Leidster peuters beduusd van hulde Geld voor computers en koffie Commissie wilde het zuiniger aan Invloed landbouw minder bij nieuwe bestuursopzet Kwijtschelding geldt niet voor geschot Waterschap Tholen 36 km weg rijker Janneke Brouwer verlaat de Pluus in Oud-Vossemeer Prijswinnaars kleurwedstrijd waterschap Openhartige gedachtenwisseling Noodaggregaat van 347 mille Geld schorren voor basisplan zoet water 6 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Vrijdag 28 december 1990 Peuters, ouders en bestuur hebben vrijdagochtend af scheid genomen van peuterleidster Janneke Brouwer van De Pluus in Oud-Vossemeer. Boordevol Tranen Als het aan de financiële commissie ligt, dient het wa terschap Tholen in 1991 één of meer investeringen een jaar op te schuiven. Dit gezien de aanzienlijk stijgende kosten en de investeringen van netto ruim 2.6 miljoen gulden. Grond basisplan Waterschap 25 in plaats van 36 hoofdingelanden Een algemene vergadering van 25 in plaats van nu 36 leden en een dagelijks bestuur van 5 in plaats van 7 mensen. Dat is de toekomst van het waterschap Tho len op basis van het provinciale rapport 'De bakens verzet' naar aanleiding van de nieuwe Waterschaps wet, die naar verwachting 1 januari 1992 in werking zal treden. Zorgwekkend Meer tijd Nieuwe regeling waterschap Tholen Leges Versluijs maakt zich zorgen over kosten De wegentaak van het waterschap Tholen wordt be langrijker. De hoofdingelanden stemden woensdag middag in de Wellevaete in met de overname van 36 km weg buiten de bebouwde kom van de gemeenten Tholen en St. Philipsland en van de provincie Zeeland. Daarmee komt het totaal op 368 km weg bij het wa terschap. Rijksweg Drie buren Gepikt Eigenaren/pachters Om elf uur hadden zich buiten het zaaltje aan de Bou Kooij- manstraat bestuursleden, ouders en kinderen verzameld die de leidster niet met stille trom wilden laten vertrekken. Janneke Brou wer was dan ook 'stomverbaasd' van de invasie die kort daarop volgde. De peutertjes wisten ook niet precies wat en overkwam toen in een mum van tijd de speelruim te vol stond met grote mensen. Voorzitter M. Eversen bedankte de leidster voor haar inzet gedu rende de afgelopen 8 jaar. Hij lichtte toe dat het bestuur het ver trek van de leidster niet zomaar voorbij kon laten gaan. Op weg naar het gebouw was Eversen nop wat mensen tegengekomen die ook bereid waren haar te bedan ken. De reden voor het vertrek dat de leidster meer tijd moedt steken Teunike de Vos uit Stavenisse heeft de tweede prijs gewonnen in de kleurwedstrijd die is gehouden tijdens de landelijke waterschaps dag in oktober. De zesde prijs was voor Diana Heijboer uit Sint- Annaland en de achtste prijs voor Jan-Kees Klippel uit Scherpenisse. Er werden bijna 300 kleurplaten ingestuurd. Die werden beoor deeld door een jury bestaande uit gedeputeerde mevr. G. de Vries- Hommes, dijkgraaf ir. P.J. Gruij- ters van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland en hoofdingenieur-directeur dr. H.L.F. Saeijs van rijkswaterstaat Zeeland. Aan de prijsvraag, die de Zeeuwse waterschappen die dag voor vol wassenen uitschreven, deden ruim 250 mensen mee. Van hen hadden 17 deelnemers alle vragen goed. Niemand van Tholen of Sint- Philipsland viel in de prijzen. De algemene vergadering van het waterschap Tholen heeft woens dag geld beschikbaar gesteld voor een pc-privé project en koffie voor de kantonniers. Elf ambtenaren willen thuis een computer om goed te kunnen oefenen, zodat ze tijdens hun werk in het Polderhuis beter met de automatisering om kunnen gaan. Het zogenaamde pc-privé project kost 46.888 gulden, waar van 35.338 gulden door de elf me dewerkers renteloos zal worden terugbetaald in 36 maandelijkse termijnen. Het beeldscherm