Luchtfoto's getuigen onbarmhartig van ons doen en nalaten in dorpen A A Veiling St. Annaland gesloopt Werving leden gaat te langzaam bij de streek VVV eiland Tholen Parallelweg Philipsdam open voor autoverkeer kt. autobedrijf krebbekx Burgemeester H.A. van der Munnik bij opening tentoonstelling: m Beroep op Thoolse sportvissers en middenstanders om steun Donderdag 20 december 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Vrijdagmiddag opende burgemeester H.A. van der Munnik van Tholen de fototentoonstelling Tholen in vogelvlucht in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Lering Oase Satellieten CITROEN PRINS REINIERSTRAAT 3. STEENBERGEN TELEFOON 01670-64561 TOYOTA Natuurvereniging was aan het verkeerde adres De streek VVV eiland Tholen wil de dienstverlening aan het publiek verbeteren door het aantal uren van de informatrice uit te breiden en de postverwerking te au tomatiseren. Om dit financieel mogelijk te maken zal de VVV meer leden gaan werven. Professionele klacht Beurzen Werkgroep draagt idee aan voor waarnemen vogels De parallelweg langs de Philipsdam moet in één richting (van Sint-Philipsland naar de Grevelingendam) toegankelijk worden gemaakt voor auto's. Op die manier kun nen voorbijgangers het rijke vogelleven langs de weg waarnemen. "De Philipsdam is de grootste vogelboulevard in deze omgeving," zei ir. C.W. Veerhoek donderdag in dorpshuis De Wimpel. Daar overhandigde hij een rapport over recreatief mede gebruik van natuurgebieden op Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland aan bur gemeester T.A. Vogel. Parkeerverbod Bewustwording Subsidie Promotie Privégedachte Wandelroutes Palen voor veer Eigen bevolking Beretrots Het betreft foto's in de periode 1928 tot heden; de meeste uit een vliegtuig genomen maar ook en kele opnamen die met beide benen op de grond zijn gemaakt of in het water, want veel opnamen hebben betrekking op de inunda tie in 1944. In opdracht van de ge meente Tholen maakte Jacqueline Midavaine dit jaar luchtfoto's van Tholen. De resultaten hiervan zijn in groot en klein maar allemaal in kleur te zien aan de wanden van het gemeentehuis. Midavaine, die bij de opening aanwezig was, toont rake opnamen: geparkeerde auto's en toeristen bij de Oester- dam en de Schelphoek bijvoor beeld, een minder druk strandje bij Gorishoek, het gehucht Bots hoofd, de vuilstortplaats bij Scherpenisse, en 't Veer bij Oud- Vossemeer. Naast deze in op dracht gemaakte opnamen, laat Midavaine haar camera ook zaken vastleggen die haar zelf op zo'n moment vanuit de lucht treffen: een stukje schor in het Schelde- Rijnkanaal terwijl een binnen vaartschip langsvaart. Burgemeester Van der Munnik zei dat de foto's de gemeente tonen 'zoals we die eigenljk nooit zien'. Tholen van boven bekeken geeft volgens de burgemeester een beeld van de ontwikkeling van de lucht fotografie, maar is tevens een 'on barmhartig getuigenis van ons doen èn nalaten in stad en dor pen'. "Onbarmhartig omdat maar al te goed waarneembaar is welke karakteristieken van ons voormalig eiland - vaak onnodig - zijn verdwenen". De herinnering aan hoe het was, zal bij velen die de foto's bekijken aanwezig zijn. "De vraag is of dit voor een vol gende generatie ook nog zo zal zijn. Juist daarom is deze ten toonstelling zo belangwekkend, omdat de strekking ervan verder kan reiken dan alleen maar een fo toverzameling, wanneer wij er ook de nodige lering uit trekken", zo zei Van der Munnik. De burge meester stond stil bij de ontwikke ling van de luchtfotografie die tegenwoordig geen bijzonderheid meer is. Uiteenlopende onderwer pen worden vanuit de lucht op de gevoelige plaat vastgelegd: het in kaart brengen van het aardopper vlak (karteren), ten behoeve van stads- en dorpsontwikkeling, mo numentenzorg, uitbreiding van in dustrie, scheepvaart, reclame, toerisme, natuur en milieu. Zeven tig jaar geleden was het fotografe ren vanuit een vliegtuig een zeldzaamheid, zo betoogde Van der Munnik. "De grote waarde van de luchtfotografie wordt be paald door het onderwerp. Dat bepaalt