Dans, karate en Lou Mitchel moeten amusument verhogen damclub verliest Verzwakte Thoolse Discussie overdekt zwembad is voorlopig paar jaar verstomd Nederlands kampioen Toby Hage rijp voor Thoolse sportprijs Toby Hage vierde bij het WK? Thools sportgala moet een avondje uit zijn Thoolse gemeenteraad met 10-7 tegen verder onderzoek Ilja Graauwmans en Wim van Vossen ook kandidaten Donderdag 20 december 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 27 "Het sportgala moet een echt feest zijn" meent gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx. Twee showelementen zijn inmiddels al vast gelegd. Lou Mitchel met The City Crabb Girls moet de grote trekpleister zijn. Sportschool UMO verzorgt een karate- demonstratie. Toneel Het verzwakte eerste tiental van damclub de Een- dracht(Toby Hage ontbrak) verloor in het Zuid- Limburgse Brunssum zaterdag met 13-7 van de Rid der. Zware druk Er komt geen overdekt zwembad op Tholen. Ook zal er geen onderzoek verricht worden naar de haalbaar heid van een overdekt instructiebadje van 8 bij 25 me ter. Een meerderheid(10-7) van de raad ging maandagmiddag mee met college om van de zaak af te zien. Alleen PvdA en VVD stemden tegen het voor stel, inclusief PvdA-wethouder P. van Schetsen van sportzaken. 1,60 per burger Onvoldoende politieke wil Centenkwestie Remmende voorsprong Kapstok Molensteen Dammer Toby Hage lijkt het meest aanspraak te ma ken op de Thoolse sportprijs. Na zijn Nederlands kampioenschap bij de aspiranten is hij torenhoog fa voriet voor de titel sportman van het jaar 1990. Ilja Graauwmans van hengelsportvereniging 't Scharretje en Wim van Vossen(jeugdtrainer bij WHS) zijn de an dere genomineerden. Voor de titel sportploeg 1990 zijn er eveneens drie kan didaten: de dames van volleybalvereniging AVC, het senioren achttal van damclub de Eendracht en het eer ste elftal van voetbalvereniging WHS. Dammer, voetballer,visser H Sportploeg Aanmoedigingsprijs Lou Mitchel kreeg bij het laatste sportgala ook al de handen op el kaar. Hij trad toen nog op onder zijn eigen naam Leon Aarden. Na zijn optreden op Tholen werd hij bekender en nu treedt hij op on der zijn artiestennaam Lou Mit chel. In de dansgroep, die de showman meeneemt, zitten drie Thoolse dames. Daarnaast wordt er ook op spor tief gebied voor spektakel ge zorgd. Sportschool UMO, die ook op Tholen les geeft, verzorgt een karatedemonstratie. Verder is de organisatie in onder handeling met een grote dans groep, die men binnenkort hoopt vast te leggen. Andere jaren werden er ook films vertoond, die een bepaald onder werp belichten. Bij het laatste sportgala werd er een portret ge maakt van voetballer Lars Taze- laar - destijds in het PSV internaat - waarmee de organisa tie grote waardering oogste. Vorig jaar werd de Thoolse triathlon op film vastgelegd. Inmiddels is men weer teruggevallen op een recrea tieve wedstrijd, waardoor deze re portage niet meer actueel is. Mede doordat het maken van een film enorm veel tijd kost en men geen interessant onderwerp wist, is dit onderdeel uit het programma ge schrapt. Bij de voorbereidingen is er door de organisatie overwogen om van plaats te veranderen. Het vaste to neel in Haestinge gaf echter de doorslag om niet naar Tholen of Sint-Annaland te gaan. In de toe komst sluiten de organisatoren een verandering van ruimte niet uit. Voor het sportgala zal er in Haestinge een tribune worden ge bouwd, die plaats moet bieden aan