SC Stavenisse en Vosmeer falen niet Club behandelt dieren humaan; slaan en prikketting om hals niet toegestaan Koploper te sterk voor Vosmeer 3 Vosmeer dames zijn in mineur SC Stavenisse levert PSV 6 ballenjongens Geen promotie voor Smash '76 Donderdag 13 december 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Vierde klas afdelingsvoetbal Smerdiek 4 stelt teleur Magere winst Thol.Boys 5 Knappe winst Noad 4 Eerste nederlaag Noad 5 Vosmeer 5 doelpuntrijk Vosmeer herstelde zich van de nederlaag tegen Groen Wit en troefde Oudemolen met 4-1 af. Met nog één wedstrijd voor de winterstop handhaaft de Thoolse ploeg zich op de tweede plaats. Stavenisse behield door de 2-1 winst tegen Dongen de aansluiting met de top. Smerdiek kwam niet in actie. Na de lichte vorst en de eerste sneeuw was het veld in de smalstad niet bespeelbaar. Vosmeer op dreef Slavenisse twee gezichten Eerste gelijkspel WHS 4 Vereniging van Liefliebbers Duitse herdershonden bestaat tien jaar De kringgroep Tholen van de vereniging van fokkers en liefhebbers van Duitse herdershonden (VDH) bestaat tien jaar. Ter gelegenheid daarvan hees wet houder P. van Schetsen van sportzaken zaterdag de nieuwe clubvlag voor het verenigingsgebouw aan de Langeweg te Scherpenisse. Knap gelijkspel Vosmeer 2 Vosmeer 3 stuit op verdediging Volleybal Noad 3 ziet eind van zegereeks Dames AVC in degradatiegevaar Verwarmde tribune Afschrikwekkend Clubtitels Badminton Batho 'slechts' gelijk Tafeltennis Korfbal Verlies Emergo 2 Winst Emergo 3 De vierde keus van Smerdiek stelde te gen Kogelvangers 4 teleur. De eerste partij wonnen de Tholenaren glans rijk met 10-1. Op eigen terrein bood de ploeg uit Willemstad veel meer tegen stand en wist een gelijkspel (2-2) te be halen. In de twintigste minuut scoorde de thuisploeg 1-0. De defensie van Smerdiek speelde op buitenspel, maar zowel grensrechter als scheidsrechter lieten doorgaan, zodat de spits gemak kelijk kon scoren. Smerdiek was direct wakker en scoorde al snel de gelijkma ker. Piet Bazen was met zijn tweede doelpoging succesvol en bracht de stand op 1-1. Smerdiek was duidelijk sterker, maar speelde te aanvallend, wat ten koste ging van de verdediging. Uit een counter, waarbij Huib Knuist en doelman Theo Rijnberg werden uitgespeeld, kwam Kogelvangers weer op voorsprong. Vijf minuten voor rust bekroonde Jan Guiljam een mooie aanval met een treffer en bracht beide ploegen weer in evenwicht. Voor de tweede helft kwamen Jos Guiljam en Ko v.d. Griek in het veld voor Huib Knuist en Jan Guiljam. Smerdiek had een veldoverwicht, maar het zat de blauw-zwarten niet mee in de afwerking. Jaap De Rijke (paal) en Jos Guiljam (lat) waren ech ter niet gelukkig met hun doelpogin gen. Doordat de spaarzame counters van Kogelvangers ook geen doelpunt opleverden, bleef de stand 2-2. De vijfde keus van Tholense Boys blijft meedraaien in de top van de vierde klasse B. In Etten-Leur werd In ternos 4 met 0-1 verslagen. Op een door de vorst toch vrij hard veld - dat de minimale afmetingen had - trok Tholense Boys het initiatief al snel naar zich toe. Er kwamen kansen, maar alleen voor de keeper schoot Leen van As de bal over. Leen Otte- vanger verscheen eveneens voor het doel, doch de keeper werkte de bal met zijn benen naast. Na de rust bleef Tholense Boys kansen houden, maar de afwerking vlotte niet. Niettemin nam de ploeg al na vijf minuten de leiding. De bal werd van achteruit vrijgemaakt en op Leen van As gespeeld. Die bediende Leen Otte- vanger, deze rukte op naar het doel en schoof de bal binnen. Het laatste kwartier zette Internos alles op alles om de gelijkmaker tè forceren, maar de Thoolse verdediging hield stand. Noad 4 behaalde tegen de nummer twee, Alliance 4, een knappe 3-5 over winning. Na twintig minuten stond Alliance met 2-0 