Aangepast sporten De kleine dingen Vakantie in bestemmingsplannen 300 Leden niet iets om trots op te zijn Een Kerstverhaal? Was 't maar waar! Voorlichting bestuur Zeelandbrug Nieuwjaars receptie Traverse Zonnemaire Prov. kantoren dicht Kerstherberg ANIB-voorzitter F. Janmaat tijdens kerstbingo in Meulviiet: Volgende week wel prijzen I Donderdag 20 december 1990 Hoeveel ruimte er nog is in bestemmingsplannen in Zeeland vóór nieuwe zomerwoningen, kampeerterreinen, hotelaccom modatie en appartementen heeft het dagelijks bestuur van de provincie op een rijtje gezet voor provinciale staten. Informatiecentrum Tijdens de kerstmiddag van de ANIB afd. Tholen/St. Philipsland maakte voorzitter F. Janmaat bekend dat de afdeling thans 300 leden heeft. 't Is weer zo ver. Een groene Volvo stopt bij ons erf. Schuw wordt er rond gekeken, vlug een portier geo pend en zonder wroeging iets neergezet. Vul horizontaal de gevraagde woorden in, zodat de letters in de grijze vakjes (achter elkaar gezet) een spreuk vormen van een bekende dichteres. 10 16 18 21 ABDIJ Wie lichamelijk of geestelijk gehandicapt is en wil sporten, kan te rade gaan bij de Zeeuwse Sportraad in Middelburg. In de brochure "Aange past sporten in Zeeland" geeft de raad aan welke mogelijkheden er zijn voor georganiseerde sportactiviteiten. Ook wordt informatie ver strekt over de stichting Vervoer gehandicaptensport en er wordt ver meld welke sportaccommodaties bereikbaar en bruikbaar zijn voor gehandicapten. De sportactiviteiten zijn gerangschikt naar de handicap: lichamelijk, lichamelijk en geestelijk, geestelijk, blinden en slechtzienden, (ex)hartpatiënten, mensen met cara en reumapatiënten. De overkoepelende organisaties en contactadressen completeren de brochure. "Aangepast sporten in Zeeland" is verkrijgbaar bij de Zeeuwse Sport raad, postbus 407, 4330 AK Middelburg, 01180-82500, en bij het provinciaal informatiecentrum. Abdij 9, postbus 6001,4330 LA Mid delburg, 01180-31400. Begin volgend jaar worden de verkeersmaatregelen op de door gaande weg in Zonnemaire uit gebreid. Maandag zijn de inwo ners van het Schouwen-Duive- landse dorp geïnformeerd over de ingrepen die moeten leiden tot grotere verkeersveiligheid en het terugdringen van geluids- en tril- lingsoverlast. Langs de Zuidweg (vanaf de I.M. van der Bijlstraat) en de Oprit tot aan de Dijk van Bommenede wor den trottoirs aangelegd, waar door de situatie voor voetgangers veiliger wordt. Waar een huis di rect aan de weg staat, wordt de straat zo smal dat tegemoet ko mend verkeer op elkaar moet wachten. De bestrating wordt vernieuwd. Door de klinkers in ke- perverband te leggen, wordt het verkeerslawaai minder. De kruising Zuidweg-Oprit/Oost- weg-Breedveld wordt verhoogd, waardoor een plateau ontstaat dat 12 centimeter hoger ligt dan de straten. Op de Blooisedijk ko men er twee plateaus bij: een bij de Rietdijk en een bij de bebouwde-komgrens. De plateaus die nu al op de Blooi sedijk en in de Zuidweg liggen, bewijzen hun diensten. Niette min is bij onderzoek komen vast te staan, dat veel automobilisten op de Blooisedijk nog te hard rij den. In de richting Brouwersha ven rijdt 43 procent harder dan de toegestane 50 kilometer en richting dorp gaat het om 48 procent. De gemeente Brouwershaven en de provincie voeren het werk ge zamenlijk uit. De instanties reke nen daarmee elk 120 duizend gulden kwijt te zijn. Woensdag 6 maart zijn er verkie zingen voor provinciale staten. Wat het provinciaal bestuur zoal doet, welke invloed dat heeft op de burger en hoe de burger omge keerd invloed kan uitoefenen op het bestuur wordt verduidelijkt in het voorlichtingsprogramma Be- stuursbeeld. Bestuursbeeld be staat uit een diaserie en een bro chure. Groepen kunnen in het provinci aal informatiecentrum voorlich ting krijgen over taak