ruim 500 toeschouwers. "We hopen dat er weer een grote op komst zal zijn. Een combinatie van sport en amusement zal ga rant moeten staan voor een volle zaal. Met de beperkte middelen die wij hebben, hopen wij de men sen een gezellig avondje uit te be zorgen", meent dhr. Bakx. De organisatie heeft hetzelfde budget ter beschikking gekregen als de afgelopen jaren. Die ploeg kwam twee jaar geleden nog in de landelijke eerste klas uit, zodat de Tholenaren met een sterke tegenstander te maken had den. Weliswaar hadden de Lim burgers drie invallers, maar in zeer korte tijd stond de Eendracht toch met 8-0 achter. Thoolse dam mers die tegen de invallers speel den, meenden te kunnen winnen en namen daardoor teveel risico's. De Ridder-de Eendracht 13-7, W. Okrogelnik-André Kousemaker remise, R. Quaedackers-Hans Bomgaars 2-0, T. Collin-Stef Bae- rends 0-2, R. Haszing-Ronnie Gunter 2-0, R. Tangelder-Leen Meerman 2-0, P. Moerenhout- André Bogerd 2-0, W. Lipniak- Hans van Akkeren remise, H. de Vries-Aad Prins 0-2, L. Nagels- Henk Gunter remise, H. Stoop- Johan v.d. Velde 2-0. Het is nu weer spannend gewor den in de competitie, want met 7 punten kan de Thoolse damclub het in de landelijke tweede klas niet redden. Men heeft nog een zwaar programma voor de boeg en drie clubs degraderen er, wat een zware druk op de Eendracht legt. De overige uitslagen: Gorkum-Eureka 11-9, CAB Holland-HDR 13-7, PWG^s Gravenpolder-Charlois 15-5, Schaesberg-Middelburg 12-8, Info Engineering-PSV II 11-9. Stand: 1. Schaesberg 12 wedstrijd- punten en 54-56 bordpunten 2. CAB Holland 10 p 79-61 b 3. De Ridder 9 p 84-56 b 4. Gorkum 9 p 75-65 b 5. PWG 's Gravenpolder 8 p 83-57 b 6. PSV II 8 p 72-68 b 7. de Eendracht 7 p 71-69 b 8. Mid delburg 6 p 62-78 b 9. Info Engi neering II 6 p 58-82 b 10. HDR 6 p 57-83 p 11. Charlois 2 p 47-93 b 12. Eureka 1 p 58-82 b. De Eendracht speelt 5 januari in de Thoolse sporthal Meulvliet te gen PSV II. Stef Baerends ont breekt dan wegens een toernooi in de Sovjet Unie. Het eerste damesteam van de Thoolse volleybalvereniging AVC. Dammer Toby Hage uit Tholen. Met twee gewonnen en twee verlo ren partijen, alsmede een remise komt de Thoolse dammer Toby Hage dicht bij zijn doel op de we reldkampioenschappen voor aspi ranten in Westerhaar: bij de eerste vier eindigen. Drie Fransen, drie Polen, twee Russen, drie Nederlanders en een Belg spelen negen ronden volgens het Zwitserse systeem. Door de la te aankomst van de Russen is het toernooi zaterdag beperkt begon nen. Toby Hage won in een hele snelle partij van Arnaud Dautre- mepuif. In ruim twee uur werd de Fransman weggespeeld. Daarna moest de Thoolse dammer uitko men tegen één van de favorieten, de Rus Jankir Rustanov. Die bleek te sterk voor Toby en tegen zijn landgenoot Marino Barkel viel het evenmin mee. Dat is altijd een moeilijke tegenstander voor de Tholenaar, die uiteindelijk op re mise uitkwam. Tegen de Pool Arther Pijet zege vierde de nationale aspiranten kampioen wel. De Rus Dimitri Vilatov bleek weer een te grote barrière voor Toby. Niettemin heeft hij na vijf partijen nog kans om bij de eerste vier te komen, ze ker nu Toby de twee sterke Russen al achter de kiezen heeft. Twee zware partijen per dag is een hele opgave, maar het Zwitsers systeem ligt de Thoolse jeugd- dammer wel. Vrijdagavond is de laatste wed strijd. Zaterdag vindt er nog een sneldamtoernooi plaats. Maan dag speelt Toby weer in 's Graven polder en Tweede