met printer mag binnen drie jaar niet zonder toestemming van het wa terschap worden verkocht. Er wordt maximaal 1050 guldenféén- derde van de computerkosten) ge- subsideerd. De dijkgraaf antwoordde op vra gen van hoofdingelande Abra- hamse, dat men er bij het waterschapswerk baat moet kun nen hebben. "Anders gaat het te ver." J. Versluijs meende dat bij ziekte gevallen kennis van automatise ring bij een brede laag ambtenaren, dankbaar te gebrui ken valt. L. de Oude zei dat de werkgever gebaat is bij een goede vaardigheid van werknemers op de computer. "Want wee de werk gever waar het hobbyisme tijdens het werk plaatsvindt." De Oude pleitte ervoor om elf medewerkers te verplichten om een cursus te volgen. "Daar heeft het water schap baat bij." Unanieme instemming was er ook voor koffiegeld van 20 gulden per maand voor het personeel van de buitendienst. De binnendienst krijgt gratis koffie in het Polder huis,; de kantonniers die aan dij ken, sloten en wegen werken, nemen zelf hun koffie mee. De commissie voor georganiseerd overleg had om 4 tot 5 gulden per dag gevraagd, gebaseerd op drie kopjes a 1,50 in een horecagele genheid. Het bestuur kwam op 20 gulden per maand uit, gebaseerd op de koffie- en theeverstrekking in natura aan het personeel van de binnendienst. Hoofdingelande mevr. Nortier- RijstenUil verwonderde zich er over, dat dit 19 december geno men besluit met terugwerkende kracht tot 1 januari 1990 werd doorgevoerd. in de zorg voor haar eigen kinde ren en haar vader, zo zei Eversen. "Het overviel ons een aantal maanden geleden dat je ontslag wilde. We hebben nog geprobeerd om je van het besluit af te bren gen, maar je had er al heel lang over nagedacht. Je beslissing stond vast. We respecteren dat, maar betreuren het dat je weggaat". Volgens Eversen heeft mevrouw Brouwer in die acht jaar 'op voor treffelijke wijze' leiding gegeven aan de kinderen van De Pluus. De voorzitter herinnerde eraan, dat de peuterspeelzaal moeilijke tij den heeft beleefd toen Janneke, voordat ze leidster werd, verbon den was aan het bestuur. "Er was een tekort aan kinderen, aan geld maar dankzij Janneke en Lia Hopmans (de andere vaste leidster-red.) zijn we doorgegaan. Nu zitten we boordevol. Je kunt op geen beter moment vertrek ken", aldus Eversen tegen de scheidende leidster. Eversen be dankte haar namens het bestuur, de ouders en de oud bestuursleden (die niet allemaal konden komen). Twee peutertjes boden namens de ouders en kin deren de leidster een album aan met foto's van gebeurtenissen in de speelzaal van de afgelopen acht jaar, plus een ingelijste groepsfo to. Ook de echtgenoot van de leidster werd in het zonne tje gezet. Eversen had uitgerekend dat Ed Brouwer zijn vrouw in die acht jaar wel 100 avonden heeft moeten missen wegens bestuurs vergaderingen (de leidsters namen daar deel aan). "U was altijd van de partij en stond als eerste klaar om te helpen en klusjes op te knappen aan het gebouw". Ook het bestuur wilde de leidster iets aanbieden voor het vele werk dat mevrouw Brouwer voor de speelzaal heeft gedaan. Eversen overhandigde ze een ets plus een bos bloemen. De leidster zelf wa er een beetje beduusd van geworden. "Het overvalt me. Ik wil iedereen harte lijk danken voor de prettige sa menwerking; het werk heb ik met veel plezier gedaan. Het is belang rijk om een goed en open bestuur achter je te hebben". Janneke, tot tranen geroerd, nam daarna bloe men en andere blijken van waar dering in ontvangst van ouders en kinderen die nog even bij haar op schoot kropen. Janneke Brouwer wordt opgevolgd door Diny Tim mermans. Zij was al vaste in valster. Naast Lia Hopmans zal zij de twee groepen leiden. De Pluus heeft momenteel een maandag-donderdagochtend groep met 17 