2-2b~i a 6 Toegankelijkheidsregeling voor Oosterschelde gaat 1 januari in Veel meer geld voor dorpsvernieuwing Twee Thoolse scholen krijgen 1000 gulden voor veiligheid Kinderkoor op de t.v. Vangst van 1.881 ratten AL 46 JAAR DÈ TH00LSE COURANT Steken van zeeaas en snijden van zeegroente aan banden Ter Tolne en Groen van Prinsterer met tekenwedstrijd verkeer Tevredenheids betuiging voor politiemannen Donderdag 13 december 1990 47e Jaargang no. 5 Ruim 7 ton voor zoet waterplan ZÖNNERANDA Vanaf 1 januari a.s. wordt het steken van zeeaas, het snijden van zeegroente en het betreden van het Ooster- scheldegebied aan banden gelegd. Dat is het gevolg van de aanwijzing tot beschermd natuurmonument. Deltafederatie Voorlichting Kokkels 1.372.471 gulden voor huizen en bedrijven De gemeente Thoien kan volgend jaar 372 mille meer besteden aan stads- en dorpsvernieuwing dan het bij na afgelopen jaar. Daardoor kan er meer aan woning verbetering, riolering en de verplaatsing van milieuhinderlijke bedrijven gebeuren. De openbare basisschool Ter Tolne in Thoien en de protestants-christelijke Groen van Prinstererschool in Scherpenisse hebben gisteren 1000 gulden gekregen. Dat was de prijs in een tekenwedstrijd van het ROVZ met als thema verkeersveiligheid. Aanmoediging Bromfietshelm Spelen zonder dat je ze omver rijden Eeridrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Thoien en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening t 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het 20 meisjes en 2 jongens tel lende kinderkoor uit St. Anna land zat gisterenmiddag in de schoolbanken van het streekmu seum de Meestoof. HDTV maakte er opnamen voor promotie van een nieuw soort televisie, die over 4 tot 5 jaar op de markt verkrijg baar zal zijn. De schoolklas van het streekmuseum werd wat klank en beeld betreft uitermate ge schikt geacht voor de promotie film, die in Japan en Amerika vertoond zal worden. Organisator Peter Dekkers van HDTV werd over de nostalgische schoolklas geïnformeerd dankzij het recente bezoek van het NOS journaal bij het bezoek van de Zuid- Afrikaanse presidentsvrouw De Klerk aande Meestoof. Voor de opnamen zongen de kinderen en kele liedjes o.l.v. Lia Pleune. Voor het basisplan watervoorzie ning Sint-Philipsland krijgt het waterschap f. 733.080,- subsidie. Dat heeft de Landinrichtings- dienst aan het schap laten weten. De kosten van het plan bedragen f. 1.760.000,-, zodat de subsidie 41.65% zou zijn. De Algemene Vergadering van het waterschap krijgt woensdag een voorstel voorgelegd, om f. 79.760,- vrij te maken voor de aankoop van gronden voor de uit voering van het basisplan. Dit geld is een gedeelte van de op brengst van de verkoop van schor ren bij Sint-Philipsland aan Het Zeeuwse Landschap. Het restant bedrag van die verkoop (f. 392.539,-)wordt bestemd voor eventuele toekomstige grondaan kopen op Thoien. Het fosfaatgehalte in het Zoom meer was vorig jaar twee tot vier keer hoger dan aanvaardbaar, meldt rijkswaterstaat in het evalu atierapport. Het Landbouwschap heeft in eerr brief al aangedrongen op maatregelen om de zoutlast, veroorzaakt door de werking van de Bergsediepsluis, terug te dringen. '/iwN DL I K\\l).\ Ml I I I I IKIS( II SCII1 II DAK MEI ZOWKRANDA (iKMKTKN AN KI.KK ZONNESTRAAL Advertentie LM. Voor de Oosterschelde gelden vanaf I januari beperkingen als gevolg van de aanwijzing als beschermd natuurgebied. Ir. A.W.H. van Weelderen van het ministerie van landbouw, natuur beheer en visserij gaf donderdag in motel Goes een toelichting bij de veranderingen, 's Middags voor leden van de Stuurgroep Oosterschelde - onderwie burge meester H.A. van der Munnik en dijkgraaf I.C. Hage van Thoien - en 's avonds voor 150 gebruikers van de Oosterschelde: (sport)vis- sers en waterrecreanten. Op die laatste bijeenkomst was nogal wat kritiek op de beperkingen te ho ren. 