Kerstdag volgt hij een damstage in Culemborg. Een poging van fractievoorzitter I.C. Moerland om steun te vinden voor zijn voorstel om een onder zoek in te stellen naar een bad van 12.5 meter bij 25 haalde het niet. Volgens burgemeester H.A.van der Munnik week het voorstel van de PvdA niet ver genoeg af van het voorstel van het college om het na de 10-7 uitslag nog in stem ming te brengen. De raad had er bijna een uur voor nodig om de zaak af te ronden. Vorig jaar december ontving het college 5626 handtekeningen van het comité dat ijverde voor een overdekt zwembad op Tholen.De commissie sport boog zich over het verzoek en wilde een haal baarheidsonderzoek voor een 'eenvoudig instructiebad'.Het col lege stelde een 'globaal onder zoek' in naar de stichtings-en exploitatiekosten. Met behulp van de vereniging van Nederlandse ge meenten verzamelde het college cijfers waarop het besluit om af te zien van een overdekt zwembad werd gestoeld. B en W, die 4 miljoen zou moeten ophoesten voor een overdekt- zwembad en voor een jaarlijks te kort van 3 ton zouden komen te staan, vinden dat te duur. PvdA-fractievoorzitter Moerland beet de spits af door te stellen dat het college 'magertjes' reageerde op de handtekeningenactie. Hij stelde dat b en w enkel cijfers had den verzameld en geen deugdelijk onderzoek instelden naar de be hoefte en de haalbaarheid. De 4 miljoen aanlegkosten en 3 ton ex ploitatiekosten kunnen volgens de PvdA niet getoetst worden omdat ze niet op Tholen zouden zijn geënt. Moerland noemde lagere bedragen: 2.7 miljoen en 184.000 gulden voor de exploitatie voor een bad van 10 bij 25. Ook vond hij dat het collegè voorbij is ge gaan aan het advies van de com missie sport.Moerland vond het de moeite waard om een haal baarheidsonderzoek te laten ple gen. Dat zou 30.000 gulden kosten of 1 gulden 60 per inwoner, zo re kende hij voor. "Dat moeten we er voor over hebben om een juiste beslissing te kunnen nemen." Verder had Moerland liever gezien dat ook de recreatieve sector ge- polsd zou zijn en of er subsidies aangewend hadden kunnen wor den. De conclusie van de PvdA: Het college toont onvoldoende politieke wil om de wens van de bevolking op zijn waarde te toet sen. Moerland pleitte voor een onderzoek. Daarin kreeg hij steun van VVD-fractievoorzitter J.L. van Gorsel, tenminste als wethou der P.van Schetsen (PvdA) de libe raal duidelijk kon maken hoe hij een en ander zou gaan financie ren. Van Gorsel verbaasde zich er over dat Moerland en Van Schetsen afzagen van een 'vol waardig bad met recreatieve voor zieningen'. Het VVD-raadslid betoogde dat een overdekt zwem bad voor Tholen een aanwinst zou zijn, al zal dat wel een lasten verzwaring voor de burger inhou den. Van Gorsel verweet het college dat de kwestie niet is be handeld in de commissie fi nanciën. De centenkwestie had ook volgens P.van Belzen(RPF/GPV) eerder aan de orde kunnen worden gesteld. Hij betreurde het dat het college niet met een 'totaalplan' was gekomen van de twee open- luchtbaden waarin deze vergele ken worden met een 'volwaardig overdekt zwembad'. Van Belzen zei te twijfelen aan de duurzaam heid van deze openluchtbaden. Hij sprak zich uit voor een over dekt zwembad maar kon zich niet vinden in het minderheidsvoorstel van Van Schetsen om de bekijken of een klein bad wel mogelijk is." Dan starten we met een onvol ledige accommodatie; goedkoop is duurkoop", zo stelde Van Belzen. Ook M.A. van Beek van