kinderen en een dinsdag-vrijdagochtendgroep met 14 peuters. Volgens de voorzitter heeft De Pluus een wachtlijst die tot augustus 1992 vol zit. Het zaaltje voor de kinderen wordt momenteel opnieuw in de verf ge zet. Binnenkort wordt er een ver laagd plafond in aangebracht. Volgens de voorzitter is de ruimte -de voormalige brandweerkazerne- eigenlijk te klein voor De Pluus. Het bestuur heeft geprobeerd om onderdak te vinden in de voormalige kleuter school aan dezelfde staat maar het dagelijks bestuur van de ge meente Tholen gaf daar geen toe stemming voor. Verrast luistert de vertrekkende leidster Janneke Brouwer (links) naar de woorden van voorzitter M. Eversen van peuterspeelzaal De Pluus. De ouders van Vossemeerse peuters bedachten Janneke Brouwer, die na acht jaar afscheid nam als leidster van De Pluus. Het dagelijks bestuur ontraadde dat. Gesteld werd, dat met name de voorgenomen uitgaven voor automatisering van de gemalen een gevolg zijn van de in werking getreden Wet op de Waterhuis houding. Volgens het verslag van de finan ciële commissie was er 'op open hartige wijze van gedachten gewisseld'. In het diplomatiek taalgebruik duidt dat meestal op grote meningsverschillen, maar die kwamen woensdagmiddag tij dens de algemene vergadering in de Wellevaete niet naar voren. Griffier J.D. de Korte maakte zo als gebruikelijk melding van 'de grote belangstelling' waarmee de commissie kennis had genomen van de begroting. De ramingen waren na^r kostensoorten, kosten- plaatsen en kostendragers aan een kritische beschouwing onderwor pen en getoetst aan de doelmatig heid van het voor 1991 gepresenterde bestuursbeleid. Gesproken werd over de automa tisering van de gemalen en zuive ringsinstallaties, alsmede de verbetering van wegen. Investerin gen op dat terrein zullen volgend jaar tot een meer dan normale stijging van de kapitaallasten lei den. De financiële commissie achtte het een goede zaak, dat de netto opbrengst van de verkochte bui tendijkse gronden bij St. Philips- land wordt bestemd voor de aankoop van grond voor uitvoe ring van het basisplan watervoor ziening Tholen/St. Philipsland. Voorgesteld werd, om de gereser veerde opbrengsten verkoop ge bouwen op soortgelijke wijze te besteden. Het bestuur voelde daar wel voor omdat daarmee een ster ke stijging van het geschot te voorkomen is. Alles voorziende adviseerde de fi nanciële commissie positief over het bestuursbeleid en de begroting 1991. Ook over de verhoging van het geschot met 12 gulden per ha, inclusief de kosten van het ba sisplan watervoorziening St. Phi lipsland, alsmede de stijging van de zuiveringslasten met 7 gulden per v.e. De commissie liet weten, onver kort voorstander te blijven van een financieel gezond en even wichtig begrotingsbeleid. Leden van de commissie waren de heren M.J. de Rooij uit Stavenisse, J. Versluijs uit Scherpenisse, alsme de J.J. Goense en K. Geluk uit Tholen voor de ongebouwde ei gendommen, dhr. J.L. Noom uit Scherpenise voor de gebouwde ei gendommen en mevr. M. Dijkslag-Jansen uit Tholen voor de waterkwaliteit. dagmiddag overigens zonder eni ge discussie vastgesteld. Bij de rondvraag deed hoofdingelande E. Hage uit Scherpenisse nog wel de suggestie om de presentatie van de begroting naar de algemene vergadering te verbeteren. Tijdens een informele vergadering was dat niet goed uit de verf gekomen. Dijkgraaf I.C. Hage gaf dat toe. "De vergadering was zwaar over belast, waardoor er te weinig tijd was voor de begroting." Momenteel zijn de vijf districten de basis voor het aantal hoofdin gelanden en bestuursleden, maar in de toekomst komen er vertegen woordigers per belangengroep. Naast land- en grondeigenaren zijn dat de huishoudelijke en in dustriële vervuilers, alsmede