's Middags was dat niet het geval. "Behoud van de natuur waarden is onze eerste functie als Stuurgroep Oosterschelde", zei de voorzitter, gedeputeerde mevr. G. de Vries-Hommes. Zij verwierp de kritiek, dat de minister 'zomaar' een beslissing over de aanwijzing van de Oosterschelde als be schermd natuurgebied had geno men. "Dat is gebeurd op grond van een democratische besluitvor ming", zei de gedeputeerde. De Natuurbeschermingswet is per 27 mei van dit jaar van toepassing verklaard voor particulieren gron den, zowel binnen- als buitendijks bij de Oosterschelde. Voor staat seigendommen zijn er nog enige juridische beletselenfir. Van Weel deren noemde de kokkelvisserij), maar voor 31 december komt dat volgens hem ook nog rond. Per 1 januari treden de beperkin gen dan in werking. Er zijn dan toegankelijke, beperkte toeganke lijke en niet-toegankelijke gebie den in de Oosterschelde. Voor het spitten van zeeaas is overleg geweest met de Deltafede ratie en de beroepssportvissers. De Deltafederatie heeft een ver gunning aangevraagd voor het steken van zeeaas en de Deltafede ratie regelt per 1 januari in overleg met Domeinen de vergunningen. Ten aanzien van het snijden van lamsoren en zeekraal kan een be perkt aantal mensen dat voor ei gen gebruik nog doen. Ir. Van Weelderen zei met een deel van de gemeenten overeenstemming te hebben bereikt over de plaatsen waar gesneden mag worden en de hoeveelheid vergunningen die uit gegeven wordt. Voor het snijsei- zoen in maart verwachtte Van Weelderen met alle gemeenten de afspraken rond te hebben. De verschillende doelgroepen zul len voorlichting krijgen over de beperkingen die vanaf 1 januari gelden. Ook degenen die de nieu we regels moeten handhaven, wor den geïnformeerd. Via het milieufonds van de pro vincie is daarvoor 40.000 gulden beschikbaar. Twee gemeen- ten(Tholen en Middenschouwen) hebben afgehaakt, zei gedeputeer de mevr. De Vries. Daardoor komt de Stuurgroep voor de voorlich tingscampagne nog 2000 gulden tekort. Zij deed een dringend be roep op Thoien en Middenschou wen alsnog mee te doen. (De raad van Thoien vond de voorlichting een rijkszaak en gaf daarom geen bijdrage). De kok kei visserij kwam zowel 's middags als 's avonds in zeer kri tische zin ter sprake. Gedeputeer de mevr. De Vries noemde het 'grijs en droevig' dat het onmoge lijk wordt gemaakt om beperkin gen aan de kokkelvisserij op te leggen. Volgens ir. Adriaansens van de Provinciale Planologische Dienst is er 'redelijk aantoonbare schade' in de Oosterschelde van de kokkelvisserij. Mevr. De Vries meldde, dat rijkswaterstaat bezig is met vogeltellingen, onder meer van scholeksters. De Raad van State heeft onlangs gezegd, dat de schade van de kok kelvisserij juist niet is aange toond. Ir. Van Weelderen zei te ZIE VERDER PAG. 11 In 1990 was er sprake van een één malige forse daling tot 1.046.888 gulden. De nieuwe rijksuitkering van 1.332.471 voor 1991 betekende al een flinke verbetering en de ge meenteraad deed er uit de ge meentekas nog eens 40 mille bij, zodat 1.372.471 gulden voor vol gend jaar beschikbaar is. Er gaat echter 40 mille weg aan voorbereidingskosten voor de planprocedure beschermde stads gezichten Thoien en St. Maartens dijk. Aan praktische woningverbete ring kari 550.000 gulden worden besteed. Voor dit jaar was oor spronkelijk 450 mille uitgetrok ken, maar toen 1 april de subsidie werd beperkt, kwam er nog een stroom van verzoeken los, waar door er een ton bijkwam. Voor verhuis- en herinrichtings kosten voor 42 huizen van Beter Wonen willen b en w 21.000 