Alle zeilen bijzetten in 1991 ondanks unieke suikerbieten Toby Hage 5e op WK Vol Haestinge bij Kerstviering Dure haast voor kerstviering Pierenspitten langs Oesterdam mag niet nAHHMiAAA GRANDIOZE KEUKENSHOW AFRIKA STERFT VAN DE HONGER GIRO 555 Geslaagden Rode Kruis Eiken landhuis Molenwieken goed opgeknapt Tholenaar tevreden met behaalde resultaat Philadelphia viert Kerstmis Vrijdag 28 december 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Voorzitter Van Tilbeurgh vereniging bedrijfsvoorlichting: De vraag naar het telen van andere gewassen dan graan wordt groter. Zijn deze in onvoldoende mate aanwezig, dan zullen de boeren in 1991 alle zeilen bij moeten zetten om hun zaak boven water te houden. DAT LATEN WE TOCH NIET GEBEUREN! DEN HAAG Aardappelen Zoet water Toby Hage, lid van de Thoolse damclub De Eendracht, is 5e geworden op het Wereld Kampioenschap dam men voor aspiranten dat werd gehouden in het Over ijsselse Westerhaar. De kersverse Nederlandse kampioen moest 2 Russen en 2 Nederlanders voor zich dulden, maar Polen, Fransen en een Belg liet hij achter zich. "Ik ben desalniettemin tevreden met dit resul taat," aldus een vermoeide Hage, die na alle commotie van de laatste weken een kerstvakantie wel zag zitten. Stroeve start Aanval Onduidelijkheid over openbaarheid weg bij Ondernemerscentrum "Ik had veel haast, want ik moest naar een kerstviering op de school van mijn dochter en was verlaat," zei J.C.F. vrijdag tegen de Thoolse kantonrechter mr. H. Bruin. Een snelheidsovertreding op de Krabbenkreekweg leverde hem een boete op van 200 gulden. Openbare weg Geen deel III Voor de zoveelste keer moest de Thoolse kantonrech ter een aantal pierenspitters uit de doeken doen, dat de Oesterdam een waterkerende dijk is. Spitten mag bij die dijken - met vergunning van de Deltafederatie én in aangewezen spitvakken - vanaf 100 meter uit de teen van de dijk. Zonder vergunning moet men minimaal 500 meter uit de teen van de dijk blijven. Bij een dam (een zogenaamd kunstwerk) geldt met vergunning een afstand van 25 meter. Dijkovergang KEUKENS - BADMEUBELEN 1.200 m2 SHOWROOM Kunststof beige met eiken lijst BASISBLOKPRIJS 3750,- Wit gelakt landhuis met goudkleurige bies BASISBLOKPRIJS 5050,- 2 zijden afgerond witte nerf met grijze bies BASISBLOKPRIJS 4150,- BASISBLOKPRIJS 4950,- Openingstijden: INDUSTRIEWEG 1-3 HULST Tel. 01140-19255 Dat betoogde voorzitter M.A.H. van Tilbeurtgh van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting Tholen en Sint-Philipsland tijdens de na jaarsvergadering in café Tolrust in Poortvliet. Van Tilbeurgh wees de 70 aanwezigen op het feit, dat door de graanpolitiek uit Brussel vele ontracten voor gesubsidieerde gewassen (die aan de graanprijzen zijn gekoppeld) een lage prijs te zien zullen geven. Een alternatief gewas zoals de teunisbloem, kent zo zijn beperkingen, aldus de voorzitter. Van dit gewas is mo menteel voldoende produkt geteeld. Terugkijkend op het afgelopen jaar stelde Van Tilbeurgh vast dat de suikerbieten voor een 'unicum' hebben gezorgd. Gemiddeld be draagt de opbrengst ongeveer 70 ton per hectare (tegen 55 ton ge middeld). Deze opbrengst over treft de oogst van 4 a 5 jaar geleden toen 61 ton per hectare al een record was. De hoge op brengst is volgens Van Tilbeurgh vooral te danken aan de gunstige weersomstandigheden waardoor de produkten goed waren binnen te halen terwijl het vochtpercenta- ge rond de tien a elf procent lag (tegen 16 gemiddeld). Ook graan en graszaad waren goed (behalve de vroege graszaadteelt). De kilo-opbrengst van aardappe len bleef wat achter. Vooral de fri- tesaardappelen brachten door de droogte minder kilo's op. De prij zen van de vrije produkten bena dert Van Tilbeurgh positief. 