor dit jaar opgenomen f. 5.000,- wegens het vernieuwen van de diaserie. Voorlichtingsambtenaar F.A.P.M. THOLEN 10 jan. Youp van 't Hek, Meulvliet 31 jan. Jaarvergadering MAC, 20 u. 31 jan. Jules Deelder, Meulvliet SINT-ANNALAND 8 jan. Gezinsstudiedag ZLM, Wellevaete SINT-MAARTENSDIJK 2 jan. Nieuwjaarsreceptie, St. Maartenshof 10 u. OUD-VOSSEMEER 28 dec. Bingo bejaarden, kantine v.v. Vosmeer 28 dec. Blijspel Rederijkerskamer Eendracht, Vossenkuil 20 u. 19 jan. Toneeluitvoering St. Jo seph, Vossenkuil 19.30 u. SINT«PHILIPSLAND 5 jan. Nieuwjaarsreceptie PVAB, 20-22 u. De Wimpel BERGEN OP ZOOM t/m 20 jan. Tentoonstelling 'Van Bakx heeft inmiddels het script gereed voor de film, die wordt ge maakt door Ben de Groot te Ber gen op Zoom. Deze verzorgde eerder ook de verkeersfilm en de acquisitiefilm voor de gemeente. 'Dit is uw gemeente' geeft een beeld van het bestuurlijke reilen en zeilen op Tholen, alsmede van de zeven woonkernen. Gogh voorbij, voorbij van Gogh, Markiezenhof 29 dec. Kerstconcert 'kerstmuziek uit Oost-Europa', Gertrudiskerk 20.15 u. 30 dec. De Grote Meneer Kaktus Show, de Maagd 13.30 en 16 u. 4 jan. Nieuwjaarsconcert, dc Wa terput 19 u. 5 jan. Musical 'Mata Hari', de Maagd 20.15 u. 11 jan. Jules Deelder, de Maagd 20.15 u. 17 jan. Nieuwjaarsconcert 'Ein abend Zigeunerliebe', de Maagd 20.15 u. 20 jan. Orgelconcert Peter Priem, Gertrudiskerk 16 u. film+ filmfilm ROXY 1: Arachnophobia - 12 jaar, vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u„ di 19 en 21.30 u., wo en do 20 u. Oliver co - a.l., vr t/m do 14 u. ROXY 2: My blue haeven - a.l., vr en za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma 14 u., di 14, 19 en 21.30 u., wo en do 14 en 20.15 u. CINEMACTUEEL 1: Witches - a.l., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u„ zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma 14 u., di 14, 16.30, 19 en 21.30 u., wo en do 14, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Rocky V - 12 jaar, vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma 14, 19 en 21.30 u., di 14 en 20 u., wo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., do 14, 19 en 21.30 u. De kleine zeemeermin - a.l. ma 13.30 u., di t/m do 13.30 en 15.30 u. CINEMACTUEEL 3: Ghost - a.l. di t/m do 19 en 21.30 u. a T.A. Vogel Burgemeester Sint Philipsland lijk niet op plaatsen, waar bijna niemand komt. Maar er zijn er gens tweedehands abri's te koop," zei Vogel. Zowel de PVAB als de SGP pleit ten er voor, om de huisvuilzakken te vervangen door containers. De burgemeester wees erop, dat dan de vuilniswagen aangepast moet worden. Bovendien hebben gede puteerde staten alle gemeenten per brief verzocht, geen initiatieven te nemen, maar de ontwikkelingen op het gebied van de vuilverwer king af te wachten. Kornaat vond dat een vreemde zaak. Hij stipte de overlast aan, die ontstaat door niet dichtgebonden vuilniszakken aan de straat te plaatsen. De burgemeester stelde dat een geleidelijke verhoging van de rei nigingsrechten aan te bevelen is, omdat de kosten in de toekomst flink zullen stijgen. De voorgestel de 10% verhoging voor 1991 kreeg ieders instemming. Datzelfde gold voor de 3% verhoging van de on roerend goedbelasting. Het resultaat van de actie tankslag viel Kornaat tegen. Hij stond niet alleen, want b. en w. gaan de en quête overdoen als gevolg van de geringe respons. Slechts 21 reac ties kwamen er, waarvan 11 men sen een tank hadden liggen. "Wie Het aantal pleziervaartuigen dat dit jaar de Bergsediepsluis in de Oesterdam passeerde lag bijna een kwart (23.4%) hoger dan in 1989. Met 16.500 passages is het de achtste sluis in Zeeland. De Krammersluis in de Philipsdam staat nummer twee met 42.200 passages, een groei van 16.1%. De drukste sluis in de provincie was de Grevelingensluis bij Bruinisse. Daar passeerden dit jaar 50.300 schepen. De ontwikkeling van het aantal sluispassages in Zeeland (stijging met 12.5%) loopt paral lel met het landelijke beeld. Er valt een zekere verlenging van het vaarseizoen waar te nemen, als mede een groter aandeel (0.7%) van Nederlandse watertoeristen. Per gebied bekeken is er een toe name te constateren van het aan tal aankomsten in havens in het Oosterscheldegebied. In Middel burg en de Grevelingen nam dat cijfer af. Zierikzee was dit jaar met 16.500 aankomsten van ple ziervaartuigen de drukste Zeeuw se haven. Sint-Annaland staat met 3.300 op de tiende plaats, Tholen telde 2.071 aankomsten en Stave- nisse 210. Het aantal overnachtin gen bedroeg in Sint-Annaland 3.000, in Tholen 2.214 en in