de ingezetenen. Volgens de nieuwe richtlijnen zou het waterschap Tholen er nog 2 districten op na mogen houden, maar het huidige dagelijkse bestuur wil er helemaal van af. Bij de zetelverdeling nieuwe stijl zou het moeilijk worden om een even wichtige verdeling te krijgen en bovendien heb je bij handhaving van districten een beperkte keuze aan geschikte bestuursleden. Het dagelijks bestuur verwacht vdoor de invloed van de stemgerechtig- den(om de vier jaar zijn er verkie zingen) toch wel een redelijke spreiding van bestuursleden over het gebied. Drie St. Philipslandse hoofdinge landen wilden toch graag twee districten, waarbij L. de Oude dis trict noord(St. Philipsland, Oud- Vossemeer, St. Annaland) noem de en district zuid(de rest van het eiland Tholen). Samen met A.A. van Nieuwen- huijzen was hij bang, dat het wa- De begroting 1991 werd woens- Tholen krijgt evenals andere Zeeuwse waterschappen een nood- aggregaat om bij calamiteiten de gemalen aan de praat te houden. De algemene vergadering stemde woensdag met de aanschaf in. Een noodaggregaat kost 347.205 gulden, waarvan het rijk 75% zal betalen. De provincie en het wa terschap zorgen elk voor de reste rende 12.5% of 43.400 gulden. Dijkgraaf I.C. Hage noemde dat 'een goede verzekeringspremie'. Op vragen van hoofdingelanden liet hij weten, dat het aggregaat ook voor andere doeleinden ge bruikt mag worden. Het apparaat moet immers ook af en toe be proefd worden. Tot spijt van hoofdingelande M.A.J. van der Linde geldt het nieuwe kwijtscheldingsbeleid van het waterschap Tholen nog niet voor het ge schot, de belasting voor het onderhoud van dijken, gemalen en wegen. "Iedereen kan slechte jaren hebben", zei Van der Linde, doelend op de landbouw, die het grootste deel van het geschot betaalt. Het bestuur vond het geschot zo zakelijk en objectgebonden, dat men daarvan niets wilde kwijtschelden. Tot nu toe wordt er bij het water schap Tholen nagenoeg niets kwijtgescholden. Naast een inko men op bijstandsniveau moet men dan bijzondere kosten hebben in verband met ziekte, invaliditeit, en dergelijke. De dijkgraaf noemde het uit so ciale overwegingen een goede zaak om het rijksbeleid te volgen. "De kwijtschelding was in het land tot nu toe te ruim, het ging te gemakkelijk. Daarom heeft het rijk nieuwe regels gesteld. We mo gen daarvan afwijken, maar al leen met een strenger en niet met een soepeler beleid." Het waterschap heeft één uitzon dering op de rijksregeling: andere belastingschulden worden niet be trokken bij een verzoek tot kwijt schelding. Er moet geen concurrentieslag tussen verschil lende overheden ontstaan. L. de Oude was nieuwsgierig naar de extra kosten van de kwijtschel dingsregeling. "Als er veel aanvra gen zijn, vormen de administratiekosten een veelvoud van het kwijt gescholden bedrag. Dat is de vervelende consequentie. We zullen zien hoe het in de prak tijk uitpakt. Ik hoop dat er weinig gebruik van gemaakt wordt", zei dijkgraaf Hage. Alleen zuiveringslasten kunnen worden kwijtgescholden. Geschot en leges(vergoeding voor diensten zoals vergunningen e.d.) niet. De uit 1972 daterende legesveror dening werd aangepast, wat ge paard ging met flink hogere tarieven: 150 in plaats van 30 gul den voor een vergunning, dat is 400%. Overigens wordt dan nog maar de helft van de kosten ge dekt. Voor kleine vergunningen, zoals de aanleg van dammen, hoeft maar 75 gulden betaald te worden. "Anders mag je ontdui kingen verwachten", zei dijkgraaf Hage. Hoofdingelande J. Versluijs constateerde 'een juichstemming' bij het waterschap omdat de over dracht van wegen verlagend zou werken voor het geschot dat de in woners moeten betalen. Hij had daar sterke twijfels over. In zijn functie van wethouder had Ver sluijs