'Minimaal kostendekkend', aldus DE SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES de voorzitter. De relatief goede opbrengsten zijn volgens Van Til beurgh te danken aan de goede structuur van de grond maar ook aan de sterke rassen die de boeren ter beschikking staan. Voorlichtinger L.N. Bax hield een inleiding over het beleid ter bestrijding van de aardappelmoe heid (AM-Beleid). Hiervoor be reidt de rijksoverheid een beleid voor dat in 1997 van kracht wordt. Hierin wordt de teelt gere guleerd. Volgens Bax is het be langrijk om nu al rekening te houden met deze afgekondigde maatregel om de teelt hier moge lijk te houden. De ziekte - die aanvankelijk in de noordelijke veenkoloniën werd aangetroffen - heeft zich uitge breid naar de Flevopolders en ook op enkele plaatsen in het Zuid westelijk kleigebied. Volgens Bax gaat het erom te leren van wat er elders met de teelt gebeurd is. Het planten van resistente aardappe len kan volgens de voorlichter goed werken. "Als je hoort wat die molenwiek allemaal teweeg heeft gebracht, zal die ook best wat mankeren. Zo niet, dan is de renovatie zeer goed uitgevoerd," zei L.C. Vroegop tot hilariteit van de overige raadsle den. Hij reageerde daarmee op een discussie over de vraag van de SGP om een betere afrastering bij de molen op de Oostdijk. Aanlei ding daartoe was, dat onlangs iemand een klap van de molen wiek kreeg. "Een gevaarlijke si tuatie," aldus de SGP. De burgemeester twijfelde eraan, of de betrokkene niet over de aanwe zige afrastering was gestapt en daardoor te dicht bij de wieken was gekomen, want nog nooit eer der had hij een dergelijke klacht gehoord. H. Geluk vulde aan dat zelfs twee vrachtwagens door de molenwieken zouden zijn geraakt. Het aaltje - dat de moeheid ver oorzaakt - kent volgens de voor lichter diverse gezichten. Het is van belang om te onderzoeken welk type aaltje er zich in de grond bevindt om zo te bepalen welk ras het meest geschikt is om te poten. Volgens Bax is het moei lijk wanneer blijkt dat het uitge zochte ras niet voldoende als comsumptie-aardappel opbrengt. Een kleine haard aaltjes onttrekt de groei aan de aardappel. De Am-resistente rassen doden het aaltje niet. "Voor het zuidwesten is het belangrijk om vooruit te lo pen op het overheidsbeleid. Een maal besmet, blijft als besmet gebied verklaard worden." Vol gens de voorzitter is het de taak van de boeren om zelf de eventue le besmetting op te sporen door zelf intensief de grond te be monsteren. Bax zette verder uiteen hoe het proefproject met zoet water in de Deurloopolder bij Tholen het af gelopen seizoen is verlopen. Door de inlaat van zoet water wordt het grondwaterpeil gemiddeld met 40 centimeter verhoogd. Volgens het onderzoek zijn - ondanks de droogte - de grondwaterstanden op een 'goed niveau' gebleven. De groei van het gewas was volgens de voorlichter dan ook goed te noemen. De telers van aardappelen zijn po sitief over de inlaat van het zoete water uit het Schelde-Rijnkanaal. Er werd een meeropbrengst be reikt van 5000 kilo per hectare, dat betekent 3500 gulden meer per hectare. Verder zijn ook prei, broccoli, snijbloemen, droogbloe men en knolselderij in het onder zoek betrokken. Voor de groei van groente, snij- en droogbloemen blijkt het verhogen van het grond waterpeil niet voldoende. 