welke techniek er voor wordt toegepast". De burgemees ter wees op de overeenkomst tus- sen foto's van militaire objecten en monumenten. Militairen bekij ken zo'n luchtfoto op objecten die niet of nauwelijks waar te nemen zijn omdat ze gecamoufleerd zijn. Bij monumenten heeft de tand des tijds vaak sporen weg proberen te moffelen. Luchtfoto's van monu menten kunnen een beeld geven van een nederzettingsstructuur: ze tonen de gebouwen in hun onder linge samenhang. Het gaat er volgens Van der Mun nik ook om met luchtfoto's bij voorbeeld gemeentelijke publicaties te verfraaien. Hij wees erop dat binnenkort een boekje verschijnt onder de titel 'Oase in de delta' waarin een aantal lucht foto's van Tholen zijn opgeno men. Voor de afdeling bouwkunde zijn luchtfoto's 'bit tere noodzaak'. "Al was het alleen maar om vanuit welstandsoog punt te kunnen zien welke kleur dakbedekking in een bepaald ge bied gewenst is". Ook sieren luchtfoto's van de Thoolse in dustrieterreinen de gemeentelijke stand op beurzen waar de ge meente probeert bedrijven te wer ven. Van der Munnik zei tegen fotografe Midavaine dat de ge meente haar zeer erkentelijk is voor de bijdrage die haar bedrijf Slagboom Peeters heeft gele verd in het tot stand brengen van de expositie. Bezoekers kunnen de foto's bij bestellen. Bij de door Midavaine gemaakte opnamen staat een nummer dat op een lijst kan worden ingevuld en afgegeven aan de balie. De opnamen van Jacqueline Mi davaine zijn zogenaamde schuin over boord opnamen. Via deze techniek is het mogelijk om gevels te fotograferen in tegenstelling tot de opnamen die loodrecht worden gemaakt. De meeste opnamen worden genomen op een hoogte tussen de 3000 en 8000 voet. "Hoe hoger je komt, hoe minder kleur er is te zien", legt ze uit. De ontwikkelingen in de luchtfoto grafie gaan zo snel dat het over een poosje niet meer nodig is dat de fotografe zelf de lucht in moet: "Dat geldt alleen voor de carto grafie. Met behulp van vier satel lieten wordt de plaats bepaald waar je moet zijn. Via een compu ter die deze gegevens doorgeeft aan de piloot wordt precies be paald waar en op welk moment de foto moet worden genomen. Dat gebeurt elektrisch via een camera die in het toestel is ingebouwd". Naast Slagboom Peeters zijn er in Nederland nog twee bedrijven die zich toeleggen op luchtfoto grafie: KLM en Deltafoto. Het wegvallen van de binnengrenzen in Europa in 1992 zal een grotere concurrentie in de luchtfotografie teweeg brengen, zo verwacht Mi davaine. Nu al wordt haar bedrijf benaderd door Amerikaanse en Engelse bedrijven die haar zaakje willen opkopen. De tentoonstel ling duurt tot en met vrijdag 18 januari. Luchtfotografe J. Midavaine licht haar werk toe aan burgemeestér H.A. de opening van de tentoonstelling. van der Munnik en gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx na Algemene Zeeuwse. Per I januari wordt mr. G.A. Huis in 't Veld direc teur van de Algemene Zeeuwse Verze kering Maatschappij te Middelburg. Hij was sinds januari van dit jaar di recteur ad interim na het overlijden van mr. J.A.E Jonas. Na een dienst verband van meer dan 40 jaar treedt bovendien adjunct-directeur A.M. Dellebeke terug. Advertentie I.M. De door een grote brand geteisterde veiling in St. Annaland is op het kantoor en de mijn zaal na verdwenen. Het plaatselijke slopersbedrijf Jeroense riep voor dit grote karwei de hulp in van de collega's Akkermans uit Dinteloord en Withagen uit Wouw. Binnenkort volgt de aanbesteding, waarna in het nieuwe jaar snel de nieuwbouw kan beginnen, ijs en weder dienende. 