zich ook met deze zaak be ziggehouden omdat de gemeente Tholen - in tegenstelling tot St. Philipsland - de wegen buiten de bebouwde kom wilde blijven on derhouden. Hij schreef het verschil toe aan de inschatting van de kapitaallasten en de investeringen. "Het water schap komt aan 7 ton, de gemeen te aan meer dan het dubbele." Volgens Versluijs schetste het wa terschap 'een foutief beeld'. "Ik maak me hogelijk zorgen dat deze overdracht van wegen geschots- verhogend zal werken, want van welk onderhoudsniveau van de wegen is het waterschap uitge gaan?", aldus Versluijs. Dijkgraaf I.C. Hage was er niet van onder de indruk. "Wij heb ben alle vertrouwen in onze eigen diensten en berekeningen", zei hij koeltjes. "Hoe het allemaal uit pakt, dat weten we geen van tweeën. Enige garantie is niet te eeven", zei de dijkgraaf. "Ik schat dat het tonnen meer kost", merkte Versluijs op. "Maar toch ben ik voor overdracht van de 36 km weg aan het waterschap omdat het bij een ander misschien nog meer kost. In de toekomst valt het te bewijzen", zei de hoofdingelande uit Scherpenisse. L. de Oude vroeg aandacht voor de onderhoudstoestand van de wegsloten op St. Philipsland. "Dit najaar is daar nogal wat commotie over geweest met 14 tot 15 aanliggende eigenaren. Het on derhoud wijkt af van wat er op Tholen gebeurt. Dit zou eerst met de provincie besproken moeten worden", vond De Oude. Ook A.G.M. Wisse pleitte voor overleg gezien de toestand van de Rijksweg(na het wegvallen van de veerdienst Zijpe/Anna Jacobapol- der eigendom van de provincie). Het stuk tussen de Lageweg en Zijpe is nog niet gereconstrueerd. Wisse informeerde of dat voor de overdracht van de Rijksweg aan het waterschap nog gebeurt. Dijk graaf I.C. Hage antwoordde, dat er een afkoopsom betaald zal worden. Gebeurt dat niet, dan maakt de provincie de weg eerst in orde. terschap nieuwe stijl in de politieke sfeer getrokken gaat worden. De Oude noemde de ge dachten op een aantal fronten 'zorgwekkend'. Zo raadde hij wa terschapsverkiezingen tegelijk met gemeenteraadsverkiezingen sterk af. "Ik maak me ook bui tengewoon ongerust, dat een aan tal belangengroepen zich gaat roeren. In de nieuwe samenstel ling zullen 10 van de 25 hoofdin gelanden nog uit de agrarische wereld voortkomen. Die 10 zullen het onderspit delven als er over onderhoud van sloten en wegen gesproken wordt. Een groot aan tal niet-belanghebbenden gaat daarover beslissen. Waar blijven we straks als iemand bijvoorbeeld 50 bijzondere plantjes in de sloot kant wil zien, die uitwaaieren over de landerijen. Het is moeilijk om de echte belangengroepen van hobbyisten te scheiden", aldus De Oude. "Ik onderschrijf uw angst geluk kig niet", antwoordde dijkgraaf I.C. Hage. "We hebben bestuur ders die niet voor hun eigen stand je praten, maar het waterschap Tholen besturen." Hij was het wel met De Oude eens, dat er niet gelijktijdig met de gemeenteraad ook verkiezin gen voor de algemene vergadering van het waterschap gehouden moeten worden. "We willen geen ondergeschoven kindje zijn. Het eigene van het waterschap komt bij aparte verkiezingen meer tot uiting. Praktisch gezien gaan we op de oude voet door, al is de op komst bij waterschapsverkiezin gen altijd gering. Wie er zeer veel belang bij heeft, die komt", zei de dijkgraaf. De Oude pleitte ervoor om het waterschap bestuurlijk te laten blijven. Ook Van Nieuwenhuijzen was die mening toegedaan. "Het lijken vrij onschuldige opmerkin gen die gemaakt zijn over het nieuwe waterschapsmodel, maar we begeven ons in een politiek veld en dat speelt een andere rol dan een bestuurlijk veld. Er is straks een politiek spel, politieke besluitvorming aan verbonden. Heeft het dagelijks bestuur dat doorzien?", zo vroeg Van Nieu