'Een re geninstallatie bleek op bepaalde momenten onmisbaar, soms voor een goede opkomst en in andere situaties voor een goede groei,' al dus Bax. Op dinsdag 8 januari houdt de vereniging een studiedag in De Wellevaete te Sint-Annaland. Met 10 punten uit 9 wedstrijden, een +1 score, sloot de jeugdige Tholenaar zijn eerste en tevens laatste aspiranten-WK af. Door zijn 15-jarige leeftijd komt hij vol gend jaar bij de junioren uit, de oudste jeugdcategorie, die van 16 t/m 20 jaar. "Ik heb me daarbij al geplaatst voor de halve finales van Nederland," daarmee vooruitblik kend op nog meer damsucces. Toby kende een stroeve start. Daar waar de andere Nederlanders later in het toernooi de sterke 2 Russen op remise konden houden, had Toby kennelijk teveel ontzag ge had en verloor beide ontmoetin gen. Met twee keurige overwinningen en een remise knokte hij zich na 5 van de 9 te spelen ronden terug in de midden moot. Hoewel de afstand tot de koplopers te groot was geworden, herstelde hij zich evenwel voor het tweede deel. Eerst werd de Fransman Charles de les gelezen. Een effectieve hekstelling zorgde ervoor dat Charles in temponood kwam, een schijf moest prijsgeven en later de partij. Ook Philippe Leruth leek aan de zegekar te worden gebonden. De Belg had een zwakke voorpost, maar ondanks alle dreigingen die Toby in de stand vlocht, pakte Le ruth nog net remise. In de voorlaatste ontmoeting kwam er een klassieke stand op het 100-veldenbord. Hoewel het niet Toby's favoriete spel is, bleek hij het beter te beheersen dan z'n Poolse opponent Mamet. Na alle verwikkelingen zag de Pool zijn positie verslechteren en zag zich toen gedwongen tot het nemen vvjn een noodcombinatie. Maar het overgebleven eindspel wikkel de Toby Hage bekwaam af en mocht 2 punten bij laten schrijven. In de laatste ronde zat de Thole naar weer tegenover een bekende, Kees Thijssen uit Rosmalen. Al leen winst zou Toby Hage nog aan een 4e plaats kunnen helpen. Daarom zocht hij vanaf het begin de aanval, met alle risico's van dien. Ook nu zag het er weer klas- siekachtig uit, alleen kwamen de punten nu niet binnen. Na een on- nauwkeurigheidje werd Toby ver rast door een slagzetje en verloor. Zoals vooraf verwacht gingen de Russen met de eer strijken. Rusta- mov werd le en Filatov 2e. Toby Hage eindigde op de 5e plaats en daarmee kan hij terugzien op een succesvol en leerzaam WK- toernooi. Eindstand: 1. Rustamov (SU) 9-15; 2. Filatov (SU) 9-14; 3. Bar- kel (Westerhaar) 9-13; 4. Thijssen (Rosmalen) 9-13; 5. Hage (Tho len) 9-10; 6. Pijet (Polen) 9-9; 7. Mamet (Polen) 9-8; 8. Hadjuk (Polen) 9-8; 9. Garel (Frankrijk) 9-7; 10. Leruth (België) 9-5; 11. Dautremepuis (Franrijk) 9-4; 12. Charles (Frankrijk) 9-2. Ook bij het sneldamtoernooi dat zaterdag werd gehouden, bleek Rustamov de sterkste te zijn. Toby Hage werd vierde. Het Smalstads Mannenkoor in actie tijdens de volkskerstzang in Haestinge. Met 360 belangstellenden vond zaterdag voor de negende keer de Volkskerstzang