Slordigheidje van 73 mille GEMEENTE tholen Weer borden waar je niet omheen kunt Lucht en licht voor peuters Scherpenisse VÜaJCKEN Deel eigen vermogen voor wijkgebouw St. Maartensdijk Kunstwerk in winterslaap Venekamp blijft elfde Hinderwet vishandel Verpleegsters zijn geslaagd 300.; Ontmoediging vestiging in Tholen is geschrapt De Scarpejaantjes opent nieuwe speelzaal aan de Westzeedijk Nog nooit was'n PFAFF met onder- en boventransport zo voordelig r-/^\p PFAFF Donderdag 20 december 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 M. Dijke bij SGP naar vierde plaats De Thoolse PvdA is er niet in geslaagd om H. Vene kamp hoger op de kandidatenlijst te krijgen voor de provinciale statenverkiezingen van 6 maart. SGP iste "Na tien jaar eindelijk in een gebouw dat helemaal voor peuters is ingericht," zei voorzitter mevrouw L. Swiderski van peutersoos De Scarpejaantjes zaterdag bij de opening van de nieuwe peuterspeelzaal aan de Westzeedijk in Scherpenisse. "Een bijna gekraakt pand heeft weer een goede bestemming gekregen," meende wethouder J. Versluijs. Uitgeleefd PFAFF SPECIALIST Benoemingen kruiswerk Welzijnsorgaan huurt mindertandarts eigen ruimte Op de eerste algemene vergadering van de kruisvereniging rondom de Oosterschel de in Goes zijn woensdag de ledenraad en de contactcommissie ingesteld. Ook zijn leden voorgedragen voor het bestuur. Ledenraad Veto Tholen Betrokkenheid minder, Bloemetjes "Men heeft zijn best gedaan voor Tholen, maat er zijn meerdere af delingen en dan krijg je verdeel en heers; het lukte van geen kanten," aldus het Thoolse statenlid. Vier jaar geleden stond hij nog zeven de, nu wordt dat een elfde plaats. Tijdens de gewestvergadering van de PvdA stelden de Thoolse afge vaardigden Venekamp kandidaat voor de zevende plaats, tegenover mevrouw Sturm uit Zierikzee. Toen dat niet lukte, zette Reimers- waal de Tholenaar op de achtste plaats, maar ook dat haalde Vene kamp niet. Ook de tiende plaats, waarop de Tholenaar zelf had ge hoopt, mislukte. "Voor de elfde plaats kreeg ik meteen applaus, maar Middelburg zette M.L. Strous tegen me. Ik kreeg 104 stemmen en Strous 37. Ik ben blij met de elfde plaats, 'k ben demo cratisch gekozen, 't is niet anders,' aldus PvdA-statenlid H. Vene kamp uit Tholen. De Terneuzense H. Klein Hesselink-van Vliegen had meer succes, want zij steeg van de zestiende naar de twaalfde plaats op de lijst. Ook bij de SGP is de Thoolse kandidaat gezakt op de kandida tenlijst. Met een minimaal ver schil werd M. Dijke uit Scherpenisse als vierde geplaatst. Vier jaar geleden stond hij nog derde. De SGP bezet momenteel vijf statenzetels. Tweede Thole naar op de lijst is G.D. Roeland uit Sint-Annaland op de tiende plaats, nummer 23 staat H. Geluk uit Sint-Philipsland. De SGP-lijst telt 28 namen en bij de reserves zijn nog drie Tholenaren: 30. M. Neele uit Tholen, 31. ds. J.G. van Loon uit Sint-Maartensdijk en 32. J.M. Aarnoudse uit Oud- Vossemeer. Vier jaar geleden kwa men L. Walpot en T.A. Vogel uit Sint-Philipsland, alsmede A.B. Goedhart uit Sint-Maartensdijk nog op de lijst voor. De SGP heeft bij de samenstelling rekening gehouden met spreiding over de verschillende Zeeuwse re gio's. Ook is de afspraak gemaakt dat wanneer iemand uitvalt, de volgende kandidaat uit dezelfde regio diens plaats inneemt. De lijst (met tussen haakjes de plaats van vier jaar geleden): 1.(2) W. Kolijn, Terneuzen, 2.(1) W.P. Ren tier, Middelburg, 3.(5) G.R.J. van Heukelom, Nieuwerkerk, 4.(3) M. Dijke, Scherpenisse, 5.(9) M.J. Goud, Waarde, 6.(10) P.J. Hame link, Zaamslag, 7.(17) J. Hoek man, 's-Gravenpolder, 8.(28) T. van Oostenbrugge, Bruinisse, 9.(23) J. Houmes, Westkapelle, 10.