'vY^IÉiv; ililiiiil im "Ze zijn bij de gemeente aan het verkeerde adres: ze moeten bij het ministerie van landbouw, visserij en natuurbeheer zijn." Dat zei burgemeester H.A. van der Mun nik op vragen van de raadsleden M.A.J. van der Linde en J.L. van Gorsel over de brief van de Na tuurvereniging Tholen over het veilig stellen van de Oosterschelde als natuurgebied in verband met recreatieve activiteiten. "De brief is naar legio instanties verstuurd, maar de Oosterschelde is de eerste verantwoordelijkheid van het ministerie van landbouw en niet van de gemeente. Alleen ten aanzien van maatregelen voor de Oesterdam is een werkgroep in gesteld waarin vertegenwoordigers van provincie en gemeenten zit ting hebben", aldus de burge meester. "Maar er zijn toch raakvlakken die de gemeente aangaan", zo probeerde Van der Linde het nog eens. Raadslid K.A. Heijboer onder schreef eveneens de zorg van de Natuurvereniging. "Pas op met uitbreiding van de recreatie, want er komt steeds meer druk op het milieu en de natuur", zo bracht hij naar voren. De burgemeester herhaalde dat het ministerie van landbouw gaat over de aanwijzing van de Ooster schelde als beschermd natuurge bied en niet de gemeente. Dit deelde voorzitter A. Uijl mee tijdens de algemene ledenvergade ring in Oud-Vossemeer die don derdagavond door slechts 4 leden (van de 16 aanwezigen) werd bezocht. Uijl lichtte toe, dat het ledental was gestegen tot 204. In 1989 be droeg dat 175. Momenteel vindt er een ledenwerfactie plaats in Sint-Maartensdijk. Volgens de voorzitter is de werving niet altijd even gemakkelijk: 'We kunnen de voordelen van het toerisme voor de ondernemer aanwijzen, maar dan nog hoor je een bedrijf zeg gen dat ze er niet zoveel aan heb ben. Ze geven er geen 70 gulden contributie aan uit'. Directeur H. Zwikker van het re creatieterrein De Pluimpot in Scherpenisse vond ook dat er meer leden bij moesten komen. De gezamenlijke campinghouders hebben een jaarlijkse bijdrage aan de VVV toegezegd - voor 1991 be draagt dat 6000 gulden -. Volgens Zwikker moeten nu ook andere groeperingen over de brug komen: 'Met name de sportvissers en de middenstanders', zo stelde Zwikker. Het aanstellen van een professio nele kracht voor 15 uren (Neky van Schilt-Priem) in juli is volgens Uijl een goede zaak gebleken. 'Het is geen probleem om daar veertig uren van te maken gezien de pijlen die we op onze boog hebben, maar de financiële mid delen ontbreken ons daarvoor nu nog'. De gemeente Tholen ver hoogde de subsidie in 1989 van 12.000 naar 23.000 gulden en stel de als eis dat de streek VVV ook zelf moet proberen zoveel moge lijk geld in het laadje te brengen. De VVV wil hieraan zeker tege moet komen, zo stelde Uijl, al zal het nooit lukken een ideale situa tie te bereiken: 'Succes is een reis, geen bestemming'. De dienstverlening is volgens Uijl mede te danken aan de twee servi- ceposten (in Tholen en Sint- Annaland) die het kantoor en de vrijwilligers ondersteunen. Uit een intern onderzoek van de dien sten coördinatie commissie van het provinciale VVV onder de 26 kantoren in Zeeland bleek dat het kantoor in Smurdiek het 'uiter mate goed' doet, zo deelde Uijl mee. Enige aanpassingen zijn no dig, zo wees de test uit. Deze hou den verband met de openingstijden en het foldermate riaal. Volgens Zwikker een centen kwestie. De schriftelijke informatie, het beantwoorden van de telefoon en het baliewerk scoorden hoog in de publiekstest, zo blijkt uit het jaarverslag. In 1991 zal de VVV de boekhou ding meer in eigen huis gaan uit voeren. Tot nu toe heeft B. Zwikker daar veel werk in gesto ken maar deze wil wat gas terug nemen. Door de nieuwe kassa die in 1990 in gebruik is genomen - Het rapport geeft een overzicht van de natuurgebieden in de ge noemde regio, waar mogelijkhe den worden geboden voor recreatief medegebruik. Daarbij is uitgegaan van het treffen van kleinschalige voorzieningen, waardoor de mensen kennis kun nen maken van de natuur zonder de natuurwaarden te verstoren. Vogel nam het rapport in ont vangst als voorzitter van de regio nale projectgroep voor recreatie en toerisme (voor Schouwen- Duiveland en Sint-Philipsland). De Krammerzijde van de Philips dam is zo'n gebied. Om te voorko men dat mensen het gebied inlopen, moet er op de parallel weg wel een parkeerverbod ko men. Verder is het instellen van een maximum snelheid gewenst. De werkgroep wil niet dat er een tweede Oesterdam ontstaat, daar om zal er voortdurend moeten worden gecontroleerd op foutpar- keerders. Provinciale waterstaat heeft geen bezwaar