in Haestinge te St. Maartensdijk plaats. In de loop der jaren heeft deze Kerstviering een streekfunctie verworven ge zien de belangstellenden van het gehele eiland. Burgemeester H.A. van der Mun- nik sprak het openingswoord, waarbij hij wees op de geboorte van het Christuskind. Hij bracht naar voren, dat Kerstfeest onein dig veel meer betekent dan gezel ligheid. "De winkels puilen uit en we leven in betrekkelijke rust, maar intern rommelt het. Het ziet er niet zo florissant uit. Wie dat niet wil zien, is als een struisvogel. Verstoppen we ons vaak niet te veel? De één krijgt meer te dragen dan de ander in dit leven en de vraag is: kunnen we dat? Als alles bij je vastzit, is Christus de enige hoop. Hij redt ons", zei de burge meester in zijn openingswoord. Pastoor A.J. v.d. Brule uit Tholen las Jesaja 60: 1 t/m 6 en hield daarover ook een meditatie. Ds. D.A. Snijder uit Oud-Vossemeer las het Kerstevangelie uit Lucas 2: 1 t/m 7 en hield eveneens een me ditatie. Jeanet Verkerke uit Tholen droeg Advent voor van Thijs Weerstra. Verder werkten de muziekvereni ging Euterpe o.l.v. Ben van Os en het Smalstads mannenkoor o.l.v. F. gaf grif toe dat hij te hard had gereden (118 km/u), maar wilde aan de rechter toch zijn verhaal kwijt over hoe die overtreding was vastgesteld. "Toen ik aan kwam rijden stapte er plotseling een man de weg op en flitste midden in mijn gezicht met een paarsach tig licht. Levensgevaarlijk, als je daarvan schrikt en het gaat mis, ga je de dijk af en je belandt tien meter lager in het water," gaf F. lucht aan zijn verontwaardiging. Hij reed al zestien jaar auto zon der ooit een ongeluk of een be keuring te hebben gehad en schreef de politie over deze zaak ook een briefje. "Ik neem kennis van uw verontwaardiging, maar ik doe er niets mee," zei de rechter. Bij verstek werd D.F.A.F.S. tot éen boete van f. 180,- veroordeeld voor eveneens te hard rijden. Is een gedeelte van de Nijver- heidsweg bij het bedrijfsverzamel gebouw in Sint-Maartensdijk nu wel of geen openbare weg? Vol gens ondernemer E.J.C. heeft de gemeente hem verteld van niet, maar de politie bekeurde hem juli vorig jaar omdat daar een auto stond die niet APK gekeurd was. De zaak werd door de kanton rechter aangehouden. "Ik wordt in deze zaak als proefkonijn ge bruikt," zei C. Volgens hem is er een speciale bijeenkomst met de gemeente geweest, waarin is gesproken over het stuk weg. "De gemeente kan niets veranderen aan de verkeerswetgeving," aldus de rechter. In de dagvaarding werd de weg als Pluimpotweg aange duid, maar via een plattegrond wees C. erop dat het Nijverheids- weg moest zijn. "Ik zou onder omstandigheden geïnteresseerd zijn in hoe u door de politie bent behandeld, omdat ik daarover gegevens verzamel," zei officier van justitie mr. J.M. Huijgen tegen J.H.L. uit Tholen. Deze was in september op het po litiebureau 'voor een hele nare zaak'. "Toen had de politie het lef om mij ter plekke te bekeuren om dat mijn auto niet APK gekeurd zou zijn. Ik heb er de wachtcom mandant over aangesproken, maar die wilde van niets weten. Dat alles heeft me mateloos geïr riteerd," zei L. Hij had de auto pas gekocht en die laten keuren door de rijksdienst voor het weg verkeer. Kentekenplaten en keu ringssticker zouden worden nagestuurd, maar naderhand werd L. duidelijk dat de rijks dienst de APK was