(-) G.D. Roeland, Sint- Annaland. "Een dom gezegde." Zo noemde raadslid J.L. van Gorsel het woord 'ontmoediging' ten aan zien van bedrijfsvestiging fn Tholen-stad in een brief van b en w aan de Paasdijk-ondernemers in Poortvliet. Het college probeer de zich tegen de kritiek dat Tho len voorgetrokken wordt bij vestiging van nieuwe bedrijven te verweren met de stelling, dat de premie daar juist lager is. "Via de premieregeling wordt bedrijfs vestiging in Tholen daarom niet gestimuleerd, maar juist ontmoe digd." Van Gorsel noemde die zin van b en w 'niet slim'. Hij verklaarde zich 'vierkant tegen ontmoedi ging' van bedrijfsvestiging in Tholen. "Dat gaat de verkeerde kant op. Het is ook een onjuiste keuze geweest om de vesti gingspremie voor Tholen lager te houden dan voor de andere ker nen. De ondernemers bepalen zelf wel waar ze zich willen vestigen. Daarvoor hebben ze keuzemoge lijkheden in zeven kernen. De ge meente moet daarbij niet sturen, alleen stimuleren. 'Ontmoedigd moet uit de brief gehaald worden. Dat is een zeer ongelukkige woordkeuze", zei de VVD- fractievoorzitter. "U hebt gelijk", zo gaf de burge meester toe. "Onze bedoelingen waren zuiver, maar de zin is voor meerdere uitleg vatbaar. Daarom halen we die zin eruit." Volgens raadslid M.A.J. van der Linde zullen de buurtbewoners van de Contr'Escarpe in Tholen er geen vrede mee hebben dat er volgens b en w geen hinder is van het laden en lossen van vracht auto's bij een loods van vishandel Schot. "Ze constatefen zelf wel overlast", zei het PvdA-raadslid. Hij was niet onder de indruk van de elf controles die b en w hadden gehouden. "Wanneer je om half elf het laden en lossen bij een vis handel gaat controleren, is dat het zelfde als om tien uur 's morgens de eventuele hinder van een hore cabedrijf gaan controleren. Dat moet op een andere manier aan gepakt worden. Duurt de door b en w aangekondigde concentratie van activiteiten bij de vishandel langer dan noodzakelijk, dan moet er een hinderwetvergunning komen", aldus Van der Linde. De burgemeester antwoordde, dat zowel mensen die via de stichting Intermedrecht te Noordwijk ge reageerd hebben als bewoners van de Wal die zich rechtstreeks tot b en w hebben gewend, bericht ge kregen hebben van het onderzoek. "Wij baseren ons op metingen." De burgemeester gaf Van der Lin de toe, dat besprekingen over ver plaatsing van het bedrijf niet tot in lengte van jaren kunnen duren. "Maar met een oplossing binnen handbereik gaan we niet alles overhoop halen. Er is nog een ge weldige inspanning nodig om bin nen 3 1/2 jaar alle bedrijven van een hinderwetvergunning te voor zien en indien nodig zullen we on dernemingen naar voren halen", zei Van der Munnik. Een graafmachine ter hoogte van het kruispunt Bram Groenewegeweg/Kleinedijk bezig met de voorbereidingen voor de verbreding van de weg Poortvliet/St. Annaland. 'Slordig' noemde raadslid J.L. van Gorsel maandagmiddag het extra krediet van 73.000 gulden voor verbreding van de weg Poortvliet/St. Annaland. "Ik snap niet dat nu pas bij de provin cie ontdekt is dat het gedeelte bin nen de bebouwde kom maar voor 45 in plaats van 90% gesubsi dieerd wordt", zei het VVD- raadslid. Het woord 'slordig' wilde wet houder J. van der Jagt niet over nemen. Hij gaf toe, dat de voorschriften niet gewijzigd wa ren, maar in de onderhandelingen met de provincie was niet uitdruk kelijk over 45% gesproken. "De provincie zei steeds: we zien wat we kunnen doen." M.A. van Beek was het opgeval len, dat al met het werk begonnen was. "Maar niet het gedeelte waarop dit extra krediet betrek king heeft", liet de wethouder we ten. Buiten de bebouwde kom is voorzichtig met het karwei een aanvang genomen. De verbreding en aanpassing van enkele kruispunten kost 522.000 gulden. - - wb* É9 Gemeentewerklieden P. Hage (l) en J. Schrier plaatsen het nieuwe gemeentebord op de Oesterdam, op de gemeentegrens met Rei- merswaal. Sinds dinsdag prijken vier borden met het gemeentewapen en de tekst Gemeente Tholen bij de in valswegen van het eiland. Daar waar het kon op de