Nieuwe vorm van zelfstandig wonen met zorg op verzoek Poortvliet krijgt groter dorpshuis Eerste prijs geweigerd Rock voor Rusland Parkeren vrachtwagens in kernen neemt toe AL 46 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Zusteroproepinstallatie in 22 aanleunwoningen bij Ten Anker 2436 huizen tf&ËÊk- Donderdag 20 december 1990 47e Jaargang no. 6 Woord en Daad breidt werk in Zuid-Afrika uit De organisatoren van de sleuteluitreiking voor 22 aan leunwoningen bij Ten Anker in Tholen hadden het vrijdag niet beter kunnen treffen. De 88-jarige J.L. Deurloo, die als oudste bewoner de eerste sleutel ont ving van ir. H.J. van Hunnik van het ministerie van volkshuisvesting, vrolijkte de plechtigheid zodanig op, dat het in meerdere opzichten een feestelijke bijeen komst werd. Geen achterdeur Prima doorstroming Krotten Smidsstraat worden gesloopt Geen rondweg noord, geen groter industrieterrein, geen verplaatsing van de rioolwaterzuiveringsinstalla tie, maar wel een groter dorpshuis - ten bate van de bi bliotheek en de peuterspeelzaal - en sloop van de krotten in de Smidsstraat. Petje af Smidsstraat Deze week Oudejaarsnummer komt op vrijdag Burgemeester H.A. van der Munnik tijdens burgeravond in gemeentehuis: Het parkeren van vrachtwagens en andere grote voer tuigen in de bebouwde kom van de woonkernen op Tholen neemt toe. Hoewel er voor een aantal dorpen een bepaling in de algemene politieverordening (APV) is opgenomen die het parkeren van vrachtwagens in de bebouwde kom verbiedt, blijkt dat niet afdoende te zijn. mwmm Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Dhr. S. van Duijn heeft de eerste prijs bij de Sinterklaasactie van de ondernemersvereniging Tholen geweigerd. Om persoonlijke rede nen wilde hij de waardebonnen van totaal duizend gulden niet in ontvangst nemen. "Dit is nog nooit voorgekomen", zegt voorzitter N.J.G. Jansen. "Deze beslissing stelt ons bestuur ook voor problemen. Formeel moet de prijs namelijk een jaar ter beschikking blijven. We kun nen die niet opnieuw verloten. Het bestuur zal naar een nuttige besteding zoeken, waarna de le denvergadering erover kan beslis sen: We zijn hier heel voorzichtig mee", aldus voorzitter Jansen. Onder de titel 'Rock voor Rus land' wordt zaterdag 29 december in Meulvliet in Tholen een concert georganiseerd, waarvan de op brengst ten goede komt aan de ac tie 'Help de Russen de winter door'. Vanaf half een 's middags zijn er optredens van de formaties Custom, The Biffz, Hybrid Men, Kimberly Clark's Blues Band, Angin en Björker Vorks. De initiatiefnemers Ed Voets en Fred Lupker, beiden lid van An gin, hebben contact gezocht met het Rode Kruis. Daarnaast wordt sponsors de gelegenheid geboden aan de weg te timmeren, en is er ruimte beschikbaar voor diverse instanties. Door het aanvaarden van een hulpverleningsprogramma van f. 175.000,- voor de jeugd in de krottenwijk Crossroads in Kaapstad, komt het totale bedrag voor hulp aan Zuid-Afrika door Woord en Daad voor dit jaar op f. 568.000,-. Vorig jaar bedroeg de hulp nog f. 265.000,-. Woord en Daad, met o.a. een af deling op Tholen/Sint- Philipsland, is van mening dat er in het veranderend Zuid-Afrika van nu, voor haar een opdracht ligt om met hulp aan de zwarte bevolking inhoud te geven aan de verzoeningsgedachte. Velen van hen die, op zoek naar werk, naar Kaapstad trekken, komen uitein delijk in de krottenwijk terecht. Zo is aan de rand van Kaapstad de wijk Crossroads ontstaan, een on afzienbaar gebied met krotten waar 90.000 mensen zijn neer gestreken. Gebrekkige openbare voorzieningen, slechte behuizin gen en een hoog werkloosheidscij fer vormen tezamen de bron voor onbeschrijfelijke wantoestanden. Waar zoveel mensen op een kluit je wonen, kunnen ook spannin gen en incidentele gewelduitbarstingen niet uit blijven. De vestiging van Mfesane, de Zuidafrikaanse zusterstichting van Woord en Daad, staat