vergeten. De overtreding kostte hem 100 gul den. Bij verstek kregen P.J.L., J.J.H., firma D., A.F.P. en J.M. boeten van 180 gulden. H. van M. uit Sint-Annaland kreeg een boete van 65 gulden omdat het kentekenbewijs deel III in september vorig jaar niet dui delijk zichtbaar achter de voorruit van zijn auto zat. Van M., die de rechter erop wees dat zijn naam met dubbel a geschreven diende te worden, zei dat deel III er wel zat, maar dat het per ongeluk achter het oude was geschoven. Bij ver stek werden J.H.L. en K.M. ver oordeeld tot een boete van 130 gulden. R.B. uit Tholen reed juli vorig jaar op de Grindweg in een onver zekerde auto en had bovendien geen rijbewijs. Voor de rechter vertelde B. 'erg veel spijt' daarover te hebben. De auto was van zijn broer. B., die zonder werk is, is in middels voor de vierde keer ge zakt voor het rijexamen. De kantonrechter nam de eis van de officier van justitie over en ver oordeelde B. tot een boete van 100 gulden voor het rijden zonder rij bewijs en voor het onverzekerd rijden tot een boete van 600 gul den, waarvan 300 gulden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Een kentekenplaat waarmee iets-niet in orde was, werd aan het verkeer onttrokken. H. de V. uit Stavenisse kreeg 40 gulden boete, omdat hij in decem ber vorig jaar met een aanhang wagen had gereden zonder dat daarop een kentekenplaat zat. De V. was vanaf de Engelaarsdijk door de politie gevolgd en in de Bram Groenewegeweg staande ge houden. Hij reed al jaren met een aanhanger en had daarvoor ook een nummerbord. Hij bood aan om de plaat van zijn auto te schroeven en die op de wagen te bevestigen. De politie vond dat goed, maar begon toch een bekeu ring uit te schrijven. De V. stoorde zich daaraan, maar voelde zich nóg ongelukkiger toen bleek dat het ontbrekende nummerbord in de kofferruimte van zijn auto lag. De politie was toen al weg. Jan Wesdorp mee aan de volks kerstzang. Euterpe begeleidde te vens de samenzang, terwijl Ton van Gurp op de piano enkele lie deren van het mannenkoor bege leidde. Kees van Dis en Han Wesdorp zongen bij enkele num mers een solopartij. Euterpe-voorzitter M. van Dam me sprak aan het slot een dan kwoord. De collecte bracht 1400 gulden op. Daarnaast werden er nog 250 programma's verkocht. Janneke Versluijs en Ellie Muller uit Scherpenisse hadden de bloemdecoraties in de stemmig versierde zaal verzorgd. Een aantal leden van het Ned. Ro de Kruis is geslaagd voor de cur sus Module I. Die bestond uit reanimatie, een stukje EHBO en vervoer met en zonder brancard. De geslaagden: Tholen: Trudie Hage, Elly Knuist en Annet Kooistra. Poortvliet: Marinus Slootmaker, Jacqueline van Dijke en Etna van As. Sint-Maartensdijk: Bertje Hectors. Stavenisse: Marina Groos. Sint-Annaland: Peter Uijl. Sint-Philipsland: René van Duu- ren, Jolanda Glasbergen, Petra Vlasveld, Huibert Hoek en Jarco Kosten. In een overvolle Wingerd te Tho len is het kerstfeest gevierd door oudervereniging Philadelphia. De bewoners van het gezinsvervan gend tehuis aan de Annewas in Sint-Annaland, jongens en meis jes van de catechesegroep, fami lieleden en belangstellenden werden verwelkomd door voorzit ter J. Leune. Na het openingsge bed las hij Lucas 1:26-38, waarna Joke Buijs uit Anna Jacobapolder op orgel 'Stille nacht' speelde. De avond werd verder gevuld met een bijdrage