PVAB: gemeentehuis, slikken of stikken Begroting 1991 onvolledig SGP: meer geld bestrating Stichting kinderopvang gaat gastouders werven Nog nooit was'n PFAFF met onder- en boventransport zo voordelig—\l RTKKEN Kinderopvang vergt 84 mille Kwijtschelding belastingen als vanouds Bevoegdheden gemeentelijke belastingen Samenwerking bejaardenalarm en kruiswerk Donderdag 13 december 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Vraag naar haalbaarheidsonderzoek buurtbus Anna Jacobapolder In de algemene beschouwingen voor 1991 pleit de PVAB voor volledige opening van zaken omtrent alles wat verband houdt met de uitbreiding van het gemeen tehuis in Sint-Philipsland. Wat b. en w. daarover in de begrotingsbrief schrijven, heeft volgens de partij 'meer weg van slikken of stikken'. Buurtbus Tennisbaan Gymonderwijs Vuilcontainers CDA Sint-Philipsland in algemene beschouwingen: De begroting voor 1991 van Sint-Philipsland is onvolledig. Dat schrijft het CDA in zijn algemene beschouwingen. De partij doelt daarmee op de nog steeds lopende Amev-affaire en het niet beschikbaar zijn van de rekeningcijfers over 1989. Kornaat krijgt zin over tennisbanen Gemeentehuis r PFAFF Zorgteam Volkstuintjes Iknnel onderdoor Oostdijk kijkt ook weer om de hoek De SGP Sint-Philipsland wil 30.000 gulden meer voor de bestrating uittrekken dan de 103.000 gulden die b. en w. in de begroting voor 1991 hebben geraamd. Samen met het rekeningoverschot zou van dat geld ook de drainage in plan Noord moeten worden aangepakt en kan een plan worden gemaakt voor een tunneltje onderdoor de Oostdijk. Veilig Verkeer Afscheiding begraafplaats Anna Jacobapolder Sinds vorige maand is coördinatrice Marleen Francke van de stichting kinderopvang Tholen e.o. bezig met het voorbereiden van een gastouderproject. Ze doet dit vanuit het gemeentehuis te Sint-Maartendijk. Een tij delijk onderkomen, totdat de stichting over een eigen ruimte beschikt in het stadje Tholen waar in de toe komst een kinderdagverblijf wordt gevestigd. Huiselijk A.P. Kornaat (PvdA) tennisbanen. Er worden veel meer auto's geparkeerd dan er plaats is, wat gevaar oplevert voor fietsers en voetgangers. Overigens heeft de partij alle lof voor de leden van De Ruucstoppe- len en Noad '67 voor hun inspan- De PVAB wil meer weten over de financiële aspecten van zowel de mogelijke aankoop van de Rabo bank, als van de uitbreiding van het bestaande gemeentehuis. De partij wil nu of volgend jaar nog geen bestemming geven aan een te verwachten financiële meevaller (als gevolg van de omzetting van geldleningen). In 1991 is er hele maal geen financiële ruimte voor de plannen. Het 'slikken of stik ken' heeft betrekking op de keuze van b. en w. en de daaraan gekop pelde suggesties voor de verkoop van het postkantoor (waar de Ra bobank inmiddels al van heeft af gezien - red.) en het politiebureau. Volgens de PVAB heeft het min der moeite gekost om de begro ting sluitend te maken dan in voorgaande jaren. De fractie merkt op dat het door b. en w. in de gewone dienst verwerkte rente percentage (8%) ver ligt boven de verwachte inflatie (3.25%) en zou dat de komende jaren graag ver minderd zien. De ruimte die daar door ontstaat kan dan worden gebruikt voor bestratingswerken. Over een verhoging van de reini gingsrechten met 10% en van de onroerend goedbelasting met 3% wil de PVAB zich niet uitspreken, vóór het rekeningoverschot van 1989 bekend is. Onderzoek de haalbaarheid van een buurtbus tussen Anna Jaco- bapolder en Sint-Philipsland. Of steun een initiatief van de rijks scholengemeenschap in Bergen op Zoom om een