tegen het voornemen. De werkgroep schat de kosten op f. 410,- voor het plaatsen van drie verkeersborden. De noord- en zuidkust van de An na Jacobapqlder is een tweede ge bied met mogelijkheden voor recreatief medegebruik. De werk groep meent dat de eendenkooi, het schor, de stelberg en de voor malige veerhaven deel kunnen uit maken van een natuur-/cultuur-historische route. Bekeken wordt of de eendenkooi 2 1/2 maand per jaar kan worden opengesteld en er komen moge lijkheden voor excursies. De werk groep meent dat op de (zee)dijk een bord kan komen met informa tie over de eendenkooi. Dat infor matiepaneel zou 2.500 tot 3.200 gulden kosten. Het rapport meldt verder, dat in het kader van de landinrichting een uitzichtpunt wordt geplaatst bij de Bruintjeskreek. Langs de Krabbekreek zal het Zeeuws Landschap - beheerder van die ge bieden - informatieborden plaat sen. Tenslotte zou in het Rammegors de oppervlakte aan water en slikkige oever vergroot kunnen worden, waardoor daar meer vogelsoorten kunnen wor den waargenomen. Voorzitter Veerhoek van de werk groep (tevens wethouder van Westerschouwen) zei dat was uit gegaan van drie zaken: kweken van bewustwording bij het pu bliek, educatie en recreatie. "Ik heb wel gemerkt dat er veel meer Js op onze eilanden dan ik ooit voor mogelijk had gehouden." Hij zei dat het aan de project groep en de zeven gemeenten is om met het rapport aan de slag te gaan. "Onze wens is: niet te lang praten, zo snel mogelijk aan het werk," aldus Veerhoek. De pro jectgroep voegde de daad bij het woord, want na de aanbieding van het rapport werd er meteen verga derd. Burgemeester Vogel noemde de samenwerking tussen de verschil lende instanties binnen de werk groep uniek. Daarin waren fifes- KiiViliifci, /ui !r. Veerhoek (rechts) overhandigt het rapport over recreatief medegebruik van natuurgebieden aan burgemeester Vogel. gemeenten, waterschap, provincie, rijkswaterstaat, NMF en particu liere natuurbescherming vertegen woordigd. Vogel (zelf ook lid van de werkgroep) was te spreken over het handzame formaat van het rapport. "Daardoor is het duide lijk en bruikbaar." Het rapport geeft duidelijk aan welke voorzie ningen waar zouden moeten ko men en hoeveel het ongeveer moet kosten. Er wordt slechts één grootschalig project aangedragen: een milieu-educatief centrum er gens in de kop van Schouwen. waarop een aantal rubrieken staan aangegeven - zal dat volgens Uijl wat gemakkelijker gaan. In 1991 wil de streek VVV deel uitmaken van die beurzen waar ook het pro vinciale VVV aanwezig is. Een iets andere opzet dan voorheen het ge val was. De stand op de vakantie- en reisbeurs in Utrecht was vol gens Uijl succesvol verlopen. Ver schillende logé's in de Thoolse hotels bleken via het foldermateri aal van die beurs Tholen te heb ben uitgekozen als vakantiebestemming. ln april hoopt de VVV het nieuwe informatieboekje vhn Tholen te kunnen presenteren. Het huidige dateerf uit 1986. De bijdrage in de contributie zal voor 1990 onge veer 14.000 gulden bedragen. Voor 1991 heeft het bestuur 18.000 gulden begroot, terwijl de gemeentelijke subsidie op 25.100 begroot wordt. Op de begroting 1991 is de groot ste post de personeelskosten (18.500 gulden). Uijl lichtte toe, dat het uitbreiden 'met een aan tal' uren afhankelijk wordt gesteld van de financiën: 'Want die willen we gezond houden'. Al leen met 18 mille aan te verwach ten contributie kunnen volgens de voorzitter de uitgaven 'daadwer kelijk' gemaakt worden (overi gens ontbrak penningmeester A. Quist uit Tholen). De begroting werd goedgekeurd. J. Bakker en P.M. Stouten waren in het bestuur aftredend en her kiesbaar. Ze werden opnieuw in het bestuur gekozen. Er waren geen tegenkandidaten. In de kas- commissie werd W. Pleune uit Sint-Annaland gekozen. Hij volgt C. Smits op. T.C. Benou, voorzitter van de pro motiecommissie hield een inlei ding over het onderwerp: 'Promotie binnen en buiten'. Be nou vergeleek het bevorderen van het toerisme naar Tholen als een vorm van zaken doen. Hij wees erop dat de^ vereniging voor vreemdelingenverkeer geen recht doet aan het feit dat het veel meer gaat om vakantieverkeer of vrije- tijdsverkeer. Die benaming geeft ook aan dat de plaatselijke bevol king gebruik maakt van de dien sten van de VVV, aldus Benou. Als belangrijke voorwaarde voor het promoten van het toerisme noemde de voorzitter het feit dat het 'produkt' steun moet vinden in de omgeving. 