en werk wijze van het provinciaal bestuur. De diaserie wordt dan getoond en er wordt een nadere toelichting gegeven door de provinciale voor lichters. Nadere informatie over groepsbe zoek is verkrijgbaar bij publieks voorlichter mevr. W. de Graaf, postbus 6001, 4330 LA Middel burg, 01180-31400. Tot en met vrijdag is in vereni gingsgebouw De Brug in Co- iijnsplaat nog te zien de tentoon stelling over de bouw van de Zee landbrug. De openingstijden zijn van een tot vijf uur 's middags. Foto's en een maquette tonen aan hoe de vijf kilometer lange brug is gebouwd. Op de tentoonstelling is verkrijg baar het proyinciaal informatie blad De Zeelandbrug, waarin ook aandacht wordt besteed aan de bouw. Andere elementen die aan bod komen, zijn de financiering met de tol, de tarieven per 1 april volgend jaar, de overgang van de bootverbinding naar de brug en het verkeersaanbod. Behalve op de tentoonstelling is het informatieblad verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecen trum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180- 31400, en bij de dienstkringkan- toren van provinciale waterstaat: Zierikzee, Havenpark 8; Goes, Kloetingseweg 46; Middelburg, Het Groene Woud 1; Axel, Zuid singel 4. IETTWS Voor het merendeel gaat het om de afwerking van al in uitvoering zijnde plannen, zoals 115 zomer woningen en 70 appartementen in Den Osse, Brouwershaven, en 338 staanplaatsen en 17 zomer woningen op Stelleplas, Hein- kenszand. Voor 200 zomerwoningen in het plan Vossekaai in Oostburg wordt realisering op korte termijn niet voorzien, doordat er zich geen ini tiatiefnemers hebben aange diend. Nieuwe plannen in voorbereiding zijn die voor Domburg, Badhotel met 190 plaatsen in hotel en ap partementen, en Vlissingen, Bou levardhotel met 308 plaatsen. Van het plan Gorishoek op Tholen met 100 zomerwoningen schrij ven gedeputeeerde staten, dat met de gemeente overleg is ge voerd, maar dat het plan niet ver der in procedure is gebracht. Ook 300 kampeerplaatsen in Oranje zon, gemeente Veere, zullen vol gens gs niet op korte termijn worden gerealiseerd. Andere plannen die in het over zicht worden vermeld zijn, Brui- nisse, Aqua Delta met 66 kampeerplaatsen, Kortgene, Veerse Meer 11 zomerwoningen, Valkenisse, Galgewei 32 zomer woningen, Westkapelle, Joosses- weg 6 zomerwoningen, Borsele, Scheldeoord 64 kampeerplaat sen, Hontenisse, De Vogel 18 zo merwoningen en 35 appartemen ten, en Kapelle, Stormezandepol- der 145 zomerwoningen. De lijst is ter kennisneming aange boden aan de statencommissie voor ruimtelijke ordening. De commissie had om het overzicht gevraagd. Drinkputten, hoogstamboom- gaarden, heggen, houtwallen, oude bomen, eendekooien, knot wilgen, welen, kreken, vliedber gen - zij zijn de stoffering van het Zeeuwse landschap, ook wel klei ne landschapselementen ge noemd. In de brochure "Het zijn de kleine dingen..." worden zij alle beschre ven. Vermeld wordt welk (agra risch) nut zij dienen of dienden. Ook wordt duidelijk gemaakt wel ke bemoeienis het provinciaal bestuur heeft met de kleine land schapselementen, zoals de subi- sidiëring van de stichting Land schapsverzorging Zeeland. "Het zijn de kleine dingen..." is sa mengesteld door het bureau voorlichting. De brochure is ver krijgbaar bij het provinciaal infor matiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400 en bij de dienst- kringkantoren van provinciale waterstaat: Zierikzee, Havenpark 8; Goes, Kloetingseweg 46; Mid delburg, Het Groene Woud 1; Axel, Zuidsingel 4. De kantoren van provinciehuis, provinciale waterstaat, dienst- kringen provinciale waterstaat en provinciale planologische dienst zijn van 24decembertot 2 januari gesloten. Op het kantoor van de provinciale stoombootdiensten wordt met beperkte bezetting gewerkt. Maandag 2 januari zijn het provin