regelmatiger bus verbinding tussen beide dorpen te bewerkstelligen. Die oproep doet de PVAB aan het college. Van de bijna acht pagina's algemene be schouwingen is iets meer dan een pagina aan het openbaar vervoer gewijd. De PVAB constateert dat Anna Jacobapolder (en De Sluis) in het weekeinde verstoken zijn van openbaar vervoer, terwijl er door de week slechts vijf ritten zijn. Verbetering is volgens de PVAB 'dringend gewenst'. Nu doen zich voor de inwoners problemen voor bij het bezoeken van de huisarts buiten de zittingsuren in de Pol der; winkelen buiten de gemeente is voor gezinnen met kinderen op de basisschool praktisch onmoge lijk; sommige BBA-bussen gaan via de Polder retour over de Zuid- weg en doen dan De Sluis niet aan; middelbare scholieren moe ten in Steenbergen of Tholen soms een uur op een bus wachten, of ze stappen in Sint-Philipsland uit en lopen de resterende vijf ki lometer, of gaan liften. De PVAB doet verder zijn beklag dat de al jaren gewenste verplaatsing van het bushokje aan de Sluisweg naar de in- en uitgang van De Sluis nog steeds niet is gereali seerd, evenmin als het plaatsen van een bushokje ter hoogte van Langeweg 54 ten behoeve van schoolkinderen. De PVAB vraagt in de algemene beschouwingen om een oplossing voor het parkeerprobleem bij de ningen om te komen tot een uitbreiding van het sportcomplex. Uit de summiere tekst hierover in de aanbiedingsbrief meent de PVAB te moeten concluderen, dat b. en w. niet blij zijn met de uit breiding. Tegelijkertijd dringt de PVAB aan op een beter onder houd en uitbreiding van de speel- tuintjes voor de kleinere jeugd. Als daarvoor geen geld is, zou het beter zijn ze af te breken in ver band met het gevaar, aldus de PVAB. Blijven de scholen 18.5 uur ge bruik maken van de zaal van De Wimpel, of wordt dat verlaagd naar 12 uren? wil de PVAB weten. Het ministerie heeft de vergoeding voor het gymonderwijs gekort en er komen maar 12 uren voor ver goeding in aanmerking. De partij kan ook niet aannemen dat ge meentewerken per school slechts 20 uren per jaar werkzaamheden verricht, omdat voor een woning 24 uren wordt vermeld. De correc te kosten moeten op de juiste plaats in de begroting komen, vindt de PVAB. De fractie vindt - met het CDA - dat er in het geval van het zorg- team mogelijk wat te voortvarend is gehandeld door de gemeente, zonder zich te realiseren hoe nauw de mogelijkheden binnen een sub sidieverlening worden geïnterpre teerd. Doordat de SVRZ geen deel uitmaakt van het zorgteam, vor dert WVC f. 48.186,- subsidie te rug. De gemeente is hiertegen in beroep gegaan bij de raad van state. Uit milieu-oogpunt wil de PVAB de plastic huisvuilzak vervangen door vuilcontainers en vraagt b. en w. dat te bekijken. Ook is de fractie benieuwd naar de resulta ten van een enquête naar onder grondse olieopslagtanks en naar de verdere aanpak van de proble matiek. De PVAB waarschuwt tenslotte voor beheersing van de kosten bij woningbouw. Om geen onnodige renteverliezen te lijden zou voor lopig pas op de plaats moeten worden gemaakt. Bij een eerste uitbreidingsfase van Steintjes- kreek moet er een planning ko men, waarvan niet wordt afgeweken. "Een strikt beleid is noodzakelijk," aldus de PVAB, die evenals het CDA niet voelt voor het aankopen van volkstuint jes van het Bureau Beheer Land bouwgronden. Er moet beter openbaar vervoer komen naar Anna Jacobapolder. De PVAB wil dat het gemeente bestuur zich daar sterk voor maakt. Overeenkomstig de wens van PVAB-fractievoorzitter A.P. Kor naat hebben b. en w. van Sint- Philipsland artikel 8 geschrapt uit de huurovereenkomst