THOLENDERWIJS VOORZICHTIG MET VUURWERK! DRANK Tas voor na de kerstvakantie ALS ELKE SECONDE TELT informatierubriek van de gemeente tholen NIEUWJAARSRECEPTIE BURGELIJKE STAND EN DE FEESTDAGEN OPHOKPERIODE VOOR DUIVEN VERGADERING COMMISSIE WELZIJN EN ONDERWIJS OUDEJAARSBESPELING OP GEMEENTELIJKE BEIAARDS KANDIDAATSTELLING VOOR DE PROVINCIALE STATEN WIJZIGING SCHEMA OPHALEN HUISVUIL I.V.M. NIEUWJAAR SPREEKUUR B W GEMEENTEHUIS GESLOTEN Vrijdag 28 december 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 DONDERDAG 3 JANUARI: maakt meer kapot dan je lief is. Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Woensdag 2 januari 1991 van 17.00 tot 18.00 uur. Ter gele genheid van het nieuwe jaar 1991 houdt het gemeente bestuur een receptie voor de inwoners van Tholen, besturen van verenigingen, instellingen en organisaties, directies van bedrijven, alsook andere relaties. Met nadruk wordt gesteld dat de nieuwjaarsreceptie voor ie dereen toegankelijk is, dus ook voor u! De receptie wordt gehouden in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. Voor wat betreft geboorte-aangiftes wijzen wij erop, dat deze wette lijk uiterlijk de derde dag na de geboorte dienen plaats te vinden. Daarbij tellen de zaterdag en de zondag niet mee, terwijl ook de wet telijk erkende feestdagen (bijv. Nieuwjaarsdag) voor de berekening van de termijn van 3 dagen buiten beschouwing blijven. Voorbeeld: Indien vandaag, vrijdag 28 december een geboorte plaatsvindt, kan tot uiterlijk 3 januari aangifte worden gedaan. Wij verzoeken u met het bovenstaande rekening te houden en tevens met het feit dat het gemeentehuis op woensdag 2 januari 1991 pas om 10.00 uur voor het publiek geopend is. Thoolse Volkslied - Alle Jahren wieder - Scheiden doet lijden (Now is the hour) - From the time you say goodbye - Les trois cloches Vineta klokken Wispering hope Psalmen 68 - 121 -98 - O Nederland let op uw zaak - Bede voor het Vaderland - Gelukkig is het land Ga niet alleen door 't leven Vaste rots van mijn behoud Wat de toekomst brenge moge Home on the range Home sweet home Auld lang syne Abide with me Sa/ut d'amour We'll meet again Uren, dagen, maanden, jaren Op donderdag 3 januari 1991 komt de commissie welzijn en onder wijs voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. Deze vergadering, die om 16.00 uur begint, is open baar. Elke belangstellende is van harte welkom en kan vooraf ge bruikmaken van het spreekrecht. Op de agenda staan onder meer de navolgende onderwerpen: Verhoging subsidiebedrag Federatie Maatschappelijke Dienstver lening. Per brief van maart 1990 heeft de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening (FMD) gevraagd om een aanpassing van de begro ting door optrekking van het bedrag per inwoner van f 8,16 naar f 10,52. Bedoelde verhoging zou in moeten gaan per 1 januari 1991. Tot op heden is de situatie als volgt: Bij de FMD is sprake van 6,5 formatieplaatsen, inclusief leidingge venden voor het algemeen maatschappelijk werk in Tholen, Sint- Philipsland en Schouwen-Duiveland en uitvoering van taken in het kader van de Regeling Opvang Asielzoekers in Sint-Philipsland en Schouwen-Duiveland. Dit wordt op de onderstaande wijze be kostigd: 5 plaatsen door de gemeenten, 0,625 plaats door herbezettingsgel- den en 7 maal 24-uurs bereikbaarheid, 0,875 plaats uit middelen bestemd voor de gezinszorg. Daarnaast betalen de gemeenten f 1.350,— per formatieplaats aan vervoerskosten en f 9.500,— per formatieplaats aan apparaatskosten. De FMD wenst per 1 januari 1991 volledige subsidiëring door de ge meenten van de 6,5 formatieplaats met aanpassingen in de richting van vervoers- en apparaatskosten. Gevraagd is de vervoerskosten per formatieplaats op te trekken van f 1.350,— naar f 5.000,—. Een van de belangrijke onderdelen in die opstelling is dat indertijd gelden vanuit het ministerie van toen CRM geheten, bedoeld voor de gezinszorg, structureel zijn geïnvesteerd in een formatieplaats bij het algemeen maatschappelijk werk. Met de overgang van de gezinszorg naar de ABWZ vervalt die investering en dient hiervoor een