gemeentegrens (op de Oesterdam bij de gemeente Reimerswaal en op de Krabben- kreekweg bij de gemeente Sint- Philipsland). Waar dat niet kon - op de grens met Noord-Brabant die midden op het Schelde- Rijnkanaal ligt - bij de brug van Tholen en Oud-Vossemeer. De ge meente Tholen wilde op die plaat sen aanvankelijk welkomstborden plaatsen. Provinciale waterstaat wilde echter geen welkomstbor den op de gemeentegrenzen om dat ze teveel de aandacht van het verkeer zouden afleiden. De wel komstborden 'Tholen daar kun je niet omheen' zijn toen op andere plaatsen gezet, daar waar ze nu nog staan. De gemeenteraad heeft regelmatig laten weten de borden met het gemeentewapen op de ge meentegrenzen te willen plaatsen. De gemeente is nu op haar schre den teruggekomen: niet de wel komstborden bij de invalswegen maar de gemeenteborden zoals de bedoeling was, voordat er sprake was van het idee welkomstborden te plaatsen. Tijdens de behande ling van de gemeentebegroting vroeg VVD-er J.L. van Gorsel naar de stand van zaken. Nu staan ze er. Omdat er klachten waren over de belettering op de wel komstborden - moeilijk leesbaar - is de tekst 'daar kun je niet om heen' van een wit randje voorzien. Hij knipte het lint voor de ingang door, omdat ambtenaar L. An- driesse verhinderd was. Deze had samen met de voorzitter een groot aandeel in het opknappen van het voormalige jeugdhonk en kreeg allerwegen lof toegezwaaid. "Elke maandagmorgen zat ik bij hem op de stoep. Zonder Andriesse' was het gewoon niet gelukt," al dus mevrouw Swiderski. De wet houder sprak van een 'onverdeeld succes'. De gemeente leverde de Diana v.d. Male uit Poortvliet, Li- an Gebraad uit Sint-Maartensdijk en Ellen van Haaften uit Tholen zijn geslaagd voor de opleiding voor B-verpleegkundige in Vre derust. materialen, waarna bestuur en ouders het werk uitvoerden. "De ervaringen zijn niet altijd zo gunstig, maar in Scherpenisse was de samenwerking uitstekend," al dus Versluijs. Hij wees erop dat verhuizing van de peuterspeelzaal in Poortvliet bij de gemeente eigenlijk voor rang had, terwijl de uitgeleefde staat van het jeugdhonk b. en w. afschrok (vanwege de kosten). Maar het aanbod van zelfwerk zaamheid gaf de doorslag om het licht op groen te zetten in Scher penisse. Gas, water en electra wer den vernieuwd en uitgebreid, een nieuwe keuken gezet, deel van de vloer vernieuwd, berging gemaakt en deuren vervangen. Buiten werd een tegelplateau aangelegd en een zandbak geplaatst. "Die stond in Oud-Vossemeer (bij Hummel vreugd - red.), dus daar moest spierballenwerk aan te pas ko men," zei Versluijs. Het hele werk kon binnen de begroting worden uitgevoerd. "Een onderkomen met veel lucht en licht, een bui tenspeelplaats en op een veilige plek gelegen is het resultaat," al dus de wethouder. Mevrouw Swiderski bedankte de ouders voor hun hulp bij de werk zaamheden. De 16 peuters (met feestmuts getooid) vierden de opening met cake en limonade, de aanwezige volwassenen kozen voor koffie. De nieuwe Pfaff dualmatic 955 is een wonder van vernuft Met onder- en boventransport, waardoor de stof niet meer kan verschuiven Dat is net wat voor u. Nooit meer rimpelen, lubberen, lelijke naden of ongelijke motieven. Voor maar 1499,- heeft Je maakt't met u nu de perfectie van onder- en boventransport. De nieuwe F*faff staat voor u klaar in de winkel. NAAIMACHINES.... SINDS 1928 ONS VAK Kortemeestraat 17 midden in 't Vierkantje Bergen op Zoom Tel 01640-35878 Zo lang de voorraad strekt De kruisvereniging Rondom de Oosterschelde heeft voor de basiseenheid Tholen/St. Philipsland wijkverpleegkun dige Jeanet Leijs-van Drie be noemd. Zij gaat per 1 januari werken in Sint-Annaland en vervangt daarmee wijkver pleegkundige Ina van Ommen die hoofd van de verzorging in De Schutse is geworden. In het team Sint-Maartensdijk komt per 1 januari wijkzie kenverzorgende Petra de Jager