met tennis vereniging De Ruucstoppelen. Dat artikel verbood het bespelen van de tennisbanen op zondag, maar had volgens Kornaat geen enkele rechtskracht omdat het in strijd zou zijn met de Zondagswet. In september stemde hij daarom te gen die huurovereenkomst. Het bestuur van De Ruucstoppelen heeft b. en w. schriftelijk laten we ten, zich te zullen inzetten om ten nissen op zondag niet te stimuleren. De nu opgestelde huurovereenkomst heeft - net als de vorige - niet de steun van wet houder L. Walpot. Woensdag bespreekt de gemeenteraad de verhuur. Dan komt ook het voorstel aan de orde, om voor de jaren 1991 t/m 1993 in zee te gaan met de stich ting Kinderopvang Tholen e.o. en de bijdrage in het kader van de sti muleringsmaatregel door te slui zen naar de gemeente Tholen ter subsidiëring van die stichting. Ook hiertegen heeft Walpot be zwaren. Verder stelt b. en w. de raad voor om de heer M.A. Beve lander te benoemen in het bestuur van de stichting Dorpsbelangen. Ook wordt een krediet gevraagd voor uitbreiding van de automati sering bij de gemeente en komen het aangaan van een vaste geldle ning en de garantstelling voor een lening aan Beter Wonen aan de orde. Het grootste deel van de vergade ring, die al om vier uur 's middags begint, zal gewijd zijn aan de be groting voor 1991, de algemene beschouwingen van de fracties en de antwoorden daarop van b. en w., alsmede de voorstellen tot ver- •hoging van de reinigingsheffing en de onroerend goedbelasting. De opmerking in de begrotings brief, dat het niet gelukt is de re keningcijfers gereed te hebben, is de christen-democraten in het ver keerde keelgat geschoten. "Dat vinden we toch wel een wat ge makkelijke manier om dit belang rijke onderdeel van een begroting mee af te doen," schrijven ze. Hoewel het CDA onderkent dat de afdeling financiën een druk jaar achter de rug heeft, meent men dat er - met name door de computer - veel verwerkt kan wor den. Niettemin gaat het CDA ac- coord met de voorgestelde belastingverhogingen, met de kanttekening dat de verhoging van de onroerend goedbelasting in de pot voor bestratingswerkzaam heden terecht komt. Tegelijk maakt men zich ongerust over de kosten van de afvalverwerking, wanneer na 1991 naar een andere stortplaats moet worden uitgeke ken. Wat betreft de schadeclaim van de Amev is het CDA niet zo opti mistisch als b. en w., die menen dat een langzame afwikkeling in het voordeel van de gemeente kan zijn. Het CDA is bang dat de ge meente op zal moeten draaien voor de rente over al die jaren. De partij noemt het verder een 'onge zonde toestand' dat door deze langslepende zaak steeds de uit voer van plannen in reserve moet worden gehouden. De uitbreiding van het gemeente huis roept bij het CDA vragen op. Het college heeft een voorkeur voor aankoop van (een deel van) de Rabobank, maar het CDA denkt aan uitbreiding richting Voorstraat. "Dan zijn we de pro blemen rond de muzieknis, toch een grote ergernis voor veel inwo ners, ook kwijt." Die overweging L. Vroegop (CDA) zouden b. en w. in hun plannen moeten betrekken, maar de kosten zullen uiteindelijk de doorslag moeten geven. Zodra de hoogte van de Amev- claim bekend is, wil het CDA - bij een meevaller - herbestrating van de Deensestraat voorrang geven. Tegelijk vraagt de partij om bij herbestratingen tegelijk de trot toirs te verbeteren. Aanleiding is het slechte trottoir in de Langeweg in Anna Jacobapolder. Het CDA bepleit verder de realisatie - in 1992 - van een tunneltje onder door de Oostdijk, een plan dat de SGP twee jaar geleden lanceerde. Ook wil de fractie weten