voor en leek Noad kansloos. Geleidelijk aan kwamen de Fluplanders echter beter in de wed strijd. Nadat Gerben v.d. Velde in het strafschopgebied werd gevloerd kon aanvoerder Piet Geluk vanaf elf meter 2-1 scoren. Na rust was Martin den Braber zijn te genstander te snel af en bracht beide teams weer in evenwicht (2-2). Allian ce kwam op 3-2, maar daarna be heerste Noad volledig het spel. Met een harde schuiver van 20 meter scoorde Rini Filius 3-3. Piet Geluk bracht na goed aangeven van John Stoutjesdijk de stand op 3-4. Met een fraaie lob bepaalde Gerben v.d. Velde de eindstand op 3-5. Door de eerste nederlaag van Noad 5 is Oostkapelle 4 de Sint-Philipslanders tot op één punt genaderd (met een wedstrijd minder gespeeld). Al in de beginfase moest Adrie Fonteijne de bal tot twee keer toe van de lijn kop-, pen. Een veel sterker Oostkapelle gaf Noad geen kans. Laatste man West- dorp moest keer op keer aan de nood rem trekken, wat hem een boeking kostte. De Walcherse spits kopte uit eindelijk 1-0 binnen. Noad probeerde wat terug te doen, maar een hard schot van Dijkema werd gestopt. Tien minuten voor de rust werd een hoek schop slecht weggewerkt en zo stond het 2-0. Op slag van rust werd Rini Scherpenisse in het strafschopgebied onderuit gehaald, maar Henk Dijke ma schoot de penalty te zacht in. De tweede helft was nog geen minuut oud, toen de bal alweer op de stip lag wegens een handsbal. Maar ook Joes Huysmans schoot veel te zacht in. De aansluitingstreffer kwam op naam van Jan Kot, die een voorzet van André van Westen inkopte. Maar nog dezelf de minuut scoorde Oostkapelle 3-1. Met een lob zorgde Van Westen daar na voor 3-2. Noad was dicht bij de ge lijkmaker, maar het houtwerk stond een treffer in de weg. De eerste neder laag was daardoor een feit. Vosmeer 5 behaalde tegen hekkesluiter Moe 11 de grootste overwinning (8-3) van dit seizoen. De hele wedstrijd had Vosmeer het betere van het spel. Mike v.d. Mark opende na een kwartier de score en vijf minuten daarna was Dan ker Kouwen succesvol. Een afstands schot van Kees Heijboer betekende 3-0 en nog voor de rust liet Ad Havermans doelman Ko Blaas (oud-Tholense Boys) een vierde keer kansloos. De schaarse uitvallen van Moe werden voor de rust in de kiem gesmoord door doelman Ramon Kooien. In de tweede helft stond veldspeler Marco Polderman tussen de palen in de plaats van Kooien. Al na enkele mi nuten werd het door Ad Havermans 5-0. Daarna kwam de eerste Bergse treffer, nadat Polderman tot twee keer toe het le^r had gestuit. Met een beke ken lob zorgde Mike v.d. Mark voor 6-1 en via Danker Kouwen en Ad Ha vermans liep Vosmeer naar 8-1 uit. Door verslappingen in de defensie kon Moe in de laatste vijf minuten twee keer doel treffen. Vosmeer heeft tegen Oudemolen een verdiende, ruime 4-1 overwin ning behaald. Niettemin kregen de Brabanders in de beginfase de beste mogelijkheden. Binnen vijf minuten waren er twee scorings kansen, maar die werden niet be nut. Gaandeweg nam Vosmeer het initiatief over. Na tien minuten opende Frank Timmermans de score. Een hoekschop van Richard Voshol werd door iedereen gemist, waarna de voor het doel staande Timmermans inschoot. Er ont wikkelde zich een leuke, spannen de wedstrijd, waarbij de thuisclub via de vleugels gevaarlijk was. Halverwege de eerste helft moest aanvoerder Leo Havermans ge blesseerd het veld verlaten, de nog niet volledig herstelde Fred Hom mel verving hem. Vlak na de wis sel werd het 2-0. Frans Verhees gaf een voorzet en de op links prima draaiende Richard Voshol maakte het af. De beste kans voor Oude molen was een vrije trap op de rand van het strafschopgebied, maar de bal verdween naast het doel. De tweede helft was nog maar en kele minuten oud, toen Voshol voor 3-0 zorgde. Hij werd aan gespeeld door Fred