het CDA zei voor een overdekt zwembad te zijn. "Je kunt niet om dat verzoek heen, maar het college heeft het afgedaan als een utopie". Van Beek zei deze visie te onderschrij ven. Het instellen van een nieuw onderzoek achtte het CDA niet nodig. "De cijfers zullen niet veel afwijken van eerder bekende cij fers". Van Beek wees erop dat de investeringen voor de komende vier jaar vast liggen. Het CDA voelt er niets voor om met een ne gatief saldo te moeten leven. Be langrijker is volgens het CDA het handhaven van de bestaande sportvoorzieningen. In één adem noemde Van Beek de zorg voor het milieu en de afvalverwerking. Van Beek concludeerde dat er door het houden van een onder zoek verwachtingen bij de inwo ners worden gewekt die niet uitgevoerd kunnen worden. Zijn fractiegenote J.M. Deurloo- van Broekhoven zei te beseffen dat een zwembad zonder recrea tieve elementen een groot gemis is. De aanleg van een instructiebad zou betekenen dat een volwaardig zwembad er nooit komt('de wet van de remmende voorsprong'). A. Kersbergen van de SGP zei dat rekening gehouden moet worden met het stijgen van de exploitatie tekorten, mocht er een zwembad bijkomen. Een eenvoudig instruc tiebad is niet doeltreffend, zo be toogde hij. Ook de vraag waar het allemaal van betaald moet wor den, was de SGP-er niet duidelijk. "Het is financieel onverantwoord, we zijn er ook om principiële re denen tegen." Burgemeester Van der Munnik stelde dat de cijfers die het college naar voren bracht, niet te mager zijn. "Cijfers zijn altijd aanvecht baar. Ze geven ons een voldoende beeld van de kosten die we op on ze nek halen". De voorzitter stel de dat een klein bad 'niet de moeite waard is'. "Als je het doet, moet je het goed doen". Van Schetsen zei teleurgesteld te zijn in die fracties die het verwe zenlijken van een volwaardig zwembad als kapstok gebruiken om de zaak af te wijzen. "Jullie zeggen, we willen wel, maar we kunnen niet. Het optimale is niet haalbaar". Van Schetsen betoog de, dat de bouw van een overdekt zwembad van 12.5 meter bij 25 meter voor 2.5 miljoen uitgevoerd kan worden. Hij benadrukte dat hij alleen voor een onderzoek pleitte en daarna naar de begro ting zou kijken. Van Schetsen noemde he initiatief van het comi té een stukje sociale vernieuwing. "De bevolking doet een beroep op de gemeente. Aan de hand van harde cijfers kunnen we alsnog af wijzen, maar dan hebben we er wel alles aan gedaan". Moerland drong weer aan op een onderzoek en trachtte de fracties van het CDA en SGP over de streep te halen. Hij verweet deze partijen dat ze wel een bad willen, maar er geen geld voor over heb ben. Van Gorsel was door de uitleg van Van Schetsen gaan twijfelen. Aan vankelijk wilde hij de wethouder steunen maar nu deze had gezegd dat de gemeente pas later naar de kosten zou gaan kijken, was hij geschrokken. Volgens Van Belzen was de 'kapstok' aangereikt door de commissie sport: "Willen we iets hebben dan maar een mindere oplossing". Van Beek stelde dat een instructie- bad van 8 bij 25 voor zijn fractie te klein is. "Dat wordt op den duur uitbreiden of sluiten'. De ex ploitatiekosten kan de gemeente als een 'molensteen' om de hals gaan hangen, zo meende hij. Der tigduizend gulden voor een on derzoek zag zijn fractie niet zitten. "Dat onderzoek heeft de afdeling al voor ons gedaan". Ook Kersbergen bleef bij zijn standpunt dat het te duur zou worden. Van der Munnik zei in antwoord op Moerland, dat