hoe het staat met de plannen voor sane ring van de schuren aan de Julia- nastraat, met een doorbraak en een looppad achter de Stati onsstraat. Gezien de sterke privatisering die is doorgevoerd, is het CDA ver baasd dat er in de begroting 1.800 uren zijn opgenomen voor onder houd aan openbaar groen en 20 uren voor onderhoud aan het sportterrein. De fractie stelt voor om, door het wegvallen van aller lei taken voor gemeentewerken, 955 is een wonder van vernuft ^AV J X waardoor de stof niet meer De nieuwe Pfaff dualmatic Met onder- en boventransport, kan verschuiven. Dat is net wat voor u. Nooit meer rimpelen, lubberen, lelijke naden of ongelijke motieven.Voor maar 1.499,- heeft Je maakt't met u nu de perfectie van onder en m z»r boventransport. De nieuwe Pfaff KJ C m\ C C staat voor u klaar in de winkel 1 SPECIALIST Kortemeestraat 17 midden in 't Vierkantje Bergen op Zoom NAAIMACHINES.... SINDS 1928 ONS VAK Tel 01640-35878 ondermeer bestratingswerk in ei gen beheer te gaan doen. Hoewel de realisatie van een zorg team een compliment waard is, is er een tegenvaller omdat het mini sterie van WVC de subsidie ver laagde, zodat slechts twee van de drie teamleden door het rijk be taald worden. Het CDA vraagt zich af of dit niet voorkomen had kunnen worden, door tevoren in lichtingen in te winnen. Ook wil men weten of de gemeente nu het derde teamlid betaalt. Jeugdwerk noemt het CDA nog een 'open terrein' in Sint- Philipsland. Opvang van de jeugd zou echter vandalisme kunnen te gengaan. Het CDA denkt aan het - gesubsidieerd - beschikbaar stel len van een lokaliteit voor de jeugd, of zelfs het instellen van een jeugdcommissie. Het CDA is blij dat het bestem mingsplan Steintjeskreek met de bouw van 5 premie-A woningen voltooid is. Daardoor komt er een einde aan de negatieve exploitatie. Het voorstel van b. en w. om in fa sen grond aan te kopen voor nieu we uitbreiding van Anna Jacobapolder, krijgt de steun van het CDA. Maar de verplichting om tegelijk volkstuintjes aan te kopen ten noordwesten van de Noordweg, zou het college in de onderhandelingen moeten probe ren kwijt te raken. Het CDA is tenslotte nog be nieuwd naar het toekomstige be leid inzake bedrijfsvestiging, omdat op het industrieterrein nog slechts één kavel beschikbaar is. Er wordt een angst uitgesproken dat de gemeente de zeggenschap hierover verliest in het kader van de gezatji^nlijke inspanningen in Noord-Zeeuws verband. Over de uitbreiding/verbouwing van het gemeentehuis in Sint-Philipsland is het laatste woord nog niet gesproken, getuige de opmerkingen in de algemene beschouwingen van de PVAB en het CDA. In haar algemene beschouwingen schrijft de SGP dat in het verle den is berekend dat jaarlijks zo'n 130.000 gulden nodig is voor bestratingen. Om aan dat bedrag te komen stelt de fractie voor, te putten uit de reserves: f. 6.000,- uit reserve openbare werken, f. 8.000,- uit reserve dorpsvernieu wing en f. 6.500,- uit het fonds dorpsuitleg. In alle gevallen be treft het de toegevoegde rente aan deze reserves. Daarnaast wil de SGP nog 10.000 gulden uit de re serve openbare werken halen. Overigens onderkent de fractie dat de financiële speelruimte in de begroting niet groot is, en spreekt de hoop uit dat het een incidentele situatie betreft. "Grote voorzich tigheid blijft geboden," schrijft de SGP. Over de belastingvoorstellen van b. en w. heeft de partij nog geen definitief standpunt in genomen. De oprichting van een afdeling van Veilig Verkeer Nederland in Sint-Philipsland zouden de staatkundig-gereformeerden toe juichen. Met name zou er dan weer een praktisch