Hommel, wil de de bal voorzetten, maar via het been van een verdediger en de bin nenkant van de paal verdween de bal in het doel. Inmiddels verving Adrie Capelle de uitgevallen Dick den Hollander. Oudemolen kwam terug tot 3-1 via een strafschop na een overtreding. De betere kansen bleven echter voor de thuisclub. Zo lobde Frans Verhees de bal te gen de handen van de keeper en schoot Fred Hommel rakelings over. Oudemolen gaf nog niet op en bleef komen. Echt gevaarlijk werd dat echter niet. Aan de ande re kant kwam Frank Timmermans alleen voor het doel, maar hij stapte bovenop de bal zodat de kans verloren ging. Vijf minuten voor het einde had Timmermans meer succes, hij rondde een voor zet van Henk Potappel van dicht bij goed af. Fred Hommel miste nog een keer voor open doel, ter wijl een kopbal van Oudemolen via de lat werd overgetikt. Zo bleef het spannend in dit sportieve duel, dat prima werd geleid door scheidsrechter M. Bierkens uit Dinteloord. Door de overwinning handhaaft Vosmeer zich op de tweede plaats. In de stand van de tweede periode (waarvoor nog twee wedstrijden zijn te gaan) delen de Tholenaren de derde plaats met TPO, Oude molen en Groen Wit. Zij hebben zes punten, NSV acht en Kaaise Boys zeven. NSV 13 8 5 0 21 27-10 Vosmeer 13 8 4 2 18 24-16 Kaaise Boys 13 6 3 4 15 13-15 Meto 11 6 2 3 14 16-11 Groen Wit 13 4 6 3 14 18-18 TPO 13 5 5 3 13 21-15 Hoeven 12 4 4 4 12 28-18 FC Bergen 12 3 6 3 12 19-15 Oudemolen 13 3 4 6 10 20-27 SC Welberg 11 2 4 5 8 12-20 HSC'28 13 3 2 8 8 17-29 Vivoo 13 0 3 10 3 12-35 Op een goed bespeelbaar veld won Stavenisse met 2-1 van Don- Het gaat er somber uitzien voor het damesteam van Vosmeer in de hoofdklasse A. Tegen Twinkle Stars leed men de vierde neder laag op rij (4-2). Gewonnen werd er dit seizoen nog niet, terwijl in negen wedstrijden nog maar acht keer werd gescoord. Vosmeer trad in Udenhout met maar tien speelsters aan. Na drie minuten benutte Vivi de Wit een ingeschoten bal van Anita Goede- gebuure om haar ploeg aan de lei ding te brengen. Maar nog voor de rust kwam Twinkle Stars op een 2-1 voorsprong. Na tien minu ten in de tweede helft betekende een misverstand in de Vosmeer verdediging 3-1 en twee minuten later werd het uit eenzelfde situa tie 4-1. In de laatste minuut scoor de Vivi de Wit 4-2. Door het verlies blijft Vosmeer hekkesluiter, hoewel Litta met één punt meer, al twee wedstrijden meer heeft gespeeld dan de Thoolse hoofdklasser. BSC Hurwenen WDS '19 RKTVC Twinkle Stars Desk LFRKC Marjola Girls VVR Litta Vosmeer 11 20 12 17 12 15 11 12 12 12 10 10 11 10 11 9 12 8 11 5 9 4 48- 6 35-13 25-14 15-24 17-16 21-13 17-22 17-33 14-31 17-38 8-24 Afdelingsvoetbal gen. In de eerste helft speelden de Tholenaren met weinig inzet. Er werd erg veel onnodig balverlies geleden en de enige kans was een schot op de paal door Richard Gebraad. Na een kwartier spelen moest Adrie Smits geblesseerd het veld verlaten, hij werd vervangen door Peter Wielaard. Al na vijf minuten opende Dongen de score. Doelman Smits reageerde wat te laat bij een vrije trap, zodat de bal ineens in het doel verdween. Na de thee speelde Stavenisse met veel meer inzet. Voortdurend was men in balbezit en veel op de helft van de tegenstander te vinden. Dongen bleef met counters toch gevaarlijk. Halverwege scoorde Richard Gebraad de gelijkmaker, doordat zijn hoekschop recht streeks in het doel verdween. Na ruim een half uur werd het 2-1. Een vrije trap werd door Gebraad snel genomen en de inlopende Martin Potappel rondde goed af. Daarmee was de eindstand be reikt. Ad Moerland kwam nog in het veld voor Peter Stoièjesdijk, die ook al een helft in het tweede elftal had gespeeld. Scheidsrech ter Lisseveld hoefde in deze pittige wedstrijd niemand te boeken. Vrederust 13-22 Alliance 12-19 Baronie 13-19 SC