oplossing te worden geboden door de gemeenten. Naast het verzoek van de FMD aan alle gemeenten is tevens een ver zoek richting Schouwen en Sint-Philipsland gegaan voor een extra 0,5 formatieplaats t.b.v. het werk dat wordt verricht in het kader van de opvang asielzoekers. Dit verzoek is positief beoordeeld. Uitgebreid overleg en onderzoek maakt dat het volgende voorstel is geformuleerd: Er wordt uitgegaan van 5 maatschappelijk werkenden en 1 (i.p.v. 1,5) leidinggevende. De halve formatieplaats voor de op vang van asielzoekers dient te worden bekostigd uit de zogenaamde ROA-gelden die via Schouwen en Sint-Philipsland beschikbaar ko men. Op die manier kan de huidige bezetting van 6,5 formatieplaats worden gehandhaafd en subsidiëren de aangesloten gemeenten 6 formatieplaatsen. De afkoopsom voor apparaatskosten wordt gesteld op f 9.500,— per formatieplaats en die voor de vervoers kosten op f 3.500,—. De salariskosten f 409.421,— en vervoers- (f 21.000,— en apparaatskosten f 57.000,— vragen om een to taal te subsidiëren bedrag van f 487.421,—, hetgeen een bedrag van f 9,49 per inwoner betekent. Voor Tholen gaat het alsdan om een bedrag van f 181.069,20. In de begroting 1991 is rekening ge houden met f 155.694,—, zodat de gemeenteraad zal worden voor gesteld het resterende bedrag van f 25.375,20 bij te ramen. De commissie wordt om advies gevraagd. In de commissie wordt eveneens een advies gevraagd over het toe kennen van een subsidie aan het Bureau Slachtofferhulp Zeeland voor de jaren 1991 en 1992 en het verlenen van een subsidiebedrag met ingang van 1991 aan de Cliëntenbond ex-cliënten uit de geeste lijke gezondheidszorg. Op maandag 31 december a.s. verzorgt gemeentelijk beiaardier Ge rard de Waardt een oudejaarsbespeling op de beiaard in de toren bij de N.H. Kerk te Sint-Maartensdijk van 9.30-10.30 uur en op de stad huisbeiaard te Tholen van 11.00-12.00 uur. Op het programma staan de navolgende werken: Behalve schade aan land- en tuinbouwgewassen veroorzaken verwil derde duiven, die zich veelal in kolonies ophouden op kerken en hoge gebouwen, veel ongemak en vervuiling. Om preventief tegen deze verwilderde duiven te kunnen optreden, door de dieren te bejagen, is in overleg met de afdeling Fauna van de Koninklijke Jagersvereniging afdeling Zeeland, de besturen van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Zaterdagvliegers en de Zuid-Nederlandse Bond van Postduivenhouders afdeling Zeeland besloten, een ophokgebod voor postduiven vast te stellen, zodat on der de postduiven geen slachtoffers vallen. De periode waarvoor dit gebod geldt loopt van: zaterdag 5 januari 1991 t/m zaterdag 19 januari 1991 (m.u.v. de daarin vallende zondagen 6 en 13 januari) N.B. Het ophokgebod geldt voor vierentwintig uur per etmaal. Op dinsdag 22 januari 1991 aanstaande zal plaatshebben de kandi daatstelling voor de verkiezing van de leden van de provinciale staten. Op die dag kunnen, van 's ochtends negen uur tot 's middags drie uur, bij de voorzitter van het hoofdstembureau, of bij het door deze aan te wijzen lid van dat bureau, op de secretarie van de gemeente Middelburg, Stadhuisstraat 2, worden ingeleverd kandidatenlijsten als bedoeld in artikel H1 van de Kieswet. De formulieren voor de kandidatenlijsten, voor de verklaring met be trekking tot het plaatsen van de aanduiding van de politieke groepe ring boven de lijst, voor de verklaringen van ondersteuning en voor de verklaringen van instemming zijn ter gemeentesecretarie koste loos verkrijgbaar tot en met de dag van de kandidaatstelling. Datum: 28 december 1990 De burgemeester van de gemeente Tholen, H.A. van der Munnik Wanneer je je oor zo hier en daar eens te luisteren legt, hoor je som mige mensen die 'gepakt' zijn wegens het rijden onder invloed zeg gen: 'Pech gehad; ze moesten mij weer hebben'. 