'Een breed maat schappelijk draagvlak is daarvoor nodig'. Het bevorderen daarvan en het stimuleren van maatregelen om het produkt te verbeteren ziet Benou als twee belangrijke zaken bij het promoten van het toerisme. De aanleg van fiets- en wandel routes noemde Benou als voor beeld. Daarbij kan de streek inspelen op de plannen van de provincie om de fietsroutes van wegwijzers te voorzien. Verder denkt de commissie aan buiten dijkse fietspaden aan de zuidwest kant van Tholen (Gorishoek-Schelphoek) en de noordoostkant (Suzannepolder). Als 'privégedachte' lanceerde Be nou het idee voor een fietspad langs het Schelde-Rijnkanaal van af Tholen in oostwaartse richting als aansluiting op het schiereiland dat volgens de voorzitter druk door de inwoners van Tholen wordt bezocht. De rol van de commissie is om bij het gemeente bestuur aan te kloppen en deze er van zien te overtuigen dat dergelijke voorzieningen goed zijn voor de gemeente. Een andere route voor fietsers - die aan kan sluiten op de lange afstandfiets route over de Oesterdam - zou vol gens Benou kunnen gaan via het fietsveer Yerseke-Gorishoek in de richting van Stavenisse, waar een nieuw veer de fietser over moet zetten naar Ouwerkerk. Benou legde uit, dat de wandel routes voor de zeven Thoolse ker nen verder worden uitgewerkt. Het gaat om wandelingen van on geveer een uur, plus een kopje kof fie, in een dorp op Tholen, waar dan eveneens een historisch ge bouw valt te bezichtigen op een tevoren bekendgemaakte dag en uur. Verder bracht Benou de 'behoefte aan een elk-weer-voorziening' naar voren. Dit past binnen het Volgens het jaarverslag van de streek VVV eiland Tholen zijn in 1990 door het veer Gorishoek-Yerseke 1938 men sen overgezet. Dit seizoen is het veer niet meer afhankelijk van de getijden na het gereed komen van een drijvende stei ger en het uitgraven van de geul langs de Westnol. Het jaar daarvoor zette De Har poen ruim 500 mensen over. Volgens de VVV voorziet het veer in een behoefte en is het gebruik ervan het afgelopen jaar een groot succes geweest. Momenteel wordt ten behoeve van het fietsveer en de passan tensteiger een rij palen gesla gen die de golven moeten breken. De storm in januari beschadigde de steiger zoda nig, dat het gemeentebestuur besloot hiertegen maatregelen te nemen. streekplan Zeeland maar volgens Benou laat het lang op zich wach ten. 'Het betekent een verbreding van de recreatie voor Tholen'. Dit geldt eveneens voor een thema park over landbouw, natuur en milieu dat de commissie graag ziet verwezenlijkt op het Tuttelhoekje. Volgens Benou profiteert de eigen bevolking ook van de voorzienin gen die voor de toeristen worden getroffen. Hij wees in dit verband op de parkeerplaatsen aan de zee dijk, het opspuiten van het strandje en het wandelpad in de Pluimpot. 'Betaald uit de toe ristenbelasting en met subsidies aangelegd. Vaak wordt over het hoofd gezien dat men geniet van zaken die er niet zouden zijn ge komen als de toerist er niet zou zijn geweest. Het is een verbete ring van het leefklimaat'. De film 'Gezicht op Tholen' krijgt een aangepaste versie, aan gevuld met toeristische attracties. Deze vorm van promotie (via tv, landelijke dagbladen) noemde Be nou van groot belang. Het gaat hierbij om anderen die onge vraagd promotie maken. Het be zoeken van beurzen dient volgens de commissie niet uitgebreid te worden. Adverteren heeft alleen zin in regionale bladen omdat de landelijke dagbladen te duur zijn. Uijl bedankte Benou voor zijn .uiteenzetting en zei 'beretrots' te zijn op de resultaten die de com missie reeds heeft geboekt. Hij bood Benou een VVV.kalender aan. I t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 19