aan de rand van deze wijk. Door hier te werken wil Woord en Daad, sa men met Mfesane, fungeren als 'bruggenbouwer' tussen zwarten onderling en tussen zwart en blank. Kinderen die zijn verstoten door hun ouders, of wegens mis handeling van huis zijn weggelo pen, zullen worden opgevangen. Kinderen van ouders die geen mo gelijkheden hebben het gehele ge zin te huisvesten, zal onderdak worden geboden. Oudere jeugd die geen uitzicht heeft op een baan, zal worden opgeleid. Ir. Van Hunnik van het ministerie van volkshuisvesting(rechts) en voorzitter L.A.M. Elenbaas van Beter Wonen bij de aanleunwonin gen. Voorzitter L.A.M. Elenbaas van de woningstichting Beter Wonen sprak over een belangrijk moment omdat een nieuwe vorm van huis vesten van ouderen op Tholen werd verwezenlijkt. "Daarbij staat het zelfstandig wonen voor op, maar de mogelijkheid is aan wezig om een beroep te doen op een stukje zorg van Ten Anker. Daarmee zijn we erg blij. De be woner heeft zijn eigen huis waarin hij alle middelen ter beschikking heeft om geheel zelfstandig te kunnen wonen. Met de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland zijn voorlopige afspraken ge maakt over te verkrijgen zorg op verzoek. Wij zijn er echter van overtuigd, dat er in de nabije toe komst over de zorg meer geregeld zal moeten worden. Daarbij zul len zeker ook geldstromen een be langrijke rol spelen bij het uiteindelijk resultaat." Via de zusteroproepinstallatie van vanuit het verzorgingstehuis Ten Anker direct met de bewoner overlegd worden wat er aan de hand is. Op die manier kan voor de juiste hulp gezorgd worden. Op basis van vrijwillige deelname kunnen de bewoners van de 22 aanleunwoningen gebruik maken van diensten in Ten Anker: de ontmoetings- en activiteitenruim te, koffie- en theeverstrekking, maaltijdvoorziening, centrale wasbehandeling, spreekuren zie kenfonds en bank, ophalen van medicijnen en het aanbieden van interne informatie van Ten Anker via een videokanaal. De 22 aanleunwoningen hebben geen achterdeur. De voordeur, die overigens vanuit de Machteld van Gelrestraat en de Jan van Bloisstraat gezien aan de achter kant staat, komt op het binnenter rein uit. Volgens voorzitter Elenbaas is dat van groot belang als onderdeel van het beschermd woonklimaat. "Deze vorm van huisvesting spreekt ons bijzonder aan. De huurder is vrij in zijn woongedrag, doch kan zonodig terugvallen op een stukje zorg van een professionele instelling. Wij vinden aanleunwoningen ook toe pasbaar voor eventuele andere plaatsen. Daartoe behoren ook bestaande complexen bejaarden woningen." Beter Wonen hoeft niet meer voor de grote woningbehoefte te bou wen. Decentralisatie en verdere verzelfstandiging betekent ook meer financiële risico's voor de woningstichting, zo maakte Elen baas duidelijk. "Om als sociale ondernemer straks op de woning markt een plaats te kunnen inne men, dient ons woningbezit ZIE VERDER PAG. 15 Beter Wonen exploiteert op Tholen 2436 huizen. In janua ri komen er 135 bij in de ge meente St. Philipsland. Op Tholen zijn er nu: eengezinswoningen 1856-76% bejaardenwoningen 349-14% bejaardenflats 114-5% 1/2 pers.huish. 117-5% Dat was het resultaat van een dis cussie in de Thoolse gemeente raad - maandagmiddag - over de brief van de Poortvlietse onderne mers over de ontwikkelingsmoge lijkheden van hun dorp. "Een goede zaak dat bewoners aandacht vragen voor verschillen de zaken", zei het enige Poort vlietse raadslid W.C. van Kempen. Hij had gelezen dat men zich op een PvdA-vergadering ook had bekommerd om zijn woonplaats. "Van de krotten in de Smidsstraat moeten we inderdaad werk ma ken, want dat is al jaren een aan fluiting voor Poortvliet", aldus de CDA-fractievoorzitter. "Om een woonkern zo aantrekkelijk moge lijk te maken is dorpsvernieuwing nodig. De molen, beeldbepalend voor Poortvliet, moeten we in goede conditie houden, 't Ouwe Raed'uus