'De politie moest eens wat zinnigers doen dan loeren op mensen die in het café zitten' en meer van dergelijke uitspraken. Er klinkt iets door van: eigenlijk was het niet mijn schuld maar die van een ander; de omstandigheden waren de schuld en daar ben ik het slachtoffer van geworden. Zo'n reaktie is eigenlijk nog wel te be grijpen want het is niet leuk om te moeten zeggen: 'Ik ben fout'. Maar zo'n reaktie is voor wat betreft het rijden onder invloed niet juist. Rijden onder invloed overkomt je namelijk niet zo maar. Nog sterker gezegd: het is ONMOGELIJK dat je een bekeuring krijgt op grond van art. 26 van de Wegenverkeerswet (rijden onder invloed) als je niet aan 2 voorwaarden voldoet. Je móet namelijk én gedron ken hebben én daarna achter het stuur kruipen. Voldoe je niet aan beide voorwaarden dan kun je onmogelijk gepakt worden. Als je na melijk drinkt en je rijdt daarna niet meer, kun je onmogelijk geverbali seerd worden wegens het rijden onder invloed. En rijd je in je auto maar heb je niet gedronken, ook dan zul je niet 'gepakt' worden we gens drankgebruik. Kortom, of je wel of niet gepakt wordt wegens het onder invloed rijden ligt niet aan de politie of omstandigheden, welnee, dat ligt zuiver en alleen aan jezelf. De gevolgen van het rijden onder invloed kunnen dermate ernstig zijn dat het zeker de moeite waard is om er eens wat serieuzer mee om te gaan. Populair gezegd: Moet je nog rijden, drink dan niet: Moet je nog drinken, rijd dan niet. Vorige week maakten wij in deze rubriek reeds melding van het feit dat in een periode van 14 dagen in de gehele gemeente slechts een maal huisvuil (en containers geledigd) wordt opgehaald. Voor wat betreft de gehele kern Tholen was dat gisteren/terwijl van daag (28 december) de buitenroute oost en west wordt gereden. Het schema voor volgende week luidt als volgt: Woensdag 2 januari: Oud-Vossemeer, de gehele kern Poortvliet en Scherpenisse Donderdag 3 januari: Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk Vrijdag 4 januari: Stavenisse en vooruitlopend op week 2 (1991) bedrijfscontainers in de kern Tholen Maandag 31 december en dinsdag 1 januari is de gemeentelijke stortplaats 'Tuttelhoek' de gehele dag gesloten. Op woensdag 2 ja nuari is de stortplaats pas vanaf 9.00 uur geopend. Vuurwerk mag in de gemeente Tholen alleen verkocht worden op za terdag 29 december en op maandag 31 december 1990. Het mag alleen afgestoken worden op zondag 30 december tussen 08.00 en 20.00 uur, op maandag 31 december van 08.00 tot in de nacht van Oud en Nieuw tot 02.00 uur. In die paar uren gebeuren er nog elk jaar zoveel ongelukken met vuurwerk, dat we maar blij moeten zijn dat we niet het hele jaar onze gang kunnen gaan. Tijdens de afgelopen jaarwisseling en de uren daarna moesten weer honderden mensen na een ernstig ongeval met vuurwerk in een ziekenhuis en door een huisarts worden behan deld. De meest voorkomende verwondingen waren verbrandingen, oogletsels en open wonden. Het is dus bepaald niet overbodig om in dit artikel nog eens te wijzen op de risico's van vuurwerk. En hoe we die risico's zo klein mogelijk kunnen houden. Waar de problemen zitten Ongelukken met vuurwerk worden veroorzaakt doordat de lading op de verkeerde plaats of het verkeerde moment explodeert. Dat kan gebeuren omdat er aan het vuurwerk zelf iets mankeert. Maar in ver reweg de meeste gevallen gebeuren ongelukken met vuurwerk door dat men er zelf mee gaat experimenteren of er onverstandig mee omgaat. Hoe ontstaan die ongelukken, waar zit het probleem? Vuurwerk wordt vaak in de hand aangestoken en dan weggegooid. Dat is rond uit gevaarlijk, omdat nooit met zekerheid te voorspellen valt wanneer het vuurwerk zal ontploffen, en waar het precies terecht zal komen. Ook is het een slechte gewoonte om 'weigeraars' opnieuw aan te steken. De lont kan al zover zijn opgebrand, dat de zaak bij de her nieuwde poging onmiddellijk explodeert. Vuurwerk dat de lucht in schiet veroorzaakt vaak ongelukken omdat het een andere koers volgt dan de bedoeling was. Vuurwerk dat zichzelf voortbeweegt en daarbij met opzet een grillige baan volgt (voetzoekers, gillende keu kenmeiden, luchthuiiers) is officieel verboden. Datzelfde geldt voor vuurwerk dat in de hand moet worden afgestoken (strijkers). Veel vuurwerk veroorzaakt een knal. De wet schrijft voor, dat die knal nooit harder