Stavenisse 13-17 Velocitas '31 13-14 Internos 13-14 Dongen Veerse Boys Advendo Right'Oh FCH VVR 13-11 13-10 13- 8 12- 7 13- 7 13- 6 De vierde keus van WHS heeft za terdag tegen DVO 3 voor het eerst in deze competitie gelijk gespeeld: 0-0. Door afwezigheid van enkele basisspelers, waaronder doelman André van Ast, kon WHS niet met de sterkste opstelling begin nen. Dit kwam vooral tot uiting in de aanvalskracht van de groen- witten, die ondanks het lichte veldoverwicht niet tot soren kwa men. Een schot van Marco Elen- baas, dat net naast ging, was de beste kans op de openingstreffer. Na de thee opende WHS vrij sterk. Een kopbal van Willie Je- roense ging net naast en een schot van Kees Matthijsen werd gesmoord in een muur van verde digers. DVO kreeg tien minuten voor tijd de beste kans van de wedstrijd, toen men een mis verstand in defensie van WHS bij na afstrafte. Gelegenheidskeeper Patrick Quist redde echter met een fraaie reflex. Zo bleef het 0-0 en behaalde WHS het negende punt van het seizoen. Wethouder Van Schetsen feliciteert een lid van de vereniging maar wordt daarbij zeer nauwlettend in de gaten gehouden door een trouwe herder. Voorzitter J. Benningshof houdt een oogje in het zeil. Voor deze handeling werden de clubkampioenschappen even on derbroken. Wethouder Van Schet sen werd door voorzitter J. Benningshof uit Sint- Maartensdijk aan de 14 deelne mende leden voorgesteld voor hij de vlag ten top hees. Van Schetsen zei het plezierig te vinden om de vereniging vanwege het tweede lustrum te bezoeken hoewel hij bekende ook enige Onzekerheid bij zichzelf te bespeuren toen hij handjes schudde terwijl de her dershonden naast hun baas of ba zin zaten. "Het betekent echter niet dat de liefde voor het dier niet aanwezig is", verontschuldigde hij zich. Aan de liefde voor het dier bij jagers heeft Van Schetsen zo zijn twijfels, zo liet hij de vereni gingsleden weten. Toen hij vanuit Sint-Annaland onderweg was naar Scherpenisse, was het hem opgevallen dat zo'n 20 jagers door het besneeuwde Thoolse land schap liepen. "Er werd op dat moment één haasje in zijn poot geschoten. Is dat nou liefde voor het dier, zo vraag ik me af". De VDH beschreef Van Schetsen als een club waar getracht wordt met de combinatie mens-dier een Scheidsrechterscursus. Begin 1991 begint een scheidsrechtercursus in deze regio. Voor informatie kan men terecht bij de scheidsrechter commissie West-Brabant: Jaap Postma te Bergen op Zoom, tel. 01640-42693. De tweede keus van Vosmeer blijft verrassend punten pakken. Werd vo rige week de koploper een punt afgesnoept, nu overkwam datzelfde de nummer twee. Grenswachters. Een niveau lager moest Vosmeer 3 het hoofd buigen voor lijstaanvoerder Lepelstraatse Boys. Vosmeer 2 heeft opnieuw knap gepresteerd door 0-0 te spelen te gen de nummer twee op de rang lijst, Grenswachters 2. De oranje-zwarten traden gehandi capt aan in Putte, door het ont breken van John v.d. Klundert en Arno Deurloo. Vosmeer weet nu al twee weken de nul te houden, waardoor men toch punten pakt. Dat is van belang om het tweede klasserschap te handhaven, want de ploeg staat nu op de vierde plaats van onderen en er degrade ren twee teams. Zondag krijgt Vosmeer bezoek van de nummer vier, FC Bergen 2. Vosmeer 3 leed tegen koploper Le pelstraatse Boys 2 een 2-0 neder laag. In het eerste kwartier was Vosmeer veel op de helft van de tegenstander, maar schiep zich nauwelijks kansen. Een schot van Jos de Wit kwam nog het meest in de richting van het doel. Via de vleugelspelers Kees Timmermans en Leon Havermans mocht men komen, maar het zestien meterge- bied bleef gesloten. Halverwege was een counter de Vossemeerders fataal. De thuisclub kwam steeds beter in de wedstrijd, zij het dat door het koude weer beide ploe gen matig speelden. Na de rust