dient uitgebreid te wor den, met een goede accommoda tie voor de bibliotheek en de peuterspeelzaal. De rondweg noord is financieel onmogelijk, maar aan de rondweg zuid moet ter bestemder plaatse aandacht gegeven gegeven worden", aldus Van Kempen. "Er zijn meer kernen die er min der fraai uitzien, maar in Poort vliet moet er wat gebeuren", zei raadslid I.C. Moerland. Hij ging accoord met het com mentaar van b en w op de brie! van de Poortvlietse ondernemers en onderstreepte de mogelijkhe den voor reductie van grondprij zen in de kleine kernen. J.L. van Gorsel ging ook overwe gend accoord met de zienswijze van b en w. "De situatie in Poort vliet bevestigt wel, dat onderne mers werkgelegenheid maken en de gemeente alleen met wegen, ri olering, e.d. bezig is. Mijn petje af voor de Poortvlietse onderne mers, die heel wat werkgelegen heid hebben opgebouwd. Daar zijn we trots op." P. van Belzen constateerde, dat de expansiedrift van de Poortvlietse ondernemers dermate groot is, dat de gemeente het niet kan bij- fietsen. "Daar zit het knelpunt. Er moeten reëele mogelijkheden komen voor uitbreiding van be drijven en de gemeente kan het voortouw nemen bij verplaatsing van de zuiveringsinstallatie", al dus het RPF/GPV-raadslid. K.A. Heijboer - 'als schooljongen geboren en getogen in Poortvliet' - sprak over 'een paar bruisende ondernemers in Poortvliet die een zeer belangrijke impuls geven aan het sociale leven'. "Dat vergt meer dan een gewone inspanning van het college", zei het SGP-raadslid. Heijboer bekritiseerde Moerland nog omdat hij vond dat het PvdA- raadslid 'de burgers een rad voor de ogen wilde draaien' ten aan zien van de grondprijsreductie, waar de raad volgens de SGP'er unaniem voor was. Wethouder Versluijs bracht naar voren, dat de gemeente het met de grond voor bedrijven in Poortvliet goed heeft kunnen bijbenen. "Nu zijn er rigoureuze plannen aange kondigd die ons vandaag of mor gen gepresenteerd worden en daarop moet een antwoord ko men." De burgemeester zag in principe geen rol voor de gemeente ten aanzien van de verplaatsing van de rioolwaterzuiveringsinstallatie. "Dat is een zaak tussen het water schap en de ondernemers. We be kijken nog wat de positie van de gemeente kan zijn: het vervullen van een bemiddelende rol." Over de dorpsvernieuwing zei wethouder Van der Jagt, dat pro blemen met één van de eigenaren van de krotten in de Smidsstraat sloop in de weg staat. "Jammer, want we willen snel een oplos sing." De molen is besproken in de com missie onroerende zaken. Uitbrei ding van 't Ouwe Raed'uus kan verwezenlijkt worden door de aankoop van een pandje naast het dorpshuis. "We zijn dus heel alert op deze zaken", constateerde de wethouder. Hij zei ook 'te pas en te onpas' bij de provincie te wijzen op de nood zaak van een rondweg bij Poort vliet. "Dat gebeurt regelmatig en met aandrang", aldus Van der Jagt. Anib-voorzitter vindt 300 le den niet iets om trots op te zijn, maar bij de streek-VVV gaat de werving van leden te langzaam Mevrouw Burgers stopt na 33 jaar in de kantine van de ijsc- lub in Sint-Annaland Record opbrengst suiker bieten Parallelweg Philipsdam mo gelijk open voor autoverkeer Dans, karate en Lou Mitchel tijdens Thools sportgala in fe bruari Veiling gesloopt Sint-Annaland Kunstwerk in winterslaap Lucht en licht voor peuters in Scherpenisse Marco Saarloos Thools jeugdkampioen tafeltennis Toby Hage - rijp voor sport- prijs - mogelijk vierde op we reldkampioenschap dammen DE MENSEN, DIE WIJ TOT STEUN ZIJN, GEVEN ONS EEN HOUVAST IN HET LEVEN Dit nummer bestaat uit 28 pagina's Het Oudejaarsnummer van de Eendrachtbode, dè Thoolse Cou rant, verschijnt op vrijdag 28 de cember. In verband met het beperkte aan tal produktiedagen verzoeken wij u berichten en advertenties nog voor de Kerstdagen op te geven. Familieberichten kunnen tot ui terlijk donderdagmorgen 27 de cember 12.00 uur