Stave- nisse 210. de tanks ingegraven heeft, is uit eindelijk verantwoordelijk voor het opgraven," zei Kornaat. Hoewel raadslid Kornaat volhield dat er op de Rijksweg een gevaar lijke situatie is ontstaan doordat bezoekers van de tennisbanen daar hun auto's parkeren, kon wethouder De Jager geen toezeg gingen doen. Er zal overleg met de tennisvereniging moeten plaats vinden. Provinciale waterstaat heeft al laten weten, geen ver keersborden te zullen plaatsen ge zien het geringe verkeersaanbod. De burgemeester had berekend dat een minimale opzet om Noord-Zeeland te promoten als gebied voor bedrijfsvestiging zes tot acht gulden per inwoner gaat kosten. Niettemin vinden b. en w. dat op die promotie de nadruk moet liggen. Een begeleidings commissie (waarin Vogel zitting heeft) wil voor de zomervakantie met een voorstel komen. De onge rustheid van verschillende frac ties, dat de gemeente een stuk zeggenschap zou kwijtraken, nam de burgemeester weg. Vogel sprak in de gemeenteraad zijn ongerustheid uit over de ha ven. "Die gaat een zorgenkind worden, we zien aankomen dat die drastisch onderhoud vraagt," zei de burgemeester. De begroting werd uiteindelijk aangenomen, de SGP stemde tegen bepaalde posten in het welzijnsprogramma, alsmede de 7.000 gulden kapi- taalslasten van de uitbreiding van het sportcomplex. Wethouder J. de Jager was zich daarvan bewust en zei, dat de voorgestelde werkwijze niet in alle gevallen kan. Omdat alle fracties wilden, dat er meer aan bestrating zou gebeuren, wees De Jager op de consequentie: er moet in de toekomst meer geld voor worden uitgetrokken. De SGP werd op zijn wenken bediend, want de door leidingaanleg slechte straten op het industrieterrein waren in middels door een plaatselijke aan nemer opgeknapt. De PVAB drong aan op richtlij nen in de bouwverordening met betrekking tot de toegankelijk heid voor minder-validen. De Ja ger vond dat de gemeentelijke overheid de financiële consequen ties daarvan niet aan particulieren kon opleggen, maar A.P. Kornaat bestreed dat. "Rijks- en provin ciale overheden hebben 't wél in hun bouwverordening staan." De wethouder bleef vinden dat je daarmee in de belangen van ande ren treedt, maar zou de zaak bespreken bij de centrale dienst gemeentewerken (de aangesloten gemeenten hebben zoveel moge lijk een uniforme bouwverorde ning). Die toezegging bleek onvoldoende, want in de derde termijn luchtte C. den Braber - die de hele avond nog niets had ge zegd - zijn gemoed. "Het ant woord van de wethouder vind ik een beetje zwak. Die toegankelijk heid, dat móet gewoon, 't Is een kwestie van twee trottoirbanden en een drempel laten zakken." J. de Jager Ook het opknappen van de speel terreintjes noemde Den Braber een 'must'. Dat mocht volgens hem niet stuklopen op de finan ciën. Kornaat had eerder al ge zegd dat sommige speeltoestellen dermate gevaarlijk waren, dat ze beter konden worden afgebroken als er niets aan zou gebeuren. De Jager gaf toe dat het onderhoud niet 'je dat' was, maar afbreken ging hem toch te ver. Er was zo'n elfduizend gulden beschikbaar, waarvan ook het terrein bij De Wimpel moet worden opgeknapt. De wethouder constateerde, dat jaarlijks door vernielzucht ook nogal wat kosten gemaakt moeten worden. H. Geluk adviseerde om de speelterreinen wat regelmatiger te bekijken. Wat het jeugdwerk betreft, dat zal de jeugd zelf mede moeten dra gen. De gemeente kan slechts voorwaardenscheppend bezig zijn, liet De Jager weten. B. en w. wachten initiatieven af. "Ik zal de wethouder zien over te halen om zijn steentje bij te dragen," merkte L.C. Vroegop op. Hoewel het college de oprichting van een afdeling van Veilig Ver keer Nederland zou toejuichen, kan de gemeente daaraan volgens De Jager niet veel doen. Er zou den vrijwijligers nodig zijn, moge lijk dat een oproep in het gemeenteblaadje die kan opleve ren. Geluk plaatste vraagtekens bij het rendement van zo'n oproep. Hij pleitte voor een VVN- afdeling, met name om op de scholen weer een praktisch ver- keersexamen te kunnen afnemen. "Ik denk daarvoor ook aan de oudercommissies," aldus De Jager. De wethouder ging nog in op de overdracht van wegen buiten de bebouwde kom aan het water schap. "Het gaat om 14 kilometer normweg voor ongeveer 217.000 gulden." De financierng kost de gemeente niets, de uitkering van het gemeentefonds moet in vier termijnen worden doorgesluisd naar het waterschap, aldus De Ja ger die zijn eerste begrotingsbe handeling vanachter de collegetafel meemaakte.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 7