te werken. Zij volgt Rianne de Witte op. Jeanet Leijs-van Drie is aangesteld voor 80%, Petra de Jager voor 50%. De nieuwe kruisvereniging is het resultaat van een fusie tussen vier kruisverenigingen, Schouwen- Duiveland, Oost-Zuid-Beveland Zuid-Beveland West en het Groe ne Kruis Tholen Sint- Philipsland. Door deze schaalver groting ontvangt de nieuwe ver eniging bijna 300.000 gulden meer dan wanneer de kruisverenigingen apart zouden blijven voort bestaan. Kende de vereniging op Tholen en Sint-Philipsland een opkomst van zo'n 40 leden op een algemene le denvergadering, voor de eerste vergadering na de fusie kwamen zo'n 30 mensen bijeen in het nieu we gezondheidscentrum Magno lia in Goes. De lage opkomst kan te maken hebben met de storm die toen woedde. In totaal waren er 26 stemgerechtigden. De vergadering ging acoord met het instellen van een ledenraad waarin 37 personen zitting heb ben. Van de Thoolse- en Flup- landse kant zijn erin vertegen woordigd: J. van Houdt uit Sint- Maartensdijk, C. van Dijke uit Sint-Annaland, A.M. Geluk uit Oud-Vossemeer, M. Moerland uit Stavenisse, A.C. Breure uit Scher penisse en M.J. Hoogedeure - Kieviet uit Tholen. Als nieuw al gemeen bèstuur zijn 12 leden gekozen. Daarin hebben zitting M.C. Noorthoek als secreatris, oud voorzitter van Het Groene Kruis Tholen/Sint-Philipsland en C. Meertens, oud-penningmeester als gewoon lid. De ledenraad (de vroegere contactcommissie) drong er tijdens de vergadering op aan om de verslagen van de algemene bestuursvergaderingen (die vijf keer per jaar worden gehouden) te ontvangen. Over de plaats van vergaderen is niet direct een uit spraak gedaan. De Magnolia in Goes is in gebruik niet duur verge leken met andere gebouwen el ders. De meeste leden van de nieuwe kruisvereniging wonen in de buurt van Goes. Naast Tholen en Sint-Philipsland strekt het werkgebied zich uit over de ge meenten, Duiveland, Goes, Kapel- Ie, Kortgene, Middenschouwen, Reimerswaal, Westerschouwen, Wissenkerke en Zierikzee. De contributie van de leden be draagt 45 gulden. Daarvan is 42 gulden een verplichte afdracht aan de AWBZ. Drie gulden is bestemd voor verschillende doel einden zoals bejaardengym- nastiek. Door onder meer deze fusie is de afdracht in heel Zee land op één lijn gekomen. Tijdens de vergadering is ook de jaarrekening Tholen/St. Philips land goedgekeurd. Dit kon niet plaatsvinden op de laatste alge mene vergadering van Het Groene kruis op 19 september in Poort vliet omdat deze toen niet gereed was. Noorthoek lichtte in Goes toe, dat bij de financiering van het nieuw te bouwen gezondheidscen trum in Sint-Maartensdijk geput zal worden uit het zogenaamde vrije vermogen van de vereniging wanneer de subsidie onvoldoende zou blijken. Het vrije vermogen van Het Groene Kruis en Sint- Philipsland liep van 243.536 gul den in 1988 op naar 267.706 gul den in 1989. Een gedeelte van dit vermogen mag besteed worden door de bestuursleden van Tho len, Sint-Philipsland, een ander gedeelte is bestemd voor de vere niging. Volgens Meertens kunnen de bestuursleden van Tholen er een soort veto over uitspreken. In Sint-Maartensdijk wordt het be staande gebouw aan de dokter Ta- zelaarstraat gesloopt. De plannen worden nu voorgelegd aan de fi nancier, het ziekenfonds Midden Zeeland in Goes, zo deelde C. Meertens desgevraagd mee. Met de bouw van het gezondheidscen trum is ongeveer 1 miljoen gulden gemoeid. Volgens Meertens zijn de besprekingen met de huurders afgerond. Met de federatie maat schappelijke dienstverlening, die aanvankelijk bezwaar maakte te gen de hoge huursom, is nu ook overeenstemming bereikt. Volgens Meertens zal de federatie wat min der meters huren waardoor de huurprijs wordt gedrukt. Het plan is eveneens aangepast nu de tand artsen Vos en Wouters geen ruim te meer zullen huren in het centrum omdat ze zelf een prak tijk bouwen aan de