opgegeven wor den: tel. 01665-2752 of fax 3318. Zeeuwse Koorschool. Zowel in de H. Maria Magdalenakerk te Goes als in de Koorkerk te Middelburg organiseert de Zeeuwse Koor school kerstconcerten. In Goes op tweede kerstdag en in Middelburg op 23 december, beide keren om half vier 's middags. Dat bleek tijdens de burgeravond die de gemeente Tholen maandag avond in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk hield voor de nieu we inwoners van de gemeente die zich in 1990 op Tholen vestigden. Burgemeester H.A. van der Mun- Brabants Orkest. In stadsschouw burg De Maagd in Bergen op Zoom geeft het Brabants Orkest zaterdag een kerstconcert. Uitge voerd wordt l'Enfance du Christ (opus 25) van Hector Berlioz. Aanvang 20.15 uur. Zuidweg 20a, Zonnemaire Advertentie I.M. nik zei dat als antwoord op een vraag uit de zaal. "Er wordt wel eens tegen gezondigd. Voor een aantal kernen is er een bepaling in de APV opgenomen, voor Tho len, Scherpenisse, Sint- Maartensdijk en Sint-Annaland, voor Oud-Vossemeer nog niet. We erkennen dat het aan het toene men is", aldus de burgemeester te gen de vragensteller uit Oud-Vossemeer. Voor dezelfde kern kwam een vraag over de Dorpsweg. Vragensteller klaagde over de bestrating. "Komt de bus voorbij of andere grote wagens, dan schudden de huizen. Ik vind het wel gezellig, maar die muren hè". Spreker vond dat er ook hard wordt gereden op de Dorpsweg. Hij vroeg of het niet mogelijk was de weg te asfalteren zoals dat in Rilland is gebeurd waardoor het trillen wordt verminderd. Wethouder J. van der Jagt van openbare werken erkende dat bij een geasfalteerde weg het trillen en schokken van de muren minder is, maar stelde daar tegenover dat er dan harder zal worden gereden. "Het voordeel van het asfalt wordt door de hogere snelheden teniet gedaan". Ook het opspat ten van vuil is op een asfaltweg er ger, betoogde Van der Jagt. Verder wees hij op de leidingen die onder het wegdek liggen. "Als een geas falteerde weg moet worden open- Nieuwe Thoolse ingezetenen in de burgerzaal van het gemeentehuis. gebroken is dat een dure kwestie en het is moeilijk te repareren". Voor deze burgeravond waren on geveer 350 nieuwe inwoners aan geschreven. Negentig hadden laten weten de avond te zullen bij wonen. In totaal bezochten zo'n 70 nieuwe Tholenaren het ge meentehuis, waar ze werden ver welkomd door de burgemeester en het voltallige college. Na een dia voorstelling over het reilen en zei len van de gemeente werden de be zoekers in drie groepen rondgeleid in het gemeentehuis door voor lichter F.A.P.M. Bakx, gemeente- sekretaris A.G. Izeboud en de burgemeester. Tijdens het vragen uurtje werd ook geïnformeerd naar de aanleg van fietspaden buitendijks. Wethouder J. Ver sluijs van welzijn deelde mee, dat een en ander in voorbereiding is (het gaat hierbij ondermeer om het stukje Gorishoek-Schelphoek bij Scherpenisse en langs de dijk van de Suzannapolder bij Sint- Annaland). Een inwoner uit Sint- Maartensdijk vroeg zich af hoe de tandartsenpraktijk er aan de Ha ven komt uit te zien. Hij wilde we ten of er in de vormgeving van het gebouw rekening gehouden is met 'het karakteristieke havenplein'. Van der Munnik legde uit dat er op die plek oude stadsmuren la gen (de huisjes die daar stonden werden in 1984-1985 afgebroken). "Het college heeft gemeend het gat te moeten opvullen om de beslotenheid van het havenplein te benadrukken. Door de welstands commissie is het goedgekeurd. We nemen aan dat het er past. Of het historisch verantwoord is, weet ik niet". Over de diensten van de posta gentschappen bestond enige on duidelijkheid. Eén van de aanwezigen vroeg of de gemeente lijke diensten zullen verdwijnen wanneer de postkantoren in zes van de zeven kernen postagent schappen worden. Van der Mun nik zei dat deze dienstverlening gehandhaafd zal blijven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1