probeerde Vosmeer iets aan de achterstand te doen, maar al snel was duidelijk dat de Le pelstraatse verediging niet van wijken wist. Jos de Wit en Leon Havermans kwamen nog dicht bij het doel, maar zij hadden geen ge luk. Toen Edwin v.d. Zande ge blesseerd uitviel, bleef Vosmeer met tien man over en was het ver zet gebroken. De thuisclub wist daarna nog een tweede keer te scoren. sportieve prestatie te bereiken. "De liefde die daarbij voor het dier wordt getoond, spreekt mij aan. Ik hoop dat de vlag mag wapperen als symbool voor de vriendschap in de vereniging, maar vooral voor de vriendschap tussen mens en dier'. De VDH tel de in 1980, toen de club op 1 no vember werd opgericht 16 leden. Nu zijn het er 35. De kringgroep - Tholen en omstreken kent leden uit Sint-Annaland, Sint- Maartensdijk en Scherpenisse maar ook uit Halsteren, Heijnin- gen, Kapelle, Middelburg, Dor drecht en Rotterdam. Twee keer in de week wordt er door zo'n 20 le den getraind op het veld aan de Langeweg. De club startte tien jaar geleden aan de Annavosdijk, het clubgebouw was toen een ca ravan. Nu huurt de vereniging het terrein van de gemeente. Die on derhoudt het veld. Benningshof is Zes jeugdvoetballers van SC Sta venisse fungeerden zaterdagavond als ballenjongen bij de eredivisie wedstrijd PSV-Fortuna Sittard. Arno Neele, Jeremy Gierman, William Smits, Arjan van Haaf- ten, Govert Burgers en Johnny Dane hadden de dag van hun le ven, nu ze deze wedstrijd van zo dichtbij meemaakten. De Thoolse afdelings tweedeklas ser was bij PSV te gast als 'Club van de wedstrijd'. Twee bussen met jeugdspelers, leiders en trai ners, enkele seniorenleden en bestuurders vertrokken zaterdag middag uit Stavenisse naar Eind hoven. Bij het stadion werd het gezelschap ontvangen door C. Willems van de eredivisie-club. De vier bestuursleden A. Elenbaas, C. van Oeveren, B. v.d. Jagt en A. Neele werden voor en na de wed strijd in de bestuurskamer uitge nodigd. De rest van het gezelschap kreeg een plaatsje in het stadion. "Het is een zeer geslaagde avond geweest, waarop we ook nog aar dig voetbal hebben gezien met mooie doelpunten," aldus secreta ris W.J. Gierman. PSV won de wedstrijd met 5-1. In het program mablad 'PSV Flits' was een korte karakteristiek opgenomen over de Thoolse voetbalclub, onder het kopje 'SC Stavenisse op bezoek bij PSV'. In de uitwedstrijd tegen Alliance 2 leed Noad 3 een 3-0 nederlaag. De thuisploeg begon sterk met agres sief en aanvallend voetbal, wat Noad met moeite kon afstoppen. Na ongeveer 15 minuten was Alli ance wat uitgeraasd en kon Noad meer initiatief nemen. Noad kreeg kansjes, maar die werden niet be nut. Uit een onoverzichtelijke si tuatie scoorde Alliance 1-0. Enige minuten later werd het 2-0. Voor rust kregen de Fluplanders een goede kans om de marge te ver kleinen. Wim Verhage ontweek de buitenspelval en kwam alleen voor de keeper, deze zag zijn schot afketsen tegen de lat. Na de thee hetzelfde spelbeeld. Aan beide kanten waren er doel kansen, waarvan Alliance wist te profiteren en zo uitliep naar 3-0. Verdediger Danny Reijngoudt kreeg een boeking wegens ruw spel. René Reijngoudt kon de eer voor Noad redden, maar zijn kop bal ging tegen de paal. Voor Noad betekende dit dat ze voor het eerst na zeven wedstrijden weer verloren. Het damesteam van volleybalvereni ging AVC presteert niet naar wens. Te gen de Zebra 's uit Oudenbosch leden de Thoolse dames een 3-0 nederlaag. AVC kwam met name aanvallend te kort en staat nu op de voorlaatste plaats in de rangschikking, waardoor er degradatie dreigt uit de promotie klasse. Het herenteam speelde een tournooi bij Olympus uit Halsteren. Achter Te- ranova uit Tilburg eindigde AVC op een tweede plaats. Programma senioren: 15 dec. Olym pus 2-AVC 1, Hirundo 2-AVC dames 1; 17 dec. AVC 