het bij het col lege niet bekend is of er andere potten geld beschikbaar zijn. Van Schetsen wilde de resultaten van het onderzoek vertalen in geldmiddelen. "Dat kan door pri oriteiten te stellen of de burger wat meer te vragen". Moerland wilde nog een derde discussieronde, maar toen de bur gemeester dat aan de raad voor legde, kwam er geen instemming. Met 10-7 viel de beslissing: geen overdekt zwembad. Vorig jaar werd het sportgala af geblazen omdat de gemeentelijke commissie sportzaken de resulta ten van een te laag niveau vond."Dit jaar was de kwaliteit van de kandidaten stukken ho ger", meent gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx. Met 7 aanmeldin gen voor sportman/vrouw en 10 aanmeldingen voor de titel sport ploeg van het jaar kon men een goede keus maken. Op vrijdag 22 februari zullen de sportprijzen in Haestinge worden uitgereikt. Twee jaar geleden kreeg dammer Viskampioene Ilja Graauw mans uit Oud-Vossemeer. Toby Hage uit handen van wet houder Van Schetsen de aanmoe digingsprijs uitgereikt. De talentvolle Tholenaar ontwikkel de zich in de jaren daarop verder, met als hoogtepunt op 1 decem ber het Nederlands kampoen schap bij de aspiranten. Na een schitterende barrage tegen de Groninger Ronald Oosten won hij de nationale titel. De vijftienjari ge speler kon mede door interna tionale ervaring dankzij sponsorgeld van Zekatel tot deze prestaties komen. Naast Toby Hage is ook de Thole naar Wim van Vossen genomi neerd voor de Thoolse sportprijs. Hij is al meer dan 25 jaar actief als gediplomeerde jeugdtrainer. De St. Annalander, die nu in Tho len woont, heeft zich altijd vrij willig ingezet, met name voor voetbalvereniging WHS. Voor die vereniging is hij van onschatbare waarde. Behalve jeugdtrainer is Wim van Vossen nog actief speler in het succesvolle vijfde senioren elftal, dat ongeslagen op het kam pioenschap afstevent. Deze kandi daat is één van de belangrijke pijlers in het verenigingsleven. Naast de damsport en voetbal zorgt Ilja Graauwmans voor een gevarieerd sportgala. De zestien jarige inwoonster van Oud- Vossemeer is lid van hengelsport vereniging 't Scharretje, waarmee zij zowel individueel als in team verband goede resultaten behaal de. Het is de eerste keer dat iemand van de hengelsport tijdens het sportgala centraal staat. Twee jaar geleden had de Vossemeerse hengelsportvereniging zich ook aangemeld voor de titel. Toen werd men niet genomineerd en was de vereniging van mening dat Het eerste achttal van de Thoolse damclub de Eendracht. Het eerste elftal van voetbalvereniging WHS uit St. Annaland. toekomst zal hij ook nauw bij de organisatie worden betrokken" geeft de gemeentevoorlichter te kennen. Het sportgala wordt vrijdag 22 fe bruari gehouden. De avond begint om half acht en duurt tot onge veer half elf. SPORTPRIJZEN Individueel 1990 Wim van Vossen, jeugdtrainer uit Tholen Toby Hage, dammer uit Tholen Ilja Graauwmans, hengelsport uit Oud-Vossemeer 1988 Wim van Dijke, atleet uit St.Maartensdijk (winnaar) Jaap de Rijke, triathlon uit St.Maartensdijk Sjacco Bliek, autocross uit St.An naland 1987 Jan van der Vlies, voetballer uit Tholen (winnaar) Wim van Dijke, atleet uit St.Maartensdijk Thijs Fase, wielrenner uit Oud- Vossemeer 1986 Diana de Ruijter, schoonspringster uit Tholen (winnaar) Mare Zuidweg, tennisser uit Tholen Leen van Driel, atleet uit St.Maar tensdijk PLOEGEN 1990 Het eerste elftal van voetbalvere niging WHS uit St.Annaland