verkeersexa- men kunnen worden afgenomen op de basisscholen, wat nu door personeelsinkrimping bij de poli tie niet meer gebeurt. "Het zou bijdragen aan een stukje verkeer- sopvoeding," aldus de SGP. De partij wil ook weten of een cursus verkeerseducatie voor 16- tot 18-jarigen haalbaar is. De fractie vindt dat er snel overleg moet plaatsvinden met de drie ba sisscholen over de gevolgen van de lagere rijksvergoeding voor gy monderwijs. H. Geluk (SGP) Ook brengt de SGP de lange wachtlijst van De Rozeboom on der de aandacht, met de vraag te bekijken wat daaraan kan worden gedaan. 'Uitbreiding complex?' suggereert de partij voorzichtig. Een tijdje geleden was de jeugd via een groenstrook op de be graafplaats gekomen en daar aan het spelen. Om herhaling te voor komen vraagt de SGP een afschei ding te plaatsen bij het parkeerterrein aan de Zijpestraat, tussen de groenstrook en de be graafplaats. Ook wil men - uit vei ligheidsoverwegingen - een betere afrastering bij de molen. Wat de uitbreiding van het ge meentehuis betreft, is de SGP niet op voorhand tegen de aankoop van een deel van de Rabobank. Meteen vraagt de fractie om een eenvoudige zonwering in de raads zaal, om hinder van invallend zonlicht en hoge temperaturen te gen te gaan. De SGP is benieuwd naar de uit komsten van het rapport 'Zeeland Noord, ontsloten en in ontwikke ling', maar vindt dat het in dustrieterrein wél in goede staat moet zijn om het te kunnen pro moten. De fractie wijst op klach ten over de slechte bestrating, waardoor de goede bereikbaar heid van bedrijven in het geding zou komen. De SGP signaleert het afgelopen jaar goede ontwik kelingen in de bedrijvensfeer. Over de uitbreiding van Anna Ja cobapolder wil de SGP te zijner tijd een standpunt bepalen, doch hoopt op een gelukkiger verloop dan bij bestemmingsplan Steint jeskreek. De fractie betreurt het beleid van woningstichting Beter Wonen, die ook mensen ajs wo ningzoekenden registreert als ze willen gaan samenwonen. In de inleiding van de algemene beschouwingen gaat de SGP uit gebreid in op de ontwikkelingen in de samenleving. "Een immer actieve abortuspraktijk; een recht- sovertredende euthanasiepraktijk; een groeiende vergadercultuur op zondag en verdere ontheiliging van de Dag des Heeren; Godslastering en gezagsondermij ning in de media. Inderdaad, ons land is ernstig ziek, ondanks het vele goede dat we nog mogen heb ben." Protesteren als Gods inzet tingen worden veracht en overtreden biedt perspectief, an ders niets, aldus de SGP in haar algemene beschouwingen. Zo lang de voorraad strekt Advertentie I.M. Voor dat zover is, begint de stich ting met een gastouderproject. Dit houdt in dat ouders die opvang voor hun kind zoeken (vraagou- ders) in contact worden gebracht met mensen die kinderen willen verzorgen (gastouders). Ook kan er bemiddeling plaatsvinden tus sen ouders die beurtelings op el- kaars kinderen willen passen. De taak van de medewerkster van het gastouderprojet is het tot stand bregen van 'geslaagde kop pelingen' tussen de betrokken ouders, het geven van advies, in formatie en het begeleiden tijdens de opvang. Hieraan gaat veel werk vooraf: het werven van de ge schikte gastouders. Om de wensen van de vraagouders en gastouders zo goed mogelijk op elkaar af te kunnen stemmen, wordt met elke aspirant-gastouder thuis een ge sprek gehouden. Daarin komen onder meer ervaring, beschik baarheid, ideeën over opvoeding en gastouderschap aan de orde. Ook van de vraagouders en de kinderen heeft de coördinatrice inlichtingen nodig. Met deze ge gevens kan ze een voorstel tot koppeling