2-Sibloco 3, AVC 3-Tos 1, °Tos 1-AVC 2 dames, AVC 3 dames- Krego 2. er trots op dat het bestuur nooit subsidie aan de gemeente heeft hoeven vragen. "We doen alles zelf. We hebben ook wel eens pro bleempjes natuurlijk, maar die lossen we weer op". Zo klaagde dominee Beens eens over overlast van de blaffende honden achter zijn huis aan de Langeweg. "De hokken die daar toen stonden hebben we verplaatst naar de zij kant van het clubgebouw. We pro beren om zoveel mogelijk rekening te houden met de omge ving. Als er een begrafenis is (het terrein grenst aan de begraaf plaats - red.) dan stoppen we en gaan we naar binnen". Het club gebouw werd in 1985 in gebruik genomen. Het zijn drie leslokalen van de voormalige mavo in Tho len. Naast het africhten van de Duitse herderhonden is er op dinsdagavond een instructiegroep actief van hondenbezitters die geen lid zijn van de VDH. "Het zijn honden van verschillend ras die hier getraind worden, zodat ze beter gehoorzamen. De mensen betalen alleen trainingsgeld en krijgen 13 avonden les". Tijdens de clubkampioenschap pen zaterdag zijn er maar weinig belangstellenden die buiten de verrichtingen van de kandidaten volgen. De koude wind houdt de leden binnen. "Ik zeg altijd maar zo, we hebben hier een verwarmde tribune", wijst de voorzitter naar de glazen wand die uitzicht biedt op het trainingsveld. De vereni ging heeft voor de toekomst enige wensen: nieuw meubilair voor het clubgebouw en een beker die de gemeente Tholen beschikbaar stelt aan sportverenigingen. Dat laatste is volgens Van Schetsen geen probleem. De club Tholen is één van de vijf kringgroepen in de provincie Zeeland. De andere ver enigingen zijn in Hansweert, Ter- neuzen, Vlissingen en Sas van Gent gevestigd. Volgens commis saris africhting B. van Swaaij uit 's-Gravenpolder is de kringgroep Tholen wat aantal leden en presta ties betreft een 'gemiddelde club'. "Opvallend is echter wel het grote aantal trainende leden", zo stelt Van Swaaij tijdens de afsluiting van het examenseizoen dat loopt van 1 maart tot 30 november. Ne derland kent 130 kringgroepen met in totaal 7000 leden, allemaal met Duitse herdershonden. Volgens Van Swaaij gaat het bij de VDH om gezinshonden. "Er zit ten weinig honden in een kennel. De meesten zijn dieren die ge woon binnen in huis worden ge houden uit liefhebberij. Daarna komen de punten die ze hier via oefeningen en examens kunnen halen". Het beeld dat van Duitse herders bestaat als zouden ze agressief worden door het 'pak ken van de boef' tijdens de trai ningen is volgens Van Swaaij onjuist. "Voor leken is dat af schrikwekkend maar het gaat om de punten. De honden zijn geleerd alleen op de mouw te bijten. Het dier mag niet zomaar overal bij ten. Als de boef is opgespoord door zo'n hond, moet hij de man aanblaffen maar niet bijten. Krijgt hij het commando om te bijten, dan alleen in de mouw die uit dik plastic bestaat met leer. Als de man stilstaat moet de hond loslaten". Volgens de commissaris wordt alles 'gecontroleerd aange leerd'. "Er is misschien één hond op de honderd die eens wat wil proberen", aldus Van Swaaij. De behandeling van de honden is 'humaan': "Prikkettingen om de hals zijn bij de vereniging niet toe gestaan. Ook slaan mag niet. Het gaat erom dat de honden leren luisteren". Tijdens de examens krijgen de honden verschillende onderdelen af te werken: A. speu ren, waarbij de herder voorwer pen (sleutelbos, portemonnee) moet zien te vinden op een par cours van 400 tot 500 meter. B. ge hoorzaamheid (appèl en apporteren) en C. het zogenaam de pak- of manwerk. Dit onder deel is het meest spectaculaire. De hond moet op commando van de baas of bazin een boef opsporen, bewaken en moed tonen wanneer tot de aanval wordt overgegaan. In totaal kunnen 300 punten wor den behaald. Per