gul den uittrekken, 500 gulden per woning. De aanleg van bergingsriolen in Zuid Oudaan en de Vossemeerse- poort in Thoien vergt 1.7 miljoen gulden, waarvan een ton uit het stadsvernieuwingsfonds komt. Voor aankoop van gronden en panden en verplaatsing van mi lieuhinderlijke bedrijven willen b en w 661.500 gulden uittrekken. In 1990 was dat 520 mille en in 1989 nog 795 mille. Er is nog speel ruimte bij eventuele overschrij ding van dat bedrag, want 20% van de aankoopkosten kan ten laste van de reserve saneringsplan nen worden gebracht? Met die constructie is maximaal 826.875 gulden financieel gedekt. Met de commissie onroerende za ken is de prioriteitsstelling van aankopen doorgenomen en in hoofdzaak accoord bevonden. In de periode maart t/m oktober zijn op Thoien en Sint- Philipsland 1.881 muskusratten gevangen door provinciale wa terstaat. De piek lag in de periode tussen 26 februari en 20 april, met 585 gevangen ratten. Tussen 23 april en 15 juni was de vangst met 210 ratten het laagst. De 4-jarige Marieke Prosman uit groep l van de Groen van Prinstererschool. Poortvliet geen stiefkind, maar dorp dat aandacht verdient CDA Thoien wil gedeputeerde De Boe bij de eerste vijf Zestig mille groen in Buiten zorg meer St. Philipslandse raadsfracties kritisch over uitbreiding ge meentehuis, openbaar vervoer en onvolledige begroting 1991 Voor viskweek 75.000 gulden subsidie Discussie overdekt zwembad Thoien in laatste fase Stichting kinderopvang gaat gastouders werven Eendracht-voorzitter Bae- rends aast op Thoolse sportti- tel voor Toby Hage TEVEEL WETEN IS NOODLOTTIG VOOR WIE ZIJN MOND NIET WEET TE HOUDEN. HET IS ALS EEN KIND DAT EEN MES HEEFT. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Dick Visser uit St. Philipsland en Rob Veenstra uit Thoien hebben van districtscommandant Smeels van de rijkspolitie een tevreden- heidsbestuiging ontvangen. Ze kregen die waardering voor het toepassen van reanimatie bij een vrouw uit St. Maartensdijk die op weg naar het ziekenhuis onwel werd. Haar man reed omstreeks één uur naar het politiebureau aan de Hofstraat in Thoien en claxoneerde langdurig om de aan dacht te trekken. De politieman nen Visser en Veenstra keken naar buiten en zagen naast de bestuur der een vrouw in een rare hou ding. Ze snelden naar de auto en pasten bij de vrouw reanimatie toe, totdat er een arts en ambulan ce verscheen. Daardoor werd acuut levensgevaar afgewend. De districtscommandant gaf de beide politiemannen een extra vrije dag voor dit kordate op treden. "We staan bij zulke situaties ge lukkig niet met twee linker han den", vertelt opperwachtmeester Visser. "Zelf heb ik destijds nog bij Tj. Heijboer in St. Annaland een reanimatie-opleiding gehad, maar twee jaar geleden kwamen we in onze groep tot de conclusie, dat het voor iedereen nuttig was. Henk Brinkman(werkzaam in Lievensberg en bij het Thoolse Rode Kruis) gaf de reanimatie- opleiding en elk jaar zorgt hij voor een herhalingsles", aldus op perwachtmeester Visser. aanbiedings- tevens nieuwjaars kaart bij de kalender. Gedeputeerde J.D. de Voogd, voorzitter van het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zeeland, reikte de prijzen uit aan leraar O. Huiskamp van Ter Tolne en direc teur J.W. Duvekot van de Groen van Prinstererschool. De winnen de tekeningen waren gemaakt door respectievelijk Zahira Oum- hamed(12) uit Thoien en Marieke Prosman(4) uit Scherpenisse. Aan de tekenwedstrijd werd door 35 basisscholen deelgenomen. In totaal zijn er 325 tekeningen in gestuurd, waarvan 9% van Tho ien en St. Philipsland. De jury bestond uit gedeputeerde De Voogd, mevr. A. Westhoff- Hubeé(voorzitter Zeeuwse Vrou wenraad), dhr. M.P. Diele- man(hoofdredacteur PZC) en