ciehuis en de provinciale planolo gische dienst na 16.00 uur niet meer telefonisch bereikbaar. Van af dat tijdstip zijn er nieuwjaarsbij eenkomsten voor het personeel. Het provinciaal informatiecen trum, Abdij 9, Middelburg, is van 24 december tot 7 januari geslo ten. De eerste dagen van het nieuwe jaar worden gebruikt om het voorlichtingsmateriaal te in- ventariserèn. De nieuwjaarsreceptie van de provincie wordt zaterdag 5 janu ari in het Statenzaalcomplex in Middelburg gehouden. De com missaris van de koningin en zijn echtgenote zullen van 16.00 tot 18.00 uur namens het provinci aal bestuur de gasten ontvangen in de ontvangkamer in de voor malige ambtswoning en de voor zaal van de statenzaal. Bij grote toeloop kan de glazen omloop aan het Abdijplein bij de ruimten worden betrokken. Het trio Leen Zietse zorgt voor de muzikale omlijsting. De nieuw jaarsbijeenkomst wordt afgeslo ten met het gezamenlijk zingen van het Nederlandse en Zeeuwse volkslied. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 "Eerst denk je dan: dat gaan we uitgebreid vieren. Maar als je goed nadenkt besef je, dat een bond zoals wij hebben eigenlijk overbodig moest zijn. Dus het is niet iets om trots op te zijn". Niet temin kreeg het driehonderdste lid, mevrouw Sinnema uit St. Maartensdijk, die wegens ziekte afwezig was, enkele attenties. Ook het echtpaar Kloet werd be dankt. Zij zijn degenen die 's avonds op pad gaan om léden te werven. De kerstmiddag was weer druk bezocht. Bij de lunch in Meulviiet waren 125 leden present, een aan tal dat later in de middag bij de bingo uitgroeide tot meer dan 150 personen. Tijdens de maaltijd was er levende muziek van accordeonist P. van Huffel. De voorzitter vertelde dat alle zieke leden verspreid over de dorpen daags tevoren een fruit mand hadden gekregen. Deze middag werden ook de braderie medewerkers bedankt. Er was een bijzonder groot aantal prijzen voor de bingo en verlo ting, allemaal dankzij gulle gevers. "De gezelligheid staat bij de Anib tijdens een middag als deze hoog aangeschreven. En bv. ook de soos die regelmatig in St. Maar tensdijk gehouden wordt en waar bij gemiddeld zo'n 20 leden komen, is belangrijk", aldus Jan maat. "Het is een mooie ontspan ning waar kosteloos divérse cursussen gevolgd kunnen wor den. Binnenkort gaat er weer een aantal start. lessen pergamano van Maar belangrijker is het advise rend werk. Want helaas stijgt het aantal aanvragen nog steeds. We zijn vooral geschrokken van het feit dat zoveel mensen nog onder de bijstandsnorm leven. We gaan alles na voor deze mensen en vooral bij het invullen van be lastingpapieren zie je, waar iets fout kan gaan. Soms komen er dingen voor de dag die gecorri geerd, wel enkele duizenden gul dens met terugwerkende kracht betaald kunnen opleveren. Dat zijn natuurlijk mooie resultaten, maar het moet niet nodig zijn. Ook voor het aanpassen van wo ningen maken we ons sterk. En de toegankelijkheid blijft ons stok paardje. Elk jaar wordt één kern onder de loupe genomen, én met het resultaat gaan we dan met de overheid om de tafel zitten. Want ook een toegankelijkheidsrapport dient regelmatig te worden bij gesteld. Dit zijn allemaal zaken die niet zichtbaar zijn voor het publiek maar een wezenlijk onderdeel vor men van de ANIB. We gaan ons binnenkort landelijk laten horen in een overleg dat met de werkvoorzieningsschappen moet. De WSW's, waar veel van onze leden werken, zien ons he laas niet als gesprekspartner. Maar omdat we veel anonieme klachten krijgen en we graag con tact willen houden met deze werk plaatsen gebeurt dat dus landelijk. In Zeeland hebben we een pré, het GAZ te Goes is uniek in Neder land. Dat werkt met vrijwilligers en staat ons 100% ten dienste." Janmaat, vele dagen van het jaar samen met anderen druk in de weer voor de