onderdeel is 70 punten het minimum. Voor jonge honden wordt het programma aangepast. Van Swaaij noemt het opvallend dat er bij de kringgroep Tholen veel jonge honden aan de trainingen meedoen. "De kracht van deze club is dat iedereen kan meedoen. In sommige verenigin gen hebben ze een top van twee of drie honden. Die doen alleen aan grote wedstrijden mee en de overi ge leden komen dan minder aan bod. Hier is dat niet zo. Iedereen krijgt wat als het examen is afge rond". De prijzen staan geduren de de clubmatch uitgestald op een tafeltje bij het raam. Het club kampioenschap en het tienjarig bestaan werden 's avonds met een koud buffet afgesloten. Op 2 maart wordt de Internationale wedstrijd gehouden om de Zeebra-bokaal, waaraan wordt deelgenomen door honden uit Ne derland, België en Duitsland. Janet Verwey is clubkampioen ge worden met Mischa of the Happy House (Ipo I VZH Uv) met 247 p., beste A was Cees Dessens met Pascha of the Happy House (89 p.) en beste B C Janet Verwey met Lana of the Happy House (IPO III VH.I VZH UV) met respectievelijk 87 en 90 p. De prijsuitreiking was 's avonds in het clublokaal, voorafgegaan door een koud buffet en gevolgd door een spelletje kienen. Op 1 december werd A (speuren) afgewerkt en zaterdag volgde het laatste gedeelte. De uitslagen in de verschillende categorieën: puppy's: 1. J. Verwey met Brenda 141 o., 2. A. Haneveer met Bizarre 137 p., 3. C. Luitwieler met Shar- ran 136 p., 4. J.W. de Graaf met Bianca 132 p. Jonge honden: 1. Ch. Mol met Nardo 144 p., 2. J. Lokker met Asly 143 p., 3. R. Schaap met Alfi 134 p., 4. L. Klotz met Anouska 132 p., 5. C. v.d. Veeren met Astor 132 p. Gevorderden: 1. C. Dessens met Pascha 198 p., 2. M. Schriever met Aron 173 p. Gecertificeerden: 1. J. Verwey met Mischa 248 p., 2. C. Dessens met Resi 247 p., 3. J. Verwey met Lana 232 p., 4. R. Wondergem met An- ka 205 p. Op 28 november hield de IGT haar clubkampioenschap met 15 deelnemers. Winnaar werd J. Stoutjesdijk. Het examen op 18 december is voor de IGT de laat ste cursusdag. De nieuwe cursus begint op 8 januari en men kan zich inschrijven mits de hond vier maanden oud is en in geënt. De uitslagen: beginners: 1. Arno Hage met Bobby 73 p., 2. Nico Bogers met Dinda 71 p., 3. H. Potappel met Sindy 70 p., 4. A. Jansens met Astrid 66 p. Gevorderden: 1. S. de Laat met Cila 92 p., 2. J. Hommel met Bas- co 90 p., 3. T. Rijnberg met Sa- scha 89 p., 4. R. van Tiggele met Droef 89 p., 5. M. Hagenbeek met Lady 88 p., 6. J. Pruissen met Peerke 86 p. G G groep: 1. J. Stoutjesdijk met Ulvia 84 p., 2. T. Slager met Coran 83 p., 3. M. Aarnoudse met Sara 78 p., 4. A. Groenewegen met Caesar 77 p. Batho heeft tegen Match Point uit Hoogerheide genoegen moeten nemen met een puntendeling: 4-4. De Bra banders traden op volle sterkte aan, terwijl Batho het zonder de gebles seerde Janet van Duivendijk moest stellen. Suzanne Broekhuizen verving haar. Erik Offenmeyer en Ferry Lammers kwamen voor Batho uit in de heren enkels. Tegen zijn sterk spelende op ponent bleek Eril; niet opgewassen. Ferry Lammers zette de partij echter volledig naar zijn hand. Vervolgens bracht Anja Moeliker het in de dames enkel tot een derde set, die zij op het nippertje verloor in de verlenging. Su zanne Broekhuizen bracht de stand weer in evenwicht: 2-2. Setstanden: Erik Offenmeyer 6-15 en 3-15, Ferry Lammers 15-9 en 15-10, Anja Moeli ker 7-11, 11-7 en 11-12, Suzanne Broek huizen 11-5 en 11-3. In de herendubbel konden Erik Offen meyer en Rob Peper niet in hun spel komen, waardoor de partij verloren ging. De spannendste partij was de da- mesdubbel. Door hun enorme inzet wisten Suzanne Broekhuizen en Anja Moeliker uiteindelijk via een derde set de partij in hun voordeel te beslissen. Zoals zo vaak moesten de gemengd- dubbels de beslissing