van de catechesegroep, waarbij het thema 'de boodschap aan Maria' was. De dames Coby Schot, Sya Polderman en Marjo Fase namen elk een deel voor hun rekening, waarbij ook lichtbeel den werden gebruikt. Maar oók de jongens en meisjes namen een deel van de blijde boodschap voor hun rekening in het vraag- en ant woordspel. Oud-voorzitter ds. M.A. Jansens sloot de avond af met dankgebed. Voorzitter Leune deelde nog mee, dat de catechisaties op 8 januari weer beginnen en dat er op 27 ja nuari een aangepaste kerkdienst zal zijn, samen met de Ned. Herv. Gemeente van Tholen. Mevrouw J.C.M.B. uit Bergen op Zoom was vrijdag voor de tweede keer naar Tholen gekomen, om duidelijkheid te krijgen. Ze is be- roepsspitter en werd in mei vorig jaar bekeurd, omdat ze op 65 me ter van de Oesterdam aan het spit ten was. Kantonrechter mr. H. Bruin vertelde haar dat bij de rijkspolitie te water een aanvul lend proces-verbaal was gevraagd (in juni werd deze zaak aangehou den voor nader onderzoek). Daar uit bleek dat de Oesterdam géén dam is, maar een waterkerende dijk. Bovendien is daar geen spit- vak aangewezen. "In 1986 en 1987 was daar altijd wél een spitvak," beweerde B. Vol gens haar is na het gereedkomen van de Oesterdam nooit iets aan de vergunning veranderd. Ze vond bovendien de Oésterdam een dam. "Er is toch aan twee kanten water. Bij een dijk is er aan één kant wa ter en aan de andere kant land," meende ze. "Noemt u de Afsluit dijk dan ook een dam en geen dijk," antwoordde mr. Bruin daarop. Hij nam de eis van offi cier van justitie mr. J.M. Huijgen over, die voor deze ene keer met een boete van 75 gulden volstond. Twee zussen van mevrouw B., A.J.M.B. uit Halsteren en P.C.M.B. uit Bergen op Zoom, waren samen met F.J.S. uit Bergen op Zo'om bekeurd wegens het pie renspitten op de slikken bij Sint- Annaland. Zij stonden 40 meter uit de dijk, maar beweerden dat in de bijzondere bepalingen van hun vergunning stond dat ze buiten de 32 meter mochten komen. Ook wezen ze op de aanwezigheid van een door het waterschap toegesta ne dijkovergang. De drie hadden zo het een en ander aan te merken op het gedrag van de politie. Hoe wel ze samen stonden te spitten, waren alleen de personalia van S. genoteerd. Desondanks kregen ook de beide dames in februari een bekeuring thuis. Twee agenten hadden met hen gepraat, maar niet gezegd dat ze in overtreding waren. Ze verklaarden, semi- professionele pierenspitters te zijn. De rechter hield de zaken aan voor nader onderzoek. Voor T.J. van T. uit Lepelstraat kende de rechter geen pardon. Hij kreeg een boete van 130 gulden wegens het op 60 meter uit de dijk spitten op de Slikken van den Dortsman bij Sint-Maartensdijk. "Daar waren ook anderen bezig. Zelf deed ik het voor de eerste keer, ik heb een grote visvergun ning," zei de verdachte. Officier Huijgen vond Van T. geen uitzon deringsgeval en eiste f. 155,-. Die zelfde boete kregen A.F.V., A.A., A.S. van H. en F.J.M.K. bij verstek. De keuken is in iedere maat leverbaar :;X De keuken is in iedere maat leverbaar De keuken is in iedere maat leverbaar De keuken is in iedere maat leverbaar alle dagen open v.a. 9.30 - 18.00 uur zaterdag v.a. 9.30 - 17.00 uur zondag geopend van 14.00 - 18.00 uur 1 jan. 1991 nieuwjaarsdag gesloten naast MORRES MEUBEL f

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 11