wenhuijzen zich af, gezien de wat hij noemde 'orakeltaal en vraagte kens' in het voorstel over 'De ba kens verzet'. De St. Philipslandse hoofdinge: lande noemde de vrijheid om er districten op na te blijven houden 'een ongelukkige constructie' om dat het ene waterschap(zoals Tho len) dat niet doet en een andere weer wel. De dijkgraaf zei die vrij heid toch liever te hebben dan 'be tutteling uit Middelburg'. "Wij zien het nut van districten niet meer in, daarom willen wij die af schaffen. Het gaat ons om ge schikte bestuurders in het waterschap, niet om het district waar ze wonen. We willen de juiste man op de juiste plaats, ook al zijn het bij wijze van spreken drie buren. Bij het waterschap Tholen kunnen we leven met 1 district", zei de dijkgraaf. Hoofdingelande M.A.J. van der Linde uit Tholen voelde zich 'ge pikt' door de opmerking van De Oude over werkelijke belangeh- groepen en hobbyisten. "De inwo ners zijn verstandig genoeg om te weten, dat er in een agrarisch ge bied als Tholen en St. Philipsland meer speelt dan bloemetjes aan de slootkant. In het nieuwe water schapsmodel is de inbreng van de inwoners 40%. Procentueel komt dat op 10 van de 25 zetels uit, maar het worden er 8. Dat is scha delijker dan een directe vertegen woordiging. Namens de inwoners komt er 1 gezworene in het dage lijks bestuur. Er is dus heel zwaar rekening gehouden met de agra riërs", zei Van der Linde. Enige discussie ontstond er nog over de betaling van de kosten van de waterkering en dan met name het aandeel van grondeigenaren en pachters. De dijkgraaf erkende, dat de cultuurgronden meer be lang bij het waterschap hebben, maar 1 huis gelijk stellen aan 0.6 ha cultuurgrond noemde hij een 'wanverhouding'. "Dat is dermate uit zijn verband gerukt, dat gaat te ver." Van Nieuwenhuijzen noemde het door de werkgroep 'De bakens verzet' geopperde voorstel ook een 'behoorlijk gevoelig compro mis'. "De billijkheid is ermee gediend, dat je de kosten legt waar het be hoort", vond de dijkgraaf, die eerst meende, dat voor het onge-- bouwd, de kosten voor de pach ters waren. J. Versluijs maakte daar bezwaar tegen. "De waterke ring is aller zorg. Ik heb er moeite mee, dat dit in versterkte mate aan het ongebouwd wordt toebe deeld." Volgens griffier J.D. de Korte be talen, na aftrek van 35% voor de ingezetenen, ongebouwd en ge bouwd de waterkeringen op basis van 50% eigenaren en 50% pach ters. De vergadering werd nog even geschorst, waarna de dijk graaf bevestigde, dat het water schap Tholen voor het ongebouwd niet alleen de pach ters wil laten betalen - zoals gede puteerde staten willen - maar eigenaren en pachters. "Dat komt ons het meest billijk voor. De pachters kunnen rechtstreeks aan geslagen worden na de pachtersre gistratie bij de ruilverkaveling." De verkoop van buitendijkse gronden bij St. Philipsland levert het waterschap Tholen maar liefst 540.536 gulden op. Volgens de Dienst der Domeinen is een deel ter waarde van 68.237 gulden geen eigendom van het waterschap. Het niet betwiste deel omvat altijd nog 472.298 gulden. Daarvan wordt 79.760 gulden bestemd voor aankoop van grond voor uit voering van het basisplan water voorziening op St. Philipsland. De algemene vergadering van het waterschap vond het een nuttige bestemming. Op vragen van hoofdingelande L. de Oude ant woordde ambtenaar L. Begthel dat op St. Philipsland voor bijna 300.000 gulden grond is aange kocht en op Tholen zal dat voor 1.5 miljoen gulden zijn: 25 ha 6,00. Hoofdingelande L. Hage stelde bij de rondvraag voor om de hoofdingelanden een bezoek te la ten brengen aan de werken op St. Philipsland, alsmede aan het proefproject zoet water in de Schakerloopolder bij Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 6