brengen. Anja Moeliker en Rob Peper kwamen er in hun partij niet aan te pas. De ge- mengddubbel wisten Suzanne Broek huizen en Ferry Lammers zonder al te veel problemen in winst om te zetten. Hierdoor werd de eindstand 4-4. Setstanden: Erik Offenmeyer en Rob Peper 7-15 en 7-15, Suzanne Broekhui zen en Anja Moeliker 14-17, 15-11 en 15-12, Anja Moeliker en Rob Peper 4-15 en 4-15, Suzanne Broekhuizen en Ferry Lammers 15-11 en 15-5.De vol gende wedstrijd speelt men tegen het tweede team van Zundert. Smash '76 heeft zaterdag de beslis singswedstrijd voor de promotie naar de derde klas verloren. Tegenstander Vice Versa '51 uit Oudenbosch was voorlaatst geworden in de derde klas en speelde voor behoud, waarin men door een 6-1 winst slaagde. Beide teams speelden vorig jaar ook tegen elkaar. Toen werd het 5-5 thuis en een 8-2 verlies uit. Smash '76 had dus niets te verliezen. Na een 0-2 achterstand door verlies van Hans van Dijke en Advan 't Hof, hield Marco Saarloos de Tholenaren in de race (1-2). Na een zinderende partij met de setstanden 20-22, 21-15 en 20-22 ging het dubbel naar de Bra bantse gasten. In de derde set stond de Thoolse tafeltennisvereniging zelfs nog met 20-19 voor, maar de winst ging uiteindelijk naar Vice Versa. Het team uit de koepelstad liep vervolgens vrij eenvoudig uit naar 6-1.Vice Versa bleek met twee oudere spelers duide lijk over meer ervaring te beschikken dan het jonge Thoolse team. De sup porters zagen een spannende wedstrijd met een verdiende winst voor Vice Versa. Smash'76 blijft dus volgend seizoen in de vierde klas spelen. In het nieuwe seizoen zullen slechts drie spelers het eerste team vertegenwoordigen. Rafaël Fructuoso zal geen deel meer uitma ken van het vlaggeschip, maar gaat in het tweede team spelen. Hans van Dij ke, Ad van Hof en Marco Saarloos zullen ook in het komende seizoen voor het eerste uitkomen. Voor de lo kale radio liet Christian van 't Hof doorschemeren dat zijn terugkeer naar Smash niet uitgesloten moet worden. Zaterdag worden in de Wellevaete de kampioenschappen gehouden voor Tholen en Sint-Philipsland voor de jeugd en de dames. Op 22 december koiT|tn de senioren voor deze ti telstrijd in actie. Alleen het tweede en derde team van korfbalvereniging Emergo kwamen in actie. In Tholen startte Emergo 2 te gen Vios 3 niet best. In de rust keken de Tholenaren al tegen een 1-6 achter stand aan. Het enige Emergo doelpunt werd gescoord door Karen Verduit. Na de rust hetzelfde spelbeeld, maar een ander scoreverloop. Emergo begon aan een knappe inhaalrace, nadat Vi os was uitgelopen naar 1-7. Door doel punten van Patricia Groffen, Irene Roelse, Renate Breure, Jasper v.d. Lin den en Kees Klomps (2x) stond er drie minuten voor het einde een 7-8 stand op het scorebord. Vios bleek aangesla gen en het wachten was op de gelijk maker van Emergo. Helaas voor de Tholenaren viel het doelpunt aan de andere kant en werd het 7-9 voor Vios, dat uiteindelijk won met 7-10. Emergo 3 behaalde een 5-1 overwin ning op Olympia 3 uit Wilhelmina- dorp. Emergo kwam op een 2-0 voorsprong door afstandsschoten van Piet Oostdijk. Voor de rust was Olym pia één keer succesvol. Dit bleek het enige tegendoelpunt te zijn, want Emergo liep uit naar 5-1 door treffers van Tony en Kees Klomps en Irene Roelse. Zaterdag zijn alle teams vrij. Het pro gramma voor 22 december: Vios 2-Emergo 1, Volharding 3-Emergo 3, Springfield-Emergo pupillen. Damtournooi. Wegens het 40-jarig bestaan van damvereni ging PWG 's-Gravenpolder wordt op 29 december een tournooi ge organiseerd in Ons Dorpsleven. Er wordt gespeeld in groepen van .vier, van gelijke speelsterkte. Deel name van twee Russische jeugdspelers staat al vast. Inlich tingen bij L. Boogert, tel. 01102-1563.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 17