doen. Vraag- en gastou ders worden met elkaar in contact gebracht, begeleid door de fuctio- naris. "als het klikt dan spreken ze eerst een proefperiode af van bijvoorbeeld één maand. Verloopt alles goed, dan worden er defini tieve afspraken gemaakt over tij den en betaling. Daar wordt een overeenkomst voor opgesteld", legt de coördinatrice uit. Zij blijft tijdens de opvang voor begelei ding en ondersteuning zorgen. Dit kan gebeuren via een thema ochtenden of in de uitleen van bedjes en speelgoed. Francke benadrukt dat het bij een gastouderproject gaat om een op vang die plaatsvindt in een huise lijke omgeving. "Bij deze vorm van opvang is het mogelijk dat de vraagouders hun voorkeur opge ven voor de samenstelling van het gastgezin. Dat er bijvoorbeeld an dere kinderen moeten zijn". Een ander voordeel is dat het zeer flexibel is. "De opvang kan buiten kantoor plaatsvinden, in het weekend of per week op verschil lende tijden". Voor een uit gestrekte regio als Tholen en Sint-Philipsland is het volgens de coördinatrice heel belangrijk dat de kinderopvang naast de deur of in dezelfde straat plaatsvindt. "In iedere kern van de twee gemeenten kan een koppeling tussen een gastouder en een vraagouder gere geld worden, maar ook voor het buitengebied zijn deze mogelijk heden er". Gastouders waar Marleen Franc ke naar op zoek is kunnen ver schillende redenen hebben om aan het project mee te doen. "Mensen die het leuk vinden om met kinderen om te gaan. Ouders van wie de kinderen uit huis zijn en die wat meer leven in de brou werij willen. Ouders die voor hun peuter of schoolkind een speelka meraadje of leeftijdsgenootjes zoeken. Of ouder van wie de kin deren allemaal naar school gaan en die het omgaan met een klein tje overdag missen". Bij de stichting ligt al een aantal verzoeken om mee te doen aan het gastouderproject. Momenteel werkt Francke aan het folderma teriaal dat onder meer bestemd is voor bibliotheken, wachtkamers bij huisartsen en kruisverenigin gen. Hiermee wil de stichting zo veel mogelijk bekendheid geven aan de activiteiten van de kinder opvang, waarvoor het Rijk Tho len en Sint-Philipsland subsidie in het vooruitzicht heeft gesteld. De meerderheid van b en w(wet- houder Van der Jagt heeft princi piële bezwaren) wil de stichting Kinderopvang Tholen en omstre ken 84.000 gulden subsidie geven over 1991. Hierbij wordt ervan uitgegaan, dat de gemeente St. Philipsland de haar toekomende rijksgelden toekent aan de stich ting. Het nadelig saldo is begroot op 86.708 gulden, zodat er een te kort blijft van 2708 gulden. Dat bedrag kan in 1993 worden afge schreven van het dan te verwach ten voordelige saldo. De commissie sociaal-cultureel werk stemt in met het plan, even als de meerderheid van de com missie welzijn en onderwijs. De minderheid, bestaande uit Van Belzen(RPF/GPV) en Kersber- gen(SGP) is tegen subsidie voor kinderopvang. Naast een gastouderproject wordt per 1 augustus 1991 met een kin derdagverblijf voor 6 kinderen be gonnen. Er wordt van uitgegaan dat er 3 kindplaatsen door bedrij ven worden gekocht. De raad neemt maandagmiddag ook een beslissing over een veror dening voor de kinderopvang. B en W gaan in hun voorstel nader in op de discussie in de commissie welzijn, waar raadslid Van Belzen zich zorgen maakte over de kin deropvang in de Wingerd te Tho len. Gebeurt dat in georganiseerd verband en tegen geldelijke ver goeding, dan is de verordening van toepassing wanneer ook an dere bepalingen van toepassing zijn. Het peuterspeelzaalwerk valt hier niet onder omdat de doel groep beperkt is tot kinderen van 