mag zijn dan 150 decibel. De fabrikanten gaan wat dat betreft vrijwel tot de grens. En je zou het beslist niet geloven: er zijn nog steeds mensen die zelf met vuurwerk experimenteren. Wat levensgevaarlijk is, want meestal explodeert zelfgemaakt vuurwerk onverwacht en op het verkeerde moment. Laat het maken van vuur werk daarom aan expers over. Vuurwerktips Als we ons aan de volgende punten houden, blijven de risico's van vuurwerk redelijk binnen de perken: Koop alleen vuurwerk van een goede kwaliteit waar een Neder landse gebruiksaanwijzing bij zit. De winkelier met een vergun ning kan je herkennen aan een biljet met de tekst: 'Verkoop Vuurwerk, Roken en Open Vuur Verboden'. Vuurwerk mag in de gemeente Tholen afhankelijk van de soort al leen worden verkocht aan personen die 16 jaar of 18 jaar en ouder zijn. Koop geen pakket Kindervuurwerk voor de kleintjes. Koud vuur bestaat niet, vuurwerk voor kinderen evenmin. Steek vuurwerk alleen af op het moment dat het officieel toegestaan is. Lees de gebruiksaanwijzing van tevoren. Op het moment dat je vuurwerk mag afsteken is het donker en dan is de instructie niet te lezen. Steek vuurwerk alleen aan met iets dat gloeit, zoals een branden de sigaar of sigaret. Een vlam van een aansteker of lucifer kan de lont ergens in het midden aansteken en dat verkort de tijd tot ex plosie. Steek geen vuurwerk aan dat een beschadigde of gebroken lont heeft. Vaak zijn dat aanstaande weigeraars, of leveren ze andere ontstekingsproblemen. Steek weigeraars nooit opnieuw aan. De kans dat er geen tijd is om op een veilige afstand te komen, is veel te groot. Steek elk vuurwerk apart aan. Vuurwerk bundelen is levensge vaarlijk. Steek vuurwerk nooit in de hand af. Zet vuurpijlen voor het afste ken in de fles. Die fles moet ingegraven zijn en in de grond, zodat hij niet kan omvallen als de vuurpijl omhoog gaat. Is de grond te hard of bevroren, dan kan de fles gedeeltelijk met zand worden gevuld. Denk aan de huisdieren. Hun oren zijn veel gevoeliger voor knal len dan de onze. Houd ze binnen en zelfs daar hebben ze het al moeilijk genoeg. Ruim na het afsteken zo veel mogelijk op straat de rommel op. Daarmee voorkom je, dat er de volgende dag allerlei 'weigeraars' worden verzameld en opnieuw afgestoken. Vuurwerk en kerkdiensten Bijzondere aandacht vragen wij voor de kerkdiensten die met name op zondag 30 december, maandag 31 december en dinsdag 1 janua ri op tal van plaatsen in de gemeente zijn gepland. Wij doen een ernstig beroep op iedereen op die tijdstippen in de om geving van kerkgebouwen geen vuurwerk af te steken. Gelukkig Nieuwjaar Wie de inhoud van dit artikel in de praktijk toepast, kan optimistisch de jaarwisseling en het nieuwe jaar tegemoet zien: de kans dat vuur werk roet in het eten gooit, is klein. Maar nogmaals: voorzichtigheid blijft het parool. Op maandag 31 december 1990 houdt het college van burgemees ter en wethouders van Tholen geen spreekuur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-8330. Op maandag 31 december is het gemeentehuis de gehele dag geslo ten en telefonisch niet bereikbaar. Op woensdag 2 januari zijn wij weer geheel tot uw dienst, zij het dat het gemeentehuis eerst vanaf 10.00 uur voor het publiek zal zijn geopend. Kinderen van o.b.s. De Rieburch tonen de tassen met het vignet van de school. Tijdens de laatste schooldagen van het jaar 1990 werd op vele scholen op Tholen en Sint- Philipsland aandacht geschonken aan het Kerstfeest. Na deze vie ring brak voor de kinderen de Kerstvakantie aan. Deze kinderen van de openbare basisschool De Rieburch in Sint-Maartensdijk gingen de vakantie in met een draagtasje waarop het embleem van de school staat afgedrukt. Ruim 200 kinderen kunnen er in het vervolg hun huiswerk in mee nemen. Ook het beeldje van de schaatser met stoel voor de school ontving een tasje. Omcjat het leeg was werd het schaatsertje niet uit evenwicht gebracht. Op het stoel tje daalde neer waar kinderen voor de vakantie van dromen: even lag er iets wat op sneeuw be gon te lijken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 5