Westpoort te Sint-Maartensdijk. Tijdens de rondvraag werd de vraag gesteld of het mogelijk is om plaatselijk contactcommissies te benoemen. Hierop werd be vestigend geantwoord. Dit kan volgens voorzitter J.W. de Jonge spontaan gebeuren. Hij verwees daarbij naar artikel 8 van de sta tuten waarin dit behandeld wordt. Nu de fusie een feit is, verwacht Meertens dat de betrokkenheid van de leden in bestuurlijke zaken zal verminderen. "We maken" nu deel uit van een groter gebied. Het geheel wordt meer ambtelijk. De verenigingen elders in Zeeland hadden al te kampen met weinig belangstelling. Hier was de be trokkenheid nog groot. Veertig le den op een algemene ledenvergadering was uitzonder lijk. Wat zich elders al heeft vol trokken, gaat nu voor Tholen en Sint-Philipsland gebeuren. "De fusie is volgens Meertens 'van bo venaf' opgelegd: "We krijgen nu meer geld. Als je alleen als Tholen en Sint-Philipsland zou zijn door gegaan, zou je geen geld meer krijgen". Voor de hoofdwijkver pleegkundigen is het samengaan van de kruisverenigingen volgens Meertens een voordeel. "Die krij gen meer klankbord, dan in het verleden". Tijdens een informele bijeen komst in Haestinge te Sint- Maartensdijk namen personeel, (oud) bestuursleden en contact commissieleden van het opgehe ven Groene Kruis Tholen/Sint-Philipsland afscheid van elkaar. Zo'n 60 mensen woon den de avond bij. De oud bestuursleden werden in de bloemetjes gezet. Het houden van deze afscheidsavond was toege zegd op de laatste algemene ver gadering van de kruisvereniging in Poortvliet. Het nieuwe bestuur rondom de Oosterschelde bestaat verder uit J.M. Maat uit Ellewoutsdijk, M. Meesen uit Kortgene, N.C. Verrij- zer -Rohn uit Wilhelminadorp, J. Otte uit Nisse, P. de Bruyne uit Colijnsplaat, L. van Driel uit Kruiningen, C.W.J. de Goffau uit Rilland, C.C.M. van Hoek-van Loon uit Rilland, C.v.d. Wekken uit Kerwerve, J. van Sluis uit Nieuwerkerk en de heer De Pagter uit Goes (de laatste gekozen op voordracht van de ondernemings raad). Voorzitter is J.W. de Jonge uit Renesse. De ingepakte kunstvliegers achter het arbeidsbureau in St. Maartensdijk. Sinds vorige week hangen de vlie gers van het kunstwerk in de tuin van het gewestelijke arbeidsbu reau (GAB) in Sint-Maartensdijk stil. De op palen gemonteerde kunstvliegers zijn door het perso neel in jute zakken ingepakt en vastgebonden. Nu kunnen de pa neeltjes niet meer bewegen op de wind, maar ook geen lawaai meer veroorzaken. Waneer het hard waait, bonken de vliegers tegen de gegalvaniseerde palen aan. Klach ten uit de buurt hebben de directie van het arbeidsbureau doen besluiten de vliegers vast te binden tot er een oplossing voor het pro bleem wordt gevonden. De jute zakken zelf geven de toeschouwer weer een ander beeld van het werk van de Amsterdamse kunstenares Marjolein Boterenbrood die het in opdracht maakte van de Rijks gebouwendienst. De letters op de zakken 'Produce of Colombia' en 'Medellin' doen vermoeden dat het hier om koffiezakken uit Zuid-Amerika gaat. Directeur P.J.F. Castricum van het GAB licht toe, dat het probleem van de geluidsoverlast zich al snel na het plaatsen van het kunstwerk voor deed. "Als het niet waait, is het geen enkel probleem, maar waait het of stormt het zoals vorige week, dan hoor je het bonken. Voor ons valt het wel mee, we zit ten hier achter dubbel glas en zijn bezig, maar we hebben klachten gekregen van één van de buren wiens slaapkamer op 15 meter van het kunstwerk ligt." Volgens Castricum is de kunstenares op de hoogte van het probleem. "Eerst was het erger, maar er zijn een soort deurstopjes aan de vliegers bevestigd waardoor het aanmer kelijk minder is geworden. Er wordt nu door de kunstenares naar een oplossing gezocht". Castricum weet wel een leuke kop voor boven de foto: "Kunstwerk in winterslaap".

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 13