2 tot 5 jaar. De kwijtschelding van gemeente lijke belastingen willen b en w ook met de nieuwe Invorderingswet op de oude manier doorzetten. Dat betekent dat kwijtschelding alleen mogelijk is van rioolrechten, af valstoffenheffing, hondenbe lasting voor de eerste hond en ohroerend goedbelasting. Dat laatste is nog voorbehouden aan de belastinginspecteur, maar met ingang van 1 januari 1992 komt die bevoegdheid ook bij de ge meente. In beginsel komt men voor volle dige kwijtschelding in aanmer king als het netto besteedbaar inkomen per maand lager is dan 1355 gulden voor echtparen en sa menwonenden, 1195 gulden voor éénoudergezinnen, 885 gulden voor alleenstaanden met een eigen huishouding en 780 gulden voor woningdelers. De gemeente Tholen krijgt in ver band met de nieuwe Invorderings wet meer bevoegdheden voor het innen van belastingen e.d. Er kan beslag gelegd worden op bezittin gen van de schuldenaar, faillisse ment aangevraagd worden en verder kan de nietigheid ingeroe pen worden van rechtshandelin gen waardoor de schuldeisers worden benadeeld. De verjaringstermijn is verlengd van drie naar vijf jaar. Wanneer de gemeente uitstel van betaling verleent, moet er volgens de In vorderingswet rente berekend worden. B en W stellen de ge meenteraad voor dat bij minder dan 25 gulden belasting, niet te doen. De nieuwe Invorderingswet geldt voor de honden-, woonforensen-, toeristen-, watertoeristen-, onroe rend goedbelasting, lijkbezor- gingsrechten, legesverordening, afvalstoffenheffing en reinigings rechten, rioolrechten, haven-, kade-, opslag- en staangeld en lig geld voor pleziervaartuigen. De stichting Bejaarden (en Ge handicapten) Alarm Zeeland (BAZ) te Domburg en de provin ciale vereniging Het Zeeuwse Kruis te Goes gaan samenwerken. Beide organisaties willen geza menlijk verantwoordelijkheid dragen voor een aanbod van per- sonenalarmering in de provincie Zeeland. BAZ beschikt over 910 aansluitin gen in de provincie. Bejaarden in nood kunnen in voorkomende ge vallen de centrale in Domburg in schakelen. Die slaat vervolgens alarm bij familie, buren, kennis sen of hulpverleners. De kruiswerk-organisaties willen door personenalarmering met een zogenaamde spreek- luisterverbinding, zo nodig en ge wenst verpleegkundige en verzor gende hulp bieden. Het gaat hierbij vooral om hulpverlening in de nachtelijke uren bij al leenstaanden, zieken en gehandi capten. Door de samenwerking tussen de vrijwilligersorganisatie BZA en het professionele kruiswerk wordt het voor de cliënt gemakkelijker in noodsituaties zowel alarm te kunnen slaan, als om verpleeg kundige of verzorgende hulp te krijgen. Ziektekostenverzekeraars staan positief ten opzichte van de ze nieuwe ontwikkeling. Beide organisaties denken dat de samenwerking goed kan uitpak ken voor de cliënten. De organisa tie van de dienstverlening wordt versterkt en de kosten kunnen re latief laag worden gehouden. De kruiswerkorganisaties hebben het plan om met 300 spreek-luister personenalarmeringstoestellen te starten, gekoppeld aan hulpverle ning voor zieken en gehandicap ten. Ook kraamvrouwen kunnen tijdelijk gemak hebben van zo'n verbinding met de 24-uurs centra le van het kruiswerk. Personenalarmering kost de cliënt een eenmalig entreebedrag en een abonnementstarief. De meeste ge meenten en sommige zorgverzeke raars vergoeden deze vorm van dienstverlening. De consulent ou derenwerk in de provincie Zee land, drs. T.J.H.M. Delfgaauw, wordt voorzitter van een geza menlijke werkgroep die de plan nen nader gaat uitwerken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 13