leden van de Anib, blijkt deze middag nog meer kwa liteiten te hebben. Want nu is de ontspanning belangrijk en word de bingo gedraaid. Tevreden rijdt de chauffeur weg, hij heeft zijn taak volbracht. Wei nig heeft 't hem gekost. Z'n poes is nog niet gesteriliseerd, ook was het niet nodig dat hij haar de pil gaf, alleen een week of zes die kleine katjes in huis bij de kachel en eten geven, nou ja, hij is er weer lekker vanaf. Laat er nu maar een ander voor zorgen. Het iets, blijken twee jonge poesjes te zijn. Vertwijfeld kijken ze in het rond. Niets komt hen bekend voor. De lekkere warmte, die zij gewend zijn, heeft plaats gemaakt voor een ijzige kou. "Waar zijn we nu?", vraagt de dapperste van de twee, Dodo dus, "Ik weet het niet", zegt het licht grijze katertje zo bang als een wezel. Dodo besluit rechtdoor te gaan, Wezel tje gaat terug, de kant waar hij vandaan kwam. Zes weken waren ze onafscheideljke maatjes, abrupt is daar een einde aan gekomen. Het meisje heeft het zien gebeu ren. Ze kan nauwelijks geloven dat er zulke mensen bestaan. Ze heeft het nummer van de Volvo genoteerd, maar heeft teveel fat soen om het hier publiekelijk be kend te maken. Had die chauffeur maar zoveel fatsoen. Ze loopt naar Dodo toe en pakt haar op. Wezeltje is niet meer te vinden. Ze brengt Dodo naar de schuur en zet haar in een doosje met wat hooi erin. Helaas is dit niet de eer ste keer dat zoiets gedaan wordt. Drie poesjes en een hondje, die al eerder zijn uitgezet en aan hun lot werden overgelaten, kijken Dodo meewarig aan. Zo tegen Kersttijd, niet te geloven. Zelf eten de men sen in deze tijd hun buikjes meer dan rond, ze zitten gezellig rond de kerstboom en wij? Dodo zit nu in de schuur, het is niet de lekkere warmte die ze ge wend is, maar het is in ieder geval wat, ze heeft eten gekregen, en ook een wormtablet, want wormpjes dat ze had. Eigenlijk moet ze ook naar de dierenarts, haar oogjes tranen en ze heeft een snotneus. Wie zal dat betalen? Haar oude baasje zeker niet! Na enkele dagen kan het meisje ook Wezeltje de schuur inlokken. Helemaal vermagerd, trillend van de kou. Blij is tie als hij zijn zusje weer ziet. Ze zijn bang, bang dat ze in die schuur de winter niet ge zond door zullen komen, huiskat jes dat ze zijn. Ze zijn net als de Russen. Wie helpt hen de winter door? Wilna van Engelen Tel: 01667 - 2335 Tweede Kerstdag 26 december is er een KERSTHERBERG in Sint Maartenshof van 10.00 tot 16.00 uur. Alle eenzame ouderen zijn Tweede Kerstdag van harte welkom in St. Maartenshof tussen 10 uur en 4 uur 's-middags bij de de Kerst- herberg. Als vanouds vindt u een puzzel in het Kerstnummer van de Een- drachtbode, dè Thoolse Courant. Dit keer zijn er echter geen prijzen aan verbonden omdat er in het Oudejaarsnummer een speciale puzzel wordt gepubliceerd ter ge legenheid van een bijzonder feit in 1990, waaraan extra hoge prijzen zijn verbonden. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 11 12 13 14 15 17 19 20 22 23 24 25 26 Het was zaterdag weer druk tijdens de Kerstviering van de Anib in Meulviiet. wat als nieuw eigendom verkregen is; elk der cellen van een bijenkorf, waarin de koningin haar eieren legt; bedelen; fijne regen; plaats in Overijssel; vernield; aanval van een staat op een andere staat; beklimmen; vertrekken; verandering van plaats; met laarzen aan; zuiveren; aar van de mais; buiten de gemeenten waar ze werken wonende personen; plat vlak, door acht zijden ingesloten; grootte; binnensmonds mompelen; deel van West-Duitsland; bewoner van IJsland; niet toestaan of inwilligen; toestand die tot een uitbarsting dreigt te leiden; met de pagaai roeien; luchtblaasjes vertonen (bij vloeistoffen); beschadigen; bewoners van Samoa; het één voor het ander geven, omruilen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 7