dhr. H.L.F. Saeijs(hoofdingenieur- directeur van rijkswaterstaat). Naast de leeftijd heeft bij de be oordeling ook heel duidelijk een rol gespeeld of de tekening weer geeft dat het kind zich heeft inge leefd in de problematiek van de onveiligheid, de bedreiging van het verkeer. De Leuze is gevallen op dertien te keningen. Van twaalf tekeningen is een jaarkalender samengesteld. De dertiende is gebruikt als Tijdens de bijeenkomst in de Mid delburgse Abdij werden gisteren ook de aanmoedigingsprijzen ver keersveiligheid Zeeland 1990 uit gereikt door gedeputeerde De Voogd. Van de 37 aanmeldingen met in totaal zo'n kleine 100 ideëen(één met zelfs 19 voorstel len) was 8% van Tholerr en St. Philipsland afkomstig. Dat was een flinke stijging ten opzichte van de 4% vorig jaar en de 0% in 1988. De jury beoordeelde de ori ginaliteit en de algemene toepas baarheid. Verder werd bekeken of het idee een bijdrage levert aan de doelstelling minder verkeersslach toffers en aan verhoging van de bewustwording. De zes aanmoedigingsprijzen vie len dit keer niet op Thoien en St. Philipsland. Wel was de uit Poort vliet afkomstige directeur C.W. Hage van Carlier Tours uit Mid delburg één van de gelukkigen. Zijn bedrijf werkt al enige jaren mee aan het Alcohol Verkeer Pro ject Zeeland en remproeven voor scholieren. Verder wordt actief meegewerkt aan de mogelijke rea- Sahira Oumhamed en Adrea Berrevoets en leraar O. Huiskamp van Ter Tolne in Thoien haalden in Middelburg de prijzen op. lisering van een voorlichtingsbus in Zeeland. Carlier is ook mede initiatiefnemer van het discover- voer. De jury noemde de opstel ling van het bedrijf 'buitengewoon'. "Dat verdient navolging. Medewerking van be drijven in de regionale campag nes, zowel in financieel opzicht als bij het verlenen van hand- en spandiensten, is vaak van essen tieel belang. Er is slechts sprake van een geringe tegenprestatie in de vorm van enige reclame", aldus de jury. Particulieren brachten ideëen naar voren voor een goede bromfiets helm die geluiden doorlaat, ver- keerslessen met een 'gratis' theoriecertificaat voor het rijbe wijs, een groene, alternatieve re- creatiegids; de zichtbaarheid van fietsende kinderen met een kunststofantenne met vlaggetje, het binnen de school organiseren van fietskeuringen waarbij men eikaars fiets keurt en tenslotte het terugdringen van het autoverkeer bij scholen rond de begin- en eindtijden. De aanmoedingsprijzen verkeers veiligheid werden gisteren voor de vierde kqer in Zeeland uitgereikt, 's Morgens lichtte dhr. A.J. van der Padt van het ministerie van verkeer en waterstaat het meerja renplan verkeersveiligheid 1991-1995 toe. Ir. A. Welleman van hetzelfde ministerie sprak over hef Masterplan Fiets, voortvloeiend uit het Tweede Structuurschema Verkeer en Vervoer. Verder reikte voorzitter A.H. den Boon van Vei lig Verkeer Zeeland nog een prijs uit voor Alcohol Verkeer Project 1990. De winnende tekeningen zijn door de makers voorzien van een korte toelichting van wat ze uitgebeeld hebben. Marieke Prosman opent de kalender met haar tekst onder januari 1991: 'Er moet wel altijd een stoep zijn. Daar kun je dan spelen zonder dat ze over je heen rijden. Maar met je fietsje op de stoep mag nooit. Want dan rij je zelf de mensen omver.' De tweede Thoolse prijswin naar, Zahira Oumhamed, te kent voor de tekst bij de maand februari op de kalen der: 'Ik vind het vaak best ge vaarlijk op de zebra. Ze rijden haast altijd hard en soms drinken ze alcohol. Ze verge ten dan dat het best lang duurt voordat je stilstaat. Vol gens mij ben je dan al lang omver gereden. Daarom heeft mijn tekening een echte waar- schuwingskleur.'

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1