Het eerste damesteam van volley balvereniging AVC '87 uit Tholen Het senioren achttal van damclub de Eendracht uit Tholen 1988 Het dameselftal van voetbalvere niging Vosmeer (winnaar) Springgroep gymvereniging Olympia uit Tholen Schoolvoetbalelftal De Casem- brootschool uit St.Annaland de hengelsport niet als een vol waardige sport werd beschouwd. "Tijdens het sportgala is er een uitstekende gelegenheid om deze vrij onbekende sport aan het bre de publiek te presenteren" meent dhr. Bakx. Na goede resultaten bij voor wedstrijden dwong Ilja Graauw mans haar selectie af naar het W.K. kusthengelen te Oostkapel- le. Als team behaalden de dames een eerste plaats, terwijl Graauw mans individueel zich op een bij zonder knappe derde plaats klasseerde. Zoals ieder jaar behoort er een voetbalvereniging tot de genomi neerden voor sportploeg van het jaar 1990. Het naar de landelijke tweede klas gepromoveerde WHS behoort tot de drie kandidaten. Door de laatste periode te win nen, dwong de ploeg uit Sint- Annaland dit resultaat af. Tegen Veere en Haaften werden er ver volgens ruime overwinningen ge boekt, wat de terugkeer betekende van WHS in de tweede klas. Na de eerste competitiehelft staat het elftal van trainer Theo Moerland in de middenmoot. Een knappe prestatie, met mensen uit eigen dorp, wat uniek is op dit niveau. Dammer Toby Hage maakt ook in teamverband kans op een sport prijs. De Tholenaar maakt im mers deel uit van het senioren achttal van damclub de Een dracht, die eveneens genomineerd is. De Thoolse damclub werd kampioen in de Zeeuwse klasse, waardoor men weer terugkeerde in de landelijke tweede klas. In deze klas presteert het team uit stekend. De derde genomineerde voor sportploeg van het jaar zijn de da mes van de Thoolse volleybalvere niging AVC '87. De ploeg werd kampioen in de districtsklasse en promoveerde hierdoor naar de promotieklasse. Een niveau dat gezien de huidige stand iets te hoog gegrepen is. De dames van AVC verkeren momenteel in de gradatiegevaar. Ook dit jaar zal de gemeente een aanmoedigingsprijs uitreiken, on danks dat hiervoor geen aanmel dingen waren. Bij het laatste sportgala kreeg Toby Hage als eerste deze prijs uitgereikt. "De organisatie houdt zich aan de succesformule van de afgelo pen jaren. Waren er bij het eerste sportgala 300 mensen, in 1990 puilde de zaal met ruim 500 men sen uit. Naast het toekennen van de sportprijzen neemt ook het showelement een belangrijke plaats in" vertelt dhr. Bakx. "De genomineerden zullen weer door middel van een videopresen tatie aan het publiek worden voorgesteld. Daarnaast zal er in het programma ruimte worden ge maakt voor een educatief onder werp", aldus de gemeentevoorlichter, die de laat ste drie gala's de presentatie voor zijn rekening nam. Tijdens het vierde sportgala zal de avond aan elkaar worden gepraat door bandparodist Leo Troost uit St. Maartensdijk. "Hij heeft met zijn vele optredens al veel ervaring opgedaan in grote zalen. Hij kent de kneepjes van het vak. In de 1987 Tennisgroep C.C.E.T. uit Tholen (winnaar) Damesteam volleybalvereniging Amigos uit Oud-Vossemeer Eerste elftal voetbalvereniging Tholense Boys uit Tholen 1986 Jeugdteam damclub de Eendracht uit Tholen (winnaar) Eerste elftal voetbalvereniging SPS uit Poortvliet/Scherpenisse Eerste herenteam volleybalvereni ging Amigos uit Oud-Vossemeer WHS-jeugdleider Wim van Vossen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 27